Itiiii Spraakmakende maar glorieuze intocht Cjrotn c2warLs JexeU in het harL, bmiammi Jrede Welzijnsstichting nderwerp van discussie 'exels bedrijf ontwikkelt ligitaal boekingssysteem 'WE DIREOTUR Celstraf voor drankdief Wapenbezit en joyriding beboet Texel kan mogelijk 460 extra huizen bouwen DINSDAG 22 NOVEMBER 2005 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12032 ^schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg WOT en MDT willen niet fuseren de Brede Welzijnsstich- die dit voorjaar is opgericht, it ter discussie. De stichting kantoor houdt aan de Wil- ninalaan en is opgezet om professionele organisatie het ajnswerk te ondersteunen, ride kritische ogen van steeds yTexelaars op zich gericht. De hting Welzijn Ouderen Texel DT), de Muziek- en Dans- doI Texel (MDT) en de Open- Bibliotheek waarvan het de Deling was dat die zouden iren met Pharos, zien niets in ifusie. idee was veelbelovend. Een essionele organisatie die bestu- van welzijnsinstellingen, zoals peuterspeelzalen en de MDT er haar hoede neemt, de vrij- jersbesturen bij elkaar brengt, imee kennis wordt gebundeld kosten op overhead worden paard. Maar nu Pharos ruim half jaar draait is het enthou- Ime fors getemperd. De hoop [en organisatie die op overhead besparen maakt plaats voor rees voor een stichting met een baar management, waar aan de jrkant te weinig gebeurt. Drie de zes genoemde instellingen sen (nog) niet in de Pharos b gaan, er heerst ontevreden- len onduidelijkheid over de uit- ling van het jeugdwerk en er twijfels over de doelmatigheid |het dorpssteunpunt in Ooste- Maar de stichting heeft wel |tien medewerkers in dienst en ihikt over een indrukwekkende iMiead. Zelfs Marian Merkelbach *A), nog niet lang geleden één grootste pleitbezorgers van jbrede welzijnsstichting, toont itisch over de manier waarop Ïrit uitvoering aan zaken wordt gege ven. 'Wat heeft het voor zin om met pasjes een vrijwilligersorganisatie op te zetten, die er al is. Dubbel werk, dat moet je niet doen. En een koffieinloopochtend op don derdag, op dezelfde tijd als in het kerkelijk centrum. Ik kan me de huiver van mensen wel voorstellen.' Merkelbach vindt het jammer dat de SWOT en de MDT niet willen fuse ren (de bibliotheek werkt aan een fusie met negen noordkopgemeen- ten. 'Maar je kunt niemand dwingen om te fuseren.' Met als resultaat dat tot dusver alleen de peuterspeelzalen, het dorpssteunpunt en het jeugd- en jongerenwerk onder de verantwoor delijkheid van Pharos vallen. Over de uitvoering van het jeugdwerk viel onlangs in De Koog ontevredenheid te beluisteren, omdat de jeugdwer ker daar al een tijd niet is gezien. En de manier waarop de stichting met jongerenwerkster Carla Schrama is omgegaan leidde ook tot kri tiek. Merkelbach en Hennie Festen (GL) stelden onlangs kritische vra gen .over het ambulante jeugdwerk, maar kregen van wethouder Annie Hin geen antwoorden. Ze beloofde dat Pharos, die inmiddels een Raad van Toezicht heeft, in de commis sie van januari openheid van zaken geeft. Volgend jaar moet ook dui delijk worden welke taken Pharos op het gebied van zorg krijgt toe bedeeld. Vorige week werd duidelijk dat de MDT niet zal fuseren met Pharos. Na jaren met financiële problemen is de kas weer op orde en na de weinig succesvolle samenwerking met de oude en failliete Welzijns stichting hecht het bestuur grote waarde aan de zelfstandigheid. Lees verder op pagina 5 Zijn aankomst was spraakmakend. Eerst zag het ernaar uit dat de stoomboot het eiland niet kon vin den, toen leek hij onderweg 23 zwarte pieten te zijn kwijtgeraakt, waarna tot overmaat van ramp de papieren van Americo niet bleken te kloppen, zodat politieman Jos gelukkig alles toch nog goed, waar- haald. Omdat zijn programma wel Berbée de schimmel van Sinter- na de Goedheiligman aan zijn even erg vol dreigde te raken, besloot klaas de toegang jot het eiland traditionele als glorieuze rondtocht de Sint zijn bezoek aan De Waal en moest ontzeggen. Maar dankzij over het eiland kon beginnen. Met De Koog uit te stellen tot komend de bemiddeling van burgemeester tekeningen, liedjes, toneelstukjes en weekeinde. Joke Geldorp en de hulp van mari- andere presentjes werd hij in alle niers van de Mok kwam uiteindelijk dorpen waar hij kwam warm ont- mo jood ■nieuwe Texelse bedrijf RENT- ||9V van Kees Dros en Ruurd a gaat binnenkort de markt Hmet een nieuw verhuur- en ■kingssysteem voor logies- Ittrekkers. Het systeem, dat Ifexel is ontwikkeld, moet het J ondernemers in de toeris- Bbranche eenvoudiger maken accommodatie via internet igasten te verhuren. ken Eijzinga zijn samen met Arj- [|Brouwer al geruime tijd bezig nieuwe systeem te ontwikke- |Dat gebeurde onder meer in j met Texelse logiesverstrek- kers. 'Op basis van wat zij willen en nodig hebben, hebben we dit nieuwe systeem gebouwd', aldus Eijzinga. Het systeem bestaat uit software die het mogelijk maakt dat een gast via een website rechtstreeks een verblijf boekt. De boeking komt terecht op een centrale server waar automatisch de boekingen worden bijgehouden. Kenmerkend voor het Texelse systeem is dat informatie daarna automatisch diverse kanten uitgaat om de logiesverstrekker tegemoet te komen. De gegevens van een boeking kunnen in de toekomst onder meer worden doorgestuurd naar de boekhouding van het Derbrand Poster lijsttrekker VVD lens een goed bezochte verga- in appartementencomplex itia hebben de leden van Texel gisteravond ingestemd de kandidatenlijst voor de lende gemeenteraadsver- tingen. De afgelopen weken We het bestuur gesprekken diverse potentiële kandida- en dat resulteerde in een lijst elf namen. Grootste verras- vormt lijsttrekker Gerbrand Her. Hij moet de kar bij libera- gaan trekken. ur m ik hcbscu f®wf smtfmmi-jKHctef 'i.ip pp pwcpf vvw cëSoukiH®J Van 1986 tot 1998 was Poster raadslid en wethouder voor Texels Belang. De tweede plaats wordt ingevuld door Marie-José Koe- voets, werkzaam in het onderwijs, en de derde plek is ingeruimd voor Jos de Wolf, werkzaam bij vakan tiecentrum De Krim. Ondernemer Geert Bosschga, van eetcafé Bruin tje Beer. is de vierde plaats toe bedeeld. Frank Kingma van het Prins Hendrik Hotel staat op de vijfde plek. Lijstduwer is WD-cory- fee Wim Boom. Het bestuur hoopt op vier zetels en streeft er naar een wethouder te kunnen leveren. Voor die post wordt Ries Swanink naar voren geschoven. De huidige voorzitter van ondernemersverbond TVO is bereid gevonden een even tueel wethouderschap te vervullen. Binnenkort presenteert de WD haar verkiezingsprogramma. Voetganger geschept Een 51-jarige man uit Den Burg is vrijdagavond gewond geraakt toen hij werd aangereden door een auto, bestuurd door een 19-jarige vrouw uit Haarlem. De vrouw reed over de Beatrixlaan en wilde linksaf de Emmalaan oprijden. Hierbij verleen de ze geen voorrang aan de voet ganger. die werd geschept. De man raakte gewond aan het hoofd en werd met de ambulance naar een dokter gebracht. bedrijf, zodat een ondernemer tel kens een actueel overzicht over betaalde en openstaande posten in zijn financiële administratie heeft. Daarnaast kan met de gegevens automatisch de toeristenbelasting worden geregeld, relatiegegevens worden bijgehouden, planningen worden aangepast en gasten extra service worden geboden. Dros: "Via dit systeem wordt het mogelijk dat gasten drie dagen voor hun vertrek automatisch een mail krijgen met een welkomstwoord van hun logies verstrekker, de agenda van de krant zodat zij kunnen lezen wat er tijdens hun verblijf op het eiland te doen is en ze kunnen ook informatie krijgen over bijvoorbeeld de wachttijden bij de boot.' Drie dagen na hun verblijf op Texel krijgen gasten automatisch een enquête doorgemaild, waarin ze hun bevindingen kunnen beschrij ven. Dros: 'Die gegevens kunnen de logiesverstrekkers gebruiken om hun product eventueel aan te pas sen of te verbeteren. Doordat je een beter overzicht van de boekingen hebt, kun je bijvoorbeeld ook aan het eind van het jaar al actie onder nemen als je ziet dat het in april of mei nog rustig is.' Het nieuwe verhuur- en boekings systeem is volgens Dros en Eijzinga inpasbaar op al bestaande web sites van hotels, bungalowparken of andere logiesaanbieders. Het is ook zo ontwikkeld dat gasten via verschillende websites één accom modatie kunnen boeken. Dros: 'Stel dat je een evenement hebt waarvoor een speciale website is gemaakt, bijvoorbeeld Texel Culinair of een bijeenkomst voor vogelaars, dan is het mogelijk dat ook via die websites wordt geboekt. In de server wordt het allemaal bijgehouden, zodat er geen dubbele boekingen ontstaan.' Het programma wordt flexibel inge steld, zodat logiesverstrekkers gro tendeels zelf bepalen op welke wijze zij.er gebruik van maken. RENT-is BV richt zich volgens Eijzin ga en Dros in eerste instantie op kleinere en middelgrote logiesver strekkers op het eiland. Dros denkt dat er behoefte is aan het nieuwe systeem, omdat met name in die hoek regelmatig de vraag klinkt hoe er het beste op de voortgaande digitale ontwikkelingen kan wor den ingespeeld. Voor de kleinere logiesverstrekkers is onder meer de mogelijkheid ingebouwd dat zij automatisch een sms-je op hun mobiele telefoon krijgen als iemand via internet heeft geboekt. Lees verder op pagina 5 Kandidaten PvdA Op de algemene ledenvergadenng presenteerde de Texelse afdeling van de Partij van de Arbeid (PvdA) donderdag de kandidaten voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. De lijst wordt aangevoerd door de zittende raadsleden Alfred Schaatsenberg en Eric Hercules, gevolgd door Annemieke van Atte- veldt-Kreutzer uit De Koog en Theo Hin uit Den Burg. Van Atteveldt, automatiseringsdeskundige. is voorzitter van de plaatselijke afde ling. Hin studeerde bos- en natuur beheer en werkte onder meer voor de Heidemij. De plaatsen vijf tot en met acht worden bezet door Henk Hilstra, Nils Lely, Bouwe Kui pers en Dimitri Gazan. De Partij van de Arbeid rekent op minimaal drie raadszetels. Carla Schrama Toen Carla Schrama tien jaar gele den als jongerenwerkster terugkeer de naar het eiland, lag het jeugd- en jongerenwerk grotendeels op z'n gat. Onder haar bezielende leiding werd Time Out 'terugveroverd' en schoten de activiteiten voor de jeugd als paddenstoelen uit de grond. De erfenis ligt nu bij Pharos, de brede welzijnsstichting waarmee ze niet tot een akkoord kwam. Pagina 5 m Kunst uit het stof Veel stukken uit de gemeentelijke kunstcollectie zullen waarschijnlijk niet meer in de kelders van het nieu we raadhuis terugkeren. Er is een ambtelijk advies in voorbereiding over een betere bestemming van de gemeentelijke kunst dan opslag in een depot. Pagina 9 Een week celstraf vond politierech ter H. van Voorst passend voor de 41-jarige verdachte die afgelo pen zomer bij Hotel De Lindeboom drank ontvreemdde met een steek- wagentje. Dat was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De verdachte werd bij verstek ver oordeeld, omdat zijn advocaat niet op de hoogte was van zijn ver blijfplaats. Waarschijnlijk is de man teruggekeerd naar Finland om zich daar onder behandeling van een psychiater te stellen, want als hij zijn medicijnen niet regelmatig innam, had de man volgens het dossier van de officier van justitie last van psychoses. Toen hij de diefstallen op Texel pleegde, was daar naar het oordeel van de rechter echter geen sprake van. De verdachte werd door de bedrijfsleider van De Linde boom op 14 augustus aanvankelijk aangezien voor een hotelgast die wat rondscharrelde, maar toen hij voorbijkwam met een steekwagen- tje met kratten bier en champagne, alarmeerde de manager de politie, die de dader in de kraag vatte. En passant had de man ook nog een jas gestolen van een van de hotelgasten. Hij bekende beide vergrijpen en ver bleef een week in de cel. Zijn deten tie werd echter geschorst voor het vertrek naar Finland. De opgelegde straf van zeven dagen gevangenis straf met aftrek van voorarrest komt overeen met de tijd dat de dader al achter de tralies verbleef. Een 22-jarige Texelaar hoorde maandag twee boetes tegen zich eisen wegens joyriding en ver boden wapenbezit. Hij 'leende' begin januari de brommer van een andere Texelse jongeman om zijn dronken vriend thuis te bren gen. Bij zijn aanhouding bleek hij in het bezit van een vlindermes. Rechter Van Voorst had weinig waar dering voor de handelwijze van de verdachte. Die zou aanvankelijk zijn dronken vriend op de fiets naar huis brengen, maar koos er toch voor een brommer die in de buurt stond mee te nemen. 'U wist van wie die brommer was. Waarom heeft u niet gewoon gevraagd of u die bromfiets mocht lenen?', vroeg de rechter zich af. De verdachte moest het antwoord schuldig blijven. Toen de eigenaar van de brommer merkte dat zijn voertuig was verdwenen, seinde hij de politie in. Via getuigen leidde het spoor naar de in Den Burg woonachtige Texelaar. Bij zijn aanhouding had die een vlindermes bij zich. 'Ik kom veel in steden en daarom heb ik dat mes om mezelf te beschermen', verklaarde hij het verboden wapenbezit. De rechter was met onder de indruk van dat verhaal. 'Als je jezelf wijsmaakt dat je het nodig hebt. dan ben je ook bereid om het te gebruiken en dat is het griezelige ervan Het bezit van dit mes is op zichzelf niet verboden, maar wel als iemand het bij zich heeft voor slechte bedoelingen. En in gevallen zoals u. Dat u op pad gaat met een mes op zak.' Offi cier van justitie Ridderbeks eiste een geldboete van €120,- voor de joyriding, die wordt gezien als mis drijf. Het bezit van het vlindermes wilde hij bestraft zien met een boete van €130.-. De verdachte vroeg de rechter hem een taakstraf te geven, omdat hij ai zoveel schulden had en 'niet zat te wachten op een geld boete'. De rechter vond een taak straf echter te zwaar en bestrafte de joyriding met een voorwaardelijke boete van €200,- en het wapenbezit met een boete van €130,-. Texel kan de komende tien jaar mogelijk 460 extra woningen in de buitendorpen bouwen naast de 600 nieuwe huizen in Den Burg West, de Volmolen en 't Zouteland in Den Hoorn waarvoor de provin cie vorig jaar mei toestemming gaf. Het getal van 460 is een optelsom van alle zogeheten inbreidlocaties die in de buitendorpen aanwezig zijn. Dat zijn plekken binnen de bestaande bebouwing waar nieuwe woningen kunnen komen. De extra huizen zijn onderwerp van gesprek in de discussie over een regio nale woonvisie die momenteel door bestuurders van de negen gemeen ten in het gewest Kop van Noord- Holland wordt gevoerd. Dat gebeurt in opdracht van de provincie en in samenwerking met bureau Com- panen dat in 2001 samen met de gemeente en de Stichting Wonen Texel al een woonvisie voor het eiland presenteerde. De bouw van de 460 extra huizen is nog geen beklonken zaak, maar volgens wethouder Nel Eelman (grondgebied) wordt er in de regio nale woonvisie al wel specifiek reke ning gehouden met de eilandpositie van Texel. 'De bedoeling is eigenlijk dat die extra woningen door de gemeenten in depot worden gehou den. maar ik vond dat voor Texel niet kunnen. We hebben onze eigen woningbehoefte, we snoepen geen woningen van de andere gemeen ten af en we hebben ook nog onze economische en maatschappelijke bindingseisen.' Het eiland kampt al jaren met een tekort aan wonin gen. Als de bestuurders binnen het gewest instemmen met de plannen, de provincie er zijn goedkeuring aan geeft en de raad ermee instemt, is het mogelijk dat de 460 extra wonin gen de komende jaren in de buiten dorpen worden gebouwd. Eelman verwacht dat daar in het voorjaar duidelijkheid over moet zijn. De extra woningen komen momen teel aan de orde tijdens de bezoeken die burgemeester en wethouders aan de dorpscommissies brengen. Afgelopen donderdag werd er ook in De Cocksdorp over gesproken. Daar kreeg de dorpscommissie tot haar verrassing te horen dat in de toekomst woningbouw mogelijk is op grond achter het Eierland- sche Huis die bij de recente her ziening van het bestemmingsplan als cultuurgrond is bestemd De dorpscommissie verkeerde in de veronderstelling dat 'de koek op was' sinds de bouw van de nieuwe huizen aan de Schipper Boonstraat en op de kop van Kikkertstraat/ Langeveldstraat. Niettemin werd er de toekomstvisie voor De Cocks dorp en Eierland, die eind mei werd gepresenteerd, al wel gezinspeeld op woningbouw op de braaklig gende gebieden ten oosten van de voetbalvelden van SVC om 'stag natie in de woningbouw' te voor komen. Architect Tjaart Hoeksema uit De Cocksdorp tekende alvast een plan voor nieuwe woningen op die plek. Volgens Eelman hebben ze in De Cocksdorp daarmee goed werk verricht. Bedoeling is dat de dorpscommissie verder in overleg gaat met de Stichting Wonen Texel over nieuwe woningen achter het Eierlandsche Huis. Gedacht wordt onder meer aan seniorenwoningen voor bewoners van seniorencom plex de Poolster, zodat dat gebouw na een opknapbeurt voor jonge renhuisvesting zou kunnen worden gebruikt. 'Maar het is niet gezegd dat ouderen weg moeten uit de Poolster', aldus Eelman. 'Er zijn mensen die daar graag willen blijven wonen. Een woning elders kan ook betekenen dat er meer huur moet worden betaald.' Volgens de wet houder is het goed als de mogelijke 460 extra woningen worden ingezet om huisvesting aan de zogeheten middengroep op de woningmarkt te bieden. 'Speerpunt blijven starters en senioren, maar de middengroep moeten we ook niet vergeten.' TLX EI .S E'-COU RANI Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1