0 Kerst Baggerklus met lange adem Voorwaardelijke straf voor 'monsterlijk' fotomateriaal (jvoen TivarLs Jexeh in het hart vakantiekrant Lichte stijging diefstal uit Texelse woningen Geschil vertraagt vervanging damwand haven IJotitie GroenLinks en PvdA iaat kunst en cultuur geen stiefkind zijn' Man veroordeeld voor bezit kinderporno oordeelland IU Keukencentrum Texel Verschijnt 23 december 2005 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12033 VRIJDAG 25 NOVEMBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Ie Texelse politie heeft dit jaar leer aangiftes van diefstal uit oningen ontvangen dan een geleden. Dat blijkt uit cijfers an de politieregio Noord-Holland loord. Het aantal diefstallen uit edrijven is aan het afnemen. ot en met oktober is 23 keer aangifte adaan van diefstal uit een woning, keer meer dan over dezelfde peri- le vorig jaar. Over heel 2004 werd totaal 18 keer aangifte gedaan, et het huidige aantal van 23 komt et aantal aangiften naar verwach- eg iets boven het gemiddelde van afgelopen jaren uit. In 2002 en )03 werd respectievelijk 22 en 24 eer aangifte gedaan. Onder het egrip diefstal vallen zowel inbraak s insluiping. an diefstal uit bedrijven is tot en met ktober 34 keer aangifte gedaan, vooral in 2003 veel last van was, is op zijn retour, maar komt toch nog regelmatig voor. Dit jaar is er tot nu toe 62 keer aangifte van gedaan, 12 keer minder dan in dezelfde periode in 2004. In 2003 was het liefst 120 keer raak. Het aantal vernielingen van andere persoonlijke eigendom men lijkt eveneens af te nemen. Daar staat de teller op 137 aangiften tot en met oktober 2005, tegenover 179 keer in heel 2004. Het aantal meldingen van overlast door de jeugd is volgens de cij fers aan het groeien. Tot en met oktober werd 59 keer bij de politie geklaagd. In 2004 werd 38 keer over de jeugd geklaagd en in de jaren daarvoor respectievelijk 25 (2003) en 21 (2002) keer. De cijfers tonen een afname van het aantal man/ vrouwmishandelingen. Dit jaar nam de politie twee keer aangifte op, keer minder dan over dezelfde tegen 5 keer in 2004 en twee keer iode in 2004. Dat jaar werd in kaal 52 keer melding gedaan. Tot toe zijn acht mensen wegens ïdenking van bedrijfsdiefstal aan it openbaar ministerie voorgeleid, er meer dan over heel 2004. Voor oningdiefstal is dit jaar één per ion voorgeleid, één minder dan en jaar geleden. et aantal diefstallen uit auto's lijkt töneens wat af te nemen. Tot en et oktober werd 32 keer aan- te gedaan, 5 keer minder dan dezelfde periode in 2004. Een er werd er een auto gestolen. Het mtal vernielingen aan auto's, waar 7 keer in beide voorgaande jaren. Van kindermishandeling is dit jaar volgens de gegevens nog geen aan gifte gedaan. In het algemeen werd 47 keer aan gifte van mishandeling gedaan, 15 keer meer dan over dezelfde peri ode in 2004. Het aantal bedreigin gen is afgenomen. Ook het aantal aangiften van zedenmisdrijven toont een licht dalende trend. Van dat laatste is tot en met oktober 7 keer aangifte gedaan. In 2004 was 11 keer aangifte van een zedenmisdrijf en in 2003 17 keer. In 2002 was dat slechts 4 keer. Koos Zegers controleren de maat partij damwand die al geruime tijd op de kade ligt. Volgens de gemeente i/olgen s de ist en cultuur op Texel mogen in het verdomhoekje komen, it was één van de boodschap- die PvdA en GroenLinks oensdagavond gaven bij de esentatie van hun gezamenlij- cultuurnotitie Het Hart en de irtslag. Zij hopen met de notitie komst van een gemeentelijke mst- en cultuurnota te bevor- ren. het collegeprogramma staat dat deze periode een kunst- en cul- rbeleid zou komen, maar daar bben we tot nu toe nog niets van zien', aldus Arthur Oosterbaan n GroenLinks. 'Daarom hebben zelf alvast maar wat gemaakt.' partijen beschrijven in de notitie se denkbeeldige toekomstbeel- Werkzaamheden voor de vervan ging van de damwand in de haven van Oudeschild liggen al gerui me tijd stil door een verschil van mening over de kwaliteit van een partij damwand. Doordat het materiaal volgens de gemeente niet voldoet aan de eisen in het bestek, geeft de gemeente geen toestemming voor de vervan ging, waarvooreen vergunning nodig den. Het één toont een bruisend Texel als gevolg van een goed kunst en cultuurbeleid (met onder meer is. Maar volgens aannemerscombi- een podiumgebouw in het centrum van Den Burg). Het andere beeld toont een desolaat eiland door het ontbreken van beleid. Volgens Oos terbaan moet er in ieder geval wat gebeuren. 'Het college doet er niks mee. Je ziet nu dat bijvoorbeeld bij het nieuwe raadhuis een kunsten depot wordt geschrapt en er ook geen historisch archief komt.' Bestuurders Annemieke van Atte- veldt en Peter Bakker van beide oppositiepartijen overhandigden de eerste notitie officieel aan Pip Bar nard uit Oosterend die al een paar jaar op eigen initiatief bezig Is een gemeentelijk kunst- en cultuurbe leid van de grond te krijgen. Hij natie De Klerk en Ooms voldoet het materiaal wél aan de eisen. De huidige damwand is poreus, met als gevolg dat de achterliggende grond uitspoelt en er al verschei dene gaten in de kade zijn ontstaan.' Reden waarvoor Rijkswaterstaat opdracht heeft gegeven de dam wand over een lengte van 800 meter te vervangen. Daarvan ligt 300 meter al geruime tijd op de haven. De vergunning om dit te plaatsen is in de zomer al aangevraagd, maar toen de gemeente concludeerde dat dit te licht van kwaliteit is, ging het sein op rood. Bij controle van de berekeningen door de bouwdienst van RWS bleek volgens de aan nemer dat de damwand wél aan de vereisten voldeed. Inmiddels zijn de berekeningen al door héél wat mensen gecontroleerd en verschil len de interpretaties. Er volgde een gesprek met de gemeente, waarbij vragen. Geen klus voor op een ach ternamiddag, want het gaat om flinke pakken papier. Het wachten is op de uitkomst van dit onderzoek. De tijd begint te dringen, want de gemeente wil uiterlijk over twee weken het licht op groen zetten. Mocht het materiaal inderdaad niet aan de eisen voldoen, betekent dit een strop voor de aan nemer die de 300 meter damwand moet ophalen. Maar vooralsnog gaat heeft daarvoor een nota geschreven waarin eveneens diverse voorstel len en ideeën voor een gemeen telijk beleid worden aangedragen. GroenLinks en PvdA lieten weten dat kunst en cultuur geen prooi mogen worden bij de kerntakendis cussie die de gemeente een jaarlijk se besparing van één miljoen euro moet opleveren. 'Je ziet het vaker dat cultuur en kunst is het eerste is waarop wordt bezuinigd en dat is geen goede zaak', aldus Alfred Schaatsenberg van de PvdA. Lees verder op pagina 5 sn iemand mij uitleggen waarom Inodig is?', vraagt een toeschou- zich af of wat hij ziet wel een volle besteding van geld is. Hij Kt hoe bij de molen van Het Noor- n schuitjes met modder af en aan ran in het Noorderkanaal, waar ids enige tijd baggerwerkzaam- den worden verricht. Een kraan dept de bagger van de bodem nhet kanaal in een schuit, waarna deze naar de kant vaart waar een andere kraan de prut in een vracht wagen schept. Deze vrachtwagen brengt de blubber naar Oudeschild, waar het in een schip wordt gestort, dat de bagger naar het Amstelmeer vaart, waar het voor de aanleg van natuureilanden wordt gebruikt. Een andere toeschouwer weet te mel den dat het miljoenenproject, dat wordt betaald met geld van het hoogheemraadschap, de provincie. Natuurmonumenten en Landschap Noord-Holland en het Rijk, onder van 240 uur. Tegen de man was tien De politierechter in Alkmaar heeft donderdag een 45-jarige man uit Den Burg veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke cel met een proeftijd van twee jaar voor het bezit van kinderporno. 'Door dit soort plaatjes te bekijken werkt hij mee aan het instand houden van dit systeem, waar voor kinderen worden misbruikt', aldus de rechter. De man kreeg tevens een werkstraf erger', aldus de man donderdag voor de rechtbank. Uiteindelijk ston den ook de plaatjes van kinderporno op zijn computer. De man stelt daar bij niet te kunnen lezen en schrijven, dyslectisch te zijn en van computers weinig verstand te hebben. Daarom vroeg hij een ander de bestanden van zijn computer te verwijderen, meer tot doel heeft de helderheid van het water in het Noorderkanaal te verhogen, wat de plantengroei op de bodem moet stimuleren. 'Het zal wel, maar voorlopig zie ik het water nog niet helderder worden', luidt de maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist. Volgens officier van justitie M. Ridderbeks had de man in totaal 2648 plaatjes van kinderporno op zijn computer en op CD-Roms staan. De officier baseer conclusie. Het werk zal nog enige de deze schatting op een steekproef maanden in beslag nemen. van een grote hoeveelheid afbeel dingen op de computer van de verdachte. 'Onder 10 procent van de afbeeldingen bleek dat er 158 plaatjes met kinderporno waren.' Daarnaast stond er kinderporno op achttien CD-Roms. Het ging hierbij om 'afschuwelijke en afgrijselijke' plaatjes, aldus de officier. De man ontkent niet dat hij de plaatjes in huis had, maar stelt dat het downloaden van de foto's door een vriend werd gedaan, zonder dat hij dat wilde. 'Het begon met foto's van Ferran's, daarna artiesten, toen gehad. En toen stond opeens de politie voor de deur. De CD-Roms had hij van een vriend gekregen. Hij nam ze aan, hoewel hij wist dat er kinderporno op stond. 'Ik ben ver geten ze weg te gooien.' Persoon lijk moet hij niets van kinderporno hebben, vertelde hij de rechter. 'Ik gruwel van de gedachte.' Meisje De officier van justitie trok de stel ling van de Texelaar dat hij niet kan lezen en schrijven sterk in twijfel. Dit onder meer naar aanleiding van een briefje dat hij aan een meisje had geschreven, waann stond wat hij van haar vond. Volgens de ver dachte had het meisje al haar vrien den gevraagd een briefje te schrij ven over wat ze van haar vonden, zodat zij zichzelf kon verbeteren. Zo ook aan hem, hoewel hij niet kan lezen en schrijven. Volgens de Texelaar had het meisje hem echter Liefdeseiland Texel wordt vanaf volgend jaar het decor van echtparen die hun huwe lijk nog eens romantisch willen over doen. De VW en Henk Snijders van de Stichting Welzijn Ouderen hebben een arrangement opgezet. Pagina 3 m Drankrijder De 41 -jarige man uit Huizen die op 4 februari op de Pontweg een dodelijk ongeluk veroorzaakte, hoorde dins dag in de rechtszaal in Alkmaar een voorwaardelijke gevangenisstraf, dienstverlening en een ontzegging van de rijbevoegdheid tegen zich eisen. Pagina 5 Wijziging TOR De VW komt ontevreden TVL-leden tegemoet met wijzigingen in het nieuwe Texel Online Reservenngs- systeem. Het blijft toch mogelijk om boekingen via de VW te laten afhan delen en vanaf de VW-website 'door te linken' naar de eigen site van de logiesverstrekker Pagina 5 12 Balcken in Café Top 100 Taveerne De Twaalf Balcken is opgenomen in de Café Top 100. Deze lijst van beste cafés is een initiatief van de redactie van vak blad Misset Horeca. Uitbater Co Vermuë, wiens zaak al enkele jaren genomineerd was voor deze lijst van 100 beste cafés van Neder land. reageerde zeer verheugd op de plaatsing Het bedrijf staat op de 78ste plaats. Deskundige juryleden gingen op pad door het hele land. Het juryrapport is vanaf vandaag te raadplegen op de website www cafetop100.nl. werd afgesproken dat het college de combinatie ervan uit dat dit met een extern bureau om advies zou nodig zal zijn. naakte artiesten en het werd steeds geholpen bij het opstellen van de tekst. De rechter wilde daarnaast weten hoe het kon dat de Texe laar een vriend heeft geholpen met het opstarten van diens computer. Lees verder op pagina 5 Drankrijdster Een 41-jarige vrouw uit Den Burg maar die had er nog geen tijd voor werd woensdagavond op de Man- coweg betrapt op het rijden onder invloed. Bij de blaastest bleek dat ze 610 ug/l aan alcohol in haar adem had, bijna driemaal de toege stane hoeveelheid van 220 ug/l. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: éss@mlm LINDE Fietswinkel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Patiënten 's nachts per heli vervoerd Een helikopter van vliegbasis Leeuwarden verzorgt tot vrijdag 2 december gedurende de nachten het spoedeisend ziekenvervoer naar Den Helder. Vanwege werkzaamheden aan de TESO-haven op Texel kan er 's .nachts tussen 22.00 en 6.00 uur geen extra boot in de vaart worden gebracht. Dit betekent dat er voor ambulancebijstand geen beroep kan worden gedaan op de regio nale organisatie gedurende dit tijd vak. De inzet van de helikopter van het 303 Search and Rescue (SAR)- Squadron gebeurt onder dezelfde voorwaarden die gelden voor de reguliere inzet op de andere Wad deneilanden. Voor patiëntenvervoer is de heli AB 412 SP uitgerust met onder andere een stoeldraagbaar, een defibrillator, een bewakingsmo nitor voor vitale functies en beade mingsapparatuur Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 7 december 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1