laad zet nieuw gemeentehuis in de wachtkamer Cjroen 'wartrjexels in het harL. Tijdwinst om gat in egroting te dichten Eén-tweetje tussen TB/VVD en GL/PvdA Grote bezorgdheid nder personeel NIOZ Kitesurfen niets voor jan van gent Koopplein.nl ssende woorden tevergeefs AMERICAN BASE Jasper cardeaning ^Texelse Media GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12031 VRIJDAG 18 NOVEMBER 2005 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg overgrote meerderheid heeft gemeenteraad dinsdagavond loten de voorbereidingen voor ouw van het nieuwe gemeen- lis voor vier maanden op te nrten. Met het uitstel wil de tijd winnen om alsnog het in de meerjarenbegroting ichten. Als voorschot op de iheten kerntakendiscussie (1 miljoen aan bezuinigingen at opleveren besloot de raad jast dat de kapitaalslasten van lnieuwe raadhuis tien procent gag moeten. gemeentehuis is van de drie irprojecten (nieuwbouw OSG, h srienings(PHH)gebouw en raad- het enige traject dat nog kan ten uitgesteld. Van de school is sproken dat dit prioriteit heeft iet op de lange baan kan wor- geschoven. De bouw van het ■gebouw is in een zodanig ver jm dat terugdraaien geen rea- she optie meer is, ook omdat jm Ispraken met overige partners gemaakt. Ook bij het raadhuis de voorbereidingen ver gevor- Het definitieve ontwerp zou december klaar zijn, waarna rijven van het bestek vier en vergt en de aanbesteding ebruari is gepland. Ondanks evordere stadium oordeelde de raad dat het raadhuis wel in aan merking komt voor uitstel. Al eerder pleitten WD en Texels Belang voor een gefaseerde realisatie van de kanjerprojecten, omdat Texel zich daarmee te diep in de schulden steekt. Maar steeds stuitten de par tijen op verzet van de oppositie partijen. Dat ze nu in een zeer laat stadium alsnog GroenLinks en de PvdA aan hun zijde vonden houdt verband met het gapende gat in de meerjarenbegroting en het voorne men van de gemeente om een mil joen te bezuinigen. Een belletje van Piet Standaard naar gedeputeerde Patrick Poelman had geleerd dat alleen de aankondiging van Texel om in debat te gaan over de wijze van bezuinigen (kerntakendiscus sie) voor Gedeputeerde Staten niet voldoende is, dat de begroting niet zal worden goedgekeurd en Texel onder preventief toezicht zal worden geplaatst. Dit werd overigens tegen gesproken door wethouder Corry Heijnè (Middelen), die van de gede puteerde had begrepen dat hij wél genoegen zou nemen met de kern- takendiscussie. Desondanks zit ook bij GroenLinks en de PvdA de schrik er goed in en zagen zij en TB en WD als een berg op tegen een serie besluiten die de komende maanden over het gemeentehuis moet worden genomen. De financiële verplichtin gen die de gemeente daardoor zou aangaan, in combinatie met het tekort op de begroting, wordt als onverantwoord beschouwd. 'Uitstel geeft ons de ruimte om eerst onze zaken financieel op orde te bren gen', verwoordde Standaart. Arthur Oosterbaan van GL draaide er niet om heen het besluit tot uitstel met pijn en moeite te nemen. 'Het is beroerd om een al genomen besluit te moeten heroverwegen. Maar het is voor ons de enige mogelijkheid.' Ook Eric Hercules (PvdA) steunde de motie niet van harte, 'ledereen in de raad wil dit nieuwe gemeen- het zogeheten Plan van Aanpak, waarvoor het college huisaccoun tant Deloitte heeft ingehuurd. De kritische fracties vonden dat een huisaccountant niet de aangewezen partij is om een discussie over het eigen beleid te begeleiden. Boven dien bestond er ontevredenheid over de open eind-financiering van de begeleiding en dat niet bij ande re accountants offerte was aange vraagd. Wethouder Heijne verde digde het collegevoorstel. 'Deloitte heeft heel veel kennis over en erva ring met over dit soort trajecten en is als geen ander bekend met de tehuis. Het feit dat we dat in z'n vrij zetten is een duidelijk signaal naar de provincie dat het ons ernst is met de bezuinigingen.' PvdA en GL gingen nog een stap verder met een motie die ervoor pleitte om tien procent op de kapitaalslasten van het gemeentehuis te bezuinigen. Het betekent onder meer dat de kosten voor de herinrichting van het parkeerterrein en de Emmalaan nu binnen het budget van circa €13 miljoen moeten worden gezocht. Plan van Aanpak Het waren niet de enige tegenvallers waarmee het college werd opge zadeld. Onderwerp van kritiek was financiering en de cijfers binnen de gemeente.' Het blokkeren van het door het college voorgestelde plan zou volgens Heijne de voortgang van de discussie over de bezuini gingen vertragen. Ik zou haast zeg gen frusteren.' Jan Koolhof (CDA) was zeer ongelukkig met de moties en nam het nadrukkelijk op voor Heijne. 'Ze heeft de spijker op z'n kop geslagen. Ik ga voor de kernta kendiscussie.' Frans Visman (D66) vond het Plan van Aanpak zo slecht nog niet en zag de toekomst van de gemeente niet zo zwart. Volgens hem zouden de kapitaalslasten van het raadhuis door de lage rente een stuk lager dan voorzien kunnen uitpakken. Hij wilde van geen uitstel weten, was tegen de motie om de kosten van het raadhuis nu al met tien procent te verlagen en vond dat zo'n besluit thuishoort in de binnenkort te voeren kerntakendis cussie. Inzake uitstel van het raad huis, vond hij aan zijn zijde alleen Koolhof, wiens partijgenoten Marian Merkelbach en Gerard Weijers zich net als GL en de PvdA voorstander toonden van de motie van WD en TB om het project vier maanden stil te leggen. Merkelbach: 'Een goed en constructief voorstel. Het geeft de raad de ruimte om een kemta- kendiscussie te voeren. Als dit pro ces doorgaat, wordt het moeilijk om nog in te grijpen.' Climax Het college gaf zich niet zomaar gewonnen. Wethouder Heijne gaf aan dat uitstel van het raadhuis geen structurele besparing oplevert, waarmee volgens haar het argu ment dat GS over de streep moet trekken vervalt. Volgens wethouder Nel Eelman levert uitstel juist finan cieel nadeel op. De PvdA had bij de organisatie cijfers opgevraagd hoeveel geld het uitstel de gemeen schap zou kosten. Toen wethouder Eelman die bekend wou maken, stak Hercules daar een stokje voor. 'Die hebben we in vertrouwen gevraagd.' Hij vond dat als het col lege die openbaar maakte, dit het politiek functioneren van zijn fractie zou aantasten. De bereidheid van het college alleen de herinrichting van de Groeneplaats naar achteren te schuiven, ging de politiek niet ver genoeg. Ook niet toen burgemees ter Geldorp zich in de discussie mengde en aangaf dat het Plan van Aanpak eigenlijk nog veel verder gaat dan de ingediende moties. In dit plan wordt de hele financi ële huishouding van de gemeente tegen het licht gehouden en kan bij voorbeeld ook de uitvoering van de nieuwbouw van de OSG nog eens worden heroverwogen. Haar plei dooi om niet in te stemmen met de moties en via het Plan van Aanpak een breed draagvlak voor de bezui nigingen te krijgen, was vergeefs. Met 13 van de 15 stemmen (Visman en Koolhof tegen) werd de motie van TB en WD aangenomen. De motie van GL en de PvdA om tien procent op de kapitaalslasten van het raadhuis te bezuinigen, werd met een meerderheid van 11 tegen 4 stemmen aangenomen. De volgende climax in deze bewo gen raadsvergadering voltrok zich toen de raad tot verbijstering van het college het Plan van Aanpak afschoot. 'U heeft zichzelf in een patstelling geplaatst', waarschuwde Geldorp de raad dat het maken van een nieuw plan teveel tijd zou kos ten om de gewenste bezuinigingen er nog voor de verkiezingen door te krijgen. Een pleidooi van Ooster baan om met een tegenvoorstel te komen, leidde er in de kleine uurtjes en de zoveelste schorsing toe dat de raad alsnog instemde met het Plan van Aanpak, met die restrictie dat de kosten voor de begeleiding door Deloitte niet hoger mogen zijn dan €30.000,- en dat het op bepaal de punten wordt herzien. ernemingsraad (OR) van NIOZ maakt zich 'ernstige en' over de situatie die op het tuut is ontstaan na het aftre- van het bestuur. Dat schrijft etaris drs. Kees Veth in een aan het algemeen bestuur fe Nederlandse Organisatie Wetenschappelijk Onder- (NWO). 'In het bijzonder het dat de zoekprocedure naar benoeming van een nieuwe cteur wederom ernstige ver- ng lijkt op te lopen zit ons nog.' OR vindt het onwenselijk dat NIOZ langer dan twee jaar een im-directie heeft en schrijft er sleeds vanuit te gaan dat per 1 !0O6 en nieuwe wetenschap- e directeur wordt aangesteld. Tjidige directie, bestaand uit Schappelijk directeur Johan fcnkamp en financieel directeur Smit, die sinds anderhalf jaar nctie is, wordt al sinds haar «Jen als tijdelijk beschouwd, andidaat die het NlOZ-bestuur «n lange zoektocht onlangs enteerde, werd door het uur van NWO - de belang- 8 subsidiegever van het NIOZ geaccepteerd, waarna de vijf -bestuurders boos hun functie egden. nef van de OR is een reac- o een schrijven van NWO- Vsvoorzitter Peter Nijkamp de medewerkers, waarin hij eert de gemoederen tot beda- e brengen. In zijn brief verwijst Wp naar een onderzoek van lommissie Louk Hermans, die wees op de noodzaak positie van het instituut te ;en en verbreden. Daarom is het volgens de NWO-voorzitter nodig 'een aantal vraagstukken met kracht aan te pakken'. Als voor beelden noemt hij onder meer de rolverdeling tussen bestuur, directie en 'senior staf' en 'de financiële stromen'. Kennelijk vond NWO het huidige NlOZ-bestuur niet capabel, gezien de opmerking dat gemeend is 'een nieuwe start te moeten maken met een aangepast bestuur'. Nijkamp zegt inmiddels kandidaten te hebben benaderd voor een nieuw bestuur, dat 'op korte termijn, naar verwachting nog deze maand' zal worden gepresenteerd. Het nieuwe bestuur krijgt de taak met voorrang een nieuwe directeur te werven, die prioriteit geeft aan het ontwikkelen van een 'strategisch onderzoeks plan waarin de vernieuwde positi onering handen en voeten krijgt'. De zittende directie, die op korte termijn wellicht 'versterking' knjgt, blijft in de tussentijd verantwoorde lijk voor de lopende zaken. Hoewel NWO een optimistische toon aanslaat tegen de medewer kers, die dinsdag tekst en uitleg van de directie kregen, is het vol gens de OR nog niet gelukt de ontstane onrust weg te nemen 'Het heeft ons hogelijk verbaasd dat het werk van de zoekcommissie voor de nieuwe directeur, waarin ook een NWO-medewerker participeerde, na zoveel tijd abrupt ten einde geko men is', aldus secretaris Veth, die graag wil weten wat voor iemand NWO dan wél zoekt. Enigszins wan trouwend besluit hij de brief van het OR met de zin: 'Wellicht ten over vloede hecht de ondernemingsraad er waarde aan te vermelden dat alle te nemen stappen overeenkomstig de Wet op de Ondernemingsraden dienen te geschieden.' Anytime, anyplace and anywhere! NBC Internetboekhouden Foto's wintersport Wintersportvakantie is één van de onderwerpen in de Kerstbij- lage die op vrijdag 23 december met de Texelse Courant wordt verspreid. De redactie roept abonnees op foto's in te sturen die zijn gemaakt tijdens hun win terse vakanties. Ze kunnen wor den opgestuurd naar de redac tie. Postbus 11, 1790 AA Den Burg of naar e-mailadres naar redactie@texelsecourant.nl. kitesurfer, heeft nog voldoende kracht om redder Klaas Uitgeest ir NBC 4 Eelman Partners Spamngpartner voor ondernemers Hulpstrandvonder Klaas Uitgeest deed dinsdagmorgen ter hoogte van paal 21 een opmerkelijke vondst. Op zijn ronde trof hij op het strand een jan van gent aan, die verstnkt was geraakt in de uitrusting van een kitesurfer, waarbij alleen het surf board ontbrak. Of het dier er in is gevlogen toen de vlieger in de lucht hing of dat het zeil en de touwen in in zee dreven en de vogel er verstrikt in is geraakt, is niet bekend. Gevolg was wel dat de drie- tot vierjange vogel die een spanwijdte heeft van bijna twee meter er volledig in ver strikt was geraakt. Uitgeest laadde het dier met uitrusting en al achter op de trekker en nam het mee naar zijn woning aan de Maaikeduinweg. Zo uitgeput als de jan van gent was, wist hij met zijn snavel zijn redder nog in de hand te bijten Vogelver zorgers van EcoMare hebben zich intussen ontfermd over het dier, dat volgens Henk Brugge het avontuur wel zal overleven. Momenteel komt het op krachten in de vogelopvang. Uitstel raadhuis plaatst college voor dilemma Het besluit om het traject voor nieuwbouw van het raadhuis minimaal vier maanden op te schorten en gelijktijdig de kapi taalslasten met tien procent te verlagen, plaatst het college voor een dilemma: moet het hele pro ces worden stilgelegd of kunnen bepaalde trajecten doorgaan? De vraag is onder meer: waarop moet worden bezuinigd, hoeveel en wat als uit de kemtakendiscus- sie blijkt dat de rentelasten zoda nig laag uitpakken, dat het met de noodzakelijke bezuinigingen wel meevalt? Wethouder Corry Heijne had woensdagmorgen meer vragen dan antwoorden. Betekent het stil leggen van het traject bijvoorbeeld dat er nu geen offerte voor een lening kan worden aangevraagd? Dat houdt ook in dat niet bekend is of de meevallende rente (uitgegaan was van 4,75 procent) een forse besparing kan opleveren. Ander punt is dat het ontwerp in een eindstadium verkeert, maar daar bij is geen rekening gehouden met de korting van tien procent. Zon der offerte is ook met duidelijk of er in het ontwerp zelf besparingen moeten worden doorgevoerd of dat deze uit de infrastructuur moeten komen. Over het ontwerp zijn meer dere avonden geweest en bestaat consensus met de bevolking. En over de herinnchting van de Emma laan is met de buurt meerdere keren overleg geweest en zijn afspraken gemaakt. Daar kun je niet zomaar in gaan strepen. Bij zo'n groot pro ject wordt in verschillende trajecten aan het raadhuis gewerkt. Betekent het bevriezen van de voorbereiding ook dat deze werkzaamheden stil moeten worden gelegd. Kan dat zomaar? Of blijven de mensen die de gemeente heeft ingehuurd toch uren schrijven? Geen makkelijke materie voor het college, dat vol gens Heijne op zo'n kort mogelijke termijn om de tafel zal gaan met de betrokkenen. Verbouw Wielewaal Een voetsteun voor de bar, de tele foon aansluiten, schoonmaken. Er moest de afgelopen dagen in dorps huis De Wielewaal nog hard worden gewerkt om op tijd klaar te zijn voor de heropening. Pagina 2 Historisch archief De Historische Vereniging heeft het angstige vermoeden dat het histo rische archief bij de komst van een nieuw raadhuis naar een regionaal archief in Alkmaar of Haarlem ver dwijnt. Pagina 5 Horntje kiest Potvis Bewoners van 't Horntje hebben voor de straat bij de nieuwbouw op 't Horntje voor de naam De Potvis gekozen, conform de naam van het gebouw zelf. In oktober besloot de gemeenteraad dat, na de constructieve opstelling van de omwonenden, het een leuk gebaar zou zijn als zij zelf de naam mochten kiezen. Van de 43 huishoudens heb ben er 28 gereageerd, van wie er 23 voor De Potvis kozen, de overigen voor Dageraad. Overeenkomstig de uitslag bekrachtigde burgemees ter Joke Geldorp dinsdagavond bij hamerslag de naam De Potvis. Fosforbom duikt op bij Maartenhuis De bouwwerkzaamheden aan het vierde woonhuis van Het Maartenhuis werden gistermiddag even stilgelegd door de vondst van een fosforprojec- tiel. Een van de loodgieters schopte tijdens het opruimen van zijn spullen tegen een onbekend voorwerp waar rook uit kwam. Hij waarschuwde de bedrijfsleiding en de politie. Omdat het onbekende voorwerp zich op zo'n 25 tot 30 meter van het woonhuis in aanbouw bevond en bovendien ach ter een heuveltje lag, liepen de men sen die daar op dat moment aan het werk waren geen gevaar. De gealar meerde Explosieven Opruimings Dienst uit Den Helder maakte het projectiel later die middag onschade lijk. Volgens een woordvoerder van de politie betrof het een fosforhoudende bom of granaat. Doordat een groot stuk van he( projectiel miste, kon niet exact worden vastgesteld wat voor oorlogstuig het was. (Advertentie) Op Texel shopt Sint ook online. De gratis marktplaats van je eigen eiland TEXELS E dcOl: RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: fW@SL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1