I Hilariteit in Oosterend Ouwe Sunderklaas 2005 TEXELSE JQ COURANT Weinig animo in Den Hoon De Koog: Schuiling en Stan Boon Fotografie en verslaggeving De Waal: dorpshuis en aardappeler De Cocksdorp: dorp in scheiding DINSDAG 13 DECEMBER 2005 Waar moeten de oudere dames uit Oosterend nu een kopje koffie drinken? Bij Maas, bij Fia, bij Floor of bij De Parel? Waar kunnen ze nog rustig kletsen? Dat was een vraag die zij luidkeels zingend aan het Oosterender publiek stel den. Het antwoord moesten de dames het meezingend publiek schuldig blijven. Zoveel moge lijkheden biedt het dorp, dat het lastig kiezen is. Het publiek speelde ook een belang rijke rol bij de kerkenveiling die in de steeg tussen café De Kroonprins en de slijterij werd gehouden. Hier wisselde nogmaals de inboedel van de (voormalige) gereformeerde kerk van eigenaar, afgeslagen door Henk Swot en (vastgoedmakelaar) Hans Daalder. Laatstgenoemde had van toezichthouder F. van Tatenhove toestemming gekregen zijn eigen huis tussen de kavels te moffelen en ook de rest van de veiling liep niet geheel volgens de regels. Dit tot grote hilariteit van het publiek. Het was gezellig druk in de straatjes rond de kerk van Oosterend. Jong en oud was te hoop gelopen om te zien wie er dit jaar over de hekel werd gehaald. Zelfs mensen die normaal niet veel de deur meer uit komen, profiteerden van het mooie weer om te genieten van een ouder wetse Sunderklaas. Verwend door dat het feest twee jaar achtereen op zaterdag werd gevierd, leek het aantal spelers wat tegen te vallen, maar dat kon ook komen doordat het spelen wat laat op gang kwam. Maar toen de vaart er eenmaal in zat, was er genoeg te zien. De trend lijkt zich te hebben doorgezet om lange toneelstukjes te spelen, wat veel spelers bijzonder goed afging. Zelf onder de jeugd waren 's mid dags deelnemers die hele lappen tekst en handelingen uit het hoofd hadden geleerd. Nadeel van deze stukjes blijft dat spelers vaak op elkaar staan te wachten en dat het publiek slechts op enkele plaatsen goed zicht op het gebodene heeft. En zelfs al is het zicht goed, dan laat nog de verstaanbaarheid te wensen over, waardoor de bedoeling van sommige voorstellingen niet uit de verf komt. Desalniettemin werd er fanatiek gespeeld en was er duidelijk veel werk van de voorstellingen gemaakt. Zeker twee blijdes passeerden de revue en ook twee hondenuitlaat- services van Dirk Trap. Sterk was de jeugdige hondenuitlater, wiens enige tekst bestond uit de opmer king dat 'er nog veel meer hon den zijn'. Een andere sterke speler was de deelnemer die vond dat er nu ook maar eens een beeld voor de visserskinderen moest komen. Bewegingloos beeldde hij een der gelijk standbeeld uit. Een groepje kinderen maakte dui delijk dat de nieuwbouw in de Cor Bremerstraat doet denken aan een vestiging van MacDonald's en zeker twee voorstellingen betroffen de vergrijzing van Excelsior. Ook over last, hetzij door hondenpoep, hetzij door geparkeerde auto's, blijft een belangrijk en ieder jaar terugkeren de bron van inspiratie vormen. Eén voorstelling verdient speciale aandacht. Het in groten getale aan wezige publiek - waaronder ook opvallend veel zeer jeugdige toe schouwers - werd nu en dan opge schrikt door een duidelijk in paniek langs rennende man, wiens enige tekst bestond uit het roepen van 'help, help'. Vaak was een tweede of zelfs een derde rondgang nodig om duidelijk te maken dat het hier om een doodsbange parachutist ging, die op de vlucht was voor een onbekende belager. Zo snel ging de voorstelling voorbij. Al met al waren er veel sunderkla- zen in Oosterend en werd er uitste kend gespeeld. Ook de jeugd liet zich daarbij niet onbetuigd. Wellicht was het aantal deelnemende spe lers niet extreem hoog, gezien het aantal jonge toeschouwers kan het feest de toekomst vol vertrouwen tegemoet zien. e trommelaar loopt in Oosterend reclame Helaas vi ir de jeugd verdwijnt het paintball De kwaliteit van de voorstellingen was dit jaar in De Koog bijzonder goed te noemen. Niet alleen was er veel aandacht besteed aan kostuums, karren en entourage, de inhoud van de gespeulde stuk jes was van hoog niveau. Gerard Schuiling en Stan Boon bleken populair en kwamen in meerdere hoedanigheden voorbij. De viering van Ouwe Sunderklaas verliep in De Koog behoorlijk cha otisch en warrig, maar beslist pas send bij het dorp. De jury bevond zich tussen de menigte in het stuk Dorpsstraat voor restaurant Tumble- weeds, waar al jaren de prijsuitrei king en het feest na afloop plaatsvin den. Speulers en publiek mengden zich hier in goede harmonie en waar gewenst werd gespeuld. Hoewel hij de badplaats al geruime tijd de rug heeft toegekeerd, bleek Gerard Schuiling nog niet vergeten. Zowel bij de paren als bij de groepen werd de bekeerde horecabaas gespeuld. Prachtig was de voorstelling van Richard Daalder en John List die Gerard vanaf een fraai geknutsel de kansel lieten preken. 'Geen Jan en Paula meer, nu is Gerard onze Heer!', was een van de spreuken die het spreekgestoelte sierden. Ook bij de groepen bleek de beke ring van Schuiling een inspirerend onderwerp. Treffend uitgedost als de horecabaas (grijze bos krullen en een spijkerjasje) trok het verleden van Schuiling aan het publiek voorbij: een Schuiling met de bijbel, gevolgd door zijn alter ego's met bloemen, piramide, drank en kleding. De nieu we politieke partij BEZEM van Hans de Breij en Ries de Winter veeg de meerdere keren de Dorpsstraat schoon. Prachtig was de uitvoering van Edgard en Nanning Kikkert over de heiligverklaring van Heilige-Hans, Sunder-Klaas en Don Leo, allen wel bekend in De Koog. Het college van B&W en de gemeenteraad moes ten het ontgelden in de voorstelling Kakelende Kippen. Daarin werd het college (drie kippen en een haan in een boodschappenkarretje) gevolgd door de gemeenteraad (15 eendjes in een badkuip). Maar 'die dame uit Den Hoorn', zoals burgemeester Geldorp wordt genoemd door Hans de Breij, liep ook alleen in de bad plaats rond. En dan Stan Boon. Het nieuws rond zijn proletarisch winkelen in een Koger supermarkt staat vandaag in deze krant, maar in De Koog was dat nieuwtje vorige week al als een lopend vuurtje rondgegaan. Boon blijkt een flinke periode regelmatig wijn uit supermarkt Super de Boer te hebben meegenomen zonder te betalen. Op rustige momenten, als er weinig personeel in de winkel aanwezig was, liet hij meerdere fles sen wijn in de zakken van zijn (lange) jas glijden en verliet hij zonder deze te betalen de winkel. Uiteindelijk liep hij tegen de lamp. Dit opzienbarende nieuws was voor veel Koger een dankbaar last minute-onderwerp. Er liepen dan ook meerdere Stans rond. Twee daarvan met winkelwa gen, lange jassen en flinke voorraad wijn, een ander met boevenpak en de aankondiging van een nieuwe Texelse wijn: de Bedriegertjes. In de voorstelling Koken op Sien Tes- sels, werd gerefereerd aan het tele visieprogramma Herrie in de Keuken, waarin het restaurant Bilder onder de loep werd genomen. Hierin werd gekookt in de beeldentuin van Stan Boon. De mènulijst gaf de nieuwe gerechten en de prijzen aan, maar de wijn was gratis... Niet te missen was de voorstel ling Circus Althoff. Een grote groep clowns trok vergezeld van een koe de Dorpsstraat door, onderwijl een spoor van koeienvlaaien achterla tend. De werkelijkheid was nog erger. Toen het circus afgelopen zomer De Koog aandeed, werd ter promotie een koe meegenomen naar café Het Dorp. Juist daar produceerde het beest een forse koeienvlaai. Ver der werd alles vastgelegd door het nietsontziende oog van de security- camera, doelend op het plan om de Dorpsstraat onder videobewaking te stellen. De jeugd koos ook overwegend voor lokale onderwerpen. Het parkeren bij de Lidl en het strenge optreden van de parkeerwacht kwam aan de orde, evenals het verhuizen van het gewenste paintball naar De Krim, BEZEM en luilak. Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: 1 Deesie - Jarko Hart- mans; 2. Ooievaar - Deesie Burgman; Paren- 1Sint en Piet - Sarah Visee en Charel Jil- derda; 2. Luilak - Katja en Marieke Schraag; 3. Bezempartij - Marit en Ins Schaafsma; Groepen: 1 Clinic Clowns - Helha Donna, Sjors Bouwmeester en Jelle Burgman; 2. Lidl - Eliza en Manon Blom, Pieter, Vincent en Anneloise van den Broeck; Folklore: Lidl; Volwassenen- Enkelingen 1 Super de boer - Danny Verswijveren; 2. Kakelende kippen, 3. Securityman met camera. Paren: 1Gerard Schuiling - Richard Daalder en John List; 2. Klaas, Leo en Hans - Edgard en Nanning Kikkert; 3. Menuwagen Bilder - Leo Daalder en Frits Bonne; Groepen- 1Gerard Schuiling - Groep Van Aken; 2. Circus Althoff - Maten naaiers, Folklore: Klaas. Leo en Hans. Het tegen wil en dank opknappen van het schuurtje van Frans Bak ker en het vele kwalen genezende dieet van Bert Bruin waren twee veel gespeulde onderwerpen in Den Hoorn. Meest opvallend was echter het aantal deelnemers, dat vooral bij de volwassenen sterk tegenviel. 'Ik moet speulen van mijn moe der', voerde een met een boze grim getooide jeugdige Hoornder mee op een bord. Hij was de enige bij de enkelingen en dat was misschien wel symbolisch voor de deelname in Texels zuidelijkste dorp, die niet overhield, al maakten enkele grote groepen toch nog wat goed. In totaal deden 41 kinderen mee, zeven min der dan vorig jaar. Opvallend was dat het dorpshuis toch uitpuilde, want kijken wilde de jeugd nog wel. De kwaliteit was goed. Eén groep je constateerde dat er hard wordt gewerkt in en rond Den Hoorn en noemde daarbij niet alleen de werk zaamheden bij de Ouwe Hoorn en op het erf van Jan Veeger van Emmahoeve, maar ook die van Kees Buijsman, die in zijn volkstuin de trouwring vond die Ben Witte er dertig jaar geleden kwijtraakte. Een andere groep zong een lofzang op Den Hoorn, waar zoveel wordt geor ganiseerd en dat in zijn gewoonheid toch zo bijzonder is. Andere onder werpen waren de drollen die de weg kwijtraken in het verouderde riool, het kerkorgel van Charles Janko, het loodsenproject ('geen zee gaat te hoog voor loods Herman') en de geruimde kippen van Kees Kikkert. De boet van Frans Bakker dook twee keer op bij de jeugd. Winnend was de groep die de regels 'Dakpantje leggen, niemand zeggen' zong en die een boze eigenaar ten tonele voerde onder de kreet 'Zo gaan Hoornders niet met elkaar om'. Goed voor een eerste prijs bij de kleine groepen én de originaliteitsprijs was het viertal dat de veranderingen op de Jan Drij- verschool tussen vijftig jaar geleden en nu schetste. Het betrof daarbij niet alleen de overgang van lees- plank naar computer, maar ook de omgangsvormen tussen leerling en leerkracht. Bij de volwassenen viel de deelname met eveneens 41 speulers ronduit tegen. Dat was slechts de helft van het aantal van vorig jaar. Daarbij m# worden aangetekend dat het aar voorstellingen met zestien niet et n zo slecht was, maar dat twee grs groepen ditmaal niet meededen. I door Bert Bruin ontwikkelde di< tegen de Ziekte van Crohn en N dat hij in februari onder de aandai it bracht, was favoriet. Opvallend, w: oi doorgaans worden toch vooral ac ele zaken gespeuld. Een klapper t de voorstelling waarin de bollenkv ker in een grote pot staat te roeri met daarin een mengsel van nare I 1 sen en het biersoort oud bruin st waarin Bruin klandizie heeft van f ve Den Hoorn. ZDH-voorzitter Jaap l ms hoopt dat zijn voetballers kampio fe worden dankzij het wondermidd ne Harry Bakker kweekt er reuzenpo I z poenen mee, Els de Jager haal 12 net niet de top van de Mount Even es omdat het middel te vroeg op u 'e en zelfs Frans Bakker verwacht profijt van te hebben voor zijn t de Landbouwdag en de Hoornd Donderdag. De groep won de oril naliteitsprijs én de eerste prijs bijg groepen, maar kreeg maar één p meer van de jury dan de groep I een opvallend nieuw dorpssteu punt propageerde. De eerste j bij de kleine groepen was voori Hoornders die uitgekleed wore doordat ze zowel door DEK, Z als Charles Janko om een don! worden gevraagd. De eerste prijs de enkelingen was voor een fra voorstelling over de boet van Fn Bakker, terwijl de originaliteitsp van de hele avond ging naar dege die tweede werd in deze catego Hij verbeeldde jutter en schatzoe Paul Dekker, die met zijn detector merkwaardigste vondsten doet. Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: 1 .Ik moet meedoen mi|n moeder. Kleine groepen: 1.50 jaar Drijverschool; 2.Gevonden trouwring; .r pen van Kees Kikkert Grote groepen: 1 pannen leggen, 2.Den Hoorn Vitaal; 3.Dro Mevrouw Bothof-beker (originaliteitsprijs) jaar Jan Drijverschool. Volwassenen - Enkelingen: 1 Frans E 2. Paul Dekker; 3.Joke Jutter. Kleine groe 1. Hoornder uitgekleed door donaties, 2.Ü nisquiz: 3 De Pen. Grote groepen: 1.8 Bruintje; 2.Steuntpunt Den Hoorn. Klift rand-beker (originaliteitsprijs enkelin Paul Dekker. VooRuyt-beker (aanmoed OSG-jeugd): Dieet X Fa. Goënga-beker ginaliteitsprijs hele avond): Berts Bruintje; De foto's en verslagen van Ouwe Sunderklaas zijn gemaakt door: Bert Koning (Oudeschild), March Heijnen (Den Burg), Harry de Graaf (jeugd Den Burg), Joop Rom- mets (Den Hoorn), Louise van der Sluis (De Koog en De Waal), Pip Barnard (Oos terend), Jeroen van Hattum (De Cocksdorp) en Gerard Timmerman (Den Burg). Met dank aan de feestcommisies van de verschillende dorpen. De Jan Drijverschool in Den Hoorn toen Wat er allemaal van waar is is de vraag, maar de vermeende echt- scheidingsgolf die De Cocksdorp momenteel treft, was gisteravond een dankbaar onderwerp voor menig Durper speuler. De opge rolde hennepkwekerij aan de Vuurtorenweg en een affaire met paling in een doos frites waren andere lokale onderwerpen die het eveneens goed deden. De scheidingsgeruchten waren voor speulers Nico Roeper en Nico de Graaf aanleiding de verhalen eens goed op een rijtje te zetten. Zonder voorbehoud rolden in de huiskamers de namen voorbij van de dorps genoten die volgens de geruchten allemaal uit elkaar zouden gaan. De conclusie was dat er nieuwe huizen gebouwd zouden moeten worden, maar was nog een andere optie: de nieuwe vrijgezellen koppelen aan al bestaande vrijgezellen. En opnieuw rolden ongegeneerd de namen en de mogelijke combinaties voorbij. Een groep die zichzelf als de nieuwe Cocksdorper Vis Club presenteerde vanwege vermeende ongeregeldhe den aan de Rogsloot wist te melden dat Jan Veldman, de nieuwe beheer der van het Eierlandsche Huis, al vrijgezellenparty's aan het organi seren was. En een andere groep speulers had voor de gelegenheid de kapsalon van Angelique Veldman in een 'combi-salon' veranderd. Wie voor 'een scheiding' kwam, kon zich zowel tot de kapster als een advocaat wenden. Robert Lakeman, Erwin van der Linde en Henk van Diepstraten had den voor alle scheidingsperikelen een roddelboom in het leven geroe pen. 'Want de helft is al niet waar', meldde één van hen. De roddel- boom was onderdeel van een serie bijzondere bomen die het drietal als vervanging voor de zieke iepen aan de Molenlaan in gedachten had. Zo was er de zeikboom voor een dorpsgenote die geregeld met haar omgeving in de clinch ligt, een kale boom voor een dorpsgenote die volgens de verhalen geregeld naakt door haar tuin loopt en weedboom voor de dorpsgenoot bij wie een hennepkwekerij was opgerold. Een andere bron van inspiratie vormde een affaire rond een dorpsgenoot die bij een groothandel clandestien een partij paling onderin een doos frites had gestopt. De visclub haal de een paling in de vorm van een zak friet boven water, een speulster legde uit dat met de friet de paling vetter was gemaakt en twee speul ster beelden de affaire uit met twee kartonnen dozen. In de één zat friet, uit de ander kwam een bosje echte paling tevoorschijn. Paling speelde ook een rol in het spel van Bart Boon en Janny Wier- da. Verkleed als Jan Hottentot en als stroper speulden zij een kat- en muisspelletje langs de Rogsloot. De stroper haalde de paling uit de netten van Hottentot en mopperde ondertussen varend in een bootje dat strandvonder Jaap Groen ook bevoegd zou moeten worden om paling op te sporen. De twee gin gen ook in op een voorval met een dorpsgenoot die door de politie van de Kikkertstraat was gehaald. Hij zou teveel 'verlichtend materiaal' bij de hennepkwekerij hebben gerookt, waardoor hij niet meer zonder licht in zijn trekker hoefde te rijden. Celine de Graaf en Annemiek van Beek zette een knappe bijdrage neer door als twee oude besjes een Durper variant op Het Dorp van Wim Sonneveld te zingen. Zo keken zij met weemoed terug op de 'hoge iepen die langs de ingang van het dorp stonden en waarvan zij niet dachten dat dat ooit voorbij zou gaan.' Twee individuele spelers gingen in op de verwarring die in het dorp was ontstaan, nadat in de krant had gestaan dat er ook in het Eier landsche Huis zou worden gespeeld. Eveneens opvallend waren Andreas Monen en Gerrit Koorn die hun Ouwe Sunder Zuigduimen te hulp riepen, Wim Westdorp en Henk Ste vens die als doctors van het NIOZ de poep van dorpsgenoten onder zochten en een groepje dat Wie van de Drie naspeelde. Toeschouwers in de huiskamers mochten raden wie van de drie de echte Ria de Bloois uitbeeldde. Boodschap van het verhaal was dat een beetje ver draagzaamheid naar elkaar in het dorp geen kwaad kon. Bij elkaar deden bijna vijftig speulers mee in De Cocksdorp, een paar minder dan een jaar geleden. Bij de jeugd en de jongeren was de deelname lager dan een jaar geleden. Toen deden diverse leerlingen uit het voortgezet onderwijs bij de volwassenen mee, dit jaar waren het er nog maar drie. Zij kregen echter wel meteen de aanmoedigingsprijs. Uitslagen: Volwassenen, Individuen- 1 Strijbosschool/ Eierlandsche Huis. 2.Niet spelen in het Eier landsche Huis. 3.Wel spelen in het Eierland sche Huis Paren: 1 .De Cocksdorp over 60 jaar, 2 Onder zoek Drollen Rotganzen, 3.Liefdesapotheek Robert en Mieke van der Bent. De rest van de uitslagen was vannacht bij de redactie nog niet bekend. De CocksdorpCeline de Graaf en Annemiek van Beek bezingen als twee besjes met zestig jaar speulervaring het dorp van hun jeugd. In De Waal kon worden genoten van typisch Waalder onderwer pen, die in veel gevallen de krant niet hebben gehaald, maar door de inwoners onmiddellijk werden herkend. Net als vorig jaar speul den jeugd en volwassenen door elkaar op het Hogereind. Het aan tal speulers was met negentien inschrijvingen ongeveer gelijk aan vorig jaar. Populair onderwerp bleek het (ver nieuwde) dorpshuis Dat de aankle ding daarvan blijkbaar niet zonder slag of stoot is verlopen, werd gis teravond wel duidelijk. 'Wielewaal aangekleed, dorpshuisbestuur uitge kleed', viel te lezen op het bord van een speuler. Ook de inzet van sommi ge vrijwilligers vormde een dankbare inspiratiebron. Waalder Han Pastoor moest het ontgelden doordat hij bij het schilderen van het dorpshuis een pot verf over zich heen kreeg. Dat werd prachtig verbeeld door een pastoor die. met verfpot over het hoofd, de toeschouwers zegende en intussen alle ellende uit het dorp op rijm voor het voetlicht bracht. Dat na de verbouwing van De Wielewaal het invalidentoilet is verdwenen, bleef ook niet onopgemerkt. De 'handige' actie van vader Rey, die zelf grijn zend tussen het publiek stond, werd eveneens meerdere malen gespeuld. Vooral de jeugd liet de aardappelen lustig over het wegdek rollen. Rey zou zijn zoon helpen met het vervoer van aardappels, maar vergiste zich in het hendel waardoor de klep van de wagen openging en de rotonde werd volgestort met aardappelen. Michel Arends maakte als bijna beste kok van De Wadden zijn opwachting. Met behulp van een mobiele keuken schotelde hij de jury een maaltijd naar Waalder recept voor. Daarbij kwamen alle ingrediënten, tot aan de tafel (Pieter Dros) en de bloe men (Loes Timmer) uit De Waal. De kerstverlichting in de tuin van Willem 'hemelpiloot kerstraad' (Hemelraad) werd ook meerdere keren gespeuld. Prachtig was de uitvoering van een groep Waalders, verkleed als ren dieren die de arrenslee van de kerst man trokken en een toepasselijk lied over het lichtcircus in de tuin van Hemelraad vertolkten. De inwoner van De Waal werd vorig jaar eerste in de wedstrijd van Kabelkrant Texel in de strijd om de mooist verlichte tuin. Op de genomineerden kon via internet worden gestemd. Er sterke aanwijzingen dat Hem< alles in het werk had gesteld zoveel mogelijk stemmen te ve ren. Het dorp was daarvan in geval overtuigd. Elles van der moest het als kersverse ondemt ster ook ontgelden. Was vorig echtgenoot Hans de klos, nu v._ zij gespeuld. Haar outletwinkel de Nikadel werd breeduit ger Om mannen die lingerie voor vrouw willen kopen van dienst zijn, was de gespeulde winkel Van der Park uitgerust met een boezems en achterwerken maten. Mannelijke klanten k( aan de vorm voelen of zij de ji maat lingerie voor hun vrouw lts den uitgezocht. Tot hilariteit van omstanders moest natuurlijk ook' jury er aan geloven en de ni vinding uittesten. Het 'oerbos' de rotonde, waar het strooien bloemzaad door Piet Bolier bej niet tot een fraai resultaat leic werd ook gespeuld. Net als de wagf van buurman Niels die de voorga van buurvrouw Monica vernieU eui De verzekering betaalde echter i 'oc en dat gaf mogelijkheden voor e* Wa; tische vakanties en voorgevelvi na£ bouwingen, aldus de vertolkers vi vo dit ongelukje. Dat het voor Wa begrippen een vrij hectisch jaar werd ook gespeuld. Onder het merf oer 'Er gebeurt zo veul, weet niet wat speul', bracht speuler nummer 13 «lei vogelvlucht alle hoogtepunten K ild, maar eens te berde. esP Pastoor Pastoor ai Uitslagen: anc Volwassenen- 1 De lingeriewinkel (Joh# 0 d Els de Waard), 2.Waalderkeuken (Jan mz, 3.Het jaar in vogelvlucht (Hans de ter). Kinderen: 1.De aardappelkiepers (f#1 Kooger). 2 De aardappelkiepers (famile™ fSte steen), 3.Singleparty (familie Wonder) *Tie hf tha Ou

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 10