Uit de school geklapt De passie van Gerhard Smeenk Elf vragen aan... Gerard en Joke Hooyschuur mm TEXELSE J COURANT Willem van der Linde doet van alles met paarden Vier meiden interviewen een Texelse politieagent «h; m Interview met Charles Douma, vrijwilliger bij de KNRM F amilieberichten DINSDAG 15 NOVEMBER 2005 Eén keer in de maand is een deel van de krant inge richt voor de jeugdige krantenlezers. Om beurten gaan de hoogste groepen van de Texelse basisscholen op pad en schrijven zij over dingen die hen bezighouden. Deze keer is Uit de school geklapt ingevuld door de journalisten van het Durperhonk uit De Cocksdorp. Vier meiden hebben op zondag ochtend een interview met poli tieagent Louw Nijhuis gehouden. Gerhard Smeenk in zijn jonge jaren. ijgt- i ier hi Wij hebben Gerhard Smeenk ^geïnterviewd. We .vroegen hoe jgeffg hij op het idee gekomen was om a schilder te worden. Hij tekende heel graag en toen kwam het acnleen keer bij hem op om ook te zijn a gaan schilderen. We vroegen ook Jit Da hoe lang hij al schilderde. Hij is begonnen nadat hij gestopt was oer va met lesgeven, en hij doet het nu vemt* a| 20 jaar. Ike Welk schilderij dat u gemaakt heeft mdt u het mooist? 'Nou, die heb eigenlijk al weggegeven', zegt Smeenk. 'Maar het zag er zo uit: warte (slechte) heksen dansten j m een berg, terwijl de witte (goe- lienst de) heksen in de bossen rondom de berg waakten, zodat de zwarte heksen geen kattenkwaad konden uithalen.' Jari van Maanen vroeg of we wat oude schoolfoto's mochten zien. Daarop is hij te zien als jonge meester. Toen vroegen we waar hij zijn inspiratie vandaan haalde. 'Ik haal mijn inspiratie vaak uit mijn dromen, maar ik schilder ook wel eens gewoon ideeën.' Wat vindt u leuker, schilderen of vioolspelen? 'Nou, ik vind het allebei heel leuk, maar ik vind vioolspelen net ietsje leuker, omdat je daarbij sneller ple zier van hebt.' noj is Hoe lang doet u meestal over een schilderij? 'Dat verschilt per schilderij. Als ik heel gedetailleerd schilder, duurt het langer dan als ik grote vlakken in één kleur schilder.' Verkoopt u uw schilderijen ook wel eens? 'Nee, maar soms als ik iemand heel aardig vind, geef ik er een weg.' Schildert u ook wel eens portret ten? 'Nee, ik schilder alleen maar fan tasie. Maar ik heb wel eens een schilderij gemaakt van alle mensen die op dat moment belangrijk in mijn leven waren.' Hoeveel schilderijen heeft u dit jaar gemaakt? 'Dit jaar pas drie, maar ik heb ook wel eens tien of twaalf in een jaar gemaakt. Hangt er van af hoeveel zin en tijd ik ervoor heb.' Hoe lang bent u eigenlijk leraar geweest? 'Ik ben 25 jaar leraar geweest, maar toen werd ik jammer genoeg over werkt en moest ik stoppen.' Souwie Wessels, Annet ten hoor, Jari van Maanen, Sherida v.dd Bent en Stacy Zillen Wat is er leuk aan om als politie agent op Texel te werken? 'Omdat het een eiland is met een bijzondere cultuur. Het is een kleine gemeenschap en het heeft een heel gevarieerd werkaanbod. Je hebt namelijk te maken met land, lucht en water, je hebt een vliegveld, een internationaal. En een jacht en visserijhaven. Op Texel hebben we voornamelijk een natuurland schap en agrarisch landschap. Veel mensen op Texel moeten het heb ben van het toerisme en al deze genoemde zaken brengen politie werk met zich mee.' Wat is je taak op Texel? 'Ik maak deel uit van de basispo litiezorg. En dat houdt in: Dat ik ingezet word voor alle politiewerk zaamheden, zoals het behandelen van verkeersongevallen, inbraken, het uitschrijven van bekeuringen enz.' Op dinsdag 18 oktober hebben wij een interview gehouden met Willem van der Linde. Hij doet van alles met paarden, zoals de verhuur op de kinderboerderij van De Krim en hij heeft ook nog een fokkerij op de Krimweg. Wij hebben 12 vragen gemaakt. Hoelang doet u dit werk al? 16 Jaar. Wat vindt u leuk aan dit werk? Nou, ik hou heel erg van paarden. Geeft u ook les? Nee, maar mijn vrouw wel. Hoeveel land heeft u ongeveer? 10 hectare (10 voetbalvelden). Kunt u zelf paard rijden? Ja, heel goed, maar ik rij zelf nooit wedstrijden. Mijn vrouw en dochter wel. Wat voor paarden fokt u? Dressuurpaarden. Bent u wel eens geschopt door een paard? Ja, op 1 maart had ik mijn kuitbeen gebroken en een paar stukjes van mijn gewnchten af. Hoelang bent u al met paarden bezig? Vanaf mijn 17e begon ik met paard rijden, dus ik doe het al 40 jaar. Hoeveel paarden verkoopt u per jaar? Hangt er vanaf hoeveel veulentjes ik heb. Maximaal 10 en ik verkoop er 7 en de rest hou ik voor de fokkerij. Hoeveel paarden heeft u? 45 Paarden en pony's. Rijden jullie het hele jaar door? Nee, alleen in de vakanties. Willem, Maarten, Maartje, Silvana Louw Nijhuis aan het werk. Wie zijn de langst werkende politie agenten op dit moment? 'Op dit moment zijn dat Aad Blom, die bij de recherche werkt en ik. Wij werken beide ruim 30 jaar bij de politie op Texel.' Heb je voordat je op Texel kwam, ook nog ergens anders als politie agent gewerkt? 'Ik heb voordat ik op Texel kwam kwam ongeveer 7 jaar in het oos ten van Nederland als politieagent gewerkt. Ik ben echter opgegroeid aan de kust van Friesland (Dok- kum). Toen ik in het oosten werkte, kreeg ik heimwee naar de zee. Toen heb ik gesolliciteerd bij de politie op Texel. En dat is gelukt, ik werd aangenomen. En daar ben ik nog steeds erg blij mee!' Jane Zijlstra, Emily Westdorp, Romana Casciola en Willemijn Boon. 1Waarom zijn jullie een restaurant begonnen? Omdat we het leuk vinden om voor iemand te koken en mensen een fijne avond te bezorgen. 2. Wanneer zijn jullie het restaurant begonnen? In 1991We begonnen in 1994 met z'n tweeën. 3. Waarom laten jullie OBS Durper honk bij jullie eten met de kerst? Het is begonnen als een keer leuk om met de hele school in een echt restaurant te eten. Inmiddels is de school zo groot dat het houden van een kerstontbijt op school best een probleem zou zijn. Wij vinden het nog steeds leuk om de hele groep te ontvangen. Het is eigenlijk een beetje een traditie geworden, die nog wel zal duren zolang een van onze kinderen op Durperhonk zit. 4. Waarom laten jullie Durperhonk bij jullie koken? Omdat we het leuk vinden om de kinderen wat te laten zien en te laten doen in de keuken. 5. Is het leuk om kok te zijn? Ja, het is vooral leuk om creatief bezig te zijn met eten. 6. Is het leuk om een restaurant te runnen? Het is in het algemeen leuk, maar er zitten ook nadelen aan, zoals dat je altijd aan het werk bent als de anderen vrij zijn. 7. Hebben jullie nog nieuwe plan nen? Dat Gerard zelf meer uit de keuken gaat en de keuken groter wordt. 8. Wat is jullie lievelingsrecept? We maken het liefst vis klaar, maar het restaurant is vooral bekend om de spareribs en de erwtensoep. 9. Vinden jullie het leuk om met mensen te werken? Ja, we werken met jonge mensen, de oudste is 23. 10. Eten jullie speciaal als jullie vrij zijn? Nee. 11. Gaan jullie zelf ook wel eens uiteten? Ja, regelmatig. Het is ook leuk om te kijken hoe anderen het doen. De snelle boot van de KNRM in De Cocksdorp. (Foto DurpethonkJ Zijn er vaak valse meldingen? Nee, niet zo vaak. Hoelang werkt u al bij de KNRM? 16 Jaar. Hoe vaak worden jullie opgeroepen per jaar? 20 Tot 25 keer. Wanneer worden jullie het meest op geroepen? Met windkracht 4-5. Hoeveel mensen heeft u ongeveer gered? Ongeveer 125. Wat vindt u het leukst aan het wer ken bij de KNRM? Het is een leuke hobby en je kan mensen helpen. Met wat voor 'n boot vaart u? Met een Valentijn-klasse. Zijn er vaak noodgevallen? Nee, één keer in de twee tot drie jaar. Doet u het werk als vrijwilliger? Ja. Hoelang bestaat de KNRM al? Vanaf 1824, dus 181 jaar. Waarom bent u lid geworden van de KNRM? Om mensen te helpen en omdat het wel leuk leek. Hoeveel KNRM-boten zijn er op Texel? Twee, er is er één in De Cocksdorp en één in De Koog. Hoeveel kost het om één boot te onderhouden per jaar? 100.000 euro met alles mee gere kend. Hoeveel teams zijn er? Eén in De Cocksdorp en één in De Koog. Hoeveel leden zijn er in De Cocks dorp? Twaalf, waaronder een vrouw. Wat gebeurt er als het een valse melding is? Eerst kijken of er iets is, tenzij al meteen ontdekt is dat het een valse melding is. Ben van Dee, Macro de Waard, Norbert Boon en Jan van der Veen. sriijZaalvoetballers Texel'94 weer naar nederlaag (e[S(l: 1 'n hun vierde thuiswedstrijd olgt de zaalvoetballers van Texel'94 •«t in geslaagd een overwin- boeken. Tegen koploper ksport 2 verloren de spelers [ots i coach Gerrie Plaatsman met ehtlijsi el'94 begon voortvarend en dat de al in de eerste minuut tot een te kans. Die ging nog verloren, isc'w f dankzij initiatiefrijk spel werd yide achtste minuut 1-0. Binnen bartier werd het 2-0, een voor- V¥üi®® die °P dat moment geens- 'k;s geflatteerd was. Maar vervol- sdeed Hinksport er een schepje snop, met als gevolg dat het paar minuten later alweer gelijk id- Opvallend was dat Texel'94 w tansen wel erg gemakkelijk weg- Vlak voor de rust had Hink- |WV8J 1 zelfs de kans op voorsprong omen, maar erger leed bleef de daars vooralsnog bespaard. Het rai'ei^ iUlts,el van executie, want direct toe verrassend goed spelend Mantje 2. In de eerste klasse behaalde Oos terend 3 z'n eerste overwinning door Jelleboog 4 met 10-2 te verslaan. Uitslagen: Sportshop Dl -Klif D1 14-2: RAB D1-ZDH D1 4-2, Klif C1-De Krim C2 4-5; Texel'94 8-Oos- terend 4 1-2, Klif 3-Klif 4 9-1, Texel'94 9-Klif 6 5-10; Klif C2-De Krim Cl 0-7; De Koog 2-RAB 1 3-1; Texel'94 7-De Koog 3 20-2, De Krim 5-De Krim 6 5-1; Klif 2-Mantje 3 4-7; NIOZ 1-Texel'94 6 4-9; De Knm C3-De Koog C1 2-2; SVO 3-Jelleboog 4 10-2; Texel '94 1-Hinksport 2 4-5; Texel'94 3-Mant|e 1 1-6; Sportshop 1-Oosterend 2 2-6; Mantje 2-De Knm 1 1-3; Texel'94 4-Jelleboog 3 1-3. Kerstviering ANBO De jaarlijkse kerstviering van de ouderenbond ANBO vindt plaats op zaterdag 17 december vanaf 16.00 uur in de kantine van De Bolder aan het Wezenland in Den Burg. Kaarten voor deze viering kosten €4,- en zijn op vrijdag 25 november tussen 14.00 en 15.00 uur te verkrijgen in De Buureton aan de Beatrixlaan. De ouderenbond houdt woensdag 23 november najaarsledenvergade ring in De Buureton. Deze begint om 14.00 uur. Op de agenda staan onder meer de nieuwe zorgverzeke ring van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Diabetesfonds De onlangs gehouden collecte van het Diabetesfonds heeft op Texel het bedrag van €1997,88 opgebracht. De opbrengst was als volgt over de dor pen verdeeld: 't Homtje €128,08, Den Hoorn €459,46, Oudeschild €116,54, Oosterend €448,92, De Waal €53,12, Den Burg €791,76. Mensen die de collectant zijn misgelopen, kunnen hun gift ook overmaken via gironum mer 5766, ten name van het Diabetes Fonds in Amersfoort. jg# Twee koplopers bij bowling In de competitie van het Texelse bow ling staan Badweg Sportief en Visvo- gels deze week samen aan kop. Bad weg Sportief nam de koppositie door een overwinning op Paal 19 over van TZN, dat zelf terugzakte naar de vier de plaats. Doordat TZN van Visvogels verloor, klom laatstgenoemd team op naar de eerste plaats. Games van tweehonderd punten of meer wer den deze week gegooid door Rinse Dijt (217), Marcel Bakker (216), Trijn Stiggelbout (209, 205), Chris Knjnen (204), Dimitri Verseput (204), Ronald van Benthum (203) en Rolf Brouwer (200). In de donderdagochtendleague behield Flair de koppositie door van T-Fords te winnen. WBZ moest een punt toegeven door gelijk te spelen tegen De Pins en Klaver 4 kwam een puntje dichterbij door van Juttertjes te winnen. Uitslagen: Ochtendleague De Pins-WBZ 2-2; Flair-T- Fords 3-1; Klaver 4-Juttertjes 3-1. Avond league: Badweg Sportief-Paal 19 5-0; TZN- Visvogels 1-4, De Koogel-De Jutter 3-2. De Stumpers-Sommeltjes 4-1, Schouwstra Transport-Team 12 1-4; Cafe 't Dorp-Santa Fe 1-4 En als ik dood ben, treur dan met Ik ben niet echt dood, moet e weten het is mijn lichaam dat ik achter liet dood ben ik pas, als yij mij bent vergeten. Bram V Totaal onverwachts is het liefste wat wij hadden uit onze handen weggeglipt Stanley Richard Bartholomeusz A 23-11 -1962 1 13-11-2005 Regina Bakker W. Damman las van Bennekom Renate en Dap Tobias Jenny en Siebo Texel, 13 november 2005 Keesomlaan 36 1791 DC Den Burg Richard is overgebracht naar „Uitvaartcentrum Texel". Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren op woensdag 16 november van 19.30 - 20.30 uur en na de begrafenis in het uitvaartcentrum. Een korte overdenking zal worden gehouden op donderdag 17 november om 13.30 uur in het uitvaartcentrum, waarna we hem naar zijn laat ste rustplaats op de Algemene begraafplaats van Den Burg zullen begeleiden. Zij die geen circulaire hebben ontvangen, willen die deze advertentie als zodanig beschouwen. Treur niet om mij, maar gedenk mij met een glimlach, want er is nog zoveei licht. Veeg de tranen uit je ogen, breng een lach op je gezicht. Plotseling is van ons heengegaan, onze schoonzoon, zwager en oom A.M. Bakker R. Bakker-de Jong Marcel en Yvonne Rianne Jeffrey Arjen Verbijsterd hoorden we van je overlijden. Richard Je was altijd vrolijk, wat zullen we je missen. We wensen Regina veel sterkte. Oda, Willem Jordi en Rachel Mart, Helena. Sacha en Nick en alle oud-medewerkers van het Pangkoekehuus En toen werd het stil... Nooit meer samen vissen of een biertje drinken. Onverwacht moeten wij afscheid nemen van een vriend en maatje Vaarwel jongen. Maarten en Corry Olof en Kim, Rowen Dennis en Silke „Jij begreep mij, dat was zo fijn. Ik hou van jou, lieve jongen, dat blijft bij mij. „Ik zal je missen en aan je blijven denken. Lieve jongen, ik hou van jou. John Stevens

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3