Carta Schrama organiseerde de ongeorganiseerde jeugd 1 Jeugdraadsleden kiezen voor 'fietstaxi's' Jeugdwerkster wordt pedagogisch conciërge TEXELSE j COURANT iBomen aan Molenlaan jnderwerp van gesprek Bedrijfswoning aan de Laagwaalderweg 15. Vr. DINSDAG 22 NOVEMBER 2005 en Carla Schrama tien jaar leden als jongerenwerkster pHe. ugkeerde naar het eiland, lag idei t jeugd- en jongerenwerk gro- softn ideels op z'n gat. Een fatsoen- ens, ie ontmoetingsplaats voor de igd was er niet en, afgezien van jaarlijkse bouwdorp, stonden activiteiten op een laag pitje, der haar bezielende leiding srd Time Out 'terugveroverd' en hoten de activiteiten voor de iigd als paddenstoelen uit de ond. De erfenis ligt nu bij Pha- de brede welzijnsstichting 3ns fcrmee ze niet tot een akkoord Cei am. Haar toekomst ligt op de |G De Hogeberg, waar ze op liecember aan de slag gaat als dagogisch conciërge. Woens- g van 17.00 tot 19.00 uur wordt 3akkf or haar in Bruintje Beer een icheidsreceptie gehouden. nderen die uit de klas zijn ituurd moeten zich straks bij mij Wen. Het is een nieuwe func- waar ik zelf invulling aan moet en. Voor zover ik weet is er geen ïte aanleiding dat deze func tie ingesteld, maar je ziet wel dat jveel andere scholen in het land een pedagogisch conciërge is jesteld. Kinderen die uit de les gestuurd zwerven vaak door school en zorgen voor overlast, is dus een instrument om de te handhaven. Verder is het landelijke tendens dat jongeren het algemeen minder volg zaam zijn dan vroeger, waardoor ze sneller uit de klas worden gestuurd. Ook kan het een voorbode zijn van spijbelgedrag. Het hoeft niet, maar het kan wel. Ik ben er ook om ze op te vangen, ledereen wordt wel eens de klas uitgestuurd en ook ik heb het vroeger wel eens meege maakt. Sommige kinderen ervaren dat als een schande, ik herinner me nog dat ik daar flink overstuur van was en er zijn ook kinderen die hun eigen gedrag juist rechtvaardigen. Bij mij kunnen ze op verhaal komen. Dat gaat het beste bij een kopje thee en daarom heb ik toestem ming gekregen om een waterkoker neer te zetten in het lokaal dat ik tot mijn beschikking krijg. Hoeveel leer lingen daar dagelijks komen, weet ik niet. Het is niet alleen zo dat ik er ben om ze op te vangen, ik ga er ook mee aan de slag, maar de manier waarop dat gebeurt kan per leerling verschillen, afhankelijk van de reden waarom iemand er uit is gestuurd. Ik ben héél blij met deze baan. Toen duidelijk werd dat ik bij Pharos niet verder kon, voelde dat voor mij als een koude douche. Dit werk ligt een beetje in het verlengde van het jeugdwerk, met dit verschil dat in deze nieuwe baan het con tact met de jeugd veel persoonlijker wordt. Dat lijkt me erg leuk.' Een nieuwe start, na tien tamelijk hectische jaren, waarin het jeugd werk een flinke claim op haar legde. Ze stond aan de basis van heel veel activiteiten, die vooral plaats vonden op tijdstippen die voor een ander vrije tijd zijn. 'Heel intensief, ook omdat ik zelf beleid maakte en uitvoerde. Er was geen team, dus ik kon eigenlijk alleen op mezelf terugvallen en moest mezelf steeds aanjagen.' Time Out 'Toen ik voor het eerst in d'Ouwe Ulo kwam, was er eigenlijk niets voor ting en belangenbehartiging. 'Het liep zo goed, dat we samen met wethouder Nel Eelman een dépen dance van Bureau Jeugdzorg heb ben geopend. Daarna kon ik me vooral richten op de voorlichtende taak, over alcohol en drugs en veilig vrijen. We hielden campagnes in De Koog en op de OSG, altijd leuk aangekleed met campagneteams. Voorbeeld van belangenbehartiging is dat er twee huizen zijn geko men voor kamerbewoners. Maar ook de scouts in De Koog, namelijk het belang van veilig uitgaan We hadden het project Alcohol, Jeugd en Veiligheid en zijn in het kader daarvan met het project Instructie Verantwoord Alcholgebruik gestart, die wel door vier- tot vijfhonderd Texelaars is gevolgd. Door mensen uitgaan een een zaak voor de Koger horeca, nu heeft ook de jeugd er wat over te zeggen. Het is als het ware uit de nacht gehaald en de jongeren hebben een kijkje achter de schermen kunnen nemen. Schrama rijgt de verschillende acti viteiten als een spraakwaterval aan elkaar. De Jongerenvakantiekaart, waarmee jongeren die het bouw dorp zijn ontgroeid, maar nog te jong zijn om te werken, tegen kor ting konden catamaranzeilen en andere activiteiten konden onder nemen. Schrama bemiddelde zodat de jeugd caravans kon neerzetten en dat, toen die in Oosterend voor de zoveelste keer in de fik vlogen, de kelder van het dorpshuis een jeugdhonk werd, waar ouders bij toerbeurt toezicht houden. 'Ik heb het jeugdwerk. Time Oute was wit van kantines en dorpshuizen, maar daar nog helpen schilderen. Door- en werd verhuurd voor allerlei activi teiten. Dat hebben we terugveroverd en het eerste dat we gedaan hebben, is de muren geschilderd. De combi- ook door tientallen caravanjonge ren. Dat project is zó belangrijk, dat moet echt worden voortge zet.' Vermeldenswaard zijn ook de natie met de oefenkelders maakte scouts, jonge Texelaars die tijdens het tot een prachtig opstappodium voor beginnende bands. Deluge is er bijvoorbeeld begonnen. We heb ben er rapworkshops gehouden en wat hebben we er al niet meer geor ganiseerd.. Het is gewoon een heel belangrijke voorziening.' Schrama stond ook aan de basis van het skatepark. 'We mochten buiten een jongerenontmoetingsplaats inrich ten. Met wat ups en downs, heeft het altijd gelopen als een trein. Ik denk dat zich er een stuk of drie, vier of vijf generaties hebben ver maakt.' Het jongerenwerk bleef niet beperkt tot Texel. 'We zijn op skates naar de studio van de VPRO in Rot terdam geweest, naar Pinkpop en naar allerlei andere evenementen. Ander wapenfeit was de opening van het Jongeren Informatie Punt (JIP), waar jongeren terecht kunnen voor informatie, advies, voorlich- het uitgaan 's zomers hun ogen en oren goed open houden. 'Een uniek project. Er zit een heel verhaal over de openbare orde achter, waarbij er tijdens het reguliere overleg tus sen gemeente, politie en horeca eindelijk eens goed naar de jeugd werd geluisterd. De jongeren keken of iedereen zich aan de afspraak hield en wat hun opviel. Ze keken als waarnemer met andere ogen. Ze kregen tevoren voorlichting over het beleid, keken door de ogen van de klant om zich heen en rappor teerden. Zo zijn heel wat tekortko mingen aan het licht gekomen. Het resultaat was onder meer dat slecht verlichte plekken werden aangepakt en dat er een urinoir bijkwam. Het leuke was dat de jeugdgemeente- raad nu met een voorstel is geko men dat betrekking heeft op het uitgaan in De Koog. Vroeger was dat ik de dorpen inging, hoorde ik wat er speelde en wist de jeugd met vragen ook mij te vinden. Als er zo'n wens binnenkwam, dan adviseerde ik dat groepje om erover te vergade ren en dat ik er als secretaresse bij zou zitten. Dat vergaderen vonden ze best leuk en ze zeiden overdag vol trots dat ze 's avonds naar een vergadering gingen. Die caravans, daar blijft vraag naar.' 'Als ik terugkijk heb ik ontzettend leuk werk gehad, heel leuke uitstap jes. We zijn naar theater geweest, opnamen van Goeie Tijden Slech te Tijden, naar PinkPop. Maar wel zwaar en onregelmatig. Ik had op het laatst zóveel verzonnen, dat ik niet meer wist wanneer ik vakan tie moest nemen. De organisatie mag anders, maar de activiteiten moeten wel doorgaan. Want je hebt jongeren die bijvoorbeeld elke week naar gitaarles of voetbaltrai- nen gaan. maar er zijn er ook die niks van dat alles doen. omdat ze niet van die vaste verplichtingen houden. Juist met hen deed ik din- woensdag een afscheid voor me gen. Bijvoorbeeld theaterprojecten wordt georganiseerd. Dat geeft mij met Wil de Leeuw. Het waren geen lessen of instructies en sommige dingen duren maar één dag. Ik zeg wel: ik organiseerde de ongeorga niseerde jeugd.' Het is leuk dat er de mogelijkheid om deze periode echt af te sluiten.' Tekst en foto Gerard Timmerman dorpscommissie van De Icksdorp en de gemeente gaan p gezamenlijk over de vervan- ig van de iepen aan de Molen- In buigen. De wijze waarop de len moeten worden gerooid |wat er terugkomt, is onder van gesprek. Dat kwam r voren tijdens het jaarlijkse lek dat burgemeester en wet- Jiders donderdagavond aan De |cksdorp brachten. het aan de dorpscommissie ligt, irden eerst de iepen aan de noord- 'it van de Molenlaan (richting het en later de iepen aan de zuid- (richting de Postweg) vervan- Het noordelijk gedeelte is heel aldus Jan van Heerwaarden dorpscommissie. 'Bij deentree de bomen er nog het beste aan Als het aan de gemeente ligt, de iepen echter allemaal in keer tegelijk gerooid. Volgens woordvoerder is dat goedkoper ïktischer, omdat er dan maar keer machines voor het rooien m te worden ingezet en ook de liaan maar één keer hoeft te afgezet. De gemeente had de mogelijkheid geopperd vervanging te combineren met ireconstructie van de Molenlaan. dat is nog geen vaststaand Gerrleente en dorpscommissie i het er met elkaar over eens er op korte termijn wel iets met iepen moet gebeuren. Ondanks inenten grijpt de iepziekte ook Je karakteristieke Molenlaan om heen. Afgelopen jaar moesten al zo'n 15 iepen worden gerooid. Op verzoek van de dorpscommissie heeft de gemeente in haar inves teringsplan voor 2007 een bedrag van €100.000,- opgenomen om alle iepen te kunnen vervangen. Welke soort boom de iep moet vervangen, is eveneens nog onder werp van gesprek. Navraag bij een boomkwekerij in de buurt van Zwol le leerde de dorpscommissie dat de es een geschikte boom is. Volgens de woordvoerder van de gemeen te kunnen ook eiken en linden in aanmerking komen. Als het aan de gemeente ligt, komen er onge veer honderd bomen in de plaats voor de bijna tweehonderd iepen. 'Nu staan de bomen ongeveer drie meter uit elkaar en dan kunnen ze zes meter uit elkaar staan. Dan kun nen de boomkruinen beter tot hun recht komen.' Van Heerwaarden wil eerst meer informatie om uitspraken over gewenste afstanden te kunnen doen. Dorpscommissie en gemeen te zijn het erover eens dat er in ieder geval al wat oudere bomen moeten terugkomen en geen jonge aanwas. 'De Molenlaan is samen met de vuurtoren toch het visitekaartje van het dorp', aldus Van Heerwaarden. De ongeveer vijftig tot zestig bezoe kers van de bijeenkomst in het Eier- landsche Huis vonden eveneens dat de karakteristieke waarde van de Molenlaan in stand moet worden gehouden. De iepen bepalen al 133 jaar het beeld van de Molenlaan. Volgens Van Heerwaarden werden er in 1872 in totaal 238 geplant. 'Daar zijn er nu al 66 van weg.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Pharos ft we nu hebben bereikt, willen )orgeen prijs meer kwijt.' Henk Iers van de SWOT zegt het zo: pmet je handen van de SWOT af.' 'it in Pharos een extra bestuur- 9 die een remmende werking op organisatie zal hebben. Vragen de redactie aan de gemeen- 'oeveel Pharos, dat tot nu toe ót geleid door interim-directeur i Spreeuw,en werkt vanuit een i kantoor aan de Wilhelminalaan tot dusver heeft gekost, leverden geen cijfers op. Merkelbach: 'Er is nu een hele organisatie opgetuigd, maar aan de onderkant zie ik nog weinig. Ik zou zeggen: begin onder aan.' Wim Eelman van de Stichting Texel Vitaal is een warm pleitbezor ger van Pharos. Maar ook hij ziet te weinig voortgang. 'Pharos moet het bestaansrecht nog verdienen.' Spreeuw: 'Ik bouw met de mede werkers samen stilletjes aan stevige organisatie die veel kan leveren en veel toegevoegde waarde heeft voor samenleving.' Meer over Pharos in de krant van vrijdag. VERVOLG VAN PAGINA 1 oekingssysteem i' 'Dat is handig voor bijvoor- mensen die niet dagelijks hun bekijken. Als ze een sms-je ben gehad, kunnen ze een boe- meteen afhandelen.' Het nieu- tedrijf werkt samen met onder SnelStart in Oosterend en tontantskantoor B&B Van der en Den Boer in Den Burg. Het ievestigd in het voormalig kan van Staatsbosbeheer aan de «waal. Volgens Dros en Eijzinga RENT-is systeem geen con tent van het nieuwe Texel Online erveringssysteem (TOR), zoals Je wandelgangen soms te horen Het TOR is een systeem dat WV aan het ontwikkelen is om toename van het aantal digitale ingen via haar website te ^B*venr bewerkstelligen. Volgens Dros moe ten de twee systemen als aanvullend op elkaar worden gezien. Eijzinga: 'Het TOR is echt een boekingssy steem, terwijl ons programma meer faciliterend voor de ondernemers is.' Directeur Veronica Bos van de VW beaamt desgevraagd dat het nieuwe systeem van RENT-is een aanvulling kan zijn op het TOR. Het behoort volgens haar ook tot de mogelijkheden dat beide syste men op termijn aan elkaar worden gekoppeld. RENT-is BV voerde de afgelopen maanden een paar keer overleg met de VW om te voor komen dat ze elkaar in de wielen zouden rijden. RENT-is BV houdt donderdag 1 december vanaf 15.30 uur een presentatie voor logiesver- strekkers bij Cinema Texel aan de Gravenstraat in Den Burg. Inschrij ven voor die bijeenkomst is mogelijk via www.RENT-is.nl. Aan de Laagwaalderweg verrijst lang tot de mogelijkheden op het vraag- geen bijzondere procedure in hoog tempo een woning naast zogeheten A-blok, maar tot dusver te worden gevoerd. Het huis zal het bedrijf van De Wit Speciality was het er nog niet van gekomen. Oils, dat olie uit zaad wint, die Voor realisatie van het huis dat nu met name in voedingssupplemen- door bouwbedrijf Bruin en Weijers ten wordt gebruikt. De bouw van wordt gerealiseerd, hoefde -afge- een bedrijfswoning behoorde al zien van een normale bouwaan- worden bewoond door Gert-Jan de Wit en vriendin Esther Rood. Symposium over kooldioxide Meer dan honderd toonaangeven de Europese oceaanonderzoekers nemen van 22 tot 24 december deel aan een driedaags sympo sium in Amsterdam waar gespro ken wordt over de opname van kooldioxide (C02) door kustzeeën als de Noordzee en oceanen. Aan de orde komt het project Car- boocean, het grootste koolstof- kringloopproject dat ooit op zee werd gehouden. De Nederlandse tak van dit project wordt gecoör dineerd vanuit het NIOZ op Texel. Kooldioxide is de belangrijkste veroorzaker van de door de mens veroorzaakte verandering van het klimaat. Bovendien veroorzaakt de opname van steeds meer 0O2 een algemene verzuring van het zee water, waardoor organismen zoals schelpdieren, koralen en vis steeds moeilijker hun kalkskeletten kun nen opbouwen. Met het door de Europese Unie gefinancierde project Carboocean hoopt men inzicht te krijgen in de opname van C02 door het zeewater Het onderzoek wordt actief onder steund door twee grote internationaal opererende bedrijven, de NAM en Seatrans uit Noorwegen. De Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) biedt de Rijksuniversiteit Groningen op het productieplatform F3 in de centrale Noordzee plaats voor het opstellen van meetapparatuur. Zo kan op deze locatie gedurende het hele jaar de C02-uitwisseling tussen lucht en water worden gemeten. De Noorse rederij Seatrans uit Bergen heeft meetapparatuur laten plaatsen op het rollon-rolloffschip Transcar rier. Hiermee wordt door samenwer kende onderzoekers van het NIOZ, Texel, de Universiteit van Bergen (Noorwegen) en de Rijksuniversi teit Groningen tweemaal per week de C02 opname van de Noordzee gemeten langs een grote sectie tus sen IJmuiden en Bergen. Inmiddels zijn de eerste gegevens bekend. Naast deze partners uit het bedrijfs leven wordt aan het project deelge nomen door 47 onderzoeksgroepen uit tien Europese landen, Marokko, IJsland, Canada en de Verenig de Staten. Het symposium wordt gehouden bij de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschap pen (KNAW) *in het Trippenhuis aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam. Meer informatie over het project is te vinden op website www.carboo- cean.org. Als het aan de leden van de jeugdraad ligt, rijden komende zomer taxi's met aanhangwagen- tjes over het eiland waarin de passagiers hun fiets kunnen mee nemen. Omdat het uitgaanspu bliek minder in de verleiding komt om met drank achter de kiezen op de fiets te klimmen, komt het initiatief de verkeersveiligheid ten goede, vonden de indieners van het plan, dat na stemming de steun kreeg van de rest van de raad. De jeugdraad, bedoeld om scho lieren spelenderwijs kennis te laten maken met het functioneren van de (lokale) democratie, werd vrijdag voor de vijfde keer gehouden. Ver deeld over negen groepen brach ten 75 HAVO-leerlingen van OSG De Hogeberg een ochtend door op het gemeentehuis. Belangrijk ste onderwerp van de 'les' was het voorbereiden, presenteren en verdedigen van een raadsvoorstel. Begeleidend docent Joyce Pool had enkele voorstellen gedaan, maar het stond de leerlingen vrij met een eigen plan te komen. Net als bij de 'echte' gemeenteraad werd de vergadering in juiste banen geleid door burgemeester Joke Geldorp. Om het overzicht te bewaren, werd de bijeenkomst opgesplitst in twee gedeelten. In het eerste presenteer den groep 1 tot en met 5 hun plan nen, in het tweede kwamen groep 6 tot en met 9 in actie. Beide gedeel ten werden afgesloten met een stemming, zodat twee voorstellen overbleven. Aan het slot van de bij eenkomst werd de finalestemming gehouden. Het winnende voorstel mocht net als in voorgaande jaren rekenen op de warme sympathie van de echte gemeenteraad en een subsidie van 1000 euro. Duidelijk was dat de jeugdraadsle den veel werk van hun presentatie hadden gemaakt en goed hadden nagedacht over de argumenten voor en tegen hun voorstel. De meeste groepen hadden zich laten inspireren door de onderwerpen die hun docente had bedacht. Zo was er een voorstel om de voorlichting over alcohol en drugs te verlevendi gen door een ex-verslaafde over zijn ervaringen te laten vertellen en dit te combineren met een tentoonstel ling. Anderen kwamen met het plan de overlast- en vervoersproblemen in het uitgaansleven aan te pakken door 's zomers extra nachtbussen in te zetten. Ook het reguleren van de handel in softdrugs door een cof feeshop toe te staan werd bepleit, evenals het opvangen van jongeren in crisissituaties, het verfraaien van rotondes en het inrichten van een panna-voetbalveldje op de Groene- plaats. De meeste voorstellen kre gen wel één of meer stemmen. Dat gold niet voor het plan om weke lijks een orthodontist op het eiland spreekuur te laten houden, zodat Texelse kinderen met steeds uren kwijt zijn voor een consult van tien minuten in Den Helder. Het voor stel was kansloos in de stemming, maar kreeg na afloop wél de steun van burgemeester Geldorp, die haar best leek te willen gaan doen het idee te realiseren. Het winnende voorstel was bedacht door groep zes (die bestond uit Vera. Bart, Marissa. Hanneke. Mare, Dorus, Peter en Stein). Volgens het achttal hebben zich in het recente verleden nog geen ongelukken met onder invloed verkerende fietsers voorgedaan, maar veroorzaken zij gevaarlijke situaties. De groep pleitte er daarom voor in het hoog seizoen taxi's met aanhangers te laten rijden, waarin passagiers gra tis hun fiets kunnen meenemen. 'Een breed voorstel, waar jongeren, ouderen, jongens en meisjes van profiteren. En omdat gemeentewer ken al zulke karretjes heeft, hoeft het niets extra te kosten', maakten de acht promotie. Hun idee riep nog wel enige vragen op. Critici noemden het tijdverlies dat optreedt wanneer taxichauffeurs de fietsen in de aanhanger plaatsen. En om te voorkomen dat gestolen fiet sen worden meegenomen, zou de chauffeur alleen tweewielers mogen accepteren die niet op slot staan. Als zwak punt werd ook ervaren dat de taxibedrijven hun medewerking moeten verlenen. Als tegenargu ment werd opgevoerd dat de 1000 euro subsidie voor het winnende voorstel kan worden gebruikt om de bedrijven over te halen. Uiteindelijk kreeg het voorstel zeven van de negen stemmen. De jeugdraadsleden kregen met alleen alle aandacht van hun klasgenoten, maar ook van fotografen var burgemeester Celdorp, die ti/dens de vergadering terzijde werd gestaan door ambtenaren Marit de Porto e. Oppositie wint bij scholieren Als de leerlingen van 4 HAVO het voor het zeggen hebben, wint de PvdA de komende gemeenteraadsverkiezingen. Dat bleek uit de stemming die zij vrijdagochtend op de och tend van de jeugdraad op de stemcomputer in het gemeen tehuis hielden. De oppositie scoorde goed. Van de 72 stem men gingen er 27 naar de PvdA en 18 naar GroenLinks. Frans Visman hoefde op minder steun van de scholieren te rekenen, want zijn D66 moest zich tevre den stellen met precies 1 stem. Texels Belang kreeg er 12, WD 8 en CDA 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5