Horeca ten strijde tegen paracommercie \utorijders met rode liesel tegen de lamp Cjrocn "ZwarLv Jexeh in het harL Scholieren krijgen raples in Question Plaza Politiek akkoord met promotiebijdrage VVV uakantiekrant We zijn er even klaar mee' ïrootscheepse controle douane rand oud papier scouting A Verschijnt 23 december 2005 JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12035 1 VRIJDAG 2 DECEMBER 2005 TEXELSE^COURANT VRIJDAG 2 DECEMBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag ■aracommercie van het zuiverste ater', vindt Rein Stam, voorzitter an Horeca Nederland, afdeling sxel, van commerciële activitei- !n die onder meer in schiet- lortcentrum Odysseus worden ehouden. Feestjes die volgens tam niets met de schietsport- areniging hebben te maken zijn arecaondernemers een doorn in et oog. horeca zet ook vraagtekens bij it verpachten van de bargedeel- s van dorpshuizen. Vrees is dat igewenste situaties ontstaan die et meer zijn terug te draaien. Wet- Duder Nel Eelman laat weten naar inleiding van de commotie met de itrokkenen om de tafel te willen. am en de zijnen zijn niet te spreken ler de opstelling van de gemeente aanzien van paracommercie in ntines van dorpshuizen en sport- renigingen. Zo kreeg de jubileren- MAB-club aanvankelijk toestem- ng om een feest in de Wielewaal houden, omdat er volgens wet- uder Eelman er in De Waal geen ncurrerende horeca zit. 'Dat noem nou de zaak op z'n kop zetten.' en het in de Wielewaal niet lukte, jcht de MAB naar Odysseus uit- ken, omdat van de wethouder ene sportclub de andere mag jpen. Eelman: 'De MAB beschikt niet over een accommodatie die voldoende ruimte biedt voor zo'n feest. We vinden dat je een club die op de kleintjes moet letten, niet mag benadelen.' De horeca maakte zich hier dermate boos over, dat de landelijke organisatie Bureau Eerlijke Mededinging (BEM) werd ingeschakeld en de sportschutters en de gemeente een waarschuwing kregen dat het gebruik strijdig is met de regelgeving en dat bij herha ling de drank- en horecavergunning wordt ingetrokken. Dezelfde organi satie heeft inmiddels werk gemaakt van een op handen zijnde beurs voor isolatiemateriaal in Odysseus. Stam: 'We zijn er helemaal klaar mee.' Paracommercie is een terug kerend onderwerp op de agenda van de Texelse horecaorganisatie. Bij dorpshuizen komt het vaker voor dat het horecagedeelte wordt ver pacht. Dat is al jaren het geval in het Eierlandsche Huis (EH) en de kantine van Sporthal Ons Genoegen en nu ook in De Wielewaal. Daarbij komt de horeca dus in handen van een professional, die pacht betaalt en aan de vereiste vergunningen moet voldoen. Beperkende factor van een dorpshuis is dat de acti viteiten in een dorpshuis normaal gesproken gerelateerd moeten zijn aan het dorp, een voorwaarde die voor een pachter de exploitatie beperkt en de pacht minder interes sant maakt. Lees verder op pagina 9 douane heeft donderdag een ootscheepse controle gehou- n op het eiland. Vier automo- sten zijn beboet omdat ze edkope rode diesel in hun tank dden, twee automobilisten die een auto reden waarvoor geen 'M (Belasting Personenauto's Motorvoertuigen) was betaald, egen een waarschuwing. totaal werden 25 mensen ingezet, arbij op wegen, het strand en zee werd gecontroleerd. Voor actie waarbij drie terreinwagens, gen auto's en douaneschip de vend werden ingezet, bestond gens woordvoerder Kees Nan- geen speciale aanleiding, 0r had deze vooral een preven- karakter. Behalve op de weg, de kust en op zee, werden ook ïtroles uitgevoerd in horecazaken in magazijnen, om te controleren er met drank of andere artikelen wordt gewerkt waarover niet de verschuldigde accijns is betaald. Volgens Nanninga is met gecon stateerd dat dit gebeurt. In totaal zijn volgens hem honderd objecten gecontroleerd, waarbij ook het aan tal auto's wordt gerekend dat werd aangehouden. Automobilisten die, in plaats van te rijden op groene diesel, op het gebruik van rode gas- olie werden betrapt, kregen €225,- boete. De waarschuwing was voor bestuurders die met een auto met een buitenlands kenteken reden, terwijl ze in Nederland woonachtig zijn. De kentekens zijn genoteerd en als ze hun zaakjes op korte ter mijn niet op orde hebben, gaan ze alsnog op de bon. Langs de kust zijn vaartuigen gecontroleerd of ze smokkelwaar of drugs aan boord hadden, maar dat werd niet gecon stateerd. Volgens Nanninga zal de douane in de toekomst vaker dit soort acties houden. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg blust het vuur in de papiercontainer toen die nog pal naast het gebouw <fe scouting aan de Bemhardlaan stond. (Foto jaroon van Hattumi brandweer is gisteren en eergis- twee keer uitgerukt voor brand papiercontainer van de scou- Woensdag aan het eind van middag vloog die container, die behouf I oud-papier zat, voor de eerste irin brand. Snel optreden van de indweer, de kazerne ligt aan de ftijde van de straat, voorkwam LUI het vuur een bedreiging kon Wen voor het clubgebouw van - scouting. De brand werd ont- door een oplettende passant. Politie vermoedt dat het vuur is gestoken of bij spelende kinde ren is ontstaan. Volgens de politie zijn de vermoedelijke veroorzakers gezien door de bestuurder van een blauwe personenauto/stationwa gen. De bestuurder, en eventuele andere getuigen, worden door de politie verzocht zich te melden. Dat kan op telefoonnummer 0900-8844. Gistermiddag moest de brandweer opnieuw voor de container uitruk ken. Door de wind was nasmeulend papier opnieuw gaan branden. De container stond toen al op het ter rein van Bakker aan de Schilderweg in Oudeschild. Horeca pleit voor bewakingscamera Harp in de wacht. Bedoeling was in Relax is onder meer populair, omdat eerste instantie dat zo'n tweehon- de bandleden met echte muziekin- derd leerlingen van de OSG voor strumenten speelt. Bij hiphopbands een optreden van -de groep naar - is het over het algemeen gebrul de overkant zouden gaan, maar keiijker dat er met samples wordt uiteindelijk kwam de groep naar gewerkt. Een optreden van Texe- Texel. Volgens CKV-docente Pieter- laars Robin Rump en Bart Riegman nel Geurtz zou het anders toch wel (Eigen Teelt) deed het eveneens prijzig zijn geworden en nu konden goed bij de leerlingen. Geurtz had er ook meer leerlingen naar het het optreden van Relax samen met optreden komen. De 'gastdocenten' het landelijke CKV-projekt TheMu- van Relax deden ze wat ze moesten sicZone georganiseerd. 'Dat is een doen; in een uur tijd wisten ze de bureau dat zich ervoor inspant om OSG-ers aan hun voeten te krijgen, jongeren wat meer naar het podium De boeken konden in de tas blij ven en de tas was eigenlijk ook helemaal niet nodig. Zo'n vijfhon derd leerlingen van de OSG hadden woensdagmiddag les in Question Plaza. Een bijzondere les. Speciaal voor het vak Culturele en Kunstzin nige Vorming (CKV) was de beken de Haarlemse hiphopband Relax naar het eiland gekomen. De groep is onder meer bekend van Low lands en ze sleept de afgelopen jaren prestigieuze muziekprijzen als de Edison Award en een Zilveren De Stichting VW Texelpromotie kan de komende vijf jaar rekenen op de gemeentelijke bijdrage in het promotiebudget. De commis sie Middelen heeft er maandag avond mee ingestemd jaarlijks €107.319,02 aan de VW te ver strekken. Dat is jaarlijks een kleine tiendui zend euro meer dan de afgelopen vijf jaar aan de VW werd gedo neerd. Het extra geld is al opgeno men in de meerjarenbegroting van de gemeente. Met uitzondering van de PvdA gingen alle partijen akkoord met de nieuwe promotiebijdrage. De sociaaldemocraten waren tegen met het oog op de bezuinigingen die de gemeente staan te wachten. Isabel Gonzales-Lira noemde de bijdrage een 'groot bedrag dat zeer deed in een tijd van bezuinigen'. Een voorstel om naast de promo tiebijdrage de komende vijf jaar ook opnieuw geld aan de VW te Platform toerisme gaat van start Het zogeheten Toeristisch Plat form gaat maandag van start. De eerste bijeenkomst is een oriën terende bespreking, waarbij zal worden gekeken welke doelstel ling en status het platform heeft en welke instanties erbij worden betrokken, zo laat initiatiefneem ster wethouder Eelman weten. Het platform dat advies zal uitbren gen over het product Texel bestaat uit een brede vertegenwoordiging van uiteenlopende Texelse orga nisaties. Kwaliteitsverbetering en behoud van diversiteit worden de belangrijkste uitgangspunten. De plannen voor het platform dateren al van enkele jaren geleden. Aan het reguliere overleg zullen naast de gemeente onder meer vertegen woordigers van de VW, TVL, TVO. de Texelse horeca, de landbouw en andere instanties betrokken zijn. In beslotenheid, conform het zogehe- geven voor informatievoorziening en dienstverlening aan toensten lag moeilijker. Meerdere partijen hadden moeite met het voorstel daarvoor jaarlijks €117.982,85 uit te trekken. De PvdA was tegen, CDA en Groen- Links vonden dat het onderwerp moet worden meegenomen in de kerntakendiscussie die de gemeente gaat voeren. Informatievoorziening en dienstverlening aan toeristen is ook een gemeentelijke taak, maar die taak is sinds 1986 aan de Stich ting VW Texelpromotie gedelegeerd. Dan gaat het om informatievoorzie ning en dienstverlening aan de balie, de telefoon en via de website van de VW. Daar zijn vier arbeidsplaatsen mee gemoeid. Gerard Weijers (CDA) zei voor slechts één jaar €117.982,85 te willen uittrekken, zodat daarna tij dens de kerntakendiscussie eerst verder kan worden bekeken wat de gemeente met de taak moet doen. De CDA'er wees erop dat wat infor matievoorziening betreft de websi- ten Lindeboomberaad, zullen allerlei onderwerpen die raakvlakken heb ben met het toerisme de revue pas seren. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat er over deze zaken advies wordt uitgebracht aan de gemeente. Bij het eerste gesprek zijn aanwezig de gemeente, TVL, TVO, de VW, Horeca Texel en Recron. Ingebroken in schildersbedrijf Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag inge broken in het pand van de Verenig de Schilders aan de Maricoweg en een ravage aangericht. Ze kwamen binnen door het forceren van ramen en eenmaal binnen hebben ze met een slijptol geprobeerd de kluis te openen, wat niet is gelukt. Er is volgens een zegsman niets vermist, maar wel een hoop schade aan gericht, zoals vernielingen aan de ruiten, kozijnen en een kantoordeur. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. tes van de gemeente en de VW al veel van hetzelfde te bieden hebben. Frans Visman (D66) wil het budget eveneens tijdens de kerntakendis cussie ter discussie stellen, maar dan met het uitgangspunt dat het ook kan worden verhoogd. De VW deed de gemeente recent het verzoek de bijdrage met meer dan een ton te verhogen naar €230.000,- per jaar. Een accountantskantoor heeft bere kend dat dat de kosten zijn die de VW maakt voor het uitvoeren van de gemeentelijke taak. Het ontbrekende geld wordt nu door de stichting uit eigen middelen bijgelegd, terwijl dat geld volgens VW-directeur Veronica Bos ook aan promotie zou kunnen worden besteed. De andere partijen gingen verder niet in op het verzoek van de VW. Burgemeester Joke Gel dorp wees de commissieleden erop dat zij niet halverwege de komende vijf jaar de informatie- en dienstver- leningsbijdrage kunnen veranderen als ze er nu mee zouden instemmen. Texel kent veel lage inkomens Texel is één van de bijna tachtig gemeenten in het land waar bijna tien procent of meer van de huis houdens een laag inkomen heeft. Dat blijkt uit de Armoedemonitor 2005 die het Sociaal Cultureel Plan bureau en het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben ontwikkeld. Dat Texel tot de gemeenten behoort met veel lage inkomens, is geen verrassing. Uit andere onderzoeken die in de loop der jaren zijn gehou den, kwam ook telkens naar voren dat relatief veel Texelaars het niet breed hebben. Precieze gegevens over het eiland zijn in de Armoede monitor 2005 met opgenomen. Op een kaart waarop de spreiding van lage inkomens landelijk is weerge geven, scoort het eiland echter bij de gemeenten waar 9.5 procent of meer van de huishoudens een laag inkomen heeft. Lees verder op pagina 9 te krijgen. Zij doen dat door overdag iets leuks te doen jongeren in plaats van 's avonds.' Na afloop van het optreden konden leerlingen nog een praatje maken met de leden van Relax. Dat kwam wat moeizaam van start, maar uiteindelijk waren er toch diverse groepen leerlingen die bij de bandleden langsgingen. De bijzondere les was overigens met het verstommen van de laatste noot niet meteen afgelopen. De leerlin gen moeten er nog een verslag over schrijven voor school. 'Als u 'ja' zegt, zegt u in principe 'ja' voor vijf jaar. Het is essentieel dat we een betrouwbare partner zijn.' Wil lem Vlas (Texels Belang) wees erop dat zowel de promotiebijdrage als de informatievoorzieningsbijdrage ten goede komen aan het toerisme. 'Daar mag de gemeente wel wat tegenover stellen.' Met uitzondering van Weijers kwamen de commis sieleden daarna niet meer op de bijdrage terug. Weijers hield vast aan zijn standpunt voor niet meer dan één jaar €117.982.85 beschikbaar te stellen. Het verstrekken van de bijdragen moet nog officieel worden bekrachtigd tijdens de raadsverga dering van 10 januari. De commis sieleden besloten dat het onderwerp dan echter als hamerstuk kan wor den behandeld. Horeca Nederland, afdeling Texel, wil de mogelijkheid voor het plaat sen van bewakingscamera's in uit gaanscentra laten onderzoeken. Een voorstel tot het plaatsen van derge lijke camera's is twee jaar geleden besproken met de gemeente, maar omdat het college deze vorm van bewaking niet bij het eiland vond passen, wilde het college er toen niet aan. Omdat de horeca toch van mening is dat het een goed instrument is om de openbare orde te handhaven (het scheelt volgens Henk-Jan Klok twee dorpswachten) en opidat camera's inmiddels alge meen aanvaard worden, wordt het plan opnieuw opgepakt. (Advertentie) TEXELS eScOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Braak Accountants Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 7 december 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Bijdragen VVV Met nog een kleine maand te gaan heeft TVO 60 procent van de bijdra gen voor de VW binnen. Leden die nog niet hebben betaald, worden binnenkort benaderd door verte genwoordigers van de verschillende secties binnen de ondernemersor ganisaties. Pagina 5 Schapendoes Geen seconde hadden ze aan een prijs gedacht, toen ze zich aanmeld den voor de Nederlandse kampioen schappen voor het hondenras scha pendoes. Groot was dan ook de verbazing van de Texelse fokker Resi Kompier toen twee hondjes in de prijzen vielen en één ervan zelfs twee nationale titels veroverde. Pagina 7 Eetcafé Vincent Een restaurant dat pretendeert 'net even anders' te zijn, moet dat altijd nog waar maken. Een avondje in Eetcafé Vincent aan de Grensweg leert dat de uitbaters de gasten iets bijzonders weten mee te geven. Pagina 9 Onder invloed Een 41 -jarige man uit De Cocksdorp werd dinsdagavond in de Kikkert- straat in zijn woonplaats betrapt op rijden onder invloed. Bij de controle blies hij 550 ug/l alcohol, tweeën eenhalf maal de toegestane hoe veelheid.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1