(jeslaagd oPIENie Waar gebeurd Agenda oud Papier ik zeggen wou... TEXELSE 2 COURANT Vertrektijden (2) Veel bezoekers kerstmarkt Oosterend teso TEXELSE'StoURAN Eerste prijs voor klassiek kerstkapsel Wie zijn dit? "P* X Ruilbeurs Diddls In het Eierlandsche Huis aan de Klimpstraat in De Cocksdorp wordt donderdag 28 december vanaf 13.30 uur een Diddl-ruilbeurs gehouden, georganiseerd door de (negenjarige) Annejet Boon uit De Cocksdorp. Er wordt een Diddlfan-quiz gehouden waarbij mooie prijzen zijn te winnen, er wordt les gegeven in het tekenen van Diddls en er liggen kleurplaten klaar. Pompoen Met enige weemoed bezag ik vrij dag de foto van de reuzenpom- poen van Harry Bakker. Ik was weer even terug in mijn jeugd in de sfeer van het sprookjesboek dat bij ons thuis rondzwierf. Ik was dol op de mooie plaatjes bij het verhaal van Assepoester. Zag haar tussen as en sprokkelhout bij de grote schouw zitten, met alleen een paar muizen als gezelschap. Het vuur brandde nog flauwtjes en zilveren tranen drupten tussen Assepoesters vingers door op de grond. Haar boze stiefzusters met hun scherpe, venijnige gezichten stapten buiten in een galakoets, op weg naar het feest in het paleis van de koning. En dan ineens staat daar haar petemoei in de koude keuken. Warm en rond en zeer begaan met het arme meisje. Met een zwaai van haar tover stafje tovert ze voor haar in een regen van sterren een flonkeren de droomjapon. 'Heb je nog een pompoen in huis?' vraagt ze dan. En hoeps..., de pompoen veran dert in een schitterende koets met achterop twee bepluimde pages. De zes muizen worden zes prach tig opgetuigde paarden, die haar in gestrekte draf naar het feest rij den. Ik heb het boek wel honderd keer gelezen. De tekening van die grote oranje pompoen die in een koets veranderde vond ik de aller mooiste. Soms in de herfst, wan neer overal bij de huizen de pom poenen uitgestald liggen, komt dat sprookje weer eventjes dichtbij. Het sprookjesboek is allang ergens onder het paard zijn buik geraakt. Op rommelmarkten zoek ik er wel eens naar. Bij het zien van Har ry's pompoen heb ik 's avonds de open haard aangestoken. Om weg te dromen bij het warme gevoel dat bij het verhaal hoorde. Soms heeft een mens dat nodig. Pien Verberg SIGMA-team De acht leden van het Texelse SIG MA-team zijn zaterdag geslaagd voor een herhalingsexamen dat zij bij ambulancepost in Den Burg moesten afleggen. De geslaagden zijn Deborah Vlaming, Erik van der Spek. Marijke Witte, Jan Wiering, Gerrie Stark, Gauke de Jong, Karin van Empel en Jeroen van Hattum. De acht werden getoetst op hun vaar digheden om medische assistentie te kunnen verlenen aan professio nele hulpverleners bij calamiteiten en noodgevallen. De acht werden getraind door Henny Festen. Volle maanmeditatie In de Aleph aan Weverstraat 54 in Den Burg wordt donderdag 15 december van 20.30 tot 21.45 uur een volle maanmeditatie met man trazingen gehouden. Deelname kost €5,-. Dat geld wordt gedoneerd aan de slachtoffers van de orkaan Stan in Guatemala. Het hoorapparaat Alles wat ouder wordt, is aan slij tage onderhevig. Niet alleen machi nes en andere apparaten, maar ook mensen. Gelukkig is daar als regel een oplossing voor te vinden door reparatie of door het vervangen van onderdelen. Ook bij mensen kun nen hulpstukken worden aange bracht. Het begint dikwijls met een bril, gevolgd door een kunstgebit, waarna dikwijls een gehoorapparaat dient t'é worden ingeschakeld. Zo ook bij Kees, want zijn oren lieten hem dikwijls in de steek. Na enkele bezoeken aan een audioman werd hij voorzien van twee gehoorappa- raatjes, er ging een wereld voor hem open. Na enkele weken stapte hij met Willemien op de fiets en maakte een ritje naar De Koog. Omdat ze op de terugweg wind tegen hadden en het apparaatje daardoor hin derlijke suisgeluiden gaf, schakelde Kees het al fietsende uit. Thuisge komen greep hij naar zijn rechteroor om het knopje weer in te drukken, maar helaas, tot zijn grote schrik bleek hij het apparaatje onderweg te zijn verloren. Zo'n apparaatje krijg je maar eens in de vijf jaar door je verzekering vergoed, en dat loopt pittig in de papieren. Kees besloot de audioman te vragen of die even tueel een goed tweedehandsje in de aanbieding had. En inderdaad, dat lukte, het ding werd pas gemaakt en Kees was uit de brand. Drie weken laten besloot Willemien de fietsen eens een goede beurt te geven en plotseling riep ze Kees erbij. Daar hing bij de as van het achterwiel tussen de snelbinder het hoorap- paraatje, dat wonderwel was blijven hangen. Ja, en nu heeft Kees een reserveapparaatje. Jan van Tunen Neske Beks in Klif 12 Waren fragmenten uit dit pro gramma al te zien op Broadway 2004, vrijdag speelt Neske Beks haar nieuwe programma Woelf in theater Klif 12 in Den Hoorn. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €14,-. Neske Beks (1972) begon aan de toneel/kleinkunstopleiding bij Stu dio Herman Teirlinck in Antwerpen en studeerde in 2000 af aan de deeltijd-kleinkunstopleiding van Studio ST&M. Daarna acteerde ze bij Made in da Shade, Wederzijds en Hesp Theatermakers. Onder regie van Selma Susanne schreef, zong en speelde ze de monoloog Den Oude God. Later schreef ze Wrang, een theatertekst voor zes vrouwen, waarvoor ze de Hollandse Nieuwe Toneelschrijfprijs 2002 in ontvangst mocht nemen. Samen met gitaris ten Wessel Coppes en Lucien Kern- bel werkte ze aan Identities slash Identity, een Vlaamse performance in het plat Antwerps. Over haar nieuwe programma zegt Beks: 'Woelf gaat over van kleins af ingesleten patronen, over je daar tegen afzetten en over het opzoe ken van extremen. Over vrouwen die met wolven meelopen die later schapen blijken te zijn. Over het moment bereiken, dat je denkt dat je 't eindelijk allemaal snapt en weet, om er een moment later ach ter te komen dat je met lege handen staat, of niet. Er was eens... en er was eens niet.' Samen met gitaristen Wessel Cop pes en Lucien Kembel brengt zij een mix van kleinkunst, cabaret, muziektheater, verhalen en gespro ken woord - en dat in het Vlaams! Diner vooraf mogelijk. Voor informa tie en reserveringen: tel. 319633 of www.klif12.nl. Dinsdag 13 december: De FNV-vrouwenbond komt bijeen m De Buureton aan de Beatrixlaan, aanvang 20.00 uur. Cinema Texel vertoont de ondertitelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (aanvang 20.00 uur) en Just like Heaven (20.15 uur). Woensdag 14 december: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. In schouwburg De Kampanje in Den Helder begint om 14.00 uur een kerst middag voor senioren. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (aanvang 14.00 uur), De Gnezelbus (14.15 uur en 17.00 uur) en Just like Heaven (20.15 uur). Daarnaast beleeft de bioscoop de wereldpremière van King Kong (16.30 en 20.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim heropent haar deuren met voorstellingen van Chicken Little (aanvang 15.00 uur) en de onderti telde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (20.00 uur). Donderdag 15 december: Chi Neng op Texel houdt in de Vnje School aan de Gasthuisstraat in Den Burg vanaf 20.00 uur een vollemaan- bijeenkomst. In de Aleph aan Weverstraat 54 in Den Burg wordt van 20.30 tot 21.45 uur een vollemaanmeditatie en mantrazin gen gehouden. Deelname kost €5,-. Cinema Texel vertoont King Kong (aanvang 20.00 uur) en Just Like Hea ven (20.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont de ondertitelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (20.00 uur). Vrijdag 16 december: Om 15.00 uur begint in dorpshuis Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen, staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Burger houtstraat, Jan Reystraat, Wilhel- minalaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 13 06.10 en 19.06 u. Wo. 14 07.05 en 19.56 u. Do. 15 07.55 en 20.30 u. Vr. 16 08.55 en 21.06 u. Za. 17 09.20 en 21.30 u. Zo. 18 09.30 en 21.55 u. Ma. 19 09.50 en 22.40 u. Di. 20 10.24 en 23.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 18 decem ber op om 08.49 uur en gaat onder om 16.24 uur: donderdag 15 december volle maan; zaterdag 17 december springtij. Kamerkoor zingt Franse kerstmuziek Het Muziekschool Kamerkoor onder leiding van Dyo Wassink geeft zon dag een concert in de hervormde kerk van Den Burg. Op het program ma staan Franse kerstliederen, zoal6 II est né Ie divin enfant, maar ook het In nativitatem Domini canticum van Marc-Antoine Charpentier. Dit zingt het koor met instrumentale begelei ding. Aan het optreden wordt mee gewerkt door Yasmijn Moonen en Renske van Raaphorst (dwarsfluit), Hedwig Ens (harp), Klarina Combé (cello) en Jacques van der Staak (kistorgel). Het concert begint om 16.00 uur, de toegang is gratis. Cursussen Witte Engel Bij De Witte Engel aan de nenburg in Den Burg worden i kerstvakantie diverse creativiï cursussen aangeboden. Comf informatie over het aanbod is verkrijgen in de winkel of via L website www.witteengel.nl. v Kerstviering Vrouwen van Ni De afdeling De Cocksdorp/Eie! van de NBvP Vrouwen van Nu I» vrijdag vanaf 18.00 uur kerstvieiif* het Eierlandsche Huis aan de Kü straat. Er wordt gezamenlijk gege DINSDAG 13 DECEMBER 2005 Een jonge bezoekster kijkt op de kerstmarkt in Oosterend verlekkerd naar een pan met erwtensoep die in de kraam van de Jacob Daalderschool werd geschonken. (Foto Jeroen ven Hettum) 'Kerst leeft nog niet echt vóór Ouwe Sunderklaas', dachten enkele Oosterenders toen ze hoorden dat de kerstmarkt voor het eerst vóór in plaats van na Oude Sunderklaas zou worden gehouden. Het tegendeel werd zaterdag bewezen in het centrum van Texels éénnagrootste dorp. De auto's stonden tot buiten de bebouwde kom langs de kant van de weg geparkeerd, bij de oliebol- lenkraam en de viskraam van SVO stonden lange rijen wachtenden en doorlopen was soms ook niet moge lijk op de smallere gedeelten. Naar schatting bezochten liefst 6000 tot 6500 mensen de kerstmarkt. 'Het was een afgrijselijk succes', aldus Alfons Hurkmans, één van de vier organisatoren. 'We hoorden van verschillende deelnemers dat ze op een gegeven moment spullen moes ten bijhalen, want alles was gewoon op. Wij hebben bijvoorbeeld dertig procent meer chocolademelk ver kocht dan een jaar geleden.' De kerstmarkt kende 32 Texelse deelnemers, waarvan het meren deel uit Oosterend. De nadruk lag net als voorgaande jaren op zelf gemaakte goederen en etenswaren van verenigingen, ideële instellin gen of scholen. 'Voor hen is het natuurlijk fantastisch dat ze op deze manier wat extra's kunnen verdie nen', aldus Hurkmans. Het succes is volgens hem voor een groot deel te danken aan de nijverheid die de deelnemers in de zelfgemaakte pro ducten steken. 'Dat is allemaal in kerstsfeer en daar is vraag naar. We willen hier absoluut geen verkoop van telefoons of cd's en het moet evenmin een rommeltjesmarkt wor den. Het mooie aan de kerstmarkt is ook dat mensen er in de aanloop er naar toe veel mee bezig zijn.' Met name rond etenstijd was het druk in de straten rondom de Maar tenskerk. 'In andere jaren zag je dat het rond etenstijd rustiger werd, maar we hadden er nu voor gezorgd dat er veel te eten en te drinken was en ouders konden hun kinderen voor activiteiten bij Annemarie Rei- ding onderbrengen, zodat ze ook zelf rustig konden rondlopen. Dat heeft gewerkt, want pas rond half acht 's avonds werd het een beet je rustiger.' De kerstmarkt begon om 16.00 uur. De concerten die in de Maartenskerk werden gege ven, werden eveneens zeer goed bezocht. Zowel Excelsior, het Texels Christelijk Mannenkoor, de Maar- tenscantorij als de percussiegroep van Excelsior gaf uitvoeringen. Het was de vijfde keer dat er een kerstmarkt in Oosterend werd gehouden. Het weer werkte deze keer goed mee. De twee voorgaan de edities hadden last van de regen. Hurkmans: 'Deze editie wordt moei lijk te overtreffen, maar we gaan op naar het tweede lustrum.' Hij wijst erop dat de kerstmarkt in Oos terend als dé Texelse kerstmarkt gezien moet blijven worden. 'Je merkt dat er een tendens is om dit meer de Strender kerstmarkt te gaan noemen omdat er meerdere zijn gekomen, maar dit is de Texelse kerstmarkt. Oosterend was het eer ste dorp dat ermee kwam.' In de Texelse Courant van 6 decem ber hield Cees de Jager een plei dooi om de boot vijf tot tien minuten eerder te laten vertrekken, omdat er dan een betere aansluiting is op de trein naar Amsterdam. De redenering van De Jager is volstrekt logisch en in theorie ook juist, maar toch doet TESO er verstandig aan zijn raad niet op te volgen. Het pro bleem is dat De Jager uit gaat van de onjuiste veronderstelling dat de NS zich aan de eigen dienstregeling houden. In de praktijk doen de NS dat echter heel vaak niet. De trein uit Amsterdam hoort inderdaad om vier minuten voor het hele uur in Den Helder aan te komen en dan zijn er met de huidige vertrektijd van de boot inderdaad nog 34 minuten om de boot te halen. Zelf reis ik enkele malen per week met de trein die om 18.56 uur hoort aan te komen, maar feitelijk komt die trein in een kwart tot een derde van de gevallen pas om 19.10 uur aan. Die vaste vertraging ontstaat doordat er tussen Schagen en Den Helder enkel spoor is en de trein uit Amsterdam al bij een lichte vertraging in Schagen en in Den Heider-Zuid voorrang moet geven aan de tegentrein naar Amsterdam. Met de huidige vertrektijd van de boot is het echter geen probleem om bijna een kwartier te laat in Den Helder aan te komen, want de bus vertrekt pas om twaalf minuten over het uur. De resterende twee minuten zijn genoeg om de bus, en dus de boot, te halen. Het zal duidelijk zijn wat er gebeurt als TESO het advies van De Jager zou opvolgen. Wie op drukke tijden naar Amsterdam reist zal inderdaad minder vaak een half uur vertraging oplopen, maar diezelfde reiziger zal op de terugreis juist veel vaker een vol uur vertra ging oplopen. Aangezien de mees ten van ons net zo vaak naar Texel zullen reizen als er vandaan, lijkt het mij in ieders belang om de dienst regeling te laten zo hij nu is. Pas wanneer er tussen Schagen en Den Helder dubbel spoor is aangelegd, krijgt voor treinreizigers zin naar een nieuw optimum te zoeken. Overigens is de aansluiting op de trein naar Amsterdam ook in de huidige situatie lang niet altijd zo beroerd. Als regelmatige passagier van de eerste boot heb ik de aan sluiting op de trein van 6.33 uur nog geen enkele keer gemist. Tjeert Olthof, Den Burg. Wie helpt met kerstversiering? Zorgcentrum Texel is op zoek naar vrijwilligers die woensdag en donderdag willen helpen bij het ophangen van kerstversiering in het Verpleeghuis en de Gollards. Het Zorgcentrum heeft geprobeerd vrijwilligers te vinden door zich in te schrijven voor het televisiepro gramma Wedden dat, dat donder dag werd uitgezonden. Daar werd geprobeerd vijfduizend vrijwilligers te vinden voor landelijke projec ten. Eén van de projecten was het aanbrengen van kerstversiering in vijftig zorginstellingen, waaronder Zorgcentrum Texel. Deze wedden schap werd niet gehaald en het Zorgcentrum doet nu een beroep op de Texelse bevolking. Mensen die mee willen helpen, kunnen con tact opnemen met Yvonne van de Pijpekamp of Tamara Kuijper, tel. 363200. De Hof een adventsmiddag voor ouderen van De Koog, De afdeling De Coskdorp/Eierlan van de NBvP Vrouwen van Nu hou vrijdag vanaf 18.00 uur kerstviering het Eierlandsche Huis aan de Klim: straat. In het gebouw van Kotex aan Paelwerck in Den Burg wordt de ds de ronde om het Texels kampioe schap klaverjassen gespeeld. Aa p vang 20.00 uur. In Bos en Duin aan de Bakkenw- |n begint om 20.15 uur een lezing do s wereldfietsers Dick Verschuur en E H; Schaap. Toegang €3,-. vs In theater Klif 12 in Den Hoorn beg om 20.30 uur de voorstelling 'Woe van Neske Beks. Toegang €14,-. Cinema Texel vertoont de Nederiam gesproken versie van Harry Potten de Vuurbeker (aanvang 16.00 uu Chicken Little (16.15 uur). King Kcr (20.00 uur) en Just like Heaven (20; uur). Bioscoop De Kiekendief op vakante park De Krim vertoont de ondertitel: versie van Harry Potter and the Gobi of Fire (20.00 uur). TESO zet vrijdag en maandag 9.30 tot 16.00 uur de tweede ba in en verzorgt dan ieder half uur e afvaart, zowel vanuit Den Helder vanaf Texel. Er worden geen waci tijden verwacht. Op maandag december zijn de afvaarten van 10.C r vanuit Den Helder en 13.30 vanaf Texel uitsluitend bestemd va het vervoer van gevaarlijke stoffs Meer informatie over de veerdiens te verkrijgen via tel. 369600 of webs www.teso.nl. Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten wie de personen zijn die op bijgaande foto staan afge beeld. De foto werd gemaakt bij een dorsmachine bij De Witte Engel. Wie meent mensen te herkennen, kan contact opnemen met Stoep ker, tel. 312940. De man op de vorige foto is herkend als Piet Smit van 'Noord-Haffel. De foto werd tussen 1955 en 1960 gemaakt bij de boet bij Semper Avanti aan Zuid-Haffel. Pap J» Kapster Rachelle Snijder uit Den Burg heeft gisteren bij de Kerst wedstrijden van het Horizon Col lege in Heerhugowaard de eerste prijs gewonnen bij de eerstejaars- leerlingen. De 17-jarige Texelse, werkzaam bij Cocky's Kapsalon in De Koog, liet daarmee negentien concurrenten achter zich. De jury had het niet gemakkelijk, want het gemiddelde niveau van het kap- werk lag erg hoog, zodat details de beslissing moesten brengen. Snijder viel op met het klassieke kerstkapsel dat ze model Dijanne van Eg mond had aangemeten. In tegenstelling tot veel andere deel nemers, die gretig gebruik maakten van glitters, kerstballen en andere versiering, hield de Texelse kapster het vrij strak en sober en dat viel in goede aarden bij de jury, die haar veel kwaliteit toedichtte. De basis voor haar overwinning legde Snij der in een gedegen voorbereiding, die een maand voor de wedstrijd begon. Zeker vijftien keer oefende ze een volle avond lang. Geen over bodige luxe. 'Je begint met een De winnende kapster Rachelle Snijder en haar model Dijanne van Egmond. basisplan en van daaruit komen je creatie zich houdt. Bij sommige de ideeën en de inspiratie. En door meiden stortte het kapsel na tien veel te oefenen kom je erachter hoe minuten in elkaar.' Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34,65 33,05 (a, Per jaar €67,50 65,35 (oi. Bij verzending naar het buitenland zijn po tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20,31 59 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2