I m 'Prachtige kerk met hele mooie akoestiek' het 11-tal 'Jeugd heeft mij nog nooit teleurgesteld' Herman Landsman moet dwangsommen betalen 40 jaar in Durper kerkkoor Oud-Texelaar runt opvanghuis TEXELSE j COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 2005 BTW 4,95 Ie kort gedingrechter in Alkmaar 8,25 leeft Paracentrum Texel BV in >t gelijk gesteld in de door ex- erknemer Herman Landsman l1-K angespannen zaak. Landsman 13,20 de ""echter te voorkomen t dwangsommen ter hoogte i 40.000 euro zouden worden nd, in ieder geval tot er vonnis gewezen in een bodempro- adure. De rechter heeft beslo- en dat Landsman gewoon moet «talen, omdat hij zich inderdaad ichuldig heeft gemaakt aan over reding van het concurrentiebe- ing. iob Rienks van Paracentrum Texel icepteerde niet dat zijn ex-werk- smer in dienst was getreden bij cocurrent Blue Side Up (BSU). srder dit jaar diende al een kort ■ding om dit te voorkomen. Ook kreeg Rienks de rechter aan n zijde. Omdat Landsman in de jen van Rienks na de gerechtelijke ipraak toch werkzaamheden ver- htte voor BSU, traden de dwang- imen in werking. De rechter in laar had tijdens het eerste kort ig immers bepaald dat indien Isman dat zou doen, Rienks :end euro per dag in rekening lacht brengen als schadevergoe- pg- aidsman stapte vervolgens naar rechter om al dan niet tijdelijk ider het betalen van de dwang- jmmen uit te komen. Hij was van ening dat hij het concurrentiebe- ing niet had overtreden, omdat hij niet in dienst was getreden bij BSU. In het vonnis stelt de recht bank echter dat het eerdere vonnis aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Daarin staat heel nadruk kelijk aangegeven dat Landsman op geen enkele wijze activiteiten voor BSU mag uitvoeren. Wat dat betreft is hij overduidelijk in overtreding geweest, stelt de rechter. Diezelfde rechter benadrukt bovendien dat het eerdere vonnis rechtsgeldig is en dat de rechter die de zaak des tijds heeft behandeld, in het vonnis 'zich niet heeft vergist'. In een reac tie laat Landsman weten nog niet te hebben vernomen of Rienks daad werkelijk de opgelegde dwangsom men zal innen. 'Noch van Rienks noch van mijn advocaat heb ik daar iets over vernomen.' Niet alleen zijn financiële toekomst is onzeker. Tot 1 mei heeft Landsman een concurren tiebeding, maar volgens eigen zeg gen staat het nog niet vast dat hij na die datum bij BSU in dienst treedt. 'Ik ben benaderd, maar of ik het doe staat nog niet vast. Voorlopig ga ik door met wat ik al deed: niks. Na 1 mei zien we wel verder.' Volgens Jan Boyen Rienks had Paracen trum Texel geen andere keus dan het opleggen van een dwangsom. We vinden dit echt niet leuk, maar als een van de sleutelfiguren in je bedrijf zoiets doet, dan moet je wel.' Rienks stelt dat Landsman zal moeten betalen. 'Waar we volgens de rechter recht op hebben, zullen we incasseren.' at ik eggen wou... Vliegveld ok ik ben een acteur van de soap iegveldrestaurantGelukkig ben ik eerste opgestapt uit deze reeks m leugen, minachting en - nu geweld. Wij, de medewerkers m het retaurant, wilden alleen een rlijke service geven aan onze gas- i, ongeacht of het para's waren met. Vol bewondering keek ik ar de parachutespringers en heb menig gezellige avond met hen kefd. Maar ik moet bekennen dat 'woord para ook goed bruikbaar voor parasiet. In ieder geval ken er twee. Als hoogtepunt moet ik n in de Texelse Courant lezen dat klappen zijn gevallen en er voor- pig geen verder onderzoek wordt ïdaan. is pas echt een klap. Dat er Kisen zijn die blind van woede zijn en zich misdragen als criminelen en hele gezinnen in het nauw drijven, is al treurig, maar dat de politie nu ook van een zware mishandeling geen werk wil maken, is minachting van het slachtoffer. De soap is nu een misdaadfilm geworden, zoals Law Order. Er lopen veel rechtzaken over Beetz en Rienks en beiden trekken onschuldigen mee in deze vuile reeks van leugens. Wij (ex- jmedewerkers leven in de onzeker heid of wij ooit nog ons geld van gen. En nu is Erwin voor de rest van zijn leven getekend. En ook hij wilde alleen maar met plezier werken voor zijn gasten. Ik kan dan ook alleen maar hopen dat politie en advocaten een mooi gerecht slot voor deze misdaadsoap vinden en dat Erwin zich, net als alle andere (ex-)medewerkers, met ple zier service kan blijven verlenen. Patricia Williams, Oosterend. VERVOLG VAN PAGINA 1 Beetz een reactie laat Jan Boyen Rienks ten weinig te zien in een over- sne van de aandelen.. 'Ik zou it weten wat ik met die aandelen oest. Ik heb al een paracentrum.' Jk ziet hij geen brood in een mengaan van beide paracentra. 6e, er is zoveel gebeurd. Dat stz weg is, verandert niet veel. hebben ook met de andere drie ren te maken gehad', verwijst hij Drevel, Van Gilst en Herman ndsman, die aanvankelijk ook bij ioprichting van BSU was betrok ken. 'Maar als ze een concreet voorstel hebben, weten ze ons te vinden.' De grimmige sfeer op het vliegveld komt vandaag ook op de politieke agenda. In een gezamenlijk pers bericht verzoeken PvdA en Groen- Links het college bij de NV Lucht- vaartterein aan te dringen op actie tegen de in het conflict betrokken partijen. Dat verzoek is schriftelijk ingediend en beide partijen vragen om een mondeling antwoord in de raadsvergadering. Verder roepen ze de overige fracties op dit verzoek te ondersteunen. Gracht de versierselen op die horen bij zijn 40-jarig jubileum als zanger v Als 'gewone' kerkganger wilden de ogen van Peter van de Gracht tijdens de preek wel eens dicht vallen. Het kwam hem wel goed uit toen hij in 1966 werd gevraagd om mee te zingen in het kerkkoor. Veertig jaar later zingt de tenor nog steeds, reden waarvoor pas tor Eduard Moltzer hem zondag in de kerk van De Cocksdorp een onderscheiding op de revers speldde. De liefhebberij voor het zingen ont stond in zijn voormalige woonplaats Oosterend. 'Ik kwam nog wel eens bij Wieb van den Berg over de vloer, die toen koster was van de katho lieke kerk. Theo Witte zat achter het orgel en voor de gein zongen we wel eens wat. Ook Marius Trap was daar bij. Theo vroeg toen of ik geen zin had om bij het koor te koden. Ik dacht: als mijn ogen dan dichtvallen, dan ziet tenminste niemand het. Maar eigenlijk ben ik sindsdien niet meer weggedom meld, ook omdat je bovenin ook wat meer bewegingsvrijheid hebt.' Toen Van der Gracht na verloop van tijd naar De Cocksdorp verhuisde en pastor Loos vroeg of hij daar bij het koor wilde, zong hij daar verder. 'Het is een klein koor, maar het kan erg gezellig zijn. We hebben een bescheiden bezetting, maar toch kunnen we vierstemmig zingen, het scheelt ook dat we in Johan Ran een geweldige dirigent hebben. Hij weet het maximale eruit te halen. Zonder hem waren we niets. We hebben in de loop van de jaren wel wat verloop gehad, maar we heb ben alweer een jaar of vijftien deze bezetting. Een heel hechte groep en we gaan allemaal graag naar de repetities. De ene keer staan we meer te keuvelen dan te zingen, maar als de tijd begint te dringen, bijvoorbeeld tegen Kerstmis, dan gooien we de beuk er even in. We hebben hier een prachtige kerk, met een heel mooie akoestiek. We zingen ook wel eens bij onze her vormde broeders, maar al dat hout in de kerk, dat zingt een stuk zwaar der. Het leukste vind ik de Gregori aanse liederen. Niet iedereen houdt ervan, maar ik vind het prachtig. Als misdienaar is het Latijn me met de Ook onderscheiding Strender koorleden Drie leden van het kerkkoor van de katholieke kerk in Oosterend werden zaterdagavond verrast met een onderscheiding. Tijdens de feestelijkheden rond het honderdjarig bestaan van de kerk, dat zaterdag met een speciale dienst in de kerk en een samenzijn in het dorpshuis werd gevierd, kregen Nel Witte-Glasbergen, Ina van den Berg en Jani Schraag een onderschei ding van de Nederlandse Sint Gre- goriusvereniging opgespeld. Witte kreeg een zilveren speld voor 25 jaar koorlidmaatschap. De gezus ters Van den Berg en Schraag had den niet op een speldje gerekend. Zij zingen weliswaar al 50 jaar in het Strender kerkkoor, maar daarvoor bestaat geen officiële onderschei ding, omdat het nauwelijks voor komt. Speciaal voor hen was een gouden speld gefabriceerd met G- sleutel. De viering van het honderd jarig bestaan werd druk bezocht. paplepel ingegoten, dat zingt een stuk makkelijker.' Het aantal kerkdiensten is in de loop der jaren gedaald. 'Minimaal één keer in de maand gaat de pastoor voor in dienst en eens in de maand is er een woord- en communiedienst en natuurlijk wel eens een rouwtje en een trouwtje. Het gebeurde een keer dat een zus van Johan Ran ging trouwen en we diezelfde middag zouden zingen voor een vijftigjarig bruidspaar uit Haarlem. Frans Stolk luidde de klok. Normaal gesproken stopt hij daar mee zodra het bruidspaar binnen is. Maar dat stel uit Haarlem zat al lang en breed binnen, terwijl de klok maar bleef luiden. Wat bleek het geval: Frans had de zus van Johan nog met naar binnen zien gaan, en dacht dus dat het bruidspaar nog niet was gearriveerd.' Zijn trouwe en gewaardeerde inzet voor het kerkkoor werd beloond met een onderscheiding van de Gregoriusveremging. de overkoepe lende organisatie van de katholieke kerkkoren. Wal ik zeggen Wat ik zeggen wou... Mishandeling Mishandeling is belachelijk. Dat heeft geen verdere uitleg nodig. Maar als mensen, kinderen waar schijnlijk nog, het nodig vinden een meisje te mishandelen alleen wegens haar huidskleur, heeft dat wel verdere uitleg nodig. Waarom doe je zoiets? Uit groepsdrang? Denk je meer te zijn dan iemand met een donkere huidskleur? Heb je in je opvoeding iets gemist? Ik kan me namelijk voorstellen dat je ouders hier absoluut niet blij mee zijn. Heb je geen respect voor anderen? Antwoorden verwacht ik niet. Er is gedreigd 'Lonsdale-jongeren' op het mishandelde meisje af te sturen. Een kreet die blijkbaar angst moet zaaien, want ieder donker per soon moet bang zijn voor de dra gers van dit kledingmerk. Willen ze. Veel dragers (dus niet allemaal) van dit merk kopen bewust deze kleding om daarmee de buitenwereld te laten zien dat ze sterk nationalisti sche en vaak ook racistische ideeën hebben. Maar hier worden wel een paar dingen over het hoofd gezien. Het kledingmerk is fel tegen racis me en toont dat door middel van reclameboodschappen Lonsdale loves all colours), het gebruik van donkere modellen en het sponsoren van stichtingen die racisme tegen gaan. De kleding is zelfs gemaakt voor de met name donkere boksers. Zangers gezocht Zangers en muzikanten die mede werking willen verlenen aan de vie ring van de honderdste geboortedag van Huib 'de Rijmelaar' Fenijn, kun nen zich hiervoor nog aanmelden bij het Cabaret-café (tel. 329723 of per e-mail info@cabaretcafe.nl). De viering vindt plaats op dinsdag 27 december in een tent op de Groeneplaats en is onderdeel van Winterpret van De Lindeboom. Tij dens Honderd jaar Huib worden vijftien tot twintig teksten van De Rijmelaar uitgevoerd, die door Pip Barnard op muziek werden gezet voor gebruik in het Cabaret-café. De uitvoering van deze liedjes is in handen van verschillende Texelse musici en zangers, maar er zijn nog plaatsen vrij voor meer deel nemers. Omdat ook veel publiek van de overkant wordt verwacht, vindt Honderd jaar Huib 's middags plaats. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV of voor aanvang bij de kerk. Alle genoemde bedragen zijn inclusief één consumptie. In het buitenland is het een gewoon sportmerk, zonder politieke bood schap, dat word gedragen door heel veel verschillende mensen. Ja, ook door mensen met een huids kleur die van nature wat beter tegen de zon beschermt. De plank wordt door veel dragers van dit merk dus volledig mis geslagen. Net zoals de bedreiging dus volledig zinloos is, net als de hele mishandeling. Dit doe je niet. Dit is niet te accepteren. Nergens niet, ook op Texel niet. Ik vind het walgelijk. Imme Bakker, Den Hoorn. Wat 'L .eggen wou.. Mishandeling (2) 'Het blijft maar een gewone mishan deling.' Leest u die zin eens een paar keer. We zouden ons de ogen uit het hoofd moeten schamen zulke uitla tingen te accepteren als 'een gewo ne mededeling'. Is het aftuigen van een 14-jang meisje, Karin, ook een gewone mishandeling? Hoe mishan deld moet je worden om niet in de categorie 'gewoon' te vallen? We vinden het in Nederland al normaal wat minister Verdonk uitkraamt, dat je nergens meer service knjgt, dat de gezondheidszorg en het onder wijs aan het delamineren zijn en dat gemeentelijke belastingen ieder jaar spectaculair stijgen. Als de dood er niet op volgt, is mishandeling dus nu 'gewoon'. Er stond een mooi citaat in de bijlage van De Volkskrant van 12 november. Denkt u daar maar eens aan als u de volgende keer gaat stemmen: 'Je kunt kippen misschien niet verwijten dat ze kleine hersenen hebben, veel moeilijker wordt het om een land te vergeven dat ze als hun leiders kiest.' Pieter Wijnand, Oudeschild. Ouwe Sunderklaas De laatste jaren dreigt het aantal gro tere voorstellingen in Den Burg af te nemen. In mijn ogen smelt de moti vatie om met een grote voorstelling deel te nemen langzaam weg. Een veelgehoorde klacht (mijns inziens terecht) is dat het in hét verleden met gewenst was dat de wagens vóór een bepaald tijdstip het circuit van Den Burg binnen, konden komen. De praktijk is dan dat de wagens in colonne staan te wachten op de Elemert. Dan rijdt de eerstvol gende op en staat de rest weer te wachten. Op een gegeven moment staan alle wagens achter elkaar in de Parkstraat en komen de deelnemers aan 'speulen' niet meer toe. Het is zelfs meermalen voorgekomen dat de wagens het rondje door Den Burg met konden afmaken en via het Schilderend weer verdwenen. Mijns inziens helemaal niet leuk voor de vele moeite die de spelers zich heb ben getroost. Ik wil het organisatiecomité het vol gende in overweging geven. Ik stel voor de eerstkomende grote wagen al vroeg het circuit op te sturen en te laten oprijden tot ver in de Wever straat. Met enige regulering kan op deze manier voldoende tussenruim te tussen de wagens ontstaan, leuk voor de spelers en leuk voor het publiek. Een win-winsituatie. Als extra stimulans stel ik bij deze een prijs van €500,- beschikbaar voor de winnende voorstelling. Frits Langeveld, Den Burg. Vergadering nationaal park Het overlegorgaan van het nationaal park Duinen van Texel vergadert maandag 28 november vanaf 13.15 uur in de Joost Dourleinkazerne op de Mok. Op de agenda staan onder meer de nieuwe plannen van de participanten. Voorafgaand aan de vergadering wordt van 12.15 tot 13.15 uur een presentatie gegeven over het vliegverkeer op Texel. Deze wordt verzorgd door het ministerie van defensie en de NV Luchtvaart- terein Texel. Mensen die de verga dering willen bezoeken, dienen een identiteitsbewijs mee te nemen. Dit dient bij de ingang van het terrein te worden getoond. FNV Vrouwen De FNV Vrouwenbond komt dins dag 22 november om 20.00 uur bij een in De Buureton aan de Beatnx- laan. Theo Zijm toont dia's van oude ansichtkaarten. Introducées zijn welkom tegen vergoeding van de koffiekosten. Tweewekelijks elfvtagen over actuele zaken in bet amateurvoetbal door Rob Spierenburg haarlim - Ook verdediger Jaap Duin van de Koninklijke HFC kreeg zondag een zware storm voor de kiezen toen trainer Ben van Leeuwen in de rust van de wedstrijd tegen Zouaven zijn se lectie verbaal onder vuur nam. Menig speler zal zich rot zijn ge schrokken Of de 2i-jarige voor stopper onder de indruk was van het gebulder, valt te bezien. Op zijn inzet en taakbewustheid viel niets aan te merken. Boven dien komt hij van Texel. En daar waait het wel meer hard. In het Haarlems Dagblad van 4 november stond in de tweewekelijk se rubriek over het amateurvoetbal Het 11-tal een vraaggesprek met oud-Texelaar Jaap Duin, verdediger bij de Koninklijke HFC. Vraag 4- 'Op Texel kent iedereen elkaar. Aardige man, Jan Wolkers?' Antwoord: 'Ik ken hem niet persoonlijk, maar heb hem wel eens gezien. Er wonen wel meer aparte figuren. Zo loopt een bekende loodgieter altijd rond in een joggingbroek, pantoffels en een leren jas. Die man doet trouwens heel veel voor mijn oude club.' EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Machiel van Wolferen. Leuk dat mijn werk wordt gewaardeerd. bleem hebben, maar jongeren wor den gemaakt door volwassenen, door hun ouders en de cultuur. Ik heb al 18 jaar jongeren over de vloer en ze hebben mij nog nooit teleurgesteld. De cultuur waar ze uit komen, staat vaak haaks op die van ons. Er wordt daar over veel zaken anders gedacht. Bijvoorbeeld over de omgang met vrouwen. Als ik ze bepaalde dingen hoor zeggen die echt niet kunnen, dan ga ik daar over met ze in discussie en probeer ze onze logica en normen bij te brengen. Ik merk dat ze daar best voor open staan.' Van Wolferen, die als onderwijzers zoon opgroeide in Den Hoorn, stu deerde in 1987 af als historicus, maar belandde al snel in de jeugdop vang. Hij voltooide een opleiding tot humanistisch geestelijk raads man en was actief in verschillende opvanghuizen. Tot 2000 runde hij in z'n eentje de jeugdclub Le Chatau. dat was gevestigd onder het sta dion Het Kasteel van Sparta. Totdat het buurthuis de jeugdclub overnam en Van Wolferen zijn eigen woning als jeugdhuis inrichtte 'Dit werk is een roeping, al komt die voor mij als humanist niet van bovenaf, maar uit de maatschappij zelf. Die voor dracht voor de titel Rotterdammer van het Jaar. komt van de jongeren zelf Ook al word ik het niet, dan nog vind ik het hartstikke leuk dat ze die moeite hebben genomen en dat ze mijn werk waarderen.' Zaterdag werd bekend dat Stichting Voedsel- bank de vrijwilligersprijs kreeg. sions, uitgegeven na 1945, zijn een zeer gewild ruilobject, zoals bijvoor beeld de hierbij afgebeelde kaart van camping De Bontekoe. Deze kaarten zijn vaak zeldzamer dan veel oudere exemplaren. Het ensemble werd in 2003 opge richt, de leden komen uit het wereld beroemde jongenskoor Boni Pueri. Zij verleenden medewerking aan het Festival of Academie Choirs IFAS 2004 in Pardubice en het World Festival of Singing Men and Boys. Verder traden zij op met het Taipei Philharmonic Chamber Choir in Tai wan. Het concert begint om 12.00 uur. Kaarten kosten €7,- (kinderen €3,50), een passepartout voor dit en de volgende twee concerten in de serie (die op 5 maart en 14 mei worden gegeven) bedraagt €17,50. Ruilbeurs Tusse de Banke op de Groene- wordt donderdag vanaf 20.00 een ruilbeurs gehouden door amelaars van (oude) prentbrief- aten. Kaarten van hotels en pen- tentlemen Singers Waalder concert de kerk van De Waal vindt zon- 3 een optreden plaats van het fcchisch vocaal ensemble Gent en Singers onder leiding van ftard Uhlirö. De acht zangers zijn 'toernee in Nederland en doen *het eiland aan. Zij brengen een tyamma met oude en nieuwe ^riaanse zang, arrangemen- 1 van Tsjechische en Slowaakse liederen, vocale muziek uit de ^igde Staten en Schotland en 'sie spirituals. Een groepje jongeren in het onpvanghuis van Van Wolferen. 'Er zitten hier geloof ik 182 nationaliteiten. Oud-Texelaar Machiel van Wolfe ren behoort tot de vier genomi neerden voor de vrijwilligersprijs Rotterdammer van het Jaar. In zijn eentje runt hij in de wijk Span gen al 18 jaar een jeugdopvang en fungeert hij als vraagbaak voor jongeren van uiteenlopende nati onaliteiten. 'Als jij respect toont, krijg je ook respect terug.' Het zijn niet de makkelijkste jonge ren die over de vloer komen bij Van Wolferen (46), die zijn werk doet vanuit een humanistische mense lijke geloofsovertuiging. 'Er lopen hier als ik het goed heb 182 natio naliteiten rond, christenen, moslims en noem maar op. Er zit hier bijvoor beeld een heel contigent Bulgaren, maar er komen hier ook veel Tur ken en Marokkanen over de vloer. Velen lopen met hun ziel onder hun arm en komen hier een paar uur tjes rondhangen, ook omdat ze het op straat niet veilig vinden. Of ze komen als ze een probleem hebben Met de politie, justitie, als ze door hun ouders het huis zijn uitgegooid en ook wel eens een illegaal. Ik probeer wat aan die problemen te doen, probeer de jeugd naar school te krijgen en regel allerlei andere zaken voor ze. Dat varieert van een lekke band tot het aanvragen van een studiefinanciering en het invul len van een bezwaarschrift tegen een boete. Er staat hier een tele visie en ik schenk thee, want voor iets anders is geen geld. Afgezien van een paar honderd de euro die ik eens per jaar krijg, betaal ik het helemaal uit eigen zak, de opvang doe ik in mijn eigen huis en over geld wordt hier nooit gesproken.' De jeugd waarvoor hij zich inzet staat bij velen bekend als rand groepjongeren. 'Het zijn de mensen •waarover je steeds hoort dat ze niet zijn te bereiken en waar je niets mee kunt. Ze worden vaak als criminelen beschouwd, maar ik ervaar al jaren dat het ook heel anders kan. Als jij voor hen kiest, dan kiezen ze ook voor jou. Als de maatschappij voor hen zou kiezen, dan kiezen zij ook voor de maatschappij. We roepen al jaren dat we een jongerenpro-

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5