i/lijn concertvleugel gezien? That's the question Ouwe Sunderklaas 2005 Den Burg: vleugel, Pharos Wagemaker en Fersierdoos TEXELSE yy COURANT ild: lokale voorstellingen voeren boventoon iwencollege erwerp. Piet Als noordelijke zorgverzekeraar voelen we ons nauw betrokken bij de zorg op Texel. Daarom komen we naar u toe met de Infotour Basisverzekering Waddeneilanden. We informeren u uitgebreid over de nieuwe Basisverzekering en beantwoorden al uw vragen: graag laten we uw overstap naar de Basisverzekering zorgeloos verlopen! We informeren u bovendien over - huidige en toekomstige - specifieke zorgoplossingen voor het waddengebied. Zo investeert De Friesland onder meer in medische appara tuur voor de SAR en in adequaat ambulancevervoer. U bent van harte uitgenodigd om vragen te stellen en mee te praten. Ook als u niet verzekerd bent bij De Friesland bent u van harte wel kom! U kunt zich via onderstaand telefoonnummer ZORGVERZEKERAAR aanmelden. Zorg voor uw gezondheid Infotour Basisverzekering Waddeneilanden 20 december 2005 Tijd: Aanvang 20.00 o Hotel Lindeboom, Groeneplaats 14,1791 CC Den Burg Aanmelden:(0222) 31 20 41 Informatie over De Friesland, www defriesland.nl DINSDAG 13 DECEMBER 2005 De beloning had meerdere boeren- en andere wagens naar Den Burg gelokt, met een wisselend gehalte en zelfs een blokkendoos. Twee speulers namen het initiatief van De Beer op de hak. Uit de geluids installatie die ze in hun wagentjes hadden, klonk het geronk van trac toren, die hun spel overstemde. De perikelen rond Pharos waren een geliefd onderwerp. Mart Pharos, lekkere vent, met je dure manage ment Wij willen Henk, geen dure denktank, maakte een groep duide lijk dat ze het hun handen van de SWOT af moesten blijven. Een ander groepje speulde dat Pharos weliswaar een directie en Raad van Commissarissen had, maar nog geen vrijwilligers. Met een net probeerden ze die te vangen. Er liep een spreeuw rond en een gekooide kraai, maar die laatste verwees naar de jacht op kauwtjes op de Molengat. Bijzonder was de Fersierdoos, van een stel speulers die het niet op overkantse Kla zen hadden voorzien. Uit de doos toverden ze allerlei liefdesattributen. Voordat de eerste boot gaat, hopen we van bil te gaan, was het credo. Een andere speuler had een bijzon- turbulente wijze waarop de burge meester raadslid Gerard Weijers uit de raadszaal had meegenomen. Als een schooljongen werd een speuler door zijn compaan van jury naar jury getrokken. Ook de perikelen rond de paracommercie konden niet uit blijven. In Odysseus mag altijd een feestje worden gevierd, maar dan moet er eerst wel worden gescho ten, demonstreerde een tweetal. Een groep kwam met een compleet hek aanzetten. In het nieuwe hek van Dros, is menigeen de klos. Ach tereenvolgens werden wethouder Eelman, Iceblast en Veronica Bos er in klem gezet. Saillant detail: made in Roemenië, stond op het hek, een verwijzing naar het gerucht dat het hek in het Oostblok is gemaakt. Heel anders was de missie van twee oudjes, die naar het eiland waren gekomen voor een nieuw huwe lijk, met dank aan Henk Snijders. BEZEM dook andermaal op in de hoedanigheid van initiatiefnemers Ries en Hans. Het opkikkertje voor de Texelse politiek. Bij de grote re wagens kwam—een feestende menigte voorbij in het Stamcafé, ofwel een vrijgezellencafé. Andere minder dan veertien groepen met elk vier tot negen deelnemers zag de jury aan zich voorbijgaan, tegen slechts vijf duo's en negen enke lingen. Diezelfde jury was lyrisch over de gemiddelde kwaliteit. Van alle voorstellingen was veel werk gemaakt en het spel deed soms denken aan een uitgebreid toneel stuk. Zo kon men bij een van de voorstellingen die betrekking had den op de door 'E.S. te D.B. op T.' gekidnapte concertvleugel precies zien hoe de verdwijning in zijn werk was gegaan. In sommige uitbeeldingen werden méér dan een onderwerp aan geroerd, met als uitschietereen speuler met een sliert trekkertjes waarbij elk trekkertje een locale actualiteit 'vervoerde'. Het afge lopen jaar werd het lokale nieuws in belangnjke mate bepaald door financiële nood. In niet minder dan vijf acts werd gewerkt met een col lectebus: ten bate van GVT dat in een verliesgevende situatie verkeert maar ook voor de ondernemers vereniging Den Burg die de Sint intocht niet meer kan betalen. De gezongen variant op 'Zie gids komt de stoomboot' was schitterend. Er Den Burg: De jacht op kauwtjes inspireerde deze speulers. huppelde géén paardje op het dek en zijn knecht stond te huilen. Een bedelende Sint Nicolaas vroeg om een euro meer. 'Anders kom ik vol gend jaar niet weer'. Ook het gat in de gemeentelijke begroting leende zich voor zo'n benadering. Zo zag je raads- en collegeleden (zoals Nel Ouweneelman en Joke Geid-op) letterlijk touwtrekken om het PHH- gebouw dat als politiek herriehok werd aangeduid. Een andere voor stelling venwees naar de pot goud aan het eind van de regenboog als dekking van het tekort. Het stand punt van Frits Langeveld inzake de grote wagens bleek ook de jeugd geïnspireerd te hebben blijkens een 'grote' wagen die een prijs van 505 euro had gekregen. Andere voor stellingen die eruit sprongen betrof fen het schietsportcentrum als loca tie voor party's., de gaarkeuken met soep voor de minima, het 'wolkje' boven Texel en de rokende Dokter Wagemaker. Uitslagen: Jeugd: Enkelingen: 1nummer 8 Voor kinderen ook een prijs? (54 punten), 2. 9 Boer op de Hogeberg (52 1/2), 3. 6 Postcode- prijs (51 1/2). Paren: 1. 204 Wolkje boven Texel (58), 2. 202 Hangen in Den Burg (57), 3. 201 Protest tegen Brandweerkazerne (56 1/2). Groe pen: 1. 413 Brandweerkazerne (62), 2. 403 Grote kar - Kleine kar (61 1/2), 3. 410 Alles in de soep (61). Volwassenen: Enkelingen: 1. 109 Over mijn nek (87), 2. 101 Kapitein Iglo (83), 3. 107 Frits nog één keer (75). Paren/trio's: 1. 203 Texelse Diep- vrieskist (86), 2. 218 Wampex lintje (80 1/2), 3. 201 Sint zoekt sponsor (79 1/2) Groepen: 1409 OVD bobo's redden kinderfeest (85), 2. 401 Wegwerkers (83 1/2). 3. 403 Slakkengang (82 1/2) Folklorebeker: 408 Versierdoos De zorgeloze Basisverzekering van De Friesland injerprojecten in de ijskast, Gerbrand Poster en Frits 9rjeer' Langeveld uit de ijskast, Pharos en Mart Spreeuw, vleugel van Ed, de Dokter Wagemaker en andere op actualiteit gebaseerde voorstellingen domineerden daifcteravond het straatbeeld in Den Burg. Het niveau was oral bij de eenlingen en de twee- en drietallen hoog, ac >t hier en daar verrassende uitschieters. Het zachte fiterweer zorgde voor ruimte belangstelling. ai ipc iSt eenvoudige acts zonder veel de leukste kunnen zijn, in |A/ees de boomlange eenling op ins bord te lezen stond: Van de ipio ijerprojecten ga ik over m'n nek, ildd neente laat toch alles op z'n plek. zelfs de meest essentiële zaken z'n plek gingen, bleek toen hij niezen en z'n hoofd bijna een meter naar beneden zakte. met een tot kluis verbouwde koel kast door het dorp. Dit is wat res teert, als het hennenkabinet regeert. In de kluis onder meer een doofpot, ambtenarensalarissen, StayOkay, flessen Juttertje, steekpenningen en de kanjerprojecten. Twee burgers die het initiatief namen, sjouwden rond met een ijskast. De begroting van de gemeente was niet sluitend. nieuwe politiek partij, te voorschijn gehaald, al moest die laatste maar weer snel terug. Een faai stukje theater, goed te verstaan, wat niet van alle voorstellingen kan worden gezegd. Geïnspireerd op het verbod om speelautomaten in laagdrem pelige gelegenheden te mogen, waren Sjonnie en Arie Goldslipper op zoek naar een hoge drempel. De vleugel van Ed keerde terug in meerdere voorstellingen. Een cura tor zei: Mijn concertvleugel gezien? That's the question. Anderen hieven een lied aan. De vleugel heeft vleu gels gekregen, de vraag is wie het heeft gedaan. Daar kan geen smoes meer tegen, daar is niks Stiekems aan. Met hun rijdende voorstelling deden de speulers tevens een gooi naar de beloning van Frits Lange veld voor de fraaiste boerenwagen. Zelf berejong gebleven, wat geld al niet kan doen, Fhts blijft 100 jaren leven, met botox tot na je pensioen. dere visie op de Texelse vrijstaat. Harry als burgemeester, Jan Koppie Melk als wethouder van milieu en Piet van de Waddel als wethouder van Beleid. Geen komma-neukerij, luidde het devies. Het gratis ijsje van de Postcodeloterij, was niet bij iedereen goed gevallen. Héél Den Burg eet ijs, maar grijpt wel naast de hoofdprijs. Een groepje kon het verlies van allerlei zaken voor Texel maar moeilijk verteren. Alles kwiet, doelden ze op het verdwijnen van de melkfabriek, het Kl-station, de ijsfabriek, de vleugel van Ed, het waterschap, de Rooie Zee en zelfs de bietenbrug. Ook de moeizame financiering van het sinterklaasfeest, bleef niet onbesproken. Lekker klagend in de krant, kinderfeest zowat gestrand en Klotenkoogers goed bij kas, zit ten wij in zak en as, werd de mid denstand in Den Burg op de hak genomen. Niet vergeten was ook de onderwerpen die de revue passeer den: een vrouwtje dat vervangend vervoer zocht voor de Telekomtaxi, een ingenieus gemaakte biovergis- ter, waarbij publiek werd uitgeno digd z'n behoefte te doen, waarbij de hoop meteen werd omgezet in energie. Het werkte, want het lichtje begon meteen te branden. Er kwam een rijdende Karseboom voorbij, waaruit Frits Langeveld kwistig briefjes van €500,- rondstrooide. Veelbetekenend was de voorstel ling van een paar oudjes, die de jeugd aanmoedigde ook verkleed te gaan. Dat zou geen kwaad kunnen, want hoewel er mooie voorstellin gen waren, met soms vindingrijke details, was het aantal voorstel lingen in Den Burg wat aan de lage kant. Jeugd De jongste speulers in Den Burg traden vooral in groepen op. Niet schijnen te zitten, moeilijk samen te werken. Niet onopgemerkt bleef het vertrek van de koster van de katho lieke kerk. Compleet met pastoor, een nagebouwde kapel en formulie ren werd een en ander uitgebeeld. Voorstellingen als deze namen enige tijd in beslag, waardoor Oudeschild toch de hele avond zoet was met Ouwe Sunderklaas. Uitslagen: Kinderen: enkelingen 1. Fietsverlichting, 2. Hondenpoep, 3. Maquette Skilsloot. Paren. 1. De bomen van de Bruinvisschool, 2. De huisjesmelker. 3. De BOBband van Oudeschild Groepen: 1. Voetbalvereniging de Zeemeeu wen, 2 Nieuwe kleding v.h. Visserskoor, 3. Spookverhaal van de Skilsloot. Originaliteitprijs: Groepen: Verkeerssituatie De Kluft. Volwassenen: Enkelingen- 1 Dr. Wagemaker, 2. De nieuwe postbode, 3. Schoonmaker van het Skiltje. Paren: 1. Huub en Renate, 2. Schuur Amsing, 3. Bureau 't Ronselaertje. Groepen: 1. Het hondentoilet. 2 Terugkeer van de Skilsloot, 3. De nieuwe koster. Onginaliteitpnjs: Paren: Bevallen op maat. Actualiteitpnjs: Enkelingen: De blauwe/gele muntjes. gebracht, om de Skilsloot door te trekken tot de haven. Het project 425 jaar Skilsloot moest voltooid zijn in 2006, met als enige nadeel dat er een aantal huis moesten wor den gesloopt. Maar in ruil daarvoor kreeg Oudeschild fraaie terrassen, opgravingen, fluisterboten en ander toeristisch vermaak. Het verzinsel werd door menig Oudeschilder seri eus genomen en de aanstichters kregen menig verwijt naar het hoofd gesmeten. Ook gisteravond was de storm nog niet geluwd, zo bleek uit een stuk of drie, vier voorstellingen. Toeschouwers en jury toonden zich onder de indruk van het spel van de volwassenen, die 18 acts had den voorbereid. Onder meer Dokter Wagemaker maakte zijn opwach ting. Niet het schip, maar de dokter zelf, die op de fiets en met zijn instrumentenkist achterop door het dorp reed. Uitbundig gespeuld werd de aankoop van huis en praktijk van verloskundige Theda Niehoff door Casper de Graaf. Menig hoogzwan gere Oudeschildse was niet vari de transactie op de hoogte en meldde zich nietsvermoedend bij De Graaf, die zijn hand er niet voor omdraaide om tussen de verbouwing door in de huid van de vroedvrouw te krui pen en de dames op het aanrecht te helpen bij de bevalling. Ook bij de oudere speulers keerde de feestver lichting terug, ditmaal in de hoeda nigheid van lampencontroleurs, die het schijnbaar hoge aantal defecte lampen naliepen. Bureau Het Ron- selaartje is de naam van het kan toor dat zich bezighoudt met het ronselen van nieuwe bestuursle den voor de dorpscommissie. Geen eenvoudige opgave, want volgens de speulers is er met Gré Zegers, Martha Witte en Jan-Jacob Rab. die overigens niet in het dorpsbestuur Stroomstoring in Den Burg Ongeveer 380 huishoudens in de omgeving van de Mars hebben vrij dagmiddag tussen half vier en vier uur twaalf minuten zonder stroom gezeten door een storing in de elek triciteitskabel. Monteurs van energie leverancier NUON wisten de storing snel te verhelpen, doordat zij nabij de Mars aan het werk waren. 'Zij merk ten dat er een storing was ontstaan, hebben meteen contact opgenomen met het bedrijf en een omschakeling gemaakt', aldus een NUON-woord- voerder. Volgens hen was de storing, die zich voordeed in het hoogspan ningsnet, geen gevolg van de werk zaamheden 'Het was puur toeval en een geluk dat de medewerkers in de buurt waren.' Tien minuten nadat de stroom was uitgevallen, kreeg NUON de eerste melding uit de Mars. Vorige week zat nog een deel van De Cock- sdorp en omgeving tijdelijk zonder stroom door een storing. burgers nemen het initiatief, de kanjerprojecten moeten in de ijskast. origineel als ingenieus, waar- dus moesten de kanjerprojecten hij kinderen bijkans de stui- in de ijskast. Maar dan moest er het lijf joeg. De voorstelling wel eerst iets uit. Achtereenvolgens voor de eerste prijs. Het werden Gerbrand Poster, Henk was een dankbaar de Vries, Frits IJsbeer, de vleugel Standaart sjouwde van Ed, de Griek en BEZEM, de Oudeschild voerden lokale -nield eurtenissen de boventoon in iter 1 voorstellingen met Ouwe Sun- or et Maas. Met 19 voorstellingen iveM naarde de jeugd het aantal ars vJ vorig jaar, de opkomst van 38 VaaW lere speulers viel ronduit tegen, ar yd ir het hoge niveau van de t md oeringen maakte veel goed. W2*. ar 13 depoep is een probleem in Oude- jn d id, en dat bleef gisteravond niet esproken. De snoeren van de j «verlichting in het vissersdorp I inen ermee te zijn besmeurd de vrijwilligers die de lampjes angen gaan naar verluidt dan- lo"? d door het dorp om de keutels t mzeilen. Een en ander werd met se(fi, I overdrijving uitgebeeld door de i*eW ?ste generatie speulers. Ander meen dat de revue passeerde, het plan dat Bert Koning en i tha Witte naar buiten hadden Hoe betrokken is üw zorgverzekeraar bij de zorg op Texel? De Friesland komt naar u toe met de Infotour Basisverzekering Waddeneilanden.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 11