Studie naar problemen op woningmarkt 'Ik heb tenminste niet voor niets gezwoegd' Getij toch niet erg voorspelbaar Massale interesse TVO-leden Geen discussie over boekingssysteem VVV TEXELSE COURANT NlOZ-onderzoeker Terra: www.beeldbanktexel.nl '«scl «ger Dé beeldbank voor Texel met - i W I historisch als recent nut.-» jn u Een groot aantal leden van de Texelse Vereniging van Logiesver- strekkers heeft zich woensdag in Hotel Den Burg laten informeren over de invoering van het nieu we Texel Online Reserveringssy steem van de VW, kortweg TOR genoemd. De belangstelling was zo groot dat er op één avond twee voorlichtingssessies moes ten worden gehouden. De leden kregen van VW-directeur Veronica Bos uitleg over de moge lijkheden die TOR biedt. Die zijn zeer praktisch van aard. zowel voor de gast als voor de logiesverstrekker, betoogde Bos. Wie via het internet een vakantiewoning, hotel of andere accommodatie wil boeken, krijgt met een paar handelingen op de computer een overzicht van alles dat in de gewenste periode nog beschikbaar is. Eenvoudig is het ook de verschillende voorzieningen die de logiesverstrekkers hebben naast elkaar te zetten, zodat een snelle vergelijking mogelijk is. Is een keuze gemaakt, dan krijgt de aan komende gast na het invullen van enkele persoonlijke gegevens en het doen van een aanbetaling van tien procent (via een machtiging, l-deal of creditcard) ogenblikkelijk een bevestiging. Later ontvangt hij een nota van de verhuurder voor het voldoen van het resterende bedrag. Het blijft ook mogelijk telefonisch via de VW te boeken. In dat geval kruipt de betreffende medewerk(st)er in de huid van de klant en verricht de computerhandelingen die deze anders zelf zou doen. Ook logiesverstrekkers zijn gebaat bij het nieuwe systeem, aldus Bos. Ze hoeven niet zelf meer bij te houden welke accommodatie nog beschikbaar is, aangezien TOR dat doet. Daarnaast kunnen ze met hulp van een inlogcode vanachter hun eigen computer teksten, foto's en prijzen invoeren en deze op elk moment wijzigen. Ook biedt het systeem onder meer de mogelijk heid overzichten van de boekingen en facturen te printen, In ruil betaalt de logiesverstrekker de VW acht procent provisie (exclusief BTW) per gemaakte boeking. Ook allerlei andere mogelijkhe den kregen de aandacht van Bos, evenals de beperkingen van het systeem. Sommige logiesverstrek kers vonden het een probleem dat ze er door het automatische karak ter geen zicht meer op hebben wie bij hen boekt. 'Ik werk met een zwarte lijst van mensen die ik niet meer wil hebben, maar die kunnen op deze manier toch bij mij boeken', vertelde een vrouw. De WV-direc- teur zei verbaasd te zijn dat som mige logiesverstrekkers met zwarte lijsten werken. Ze bevestigde wel deze beperking van het systeem en adviseerde sturing in het 'type' gast aan te brengen met de tekst op het internet. 'Als u schrijft dat u een gezellig familiehotel hebt, dat uitermate geschikt is voor gezin nen, haken de jongeren die u met wilt hebben zelf al af.' Bos wees erop dat het eventueel ook mogelijk is de boeking van iemand die echt niet gewenst is alsnog te annuleren. 'Dan moet u natuurlijk wel de tien procent aanbetaling terugbetalen Nogal wat TVL-leden probeerden een discussie uit te lokken over de wenselijkheid van het systeem, bijvoorbeeld omdat ze best tevre den zijn met het huidige systeem of omdat ze het vervelend vinden dat TOR de gasten van de VW-site niet de mogelijkheid biedt 'door te linken' naar de site van de logies verstrekker. Een ander bezwaar dat werd geopperd is dat het leden weliswaar vrij staat om niet mee te doen aan TOR, maar dat het gevolg dan wel is dat ze veel moeilijker zijn terug te vinden op de site, wat het aantal boekingen niet ten goede zal komen. Bos kapte iedere discussie snel af. 'Het TVL-bestuur heeft zelf besloten dat we een ander reserve ringssysteem moeten invoeren en als VW hebben we die opdracht uitgevoerd. Hebt u klachten, dan moet u bij uw eigen bestuur zijn.' Ze wees erop dat het doel van TOR is VERVOLG VAN PAGINA 1 Stoplichten Nieuw in het definitieve verkeersplan is een ventweg tussen de Gasthuis straat en de post bedoeld voor hulp verleners die bij een alarm snel in de post moeten zijn. De ruimte hiervoor ontstaat doordat het fietspad iets naar de Pontweg wordt verplaatst. De ventweg wordt geplaveid met graskeien, zodat het geen gewone weg lijkt. Nieuw element zijn ook de stoplichten. Ze worden geactiveerd zodra de meldkamer alarm slaat en hebben een tweeledige functie. Ze springen op rood als hulpverleners de post vanaf de Pontweg via de noordzijde naderen, zodat ze kun nen oversteken en worden rood als de brandweerwagens en ambulan ces uitrukken. Op de vraag hoe lang ze op rood staan, kwam op de presentatie dinsdagavond geen duidelijk ant woord, maar volgens brandweer commandant Dick Jongeneel wordt de verkeersstroom er niet lang door onderbroken. De vrees dat de hulp verleners eenmaal op de Pontweg bij het leegstromen van een boot voor de rotonde in de file komen te staan, is volgens ambulancechauf feur Paul Smidt onterecht. 'Dat valt best mee. In de 25 jaar dat ik rijd, ben ik nog nooit tegengehouden.' Buurtbewoner Jos de Wolf sloot niet uit dat haastige automobilisten die op weg naar de boot de waarschu- winslichten zien knipperen, voor de sluiproute Akenbuurt-Westerweg zullen kiezen. De gemeente sluit die mogelijkheid niet uit, maar -ver wijzend naar de eigen verantwoor delijkheid van automobilisten- wijst erop dat zo'n omrit niet ten kosten van de verkeersveiligheid gaat.' Kortere lijnen Brandweercommandant Dick Jon geneel, Rob Piet van de RAD en Jan Kamperman van de politie gaven alle drie aan veel voordeel te zien in het gemeenschappelijke gebouw. dat gasten die de VW-site bezoe ken. ook via deze site hun accom modatie boeken. 'We moeten nu eenmaal geld verdienen om ons werk te kunnen doen. Verdienen we minder, dan gaat dat onherroepelijk ten koste van de promotie van het eiland.' VRIJDAG 11 NOVEMBER 2005 eigenaar verwisselt (€329.702,83). De koopzekerwoning van die de SWT aanbiedt, met een korting van 25 procent op de marktwaarde, verlaagt de hypotheekdruk. Beijert hield donderdagavond een pleidooi voor het geven van meer keuze vrijheid aan de woningzoekenden. 'Keuze over de inrichting van de woning en over het kopen of huren van een huis.' In haar onderzoek is overigens niet terug te vinden waar op ze deze stelling baseert. Wat betreft de voorkeur voor een dorp, blijkt dat ondervraagden aangeven dat 38 procent van de starters het liefst naar Den Burg wil, gevolgd door De Koog met 21 procent en Verschil in opinies en werkelijkheid niet betaalbaar zijn. De hoge prijs van de woningen is er volgens het merendeel (60 procent) de reden van dat het aanbod niet voldoet aan de vraag. Volgens slechts 15 procent komt dat door de kwaliteit van de huizen. Woningen moeten volgens Beijert waar mogelijk intern zodanig worden gebouwd dat er zowel starters als doorstromers en senioren in kunnen wonen. Contact Gevraagd naar de onderlinge con tacten tussen makelaars, gemeente, WST, architecten en andere partijen (of het gebrek daaraan), vindt 67 procent dat dit geen probleem is. De helft vindt het redelijk, 33 procent zelfs goed. Maar een kleine meer derheid geeft wel aan meer contact te willen hebben met bepaalde par tijen. Beijert signaleert hier een groot probleem, omdat er volgens haar wel behoefte is aan goed overleg en het informeren van elkaar. 'Zeker als het gaat om projecten waarin wordt samengewerkt.' Enkele reac ties die ze kreeg: er ontbreekt visie, de gemeente is niet of onvoldoende gewend met marktpartijen om de tafel te zitten en lijkt de make laars 'te vrezen', met de gemeente zijn geen structurele afspraken te maken en de gemeente neemt niet het initiatief tot vervolgafspraken, slecht gemeentelijk beleid en er is onwetendheid en angst. Gevoelig punt is de koopprijsgrens, de grens waaronder mensen die niet- economisch of -maatschap pelijk gebonden zijn aan het eiland met mogen komen. Aan een advies over een eventuele verhoging of verlaging van deze grens waagde ze zich met. Ze signaleerde wel een probleem: jonge Texelaars die een studie volgen aan de overkant, verliezen volgens de gemeente hun binding, zodat ze na een eventuele terugkomst na hun studie niet onder de koopprijsgrens mogen kopen of huren. Om het aantal jongeren op Texel op peil te houden, pleitte ze ervoor de koopprijsgrens voor deze categorie te versoepelen. Ze erken de dat hierdoor extra spanning op de woningmarkt optreedt, maar het belang van de jongeren voor de Texelse maatschappij weegt voll gens Beijert zwaarder. Kanttekening* Het onderzoek levert veel gege\ op over de Texelse huizenmarkt maakt duidelijk dat door de partij op de huizenmarkt over veel zak heel verschillend wordt gedac Maar er zijn ook kanttekeningenl plaatsen. De studie van Comj nen die Beijert gebruikte dateert i 2001 en is gebaseerd op cijfers if w 1 de periode van 1990 tot 2000. Toe?tonc vond Beijert ze actueel genoea Gedateerd is ook de wachtlijst vs de Thuiszorg, uit de periode vïl 2000-2001die ze in haar onderzoë gebruikt en die inmiddels (nage noeg) is verdwenen. Wie ontbreke in de lijst van geraadpleegden ze de Texelse woningzoekenden zef Beijert erkende dat dit de menire van deze groep de studie compu ter had gemaakt. 'Maar in die maanden ontbrak mij de tijd oc^ heel Texel te gaan ondervragen jjn Ook had het niet misstaan in haa studie recent onderzoek te vervie ken naar de gevolgen van recent „„c bouwprojecten op de woningmarlc. Te denken valt aan het comple aan de Gasthuisstraat en Sint Jar ("5nc waarvan bekend is dat de vrijko mende woningen merendeels doo Jl overkanters zijn opgekocht. Inle- Jg, ressant is ook te weten hoeve h sg woningen de laatste vijf jaar do: „er overkanters zijn gekocht en wat nöc precies het effect is van de koop prijsgrens op de (vraag)prijzen va de woningen. En waarom is q Texel de vraagprijs, in verhoudiit met de overkant, vaak zoveel hogs dan de prijs waarvoor een worm uiteindelijk van eigenaar verwis Met meer gegevens zou een inschatting kunnen worden gemaak van wat de invloed zou zijn van toe komstige nieuwbouwprojecten aanpassing van de koopprijsgren op de woningmarkt. Verder valt q ;jzi€ te merken dat als de doelgroepa e (starters, doorstromers en seniors e|d£ vooraf duidelijker waren geformi Sl» leerd, de uitkomsten wellicht brij (ej;n( baarder waren geweest. Tekst en foS Gerard Timmerma kerk i. V Als senioren blijven zitten waar ze zitten, kunnen de midden groepen niet doorgroeien naar een ruimere woning, is er geen doorstroming en komen starters ook niet aan een woning. In notendop het kernprobleem van de Texelse woningmarkt, geschetst in het rapport 'De Texelse woningmarkt. Een eigen huis, een plek onder de zon', het afstudeeronderzoek van Gaby Beijert, dat ze maakte in opdracht van TM Makelaars. Beijert, onlangs afgestudeerd aan de Hogeschool In Holland in Alk maar en nu werkzaam bij accoun- tantantskantoor B&B Van der Vis en Den Boer, werkte naar eigen zeggen een maand of vier aan het onder zoek, waarover ze zelf tijdens de presentatie afgelopen donderdag niet zonder trots zei dat het al door Texelse bedrijven wordt gebruikt. 'Dan heb ik tenminste niet voor niets gezwoegd.' Voor het onder zoek sprak ze met vijftien bedrij ven en instanties die betrokken zijn bij de huisvesting op het eiland, zoals de gemeente, de Stichting Wonen Texel (SWT), de notaris, hypotheekverstrekkers, architecten, bouwbedrijven en makelaars. Naast gesprekken verstuurde ze enquêtes en baseerde ze zich op onderzoe ken, zoals onder meer van Bureau Companen. Naast veel welkome informatie levert het rapport ook vragen, onduidelijk heden en meningsverschillen op. Bijvoorbeeld over wat precies onder het begrip starter moet worden ver staan. Uit de studie blijkt dat geën quêteerden er een verschillende mening op nahouden. 40 procent verstaat onder een starter iemand die het ouderlijk huis verlaat, vol gens 39 procent is het iemand die voor het eerst koopt, 17 procent vindt een starter iemand die voor het eerst huurt en 4 procent kruist aan dat een starter voor het eerst op Texel komt. Meningsverschil len ook over de vraag welk type woning het meest geschikt is voor de starter. 40 procent antwoordde een eengezinswoning, volgens 32 procent komt een appartement het meest in aanmerking en 12 procent vindt een kamer of studio geschikt. Ook over de gezinssamenstelling van de starter liepen de meningen uiteen. 52 procent koos voor een samenwonende starter en volgens 32 procent is hij of zij alleenstaand. Bijzonder is de uitkomst van de vraag in welke categorie (star ters, doorstromers of senioren) de grootste vraag naar wonen is. 61 procent antwoordt bij de starters. Op de vraag welke categorie de meeste problemen ondervindt op de woningmarkt, antwoordt 50 pro cent starters. Deze cijfers wijken compleet af van wat volgens Beijert de werkelijke verhoudingen zijn; 15 procent valt in de categorie star ter, 74 procent is doorstromer en 11 procent senior (zie grafiek). De verschillen in opvatting bevestigen volgens Beijert dat het geen kwaad kan om de koppen bij elkaar te ste ken. Opmerkelijk is de reactie die Beijert kreeg op de vraag: wat doen we aan de krapte op de huizen markt? 'Niemand reageerde.' Vergrijzing Beijert signaleert dat Texel flink aan het vergrijzen is. De studie van Companen leert dat de leef tijdscategorie van 15 tot 25 jaar van 1990 tot 2000 met 30 pro cent is afgenomen. Tot 2010 groeit deze groep volgens Companen, om daarna weer te dalen. Aangezien deze categorie starters vooral is aangewezen op een huurwoning, betekent dit dat de SWT de vraag uit die categorie tot 2010 zal zien groeien. De groep van 25 tot 34 jaar zal van 2000 tot 2010 met 14 procent dalen en daarna weer lich telijk toenemen. Deze groep richt zich volgens Beijert vooral op de koopsector en eengezins huurwo ningen. Het inkomen van een star ter ligt volgens de ondervraagden tussen €20.000,- en €30.000.- per jaar (bruto). Afhankelijk of het een één of tweeverdiener betreft, kan er volgens Beijert grofweg tussen €100.000,- en €175.000,- worden geleend bij de bank. Dit bedrag staat in schril contrast met de gemiddelde prijs waarop een koop woning volgens Beijert op Texel van naar huizen, volgens Beijert naar 190 seniorenwoningen, wat bete kent dat 19 procent van deze groep wil verhuizen. Gezien de toenemen de vergrijzing, zal de vraag alleen maar toenemen. 60 procent van de ondervraagden vindt dat er meer seniorenwoningen moeten komen, 33 procent vindt dit niet nodig. Verschil van mening is er ook over de vraag wie er in aanmerking komt voor een seniorenwoning. 56 pro cent vindt Texelaars van 55 jaar en ouder. Zelf vindt Beijert die leeftijds grens niet terecht. 'Personen van 55 jaar en ouder zijn veelal (nog) actief en vitaal.' Het hebben van een huur woning vindt ze niet vanzelfspre kend voor een senior, omdat er ook voor deze groep mogelijkheden zijn voor een lening. Volgens de onder vraagden wil 35 procent van de senioren in Den Burg wonen, waar bij de SWT tijdens de presentatie de kanttekening plaatste dat veel senioren het liefst in het eigen dorp willen blijven, maar dat die mogelijk- nen blijven. Verschil van mening is er ook over de vraag hoe de door stroming kan worden bevorderd. Velen vonden dat er in de diverse groepen goedkope (sociale) wonin gen moeten worden aangeboden en dat de prijs van de woningen moet zakken. Ook het bouwen in de duur dere categorieën werd genoemd en meer seniorenwoningen, zowel voor huur als koop. De vraag of het hoge percenta ge scheidingen op Texel een oor zaak kan zijn van de krapte op de woningmarkt, werd door bijna de helft van de ondervraagden beves tigend beantwoord. Hierdoor wonen meer mensen alleen en is de bezet ting per woning lager en is er vooral meer vraag naar sociale huur- en koopwoningen. Kwaliteit Over welke richting het met de kwaliteit van de woningen moet, geeft het rapport geen uitsluitsel. Gaby Beijert bij de presentatie van haar afstudeeronderzoek 'De Texelse woningmarkt. Een eigen huis, een plek onder de zon'. Oosterend met 14 procent. Overi gens heeft ze hierbij geen navraag bij de doelgroep zelf gedaan. Senioren Ook onder senioren is veel vraag heid wegens gebrek aan voorzienin gen voor ouderen nogal ontbreekt. Maar de komst van dorpssteunpun ten en andere soorten service, kan er volgens de SWT wel voor zorgen dat ze in de toekomst langer kun- Ongeveer de helft van de onder vraagden vindt dat de kwaliteit van de aangeboden woningen niet vol doet, de rest vindt juist van wel. Wel vindt het overgrote deel dat de koopwoningen over het algemeen Anders Seneren Doorsiroffln O Starters Nu is het nog zo dat de ambulance in 23 procent van de gevallen niet binnen 15 minuten na de melding ter plaatse is, in de toekomst zal dat volgens Piet tien minuten sneller zijn. Dat komt volgens hem doordat De Cocksdorp en De Koog nu beter op de route liggen. Tweede reden is dat er in het nieuwe gebouw een slaapvertrek komt, zodat de medewerkers geen bereikbaarheids (piket) dienst meer draaien, maar al ter plaatse zijn en sneller kunnen vertrekken. Andere voordelen van het onder één dak zijn noemde hij de kortere lijnen met andere hulpverleningsdiensten, gezamenlijke oefeningen, gezamen lijk evalueren en het gebruik maken van gezamenlijke voorzieningen, zoals een wasplaats voor de voertui gen. Kamperman noemde als bijko mend voordeel een grotere service aan het publiek, dat een bezoek aan het politiebureau bijvoorbeeld kan combineren met een bezoek aan een andere instantie. Jonge neel ziet de nieuwe uitvalsbasis als een grote verbetering. 'De meeste meldingen komen uit De Koog, De Cocksdorp en Den Burg. Het kan geen toeval zijn dat de toekomstige locatie aan de Pontweg komt.' Wat betreft het houden van oefe ningen, bijvoorbeeld het met veel lawaai gepaard gaande open zagen van een autowrak, stelde hij buurtbewoners gerust dat dit in het gebouw zal plaatsvinden en dat realistische oefeningen elders worden gehouden. Met een kleine slag om de arm voorspelde hij een (om)rit vanaf de nieuwe kazerne, via de Pontweg naar de achterliggende buurt te hebben geklokt op 5,5 minuut, wat snel genoeg is om niet binnendoor te hoeven. gen van het evenwichtsgetij (het doodtij) resoneren met de eigentril ling van het zeebekken. Net als bij een schommel heeft een duwtje met de juiste regelmaat meer effect dan een duwtje op het verkeerde moment. Een ander type eigentrilling is te vin den in kleine zeebekkens die bijna geheel omsloten zijn door land en slechts door een smalle doorgang verbonden zijn met de 'moeder zee', zoals het geval is bij de Wad denzee. Deze 'trilholtes' kenmerken zich doordat binnen een bekken het water bijna overal tegelijk omhoog en omlaag gaat; het bekken lijkt te ademen. Het water wordt door het smalle zeegat heen en weer geperst als gevolg van verschillen in waterhoogtes. Dit regelmatige beeld Verschil opinies en werkelijkheid Het getij wordt vaak als één van de best voorspelbare grootheden gezien; afhankelijk van de stand van zon en maan met afwijkingen als gevolg van windsterkte en -richting. Door de vorm van het Noordzeebekken is het getij langs onze kust echter veel sterker dan op de Atlantische Oceaan. Dit heeft weer directe gevolgen voor de Waddenzee. De gebieden ach ter de verschillende zeegaten kunnen theoretisch beschouwd worden als afzonderlijke bek kens. Guido Terra van het NIOZ ontdekte dat veranderingen in de vorm van zo'n bekken (door bijvoorbeeld zee spiegelrijzing of bodemdaling) zeer plotselinge gevolgen kunnen heb ben voor het getij. Terra promo veerde onlangs aan de Universiteit van Amsterdam op zijn proefschrift Non-linear tidal resonance. Co-pro motor was NIOZ onderzoeker Leo Maas. In kustgebieden is een belangrijke rol weggelegd voor het getij. Het woord 'getij' vindt zijn oorsprong in het voorspelbare karakter ervan. Over het algemeen zit er 12 uur en 25 minuten tussen twee opeen volgende hoogwaters. Er zijn ech ter twee redenen waarom het getij hiervan afwijkt. Ten eerste worden de oceanen door continenten van elkaar gescheiden. Ten tweede draaien maan en zon, ten opzichte van een vast punt op aarde, te snel rond, zodat het water dit door zijn traagheid en door wrijving niet kan bijhouden. Omdat rond Antarc tica de continenten ontbreken, is het gangbare beeld dat de getijgolf zich van hieruit voortplant over de andere oceanen en kustzeeën, die vervolgens gaan 'meeslingeren'. Tijdens dit meeslingeren kan het getij flink worden versterkt, zoals in de Noordzee en de Waddenzee. Afhankelijk van locale omstandig heden. zoals de diepte en de vorm van het zeebekken, kunnen trillin- Grootste vraag De problemen Wertetjk wordt echter verstoord doordat dl snelheid waarmee de waterstan fere, in een bekken verandert, kleins wordt naarmate het water hoge Ba komt. Dit komt doordat het vod^ water beschikbare oppervlak doo de aanwezigheid van bij laagwaï aanvankelijk zeer uitgestrekte wad platen bij opkomend water zeer srd toeneemt Hierdoor zijn meerden evenwichtssituaties mogelijk. Als de externe omstandigheden v* anderen, bijvoorbeeld onder invk» van een langzame zeespiegel zing of een daling van de bodem, kan zo'n systeem zich heel plot seling aanpassen aan een nieuws situatie. Maar worden de extera omstandigheden daarna 1 bracht naar de oude waarden, het systeem in de nieuwe 'hangen'. Hiermee toont Terra dat er grenzen zijn aan de baarheid van het getij in een als de Waddenzee. Aanrijding Een 77-jarige Cocksdorper liep woensdag tegen het eind van de middag lichte verwondingen op bij aan aanrijding op de kruising Post- weg-Schorrenweg. De man reed op zijn scooter over het fietspad langs de Postweg, toen hij bij het ken geen voorrang kreeg van 32-jarige automobilist uit Utrecft De 77-jarige kwam hierbij ten val Zijn scooter liep lichte schade op. De ambulance was snel ter plaats om eerste hulp te verlenen. (Foto Ttrr**- De scooter raakte bij het ongeval licht beschadigd.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6