TEXELSE 2 COURANT Kerstplezier op Groeneplaats 'Kunstflessenpost' voor Orgelfront Wat ik zeggen De vloek van de Witte Heks Film Repetitie Excelsior in Namibische woestijn Agenda teso Excursies JLWerk aan de we] Kerstviering in Den HoorC VRIJDAG 16 DECEMBER 2005 f Kunstflessenpostdeelnemende kunstenaars kwamen woensdag ii 77 hun kunst in flessen te stoppen. Kunst als flessenpost voor de Stichting Orgelfront. Om geld in te zamelen voor de aanschaf van het orgel uit de gereformeerde kerk van Oosterend en de ver huizing ervan naar het atelier van Charles Janko in Den Hoorn stop pen vier Texelse kunstenaars een jaar lang iedere week eigen werk in flessen, die door kottervisser Peter van Sikkeleras vanaf de TX3 overboord worden gezet. De kunstwerkjes gaan vergezeld van een briefje, waarin de stichting in het Nederlands, Duits en Engels uitleg geeft over haar werk en de vinder verzoekt een (kleine) bijdrage te doen voor het goede doel. Het initiatief, 'Kunstflessenpost' genaamd, is bedacht door Henk Noorlander, die vroeger al tekenin gen als flessenpost op reis stuurde. 'Maar toen deed ik het alleen voor de lol, nu hoop ik dat het ook wat ople vert. We doen in Den Hoorn ons best het culturele leven te verrijken en ik vind het leuk daaraan mijn bijdrage te leveren.' Noorlanders idee werd omarmd door Souwie Duinker, Ineke Kuiper en Patrick Tanghe, die alle maal hebben beloofd iedere week hun bijdrage te leveren. De eerste zestig kunstwerkjes zijn inmiddels aan de zee toevertrouwd, bedoeling is dat het er iedere week zeker dertig worden. 'Geen probleem, ik maak er iedere avond twee of drie voor het slapen gaan', vertelt Noorlan der. 'Ik ben wat minder productief, maar met z'n vieren moet het luk ken', aldus Duinker, die vindt dat haar werk als kunstenaar prima met het goede doel valt te combineren. 'Soms maak je iets waarvan je ook iets groters zou kunnen maken. Dan dient het dus eigenlijk als voorstu die.' Met de fondsenwerving gaat het inmiddels aardig, volgens Herman Bakker van de Stichting Orgelfront. Toch is er nog behoorlijk wat geld nodig. Hij rekent voor dat voor de aanschaf en verhuizing, het aan passen van Janko's atelier aan de Witteweg - de grond moet worden verlaagd en er moet een fundering komen - en voor het stemmen van het orgel ongeveer €8500,- nodig is. De precieze bedragen wil hij niet noemen. 'De aanschaf alleen kost €7000,-. Daarvan is meer dan de helft binnen. Als het orgel er staat, moet het opnieuw worden geïnto- neerd. We moeten van het kerkorgel een concertorgel maken. Dat kost ook geld, maar dat zien we als de tweede fase van het project.' Bedoeling is in de toekomst gere geld concerten op het orgel te geven, al dan niet in combinatie met de vleugel die er al staat en andere instrumenten en vocalisten. 'We wil len dat zo'n tien keer per jaar doen', aldus Janko. Het atelier biedt ruimte aan ongeveer vijftig toehoorders. Meer informatie over de Stichting Orgelfront kan worden ingewon nen via e-mail orgelfront@mail.com, Charles Janko (tel. 319750) en Her man Bakker (tel. 319618). Kunste naars die willen meedoen met het project 'Kunstflessenpost' kunnen eveneens bij hen terecht. Dona ties zijn welkom op bankrekening 3031.98.974. Kerstspelen op Maartenhuis In de zaal van het Maartenhuis bij De Koog worden maandag en woensdag het Paradijsspel het Kerstspel opgevoerd. Het Paradijsspel is een in beelden weergegeven spel van het schep pingsverhaal zoals dat in Gene sis staat beschreven. Dit spel is geschikt voor kinderen vanaf 9 jaar en volwassenen. Het Kerstspel is het verhaal van de geboorte van Jezus zoals dat in het evangelie van Lucas is te lezen. Dit spel is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar en vol wassenen. De spelers spreken oud- Hollands dialect op rijm. Dit maakt het misschien moeilijk het precies te verstaan, maar er is voor geko zen de stukken te spelen zoals ze al eeuwen worden gespeeld. Het gaat daarbij niet zozeer om het verstan delijk begrijpen van wat er gezegd Kerstmuziekfestival Tijdens de kerstmarkt op 17 decem ber in Den Burg treden in diverse winkels leerlingen van de Muziek- en Dansschool op. Een jury beoordeelt de optredens, waarbij gelet wordt op muzikaliteit, techniek, presen tatie en originaliteit. De optredens beginnen om 14.45 uur. Om 17.00 uur vindt de prijsuitreiking in plaats in de serre van hotel De Lindeboom. Belangstellenden zijn welkom. wordt, als wel om het meevoelen met het hart. Maandag wordt het Paradijsspel opgevoerd, woensdag het Kerstspel. Beide voorstellingen beginnen om 15.00 uur precies. Na aanvang van het stuk worden de deuren gesloten. Wat ik zeggen wou... Open sollicitatie Aan het College van B W Geacht College, Bij dezen geven wij te kennen dat wij geïnteresseerd zijn in de positie van gedeeld directeurschap in vaste dienst van de Brede Wel-Zijn-Niet- Doen Stichting. Deze positie zou voor ons een zeer welkom tegen wicht bieden tegen het gevoel niet te zijn en wel te doen, dat ons als kunstenaars regelmatig bekruipt. We ontkennen niet dat ook die extra vijftigduizend euro ons zeer welkom zal zijn, maar we benadrukken dat onze benoeming toch vooral gezien dient te worden als een mooi cultu reel gebaar. Wij hebben er dan ook het volste vertrouwen in dat wij het directeurschap kunnen combine ren met de werkzaamheden die wij momenteel reeds verrichten. Met de meeste hoogachting, Ed de Boer en Henk Noorlander, Den Hoorn. JIP weer open Het Jongeren Informatie Punt (JIP) is sinds gisteren weer open. Iedere donderdag tussen 15.00 en 17.00 uur kan iedereen tussen de 12 en 21 jaar aan de Wilhelminalaan 1 terecht voor informatie of 'gewoon' om even rond te kijken. Jongeren krijgen bij een vraag diverse keuze mogelijkheden voorgelegd, met de daarbij behorende consequenties. 'Dit alles op dusdanige wijze dat de verstrekte informatie ook daad- De Groeneplaats is van kerst tot oudjaar het toneel van een groot aantal verschillende activiteiten, georganiseerd door hotel De Lin deboom, dat hiervoor een grote tent op het plein laat plaatsen. De tent is van 23 tot 30 december dagelijks geopend, de toegang is steeds gratis. Vorig jaar al ontplooide De Lin deboom diverse activiteiten in de kerstweek, toen nog buiten op het terras. Om de feestelijkheden meer cachet te geven en om minder afhankelijk te zijn van het weer, werd dit jaar voor een grotere opzet en een feesttent gekozen. Het pro gramma bevat optredens van ver schillende musici en artiesten, prijs uitreikingen en workshops. De week wordt afgesloten met een optreden van de Alpenspitzen, een 22-mans Tiroler blaaskapel. De feestweek begint vrijdag 23 december met een optreden van het kinderkerstkoor van Michiel Drij ver, dat vanaf 19.00 uur kerstlie deren zingt. Tevens vindt dan de prijsuitreiking plaats van de verha- lenwedstrijd van Kabelkrant Texel. Ook zaterdag wordt een prijs uitge reikt, dan van de tekenwedstrijd van de OVD. Accordeonist Jan Bakker zorgt voor de muzikale omlijsting, 's Avonds is de tent geopend voor bezoekers van de nachtmis. Op eerste kerstdag verzorgen Gijs en Dory Verschoor en Christine Veeger een optreden met traditionele kerst liederen. Tweede kerstdag worden minder traditionele kerstliederen en -verhalen verteld en gezongen door Zingen met het fanfarekorps Het Koninklijk Texels Fanfarekorps verleent volgens een jarenlange gewoonte de komende tijd mede werking aan diverse kerstvierin gen. Zaterdag 17 december is er in samenwerking met het plaatselijke Rode Kruis een bijeenkomst in De Gollards, waarbij kerstmuziek wordt gespeeld en waar met de bewo ners bekende kerstliederen worden gezongen. Dit samenzijn begint om 14.30 uur. Maandag 19 december is er een volkskerstzang in de doops gezinde kerk in Den Burg. Deze begint om 19.30 uur. Op zaterdag 24 december is er een kerstviering op het plein bij de hervormde kerk in De Koog. Vanaf 19.00 uur wordt er gezongen en gespeeld met leer lingen van de Lubertischool. werkelijk aansluit op de belevings wereld, wensen en mogelijkheden van de jongeren. Anonimiteit en privacy zijn natuurlijk gewaarborgd', aldus het JIP, dat resorteert onder de stichting Pharos, en informatie verstrekt over werk, onderwijs, geld, rechten, seksualiteit, alcohol, drugs en andere zaken. Tussen kerst en oud en nieuw is het JIP gesloten. Pip Barnard en Janien de Bruijn. Dinsdag 27 december geeft een keur aan artiesten acte de présence tijdens de viering van de honderdste geboortedag van Huib (de Rijme laar) Fenijn, terwijl de tent 's avonds het toneel is voor een optreden van Big Band Texel. Woensdag wordt een kinderfeest gehouden met een kinderkerstdisco, donderdag zingt het Oudeschilder Visserskoor, na de finale van de lampionnenwedstrijd van de OVD. Vrijdag wordt het feest afgesloten met een optreden van de Tiroler blaaskapel Alpen Spitzen uit Bilthoven. Dagelijks geeft Anne- marie Reiding workshops, donder dag en vrijdag worden demonstra ties nordic walking gegeven en is Bureau Zandbank aanwezig met allerlei sportieve activiteiten. Een compleet programma is te vin den in de agenda van deze krant, in de agenda van de Kerstvakan tiekrant die vrijdag 23 december verschijnt en op de website www. texelsecourant.nl. Ouwe Sunderklaas Ik las op de kabel dat ik schitterde door afwezigheid. Dat klopt! Ik was anderhalf uur in Question Plaza, maar wat bleek: de uitslag werd bekend gemaakt in het Schouten- huys. Geen probleem, hoor. Ik wil overigens een ludiekere prijsuitrei king dan het traditionele saaie over handigen. En wel op een tijdstip dat de meeste mensen zich weer in het feestgedruis hebben gestort. Welnu, ik heb gelezen dat de prijs toegekend is aan Vleugellam. Jury, bedankt voor het vele goede werk en proficiat. De prijs zal zaterdagmiddag door mij worden uitgereikt in de Twaalf Balc- ken. De spelers achter de genoem de winnende voorstelling dienen de euro's om 5.05 uur te verzilveren. De 101 briefjes van 5 zullen door de hele kroeg aan een 'witte-wit- was-waslijn' hangen. Maar er is nog een voorwaarde. In overleg met de speulers hebben we besloten dat zij zich presenteren in de originele kleding waarmee zij op Ouwe Sun derklaas gespeeld hebben, echter zonder de vleugel (ik heb begrepen dat die niet in de kroeg past). Voor volgend jaar wil graag van de jury horen welke categorieën er zijn bij de kinderen. Ik zal dan een paar prijzen bedenken die leuk voor kinderen zijn. Feitelijk moeten we dit met z'n allen stimuleren, omdat de jeugd de kraamkamer vormt en de 'Toekomst' voor de volgende generatie. Het is nu al zo dat de jeugd tussen 12 en 30 jaar nauwe lijks speelt in de geest van Ouwe Sunderklaas. Ik bedoel maar. Ik kom hier volgend jaar op terug. Frits Langeveld, Den Burg. The Chronicles of Narnia is een spannende familiefilm, die vanaf woensdag 21 december bij Cine ma Texel draait. Het verhaal gaat over Lucy, Edmund, Susan en Peter Pevensie, die verstoppertje spelen in het landhuis van een oude professor. Via een magi sche kleerkast belanden ze in de mysterieuze wereld van Narnia, die wordt bewoond door spre kende dieren, dwergen, bosgo den, paardmensen en reuzen. Maar ze maken ook kennis met de ijskoude Witte Heks, die een vloek over Narnia heeft uitgespro ken, waardoor het er altijd winter is. Onder leiding van de nobele koning, de leeuw Asian, trekken de kinderen ten strijde, om een einde te maken aan het eeuwen oude gevecht tussen goed en kwaad. Een spectaculaire strijd, die Narnia voor eeuwig van de ijzige vloek van de Witte Heks moet verlossen. De film is onder- titeld in het Nederlands. De meeste andere films wor den nog één of meerdere dagen geprolongeerd. Kinderen komen aan hun trekken met de vrolij ke familiefilm Chicken Litte, de avonturenfilm De Griezelbus en de nieuwste Harry Potter, die in de originele (ondertitelde) en een Nederlands gesproken ver sie draait. Daarnaast draaien de romantische komedie Just like heaven en een nieuwe versie van King Kong. Voor Harry Potter en Chicken Little kunnen filmgangers op sommige dagen ook terecht in bioscoop De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim. Een volledig overzicht van de vertoon de films staat in de agenda elders in deze krant en op de website www.texelsecourant. nl 'JK - -T De leden van muziekvereniging Excelsior doen van oudsher hun uiterste best om bij het traditionele kerstconcert in de Maartenskerk zo goed mogelijk voor de dag te komen. Dat geldt zeker voor Anne- lies Schoo, die haar cornet mee nam op de reisvakantie die ze in november maakte door de Namib. de woestijn in het Afrikaanse land Namibië. 'Ik speel nog maar twee jaar bij Excelsior en als ik een hele maand niet oefen, dan worden mijn lippen - noem het maar - slap. Al speel ik dan maar de derde partij, ik heb mijn krachttraining gewoon nodig', vertelt ze. Schoo en haar reisgenoten reisden van camping naar camping, maar repeteren deed ze alleen tijdens tussenstops langs de weg. 'Niemand hoefde het te horen. Ik ben niet zo verschrikkelijk goed en bovendien klinkt de derde partij alléén een beetje vreemd. Dat geldt niet voor mij, want ik heb de rest van het orkest in mijn hoofd.' Het concert, dat voor de 26ste keer wordt gegeven, vindt plaats op maandag 26 december en begint om 12.00 uur. Op het programma staat kerstmuziek uit diverse lan den en van verschillende genres, in bewerkingen van Jacob de Haan, J. van Kraeydonck, Jan de Haan, Frank Bernaerts en Roland Kernen. Daarnaast worden werken gespeeld van onder anderen Handel en Joan Vrijdag 16 december: Om 15.00 uur begint in dorpshuis De Hof een adventsmiddag voor de ouderen van De Koog. De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt vrijdag vanaf 18.00 uur kerstviering in het Eierlandsche Huis aan de Klimp- In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg wordt de der de ronde om het Texels kampioen schap klaverjassen gespeeld. Aan vang 20.00 uur. In appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg begint om 20.15 uur een lezing door wereldfietsers Dick Verschuur en Els Schaap. Toegang €3.-. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de voorstelling 'Woelf' van Neske Beks. Toegang €14,-. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (aanvang 16.00 uur). Chicken Little (16.15 uur), King Kong (20.00 uur) en Just like Heaven (20.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont de ondertitelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (20.00 uur). Zaterdag 17 december: Bij zwembad Molenkoog in Den Burg begint om 9.00 uur een introduc- tietraining nordic walking. Opga ve via tel. 0229-239447 of e-mail info@sportwandelschool.nl. De Muziek- en Dansschool verzorgt een workshop Christmas Carols. Aan vang 10.15 uur. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Om 14.00 uur begint in de kantine van De Bolder aan het Wezenland in Den Burg de kerstviering van ouderen bond ANBO. In de 'Kletsboet' van de familie Hoo- gerheide aan Zuidhaffel is van 14.00 tot 17.00 uur een bijeenkomst van het Texelse LETS-systeem. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps brengt kerstliederen ten gehore in verzorgingstehuis De Gollards in Den Burg. Aanvang 14.30 uur. Om 20.00 uur begint in de Burge meester De Koninghal in Den Burg een competitieavond van Model Racing Texel. Marius de Haas en Wim Baas voeren in de hervormde kerk van De Waal hun programma 'Bloid Koike Bloive' op, met liedjes en verhalen in West fries dialect. Aanvang 20.00 uur. De entree bedraagt €9,-. Reserveren via tel. 0229-201465 of bij de VW in Den Burg. Cinema Texel vertoont De Griezel bus (aanvang 13.30 en 16.30 uur), de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (13.45 en 16.00 uur), King Kong (20.00 uur) en Just like Heaven (20.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Chicken Little (aanvang 15.00 uur) en de onderti telde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (20.00 uur). Zondag 18 december: f4 In manege Akenburg begint om 10.an uur een wedstrijd om de Jaap og Graafbokaal. j Van 13.00 tot 14.00 uur start bij bosk osk Het Turfveld de eerste wandelin uit de winterserie van Het Goudt Boltje. Het Muziekschool Kamerkoor geejO vanaf 16.00 uur een concert met Fra bi se kerstliederen in de hervormde ka tc Den Burg. De toegang is gratis. b< Cinema Texel vertoont De Griezejm bus (aanvang 13.30 en 16.30 uu re de Nederland gesproken versie v< w Harry Potter en de Vuurbeker (13.' (j( en 16.00 uur). King Kong (20.00 u en Just like Heaven (20.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantn park De Krim vertoont Chicken Litt p( (aanvang 15.00 uur) en de onderl telde versie van Harry Potter and tt Goblet of Fire (20.00 uur). Maandag 19 december: In de schuren van Axel Lap aan Witteweg in Den Hoorn wordt va 14.00 tot 16.00 uur een verkoop tweedehands goederen gehoude De opbrengst is bestemd voor de tauratie van het Hoornder kerkje. In de zaal van het Maartenhuis begi om 15.00 uur precies een voorstellii van het Paradijsspel. De voorstellii is geschikt voor kijkers vanaf 9 jaar. In de doopsgezinde kerk in Den Bu begint om 19.30 uur een volkski stzang. Met medewerking van h Koninklijk Texels Fanfarekorps. Cinema Texel vertoont King K01 (aanvang 20.00 uur) en Just like He ven (20.15 uur). Dinsdag 20 december: Bij de Texelse Ambachtelijke Choo latier Looyer (Spinbaan 1 a, Den Bui wordt bij voldoende belangstellu van 14.00 tot 17.30 uur een curs bonbons maken gehouden. Kosti €15.-. Opgave via tel. 313179. Cees van Slooten van WEA Accoui tants Adviseurs bezoekl Texel antwoord te geven op bedrijfssps fieke vragen over de nieuwe wetgeving. Agrariërs kunnen e afspraak maken via tel. 072-50372 of 0227-513333. In de katholieke kerk van Den Bu begint om 20.00 uur de traditions volkskerstzang, waaraan wordt me gewerkt door diverse Texelse mi kanten en gezelschappen. Cinema Texel vertoont King Kot (aanvang 20.00 uur) en Just like He ven (20.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakanti park De Krim vertoont de ondertitek versie van Harry Potter and the Gob of Fire (20.00 uur). TESO zet maandag van 9.30 tot 16.1 uur de tweede boot in en verza dan ieder half uur een afvaart, zo» vanuit Den Helder als vanaf Texel, worden geen wachttijden verwad De afvaarten van 10.00 uur Den Helder en 13.30 uur vanaf Te> zijn die dag uitsluitend bestemd vo het vervoer van gevaarlijke stoffe Meer informatie over de veerdiens' te verkrijgen via tel. 369600 of yvebs www.teso.nl. Zaterdag 17 december: Om 11.00 uur begint een rondleiding door het ambachtencentrum op het Wezenland in Den Burg. Deelname kost €4,-. Voor aanmelden en inlich tingen: tel. 314180. Om 14.00, 15.00 en 16.00 uur begint een rondleiding door de bierbrouwerij aan de Schilderweg. Deelname kost €6,-. Zondag 18 december: Om 11.00 uur begint een excursie door de Slufter. Deelname kost €6,-. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Woensdag 21 december: Om 11.00 uur begint een rondleidi door het ambachtencentrum op Wezenland in Den Burg. Deelnai kost €4,-. Voor aanmelden en inlid tingen: tel. 314180. Om 14.00 uur begint een excui door de Geul. Deelname kost €6 Opgave en inlichtingen bij EcoMa tel. 317741. Donderdag 22 december: Om 11.00 uur begint een rondleidt door het ambachtencentrum op Wezenland in Den Burg. Deelnar kost €4,-. Voor aanmelden en inlid tingen: tel. 314180. Baez. Het orkest staat onder lei ding van dingente Betty Bakker en wordt hier en daar bijgestaan door zangeres Marijke Lionarons, gitarist Jan Beijert en gast-dirigent Michiel Drijver. De toegang is gratis. Na afloop wordt gecollecteerd voor de Stichting Texel Helpt, die kleren en hulpgoederen verzamelt voor arm lastigen in Roemenië en Albanië. Op eerste kerstdag (zondag 25 december) speelt Excelsior vanaf 7.00 uur 's ochtends op diverse plaatsen in Oosterend Bij slecht weer worden de optredens ver plaatst naar het muziekcentrum (de voormalige doopsgezinde kerk) aan de Peperstraat, Hoogwater te Oudeschild Vr. 16 08.55 en 21.06 u. Za. 17 09.20 en 21.30 u. Zo. 18 09.30 en 21.55 u. Ma. 19 09.50 en 22.40 u. Di. 20 10.24 en 23.04 u. Wo. 21 10.47 en 23.44 u. Do. 22 11.30 en - u. Vr. 23 00.24 en 11.57 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 18 decem ber op om 08 49 uur en gaat onder om 16.24 uur; vrijdag 23 december laatste kwartier; zaterdag 17 december springtij. N GEMEENTE TEXEL Van 19 tot 25 december zijn de« gende straten en wegen in verba met werkzaamheden afgesloten vo verkeer: Den Hoorn: Naalrand tussen Klif Mokweg; kruising Naalrand, Klif Herenstraat. De Dennen: Ploeg1® derweg. Den Burg: fietspad lal Waalderstraat tussen Spinbaan Maricoweg; Spinbaan aan zijde Ws derstraat. Vnjdag 23 december, a het eind van de dag, zullen de weg weer toegankelijk worden voor verkeer. De Soos, ANBO en Zusterkringen verzorgen woensdag 21 decem ber een kerstviering in dorpshuis De Waldhoorn. Inwoners van Den Hoorn en omgeving van 55 jaar en ouder zijn vanaf 15.30 uur hartelijk welkom. Er wordt een gevarieerd programma geboden, met een kaal intermezzo en samenza afsluiting is er een broodm Deelname kost €4,-, te void binnenkomst. Opgave bij Ir Wit (tel. 319542) of Nel Br (tel. 319385).

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2