Matige uitvoering door korte voorbereidingstijd Waddenspeulers spelen 'Dat kost me de kop' Wat ik zeggen wou... oPIENie TEXELSE 2 COURANT E Agenda teso Boek over school goed verkocht Geslaagd Iers weekend muziekschool Raadhuis 'leder wil een nieuw raadhuis.' Aldus wethouder Heijne in het Noord hollands Dagblad. Op zijn minst een interessante uitspraak. Is er bedoeld: iedereen hier in de politiek of iedereen op Texel? In het eerste geval is het duidelijk dat alleen de politiek in eigen ogen doorslagge vend is; de burger komt zelfs niet eens in beeld. In het tweede geval vergeet wethouder Heijne - kort van memorie? - dat blijkens een onderzoek van de Texelse Courant de meerderheid van diezelfde bur gers zich heeft uitgesproken tégen de geldverslindende bouw. En dat 'Niemand blij met dode mus' meldden verschillende kranten. Aan mij is niks gevraagd, dus dat .is lekker gemakkelijk constateren geweest. Ben ik dan blij met die mus? Lieve mensen, het is me de praat niet waard. En zeker niet nu er weer een lekker stukje varken in mijn koekenpan ligt te sudderen en mijn kat vanmorgen zijn pootjes aflikte na een blikje vis. Ruim dneduizend haatmails met de meest zieke bedreigingen heeft de schutter over zich heen gekregen. Een mensenleven voor een mus. Sporen wij nog wel? Het mankeert er nog maar aan dat er geen stille tocht is geweest, een inzamelingsactie voor een gedenksteen of een minuut stilte voor Domino Day in het Frisi an Expo Centre. Of heb ik wat gemist? Ik wil het niet eens weten. Het zou te erg voor woorden zijn. En net als ik denk dat de hele wereld gek lijkt te zijn geworden, hangen de nieuwe bewoners van hoeve Vogelvreugd in de polder Eierland de oude naam Jachtlust weer aan de gevel. Ik voel me op slag weer verzoend met het leven door dit blijk van gevoel voor traditie en teken van gezond ver stand. Jachtlust. Een goede jager mag, móet zelfs lust in zijn werk hebben. Hoe zou hij jankend en met tranen in de ogen een gericht schot kunnen lossen? De mus in Leeuwarden was, zonder te hoeven lijden, met één knal in de eeuwigheid. Laten we de schutter dankbaar zijn. Lang leve jachtlust, een vreugde voor de vogels. Pien Verberg DINSDAG 22 NOVEMBER 2005 Dinsdag 22 november: In Tusse de Banke op de Groene- plaats komt om 20 00 uur de afdeling dialect van de Historische Vereniging bijeen. In het kader van de jaarlijkse dor penronde vergadert het college van burgemeester en wethouders met de dorpscommissie van De Waal. De FNV Vrouwenbond komt bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan, aan vang 20.00 uur. Theo Zijm toont dia's van oude ansichtkaarten. In Question Plaza in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing over het gebruik van windmolens voor het opwekken van duurzame energie. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont The Legend of Zorro (aanvang 20.30 uur) en in de serie De Volkskrant-filmavonden Ladies in Lavender (20.30 uur). Woensdag 23 november: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. In de centrale hal bij de hoofdingang van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt van 10.00 tot 12.00 uur een informatiemarkt gehouden over thuiszorg. Om 14.00 uur begint in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg de najaarsvergadering van de ouderen bond ANBO. In eetcafé Bruintje Beer in Den Burg wordt van 17.00 tot 19.00 uur een receptie gehouden voor scheidend jeugd- en jongerenwerker Carla Schrama. Cadeaus worden met op prijs gesteld, een financiële bijdrage wel. Het rooms-katholiek Vrouwengilde en de NBvP Vrouwen van Nu hebben gezamenlijke avond. Om 21.00 begint in de serre van de Twaalf Balcken de presentatie van de cultuurnota van GroenLinks en de PvdA. In Cinema Texel beleeft de nieuwe Harry Potter-film zijn nationale pre mière, zowel in de originele Engels gesproken versie (aanvang 16.30 en 20.00 uur), als in de Nederlands gesproken versie (13.30 en 17.00 uur). Verder vertoont de bioscoop Chicken Little (13.15 en 15.15 uur) en Ladies in Lavender (20.30 uur). Donderdag 24 november: In de centrale hal bij de hoofdingang van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt van 10. 00 tot 12.00 uur een informatiemarkt gehouden over thuiszorg. In het kader van de jaarlijkse dor penronde vergadert het college van burgemeester en wethouders met de dorpscommissie van Den Hoorn. In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg wordt de tweede ronde om het Texels kam- Hoogwater te Oudeschild Di. 22 11.00 en - u. Wo. 23 00.10 en 11.40 u. Do. 24 00.50 en 12.40 u. Vr. 25 01.40 en 13.40 u. Za. 26 02.50 en 15.24 u. Zo. 27 03.55 en 16.50 u. Ma. 28 05.04 en 18.00 u. Di. 29 06.04 en 18.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 27 no vember op om 08.23 uur en gaat onder om 16.32 uur: woensdag 23 november laatste kwartier; vnjdag 25 november doodtij. pioenschap klaverjassen gespets Aanvang 20.00 uur. Het Engelse folkduo Bob Fox en G-, ham Woods treedt op in Question P? za in Den Burg. De toegang bedraj €11,- (met 'Vriendenkaart' €7.50). Cinema Texel vertoont de ondertitso versie van Harry Potter and the Gobi of Fire (aanvang 20.00 uur) en Fligti plan (20.30 uur). Vrijdag 25 november: In De Buureton aan de Beatnxlaj in Den Burg kunnen tussen 14. 15.00 uur kaarten worden afgehaii voor de kerstviering van de ouï renbond ANBO. De kosten bedraj? €4,- (graag gepast betalen). De kers viering vindt plaats op 17 decembe In hotel Opduin in De Koog vergad? van 13.30 tot 16.00 uur de Eiland; Raad. Van 16.00 tot 18.00 uur w het congres van alle raadsleden Par de Waddeneilanden. 179 In Tusse de Banke is tot er december de tentoonstelling Uchlt Afrika, met foto's en tekeningen Adriaan en Sytske Dijksen en prodz ten van de Wereldwinkel. In gebouw Eben Haezer in Den By begint om 20.00 uur een prais avond.georganiseerd door de Texels baptistengemeente Cinema Texel vertoont de Nederlar; gesproken versie van Harry Potters de Vuurbeker (aanvang 16.00 uu Chicken Little (16.15 uur), de onde telde versie van Harry Potter and Goblet of Fire (19.00 uur en 22.001 en Flightplan (19.15 en 21.45 uur). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16E uur een extra boot in. De veerde! verzorgt dan ieder half uur afvaart, zowel vanuit Den Helder vanaf Texel. De extra afvaarten w den gemaakt door de Molengat. Da vervangt de Dokter Wagemaker, op de werf in Vlissingen de kc de weken roetfilters krijgt. Er wors geen wachttijden verwacht. Van november tot en met 31 decembei op elke dag van de week het dafe rief van kracht. Meer informatie o# de veerdienst is te verkrijgen via a 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE0COURAN Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den But Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl zi|n van loorassma Reaelen voor van de Stichting ROTA. gevestigd r van Koophandel en F*»* «41196699 Een, de Regelen voor het Advertentiewezen wordt kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33.05 (auiomiast Per jaar 67,50 65,35 Bij verzending naar het buitenland ztjnpfl' tokosten verschuldigd. abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De belangstelling voor het boek De school van De Waal is groot. Waren er bij voorinschrijving al zo'n 250 verkocht, bij de presentatie in dorpshuis De Wielewaal gin gen er zaterdag nog eens 150 van de hand. Daardoor zijn inmiddels ongeveer 400 van de 500 gedrukte exemplaren verkocht. Wie interesse heeft, kan terecht bij de samen stellers: Wil van Heerwaarden (tel. 312202), Loes Timmer (tel. 312773) of Trinet Hin (tel. 317908). Het boek kost €37,50. De dansgroep liet zondag in de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool diverse Ierse dansen zien. (Foto Jeroen van Hattum) Uillean pipes, whistles, bodhrans en diverse andere instrumenten kwamen aan bod tijdens het Iers festival dat afgelopen weekend op de Muziek- en Dansschool in Den Burg werd gehouden. In totaal 63 mensen deden mee aan het festival dat voor de derde keer werd gehouden. Zondagmiddag was er een afsluitende presentatie waarbij iedereen de opgedane ken nis liet horen of zien. Daarbij trok onder meer de dansgroep, begeleid door deelnemers van de muzikale workshops, de nodige bekijks. Ook succesvol was het optreden van de zogeheten samengestelde groep die een optreden met zowel zang. dans als muziek gaf 'Die groep heeft al aangegeven met elkaar door te wil len', vertelt Loes Bakker, één van de organisatoren van het festival. Ook opmerkelijk was het gezamen lijk optreden van vijf pipespelers. Op een gegeven moment begon nen ze qua timing hoorbaar van elkaar af te wijken, maar dat was volgens Bakker niet verwonderlijk. 'Dat is een heel moeilijk instrument. Het kost je twee jaar als je daarmee goed gezamenlijk wil spelen, dus dan is één weekend wel wat kort.' Ondanks het ritmisch van elkaar afwijken, kregen de pipespelers een luid applaus van de andere deelne mers. Volgens Bakker was het fes tival een succes. 'De leiders van de workshops gingen op vrijdagavond al zo enthousiast aan de slag dat we op een gegeven moment een rondje langs de lokalen moesten maken om aan te geven dat het toch echt tijd was om te stoppen.' Vogelshow Vogelvereniging Op Eigen Wieken houdt vrijdag, zaterdag en zondag de jaarlijkse tentoonstelling in het gebouw van Kotex aan het Pael werck in de Mars. De tentoonstelling wordt gehouden in samenwerking met kleindiersportvereniging Kotex en aquariumvereniging In Aqua Vita. Publiek is vrijdag welkom van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 20.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Naast een tombola wordt ook nu weer een uitgebreide vogel verkoop gehouden. Wanda Grendèl in Galerie Melk In galerie Melk aan de Herenstraat Den Hoorn zijn vanaf zaterdag scf derijen te zien van Wanda Grend Grendèl is afkomstig uit de danstf reld, maar na een carrière als 4 ser, choreograaf en regisseur b*? zij in 1997 met schilderen. Eert exposeerde zij in Tusse de Bar op de Groeneplaats. In Den Hoe exposeert zij pastels op doek. I spreekt zij van poëzieplaatjes. I officiële opening van de tentc* stelling vindt plaats om 15.00 u Galerie Melk is geopend van vnjC tot en met zondag van 11.00' 17.00 uur. Sinterklaasmarkt In het Ambachtscentrum aan het Wezenland in Den Burg wordt zaterdag van 13.00 tot 19.00 uur een sinterklaasmarkt gehouden. In het gezellige 'dorpje' van het ambachtscentrum worden ver schillende ambachten beoefend en gedemonstreerd. Bezoekers kun nen zelf deelnemen aan activiteiten in sinterklaassfeer, zoals het bakken van pepernoten, het maken van kaarsen, emailleren en schminken. Deelname aan een activiteit kost €1.-. De markt is tegen gereduceerd tarief te bezoeken, volwassenen betalen €2,-, kinderen tot 14 jaar €1,50. Kinderen tot 3 jaar hebben gratis toegang. Haastige spoed is zelden goed. In slechts vijf weken tijd bereidden de spelers van de nieuwe toneel groep De Waddenspeulers in De Cocksdorp een avondvullende komedie voor. Over het algemeen mag er het nodige worden ver wacht van de meeste toneelspe lers in De Cocksdorp, maar zo'n korte voorbereidingstijd was toch teveel van het goede. Op zich deden de spelers het nog niet eens slecht tijdens de uitvoe ring van Dat kost me de kop, maar door de korte voorbereiding en het tegenvallende verhaal leken ze niet echt in hun spel te zitten. Souffleur Ton Buddelmeijer moest een paar keer redding bieden toen de spelers zichtbaar hun tekst even kwijt waren. Een deel van de dialogen kwam ook niet echt uit de verf, doordat ze te lang duurden en geregeld in herhaling vielen. Een langere voor bereidingstijd had er waarschijnlijk toe geleid dat delen van de tekst zouden zijn geschrapt, waardoor het spel pakkender was geworden. Een scène waarin hittepetit Selma Olieman (Ivonne Boom) tegen haar man, de rustige en bedaarde antiek handelaar André Olieman, (Andreas Monen) liep te klagen dat haar lip pen hoognodig een facelift nodig hebben, startte bijvoorbeeld veelbe lovend door de felheid van Boom en de terughoudendheid van Monen, maar verzandde toen de lippen voor de zoveelste werden besproken en Olieman voor de zoveelste keer meldde zonder facelift doodonge lukkig te worden. Dat kost me de kop van Diana Mons- houwer draaide heel in het kort om een beeldhouwwerk van een kop dat de sjacherende Karei Stoffeling (Chns de Lussanet), een vriend van Olieman, tijdelijk bij de antiekhande laar parkeerde omdat hij bang was voor inbrekers. Dat Karei eigenlijk meer dan alleen inbrekers vreesde, hield hij gemakshalve achterwege. Naar gelang het stuk zich ontwik kelde, kregen de verhaallijnen iets van de tentakels van een octopus die niet goed weet welke kant hij uit wil. Er ontwikkelde zich een ver haallijn rond Selma en haar weinig nadenkende buurvrouw Anita de Graaf (Sabine Beijert) waarin mop perden over hun uiterlijk en praat ten over een prijsvraag waarmee ze naar een modekoning in Parijs kon den gaan. Maffioso Antonio Cra- vatte (Tjaart Hoeksema) verscheen ten tonele om de verdwenen kop te zoeken, op een gegeven moment nam de ogenschijnlijk van het pad af zijnde ma Olieman (Els Ooijevaar) haar intrek in huize Olieman en aan het eind van de rit doemde ook nog modekoning Pierre Marchand (Remko Klein) op. De personages hadden allemaal wat met elkaar te maken, maar de wijze waarop was vergezocht en kwam eerlijk gezegd te ongeloofwaardig over om grap pig te zijn. De modekoning kwam slappe lach op. Monen had eveneens een passende rol. De ingetogen en weinig uitbun dige antiekhandelaar was aan hem besteed en hij wist zijn personage ook ontwikkeling mee te geven door tegen het einde geloofwaardig boos en geïrriteerd te geraken. Met name in het begin leek hij echter meer zijn tekst op te zeggen dan echt aan spelen toe te komen. Bij De Lussanet was dat hetzelfde. De rol van de louche Karei was hem op het lijf geschreven, maar kwam er soms minder geslepen uit dan je zou verwachten. Uitgaande van zijn naar huize Olieman omdat Selma debuut dat De Lussanet eerder dit Selma Olieman (Ivonne Boi Olieman (Andreas Monen) e n) in discussie met haar schoonmoeder Beth Olieman (Els Ooijevaar), terwijl zoon- (verscholen achter Boom) Karei (Chris de Lussanet) op de achtergrond meeluisteren. en Anita hem voor een prijsvraag de kop van Karei hadden opgestuurd. Daar bleken juwelen in te zitten en dat vond de modekoning zo prach tig en gewaagd dat hij de dames persoonlijk wil ophalen. Eenmaal in huize Olieman bleek hij opeens de verdwenen zoon en broer van de antiekhandelaar en zijn moeder te zijn. De hereniging had echter iets weg van een doordeweekse ont moeting bij de supermarkt. Selma en Anita waren tegen die tijd in verband met de gestolen juwelen al door maffioso Cravatte ontvoerd. In een telefoontje meldde Selma aan André dat ze voortaan bij de maffia bleef, want één van de kopstukken was voor haar gefacelifte lippen gevallen. Andre leek niet bepaald onder de indruk en zijn moeder vond het vertrek van Selma al hele maal prima. Zij bleek aan het eind helemaal niet van het pad af te zijn, maar stelde zich bewust zo op om ook eens een verzetje te hebben. Spel Zoals gesteld was het spel ondanks het stuk en de korte voorbereiding toch nog goed aan te zien. Ivon ne Boom en Sabina Beijert waren geknipt voor de rollen van Selma en buurvrouw Anita. Op Boom kan immer worden gerekend als er een opvallend, liefst ordinair en aanwezig type moet worden neergezet. Beijert wist de buurvrouw geloofwaardig als een bijzonder weinig nadenkend type neer te zetten wier hersens 'de druk van het nadenken niet meer aankonden' door de knoop van een facelift op haar achterhoofd. De twee waren op dreef toen ze samen over de prijsvraag en de reis naar n manlief André Parijs praatten. Het leverde Beijert en Boom op het podium bijna de jaar maakte bij het stuk Jaloeziën van Haye van der Heyden, heeft hij dergelijk spel wel in huis. Remko Klein maakte zich zijn opwachting als een zeer verwijfde modekoning met allerlei maniertjes. Hij wist de rol met plezier te spelen. Ooijevaar wist met de juiste toon het gevoel te wekken dat die rare moeder toch niet zo vreemd was als ze zich in eerste instantie voordeed. Jammer was dat ze in haar rol met wat gips op de wangen een tijdje dienst deed als borstbeeld als alternatief voor de verdwenen kop. Exact het zelfde spelgegeven zat ook in het stuk Een schat van een buste dat in 2003 werd opgevoerd. Dat stuk werd toen overigens in zes weken ingestudeerd (SVC zag toen af van een ander stuk), met het verschil dat SVC het in 1986 ook al eens speelde. Tjaart Hoeksema was de enige debutant in het gezelschap. Hij werd pas drie weken geleden bij de komedie betrokken en gezien die korte voorbereiding, zette hij een goede prestatie neer als de met een Italiaans accent sprekende Antonio. De regie was in handen van Gerhard Smeenk, Jaquelien Aarts was de grimeuse. Over het geheel bezien hebben de durper spelers (eerder onder de vlag van SVC en nu voor het eerst als De Waddenspeulers) beter spel in huis gehad. Tegenvallende stuk ken werden in het verleden gere geld opgetrokken door de wijze van spelen. Dat de spelers het nodige in hun mars hebben, lieten ze nu zien door in vijf weken tijd het stuk te leren, maar een paar weken extra had een meer verdiend spel kunnen opleveren. Jeroen van Hattum zou getuigen van minachting van de mening van de burger. En was het niet de eigen burge meester die in haar nieuwjaarsbood schap sprak over 'luisteren naar de burger'? Mogelijk dat een deel van die burgers, gelokt door de hapjes en de drankjes en de illusie mee te mogen beslissen over locatie en gebouw, van mening is veran derd, maar groot zal dat deel niet zijn. Gevraagd of niet, tegenwoordig heeft en houdt de burger een eigen mening. Menno Stam heeft nog een reken som gepresenteerd, waarbij menig een zich vast wel achter de oren krabt. En dan praat hij nog niet eens over de onvermijdelijke overschrij ding van de geplande begroting, over rente en aflossing, over de Folkveteraan in Question In Question Plaza vindt don derdag een concert plaats van Engelse folkzanger Bob Fox. Fox, een oude rot in het vak, staat bekend om zijn mooie zangstem. Hij wordt muzikaal ondersteund door Graham Wood. Fox begon zijn carrière in 1975. Voordien had hij al een groot reper toire opgebouwd van liederen zowel afkomstig uit Noordoost Engeland, zijn geboortestreek, als daarbuiten. In de jaren tachtig maakte hij samen met Stu Luckley de CD Nowt So Good 'II Pass. Deze plaat bereikte een plaats op de BBC-erelijst van 'Top Most Influential Folk Albums Of All Times'. Dankzij dit succes speel de het duo in vrijwel elke folkclub in Engeland. Na een tweede album en optredens in Duitsland, Nederland, Oostenrijk en Nieuw Zeeland, stopte de samenwerking en ging Fox solo. Zijn eerste solo-CD, opgenomen in 2000, bracht hem opnieuw naar de Engelse top. Met als resultaat een gastoptreden tijdens de Fair- port Convention Tour van dat jaar en in 2004 nominaties voor de BBC- voorbereidende kosten, de kosten van de architect, over herinrich ting en verhuizing en het daarmee gepaard gaande verlies aan arbeid suren. En we hebben het woord bezuinigen nog niet eens gebruikt. Evenmin als het woord kapitaalsver nietiging. Dit raadpaleis zal de burgerij nog tientallen jaren als een molensteen om de nek hangen. Tenslotte, mocht de politiek later, als we in beter dagen raken, ons kunnen overtui gen van de ondoelmatigheid van het bestaande gebouw, dan graag geen protserig bouwsel, maar een functioneel en sober huis, zodat de burger kan hopen daar waar voor zijn geld te krijgen. award voor beste Engelse folksinger en voor zijn vertolking van het door Chris Leslie geschreven My love is in America. Het concert begint om 20.30 uur. De toegang bedraagt €11,00, kaarten zijn te verkrijgen bij hotel de Lin deboom, Music Store Texel en aan de zaal. Meer informatie over Bob Fox is te vinden op website www. bobfoxmusic.com. Ab Peetoom. Den Burg.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2