Ecologie van plankton onderwerp van studie De Gollards komt in kerstsferen TEXELSE 7 COURANT 'Vleugellam' wint prijs Langeveld Doelen Sint steunt gehandicapten judofeest leven Loncaric van het Koninklijk deze voor geologisch oceaanon- IOZ promoveerde gisteren op zijn derzoek cruciale organismen. Hij mderzoek naar foraminiferen, één- ontdekte daarbij één unieke soort, :ellige dierlijke organismen. Lon- die consequent vijf dagen na vol- aric bestudeerde de ecologie van Ie maan reproduceert en daarna Naam Met naam en toenaam in de krant staan. Het kan leuk zijn, bijvoorbeeld als je een eigen bedrijf begint, een doelpunt hebt gemaakt of op een andere, posi tieve manier in het nieuws bent. Minder leuk is het, als je zaak fail liet gaat of als je iets hebt gedaan wat niet mag. Daarom noemen we in verslagen van rechtszaken of berichten over aanhoudingen geen naam, zelfs geen initialen, al is het maar om misverstanden te voorkomen. Vandaar dat in het artikeltje over de wijndiefstal afgelopen dins- geen naam werd vermeld. Maar nieuws gaat snel op Texel, zo bleek met Ouwe Sunderklaas, toen het voorval in De Koog meerdere keren werd gespeuld. En via het verslag van dit volks feest belandde de naam alsnog in de krant, waarbij de verslaggever kwestie de berichtgeving nog eens dunnetjes overdeed. 'Was dat nou nodig? Pek en veren ontbraken er nog maar aan', waren verwijten die ik van enkele lezers kreeg Tja. het had wel wat minder gekund, maar de nachtelijke hectiek van de verslaggeving is de passage aan de aandacht ontsnapt. Overigens kreeg ik ook reacties van colle- 's en lezers die zeiden dat Texel sr met Ouwe Sunderklaas niet omheen draait en de verslagge ving een weerslag moet zijn van dit feest. Er komen dan wel meer ondeugden aan het licht die voor de betrokkenen niet altijd vleiend zijn. En die moeten de volgende Achter de schermen dag toch weer over straat. We moeten het ook in perspec tief blijven zien. Jatten mag niet, maar is er een verschil met jut ten? Spoelt er bijvoorbeeld een deklast aan op het strand, dan zijn we er als de kippen bij om de balken achterover te druk ken. Terwijl we weten dat ze aan een ander toebehoren. Zo gaat het ook in de winkel. Vraag een gemiddelde middenstander maar eens hoeveel spullen er uit zijn of haar zaak verdwijnen, zonder dat ze worden afgerekend. Zijn het nou echt allemaal overkanters die dat op hun geweten hebben? Ik heb het niet eens over belas tingontduiking, zwart werken en het zwendelen met toeristenbe lasting. Zelfs ik ben niet roomser dan de paus, al lijkt het me beter mijn ondeugden niet aan de grote klok te hangen. Ik denk dat ik iemand in De Koog deze week maar eens een kaartje ga sturen, waarin ik hem een hart onder de riem steek, prettige feestdagen en een voorspoedig nieuwjaar wens en de hoop uit spreek dat Texelaars het voorval na Ouwe Sunderklaas collectief van de harde schijf wissen en zich voortaan concentreren op de positieve kanten van hem en al die andere gespeulde Texelaars. Gerard Timmerman VRIJDAG 16 DECEMBER 2005 Schelpjes van algemene soorten planktonische foraminiferen uit het studiegebied boven Walvisrug ten westen van Namibië in de Zuid Atlantische oceaan (de witte balkjes 0,1 mm groot). massaal afsterft, waardoor de lege schelpjes twaalf dagen later mas saal naar de zeebodem zinken. Omdat deze schelpjes daar oplos sen, leveren ze echter geen mate riaal op voor het langjarig zeebo demarchief. Ander soorten doen dit wel. Zij reproduceren het hele jaar min of meer continu, met een kleine piek in de zuidelijke lente. De schelpen van deze soorten blij ven al sinds de ijstijden bewaard in de bodem van de zuidoostelijke Atlantische Oceaan ten westen van Namibië en kunnen goed gebruikt worden voor de reconstructie van de zeewatertemperatuur op basis van de verhouding van de verschil lende zuurstofisotopen in de schel- penkalk. Zuurstof bestaat uit het 'lichte'atoom 160 en het 'zwara' atoom 180. De verhouding van'aeze twee typen zuurstofatomen in de schelpenkalk hangt af van de temperatuur van het zeewater waarin het organisme leeft. Bij analyse van bodemmon sters kunnen aan de hand hiervan de veranderingen in de watertem peratuur worden afgelezen. Neven vond dat een kleine foramini- ferensoort in het studiegebied, Glo- bigermita glutinata, een zeer goede indicatie gaf van de wintertempera- tuur van de oppervlaktelaag van de oceaan. Andere soorten gaven een te laag temperatuursignaal, omdat de schelpengroei ook nog plaats vindt in dieper - en dus kouder - water. Wie heeft de prijs van €505,- gewonnen die Frits Langeveld had beschikbaar gesteld voor de meest originele wagen en waar is het geld? Volop verwarring maandagavond na afloop van de optocht van Ouwe Sunderklaas in Den Burg, zowel bij de organise rende Folklorestichting als bij de speulers. Er bleek bij de organisatie ondui delijkheid te bestaan over wie zou bepalen wie de prijs had gewonnen, de jury of Langeveld. Maar Lange veld was in geen velden of wegen te bekennen, zodat Gerard van der Kooi zich in zijn hemd voelde gezet. Dinsdagmorgen meldde Van der Kooi zich bij de redactie met de mededeling dat de jury alsnog voor stelling nummer 404 Vleugellam, geïnspireerd op de gebeurtenissen rond de concertvleugel, tot winnaar had uitgeroepen. Deze uitbeelding van een uitklapbare vleugel van zeven meter breed, waarbij op de melodie werd gezongen van Het is uit het leven gegrepen van Farce Majeur, werd verzorgd door Cees Dros, Kees Bakker en Willem Hou wing. De winnaars hebben besloten Dwangsommen illegale bouw In het kader van de handhavingactie tegen illegale bouw in Vakantiecen trum De Krim treedt het college opnieuw op met dwangsommen. Drie bungaloweigenaars moeten een zonder vergunning geplaatst bouwwerk of gebouw binnen drie maanden slopen, anders moeten ze een dwangsom van €100, - per dag betalen, wat kan oplopen tot maxi maal €3000, -. Het betreft respec tievelijk een bijgebouw van onge veer 12 vierkante meter en twee overkappingen. de prijs beschikbaar te stellen aan de nieuwe stichting die de ech te concertvleugel in eigendom zal nemen zodra deze is opgedoken. Navraag bij Langeveld leert dat hij na de optocht anderhalf uur in Question Plaza is geweest, ter wijl de organisatie in de krant had bekend gemaakt dat de prijsuitrei king dit jaar in het Schoutenhuys zou plaatsvinden. In een reactie laat Langeveld weten dat de geldprijs zaterdagmiddag alsnog zal wor den uitgereikt in De Twaalf Balcken. Meer hierover in de rubriek Wat ik zeggen wou. Hieronder de uitsla gen die maandagavond nog niet beschikbaar waren. De Cocksdorp Jeugd - Individueel: 1.Molenlaan weedstekjes, 2.Iepen Molenlaan. Paren: 1.Koopplein. 2.Verwendag, 3.Paracentrum. Groepen: 1.Omlei ding Molenlaan, 2.Brandweerkazer ne, 3.Strijboskukels Volwassenen: Groepen: 1 .Wie van de drie, 2.Zorg- bus, 3.Visclub. De Waal Kinderen - 1.De aardappelkiepers, familie Kooger; 2.De aardappelkie pers, familie Wetsteen; 3.Singlepar ty, familie Wonder: 4.Racingteam, Thijs Vermeulen: 5.Clown. Sander Witte. Volwassenen - 1.De linge riewinkel, Johan en Els de Waard, 2.Waalder keuken. Jan Buis; 3.Het jaar in vogelvlucht, Hans de Winter. Folklorebeker: Kersttuin Hemelraad, groep Polderweg. Wisselbeker: Rotonde Joke en Piet, Romijn Ros en J.D. Vermeulen. Oosterend Jeugd - Enkelingen: 1 .Visserskind. Duo's: 1.GVO. Groepen: I.Rode gasolie. Volwassenen - Enkelingen: 1.Paranoia para, 2.0orlog m de Koetebuurt. 3.Noodklok voor fanfa re. Duo's: 1.De blijde, 2.Jaap Gaap. 3.Soli Deo Gloria. Groepen: 1 Koffie verkeerd. 2.Collectanten, 3.Herrie in de straat. Introductieles nordic walking Betsie Verhoeven van de Nordic Walking School.nl verzorgt zaterdag 17 december en 7 januari een intro ductietraining nordic walking. Deze training duurt een uur en geeft een beeld van de inhoud van de cursus die op 14 januari van start gaat en uit zes bijeenkomsten bestaat. Zes lessen zijn volgens Verhoeven 'ruim voldoende' om de juiste techniek te leren. Dat gebeurt volgens een 'uit gekiend vierstappenplan', ontwik keld door de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie en de Nederlandse Bedrijvenbowling Dat Op de Steenenplaats in de bow lingcompetitie voor bedrijventeams wist te winnen van Pruttelhuus, was vooral te danken aan games van 193 en 165 van Erna van der Star. Spannend was de partij tussen Kraanverhuur Kager en Loonbedrijf Plaatsman, omdat beide teams met een evengrote handicap spelen. De eerste twee games werden gewon nen door Loonbedrijf Plaatsman, maar in de derde game brandde Rutger Oosterhuis jr. los en gooide een game van 222 pins. In de vierde game gooide Pietje Kager 195, met een serie van 724 goed voor twee punten. Bij L'Avenir gooide Linda Tomassen een persoonlijk record van 158. Uitslagen: Hotel Tatenhove-L'Avenir 4-1. 't Pruttelhuus- Op de Steeneplaats 1-4; Taxi Grootjen-App. verh. Land en Zeezicht 3-2: Klit 12-Sam Sam 0-5; Loonbedrijf Plaatsman-Kraanver- huur Kager 3-2; Tegel bedr. Huysman-De Kolonist 0-5. Straatvoetbal in De Koog Ondernemersvereniging De Koog Badplaats houdt vrijdag 30 december voor de vierde keer het open Biervat Straatvoetbaltoer nooi. Het sportieve evenement wordt gehouden op het pleintje voor discotheek De Toekomst in de Dorpsstraat. Deelname staat open voor alle Texelse voetbal lertjes. Er wordt gespeeld in twee leeftijds categorieën. Voetballers van 7 tot en met 10 jaar spelen van 10.00 tot 12.30 uur. De al wat oudere talenten, van 11 tot en met 14 jaar, komen in actie van 13.00 tot Skivereniging. Zowel de training als de cursus begint om 9.00 uur en gaat van start op het grasveld van zwembad Molenkoog in Den Burg. Deelname aan de introductie kost €10,-, de kosten voor de gehele cursus bedragen €65.-, exclusief gebruik van wandelpoles. Opgave is mogelijk via tel. 0229-239447 of e-mail info@sportwandelschool. nl. Meer informatie staat op de website www.nordicwalkingschool. nl. Wie interesse heeft om tot trai ner te worden opgeleid in deze snel groeiende sport, kan contact opnemen met Jan Tonneman, tel. 06-55937535. Zwemmers naar Heemskerk Zwemmers Wouter Dogger, Simone de Wit en Jolanda van Strien deden afgelopen weekend mee aan het het CAM-toernooi (Cor Augustijn Memorial) in Heemskerk. Er deden zes verenigingen uit Noord-Holland deel, waarvan alleen de twee snel ste zwemmers per leeftijdscatego rie mochten starten. Zowel Wouter Dogger als Simone de Wit nam deel aan de ludieke estafette 10 x 10 x 50 m vrije slag. In deze estafette zwemt elke zwemmer (vijf dames en vijf heren van elke vereniging) 10 x 50 meter vrij, een ware uitputtings slag. Zwemvereniging Hoorn, waar voor beide zwemmers uitkomen, behaalde de eerste plaats.Ook in het eindklassement kwam ZV Hoorn als eerste uit de bus. Uitslagen: Wouter Dogger - 100 meter rug- crawl,1.08.00, 8ste plaats; 100 m vrije slag, 0.56.10, 1ste plaats. Simone de Wit - 100 m rugcrawl, 1.12.50, 2de; 100 m vrije slag 1.01.94. 1ste. Jolanda van Strien - 100 m schoolslag. 1.25.87, 6de, 100 m vrije slag, 1.08.48, 8ste. 17.00 uur. Wedstnjden duren acht respectievelijk tien minuten. Teams bestaan uit drie spelers. Een wis selspeler is toegestaan. Alle deel- nemertjes krijgen frites en warme chocolademelk. Deelname is gratis. Opgave, onder vermelding van de naam van het team, is mogelijk bij Ab Middelbos (tel. 311473) en Elly Schoo (tel. 317706). 's Avonds begint om 19.00 uur een zogenaamd panna-toernooi voor voetballers van 15 jaar en ouder. Er wordt één-tegen-één gespeeld, volgens de officiële panna-regels. Deelname kost €1,-. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 20 december Veld A: 18.30 Schouwstra-Oostra De Waal 19.15 De Waal-Bremakker 1 Oostra 20.00 Nioz 1-Autocentrale Kobeko 20.45 Tevoko j.-Kobeko Autocentrale 21.30 Bremakker-Maarco B. Tevoko j. 22.15 Cocky-Paal 28 Maarco Bouw Veld B: 18.30 L&R-NIOZ 3 Interieurbouw 19.15 Interieurbouw-NIOZ 2 NIOZ 3 20.00 OSG-Rabobank Albert Heijn 20.45 De Wit-Albert Heijn Beverdam 21.30 Rab-Beverdam De Wit 22.15 De Pilaar-Wessels Rab Veld C: 18.30 Krim-Sportshop lepe de Boer 19.15 lepe de Boer-Timmer De Krim 20.00 Beverdam 2-Bar Sportief Timmer 20.45 NBC-Durper Drup Beverdam 2 21.30 Smash'68-Natuurwinkel NBC Uitslagen 13 december Langeveld de Rooij-Ecotiem 3-0; Rand- stad-TESO 3-0; Texelse Autocentrale- Tevoko jeugd 2-1; NIOZ 1-Kobeko 2-1, Bremakker-Paal 28/De Krim 3-0, Maarco Bouw-Cocky's Kapsalon 0-3; NIOZ 3- NIOZ 2 0-3; Slagerij Beverdam-Lange- veld de Rooij 3-0; Rabobank-lnterieur- bouw Texel 3-0; Albert Heijn-Bouwcenter Rab 3-0; Wessels Ontwerpt!-OSG 3-0, De Pilaar-De Wit Installatietechniek 1-2; Durper Drup-Jozefschool 3-0; Zeilmake rij Texel-Smash'68 0-3; Smash'68 Piet Kooger-Paracentrum Texel 3-0. Dames Tevoko Het eerste damesteam van Tevoko treft zaterdag in de laatste wed strijd van het jaar Zaanstad 2. Een belangrijk duel, omdat beide teams in de onderste regionen van de ranglijst verkeren. Bij winst pas seert Tevoko de Zaankanters en weet zich dan iets veiliger voor degradatie. Beide teams speelden eerder tegen elkaar in de competitie 2003/2004, toen Zaanstad net voor Tevoko kampioen wist te worden. In de het afgelopen voorjaar gespeelde wedstrijden om promotie/degrada tie hielden ze elkaar vrijwel in even wicht. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 13.30 uur. Tevoko hoopt op veel supporters. Menwedstrijd in Akenburg Vijfentwintig menners doen zondag in manege Akenburg mee aan de derde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Zij rijden tweemaal een vaardigheidsproef, met de bekende kegeltjes. De start is om 10.30 uur, de prijsuitreiking wordt rond 16.00 uur verwacht. Belangstellenden zijn welkom, de toegang is gratis. Texelaar opnieuw in TV-programma De een is kok en staat erom bekend geen blad voor de mond te nemen. De ander is interieur bouwer en kan eveneens verbaal gas geven. Bij de verbouwing van café-restaurant Bilder in de Dorpsstraat waren TV-kok Her man den Blijker en interieurbou wer Michel Wijnnobel uit De Koog al aan elkaar gewaagd en dat heeft een vervolg gekregen. Wijnnobel, van Interdeco, heeft de afgelopen weken in Vlissingen mee geholpen aan de verbouw van een restaurant dat eveneens door Den Blijker voor het RTL-5 programma Herrie in de Keuken onder handen werd genomen. Wijnnobel: 'Tijdens de opnames bij Bilder klikte het meteen tussen ons. Na een uurtje was ik al klaar met zijn opmerkingen en begon ik dat gewoon terug te doen. Dat werkte heel goed, want we bleken op dezelfde lijn te liggen. Hij vroeg na de opnames of ik nog eens wilde meehelpen en kort daar na belde hij al op voor de opnames in Vlissingen.' Samen met zijn medewerkers Ben Siebinga en Ron Muller en zijn vrouw Gina was Wijnnobel ander halve week in touw in restaurant Belle-Amie. 'We hebben het van binnen helemaal veranderd.' Wijn nobel en Den Blijker wisten elkaar opnieuw te vinden. 'We spaarden elkaar niet. Hij vroeg op een gege ven moment om een maat en ik zei «meteen "anderhalve meter dik, net als jij". Dat soort dingen.' Ach ter de boude uitspraken over en weer ging ondertussen wederzijdse waardering schuil. Wijnnobel: 'Hij ziet goed wat er aan een restaurant moet gebeuren. Hij heeft ook goede impuls-ideeën.' Wijnnobel is tevreden over het ver nieuwde inteneur in het Vlissingse restaurant. 'We hebben daar een mooi Texels product achtergela ten.' De Texelaars sliepen tijdens de opnames in hetzelfde hotel als het TESO-personeel tijdens de afbouw van de Dokter Wagemaker. Het pro gramma is dinsdag 20 december vanaf 21.30 uur te zien op RTL-5 Met belangstelling kijkt mevrouw N. Broere-Risseeuw hoe Lody en Lia van der Wulp bij haar voor de deur kerstversieringen ophangen in de gang van De Gollards. Zo'n tien vrij willigers waren de afgelopen dagen in de weer om het zorgcentrum en het Verpleeghuis in kerstsferen te brengen. Dat ging geregeld gepaard met een praatje met de bewoners, vertelt Van der Wulp. 'Veel van deze mensen heb ik als kind nog gekend. Als ik zeg dat ik Lo heet, weten ze het vaak even met, maar als ik Lody zeg, dan kennen ze me meteen De twee gingen met de kerstver sierselen aan de slag, nadat ze een oproep voor vrijwilligers had den gelezen. 'Het is een warm huis hier', vertelt Van der Wulp 'Je hoort oudere mensen nog wel eens mop peren dat ze het niet naar hun zin hebben, maar dat hoor je hier hele maal niet.' IFotoMmtnHnHMtum, Ik ben hier zó blij mee.' Mare Westerlaken kon woensdagavond zijn geluk niet op. Hij raakte niet jitgekeken op de cheque van £600,- die hij en huisgenoten Kim Mman en Mark van der Vliet had den gekregen van Henk Beijert ran de Goede Doelen Sint. Het geld wordt gestort in het Jilske- (onds en komt ten goede aan de jrganisatie van het Texelse G- udofeest. De Goede Doelen Sint is een initi- ïtief dat voortkomt uit de gerefor- neerde kerk, waarbij vrijwilligers als sinterklaas en zwarte piet op pad gaan en de opbrengst ten goede komt aan een goed doel. Gestoken in fraaie kostuums gingen ze over het eiland en legden in totaal 32 huisbezoeken af en bezochten de Bruinvisschool. Het resultaat was een fraaie opbrengst. De winst werd tot voor kort geschonken aan een landelijk doel. 'Maar we hebben nu besloten om dat voortaan aan een Texels doel te besteden', verteit Beijert, die zich woensdag samen met mede-sint Joop Schouwstra en een vette cheque in het huis van de Stichting Blied aan de Burger houtstraat meldde, waar de drie judoka's samen met drie andere verstandelijk gehandicapten wonen. Aanwezig was ook Henk de Vries, die zich al jaren inzet voor het gehandicaptenjudo op Texel. Elke zaterdag geven hij, Albert Hoven en anderen in Sportschool Texel judoles en in oktober werd voor het derde jaar het Texelse G-Judofeest gehouden. Hieraan namen behalve zo'n tien tot twaalf Texeise judoka's ook verstandelijke gehandicapte judoka's uit de rest van Nederland. Engeland en Scandinavië deel. De winnaar van het toernooi krijgt de Jilske-trofee, vernoemd naar Jilske de Vries, een nichtje van Henk de Vries dat zomers lang op Texel ver bleef, zich verbonden voelt met het gehandicaptenjudo en heeft geko zen voor de gehandicaptenzorg. Om de kosten voor de deelnemers zo laag mogelijk gehouden, is het zogeheten Jiskefonds in het leven geroepen. De storting die de Goede Doelen Sint heeft gedaan, komt ten goede aan het judofeest dat op 7 oktober 2006 op Texel wordt gehouden. Beijert van de Goede Doelen Sint overhandigt de cheque van €600,- aan jodoka's aan Kim Afman, Mark Westerlaken en Mark van der Vliet.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7