Rappers in actie op WET-live Onervaren talenten verrassen bij Amateurtje TEXELSE 2 COURANT sinterklaas thuis intocht Sinterklaas oPIENie Agenda oud Papier teso texelseScourani DINSDAG 15 NOVEMBER 2005 Niet de routiniers, maar een debu tante en een onervaren talent trokken de meeste aandacht bij de voorstelling die toneelvereni ging 't Amateurtje zaterdag in De Wielewaal verzorgde. Zowel Mar leen Kooger als Sharon Daalder verraste met fris spel en samen met komiek Chiel Sanders zorg den ze er daarmee voor dat een zouteloos blijspel toch naar meer smaakte. Het kiezen van leuke stukken is met gemakkelijk. Het is een veelgehoord excuus in de toneelwereld. Feit is echter dat de ene vereniging er beter dan de ander in slaagt iets passends te vinden. Helaas heeft 't Amateurtje daarbij een weinig gelukkige hand. Veel vaker dan haar Texelse zusterverenigingen komen de Waalders met een obligaat blij spel op de proppen, dat zo zoute loos is dat alleen uitzonderlijk sterk spel nog voor vermaak kan zorgen. Voor haar najaarsvoorstelling van dit jaar had 't Amateurtje voor De avond van de zevende juli gekozen, een stuk uit 1975, dat het in 1982 al eens had gespeeld en dat toen ongetwijfeld al gedateerd aandeed. Het is een 'dwaas blijspel' over een notarisgezin op het platteland, waar de vrouw des huizes de broek aan heeft. Ze is nogal standsbe- wust en doet er alles aan om haar kinderen de manieren bij te bren gen die horen bij een aristocratisch milieu. Om indruk te maken op een bevriende freule, besluit ze tegen de zin van haar man en twee kinderen een huisknecht aan te stellen, naast de huishoudster die ze al in dienst heeft. Het is een situatie die weinig hedendaags aandoet, maar die met een leuk vervolg nog wel te verteren zou geweest. Maar schrijver Gerard van Dijk heeft gedacht zijn publiek te moeten verrassen met een paar persoonsverwisselingen, waarbij de nieuwe huisknecht en een bevriende advocaat eikaars taken overnemen om de notaris op die manier vrij te pleiten van overspel. Daar is hij wel iswaar helemaal niet schuldig aan, op het moment dat hij zich realiseert dat hij beter eerlijk kan zijn, heeft hij zich al te veel in de nesten gewerkt om nog terug te kunnen. Al voor de pauze staat de uitkomst vast. De dochter des huizes vormt een mooi stel met de charmante huisknecht die eigenlijk advocaat is, de avan ces van de naar status verlangende freule maken weinig indruk op de advocaat die eigenlijk huisknecht is en uiteindelijk terugkeert naar zijn eigen Marietje, de aan liefdes verdriet lijdende zoon vindt alsnog zijn geluk en ook de notaris en zijn in Terwinselen een onderhoud met Henk Slikker, die als advocaat De Glint binnenkwam n huisknecht kroop. Op de bank Chiel Sanders, die de omgekeerde weg bewandelde. vrouw vallen elkaar na afloop weer in de armen. Ondanks het afgezaagde verloop viel er dankzij de spelers genoeg te lachen. Opvallend was dat met alleen de bekende spelers een belangrijke bijdrage leverden. Rou tinier Jan Eelman hoeft in De Waal maar op te komen om de zaal aan te lachen te brengen, maar veel aansprekender nog was de presta tie van Marleen Kooger. Ze speelde de freule, van wie de toeschouwer niet veel anders aan de weet komt dan dat ze graag in gezelschap verkeert van leden van de aristo cratie en nog op zoek is naar een geschikte echtgenoot. De kirrende en geaffecteerde Kooger, die voor de tweede keer in een uitvoering te zien was, imponeerde. Knap was dat ze durfde te overdrijven wan- meer dat nodig was, terwijl ze op andere momenten ingetogener spel liet zien, zonder dat ze daarbij inle verde aan overtuigingskracht. Ze was en bleef het berekenende kak- wijf dat ze volgens haar rol moest spelen. Prima spel liet ook de nog maar 17- jarige Sharon Daalder zien als de dochter des huizes, die zich samen met haar broer aanvankelijk heeft voorgenomen de huisknecht zo snel mogelijk weg te pesten, maar dan hopeloos verliefd wordt op de man die in haar en haar moeders ogen eigenlijk veel te eenvoudig is om mee om te gaan. Daalder had zich goed ingeleefd en speelde op het oog zonder veel zenuwen. Er had nog wel wat meer afwisseling in haar stemmingen zichbaar mogen zijn, maar voor zo'n jong iemand deed ze het uitstekend. Ook een andere debutante, Lotte van de Belt als huishoudster Hanna, liet zien dat de vereniging in De Waal toekomst heeft. Van de routiniers hadden Chiel San ders en Henk Slikker de meest dankbare rollen. Sanders komt vooral goed uit de verf als hij een wat onbeholpen figuur mag spelen. Als de huisknecht die plotseling op voet van gelijkheid moet staan met het notarisgezin en wordt geacht onderhoudende gesprekken te voe ren was hij erg grappig, vooral op de momenten dat hij dankzij grote hoeveelheden rum-cola uit zijn rol van advocaat viel. Ook zijn hou terige samenspel met de wulpse freule was zeer vermakelijk. Slikker was de advocaat die tegen wil en dank in de rol van huisknecht wordt gedwongen, maar uiteindelijk zijn grote liefde vindt. Het was een kolfje naar zijn hand, al had hij nóg geloof waardiger geweest met een livrei in plaats van een smoking. Jan Eelman en Yolanda Legierse vormden het notarisechtpaar. Bei den deden het niet slecht, maar zul len wel eens beter hebben gespeeld. Eelman leunde als de sullige notaris te gretig op de grimassen waarmee hij de zaal vaak aan het lachen krijgt, terwijl Legierse, die een half jaar geleden nog één van de sterren in de voorjaarsuitvoering was, niet helemaal uit de verf kwam als de bazige vrouw des huizes. Zo had ze nog wat meer overtuiging in haar spel kunnen leggen door zich na een tirade tegen haar echtgenoot arrogant van hem af te wenden, in plaats van belangstellend zijn antwoord af te wachten. Ook haar stemgebruik was wat 'vlak'. Richard Eelman leverde als zoon Jan gede gen maar weinig opvallend werk, Petra Brans had een klein rolletje als zijn geliefde, die hem aan het eind verrast met haar bezoek. Ook haar prestatie was heel behoorlijk, al kon ze na alle toestanden in het notarisgezin niet helemaal duidelijk maken dat ze inderdaad met stom heid geslagen was. Regisseur Henk Tjepkema vertelde vooraf dat hij nogal wat te stellen had gehad met zijn spelers, die er volgens hem niet steeds alles aan deden om een zo goed mogelijk stuk op de planken te brengen. Het resultaat mag hem echter tevreden stellen, terwijl ook de zaal duidelijk enthousiast reageerde. Souffleuse Thea Hin had geen overdreven zwa re avond. Ria Kieinveld en Petra Brans zorgden voor de grime, het kapwerk was van Hennie Ploeger. Joop Rommets De gereformeerde kerk van Den Burg organiseert ook dit jaar bezoekjes van Sinterklaas. Wie de Sint thuis wil ontvangen, kan contact opne men met Gea Beijert, tel. 315058. De kosten van een bezoek van een half uur bedragen €25,-, wat ten goede komt aan het Texelse Jils- kefonds. Dit fonds, genoemd naar een overleden sportster, onder steunt verstandelijk gehandicapte judoka's. Actie Motherhood Voor de actie van Motherhood voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan zijn op het eiland 140 dozen met inhoud ingeleverd. De meeste zijn bedoeld voor kinderen, maar ook waren er dozen bij met dekens en knuffels, één doos voor een schoolklas(sen) met 53 zelfge maakte etuis met inhoud en schriften (keurig ingepakt als cadeautjes) en twee dozen met babyvoeding. Ook de scholen hebben, ondanks meer dere recente acties, volop meege daan. Alle dozen werden ingeleverd met de benodigde €20,- voor het transport. Zij zullen door de firma Slegtenhorst naar Motherhood in Andijk worden vervoerd, waar voor verder transport zal worden zorg gedragen. Zaterdag loopt omstreeks 12.30 uur de 'Spanje', het schip van Sinter klaas, de haven van Oudeschild bin nen. Aan boord Sinterklaas en zijn Pieten, met een heleboel cadeaus en pepernoten. De goedheiligman hoopt dat hem net zo'n warme ont vangst staat te wachten als vorig jaar. Het college van burgemeester en wethouders en de gemeentese cretaris zijn aanwezig om de Sint welkom te heten. Ook de fanfare zal acte de présence geven en zorgen voor een feestelijke begeleiding van de sinterklaasliedjes. Na de aankomst in Oudeschild trekt de Sint met zijn gevolg naar Den Burg voor een rondrit, waarna hij officieel op de Groeneplaats wordt ontvangen. Daarbij wordt de vol gende route gevolgd: Elemert, Pieter van Cuyckstraat, Ada van Holland straat, Keesomlaan, Elemert, Park straat, Weverstraat, Stenenplaats, Waalderstraat, Burgerhoutstraat, De Zes, Gasthuisstraat, Hogerstraat, Stenenplaats, Binnenburg. Gedu rende de optocht kan het publiek op de Groeneplaats zich vermaken met muziek van de Sinterklaasband. Ook op de Groeneplaats wordt de Sint verwelkomd door de burge meester. Om 14.30 uur arriveert Sinterklaas bij het brandweerhuisje aan de Ach tertune in Oosterend. Daar word hij opgewacht door Excelsior, waarna met paard en wagen een rondgang door het dorp wordt gemaakt. De officiële ontvangst vindt aansluitend plaats in dorpshuis De Bijenkorf, waar de Pieten een toneelstukje opvoeren. In Den Hoorn vertrekt om 15.00 uur de fanfare vanaf het dorpshuis om de Sint aan het einde van Klif op te wachten. Om ongeveer 15.45 uur komt het gezelschap weer bij het dorpshuis aan, waar om 16.00 uur een binnenprogramma begint, gepresenteerd door gastvrouw Janien de Bruijn. Na afloop van het programma krijgen de aanwezige kinderen een presentje. In De Cocksdorp vertrekt de Sint om 15.30 uur vanaf het Eierlandsche Huis. Onder muziek van het Konink lijk Texels Fanfarecorps wordt een rondgang door het dorp gemaakt, waarna het feest in het dorpshuis wordt voortgezet. De kinderen van De Koog moeten nog een weekje geduld hebben. Na een inspannende reis en alle ver moeienissen van meerdere intoch ten, maakt Sinterklaas pas volgende week zondag zijn opwachting in de badplaats. Zwarte markt In manege Akenburg wordt zon dag 4 december van 11.00 tot 15.00 een zwarte markt gehouden. Standhouders kunnen zich opge ven bij de marktmeester Alex de Haan, tel. 321872 of via e-mailadres zwartemarkttexel@gmail.com. Een standplaats kost €5,-. Vollemaanmeditatie In De Aleph in de Weverstraat in Den Burg wordt woensdag van 21.30 tot 22,45 uur een vollemaanmeditatie met mantrazingen gehouden. Deel name kost €5,-. Reumavereniging Reumavereniging Texel- houdt woensdag vanaf 14.30 uur in De Schakel naast de hervormde kerk van Den Burg een knutselmiddag voor leden. Kosten bedragen €3,- Deelnemers wordt verzocht een schaar mee te nemen. Vogels van Alaska De bekende Texelse natuurfotograaf René Pop houdt op uitnodiging van Vogelwerkgroep Texel donderdag een presentatie over vogels van Alaska. Hij laat beelden zien van zijn reis naar Nome, de Prodhoe Bay en de Pribiloff eilanden. De lezing wordt gehouden in hotel Den Burg aan de Emmalaan en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Geweld in Cabaret-café In het Cabaret-café, waarin het loka le nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn, wordt vrijdag aandacht besteed aan de geweldsexplosie op het eiland, de komst van Sinterklaas en de bezui nigingen van de gemeente. Er wordt vooruit geblikt op de viering van Honderd jaar Huib en teruggekeken op het nieuws van de afgelopen maand. Met de Sommeltjes, het feuilleton Mosselweg 14. het filmpje en veel muziek, op eigen teksten en op tekst van Huib (de Rijmelaar) Fenijn. Cabaret-café vindt plaats in de brasserie van De Lindeboom en begint om 20.30 uur. De toegang is gratis, een bijdrage in de kosten wordt op prijs gesteld. Iers concert in muziekschool In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool in Den Burg vindt zaterdagavond het docen tenconcert plaats van het work shopweekend Iers op Texel. Het programma wordt om 19.30 uur geopend met een optreden van de cursisten, die een afwisselend pro gramma brengen met zangers en zangeressen, fluiten, doedelzakken, harpen, gitaren, violen, bodhrans (trommels) en accordeons en trek zakken in verschillende combina ties. Daarna brengen de docenten van het weekend Ierse muziek en dans ten gehore. Van gevoelige songs tot spetterende en opzwepende jigs en reels, solistisch gebrachte verstilde langzame melodieën en orkestrale arrangementen van bekender ses sierepertoire. De organisatie belooft een spette rend geheel met veel unieke initia tieven, muzikale afwisseling en een buitengewoon enthousiast publiek. De zaal is open vanaf 19.15 uur, de toegang bedraagt €5,-. Vreemd verkeer Het leven hoeft met zo moei lijk te zijn. Het is maar hoe je het zelf inkleedt. Heb je gasten gehad die je niet aanstaan? Maak een zwarte lijst en roep gewoon 'vol!' als de snoodaards weer de beest uit willen komen hangen in jouw keung verzorgde toeristi sche optrekje. O, kan dat niet met het nieuwe reserveringssysteem? De boeking is nu zwart. Verras sing wie er straks voor de deur staan. Gunst, wat vervelend. Hoe lossen we dat op? VW-rots in de branding-Veronica staat voor niets: gewoon uw accommodatie een andere omschrijving geven en het probleem is opgelost. O ja? 'Maar Veronica, de term familie hotel dekt niet mijn lading, dus dat geeft ontevreden klanten. Inge zonden brieven, gemopper. Niet zo goed voor de Texelpromotie. Bovendien wilde ik alleen gezin netje A niet meer hebben, maar gezinnetje B weer we! Met die groep jongeren uit Abcoude heb ik ook veel plezier gehad, maar P. uit Appelscha heeft het echt ver bruid. Ik ben niet tegen jongeren en niet tegen gezinnen. Ik wil mijn kamers vol, mijn kinderen moeten eten en naar de sportclub. 'Hou toch eens op met zeuren. Jullie wilden een ander reserve- nngssysteem en dat hebben jul lie nu. Het is dit of niks en ver der zoeken jullie het maar uit. Hier moet ook brood op de plank komen. En zo haakte ik af en startte een eigen boekingssite. Para-VWaan de Emmalaan. Pien Verberg Robin Rump en Bart Riegman van het duo Eigen Teelt, één van de acts tijdens WET-live. (Foto Oma Timmoman) Aan variatie geen gebrek op WET- via Radio WET rechtstreeks was te desondanks heerste er op beide live dat vrijdag en zaterdag in Ques- beluisteren en waarvoor het organi- avonden een gezellige drukte en tion Plaza werd gehouden. Op de serende radiostation menig compli- ging het feest door tot in de kleine foto de rappers Robin Rump en ment incasseerde over met name uurtjes, met als afsluiter de kermis- Bart Riegman van Eigen Teelt, één de geluidskwaliteit. Het bezoeks- band Shoreline, van de acts op het popfestival dat aantal had iets beter gekund, maar Dinsdag 15 november: Vanaf 19.00 uur worden in De Linde boom in Den Burg audities gehouden voor de Texelse productie van de musical 'Tsjechov'. Voor informatie en aanmeldingen: tel. 312788. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 19.30 uur een (openbare) vergadering van de raad. Cinema Texel vertoont Pride Pre judice (aanvang 20.15 uur) en in de serie CineClassics Thelma Louise (20.30 uur). Woensdag 16 november: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Reumapatiénten Vereniging Texel houdt een knutselmiddag in De Scha kel in Den Burg. Aanvang 14.30 uur; de kosten zijn €3,-. Deelnemers wordt gevraagd een schaar mee te nemen. De geplande lezing over leven en werk van Pablo Picasso in de muziek- en dansschool kan door omstandighe den geen doorgang vinden. In De Aleph in de Weverstraat in Den Burg wordt van 21.30 tot 22,45 uur een vollemaansmeditatie met man trazingen gehouden. Deelname kost €5,-. In Cinema Texel gaat de ney-film Chicken Little in première (aanvang 15.00 en 18.30 uur). Ver der vertoont de bioscoop Wallace Gromit (15.15 uur), Johan (18.45 uur), Pride Prejudice (20.15 uur) en Thelma Louise (20.30 uur). Donderdag 17 november: René Pop houdt vanaf 20.00 uur in hotel Den Burg aan de Emmalaan een presentatie over vogels van Alaska. De toegang is gratis. In het kader van de jaarlijkse dor penronde vergadert het college van burgemeester en wethouders met de dorpscommissie van Eierland. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenma kerstraat, Witte Kruislaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 15 07.40 en 20.36 u. Wo. 16 08.27 en 21.15 u. Do. 17 09.07 en 21.30 U. Vr. 18 09.37 en 21.40 u. Za. 19 09.57 en 22.10 u. Zo. 20 10.20 en 22.50 u. Ma. 21 10.30 en 23.15 u. Di. 22 11.00 en - u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder iiuuywater. De zon komt zondag 20 novem ber op om 08.11 uur en gaat onder om 16.41 uur: woensdag 16 november volle maan: vrij dag 18 november spnngtij. Klaverjassen in buurthuis Bethel Zuid-Eierland. Aanvang 20.00 uur. Cinema Texel vertoont Pride P» judice (aanvang 20.15 uur) en Ut Legend of Zorro (20.30 uur). Vrijdag 18 november: In Klif 12 in Den Hoorn begint om 21 30 uur de voorstelling 'Dat kunne alleen de hele groten' van Jeroen vs Merwijk. Toegang €12.-. Om 20.30 uur begint in café-brassej De Lindeboom op de Groeneplaai in Den Burg het maandelijks Cal» ret-café, waarin het lokale nieu^ wordt besproken door Pip Barna en Janien de Bruijn. Met columns8 dialogen, gasten en veel muziek, Q toegang is gratis, na afloop wordt es f inzameling gehouden ter bestrijdii f van de kosten. Cinema Texel vertoont The Legends Zorro (aanvang 19.00 en 21.30 uur, Pride Prejudice (19.15 uur) en Jola (21.45 uur). TESO zet vrijdag en maandag va I 9.30 tot 16.00 uur een extra bootr I De veerdienst verzorgt dan ieder hü uur een afvaart, zowel vanuit Den He der als vanaf Texel. De extra afvaarts i worden gemaakt door de Molengj 9J|ir Deze vervangt de Dokter Wagetr? "Jc ker, die op de werf in Vlissingenü komende weken roetfilters krijgt. 8 worden geen wachttijden verwachten Op maandag 21 november zijn d gaai afvaarten van 10.00 uur vanuit Dg boe Helder en 13.30 uur vanaf Texel libegi sluitend bestemd voor het vervoervs net gevaarlijke stoffen. Van 1 novemts 3| tot en met 31 december is op.elkedi van de week het daltarief van kradi Meer informatie over de veerdienst te verkrijgen via tel. 369600 of weba g wwwteso.nl. al 2( mdi Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Buro Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6*1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mall info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33.05 (ai Per jaar €67,50 65,35 m Bij verzending naar het buitenland zijn co tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. De deelnemende docenten zijn: Jo van Bouwel (zang), Jarno de Leeuw (dans), Johannes Schiefner (fluit/tin- whistle), Michael Horgan (uilleann pipes), Judith Kolen (viool), Robert Pfeiffer (gitaar), Annemarie de Bie (bodhran) en samenspeldocent Gerry Murray. Lezing over windenergie In hotel Den Burg aan de Emma laan wordt dinsdag 22 november een informatieavond gehouden over het gebruik van windener gie. Deze avond is de vijfde in een serie van zeven avonden over (duurzame) energie, georgani seerd door de Stichting Duur zaam Texel. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Jos Beurskens van het Energie Centrum Nederland (ECN) in Petten geeft deze avond een inleiding over windenergie en gaat daarbij in op vragen over de rentabiliteit en de veiligheid voor vogels. Beurskens volgt sinds 1972 de ontwikkelingen met betrekking tot windenergie op de voet en is ook op de hoogte van de jongste ontwikkelingen op het gebied van offshore windenergie. Verder spreekt Noud de Schutter over de praktijk van een agrariër in de Wieringermeer, die in 1991 de eerste particulier was die met wind energie begon. Deze avond maakt deel uit van een serie van zeven lezingen over duur zame energie. Op 23 januari volgt een lezing over zonne-energie en de serie wordt op 13 februari afge sloten met een algemene avond tijdens welke een forumdiscussie zal plaatsvinden met vertegenwoor digers van de politieke partijen van Texel. Raadsvergaderin Za De gemeenteraad houdt vara: (dinsdag) vanaf 19.30 uur een on bare vergadering in het De vergadering wordt rechtstre uitgezonden via Radio Texel (13 FM). De agenda luidt als volgt 1Opening en mededelingen 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling agenda 4. Vaststelling besluitenlijst 4 oktobü 5. Vaststellen ontwerp-bestemmings plan Oosterend 6. Vervanging kozijnen Vrije Schob Texel 7. Kamperen bij de boer - wachtlijst 8. Uitvoering Natuur- en Landschap beleidsplan 9. Beleid brandveiligheid 10. Subsidieverzoek Stichting Wo* Texel ter compensatie van legeskcs '9 'De Potvis' 11Gemeentelijke tentoonstellings ruimte 12. Subsidieverordeningen 13. Voordracht benoeming leden' standscommissie 14. 10de serie wijzigingen Bouwvefl dening 15. Algemene Vergadering van As> deelhouders NV Huisvuilcentraler 16. Straatnaamgeving inzake nieif bouw aan de Dageraad 17. Wijzigen toekennen straatnaam! de Volmolen 18. Een rekenkamer of een Reken*3 mercommissie? 19. Stemmen in een willekeurig bureau 20. Najaarsbestuursrapportage 2( 21Aanvraag SSTP-bijdrage m wel kapitaal 22. Bijdrage maatwerkdeei jeugd? zondheidszorg 2004 23. Subsidieaanvraag ZDH 24. Ingekomen stukken 25. Rondvraag 26. Sluiting dez liet te fcpc ='94 deal te kc nde r-'ï ^01. paai *3. C ans< Viai t ze ■:me staan kj tuitsi :ehe Hinl (tij sr ei di nde sen ,2(f jW tdkla over *sh< 31.S van c zich dens:

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2