1 Drevel en Van Gilst willen verder met Blue Side Up HEMA Cjroen 'wgrLrJexels in het harL, TB en VDD: uitstel lieuw gemeentehuis mm m Jachtlust heeft oorspronkelijke naam weer terug leetz gooit handdoek in de ring Vliegveldrestaurant in andere handen Ultieme poging weinig kansrijk V- J W P/W\CENmH EN 55 u texelseScourant DINSDAG 15 NOVEMBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 1ST DRU Belang en de WD onder men tijdens de raadsvergade- ig vanavond een poging om rijdende trein van het nieuwe adhuis (tijdelijk) tot stilstand brengen. De partijen pleiten r uitstel, ook van de herinrich- g van de Groeneplaats, totdat I idelijk is welke bezuinigingen j iliseerbaar zijn. Het lijkt een I nsloze poging, want gisteren ren CDA en D66 aan niets voor stel te voelen. Enw eerder pleitten TB en de WD innd" or bezinning op de kanjerprojec- jrtpum i, ditmaal met als aanleiding het u ucturele tekort van een miljoen skm« 'o De zogeheten kerntakendis- reren4 ssie die de raad wil voeren, die st uitmonden in een Plan van )ak, vinden ze 'zinnig om de nte in de begroting inzichtelijk naken, maar zal er volgens de |en niet toe leiden dat er binnen acceptabele termijn ruimte zal staan om een sluitende meerja- oegroting te realiseren'. Ander lent is dat de provincie geen idtekening onder een niet slui- ttttj de begroting zet waarover alleen f'/ll itgesproken dat er nog een kern- bouw rciscussie zal plaatsvinden. Tzing van het project gemeen- uis en herinrichting Groeneplaats ït volgens beide partijen ruim iO.OOO.- op, geld dat tijdelijk kan worden aangewend om een sluiten de meerjarenbegroting te presente ren. Daarnaast moet Texel inzetten op een deel van het geld dat het Rijk beschikbaar stelt voor VMBO- onderwijs. Het CDA verwijst de motie bij mon de van Jan Koolhof naar de prul lenmand. 'We moeten het beleid dat we met z'n allen hebben inge zet tot een goed eind brengen en ons inspannen om dat ene miljoen boven water te halen.' Uitstel van het traject gemeente huis levert volgens Frans Visman (D66) slechts tijdelijk geld op. 'Niet structureel, terwijl we dat wél nodig hebben. Dit tast alleen het fonds aan.' Als tussenvariant oppert hij het structurele tekort tijdelijk op te vullen met geld uit het kanjerfonds. Visman wil de discussie over de kerntaken van de gemeente zo snel mogelijk aangaan. 'We moeten het zoveel mogelijk binnen onze eigen organisatie zoeken.' Als mogelijke bezuinigingen noemde hij het snij den in de handhaving en een betere en doelmatiger structuur van het ambtenarenkorps. Visman erkent dat een miljoen een groot bedrag is om te besparen en vindt dat ook naar de inkomstenkant moet worden gekeken. 'Leg bijvoorbeeld de tarieven van het reinigingsrecht onder de loep.' 1=0 SSL lieuwbouw Oost ntbreekt in plan het zogeheten voorontwerp- itemmingsplan Oost dat het llege vorige week heeft goed- ieurd, ontbreken de plannen or het nieuwbouwproject van iny Westerlaken en Pieter Jan oger. Dat betekent echter niet het van de baan is. ouw van woningen op een deel ihet middenterrein van Oost ver laakte enige tijd geleden com- ie. Reden voor beide onderne- is om, ondanks de instemming b en w met hun plannen, een geleden te besluiten de beno 1 j v.. i digde procedurewijziging nog even aan te houden en alternatieven te onderzoeken, vooral met als doel met het buurtschap tot een plan te komen dat breed wordt gedragen. Het tweetal heeft de voorbije peri ode veel tijd gespendeerd om tot een alternatieve invulling te komen en de buurt inmiddels uitgenodigd voor een gesprek. Vooruitlopend hierop is het er niet van geko men het definitieve plan tijdig in te brengen in het voorontwerpbestem mingsplan Maar de bereidheid van het college om eraan mee te werken is er nog steeds, verzekerde burge meester Geldorp vorige week. Het huidige bestemmingsplan voor Oost is vooral constaterend van aard. Op Jachtlust prijkt weer het bord met de oorspronkelijke naam. De inzet toont Mar wijlen Jan Gerard Maldegem de boerdenj herdoopten Vogelvreugd. 'Er zal wel een generatie over heen gaan alvorens de nieuwe naam is ingeburgerd', sprak wij len Jan Gerard van Maldegem in 1994 toen hij en echtgenote Mar het naambord Jachtlust van de gevel schroefden en de boerde rij aan de Slufterweg in Eierland herdoopten in Vogelvreugd. Maar sinds kort heeft de hoeve de oude naam weer terug. Het in 1910 gebouwde Jachtlust staat midden in een waterrijkge- bied, waar veel waterwild voor kwam, zoals ganzen en snippen. De voormalige eigenaar Baron van Tuijl nam zijn vrienden er geregeld mee naar toe om te jagen, waar mee de naam is verklaard. Van Maldegem verhaalde in 1994 hoe er 'dure gasten' over de vloer kwa men, onder wie Prins Hendrik, die er zelfs heeft geslapen. De boer derij kwam na verloop van tijd in handen van de familie Van Malde gem en toen begin negentiger jaren met boeren werd gestopt, wilde mevrouw Van Maldegem naar Den Burg verhuizen. Maar Jan Gerard wilde blijven en ze besloten tot een compromis; ze bleven aan de Sluf terweg, maar de boerderij kreeg een andere naam, een eerbetoon aan de vele vogels die dit deel van Texel nog steeds weten te vinden. Nu Jan Gerard van Maldegem al weer geruime tijd is overleden en Mar van Maldegem alsnog naar Den Burg is verhuisd, prijkt de oude naam weer op de gevel. Dat is gebeurd op initiatief van de nieu we bewoners, dochter Greet van Maldegem en Wil van Houten, die de oorspronkelijke naam weer op de gevel wilden. De tweede brie venbus, een flink eind boven de gewone en die speciaal is bedoeld voor 'blauwe brieven' bleef onaan geroerd. «rider Beetz, grootaandeel- uder van paracentrum Blue Up (BSU), stopt met zijn activiteiten. 'Wegens de Neigingen aan mijn gezin', zo Beetz weten. Hij stelt door echtgenote voor de keus te igesteld: kiezen voor zijn gezin 'oor BSU en Texel. Zijn activi- len in het vliegveldrestaurant "iigden per 1 november, toen eigenaar van het pand Aad Igrok te kennen gaf niet meer Beetz verder te willen. Het irant wordt nu tijdelijk draai- gehouden door de beheer- van het appartementenhotel zich op de eerste verdieping het gebouw bevindt. COnfET'noK IA/ SióHr BoAJBS -A HU/1. TcMmrs/\WAfJ Statutair is bepaald dat de aan deelhouders van BSU, Beetz, Van Gilst en Drevel, hun aandelen eerst aan de overige aandeelhouders moeten aanbieden als zij met hun activiteiten binnen de besloten ven nootschap willen stoppen. Volgens Beetz gebeurt dat ook. 'Van Gilst en Drevel hebben te kennen gegeven dat zij verder willen, dus ik denk dat we er goed uitkomen. De verstand houding is prima en als een van de oprichters van BSU wil ik graag dat ze verder kunnen, want het is een prachtbedrijf', aldus de zaken man, van wie twee andere BV's in financiële problemen verkeren en waarvoor surséance van betaling is verleend. Beetz bezit 80 procent van de aandelen. Zijn opstelling is cruciaal voor een eventuele voort gang van het tweede paracentrum door de andere vennoten. Volgens Arie Drevel heeft Beetz zijn aan delen nog niet aangeboden, maar heeft hij wel aangegeven te wilen stoppen. 'We weten al langer dat hij wil stoppen wegens vermeende bedreigingen. Ik zeg met dat die er niet zijn geweest, maar ik ben er niet bij geweest en weet dus niet hoe en wat er heeft plaatsgevonden.' Op de vraag of hij zelf is bedreigd, wil Drevel met ingaan. 'Daar kan ik nu niets over zeggen Dat komt later wel.' Op 26 november is een aan deelhoudersvergadering van BSU en dan wordt mogelijk meer bekend over de overname van de aandelen. Volgens Drevel wordt momenteel de waarde bepaald Er zou al een nieuwe investeerder zijn gevonden die bereid is de aandelen van Beetz over te nemen. 'Veel mensen reali seren zich dat we in korte tijd een groot centrum uit de grond hebben gestampt. We hebben nu te kam pen met groeiproblemen, maar het is een mooi bedrijf. Ook investeer ders zien dat. Er moeten nog wat hobbels worden genomen, maar in principe willen we verder. De rol van Alexander Beetz als grootste aandeelhouder is bepalend. Als hij de hoofdprijs wil hebben, wordt het moeilijk.' De verstandhouding met Beetz is volgens Drevel nog steeds vriendschappelijk. Net als veel Texelaars vindt Drevel dat het afgelopen moet zijn met de onrust op het vliegveld. 'Alle nega tieve publiciteit is slecht. Sommigen hebben het zelfs over oorlog, maar er is één partij die het uitvoert en één die het ondergaat en dat zijn wij. We hebben nooit tijd gehad om ons met Paracentrum Texel bezig te houden en nu al helemaal niet.' Geruchten dat het vliegtuig van BSU aan de ketting zou liggen in verband met achterstallig landings geld, worden door Drevel ferm ont kend. Ook assistent-havenmeester Mike de Bruijn verwijst die bewe ringen naar het rijk der fabelen. Volgens Drevel zijn er momenteel onderhandelingen gaande om het vliegtuig in de winterperiode een paar maanden aan een bedrijf in het buitenland te verhuren. 'Het is een goed geoutilleerde kist en er is belangstelling voor. Als het lukt, komen de komende jaren fluitend door.' Met Van Gilst is Drevel volop bezig met het zomerprogramma van BSU. 'We hebben momenteel veel contact met de teams om ze uit te leggen wat er gebeurt en er is veel begrip We krijgen veel steunbetui gingen.' Voor de toekomst sluit Dre vel een mogelijke samenwerking of Samengaan met Paracentrum Texel niet uit 'Ik denk nog steeds dat een bundeling van krachten mogelijk is. Dat je er allemaal sterker kunt uitko men door samen te gaan.' Lees verder op pagina 5 Onderzoek naar Texelse politiek Ester Floor, student Communi- catiewetenshappen aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, doet de komende weken onder zoek naar de politiek op Texel. Dit in het kader van een afstudeer project, waarin zij wordt begeleid door drs. Hetty van Kempen. Het onderzoek begint deze week met een telefonische enquête onder vierhonderd inwoners. Het belangrijkste doel van het onderzoek is te weten te komen welke politieke keuzes de Texelse bevolking belangrijk vindt. Naast vragen over politieke thema's als woningnood, milieu en kwaliteit van de zorg wordt er gevraagd naar Strand paal 15 toch opgehoogd Rijkswaterstaat heeft besloten in het ontwerpprogramma voor 2006 alsnog een strandsuppletie voor het gebied tussen paal 14 en paal 17 op te nemen. Reden is dat uit metingen is gebleken dat met name ten noorden van paal 15 een forse overschrijding van de basiskustlijn heeft plaatsge vonden. Burgemeester Geldorp sprak in het recente verleden al verschil lende malen haar verontrusting uit over de erosie van het strand, in het bijzonder bij paal 15. Hierdoor konden bijvoorbeeld hulpverle ningsvoertuigen bij hoog water met meer over het strand rijden. Gevolg was ook dat het strand bij hoog water wel erg smal werd, waardoor er voor badgasten minder ruimte was. Met name strandpaviljoenhou ders deden hierover hun beklag. In 2005 is ter hoogte van paal 15 een vooroeversuppletie uitgevoerd, met als doel de kustlijn in dit kustvak te herstellen. In het conceptpro gramma voor 2006 staat voor Texel een onderwatersuppletie van vier miljoen kubieke meter opgenomen, voor het gebied ter hoogte van De Koog. Uit metingen is inmiddels gebleken dat het kustvak ten noorden van paal 15 een onverwacht toegeno men landinwaartse trend vertoont en dat sprake is van een forse overschrijding van de basiskustlijn. Onderzoek door het Rijksinstituut voor Kust en Zee van RWS heeft uitgewezen dat alleen een onderwa tersuppletie met afdoende is om te zorgen dat dit kustvak op natuurlijke wijze kan herstellen. Besloten is daarom het strand tussen globaal paal 14 en paal 17 met een miljoen kubieke meter zand op te hogen, waarbij dus zand op het strand wordt gespoten. Omdat het kustvak van De Koog minder snel is achter uitgegaan dan gepland, heeft RWS besloten de geplande vooroever suppletie van vier miljoen kubieke meter te verlagen naar anderhalf miljoen kuub 'De vorige pachter (Alexander Beetz, red.) vroeg mij om één dagje het restaurant te runnen, want hij zou weer terugkomen. Hij heeft er alleen niet bij gezegd welk jaar. Hij is met de noor derzon vertrokken', aldus Walter Schrijn. Als beheerder van het appartementenhotel op de eer ste verdieping is hij vervolgens door de eigenaar van het pand, Aad Ruijgrok, gevraagd om tij delijk het vliegveldrestaurant te runnen. 'Ik doe het puur voor de luchtha ven, voor de piloten. Als er vliegers komen, kunnen ze hier koffiedrinken of een eenvoudig hapje krijgen', aldus Schrijn. Hij zit behoorlijk met de kwestie in zijn maag. 'Ik kan het met iedereen goed vinden hier, maar ik kom er nu wel een beetje tussen te staan en daar ben ik niet blij mee 40 jaar in kerkkoor Als 'gewone' kerkganger wilden de ogen van Peter van de Gracht tij dens de preek wel eens dichtvallen. Het kwam hem wel goed uit toen hij in 1966 werd gevraagd om mee te zingen in het kerkkoor. Pagina 5 ZDH wint derby ZDH heeft SVO zondag de grootste nederlaag van het seizoen bezorgd. De Hoornders hoefden niet eens tot het uiterste te gaan om zes keer te scoren. Pagina 7 Vragen over archief en opslag kunst in nieuw raadhuis Is er in het nieuwe gemeentehuis plaats voor een historisch archief en voor opslag van gemeentelijke kunst? Op die vraag hopen de PvdA en GroenLinks tijdens de raadsvergadering van vanavond antwoord te krijgen. In het Programma van Eisen (PvE) voor het nieuwe raadhuis vinden beide fracties geen duidelijke eisen voor historisch archief en kunst depot terug. Al eerder sprak Cees Hoogerheide zijn zorg uit over het toekomstig archief en de mogelijk heid om ongestoord archiefstudie te kunnen doen in het raadhuis. Tijdens een bijeenkomst over het raadhuis half september, gaf de bur gemeester aan met de inspectie van het Archiefwezen in gesprek te zijn over verplaatsing van het archief naar het provinciaal archiefdepot in Alkmaar of Haarlem, waarbij wordt gesteld dat het digitaal toeganke lijk moet zijn voor Texelaars. PvdA en GL stellen onder meer vragen over de kosten van deze veplaat- sing, de huur en de toegankelijk heid. Ook willen de partijen weten wat een eventuele verplaatsing van het archief naar het nieuwe raadhuis kost en worden verslagen opge vraagd van de bezoeken van de archiefinspectie aan Texel Daarnaast maken de fracties zich zorgen over de opslag van niet tentoongestelde of gebruikte kunst werken die eigendom zijn van de gemeente. 'Is het zo dat in het voor lopig onfwerp van het nieuwe raad huis geen ruimte is voorzien voor een kunstdepot? Zo ja, wie heeft dat besloten en waarom? Wat denkt het college te gaan doen met de kunstcollectie van de gemeente?' politieke voorkeuren op dit moment en naar een mening over het hui dige bestuur. De resultaten van de enquête zullen aan de lokale media bekend gemaakt worden. Na het telefonisch onderzoek wordt een schriftelijke vervolgenquête gehouden, waarin aandacht wordt besteed aan veranderingen in het stemgedrag. Ook de resultaten van deze vervolgenquête worden aan de media bekend gemaakt. Alle politieke partijen zijn op de hoogte gebracht van dit onafhan kelijk. wetenschappelijk onderzoek. Zij kunnen de uitkomsten gebruiken om hun programma's beter op de wensen van de burgers te kunnen afstemmen. (Advertentie) Met respect voor alle partijen, vind ik dat ze het anders moeten oplos sen. Dit is slecht voor Texel.' Vol gens assistent-havenmeester Mike de Bruijn accepteert de NV de inzet van Walter Schrijn en echtgenote Ria als tijdelijke oplossing. 'In elk geval moet er voor volgend seizoen een structurele oplossing komen.' Contractueel is er de verplichting dat het restaurant het hele jaar open moet zijn. Dat staat in erfpachtcon structie vastgelegd, want de grond onder het restaurant is eigendom van de NV Luchtvaartterrein. Vol gens De Bruijn werkt het in de prak tijk al jaren zo dat de openstelling van het restaurant in overleg met de havenmeesters gebeurt. 'Als er vliegverkeer is, dan is hei restaurant open. Ook de afgelopen tijd is dat zo geweest. Als de pachters dicht willen, gaat dat alleen na toestem ming van ons.' Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: i I n I I i H I i Wonen+Slapen! Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1