ngstelling voor modelspoorclub TVO Museumjaarkaart blijft behouden Zorgverzekering brengt verzekeraars bij elkaar Eerste hoogste punt Volmolen bereikt GVT in beroep tegen afwijzing extra subsidie TEXELSE j COURANT VERVOLG VAN PAGINA 1 sp Dekker hebben bouwverkeer geeft bezoekers tekst en uitleg over het werk van de Texelse Modelspoorclub. meer dan tweehonderd spoor in een zelfgecreërd waarover diverse soor- treinen rijden. Met trots lieten leden van de Texelse Model zondagmiddag tijdens een open dag zien wat zij allemaal in huis hebben. De modelspoorclub, die twaalf leden heeft, is sinds een paar jaar gehuisvest in een eigen ruimte in het schietsportcentrum aan de Emmalaan. Daarvoor zat de club in een gebouw aan de Schilder- weg. De leden komen volgens Jaap Halsema elke dinsdagavond ('en in de winter wel vaker') bij elkaar om te knutselen aan de treinen en het zelfgemaakte landschap. Gymnastiekvereniging Texel (GVT) gaat in beroep tegen het besluit van het college om geen extra subsidie te verstrekken. Volgens GVT is het verzoek voor extra subsidie niet goed bij burgemees ter en wethouders overgekomen. GVT vroeg het college om een subsi dieverhoging van €13.000,- naast de €20.000,- die de vereniging jaarlijks van de gemeente krijgt. Met de extra subsidie wil de vereniging de kosten van de reguliere gymnastieklessen terugdringen en de achteruitgang van het aantal leden een halt toe roepen. De leskosten voor een uur gym zijn bij GVT hoger dan de leskosten bij andere gymnastiekverenigingen op het eiland, omdat een deel van extra turntrainingen bij GVT ervan worden gefinancierd. Die extra turntrainingen zijn voor een groep leden die zowel op regionaal als landelijk niveau aan turnwedstrijden meedoen. Volgens voorzitter Gebrand Gaaff van GVT is in de stukken van bur gemeester en wethouders onterecht de indruk geslopen dat de aange vraagde subsidie alleen bedoeld zou zijn om de ouders van die turners tegemoet te komen. 'Met de extra subsidie willen we juist de kosten itwaa-aja aviutivi mtlQ er een deugdelijk financieel ëid zou worden gevoerd, dan Pharos de financiële proble- n wel eerder geconstateerd.' eeuw laat weten dat het (drei- ide tekort) al langer bekend was, ar dat dit kennelijk door een me communicatieprobleem bin- de gemeente niet eerder onder aandacht van de raad is geko- Standaart zegt met de huidige evens niet anders te kunnen stateren dat 'er door Pharos financieel wanbeleid wordt eerd'. 'Als het bij het runnen twee relatief kleine organisa- zoals het jeugd- en jongeren- k en de peuterspeelzalen, al mis dan houd ik mijn hart vast als ros straks de verantwoordelijk- i krijgt over de uitvoering van de Maatschappelijke Ondersteu- (WMO), waar zo'n vijf miljoen mee is gemoeid. Tot dus- Jfeeft Pharos weinig laten zien.' lart wil dat Pharos eerst met gegevens komt. 'Er zou op ||minst een projectbegroting voor overlegd moeten worden.' ^directeur Harry Mathijssen, iis stichting zowel via TVL als via (bijdraagt aan de VW, zegt niet ikkig te zijn met de huidige con- ctie voor het innen van de pro- iebijdrage. 'Breng alles, zowel lalsTVL, onder één paraplu, met onafhankelijk dagelijks bestuur, jjebeurt er van alles dubbel en toppen de organisaties elkaar. besturen, nu weer het toeris- kennisinstituut erbij, terwijl het i moeilijk is om bestuurders te in. Maar ik ben kennelijk een 3nde in de woestijn.' ïmnk: 'Als voorzitter van TVO ef ik al jaren naar een Texels Jrnemers Platform, waarin alle lernemers en hun belangen zijn egenwoordigd, met daarboven onafhankelijk voorzitter. Maar in Jraktijk loop je nogal eens tegen mgentegenstellingen op, zoals ie verkoop van Texelse produc- m het buitengebied. Als TVO ton we dat toen oneerlijke con- entie. Ook in de discussie over paracommercie, zitten tegen- digheden tussen verschillende irnemers. Lastig dus.' di< lei ww.beeldbanktexel.nl Dc beeldbank voor Texel met zowel historisch als Directeur Ronald Bleeker van Rabobank Noord-Holland Noord tekende gisteren in de Oudheidkamer in Den Burg de contracten i. de nieuwe Texelse Museumjaarkaart met Nico Schipper (Flora), Klaas Eelman (Agrarisch en Wagenmuseum), Lo van der Wulp (LMOT) en Just van den Broek (Stichting Texels Museum). ,foio Jeroen ran Hattumi De Texelse Museumjaarkaart blijft bestaan. Zowel Texelse als overkantse leden van Rabobank Noord-Holland Noord krijgen de kaart voor 2006 deze week thuis gestuurd. Gisterochtend tekende directeur Ronald Bleeker van de Rabobank de contracten met ver tegenwoordigers van de Texelse Het voortbestaan van de Texelse Museumjaarkaart was door de fusie van Rabobank Texel en Rabobank Kop van Noord-Holland een jaar geleden geen vanzelfsprekendheid. De bank besloot echter de kaart, die in 1994 door Rabobank Texel werd geïntroduceerd, in ere te houden. Verschil is dat hij voortaan niet meer aan klanten, maar aan leden van de bank wordt verstrekt. Iemand kan lid worden van de Rabobank als hij als klant meer dan één pro duct afneemt. Het lidmaatschap is gratis. Nieuw is ook dat overkantse leden de museumjaarkaart voor 2006 ont vangen. De bank hoopt volgens Bleeker op die manier met de kaart een bijdrage te leveren aan het dagtoerisme op het eiland. 'Als je 2004 en 2005 positief bekijkt, kun je zeggen dat het aantal bezoekers gelijk is gebleven. Als je het negatief bekijkt, kun je zeggen dat het stag neert. Hopelijk weten leden van de overkant door de kaart het eiland extra te vinden. Ik heb van enkele leden aan de overkant al gehoord dat zij met de kaart graag een keer naar het eiland komen.' Houders kunnen gratis bij alle Texelse musea naar binnen. Rabobank Noord-Hol land Noord heeft zo'n vierduizend overkantse en ongeveer vijfentwin tighonderd Texelse leden. Een kaart is geldig voor een heel gezin, totdat kinderen ouder dan dertien jaar zijn geworden. Het is voor het eerst dat de kaart wordt thuisgestuurd. Voorheen moest hij worden afgehaald. Rabobank Texel riep de eigen museumjaarkaart elf jaar geleden in het leven, omdat de musea op het eiland destijds niet meededen aan de landelijke Museumjaarkaart die toen door de landelijke Rabobank werd gespon sord. De kaart is geldig bij EcoMare, het Maritiem en Jutters Museum, de Oudheidkamer, schipbreuk- en jut- tersmuseum Flora, het Luchtvaart en Oorlogsmuséum Texel en het Agrarisch en Wagenmuseum. VERVOLG VAN PAGINA 1 Jaap Groen ikan hij voortaan optreden tegen tredingen in de aangrenzende en die tot het nationaal park oren, zoals buiten de paden m, vernielingen of honden laten lopen. Groen, die actief okken was bij de ontwikkeling het natuurontwikkelingsgebied Robbenjager, wordt regelmatig dit soort overtredingen onfronteerd, maar moest dat tot 'er met lede ogen aanzien. Start toeristisch kennisinstituut Gevraagd en ongevraagd advie zen uitbrengen over plannen, vraagstukken en andere aange legenheden die te maken heb ben met toerisme en recreatie op Texel. Dat is de taak van het Toeristisch Kennisinstituut, dat maandag met zijn activiteiten is gestart. In het Kennisinstituut hebben ver tegenwoordigers van de toeristi sche sector zitting. Op dit moment zijn dat VW-directeur Veronica Bos, Ries Swanink en Wouter van der Werf van het Texels Verbond van Ondernemers en Harry Wuis van de Texelse Vereniging van Logiesver- strekkers. Wethouder Nel Eelman is aan het instituut verbonden als woordvoerder. De bedoeling is dat nog meer mensen in het nieuwe adviesorgaan zitting zullen nemen. De huidige deelnemers zullen daar voor deskundigen benaderen die niet per se uit Texelse organisaties voortkómen. Het mogen ook verte genwoordigers van de overkoepe lende landelijke organisaties zijn. In verband met de enorme beteke nis die het toerisme heeft voor de economie van Texel, was al in de gemeentelijke beleidsnota Toerisme en Recreatie van twee jaar geleden vermeld dat een toeristisch platform ingesteld moest worden. Dat is er nu dus, zij het onder een naam die meer recht doet aan de betekenis, maar niet erg flitsend is. Wie wat beters weet, mag het zeggen. Op de maandag gehouden eer ste bijeenkomst wisselden de deel- Bram Daalder Harold Ottens zou graag weten wie de mensen op bijgaande foto zijn en bij welke gelegenheid de foto werd gemaakt. Linksvoor zitten His Ran en Bram Daalder. Daalder was de oudoom van Ottens, geboren op 8 februari 1912 en overleden aan een longontsteking op 21 juli 1935. Hij was een zoon van Jacob Daalder, aannemer in de Kogerstraat en een broer van Jan Daalder, de grootva der van Ottens. Ran was zijn ver loofde. De foto moet gemaakt zijn rond 1934. Wie meent de mensen of de situatie te herkennen, kan contact opnemen met Ottens via e- mailadres haroldottens@hetnet.nl. van de gewone gymtrainingen terug dringen, zodat ook mensen met een smalle beurs die lessen kunnen vol gen.' Volgens Gaaff gaat het college er onterecht vanuit dat alle leden een gelijke contributie betalen. 'De ouders van de turners betalen een aanzienlijk bedrag extra aan contri butie voor de extra trainingen.' De kosten daarvan komen deels voor rekening van de ouders en deels voor rekening van de alge mene middelen van GVT. De extra lessen volledig voor rekening van de ouders van de turners laten komen, is volgens GVT onhaalbaar. Omdat de club geen reserves en geen struc turele neveninkomsten heeft, worden de algemene middelen gevuld uit de contributies. Doordat die hoger zijn dan bij andere verenigingen, ziet de club het aantal leden momenteel teruglopen. 'En daardoor wordt de bijdrage die via de gymlessen aan de extra turntrainingen wordt gegeven naar verhouding wel erg hoog.' Met behulp van de extra subsidie hoopt GVT de terugloop een halt toe te roepen. Ze vreest anders in een vicieuze cirkel terecht te komen. In januari van dit jaar bleek het aan tal leden gezakt van 300 naar 265. Gaaff verwacht dat bij de nieuwe peiling in januari 2006 het aantal opnieuw lager uitkomt. Het college zegt niet aan het verzoek van GVT tegemoet te kunnen komen, omdat er meer verenigingen zijn waarbij de ene groep leden opdraait voor de kosten van andere leden. Het college wil geen precedent scheppen. Volgens burgemeester en wethou ders is extra subsidie alleen moge lijk als de subsidiesystematiek voor alle verenigingen zou worden aan gepast of als GVT extra activitei ten organiseert. Gaaff wijst erop dat de vereniging een beleidsplan voor de periode 2005 tot en met 2009 heeft opgesteld waarin 'een groot aantal vernieuwingen staan die op basis van een groter ledenaantal op eigen kracht doorgevoerd kunnen worden.' De vereniging zegt het ook jammer te vinden dat zij hun verzoek niet hebben kunnen toelichten aan wethouder Annie Hm (Sport), terwijl dat wel was toegezegd. j Ab de Wijn bekijken hun gezamenlijke Assurantiekantoren Jos Kager, Ab de Wijn en Bremer hebben de handen ineengeslagen. Met het oog op de nieuwe zorgver zekering hebben de drie kanto ren hun kennis gebundeld en de verschillende aanbiedingen ver geleken, met als resultaat dat ze gezamenlijk één zorgverzekering aanbieden. Het is niet voor het eerst dat de kantoren samenwerken, een jaar of tien geleden gebeurde dat ook al met bepaalde verzekeringen. 'Dat is ons toen heel goed bevallen', vertelt Koos Bremer de krachtenbundeling zal zich nu beperken tot de zorg verzekering, de kantoren behouden hun zelfstandigheid. Het mes snijdt volgens Ab de Wijn aan meerdere kanten. 'Dit is een drukke periode, waarbij er allerlei nieuwe wetgeving op ons afkomt, op het gebied van de levensloopregeling, WAO, VUT en prepensioen. De overheid legt allerlei veranderingen op en de tijd is voor ons als individuele bedrijven te kort om in ons eentje de zorgver zekering helemaal goed af te wik kelen.' Jos Kagèr: 'Met z'n drieën hebben we bij zo'n zestig procent van de Texelse bevolking verzekerin gen lopen, zeg maar 4.000 klanten. In de korte periode waarin deze operatie moet worden uitgevoerd, kunnen we ieder voor zich niet al die mensen te woord staan. Terwijl wij als plaatselijke kantoren juist per soonlijke service hoog in het vaandel hebben staan. Door samen op te trekken voorkomen we bovendien dat dezelfde mensen door meerdere kantoren worden benaderd.' De Wijn: 'De zorgverzekering is een ingewikkelde materie. Bij de keuze tussen de verschillende aanbieders moet niet alleen de prijs, maar ook de kwaliteit worden vergeleken. Daar naast heb je het no claim-systeem en de keuze voor een eigen risico. Ik kan me voorstellen dat mensen er weinig meer van snappen. Daarom hebben wij de optimale verzekering geselecteerd.' Bremer: 'Bij de ver gelijking is rekening gehouden met de dekking, de kosten en de zorg- wensen waarmee wij als tussenper soon in de dagelijkse praktijk mee te maken hebben.' Bremer vat het door de drie bedrijven geselecteerde aan bod samen als 'een verzekering die een goede dekking biedt tegen een scherpe prijs'. Binnen het aanbod zijn allerlei varianten mogelijk. Meer informatie staat op www.zorgverze- keringtexel.nl of is verknjgbaar bij de verzekenngskantoren. Rampenoefening voor gemeente De gemeenten Texel en Den Hel der en de regionale brandweer houden woensdag 14 december een gezamenlijke rampenoefe ning in het gemeentehuis in Den Burg. De oefening duurt de hele ochtend, maar leidt niet tot over last voor bezoekers. De gemeente Texel oefent twee maal per jaar onder leiding van de regionale brandweer. De oefeningen zijn bedoeld voor bestuur, manage ment en medewerkers die een cen trale rol spelen in de rampenor ganisatie. De deelnemers krijgen tevoren niet te horen om wat voor (fictieve) ramp het gaat. Zij moeten volgens bepaalde lijnen zo goed mogelijk inspelen op de geschetste situatie. Tijdens de oefening wordt de samenwerking beproefd tus sen de gemeenten Den Helder en Texel, het ROT (Regionaal Opera tioneel Team) en het RBT (Regi onaal Beleids Team) ten tijde van een gemeentegrens overschrijdend incident. Het doel van de oefening •is het beproeven van een multidis ciplinaire (grootschalige) inzet bij een incident op de gemeentegrens. Hierbij ligt de nadruk op samenwer king. Getracht wordt de deelnemers te confronteren met de rol die hen binnen het beleidsteam is toebe deeld. Uitgaande van de situatie dat er een echte ramp aan de gang is, dient daadwerkelijk cnsismanage- ment te worden bedreven. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de locaties en middelen die ook ten tijde van (de dreiging van) een ramp of zwaar ongeval ter beschik king staan. nemers met de wethouder van gedachten over status, doelstelling en structuur van het instituut. De tweede bijkomst is gepland op 23 januari. Dan zullen concrete afspra ken worden gemaakt. Met de telekraan van Pietje Kager wordt één van de dakdelen v; werd het hoogste punt bereikt. 7 het eerste woonhuis in de Volmolen omhoog gehezen. Vrijdagmiddag De activiteiten op het bouwterrein waar de eerste 120 woningen van de Volmolen moeten komen, moe ten nog beginnen. Niettemin werd vrijdagmiddag het eerste hoogste punt van de eerste woning in de nieuwbouwwijk ten oosten van Den Burg bereikt. Dat gebeurde aan de Vuurvlinder, één van de nieuwe wegen in de toekomstige woonwijk Achter de bosschages bouwt Visser Bouw- en Timmerbedrijf uit Oudeschild daar sinds september aan een nieuwe woning en garage. Het huis ligt helemaal aan de rand van de Vol molen op particuliere in plaats van gemeentelijke grond, maar maakt wel degelijk onderdeel uit van de nieuwe woonwijk. 'We hadden deze bouwplannen vijf, zes jaar geleden al, maar we moes ten ons toen van de gemeente aan sluiten bij de rest van de plannen voor dit gebied', vertelt Ben Eelman die samen met zijn vrouw Annet en hun kinderen in het nieuwe huis gaat wonen. Het ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord van de provin cie en de mogelijke streep door de Volmolen, maakte het voor de fami lie Eelman daardoor spannend of zij hun nieuwe woning daadwerkelijk, zouden kunnen bouwen. Nadat alle lichten definitief op groen waren gezet, konden ze echter alsnog aan de slag. 'We hebben in augustus de bouwvergunning gekregen en daarna zijn we meteen begonnen.' De voordeur van de woning ligt aan de Vuurvlinder en het adres wordt straks Vuurvlinder 3. Volgens bedrijfsleider Robert Visser van Vis ser Bouw- en Timmerbedrijf wordt de nieuwe woning casco opgele verd. 'We hebben het voor het eind van dit jaar glas- en waterdicht te hebben.' De andere woningen in de eerste fase van de Volmolen worden in opdracht van de gemeente gebouwd door de combinatie van Bouwgroep Texel, de Stichting Wonen Texel, USP Vastgoed en projectontwik kelingsmaatschappij De Peyler. Zij gaan naar verwachting begin vol gend jaar van start Met de bouw van de 120 woningen is een periode van twee jaar gemoeid. DINSDAG 13 DECEMBER 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5