'Deel van werkhaven omzetten in ligplaatsen' Drankorgel 'Jaap Groen 25 jaar hulpstrandvonder TEXELSE j COURANT 'Je zorgt dat spullen bij eigenaar terugkomen' Startnotitie recreatievaart Waddenzee loogste punt gebouw Mantje Groen Zwart Karakteristieke iep bij kerk geveld |ZEG 6CHIET PE WEL OP MET -|DIE FLES, WHNTlK HEBERf WEER EENTJE KLTORif jxMky< RrtTOCHi 60B Q li - ®K- 2.aas VERVOLG VAN PAGINA 1 muit zijn woonkamer houdt hulpstr i een navigatietelex in de gaten of i :hterhaald VRIJDAG 16 DECEMBER 2005 /as het een probleem dat hij in ijn jonge jaren wel eens konijn ad gestroopt in de Egmondse uinen, vroeg hij destijds aan oenmalig burgemeester Jo ingelvaart. De burgemeester kon r wel om lachen en liet Jaap ^iroen uit De Cocksdorp weten lat 'iedereen wel eens wat had 2 |estroopt'. let konijn was voor Engelvaart i ieder geval geen probleem om iroen voor te dragen als hulp- trandvonder. Deze maand viert de tocksdorper zijn 25-jarig jubileum, lij is daarmee op het moment de jngstdienende hulpstrandvonder p het eiland. Op 2 december 1980 ird hij door toenmalig commissa- s van de koningin Roel de Wit offi- leel benoemd. Groen, sinds 1974 eheerder camping De Robbenja- er, was opvolger van de overleden aap Reuvers van hoeve Weltevree. was destijds al reserve-schipper ip de reddingboot en Engelvaart ond dat wel een goede combina- e.' Twee grote containers die vol igaretten behoorden tot de meest tpmerkelijke spullen waar Groen ach de afgelopen vijfentwintig jaar iver ontfermde. Aan hem de taak ivoor te zorgen dat de sigaretten igendom bleven van de rechtma- ge eigenaar en niet door al te Rhulpzame Texelaars in veiligheid ouden worden gebracht. 'We heb- en toen een hoop zand tegen de euren gezet, zodat er niemand i kon komen. Wilco Bergmans, ie toen in de Eendracht woonde, i daarop geklommen en via een ler wist hij toch binnen te komen, laar daarna kon hij er niet meer Groen kreeg op een gegeven oment een telefoontje van de poli dat er een jutter in een van de ntainers gevangen zat. Toen hij arriveerde was Bergmans echter al door voorbijgangers bevrijd. 'Een van die containers was op weg naar Cyprus. Toen ze hier in een loods stonden, hadden Wout Stam (toen nog werkzaam bij de gemeen te) en ik opeens zes Cypriotische advocaten om ons heen staan die allemaal voor die container kwa men.' De container met Marlboro- sigaretten ging uiteindelijk terug naar Amerika, de container met Hol- lywood-sigaretten werd vernietigd.' Texelaars die ook graag aange spoelde sigaretten wilden hebben, kwamen overigens eveneens aan hun trekken. 'Er lagen verpakkingen los op het strand en daar heb ik me kangaroos en koalabeertjes, gingen terug naar Australië. De PTT stuur de Groen een bedankbrief omdat hij voor de post had gezorgd. Par tijen hout, een stuk of zes aange spoelde bootjes en het bij paal 28 gestrande Duitse plezierjachtje de Molli waren andere voorwerpen die hij de afgelopen kwart eeuw van het strand haalde. Ook trof hij een keer een dnehonderdzestigduizend gulden waard zijnde Yokohama fen der. De vier meter lange stootbalk, die schepen gebruiken om op zee naast elkaar te kunnen liggen, ging eveneens terug naar de rechtmatige eigenaar. 'Alleen als we niemand kunnen vinden of niemand zich toen niet echt mee bemoeid. Als je het plastic eraf haalde, zaten er in elk pakje wel een paar sigaretten die droog waren gebleven.' Dankbare herinneringen bewaart hij aan een Australische postzak die in 1993 aanspoelde en waarin een deel van een grammofoon zat. Alleen de koperen hoorn waar het geluid uit moest komen ontbrak. Tot Groens verrassing bleek die in een zak te zitten die hulpstrandvonder Maar ten-Jan Boon elders van het strand haalde. De grammofoon bleek door een stel Australiërs aan een Duitser te zijn opgestuurd. Onderweg sloeg de container met de postzakken echter overboord. 'Het is wel bijzon der dat de postzakken met de delen van die patofoon dan allebei hier op Texel aanspoelen.' De Duitser kwam de apparatuur persoonlijk ophalen. De rest van de postzakken, pluchen meldt, houden we een openbare verkoop.' Het gebied van Groen loopt van de Sluftergeul tot en met de Schorren. De rest van de Texelse kust is in handen van hulpstrand vonders Jaap Duinker, Hans Eel- man, Fulps Duinker, Klaas Uitgeest en Maarten-Jan Boon. De verplichtingen van Groens strandvonderschap stonden soms op gespannen voet met de opvat tingen van enkele jutters uit De Cocksdorp. 'Ik vind zelf dat ik goed contact met ze heb', aldus Groen. 'Ik voel geen rancune naar hen toe en kan het ook duidelijk scheiden wanneer ik wel of niet hulpstrand vonder ben. Ik vind alleen dat de strandvonder niet in zijn hemd moet worden gezet. Je hebt de verplich ting ervoor te zorgen dat de aange spoelde spullen terugkomen bij de eigenaar.' Pharos na de opname van een tijde- krediet door Pharos inmiddels is. Afgesproken is dat in de commissie Welzijn van jari een presentatie verzorgt, onder meer de ambities wor- uiteengezet en op welke wijze invulling wordt gegeven. In i brief aan de raadsleden betreurt ollege de berichtgeving en zegt er een onderscheid moet wor- gemaakt tussen de subsidie- de leningaanvraag van Pharos erzijds en anderzijds het acute obleem dat afgelopen week is itstaan als gevolg van het wegval- van een door Pharos gezochte ilossing. Presentatie van Christmas Carols De Muziek- en Dansschool houdt re brengen in de Doopsgezinde Kerk zaterdag een workshop Christmas te Den Burg. Belangstellenden zijn Carols Zingen. Een koor van rond de van harte welkom. Een voorproefje 25 zangers zal het resultaat van de wordt om 15.30 uur gegeven op de repetitiedag om 16.00 uur ten geho- Stenenplaats. Een deel van de werkhaven in Oudeschild zou in de toekomst kunnen worden gebruikt als lig plaats voor passanten. Dat voor stel staat in een startnotitie over de recreatievaart op de Wadden zee dat de Eilander Raad, het samenwerkingsorgaan van de gemeenteraden van de vijf eilan den, recent heeft vastgesteld. Volgens de notitje wordt het uit breiden van het ëëntal passanten- ligplaatsen op de huidige plekken van de kottervloot een optie als de Texelse visservloot 'in betekenende mate' zou afnemen. Het college sluit in de notitie een verdergaande inkrimping niet uit door onder meer de hoge olieprijzen. Momenteel zijn drie Texelse kotters voor sanering bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit aange meld. 'Indien een aanmerkelijk deel van de haven niet meer voor visse rijdoeleinden kan worden gebruikt, zou de huidige overloopfunctie van de vissershaven omgezet kunnen worden in reguliere ligplaatsen voor passanten', aldus de notitie. Het college benadrukt dat de inspan ningen er in eerste instantie op zijn gericht de vloot in stand te houden en te faciliteren. Volgens voorzitter Jook Nauta van Epilepsiefonds zoekt vrijwilligers Het Natonaal Epilepsiefonds zoekt enthousiaste vrijwilligers voor de begeleiding van vakantiereizen voor mensen met epilepsie. De reizen duren zeven tot tien dagen, van juni tot en met september. De vrijwil ligers werken in teams. Meer infor matie is te krijgen bij het Nationaal Epilepsiefonds, tel. 030-634063, of via website www.epilepsie.nl. nieuwbouw van Mantje aan de van de Rotterdamsche Bank dat tot inenburg heeft afgelopen week 1968 aan de Binnenburg stond. Het n hoogste punt bereikt. Sandor nieuwe gebouw heeft een nokhoog- antje verwacht dat de werkzaam- te van 10,40 meter, een goothoogte tien tot ongeveer half maart nog van 7,70 meter en wordt 28 meter iren. Op de plek van het voor- diep. Het wordt één geheel met de alige pand van ABN/Amro komt winkel van Mantje aan de achterlig- *i kopie van het statige gebouw gende Hogerstraat. <FotoJtmenvmH*uum) Brede Welzijnsstichting De Brede Welzijnsstichting Pharos staat volop in de belangstelling. Dinsdag omdat er aan het eind van het jaar een financieel tekort dreig de en de politiek om hulp werd gevraagd, vandaag omdat Pharos met een tijdelijk krediet de eigen broek weer kan ophouden. De publiciteit geeft voeding aan het onbehaaglijke gevoel dat over de BWS aan het groeien is. Wat ging er ook alweer aan vooraf? In eerste instantie was het de bedoeling om een organisatie met een professioneel management in het leven te roepen met een breed werkterrein op het gebied van wonen, zorg en welzijn. De oprichting raakte in een stroomversnel ling toen Catalpa de peuterspeelzalen wilde afstoten en Pharos vóór 1 april versneld werd opgericht, zodat de peuterspeelzalen meteen over konden naar de BWS. Ander voornemen was om de Muziek- en Dansschool, de SWOT, de openbare bibliotheek er bij onder te bren gen. Probleem was dat deze organisaties hierover tevoren niet waren geraadpleegd, waarna later bleek dat ze een fusie niet zagen zitten of, zoals de bibliotheek, al andere fusieplannen hadden. Oorspronkelijke opzet was ook om de BWS de verantwoordelijkheid te geven over de uitvoering van de zorgtaken die uit de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) voortvloeien. Maar ook hier loopt het anders dan voorzien. Het in werking treden van de WMO is vertraagd, naar verluidt zelfs tot 2007 en bovendien is inmiddels uitgesproken dat de gemeente over de uitvoering van de zorgtaken in gesprek wil met de bestaande zorginstanties. Mochten ook de zorgtaken afvallen, dan resteert er slechts een smal takenpakket voor de Brede Welzijns stichting. Over het peuterspeelzaalwerk klinkt geen onvertogen woord, maar over het jeugd- en jongerenwerk hoor je steeds meer gemopper en de ondoorzichtigheid van Pharos wekt weinig vertrouwen. Er gaan al stemmen op dan maar meteen de stekker uit Pharos te trekken, maar dat is wel erg kort door de bocht. De organisatie is nog geen jaar actief en dan mag je met verwachten dat zo'n instelling meteen op oorlogs sterkte is. Een beetje respijt mag worden verwacht. Bovendien is het met de kennis van nu makkelijk praten om een besluit dat de raad in februari heeft genomen af te schieten. Maar Pharos moet in de com missie Welzijn in januan wel met een héél goed verhaal komen om op de ingeslagen weg door te mogen blijven gaan. Anders geldt het spreekwoord: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. de Stichting Waddenhaven Texel zijn er momenteel geen concrete plan nen om een omzetting uit te voeren. 'Het is een plan dat ook wel eens eerder aan de orde is geweest, maar met de veranderingen die voor de haven op komst zijn, kan het geen kwaad het nog eens mee te nemen.' Het punt is ook aan de orde geweest bij de kosten-batenanalyse die de zogeheten werkgroep-Wortel in aan loop naar de mogelijke havenoveA dracht aan de gemeente in opdracht van het college heeft uitgevoerd. De uitkomsten van dat onderzoek zijn nog niet openbaar gemaakt. De plannen voor de haven van Oudeschild zijn onderdeel van een serie voorstellen, opties en mogelijk heden voor de jachthavens van de vijf Waddeneilanden en de recreatie vaart op de Waddenzee. De notitie is voor de eilanden letterlijk een geza menlijke start om de recreatievaart 'beheersbaar' te maken, zodat het rijk het criterium van maximaal 4400 passantenligplaatsen rond de gehele Waddenzee kan loslaten. Dat maxi mum is vastgelegd in de huidige Pla nologische Kernbeslissing Wadden zee om de druk van de recreatievaart op de Waddenzee te beteugelen. Met name de eilanden willen echter van dat maximum af, zodat de han den vrij zijn om de jachthavens aan te passen. Het njk toont zich in de PKB bereid soepeler met het maxi mumaantal ligplaatsen om te willen gaan, mits lokale overheden en de provincies Noord-Holland, Friesland en Groningen zelf met 'beheers baarheidsplannen' komen zodat de recreatievaart de waarden van de Waddenzee niet aantast. In bestuur lijke gelederen hebben het Eilander College (het samenwerkingsverband van de eilandburgemeesters) en de Eilander Raad besloten het vraag stuk gezamenlijk op te pakken. Veiligheid wordt als belangrijk ste argument voor aanpassingen genoemd. Met name op de andere eilanden is die tijdens pieken in het hoogseizoen soms in het geding. 'Op de tweede plaats zal er marginaal sprake zijn van capaciteitsuitbrei ding.' Opgemerkt wordt dat aanpas singen eveneens nodig zijn, omdat nieuwe plezierjachten in de loop der jaren groter en breder zijn geworden. Knelpunten zijn de onmogelijkheid om zeewaarts uit te breiden (ver boden in de PKB) en landinwaarts is uitbreiding een dure onderne ming. Om de druk van de recre atievaart beheersbaar te houden, wordt onder meer voorgesteld dat er op het IJsselmeer meer natuurlijke lig- en ankerplaatsen komen, zodat schepen minder snel de Waddenzee opgaan. Het IJsselmeer, de groot ste leverancier van recreatievaart op de Waddenzee, kent nu nog relatief weinig natuurlijke ligplaatsen. Ook wordt voorgesteld het IJsselmeer in brede zin in de discussies te betrek ken. Eveneens wordt geopperd te bekijken of er bij de overgangen van het IJsselmeer naar de Waddenzee 'signaleringspoorten' kunnen komen die aangeven hoe druk het is. Volgens Nauta is het belangrijk dat de recreatievaart niet alleen op excessen wordt beoordeeld. 'Negentig procent van de schepen vaart via de betonde routes en dat heeft geen effect op de Waddenzee. Problemen ontstaan als jachten zich laten droogvallen en daarbij niet aan de regels houden waardoor er verstoringen optreden. Hekken en palen op speelveldje B en w gaan ermee akkoord dat op een stuk openbaar groen bij de Lubertischool in De Koog hekken worden geplaatst alsmede doelpa len waartussen een net kan wor den opgehangen. Zolang dat met gebeurt is sprake van een gevaarlij ke situatie, want het terreintje wordt door de schooljeugd gebruikt als trapveldje. Daarbij gebeurt het tel kens dat ballen op de Brink belan den. Op het openbaar groen mag eigen lijk helemaal niet worden gevoetbald en mogen ook voorzieningen daar voor met worden aangebracht. Het college is bereid om de bestemming in een volgend bestemmingsplan te wijzigen in 'speelterrein' waardoor dit allemaal wél mag. Vooruitlopend daarop wil men het plaatsen van genoemde voorzieningen mogelijk maken met een artikel 19 proce dure. Het terreintje is gemeente- eigendom, maar de kosten van de palen en de hekken (waarvoor ook bouwvergunning nodig is) komen voor rekening van de school. Dergelijke excessen moet je aan pakken en voor de schepen die via de betonde routes varen, moet je zorgen dat er goede ligplaatsen zijn. Dat is een uitgangspunt dat ik nu nog een beetje mis in de startnoti tie.' In de notitie wordt de Stichting Jachthavens Waddeneilanden, het samenwerkingsorgaan van de pas santenhavens, ovengens als partner aangewezen om mee te praten over beheersbaarheidsplannen. Nauta is voorzitter van die stichting. Het uit eindelijke doel is volgens hem dat de recreatievaart in de regelgeving de status van 'duurzaam recreatief medegebruik' krijgt en dat de jacht havens op de eilanden voldoende ligplaatsen krijgen om de groeiende recreatievaart op een veilige manier op te vangen. Een karakteristieke iep die tiental- dagochtend geveld. De boom, die len'jaren lang in de tuin voor de naar schatting tussen de zestig en hervormde kerk aan de Binnenburg tachtig jaar oud was, was getroffen in Den Burg heeft gestaan, is dins- door de iepziekte. Met behulp van een kettingzaag en de telekraan van Pietje Kager werd de iep in een paar uur tijd weggehaald. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5