'Het woord is nu aan de Hoornders' Douane houdt nieuwe omvangrijke controle Duin legt contacten voor bouw raadhuis Vijf Texelaars krijgen bekeuring Verval stolp zet zich voort Publiciteit voor schoonmaakactie TEXELSE J COURANT Wensen en grieven gepeild in enquête 'Ticket om mee te kunnen dingen' vm m*ji n&ix dttv- helel|enlltfiMm«|r*rt(h*. Ar |<|ii'miy|HjlliJL!l!jli..Mjiiii VERVOLG VAN PAGINA 1 Duin Bouwbedrijf heeft contac ten gelegd met een grote aan nemer aan de overkant voor de bouw van het nieuwe gemeente huis. Bedrijfsleider Paul Buijsman hoopt op die manier Texelse aan nemers toch in aanmerking te laten komen voor de bouw van het raadhuis. De bouw moet, als het allemaal vol gens planning blijft verlopen, Euro pees worden aanbesteed. Texelse aannemers leken daardoor bij voor baat kansloos. Volgens de Europese aanbestedingsregels moet de bou wer van het raadhuis de afgelopen vijf jaar vier soortgelijke gebouwen hebben neergezet en een jaaromzet van drie keer de besomming van de bouw hebben. Dan gaat het om een omzet van ongeveer veertig miljoen euro. Tijdens overleg dat de Texelse aannemers in het voorjaar met de gemeente hadden, werd geopperd dat ze combinaties met overkantse aannemers zouden kunnen vormen. Buijsman blijkt dat nu te hebben gedaan. 'Na die gesprekken met de gemeente zijn we de boer opge gaan en hebben we meerdere aan nemers aan de overkant gesproken. Je moet iets doen, want je weet dat je er zeker naast grijpt als je niks doet.' Met welke overkantse aanne mer Duin in zee is gegaan, wil Buijs man nog niet zeggen. De aannemer voldoet aan de Europese voorwaar den. Buijsman wijst erop dat de samenwerking vooralsnog een tic ket is om mee te kunnen dingen bij de inschrijving. 'Daarna moeten we nog maar zien hoe het verloopt.' Gedachte is dat de bouwbedrijven die in de stichting Bouwgroep Texel zijn vertegenwoordigd eveneens voor het werk in aanmerking komen als de bouw aan de combinatie van Duin en de overkantse aannemer wordt gegund. Via een andere weg kunnen Texelse bedrijven overigens ook voor werk aan het nieuwe raadhuis in aan merking komen. Volgens de Euro pese spelregels kan twintig procent van de bouwsom op gebruikelijke wijze worden aanbesteed, waardoor de Europese voorwaarden geen rol spelen. In het voorjaar werden installatiewerk, de inrichting van het gebouw, het aanbrengen van eiektra of het grondwerk als voorbeelden genoemd. Het is aan het college om te bepalen welke delen buiten de Europese aanbesteding kunnen blijven. Vooraleerst is het echter nog de vraag welke toekomst het nieuwe raadhuis te wachten staat. Tot en met maart liggen de voor bereidingen stil als gevolg van het besluit dat de raad op 15 november nam. De raad wil eerst de kosten voor het nieuwe raadhuis betrek ken bij de kerntakendiscussie. De gemeente moet vanaf 2007 jaarlijks een miljoen per jaar minder gaan uitgeven. Volgens een woordvoer der van de gemeente is het straks aan de nieuwe raad (dinsdag 7 maart zijn er verkiezingen) om te bepalen hoe het verder moet. )e leegstaande stolpboerderij bij de rotonde aan de Nieuwlander- weg is weer een stukje verder in verval geraakt. Nadat begin vorig aar het achterste deel van het res- erende dak instortte, is nu ook het voorste deel aan het instorten. De neten dakbedekking vertoonde al den grote hap in het midden sinds Het decembernummer van het tijd schrift Explore besteedt uitgebreid aandacht aan de schoonmaakactie die leerlingen van de OSG in april hielden. Het blad gaat in op het resultaat van de actie, 'Duizend kilo troep met kilometer' en het rapport dat initiatiefnemer Jan Andries van Franeker opstelde. In dit rapport, dat Van Franeker tijdens de Noord zeedagen in oktober presenteerde, berekent hij dat op jaarbasis ruim 82.000 kilo zwerfafval op het Texel se strand aanspoelt, 7Vz kilo per kilometer per dag. Het afval sim pelweg opruimen biedt geen oplos sing, stelt hij in zijn conclusie, want daarmee wordt het gemak waar mee de rommel wordt gedumpt niet bestreden. De schoonmaakactie en het daaraan gekoppelde rapport Schoon strand Texel 2005 hebben dit probleem zichtbaar gemaakt. Explore nam ook een overzicht op van de afbraaktijd van de verschil lende soorten afval. Van 'een paar dagen' van kranten tot '100-500 jaar' voor nylon koord. het eind 2001 instortte. Daarvoor was het dak al langere tijd ingezakt. De ongeveer vierhonderd jaar oude boerderij, die voor het laatst door de familie Roeper werd bewoond, staat al tientallen jaren leeg als gevolg van een conflict over de boedel scheiding. (Foto Jemen van Hattum) VERVOLG VAN PAGINA 1 Vernieling OSG Volgens de politie zijn in totaal twaalf jongeren bij de vernielingen aan de school betrokken geweest. Het waren met allemaal leerlingen van de OSG. Uit onderzoek van de poli tie bleek dat de meesten van hen ook betrokken zijn geweest bij een reeks van andere vormen van ver nieling en vandalisme op het eiland. Volgens een politiewoordvoerder hebben ze dat bekend. Voor het onderzoek werden veertien Texelse jongeren in de leeftijd van 14 tot 18 jaar aangehouden en verhoord. De jongeren kenden elkaar en trokken volgens de woordvoerder regelma tig met elkaar op. De vernielingen en het vandalis me hadden tussen 1 november en 10 december plaats. Volgens de politie gaat het om 'een groot aantal vernielingen, graffiti's, bal dadigheden en openlijke geweld plegingen'. Als concrete voorbeel den noemt de politiewoordvoerder de vernieling van lichtmasten op de Groeneplaats. Daarvan werd drie keer aangifte gedaan. Volgens hem is dat bewust als 'openlijke geweldpleging' ingeschaald, zodat de politie meer mogelijkheden had de jongeren in te rekenen. Als het kapotmaken van de lichtmasten als vernielingen was ingeschaald, had de politie de jongeren op heterdaad moeten betrappen. De graffiti werd volgens de woordvoerder over het hele eiland aangebracht. De twaalf verdachten zijn inmiddels allemaal naar huis gestuurd. Waarschijnlijk krijgen ze een alternatieve straf via Bureau HALT. De kans bestaat ook dat ze zich voor de rechter moe ten verantwoorden. 'Dat is afhanke lijk van wat ieder individueel heeft gedaan, maar ga er maar vanuit dat het allemaal aan justitie wordt voor gelegd', aldus de woordvoerder Jongeren tot 18 jaar vallen onder het jeugdstrafrecht. DINSDAG 20 DECEMBER 2005 Ambulancedienst blijft bij TESO voor ziekenvervoer De Regionale Ambulancedienst ziet geen aanleiding verande ringen in het nachtelijk patiën- tenvervoer aan te brengen. Dat laat voorzitter Joke Geldorp van de Regionale Ambulancedienst (RAD) desgevraagd weten. Het patiëntenvervoer is sinds jaar en dag in handen van TESO. De KNRM in Den Helder heeft er ech ter ook oren naar die taak in han den te nemen. Het vraagstuk werd weer actueel nadat de KNRM de afgelopen weken vanwege werk zaamheden aan de veerhaven tijde lijk het patiëntenvervoer voor haar rekening nam. Schipper Coen Bot van de KNRM in Den Helder wijst erop dat de Helderse reddingboot is uitgerust voor het vervoer van patiënten en gewonden Dat geldt eveneens voor de nieuwe redding boot die naar verwachting over een half jaar in Den Helder arriveert. Dat wordt er een van het type Arie Vis ser, het grootste en uitgebreidste soort waar de reddingsmaatschap pij mee werkt. Ongeveer een jaar geleden hielden de RAD en de KNRM al eens een proef met patiëntenvervoer, maar dat leidde volgens Geldorp met tot vaste afspraken. Ze toont zich erkentelijk voor de medewerking van de KNRM de afgelopen weken (de Helderse reddingboot voer vijf keer naar het eiland om iemand op te halen), maar wijst erop dat Texel wat patiëntenvervoer betreft een andere histone heeft dan de andere Waddeneilanden. Daar is het zie kenvervoer wel sinds jaar en dag in handen van de reddingsmaat schappij. 'Maar daar ligt 's nachts geen veerboot standby, zoals hier wel het geval is.' Volgens haar moet ook niet voorbij worden gegaan aan het gevoel onder Texelaars dat ze in noodgevallen op de veerboot kun nen rekenen. Een ziekenreis met de boot kost €2995,-. Die kosten komen voor rekening van de ziekte kostenverzekeraar. Jonge grijze zeehond op de Schorren Opzichter Eckard Boot vond deze gebracht, waar eerder al zes andere week op de Schorren een jonge grij- jongen werden opgevangen. Als de ze zeehond. Het dier, dat zijn nest- dieren voldoende sterk zijn, worden haar nog heeft en dus minder dan ze weer in het wild uitgezet, vier weken oud is, is naar Ecomare De douane heeft vrijdag voor de tweede keer in korte tijd een omvangrijke controle op Texel gehouden. Drie automobilisten en twee kottervissers werden bekeurd. Er werd zowel op het land als op het water gecontro leerd. De twee bekeurde kottervissers hadden volgens woordvoerder Kees Nanninga van de douane meer accijnsgoederen bij zich dan wettelijk is toegestaan. Dan gaat het om drank en sigaretten Wat de twee vissers precies teveel aan boord hadden, kon de woordvoer der niet zeggen. In hoeverre de limieten werden overschreden, is evenmin bekend. In totaal werden twaalf kotters gecontroleerd nadat ze de haven waren binnengevaren. Er stonden vijf wagens van de dou ane langs de kade. Twee automobilisten kregen een bon van €225,- omdat ze op rode diesel reden. Een automobilist met een buitenlands kenteken had zijn BPM- belasting (Belasting personenauto's en motorrijwielen) nog met voldaan. Hij kreeg een waarschuwing. 'Als hij een volgende keer wordt betrapt en het is weer niet in orde, dan moet hij de belasting en een boete betalen.' In totaal werden tientallen wagens gecontroleerd. Volgens Nanninga gebeurde dat steekproefsgewijs tij dens mobiele controles. Controles bij horecabedrijven leverden geen strafbare feiten op Zij bleken hun afdrachten op accijnzen in orde te hebben. Controles langs het strand en op zee leverden evenmin iets verdachts iets op. Volgens Nan ninga werd onder meer op smok kelwaar gecontroleerd. De nieuwe controle werd uitgevoerd door 25 mensen, evenveel als bij de omvangrijke controle die op don derdag 1 december werd gehou den. Toen werden vier automobilis ten op het gebruik van rode diesel betrapt en twee hadden met aan hun BPM voldaan. Bij de horeca werden toen evenmin ontduikingen waargenomen. De controles passen volgens Nanninga in het streven van de douane om zich vaker te laten zien. Ook op andere plekken langs de kust is de afgelopen tijd veel gecontroleerd Dat Texel twee keer in korte tijd bezoek heeft gehad, betekent volgens de woordvoerder met dat het eiland nu een tijdje niet wordt gecontroleerd. De douane was vrijdag aanwezig in de haven van Oudeschild om binnenkomende kotters te controleren. Hoe moeten Den Hoorn en het omringende landschap zich ont wikkelen? Waar kunnen nieuwe woningen worden gebouwd? Wel ke richting moet het op met het toerisme en de landbouw? Inwo ners van Den Hoorn en omge ving hebben de komende weken kans zich uit te spreken over de toekomst van hun dorp. De enquête die daartoe is opgesteld, is de eerste stap op weg naar een dorpsomgevinaplan, onder deel van het project Loodsen naar de toekomst, dat uiteindelijk moet leiden tot een economische impuls en (verdere) verfraaiing van het dorp. Bij het maken van het dorpsom- gevingplan worden de bewoners begeleid door bureau Parklaan Landschapsarchitecten, één van de drie bedrijven die offerte hadden gedaan en vorige maand in het Hoornder dorpshuis een presentatie gaven over hun aanpak. Parklaan inventariseert eerst alle wensen. Belangrijk daarbij is niet alleen dat de bewoners aangeven wat ze ver beterd willen zien, maar ook wat er zo mooi, karakteristiek en waarde vol is aan dorp en omgeving dat het per se moet worden bewaard. De enquêteformulieren worden deze week huis-aan-huis verspreid en kunnen in een speciale bus worden gedaan die tot 7 januari voor de supermarkt van Goënga staat. Vervolgens gaan de ontwerpers van de enquête met de dorpsbewoners rond de tafel. De praktische invul ling staat nog niet vast. 'Dat kan in het dorpshuis met een groep. Maar er kan ook een gesprek komen op een andere locatie. Bijvoorbeeld met agrariërs op een boerderij in het buitengebied', vertelt Aleks Droog, medewerker van Parklaan. In deze gesprekken, die staan gepland in het laatste weekend van januari, wordt doorgepraat over wat belangrijk is en wat er moet worden verbeterd. Ze vormen de voorbereiding op de 'schetsestafette', waarin Droog en een collega samen met de bewo ners zoeken naar oplossingen voor knelpunten en 'een lijn uitzetten voor de toekomst'. Met de resulta ten stellen de landschapsarchitec ten ten slotte een dorpsomgeving- plan op, dat wordt aangeboden aan de gemeente en de provincie. 'Het is pas de eerste stap op een lang traject', geven Herman Rid- derinkhof, Minne Goënga en Gerard Bakker toe. 'Maar het woord is nü aan de Hoornders. Ze kunnen nu hun eigen toekomst vormgeven. Wie zijn kans voorbij laat gaan, moet later niet klagen als er dingen gebeuren die hij niet heeft gewild.' Bakker heeft gemerkt dat het pro ject nog veel vragen oproept. 'Met name bij boeren. Zij vrezen nog meer beperkingen en sommigen stellen zich nog erg terughoudend op. Toch biedt het project ook kan sen voor boeren, bijvoorbeeld wat betreft verkaveling van grond en de ontsluiting van het bedrijf.' Rid- derinkhof, Goënga en Bakker vor men met z'n drieën de inbreng van de dorpsbewoners in wat ze het Loodsteam noemen en dat verder bestaat uit vertegenwoordigers van de gemeente, provincie en Lance- wadplan, een internationaal samen- Corry Heijne Als Texels Belang definitief besluit niet door te gaan met Heijne knjgt Texel na de verkiezingen een com pleet nieuw team wethouders. De WD besloot vorige maand al in de nieuwe raadsperiode niet met wet houder Annie Hin verder te gaan. TVO-voorzitter Ries Swanink werd als nieuwe wethouderskandidaat naar voren geschoven. CDA-wet- houder Nel Eelman heeft aangege ven na de verkiezingen te stoppen met haar politieke activiteiten. Zij is sinds 1994 wethouder. In 1986 werd ze voor de eerste keer in de raad gekozen. Heijne en Hin zijn bei den wethouder sinds 2002. Heijne was daan/oor acht jaar raadslid voor Texels Belang. werkingsverband tussen Nederland, Duitsland en Denemarken, dat zich richt op het stimuleren van behoud en ontwikkeling van landschappen en de cultuurhistorie in het Wad dengebied. De kosten voor de ontwikkeling van het dorpsomgevingplan bedragen volgens Ridderinkhof tussen de €80.000,- en €90.000,-. Daarvan wordt €20.000,- betaald door de gemeente en €60.000,- door de provincie. Lancewadplan steunt het plan met €10.000.- a €15.000.-. Een deel van dat bedrag wordt gebruikt om het plan ook internatio naal bekendheid te geven. Het project Loodsen naar de toe komst is een vervolg op de gemeen telijke Structuurvisie 2020, waarvan het 'revitaliseren' van de dorpen de 'inzet' is en waarin staat te lezen dat de dorpen zelf een 'door de bewo ners gedragen integrale dorpstoe komstvisie' moeten opstellen. In feite kan worden gesproken van een tendens, want in heel Europa zijn ontwikkelingen gaande waarbij een belangrijke rol is weggelegd voor de burger. Zo zijn in Engeland wandel paden aangelegd om het toerisme te stimuleren en zorgen aanwo- nenden zelf voor het onderhoud. In het noorden van Groningen wordt momenteel gewerkt aan een project rond de Fivel, een oude waterloop, die naar de zin van de omwonen den in de loop der jaren te weinig zichtbaar is geworden, onder meer doordat het waterpeil op verschil lende gedeelten onder het maaiveld ligt. Bedoeling is nu het riviertje in ere te herstellen, als versterking van 'de landschappelijke eenheid' en Herman Ridderinkhof stopt het eerste enquêteformulier in de daarvoor bestemde bus. Naast hem de andere leden van het Loodsteam, Gerard Bakker en Minne Goënga. De bovenkant van de paal is voorzien van een baken uit de scheepvaart, geleend van juttersmuseum Flora. (Foto joop Rommis) tegelijkertijd wegens de recreatieve betekenis. 'Van zulke projecten kun nen we wel wat leren, maar ook dat van ons wordt als voorbeeld gezien', aldus Ridderinkhof. De provincie verleent volgens een woordvoerder financiële steun omdat ze het belangrijk vindt dat mensen in staat zijn hun eigen toe komst vorm te geven, zowel waar het culturele projecten als de ruim telijke inrichting betreft. Bijkomend voordeel is dat op deze manier wordt tegengegaan dat ellenlange procedures worden gevoerd tegen 'van boven' af vastgestelde bestem mingsplannen. Bottom-updat is de nieuwe benadering.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5