Onvrede over strenge handhaving De Krim Historische Vereniging luidt ïoodklok voor behoud archief TEXELSE j COURANT TOT ER tlOG LIEEr"OF? NOG16 VlERKPltHte 5T7[CEliTinETEgf jEM RRP, VJONTOE®^ Z|l RL OP 500 EUROipL HKroöw Qot<, Q zoor S blokkeren uitbreiding huis Klopt voor geen meter? 'Redelijkheid is helemaal weg' Woningstichting krijgt leges terug Groen Zwart Raad trekt initiatief naar zich toe Bewoners verpleeghuis in de watten gelegd VRIJDAG 18 NOVEMBER 2005 Historische Vereniging en ikele particulieren hebben het igstige vermoeden dat het ielse historische archief bij komst van een nieuw raad- is naar een regionaal archief Alkmaar of Haarlem verdwijnt, ardoor wordt de raadpleging het historisch materiaal door lelaars aanzienlijk bemoeilijkt. bezorgdheid is ontstaan na studering van het huidige ont- fp van het nieuwe gemeente- Daarin is onvoldoende ruimte genomen voor het complete ief, is geen studieruimte ingete- rd en bovendien is het gemeen te kunstdepot van het papier imd. In een brief aan het col- vraagt de Historische Vereni- g. mede namens enkele actieve netgebruikers, om opheldering, menteel zijn het Texelse histo- he archief en het dynamische lief, dat loopt vanaf 1980 en regelmatig wordt aangevuld, iergebracht in de voormalige omkelder van het gemeentehuis, der is daar een bezoekersruimte je mogelijkheid biedt ter plaatse ■«fstudie te verrichten. Volgens eerder Wil Braam worden in de igepaste ruimte ruim 1700 kavels «aard, dozen met een uiteenlo- de hoeveelheid stukken over tal onderwerpen. Als het historisch hief naar Alkmaar of Haarlem dwijnt, gaat dit volgens de brief- fijvers ten koste van de toegan- jkheid en de laagdrempeligheid, ideel van het bevolkingsregister de gemeente Texel is inmiddels jgitaliseerd. 'Het eerste idee was een paar computers in de hal het nieuwe raadhuis te zetten, et het archiefmateriaal dan digi kan worden opgevraagd, maar werkt voor geen meter', aldus irdvoerder Gerard van der Kooi. Ier is de wijze waarop de gege- zijn gedigitaliseerd volgens gebruikers niet handig, 'zoe- op straat en huisnummer is nu «I onmogelijk, terwijl dat voor onderzoek van evident belang uit Cees Hoogerheide aan. Hij van de duizend bezoekers aarlijks gebruik maken van de eentelijke archieven. Daarnaast het (historisch) materiaal ook iuldig door ambtenaren zelf adpleegd. jens Van der Kooi is de gemeen- rachtens de archiefwet niet ver- n het historisch archief over te :n aan een regionale, erkende efbeherende instelling. Boven- zouden de kosten daarvan Texel aanzienlijk in de papieren 'Daar komen de kosten van archief op Texel bij, want de eente houdt de verplichting tot hebben van een goedgekeurde efruimte.' Hoogerheide stelt dat iankelijk wel een ruimte van zo'n ierkante meter door de architect toegezegd voor archiefstudie, dat is ambtelijk weggewuifd en later niet in de tekening opgeno men.' Ook andere ondertekenaars hebben de indruk dat het 'ambtelijk apparaat' het archief liever niet op Texel wil. De ambtenaren die erover beslissen zouden te weinig affiniteit met het onderwerp hebben. Verder baart het verdwenen kunst depot zorgen. 'Hierin bevindt zich een groot gedeelte van de gemeen telijke kunstcollectie. Sommige werken zijn overgedragen aan de gemeente onder voorwaarde dat ze op Texel blijven. Deze collectie is van cultuurhistorisch belang voor heel Texel.' Volgens Van der Kooi heeft het college niet gereageerd op eerdere verzoeken om ophelde ring en is het standpunt van BenW betreffende het al dan niet behouden van het gemeentelijk archief op het eiland niet duidelijk. Ook de fracties van GroenLinks en de PvdA, die het onderwerp afgelopen dinsdag in de raadsvergadering aankaartten, kre gen geen antwoord op hun vragen, maar werden doorverwezen naar de vergadering van de raadscommissie Middelen. 'Als besloten wordt het Texelse his torische archief onder te brengen bij het streekarchief, dan heeft de raad bepaald dat het in elk geval digitaal beschikbaar moet komen voor de Texelaars', aldus Henk Pen- nings, projectleider van het nieuwe gemeentehuis. Volgens Pennings wordt er in het programma van eisen voor het nieuwe raadhuis van uit gegaan dat het oude archief daar met komt. 'Er komt binnenkort een definitief voorstel in het college waarin de mogelijkheden staan. Het ambtelijk advies zal aansturen op aansluiting bij het streekarchief.' Ook over het kunstdepot is een ambtelijk stuk in voorbereiding. 'Het college zal worden voorgesteld de kunst die nu in het gemeentelijk depot opgeslagen staat onder de mensen te brengen. Een groot deel zal dus uit het gemeentehuis gaan, waardoor er minder ruimte nodig is. Voor het resterende deel is er in de restruimte van het nieuwe raadhuis wel een plekje te vinden.' Wat er precies met de gemeentelijke kunst gaat gebeuren en of die mogelijk wordt verkocht of uitgeleend, wil Pennings niet kwijt. provincie blokkeert de aan- K) van H.F. Roemers-Burie haar recreatiewoning aan de 'orniëweg te verbouwen en breiden van 70 naar 85 vier- te meter. De gemeente tekent «aar aan tegen deze weige- betreft een in 1933 gebouwd dat tot 1954 permanent werd bewoond, nu de bestemming twee de woning heeft en sinds 1991 weer blijvend wordt bewoond. De bestemming 'recreatieterrein 2' houdt in dat de woning niet tot de gewenste grootte mag worden uit gebreid. Dat kan wel als de bestem ming wordt omgezet in 'wonen'. Gezien de langdurige permanente bewoning wil de gemeente deze status in het nieuwe bestemmings- «else bagger gebruikt in Amstelmeer pdracht van hoogheemraad- ip Hollands Noorderkwartier latuurmonumenten worden il 21 november de natuur den De Bol en het Noord ia! gebaggerd. De bagger ft gebruikt voor een project *t Amstelmeer, waar door Ischap Noord-Holland en het Jheemraadschap natuurei- d worden aangelegd die het f»en van de oevers moeten "gaan. H Utopia en het Noordka- staan onder invloed van zoute er>' kenmerken zich door een Were flora en fauna. Door peil- ®>g bij een ruilverkaveling en tyng van de Waddenzeedijk Wgden De Bol en Utopia en 'derde de zoute kwel. Hier- 9'ng het brakke milieu fors *fit. De maatregelen die nu «•genomen, zijn gericht op het 0 van de brakke graslanden W<ke vegetaties, het beperken weglekken van water uit het "gebied naar de omgeving en ^stellen van de kwel. In maart duikers aangebracht, wer- van het Noordkanaal met verbonden en is een faunap- I ^aangelegd. f tweede fase worden De Bol Noordkanaal gebaggerd. Het baggeren vraagt een speciale aanpak, omdat er niet lukraak over het terrein gereden kan worden. De schone bagger (klasse 0) wordt her gebruikt voor project De Verzakking in het Amstelmeer. Hier leggen het hoogheemraadschap en Landschap Noord-Holland eilanden aan. die het afkalven van de huidige oevers tegengaan en de natuur kansen bie den. Voorwaarde voor het hergebruik is dat het zoutgehalte van de bagger omlaag gebracht wordt, zodat de bagger voldoet aan de normen in het bouwstoffenbesluit. Proeven wijzen uit dat in ieder geval een deel van de bagger ontzilt kan worden. De werkzaamheden worden uitge voerd door De Vries Van der Wiel en zijn voor het broedseizoen afge rond. De directie is in handen van Grontmij Noord-Holland. De twee projecten kosten in totaal ruim €1,9 miljoen, het project De Verzakking ruim €700.000, de herinrichting van de natuurgebieden De Bol en Utopia ongeveer €1,2 miljoen. Het project wordt gefinancierd door Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier, de provincie Noord-Holland. Natuurmonumenten. Landschap Noord-Holland, het ministene van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de regeling Subsidië ring Gebiedsgericht Beleid. Wil Braam tussen de archiefkasten. Jaarlijks maken zo'n duizend Texelaars gebruik van de gemeentelijke (historische) archieven. foto Louise van der Sluis) plan buitengebied vastleggen en daar door het verlenen van een vrij stelling alvast op vooruitlopen. Maar de provincie denkt daar anders over. Als argument voor de weigering verwijzen GS naar landelijk en pro vinciaal beleid inzake permanente bewoning van recreatieverblijven. De gemeente stelt dat het door de provincie aangehaalde beleid van toepassing is op situaties waarin illegale bewoning van recreatiever blijven plaatsvindt, terwijl het hier juist de bedoeling is het permanent wonen een legale status te geven. Gesteld wordt ook dat de uitbrei ding geen nadelige invloed heeft op de omgeving. De Stichting Wonen Texel hoeft toch geen leges te betalen voor de bouw van De Potvis op 't Horn- tje. Aanvankelijk riep het voorstel van het college om de €202.080,- aan leges te compenseren weer stand op, maar de toezegging dat er bij leegstand ook 'gewone' Texelaars mogen wonen, bracht de raad tot inkeer. Al enige tijd moeten ook voor soci ale woningbouw bouwleges worden betaald. Probleem met De Potvis was dat toen de voorbereidingen voor de vernieuwing van het com plex werden gestart, dit type wonin gen nog vrijgesteld was van leges, maar dat bij het indienen van de laatste bouwaanvraag wel leges worden betaald. Jan van Andel, directeur van de Stichting Wonen Texel, die het project ontwikkelt, gaf aan dat door deze verandering de financiering op problemen stuit Het college stelde voor de betaalde leges in de vorm van subsidie terug te betalen aan de SWT, ook omdat de inkomsten toch nog niet in de begroting zijn verwerkt. Maar CDA, 'De redelijkheid is helemaal weg. Als ik fout ben, wil ik best bloeden. Maar niet als je je van geen kwaad bewust bent.' Het strenge handhavingsbeleid dat de gemeente er op vakantiecentrum De Krim op nahoudt, stuit op steeds meer kritiek. Nadat R.M. Maaswinkel in een inge zonden brief in de krant van vrijdag schreef 'pijn in de buik' te krijgen van het gemeentebestuur, meldde deze week Stef Klein uit Den Hoorn zich op de redactie om zijn gal te spu wen. Klein, die een schildersbedrijfje heeft maar ook andere (onderhouds) werkzaamheden verricht, plaatste twee jaar geleden in opdracht van Duitse kennissen een tuinhuisje van Gamma bij hun recreatiewoning. De gemeente werd daarvan niet op de hoogte gebracht. 'Ik wist niet eens dat een vergunning nodig was. leder een bouwde zonder. Mijn opdracht gever had van de leiding van De Krim begrepen dat als je maar onder de acht vierkante meter bleef, er niks aan de hand was. Helaas staat dat natuurlijk nergens op schrift.' Na een controle in mei kreeg Kleins opdrachtgever bencht dat het tuin huisje te groot was en met deze oppervlakte niet te legaliseren. 'Hij kreeg te horen dat 6 vierkante meter het maximum was. Zijn gebouwtje was met 7,3 vierkante meter niet eens veel groter, maar ze gaan niet uit van het vloeroppervlak, maar reke nen ook alle overstekende gedeelten mee.' De Duitse eigenaar reageerde aanvankelijk niet, maar toen twee maanden later een nieuwe brief volgde, waarin werd gedreigd met dwangsommen van €100,- per dag, zocht hij contact met het gemeente huis om een afspraak te maken. 'Dat gebeurde op woensdag. Ze konden vrijdagmiddag terecht. Maar toen ze al op Texel waren, kregen ze bericht dat de betreffende ambtenaar ziek was en dat de afspraak niet door kon gaan. Leuk hoor, als je daarvoor vijf uur hebt moet rijden.' Na bemid deling van raadslid en partijgenoot Piet Standaart van Texels Belang (waarvan Klein in het bestuur zit) was het gezelschap op het afgesproken tijdstip welkom bij wethouder Nel Eelman. Het gesprek had niet het gewenste effect voor de eigenaar van het tuinhuisje. De wethouder hield vast aan de maximumgrootte. Om geen verdere problemen te krij gen, besloot Klein in overleg met zijn opdrachtgever de uitstekende delen weg te halen. 'Ik ben op het dak geklommen om alles er af te zagen. Een leuk klussie, want het regende ook nog eens.' Maar terwijl Klein dacht aan alle verplichtingen te hebben voldaan, constateerde de gemeente bij een nieuwe controle dat het tuinhuisje nog steeds 36 vierkante centimeter te groot was en kreeg de eigenaar een sanctie van €100,- per dag opgelegd zolang de situatie niet in orde was gemaakt. Klein was woedend. 'Het moet toch niet gekker worden. Honderd euro voor zo'n klein stukkie, terwijl je denkt dat alles in orde is. Ik had niet meteen tijd wéér op dak te klimmen, zodat het die mensen vijfhonderd euro heeft gekost. Ze waren er hele maal van in de war. Was haben wir falsch gemacht?, vroeg die man. Hij was zich van geen kwaad bewust. En terecht. Wat me aansprak, toen ik vijfentwintig jaar geleden op Texel kwam wonen, was dat ze hier alles onderling oplosten. Maar die sfeer is helemaal weg. Jammer genoeg.' Het betreffende geval werd vorige maand genoemd in een persbericht waarin de gemeente uitleg gaf over de handhaving op De Krim. 'Hoewel het om een relatief kleine overtre ding gaat. is de gemeente echter van mening dat een betrouwbare overheid belangrijk is. Door niet af te wijken van de oppervlakte van maximaal 6 vierkante meter ontstaat er duidelijkheid voor de bezitters van recreatiewoningen op Texel. De Op de valreep heeft de politiek dan toch besloten tot uitstel van het door de raad zo vurig gewenste nieuwe raadhuis. Waar bij eerdere pogingen van Texels Belang en de WD om dit kanjerproject naar achteren te schuiven geen meerderheid was te vinden, vonden deze fracties nu GroenLinks en de PvdA aan hun zijde. Waar deze partijen eerder de breed geuite zorgen over het aangaan van teveel financiële verplichtingen met deelden, zat de schrik er na het tekort dat zich tijdens de begrotingsvergadering aandiende er nu goed in. Ook toen werden over en weer moties in gediend, maar bij gebrek aan overleg mondde dit uit in gekissebis en strandden de moties keer op keer. In de aanloop naar de raadsvergadering van dinsdag hadden oppo sitie en coalitie wél goed met elkaar gecommuniceerd en hielden de rijen gesloten, ondanks de druk die het college uitoefende. De motie van GL en de PvdA en hun steun aan de motie van TB en WD is, behalve een poging om de financiën van de gemeente op orde te krijgen, een signaal voor het college dat ook deze partijen het zat zijn om ten aanzien van de kanjerprojecten door het college herhaaldelijk voor voldongen feiten te worden gesteld. Steeds als ze ter discussie kwamen, doken er wel weer argumenten op waardoor de trein volgens de politici niet stil mocht worden gezet. Andere reden was dat het aanvankelijk sober bedoelde raadhuis volgens velen steeds meer de vorm van een paleis begon aan te nemen en de gedachte steeds meer opgang deed dat met een wat soberder uitgave flink op de kosten kan worden bespaard. Druppels die de emmer deden overlopen waren ook de kostbare klimaatsinstallatie en de benodigde aanpassingen van de Emmalaan en het parkeerterrein, die buiten het beschikbaar gestelde budget van ruim €13 miljoen bleken te vallen. Op grond van de aangenomen motie moeten deze kostenposten nu binnen het bedrag worden gezocht. Sceptische toeschouwers en -hoorders die dachten dat de raadsver gadering waarin de moties werden ingediend als een nachtkaarsje uit zou gaan en dat het college de politici alsnog zou overreden om er met mee in te stemmen, werden verrast. Raadsleden die eerder slap heid werd verweten, bleken toch over een ruggengraat te beschikken. Daarmee heeft de raad. het hoogste orgaan binnen deze gemeente, na een periode aan de leiband van het college te hebben gelopen het initiatief eindelijk naar zich toegetrokken. Open vraag is hoe het verder moet met het raadhuis. Veel Texelaars van wie het allemaal niet zo nodig hoeft, zullen er niet rouwig om zijn. Maar wethouder Eelman herinnerde aan de problematische Arbo-situ- atie en de tijdelijke status van de units in het park. Bij politici heerst vertrouwen dat het uitstel van vier maanden genoeg is om tot de noodzakelijke bezuinigingen te komen, waarbij is afgesproken dat het traject daarna kan worden vervolgd. Dat neemt niet weg dat er ingrijpende besluiten moeten worden genomen. Met een lagere kapi- taalslast van tien procent voor het raadhuis alleen heb je nog geen miljoen bij elkaar. Eric Hercules waarschuwde: 'Mensen zullen dit gaan merken.' Hij doelde op bezuinigingen die sociale, maatschappelijke en economische gevolgen zullen hebben. Het is voor de raad een uitdaging om ervoor te zorgen dat de pijn het minst voelbaar is voor Texelaars die toch al in de hoek zitten waar de klappen vallen. WD en Texels Belang reageerden terughoudend. Het CDA omdat de indruk bestond dat er niet alleen studenten wonen, maar ook weten schappers die een salaris verdienen. 'Maar de tijd dat wetenschappers riant worden betaald, ligt ver achter ons', reageerde Arthur Oosterbaan (GL). Eric Hercules (PvdA) steunde het college: 'Hiermee laten we zien dat we investeren in kennisinstitu ten.' De kritische fracties namen genoegen met de toezegging dat als NIOZ en Alterra er niet in slagen de woningen te vullen, ook Texe laars in aanmerking komen. Wet houder Eelman was niet bang voor leegstand. 'Dat zal de SWT nooit toestaan.' Vrouwen van Nu De afdeling De Cocksdorp/Eier- land van de NBvP Vrouwen van Nu komt maandag vanaf 20 00 uur bijeen in het Eierlandsche Huis aan de Klimpstraat. Ed Eelman vertelt over zijn reis met een ijsbreker naar Antarctica. Geen eten uit de gaarkeuken, maar een ouderwetse maaltijd bereid in een gewone keuken, gezellig bij elkaar zitten en extra veel aandacht. Dat waren de belangrijkste ingrediënten van de verwendagen voor bewoners van Verpleeghuis Texel. Bijna alle 25 bewoners van de afde ling psychogeriatrie van het ver pleeghuis werden deze en vorige week in kleine groepjes in de watten gelegd in een appartement van de familie Bakker op Alexanderhoeve. Dat werd mogelijk gemaakt door een gift van een familielid van een van de bewoners. Die stelde geld beschikbaar voor 'iets gezelligs' voor de bewoners en zo ontstond het idee voor een verwendag. Ver schillende Texelse bedrijven verleen den belangeloos hun medewerking, zodat de bewoners in het vakan tiehuisje nabij Den Hoorn werden gefêteerd op een heerlijke maaltijd. 'Vroeger gingen we nog wel eens met de bewoners op vakantie, maar daar is tegenwoordig geen budget meer voor. Nu proberen we jaar lijks een uitstapje te regelen', aldus Carien List. Zij nam de organisatie grotendeels voor haar rekening. Een deel van het vaste personeel was aanwezig voor de verzorging en ook familieleden kwamen langs voor een borreltje. De huiselijke sfeer stond centraal. 'Je ziet dat de mensen er enorm van genieten. Sommigen beginnen te praten, terwijl ze anders geen woord zeggen en anderen pin ken spontaan een traantje weg. Dit is zeker voor herhaling vatbaar.' De bewoners, hier aan tafel met enkele familieleden e van het uitstapje. verzorgers, genoten zichtbaar

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5