VLEUGEL Agenda Brul centraal in rustgevende ambiance pPlENie TEXELSE 2 COURANT KRINGEN teso Carla Roeper exposeert in Texelhoeve Geknip%<? Kamerkoor zingt Franse kerstl if staan centraal bij de expositie van Ericka Voortman in galerie Point of View in Den Burg. (Foto jo De Alexanderhoeve in de Prins Hen drikpolder is tijdens de kerstdagen het domein van singles. De rubriek Lekker Single van de Volkskrant houdt er samen met Annemarie Hottentot uit Amsterdam van vrij dagavond 23 december tot en met dinsdagochtend 27 december een Kerstkookweekend voor singles. Deelnemers aan het weekend krijgen enkele kookworkshops van Hotten tot en ze leren ook snijtechnieken, bonbons maken en decoratie. Daar naast is er voor de deelnemers de gelegenheid strandwandelingen te maken of elders het eiland te verken nen. Singles kunnen zich voor het hele weekend inclusief overnach ting aanmelden, maar ook alleen voor de workshops. Ze kunnen zich ook opgeven voor een etentje dat op tweede kersdag op Alexander hoeve wordt gegeven. Aanmelden is mogelijk op tel. 06-41767232 of via lekkersingle@volkskrant.nl. In de Twaalf Balcken in Den Burg wordt zaterdag 24 december vanaf 16.00 uur een kerstborrel voor singles gehouden. www.beeldbanktexel.nl Een groot portret van een stier, een baal stro om op te zitten en een in lederhuid gewikkeld boek je. Dat zijn de voorwerpen die bezoekers treffen bij een bezoek aan galerie Point of View van Ericka Voortman aan de Schou- dieck in Den Burg. De attributen roepen vragen op. En verwachtingen, want bij voor gaande voorstellingen die Voort man in het voormalig strandhuisje in haar achtertuin hield, waren de antwoorden en verklaringen vaak verrassend en origineel. Een vraag is snel beantwoord. Het portret van de stier is inderdaad afkomstig van de expositie Stier op Stal die Voort man in 2000 op hoeve De Nes hield en waarvoor ze diverse stieren bij landbouwer Rien van der Star in Het Noorden fotografeerde. Andere vragen worden langzaam maar zeker via het boekje beant woord. Daarin wordt verhaald over een meisje, Atropeia, dat op zoek gaat naar een gebrul dat ergens in de verte te horen is. Over een periode van veertien dagen is te volgen hoe het haar vergaat. Al lezende ontstaat een link tussen het gebrul in het boekje en het portret van de stier. De afbeelding ontpopt zich langzaam tot het portret van het gebrul. Dat staat tegelijkertijd in schnl contrast met de rust en sere niteit die verder in de galerie heerst. Volgens Voortman kan de afbeel ding worden gezien als een sym bool voor machteloze woede die mensen soms in zich kunnen voelen Dierenbescherming De Kattenboet van de Dierenbe scherming houdt een fotowedstrijd met als titel 'het kerstfeest van uw kat'. Foto's die in dit thema pas sen, kunnen (voorzien van naam en adres) tot 15 januari worden gestuurd naar de Dierenbescherming Den Helder, Postbus 2046, 1780 BB Den Helder of per e-mail naar db.denhelder@quicknet.nl. Per adres mogen maximaal twee foto's worden ingestuurd. Als geen minimum van vijftig foto's wordt gehaald, vindt de wedstrijd geen doorgang. De inge zonden foto's worden geplaatst op de website van de kattenboet (www. kattenboet.nl). De winnende foto blijft op de site staan en komt te hangen bij Dierenspeciaalzaak Blokker en Zn in Den Helder. De inzending staat alleen open voor mensen binnen het werk gebied van de Dierenbescherming Den Helder (Den Helder, Anna Pau- lowna, Breezand, Wienngerwaard en Texel). De eerste prijs is een krabpaal ter waarde van €45,-. opwellen. 'Dat kan zo verstikkend werken dat het als een soort brul bij je naar buiten komt.' De rustieke ambiance moet de bezoeker de mogelijkheid bieden het gebrul een eigen plek te geven. Het is de derde keer dat Voortman een expositie houdt in het tuinhuisje in haar ach tertuin. De tentoonstelling loopt tot januari. Volgens Voortman kunnen bezoekers gewoon via de poort de achtertuin inlopen en een bezoek aan de galerie brengen. Lampionoptocht door winkelhart De Ondernemersvereniging Den Burg (OVD) houdt donderdag 29 december een lampionoptocht door de winkelstraten van Den Burg. Gestart wordt om 17.00 uur bij de feesttent op de Groeneplaats. Daar volgt na afloop de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd waarvoor de kleurplaten nog tot 28 december kunnen worden ingeleverd. Kleur platen zijn verknjgbaar bij alle deel nemende winkels. Kinderkerstfeest zondagsschool De hervormde en gereformeerde zondagsscholen van Den Burg vieren zondag eerste kerstdag gezamenlijk kerstfeest in de her vormde kerk. Er wordt gezongen en gespeeld, er wordt chocolade melk gedronken en het kerstverhaal wordt verteld door de dieren die de geboorte van Jezus meemaakten. Het thema is 'komt allen tezamen' en kinderen wordt gevraagd hoofd deksels uit alle landen te dragen. De viering begint om 17.00 uur. Plaats Welk concert, welke kerstuitvoe- nng zal ik deze week bijwonen? Ik kan naar het fanfare, naar het Maartenhuis, naar de festivitei ten op de Groeneplaats, naar de volkskerstzang in de rooms-katho- lieke kerk, naar kerstavondjes van verenigingen waar ik lid van ben. Het wordt bijna teveel. Ik moet een keuze maken, anders ben ik murw gevierd voordat het echte feest begint, ledereen komt naar Texel en ik verheug me op de dagen samen met mijn familie. Warmte, muziek, verhalen, licht en mensen die van me houden. Ik ben rijk, denk ik dan. En dan komen van alle kanten de oproepen om mijn rijkdom te delen. De giro's zijn het gemakke lijkst en vragen alleen om een pen en een envelop. Maar de persoon lijke oproepen zijn anders, direc ter. Wil ik de intimiteit van mijn familiegebeuren, mijn tijd, delen met iemand die minder bedeeld is? leder jaar wordt in de decem bermaand op deze manier aan de deur geklopt en ik beken, ieder jaar moet ik weer over een drempel. Ik denk wel eens, al die oproepen in december maken mij ook murw. Laat me toch met rust, zodat ik op eigen initiatief mijn gang kan gaan. Nu móet het allemaal zo nodig, het spontane is eraf. Wie wil er nu uit verplichting goed doen of gedaan worden? Een schrijnende titel vond ik altijd het boek van Harriet Freezer: 'Wat doen we met moe der met de feestdagen?' Je zal die moeder maar wezen. En toch... Ik moet nog even aan het werk. Eerst langs de stal en dan de plaats in de herberg ruimer maken. Pien Verberg DINSDAG 20 DECEMBER 2005 Vrijdag 23 december: In de feesttent op de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.00 uur een optreden van het kinderkerstkoor. Tevens vindt de prijsuitreiking plaats van de verhalenwedstrijd van Kabel krant Texel. De tent is geopend van 15.00 tot 21.00 uur. Op het pleintje van Den Hoorn begint om 19.00 uur een kerstzangavond Hoogwater te Oudeschild Di. 20 10.24 en 23.04 u. Wo. 21 10.47 en 23.44 u. Do. 22 11.30 en - u. Vr. 23 00.24 en 11.57 u. Za. 24 01.04 en 12.40 u. Zo. 25 01.44 en 13.30 u. Ma. 26 02.40 en 14.20 u. Di. 27 04.07 en 16.47 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 18 decem ber op om 08.49 uur en gaat onder om 16.24 uur: vrijdag 23 december laatste kwartier; zondag 25 december doodtij. meer zien. Maar ivat blijkt nu? Er zijn toch nog echte Texelaren. Vleugel De perikelen rond de concertvleu gel op het (toch nog) vrijgevochten Texel inspireerden columnist Rob Hoogland van De Telegraaf, een in Nederland veelgelezen dagblad. Op zijn eigen wijze zette hij in de editie van gisteren de gang van zaken uit een, na snel doch kennelijk slordig te zijn bijgepraat door een Texelse informant. Die informant zou de Texelse fietsverhuurder Hielke Brui ning kunnen zijn, want die wordt in de column opgevoerd als een der actievoerders, waarmee op zijn minst de indruk is gewekt dat hij betrokken is geweest bij de tweede ontvoering van de vleugel. Hij zegt (grijnzend): 'Het zou me niet ver bazen als de piano plotseling weer opduikt zodra het faillissement in verband met een gebrek aan baten wordt opgeheven'. De columnist waarschuwt hem nog: 'Straks pak ken ze jou, Hielke'. Maar de drieste Hielke geeft geen krimp en zegt dat hij er best een week zitten voor over heeft. Columnist Hoogland staat blijkbaar achter hem en andere dwarse Texelaren. Want hij besluit zijn column met: 'Excuses dat ik ooit aan jullie heb durven twijfelen, Texelaren. Hou vol!' Kerstzang in Den Hoorn In samenwerking met DEK en de middenstandsvereniging houdt de feestcommissie van Den Hoorn vrij dag december een kerstzangavond op het plein. Deelnemers worden vanaf 18.45 uur vergast op een kop warme erwtensoep en vanaf 19.00 ROB HOOGLAND Goed nieuws: Texel is nog niet verloren. Diep teleurgesteld stélde ik twee weken geleden op deze plek vast dat zelfs de inwoners van dit Wadden eiland, ooit een onafhanke lijk duinvolk dat overal omringd door het ruime sop een grenzeloze hang naar vrijheid had ontwik keld, zich aan de regelzucht van de kommaneukers aan de wal hadden onderwor- Dinsdag 20 december: In de katholieke kerk van Den Burg begint om 20.00 uur de traditionele volkskerstzang, waaraan wordt mee gewerkt door diverse Texelse muzi kanten en gezelschappen. Cinema Texel vertoont King Kong (aanvang 20.00 uur) en Just like Hea ven (20 15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont de ondertitelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (20.00 uur). Woensdag 21 december: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. In de zaal van het Maartenhuis begint om 15.00 uur precies een voorstelling van het Kerstspel. De voorstelling is geschikt voor kijkers vanaf 4 jaar. In dorpshuis De Waldhoorn begint om 15.30 uur een kerstviering voor inwoners van Den Hoorn en omgeving van 55 jaar en ouder. Opgave via tel. 319542 of 319385. De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van nu houdt vanaf 18.00 uur kerstviering in de kantine van de Bol der aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. Alleen leden die zich hiervoor hebben opgegeven, kunnen deelne men. Het rooms-kathóliek Vrouwengilde houdt kerstviering in De Witte Burcht. Aanvang 20.00 uur. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (aanvang 14.15 uur). De Griezelbus (14.30 uur), King Kong (20.00 uur) en de première van The Chronicles of Narnia (20.15 uur). Donderdag 22 december: Cinema Texel vertoont King Kong (aanvang 20.00 uur) en Keeping Mum (20.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont The Chronicles of Narnia (20.00 uur). onder begeleiding van fanfarekorps DEK. In discotheek De J'elleboog in Der Burg begint om 20.00 uur een ope- dartstoernooi. Spelsoort is 501. wedstrijd telt mee voor de Texel Mas ters. Cinema Texel vertoont voor Plop en het Vioolavontuur (aanvang 15.45 uur), De Griezelbus (16.00 uur), de ondertitelde versie van Harry Potte and the Goblet of Fire (18.30 en 21.45 uur), Just like Heaven (19.00 uur) ei King Kong (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont The Chronicles of Narnia (19.15 uur) en Keeping Muu (22.00 uur). TESO zet rond de feestdagen gere geld de tweede boot in en verzorg dan ieder half uur een afvaart, zowe vanuit Den Helder als vanaf Texel. Da gebeurt vrijdag 23 december, dinsdac 27 december, vrijdag 30 decembe; zondag 1 januari en maandag 2 janua ri van 9.30 tot 16.00 uur. Toch moeter. automobilisten soms rekening houdea met wachttijden van een half uur. D( worden vrijdag 23 december verwacti in Den Helder, dinsdag 27 decembs op Texel, vrijdag 30 december in Da Helder en maandag 2 januari op Texel Op eerste en tweede kerstdag won) een volgens een zondagsdienstregs ling gevaren. De eerste boot vanl Texel vertrekt dan om 8.00 uur er vanuit Den Helder om 8.30 uur. Mes informatie over de veerdienst is tj verkrijgen via tel. 369600 of websit! www.teso.nl. TEXELSEÜcOURANi Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45- 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl In de doopsgezinde Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg wordt zondag een kinderkerstfeest gevierd, waaraan wordt meegewerkt door de kinderen van zondagsschool en jeugdclub. Er wordt een kerstver haal verteld, kerstliederen gezon gen en gedichten voorgelezen. De toegang is gratis, bij de uitgang wordt een collecte gehouden voor het doopsgezind zondagsschool- en jeugdwerk. De viering begint om 16.00 uur. Kookweekend voor singles pen. De eigenaar van een ido- ning op De Krim had een tuinhuisje laten plaatsen dat na enkele eerdere aan passingen nog steeds 36 vierkante centimeter te groot was, oftewel de op pervlakte van een pak je si- i garetten. De gemeente ac cepteerde dat niet en legde de man een boete van hon- derd euro per dag op, tot voor kort een ondenkbare gang van zaken op Texel, waar men dit soort zaakjes immers altijd zelf regelde. Weemoedig vernam ïk de berichten. Texel? Mij zouden ze er niet Carla Roeper poseert bij een van haar eerste werken, dat op de openingsdag al werd verkocht. Foto Louoo van oer siua) Al diverse keren bood zij als (mede)eigenaar van Texelhoeve onderdak aan het werk van ver schillende Texelse exposanten, maar nu zijn de wanden van het restaurant verfraaid met eigen werk van Carla Roeper. Zondag vond de opening plaats van haar eerste expositie. 'Het goud uit mijn shit', verwoordt zij kort en bondig haar tentoonge stelde werk. 'Ik ben begonnen met schilderen in een moeilijke periode in mijn leven. Eerst op therapeu tische basis, als een manier om mijn wanhoop weg te zetten, maar gaandeweg ontstond al gauw een echt schilderij. En toen begon ik er aardigheid in te krijgen', aldus Roeper. Zij raakte geïnteresseerd in beeldende kunst na het bezoe ken van exposities in het Stedelijk Museum en het Cobra Museum, Nadat haar eerste werken positieve reacties opriepen in haar omge ving, ging de Texelse serieus aan de slag. Hoewel zij pas begon met schilderen in 2001, is haar produc tie indrukwekkend. 'Ik heb inmid dels meer dan tweehonderd werken gemaakt. En ben nog steeds zeer productief.' In de Texelhoeve hangt 'oud' en nieuw werk van Roeper. 'Het oude dateert van 2001 en 2002 en is uitbundiger en kleuriger dan het werk dat ik de laatste tijd maak.' Zelf omschrijft zij haar schilderijen als abstract expressionistisch. Roe per is autodidact en werkt niet met thema's. 'Ik laat het gewoon gebeu ren. Ik schilder vanuit mijn gevoel.' De tentoonstelling loopt tot februari. In de kerstvakantie is de Texelhoeve dagelijks geopend. Cabaret-café in kerststemming Via Radio Texel (106.1 FM) is zondag eerste kerstdag vanaf 16.00 uur de kerstuitzending van Cabaret-café te horen. De rest van de dag wordt de gewone zondagprogrammering gevolgd. De kerstuitzending duurt ongeveer drie uur. Behandeld wor den gebeurtenissen uit het afgelopen jaar, de geweldsgolf, belangrijkste gedachten, de beste wensen en het nieuwe jaar. Een belangrijke plaats is ingeruimd voor de monoloog Rouw. De uitzending wordt gelardeerd met bekende en onbekende kerstmuziek. Voor wie niet in de gelegenheid is te luisteren, wordt het programma op tweede kerstdag vanaf 12.00 uur integraal herhaald. Pip Barnard en Janien de Bruijn verzorgen op tweede kerstdag vanaf 16.00 uur een optre den in de feesttent op de Groene plaats. Naast veel muziek (op eigen tekst en op tekst van Huib 'de Rijme laar' Fenijn) brengen zij fragmenten uit eerdere programma's, alles in de kerstsfeer. De toegang is gratis. Wintermarkt De Cocksdorp In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt woensdag 28 december van 11.00 tot 16.00 uur de jaarlijkse wintermarkt gehouden. In de in win terse sfeer aangeklede straat zijn kraampjes te vinden met een divers aanbod van goederen, muziek, oliebollen en vermaak. Tijdens de markt verzorgt Zandbank Sport and Adventures demonstraties en intro ductiesessies nordic walking en kickbiking. In herberg De Aanleg wordt de maandelijkse muziekses- sie gehouden. Opgetreden wordt onder meer door Sloppy Tom, Adam Ricketts en de Belgische Grignard. Daarnaast is er ruimte voor sessies, iedereen die wil spelen is welkom. Kinderkerstfeest in de Vermaning Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mall info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2005: Per half Jaar 34,65 33,05 out om* as jaar €67,50 65,35 i.uto Bij verzending naar het buitenland zijn pa tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. uur worden onder begeleiding de fanfare kerstliederen gezongü Na afloop, om ongeveer 20.001 wordt glühwein en warme chocd demelk rondgedeeld. De feestca missie zorgt voor liedteksten, lichting en zitplaatsen voor oudefl Bij slecht weer wordt uitgeweke naar het dorpshuis. Franse kerstmuziek vormde het the ma van het concert dat het Muziek school Kamerkoor zondag gaf in de hervormde kerk van Den Burg. De ongeveer 150 bezoekers kregen voor de pauze een overwegend luchtig programma te horen. Het gedeelte erna was een stuk ambiti euzer, al vonden sommige kritische toehoorders dat het koor hier en daar wat te hoog had gegrepen. Over het algemeen was het niveau meer dan behoorlijk. Een mooie instrumentale bijdrage leverden de jeugdige fluitisten Yasmijn Moonen en Renske van Raaphorst, harpiste Hedwin Ens, celliste Klarina en organist Jacques van der die in wisselende samenste zowel begeleidend als solo den. Het koor stond onder van Dyo Wassink. (Foto March

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2