m Stiekema 'kidnapt' concertvleugel HEMA wsmmm Ouwe Sunderklaas timmert aan de weg Cjrocn ThwartsJexels in het harL, vakantiekrant <S) era'5 mme Gemeente gevrijwaard van kosten )efensie haalt ruim 5300 explosieven uit Mokbaai 3EZEM meldt zich als nieuwe partij Windwalls in beeld bij Joost Dourleinkazerne Verschijnt 23 december 2005 Super deBoer ciSSfe Curator:Eerst terug, dan praten' ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12036 DINSDAG 6 DECEMBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg b'n 275 stuks explosieven uit Tweede Wereldoorlog moes- jn er naar verwachting boven later komen uit de Mokbaai. et werden er iets meer. Tien laanden baggeren leverde uitein- Mijk 5331 niet-ontplofte explo- even en 359 kilo los rookzwak- iskruit van voornamelijk Duitse akelij op. »r die grote hoeveelheid is de hoonmaakoperatie van de Mok- ai volgens Defensie uitgegroeid iéén van de grootste munitierui- ngen in het land sinds de Tweede ereldoorlog. Schout-bij-nacht Pim idet, directeur materieel van de minklijke Marine, kwam vrijdag eciaal naar de Joost Dourleinka- me van het Korps Mariniers om de ruiming, die op 7 februari begon, offi cieel te beëindigen. Volgens majoor Aad van Gils, Hoofd Facilitair Steun punt van de Mok (een nieuwe term voor commandant van de kazerne), is de Mokbaai nu vrij van explosie ven. In totaal werd 75.000 kubieke meter slib opgebaggerd met een gepantserde baggermolen en met behulp van een zeef van de munitie ontdaan. De werkzaamheden von den plaats bij de ingang en in de zogeheten zwaaikom bij de haven. Er werd tot 4,5 meter diep gebaggerd. De explosieven zijn grotendeels door de Duik- en Demonteergroep van de Koninklijke Marine tot ontploffing gebracht op een springlocatie op de Noordzee, ongeveer acht mijl uit de kust bij Petten. Lees verder op pagina 8 politieke initiatief BEZEM inderdaad deelnemen aan de xelse gemeenteraadsverkiezin- m in 2006. De partij van oprich- is Hans de Breij en Ries de Inter heeft zich afgelopen vrij- ig ingeschreven als deelnemer in de verkiezingen. De officiële, itariële oprichting van BEZEM at staat voor Beter, Economisch, ikelijk En Maatschappelijk) vond kele weken geleden plaats. de benodigde inschrijving bij Kamer van Koophandel werd ngs geregeld. Inmiddels zijn vijf en op de BEZEM-lijst bekend, st de oprichters De Winter en Breij stellen Ger Bongers, Ger 'jver en André Verseput zich ver ghaar. 'We zijn nog in gesprek et enkele andere potentiële kan- jtoten, maar die zijn bang voor gens woordvoerder De Breij komen er mogelijk nog één of twee namen bij. Wie de lijsttrekker wordt, staat nog niet vast, maar zeer waarschijn lijk wordt dat Hans de Breij. 'Ik heb signalen gehoord dat ik dat word, maar het moet een democratisch besluit van de groep zijn.' De nieu we partij wil zich sterk maken voor een transparant politiek klimaat en minder ambtelijke betutteling. 'We moeten af van die pergola-politiek. Voor het minste of geringste, zoals het plaatsen van een pergola, krijg je een handhavingsambtenaar op je dak. Dat is te gek voor woor den.' Bovendien staan de partijen volgens BEZEM te ver af van de bevolking. 'De huidige politiek weet niet wat er onder de mensen leeft.' Nieuwe lokale partijen kunnen zich tot 11 december aanmelden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Tot resailies van de gemeente'als 23 januari kunnen nog kandidaten Sinterklaas is voorbij, Ouwe Sun derklaas komt er aan. Toen Kees de Waal begin van dit jaar het win kelpand aan de Binnenburg ging verhuren, waarin ieder jaar de Ouwe Sunderklaas-winkel werd ingericht, maakten veel Texelaars zich zorgen over het voortbestaan van de tijdelijke feestwinkel. h naam naar buiten komt.' Vol- op de lijsten worden opgenomen. Ongegrond, zo bleek vorige week. want de nieuwe uitbaters Boude- wijn en Patricia Nieuwenburg van Dodo Wear besloten de traditie voort te zetten en hun kledingzaak voor een paar weken otfl.te toveren tot sunderklaaswinkel.' 'We zijn begin december 2004 op Texel gekomen en toen merkte je al dat veel Texe laars zenuwachtig waren voor 12 december. De spanning was dui delijk voelbaar. Daarom hebben wij besloten de feestwinkel in stand te houden', vertelt Boudewijn Nieu wenburg. Eind november maakten de baby-, kinder- en dameskleding plaats voor maskers, pakken, neuzen en pruiken. Doordat de kledingzaak al de beschikking had over (lang stellingen, is de winkel aanmerkelijk overzichtelijker ingericht en worden de kostuums beter gepresenteerd. 'Of we hebben ingekocht op een bepaald onderwerp? Nee. dat met. We hebben voor dit jaar geen idee wat het goed zal doen. Wel hebben we bedacht dat we volgend jaar een lijstje gaan bijhouden van belangrijke gebeurtenissen zodat we daarop kunnen inspelen.' Voor wie nog geen idee heeft wat hij gaat speulen met Ouwe Sunderklaas, staat in deze krant een overzicht van opmerkelijke nieuwsfeiten van dit jaar. De Joost Dourleinkazerne heeft plannen om twee zogeheten windwalls op de daken van hoofd gebouw Amfitrite en amfibisch logistiek centrum Zeus te plaat sen. Met behulp van de wind walls moet 14 tot 20 procent van de elektriciteit op de kazerne op duurzame wijze kunnen worden gewonnen. Windwalls zijn een nieuw soort windturbines. Ze zijn langwerpig, een paar meter hoog en de bladen draaien rond een horizontale as. Qua uiterlijk heeft de turbine iets weg van een handgrasmaaier. Het systeem, dat geluidsarm is, is door het bedrijf WindWall BV in Delden ontwikkeld. Volgens dat bedrijf is de turbine vooral geschikt om op daken te worden geplaatst. Volgens Hoofd Facilitair Steunpunt Aad van Gils van de Mok is het de bedoeling dat op de gebouwen Zeus en Amfitrite twee windwalls van elk dertig meter lang en bijna vier meter hoog komen. De objec ten zijn gesitueerd aan de kant van het middenterrein. 'Vanaf de duinen kun je ze niet zien.' Uit een haal baarheidsonderzoek kwam naar voren dat de turbines jaarlijks 14 tot 20 procent van de elektriciteit voor de Mok moet kunnen opwekken. De Joost Dourleinkazerne is niet de eerste organisatie op Texel die inte- Eerste huilers in EcoMare In de opvang van EcoMare zijn afgelopen weekend de eerste twee jonge grijze zeehonden van dit winterseizoen binnengebracht. Beide huilers zijn afkomstig van de Schotse kust, waar een storm heeft gewoed. De eerste haalde Wilma de Roos van het zeehondensteunpunt in Groote Keeten zaterdag van het strand Het betrof een mannetje van vijf of zes weken oud en een gewicht van 19 kilo. veel te licht voor een grijze zeehond van deze leeftijd, die gemiddeld 35 kilo weegt. Lees verder op pagina 5 resse toónt voor windwalls. Een jaar geleden gingen burgemeester en wethouders akkoord met de plaat sing van een tien meter lange en twee meter hoge windwall op het dak van sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Die staat er nog niet, maar volgens een woordvoerder kan dat binnen nu en een half jaar gebeuren. 'We hebben eerst nog een veilig heidsonderzoek laten uitvoeren en nu moet er nog een bouwvergun ning worden aangevraagd.' Lan delijk werd de eerste windwall in 2003 op een school in Zwolle geïn stalleerd. De Joost Dourleinkazerne wil op het dak van slaapverblijf Poseidon zonnecollectoren plaat sen voor het verwarmen van water 'Dat gebeurt nu nog met huisbrand olie, maar met zonnecollectoren zou dat voor 80 procent op duurzame wijze moeten kunnen gebeuren.' De Mok is volgens Van Gils voortdu rend bezig om energiebesparingen te realiseren. Voor de nieuwe plan nen werd de kazerne onder meer geïnspireerd door het Energieplan 2030 dat de Stichting Duurzaam Texel in 2001 liet opstellen. In dat plan wordt ernaar gestreefd dat Texel in 2030 volledig op duurzame energiebronnen draait. Presentatie haven gaat niet door De presentatie die J. Wittink, gemeentesecretaris van Wierin- gen, vanavond (dinsdag) zou hou den over hoe de overdracht van de haven van Rijk naar gemeente daar is verlopen, gaat niet door. Eigenlijk zou Wittink zijn verhaal vorige week al houden tijdens de bijeenkomst van de gecombineerde raadscom missie, maar deze werd uitgesteld. Het is niet bekend wanneer de pre sentatie alsnog wordt gehouden. Nieuwbouwproject De omvang van de delegatie die onlangs naar Alkmaar afreisde om bouwmaterialen te bekijken voor het nieuwbouwproject De Volmo len. heeft vragen opgeroepen. Naar verluidt zo'n vijftien betrokkenen brachten een bezoek aan Steen center Noord-Holland om naar ste nen en dakpannen te kijken voor de nieuwe wijk bij Den Burg. Pagina 5 Baggerproject Achter de dijk bij Oost schept een graafmachine een dikke laag slib van de bodem van het zogehe ten binnenzwin van natuurgebied Drijvers Vogelweid De Bol en legt het op een hoop, om later te wor den afgevoerd. Op de achtergrond is te zien hoe een kraanmachinist slib uit het Noorderkanaal schept. Een gigantische operatie, waarbij in totaal 40.000 kubieke meter slib wordt verwijderd. Doel is de oor spronkelijke flora en fauna weer te laten terugkeren. Pagina 8 Plaatsen roetfilters boot vergt extra tijd De komst van de Dokter Wagema- ker laat wat langer op zich wach ten. Bedoeling was dat het schip in de eerste week van decem ber weer in de vaart zou komen, maar de werkzaamheden aan het plaatsen van de roetfilters bij Damen in Vlissingen duren langer dan gedacht. De zogeheten doortocht in de schoorstenen blijkt in de praktijk iets anders uit te pakken dat de aërodynamische berekeningen die leverancier van de roetfilters tevo ren heeft gemaakt. Hierdoor zijn enkele aanpassingen aan de instal latie nodig. Die zijn inmiddels aan gebracht, zodat vandaag kan wor den proefgedraaid Volgens Alex Cofino van TESO zal het schip niet eerder dan volgende week terugke ren naar het eiland. Wanneer pre cies is nog niet te zeggen, maar vast staat wel dat de Dokter Wagemaker vanaf januari de reguliere dienst zal onderhouden. Het werk aan de constructie van de 4ange fuik in de haven verloopt volgens Cofino goed. Vanaf vrij dagavond kan de dienstboot ook 's avonds in 's nachts weer in de fuik afmeren en kunnen patiënten voor het ziekenhuis ook dan met de boot worden overgevaren. (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 7 december 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. T F X F LS F --COL RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: verkeersschool KONSUM zM Ondernemersvereniging Oosterend Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Patricia en Boudewijn Nieuwenburg in de ruim ogende sunderklaaswinkel. Hans en Hanny Eshuys nog op zijn oude hem daar terug hebben alvorens verder veelbesproken vleugel uit de boedel van de failliete ilzijnsstichting Texel (WST) is verdwenen. Dinsdag- ond werd het instrument weggehaald uit hotel Den urg en naar een onbekende plek overgebracht. De man hter de 'ontvoering' was snel bekend. Ed Stiekema uit 6n Burg meldde direct na afloop dat hij de initiatiefnemer bs. Hotelier Hans Eshuys en anderen die bij de vleugel- Kestie zijn betrokken waren tevoren niet op de hoogte i weten ook niet waar de vleugel nu staat. Curator Mr. Sweens is teleurgesteld en boos. Hij vindt het ordinaire efstaI en zal daarvan woensdagmiddag aangifte doen de politie in Den Helder. ekema wilde zichzelf al direct dader aangeven bij de politie in Burg, maar dat kon niet omdat geen gedupeerde de diefstal gemeld. De afgelopen tijd heeft tal van pogingen gedaan om irkomen dat de vleugel als Ig van het WST-faillissement de overkant wordt verkocht. Hij dat het instrument met in de il van de stichting thuishoort het is aangekocht met geld van 88 Texelaars die wilden dat het muziekleven op het eiland kan beschikken over een goede vleugel. De vleugel werd vijf jaar geleden weliswaar door Harry de Graaf (die de inzameling op touw had gezet) aan de WST overgedragen, maar de schriftelijke voorwaarden waar onder dat gebeurde zijn niet nage komen, wat zou inhouden dat de schenking ongedaan is gemaakt. Actie van Stiekema en anderen leverde wel uitstel tot 1 december op, maar geen uitzicht op behoud voor Texel. Toen genoemde datum naderde besloot Stiekema de ver koop van de vleugel onmogelijk te maken door hem te laten verdwij nen. 'Ik weet dat dat ondeugend is, maar ik vind het in dit geval moreel aanvaardbaar. Ik word er niet beter van, in tegendeel, want het is best mogelijk dat ze me in de cel zetten. Ik ben natuurlijk niet over één nacht ijs gegaan. Al een tijd geleden heb ik van juridisch geschoolde mensen in onze kenniskring gehoord dat dit wel eens een heel goede actie zou kunnen zijn'. Stiekema zag zijn kans schoon toen hij hoorde dat Hans en Hanny Eshuys dinsdagavond naar De Lindeboom moesten voor een horecavergadering. Alleen dochter Sarah was thuis toen zich rond half elf twee onbekende jonge mannen aandienden die de vleugel kwamen inladen. Sarah had geen argwaan, want de vleugel wordt wel vaker opgehaald om ergens anders op Texel te worden gebruikt. Lees verder op pagina 5 r is GMT. ZE iKIStWRÉN ECHT |(£5 cuuKKic 15 ahmm Of STRMr OM WT TE VERSTOREN J De concertvleugel, hier met zijn beheerders plaats in hotel Den Burg. De curator wil hem

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1