Volkshuisvestingsdier verlaat gemeentehuis w De cozer Vthïr tv P- 31 El11 'Niet lullen, maar poetsen' mf Uil Met vakantieschema TEXELSE yy COURANT Drijvende pontonsteiger in haven NIOZ Meer dan een postzegel DMKtM/UITGEVERIJ VRIJDAG 16 DECEMBER 2005 Als Texelaars met een bouwplan voor een huis zich op het gemeen tehuis bij Jan Commijs meldden, dan konden ze erop vertrouwen dat hij voor hen het onderste uit de kan probeerde te halen. Hij zocht er indien nodig zelfs de grenzen van het bestemmings plan voor op. 'Ik zit er voor de burgers, word door hen betaald en zet me daarom voor ze in.' En als het dan toch niet bleek te gaan, dan had discussiëren geen zin. Want dan kon het echt niet. Jan Commijs (60) staat bekend als een doener. Een solist die als je hem de vrijheid geeft, het beste presteert. Die ruimte kreeg hij met name in de periode van zestien jaar waarin Daan Schilling wethouder van volkshuisvesting en dus zijn baas was. Memorabel voorbeeld van de slagvaardige, ongecompli ceerde en indien nodig grensverleg gende werkwijze van dat duo is de totstandkoming van de zogeheten Maasvlakte, of zoals Commijs zegt de witte woningen in het gebied Molenstraat, Weststraat en Pater Witteplein in Den Burg. 'Daan wilde die hoek saneren en vroeg aan mij of dat kon. Ik heb toen alle benodigde disciplines binnen het gemeentehuis opgetrommeld en we zijn ervoor gaan zitten. Vervolgens heb ik een bedrijf gevraagd om een tekening te maken en zo zijn we aan de slag gegaan.' Een wel licht wat versimpelde voorstelling van zaken, maar het leverde Den Burg wel een flink aantal huur- en koopwoningen waarmee veel star ters aan een huis werden geholpen. Commijs was ook betrokken bij de ontwikkeling van de zogeheten Krakeling, de woningen tussen de Noordwester en de Beatrixlaan en tevens een combinatie van oude renhuisvesting en toenmalige pre mie A-woningen. En zo zijn er onder mede dankzij de tomeloze inzet van deze ambtenaar wel meer witte vlekken ingevuld, zoals de Meester Laanhoek en de woningen op de plek van de voormalige huishoud school en recent nog aan de Bur gerhoutstraat, waar het woonhuis voor verstandelijke gehandicapten van de stichting Blied is verrezen. Commijs zal zich er niet voor op zijn borst slaan, maar denk niet dat zoiets vanzelf gaat. Het vergt veel tijd, werk en doorzettingsvermogen van de afdeling Volkshuisvesting, later omgezet in Bureau Wonen. 'Ik heb er wel eens een vakantie voor laten schieten. Maar als er contingenten beschikbaar kwamen, dan moest je zorgen dat je plannen klaar had, anders greep je er naast.' Wie denkt dat de mogelijkheden om huizen te bouwen vanzelf naar het eiland kwamen, heeft het mis. Commijs praatte zich er bij wijze van spreken de blaren voor op zijn tong. 'Er is een periode geweest dat ik elke twee weken wel naar Haar lem of Den Haag ging. Texel had bij de provincie best een streepje voor en werd op het gebied van volkshuisvesting min of meer als een zelfstandige eenheid gezien. De beschikbare contingenten moesten weliswaar worden gedeeld met de negen noordkopgemeenten, als er een overschot was, dan werd eerst naar Texel gekeken en daarna naar de rest. Als je met een goed verhaal kwam, dan was er veel mogelijk. Ik kon dat doen, omdat ze me op Texel de ruimte en de vrijheid gaven om met ze tot een akkoord te komen. Met Olaf (Storms, red.) heb ik jaren op Wonen gezeten. Olaf nam me veel werk uit handen, waardoor ik beleid kon maken en ook aan de uitvoering toe kwam.' Natuurlijk is het niet alleen aan Commijs te danken dat met name Den Burg in de 37 jaar dat hij bij de gemeente heeft gewerkt, flink is uit gedijd. Maar hij heeft wel zijn steen tje bijgedragen, zelfs letterlijk. 'Met een groepje van acht Texelaars, vooral collega's, hebben we in 1970 de woningen aan de Wilsterstraat, nadat de aannemer ze casco had opgeleverd, zelf afgebouwd. Toen lagen ze aan de buitenkant van Den Burg en zou er de eerste tien jaar niet achter worden gebouwd. Moet je nu eens kijken wat er staat. En er komt nog steeds bij. Ik ben wel zo realistisch dat met al die huizen die in de loop der jaren zijn gebouwd, het woningtekort niet is opgehe ven. Er blijft altijd vraag. Bijvoor beeld naar geschikte seniorenwo ningen. In aantal zijn er misschien wel genoeg, maar Starkenburgh en de bejaardenflat aan de Emmalaan voldoen niet meer aan de eisen. Ouderen willen tegenwoordig huis jes zoals aan de Jan Reijstraat en de Meester Laanhoek. Doordat de invulling van Den Burg West en De Volmolen is gestagneerd, heb ben we een achterstand opgelopen, waardoor vooral de vraag naar jon- gerenwoningen is opgelopen.' Commijs mag op Texel dan het gezicht van Volkshuisvesting zijn, ooit begon hij zijn loopbaan als klerk op een scheepvaartbureau in Rotter dam. Aanleiding tot zijn komst naar Texel was zijn echtgenote Gerie, met wie hij in 1967 kennismaakte. Haar meisjesnaam was Poel en ouderen zullen zich die naam herinneren als die van de voormalige gemeente bode, Andries Poel. Een Texelse dus, die moeite had om in de grote stad te aarden, zodat in 1969 de oversteek naar Texel werd gemaakt. Zij ging als kleutersleidster aan het werk op De Woelige Hoek, hij als klerk op de afdeling Bevolking op het gemeentehuis, die toen onder leiding stond van Gert Pansier (de vader van, red.) en die toen nog in het oude Postkantoor aan de Park straat zat. Van de scheepvaart naar de gemeente, dat moet een hele overstap zijn geweest. 'Voor ik er aan begon, wist ik niet eens wat de Jan Commijs, jarenlang verantwoordelijk voor de volkshuisvesting op Texel, gaat met pensioen. gemeente inhield. Maar ik werd uit stekend begeleid door Wout Stam en heb allerlei cursussen gevolgd.' Als klerk tikte hij raads- en com missieverslagen uit en deed allerlei andere werkzaamheden. Hij promo veerde zelfs tot ambtenaar van de burgerlijke stand, maar dat bleek niet zijn roeping. 'Ik heb welgeteld één huwelijk afgesloten en was toen nog zenuwachtiger dan de bruid. Voor mij hoefde dat niet meer.' Meer affiniteit had hij met de volks huisvesting, waarbij in de zeventiger en tachtiger jaren grote projecten op stapel stonden. Hij bekwaam de zich via allerlei bestuurlijke en andere opleiding en groeide uit tot specialist op het gebied van volks huisvesting, met een inzet en gedre venheid die het stereotype beeld van ambtenaren logenstrafte. Het was de tijd dat de overlegcultuur nog in de kinderschoenen stond en beslissingen over woningen snel konden worden genomen. 'Anders dan nu had je toen nog niet van al die werkgroepjes, die vaak moeten vergaderen. Op z'n tijd moet het, maar ik was blij als ik weer gewoon aan het werk kon. Desnoods ging ik enveloppen dichtplakken. Niet lullen, maar poetsen', grijpt hij terug naar oud scheepsjargon. Hij maakte diverse reorganisaties mee, al volg den die elkaar in de beginjaren minder snel op dan de laatste tijd. Als gevolg van één zo'n verandering kreeg hij ook de verantwoordelijk heid over de zorg voor monumen ten. Met als resultaat dat ook die in een stroomversnelling kwam. In de jaren tachtig en begin negentig is veel opgeknapt. 'Per jaar verspij kerden we voor twee miljoen gulden aan subsidie.' Tastbaar resultaat is de Schoolstraat in Oosterend. 'Ik mocht de stichting Dorpsherstel adviseren en dat was mooi werk.' Op het gebied van huisvesting groeide Commijs uit tot hoofd van Bureau Wonen en als zodanig coör dinator van alle soorten huisves ting, met onder meer als wapenfeit het grote Volkshuisvestingsplan dat hij samen met de Stichting Wonen Texel in de steigers zette. De laatste reorganisatie maakte een eind aan die positie, waarna hij een jaartje de verantwoording kreeg over de nieuwe afdeling Vergunningen en Handhaving, die bij zijn aanstelling met een indrukwekkende achter stand kampte. Maar Commijs bleef een echt volkshuisvestingsdier en belandde in zijn laatste penode op het raadhuis weer dichter bij zijn oude stiel. Hij gaf onder meer de aanzet tot de Welstandsnota en schreef de laatste maanden een notitie over het monumentenbeleid. Het werkpaard nam woensdag tij dens een drukke receptie afscheid. Met weemoed, maar niet met het gevoel dat hij onmisbaar is. 'Het is tijd dat ik vertrek. Ik laat het gemeen tehuis met een gerust gevoel achter en in de overtuiging dat ik mijn steentje aan de volkshuisvesting wel heb bijgedragen.' Tekst en foto Gerard Timmerman n Navicula afgemeerd aan de n In de haven van het NIOZ is dins dag een drijvende aanlegsteiger in gebruik genomen. Dat was nodig omdat er bij stormachtige oosten wind zulke hoge golven binnenlopen, dat de kleinere onderzoeksschepen aan de bestaande aanlegsteiger niet beschut genoeg lagen en moesten uitwijken naar de haven van Oude- schild. De nieuwe drijvende pon- tonsteiger ligt in de beschutting van de zuidelijke havenpier. 'De werk zaamheden werden in opdracht van het Koninklijk NIOZ uitgevoerd door de firma Ooms Construction BV uit Avenhorn (voorheen Daalder Alk maar BV) en stonden onder toezicht van ingenieursbureau Royal Has tening. De gerealiseerde drijvende steiger bestaat uit zes betonnen pontons, die elk twaalf meter lang zijn. De stei ger kan worden bereikt via een vaste houten loopbrug vanaf de kade en een scharnierende aluminium loop brug naar de pontons. De steiger is vooral bedoeld als ligplaats, omdat de eraan liggende schepen alleen lopend kunnen worden bereikt en geen zwaar materieel per auto kan worden aangevoerd. Een andere oplossing, een vaste steiger van her gebruikt hout uit de TESO-haven, ging niet door, doordat de kwaliteit van het hout nogal tegenviel. Een bijkomend voordeel van de drijvende steiqer is dat de effectieve capaciteit van de haven aanzienlijk wordt ver groot. Dit komt goed uit, aangezien steeds meer bedrijven en instanties ook op tijdelijke basis gebruik maken van de NlOZ-haven. Dat geldt niet alleen voor TESO, dat de Molen gat er heeft afgemeerd, maar ook de Koninklijke Marine, firma's die betrokken zijn bij de aanpassingen aan de fuik in de TESO-haven en de firma D. J. de Koning en Zn. uit Bruinisse, die het oude Alterra- complex heeft overgenomen voor de verwerking van mosselen. bijvoorbeeld voot Lom ik anorrxia had. ,k Luo.rn van «titoo"».«n Steun Kinderpoetzegels en kijlc voor meer informatie op onre webaite www.kinderpoatzegels nl voor kinderen door kinderen Volkskerstzang De katholieke kerk in Den Burg biedt dinsdag 20 december onder dak aan de traditionele volkskerst zang. Medewerking wordt verleend door The Singers of the Lord (met dirigent Nelleke Schreur-Visser), pianist Karen Haasdijk, slagwerker Nisheeta Barnard, het Texels Chris telijk Mannenkoor (met dirigent Piet Bakker) en muziekvereniging Excel sior (eveneens met Piet Bakker). Het muziekfestijn begint om 20.00 uur. 3 i li tal 1 I 15 23 29 Ptytt^Udhió Hl 1 a 15 22 29 6 13 20 27 21 28 Drukkerij/uitgeverij Langeveld de Rooy bv - Spiribaan 6 L&R Kantoorvakhandel - Parkstraat 10 Bruna Texel - Weverstraat 17a Redactie Texelse Courant - Warmoesstraat 45 C^e/tru/lri jfJ/euirt J'eAiem/er 6Vctdir \Zm/£ f,; ss- zi t 4 11 18 25 M. 2 9 16 23 30 au 6 13 20 27 V e 13 2^ 27 v. 3 10 17 2* Z. 7 14 .21 28 u ,1 ll 18 25 rff 'd/iScA JëWt'/ 55-S5 ïs.ss

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 11