LR 81-jarige meer dan bezorger alleen 'In dit vak moet je van mensen houden' Sinterklaasrprijspuzzel Juul Swarthoff trekt na 32 jaar deur Gemini achter zich dicht de Twee keer per week op de brommer door de polder TEXELSE 9 COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 2005 bekleders verschijnt tijdens herden kingen van de watersnoodramp nog regelmatig in de vaderlandse pers, waarbij steevast in het onderschrift staat dat de koningin in Zeeland op bezoek is. Boon: 'Ik weet wel beter.' Andermaal verscheen Boon in de krant, toen hij tijdens buitendijkse werkzaamheden bij Oudeschild een walrus opdook. 'Het was in 1976. Een heel ding, we schatten hier dier op 800 pond. Hij had van die slagtanden. Je kon hem tot op een meter of vier naderen. Als je dich terbij kwam begon hij te blazen. Het dier liet zich niet vangen. Later is hij nog bij Zeeland gesignaleerd.' Memorabele momenten, zoals ook die keer dat hij de krant aan het rondbrengen was. 'Het onweerde en toen ik over de dijk reed, kwam er vlakbij zo'n bal naar beneden ■Van zwavel. Dat gaf me toch een rotklap. Later heb ik het nog eens meegemaakt. Dat heb ik een flinke opdonder van gehad.' Die kreeg hij ooit ook als voetballer van SV Oos terend 'We speelden een wedstnjd in Den Helder en het was drijfnat. De bal was loodzwaar geworden en opeens kreeg ik hem op mijn hoofd Ik hield er een hersenschudding aan over en ik moest tien dagen in het jonker liggen. Voor mij was het voetballen over.' Tekst en foto Gerard Timmerman Dit jaar hebben we weer vele inzendingen ontvangen. Alle deelnemers, adverteerders en sponsors hartelijk bedankt! De prijzen zijn beschikbaar gesteld door. Jan Winnubs' Kantoorvakhandel LenR, Dio Drogisterij Mets, Juwelier Martin Ttomp, Uitgeverij Langeveld de Rooy bv, Inde Soete Suyckerbol, KadoshopTeXels, Zegel Modes, Jan Keijser Kampeercentrum, Oosterhof Wonen, Boetiek De Oorzaak, Firma Theo de Graaf, Slijterij De Wit, Nauta Boek. De juiste oplossingen: 18/11: Rijmen dichten. 22/11: Sint-actie; 25/11: Spekulaaskruiden; 29/11: Banket en speculaas; 2/12: Sinterklaaslekkers Zo werkt het niet. Ze heeft geen idee wat voor mensen er bij func tie komen en wat zich daar alle maal afspeelt. Laatst kwam er ook een vrouw, die kreeg onverwachts slecht nieuws. Dan kun je niet zeg gen hier is uw nieuwe afspraak en tot ziens. Dat mens was helemaal van de kaart! Die kun je niet zo weg sturen. En oude mensen die opbel len. Dan duurt het even voordat ze pen en papier bij de hand heb ben en bovendien zijn ze blij even iemand te spreken. Daar zijn we natuurlijk niet voor, maar toch. Mijn nieuwe chef gaf me te verstaan dat ik te sociaal was. Te sociaal. In mijn beleving kun je nooit te sociaal zijn.' Die onvrede over de nieuwe situatie maakt het voor Swarthoff wel een voudiger om met pensioen te gaan. 'Dat is zeker zo. Ik heb me nooit aan die nieuwe regels gehouden, maar dat kon ïk alleen doen omdat ik toch wist dat ik niet meer zolang hoefde te werken. Anders was ik opge stapt, want ik kan daar niet mee omgaan.' Sinds vier jaar werkte ze twee dagen per week, als afbouw naar een volledig pensioen en was ze als oudere werkneemster in de minderheid. Toch heeft de doorge winterde verpleegkundige niet het gevoel van een andere generatie zusters te zijn. "Nee. jongere men sen zijn ook heel gemotiveerd. Het heeft te maken met instelling, niet met leeftijd. In dit vak moet je van mensen houden.' Afgelopen vrijdag was haar laatste werkdag. Het afscheid viel Swarthoff zwaar. Met mijn oude chef heb ben we ceremonieel mijn computer afgesloten Toen hield ik het niet droog Haar afscheidsreceptie, die morgen in het Gemini wordt gehou den. heeft ze zelf mogen regisse ren. 'Er is muziek en de Bowema's treden op. Mijn collega's van de afdeling zingen een lied met de titel Erger kan het niet. Ik heb gevraagd om alle scherpe kantjes. Als ik dood ben, zingen ze maar over mijn lieve kanten,' Tekst en foto Louise van der Sluis Er zijn bezorgers die in één straat een arm vol kranten kwijt kun nen. Maar je hebt ze ook die voor één krant veel kilometers moeten maken. Jaap Kroket Boon uit pol der Het Noorden is er zo één. Op zijn brommer rijdt deze 81-jarige Texelaar twee keer per week de polder door en zorgt dat iedereen op tijd de krant in de bus heeft. Hij is éen van de vele bezorgers die aan het eind van het jaar een attentie verdienen. Boon viert dit jaar zijn zilveren jubi leum als bezorger en naar eigen zeggen brengt de familie Boon de krant al zo'n veertig jaar rond. Stil zitten is aan deze taaie polderbe woner niet besteed. Op zijn brom mer, helm op en klompen aan, is hij langs de weg een opvallende verschijning. 'Gemiddeld doe ik een uur over mijn ronde, maar het kan wel eens wat uitlopen...' Op zijn ronde over het platteland strijkt hij hier en daar neer voor een praatje. 'Soms is er een verjaardagsfeestje of een bruiloft aan de gang. Dan blijf ik wel eens wat langer plakken. Bij oudere mensen die wat minder ter been zijn, steek ik de krant niet in de brievenbus, maar geef ik hem thuis af. Als het zo uitkomt, dan maak je wel eens een praatje met ze. Maar niet altijd hoor, dan komt er geen .-«op Boon: 'Als oen huis een nieuwe bewoner krijgt, dan stop ik meteen c 0 Courant in de bus. Na een week of vier zeg ik dat ze een abonnement m eind aan. De mensen zitten op de krant te wachten. Dat merk ik vooral als ik eens te laat ben, bijvoorbeeld doordat hij de boot heeft gemist. Ken je niet wat eerder komme, zeg gen ze dan. Niet iedereen klaagt, de meesten hebben er wel begrip voor. Ik krijg zelfs attenties. Met sin terklaas had iemand nog een hele banketstaaf in de bus gedaan. De volgende keer dat ik langs kwam, heb ik een bos wortelen in de bus gedaan. Voor het paard van sinter klaas, heb ik er bij gezet.' 'Gemiddeld breng ik zo'n vijftig kranten rond, waarvoor ik wel 25 kilometer afleg. Dat maakt mij vast niet de best betaalde bezorger. Voor die paar kranten in De Eendracht ben ik kilometers onderweg. Het aantal kranten wisselt wel eens, omdat er nogal wat verloop zit in deze polder. Als een huis een nieu we bewoner krijgt, dan stop ik met een een Texelse Courant in de bus. Die krijgen ze gratis. Dat doe ik een week of vier achter elkaar en dan zeg ik dat ze maar eens een abon nement moeten nemen.' Een gesprek met Boon, naar eigen zeggen de oudste bewoner die geboren en getogen is in Het Noor den, levert ook veel anekdotes op die niets met de krant te maken heb ben, maar die wel de moeite waard zijn. Zoals over zijn opa. 'In 1886 was hij op hoeve Primarum de eer ste boer van de polder.' Boon kreeg van hem de verhalen mee over de toenmalige armoede in de polder. 'De grond kon er zó zout zijn, dat er niks wilde groeien. En je had ook boeren die van de klei kwamen en niet wisten hoe erg het op dat zand hier kon stuiven. Als ze naar de kerk gingen op zondagmorgen was er bij wijze van spreken nog niets aan de hand en als ze terugkwamen was de sloot dichtgestoven. Dat gebeur de echt.' Als we voor een foto bij de molen komen, steekt hij gelijk een verhaal af over de voormalige molenaar (Dekker), met die via zijn echtgenote Dirkje nog in de familie zit. Anekdotes ook over diens zoon Floris Dekker, ook wel de Rabbi van Het Noorden genoemd. Hij was de stichter van onder meer Hotel Prins Hendrik en de man die ooit vergeefs De Schorren probeerde droog te leggen. Boon: 'Ik heb ome Floris zelf niet gekend, maar hij was een handelsman die veel naar Amster dam reisde. Hij reed op een ezelwa gen, maar toen het eens wat zwaar ging, vertikte Floris het om van de wagen af te stappen. Maar die ezel nam hem te grazen. Hij wilde op een gegeven moment geen kant meer op. Hij had zijn vijfde poot uit gesto ken, als je begnjpt wat ik bedoel...' Woonachtig in de polder, bracht Boon een groot deel van zijn leven buiten de dijk door, waar hij mee hielp bij het leggen van zinkstukken of andere werkzaamheden om de kust te verstevigen. 'Ik heb van de aanleg van de dijk aan de oostkant van het eiland van A tot Z meege maakt. Ik was er ook bij toen het asfalt rond de vuurtoren is aange bracht. Ik was daar uitvoerder en had 26 man die onder me werken. Er moest asfalt worden gegoten en we hebben toen de hele asfaltmolen opgeladen. We hebben er nog een gezellig avondje aan overhouden. Ik heb ook geholpen bij de aanleg van de werkhaven. Ik zie zo nog voor me hoe Kees Drijver, die er als aannemer én als pleziervaar- der bij betrokken was, als eerste naar binnen voer. We moesten zelfs de olietank van de CIV eens ver plaatsen. Het lukte ook nog. Ik zat ook wel aan de overkant. Toen de Afsluitdijk tussen Kornwerderzand en Zürich van twee- naar vierbaans werd verbreed. In Den Helder heb ik eens bij fort Erfprins gewerkt. We stuitten toen op een mijn. Dat kan een flinke klap geven. Het werk werd in één keer stilgelegd. De ver ste plaats waar ik heb gewerkt was Grimbergen. Drie weken heb ik daar gezeten.' Zijn werk lag ook wel dichter bij huis. 'Bijvoorbeeld toen Het Noor den werd verkaveld. Dat was een flinke klus.' Boon verhaalt over tal loze andere klussen waar hij bij betrokken is geweest. Tot in detail, het archief is goed gerangschikt. Beroemd is de foto, waarop Boon is te zien in gezelschap van onder meer koningin Wilhelmina. 'Hij is genomen na de Watersnoodramp, nadat De Eendracht was over stroomd. Toen het gebeurde was ik bij Rutten. Ik zag hoe de dijk het begaf en het water kwam. Rutten wist met een koppel pinken maar net te ontkomen. Die oude binnen dijk stelde toen niets voor en moest met zandzakken worden verzwaard, anders zou het water veel verder zijn gegaan. Er was iemand nodig die dat een beetje kon organiseren. Kees Bakker van Mennohoeve, die toen heemraad was bij de polder, heeft me tot een soort opperbevel hebber benoemd. Toen de koningin kwam kijken, was het gat in de buitendijk al 170 meter breed. Het was niet de bedoeling dat ik haar zou ontvangen, maar het liep wel zo. Ervoor was Prins Bernhard al geweest. Met die pet op had ik hem eerst voor heilsoldaat uitgemaakt. Wilhelmina had wel van die kaplaar zen aan, maar als ik haar op een gegeven moment niet had opge pakt, zou het water zou bij haar naar binnen zijn gelopen.' Diezelfde dijk had het tijdens een hoge vloed in 1936 ook als eens bijna begeven en in december 1954 ging De Een dracht bijna weer onder water.' De foto met daarop Boon, de koningin en een aantal hoogwaardigheids met een assistente. Dat leidde tot onrust en vervelende situaties op de afdeling. Ik ben toen zelfs ziek thuis beland. Al snel kwam de toenmalige directeur Rieswijk bij me. 'Juul, zei hij, je moet snel weer aan het werk. We willen je niet missen en het is beter voor jezelf. Toen ben ik over geplaatst naar de functieafdeling.' Die was niet meer te vergelijken met de eerste tijd dat Swarthoff daar werkte. De afdeling groeide snel en de Texelse kreeg de taak om het maken van afspraken door patiënten voor het laten uitvoeren van onderzoeken te coördineren en daarvoor een programma te maken. Zonder hulp van de computer, want die was daarop destijds nog niet berekend. 'Het is een heftige afdeling. Daar worden alle onderzoeken verricht. Maag, vaten, darmen, alles wordt onderzocht en de poliklinische che- mokuren worden er gegeven. Men sen krijgen bij ons vaak een slecht bericht en als secretaresse ben je dan het eerste aanspreekpunt voor die mensen. Als het nodig was, kregen ze van ons even een glaasje water of een luisterend oor om even de eerste emoties te verwerken In de bijna 17 jaar dat Swarthoff op 'functie' werkte, was ze lange tijd hét aanspreekpunt. "Als een arts belde en zei, dat en dat moét gebeuren, dan zei ik: ik regel het. Je moet nooit beginnen met nee, want dan gaan de haren bij de ander direct overeind staan en is het foute boel. Eerst kijken of het toch niet kan op een of andere manier. En als het echt niet lukte, dan belde ik terug om te zeggen dat het met kon. Dan wisten de artsen ook dat het echt onmogelijk was.' Tijdslimiet Sinds kort is het onderdeel plan ning van de functieafdeling onder gebracht bij het afsprakenbureau en heeft Swarthoff een nieuwe chef gekregen Die houdt er een andere zienswijze op na. 'De gesprekstijd per patiënt is gelimiteerd. Langere telefoongesprekken kunnen met meer. Het moet efficiënter. Ze wil het liefst een callcenter en ons af en toe een schouderklopje geven. Een sociaal bewogen mens. Betrokken en bevlogen. Met een afkeer van arrogante artsen en altijd met een luisterend oor of een bemoedigend klopje voor patiën ten die dat nodig hadden. Dat is Juul Swarthoff (61) ten voeten uit. Zacht, maar geen watje, want een blad voor de mond neemt zij in haar werk niet. Na een loop baan van 32 jaar neemt Swarthoff morgen officieel afscheid van het Helderse Gemini Ziekenhuis, om te gaan genieten van een welver diend pensioen. varing. Ik weet nog exact hoe het mij verging toen mijn amandelen werden geknipt. Ik was een jaar of vijf, maar ik zal het nooit vergeten.' Ook operaties na zware ongevallen vielen haar zwaar. 'Je zag daar van alles. Heel heftige operaties. Toch heb ik nog nooit zoveel gelachen als in dat jaar, want we gebruikten humor om te ontladen. Daar kwam bij dat de fusie ook de nodige pro blemen en spanningen met zich meebracht dus we reageerden dat onderling af met grappen en grol len.' Er zijn twee manieren waarop Texe laars Juul Swarthoff kennen: als assistente danwel secretaresse in het Gemini Ziekenhuis of wandelend met haar onafscheidelijke maatje hond Juffie. Maar altijd goedlachs, want dat is onderhand het handels merk van de geboren en getogen Texelse. Zittend aan de keukenta fel in haar knusse woning aan de Weverstraat is Swarthoff eerst wat onwennig onder de aandacht die haar nu ten deel valt. 'Ik vind het leuk om geïnterviewd te worden, maar wel een beetje eng', vertrouwt zij de verslaggever toe. Sinds 1973 werkte de Texelse in hét Helderse ziekenhuis. Net na de fusie van de ziekenhuizen Parkzicht en Lidwina kwam zij in dienst als operatieas sistente. 'Ik kwam als patiënt bij een internist en die belde me later op om te vragen of ik haar secretaresse wilde worden, omdat haar eigen secretaresse met zwangerschaps verlof ging. Ik werkte toen nog bij de schooltandverzorging. Uiteinde lijk ging de baan niet door, omdat die zwangerschap niet goed verliep. Die internist vond dat zo vervelend dat ze zich erg heeft ingezet om een ander baantje voor me te versieren.' Swarthoff, gediplomeerd dokters- en tandartsassistente, mocht aan de slag in de OK (operatiekamer, red.). Dat bleek niets voor haar. 'lede- re keer als er amandelen werden geknipt bij kinderen viel ik flauw. En die ingreep gebeurde bijna iedere dag wel. Dat was veel te heftig voor me. Ik kon me zo inleven in de pijn en angst van die kinderen dat ik dat niet aankon. Waarschijnlijk had dat te maken met mijn eigen jeugder- Hiërarchie Toen er een plekje vrijkwam op de functieafdeling, stapte Swarthoff over. 'In die tijd was die afdeling totaal anders. Tegenwoordig wer ken er zo'n veertig gespecialiseerde verpleegkundigen, toen was er één verpleegster en ik werd haar assi stente. Ik maakte hartfilmpjes en in die tijd werden ook de eerste che- mokuren gegeven. De eerste die ik meemaakte was bij een meisje uit mijn klas. Dat was heel erg. In die tijd heb ik geleerd om betrokken te zijn bij de mensen, maar ook om los te laten als je naar huis gaat. Dat vond ik heel moeilijk in het begin. Tegenwoordig is er veel aandacht voor de emoties en gevoelens van het personeel, maar destijds moest je zelf maar uitzoeken hoe je dat verwerkte.' Veel steun aan haar directe collega had Swarthoff niet. 'De zuster waar ik mee werkte, had daar helemaal geen gevoel voor. Die stond ver van de mensen af en vond hiearchie heel belangrijk. Ik moest bijvoorbeeld haar taak over nemen om iedere dag twee glaasjes limonade te brengen naar een inter nist. Toen ik het had neergezet en wegliep, riep hij me terug. Hé zus, kom eens hier. Toen wees hij me op twee kringen op zijn bureau en zijn kast. Daar moeten die glazen voortaan staan, zei hij. Dat mag u zelf doen, heb ik hem toen verteld en ben weggelopen. Ik wil alles voor iedereen doen, maar dat niet. Ik hou daar niet van, zo'n houding. Meneer de dokter. Zo ben ik thuis niet opgevoed en ik voel daar ook niets voor. Korte tijd later volgde de overstap naar de afdeling oogheel kunde, waar Swarthoff uiteindelijk 121/2 jaar heel plezierig werkt. 'Dat was een van de leukste afdelingen. Daar zaten toen dokter Van Waveren en dokter Smit. Twee zeer bevlogen Juul Swarthoff met maatje Juffie: 'Ik ben sociaal, maar geen goedzak.' artsen die zeer betrokken waren bij hun patiënten.' Als directe assistent van de oogartsen maakte de Texel se verpleegster veel aangrijpende dingen mee. 'We hadden een jonge jongen onder behandeling, die blind was geworden aan één oog. Kort daarop kwam hij heel ongelukkig nen zien. Het onderscheiden van licht en donker. Dag en nacht. Dat ze kunnen zien wat voor eten er op hun bord ligt. Wij leerden om men sen door de moeilijkste tijd heen te trekken. Ze bijvoorbeeld te atten deren op de blindenbibliotheek. In het begin willen ze daar niets van waardoor staarpatiënten niet meer waren veroordeeld tot een bril met jampotglazen, maar een kunstlens kregen aangemeten. Het afscheid van die afdeling volgde op een onplezierige manier. 'Er kwam na Van Waveren en Smit een nieuwe oogarts en die begon een relatie ten val en raakte zijn goede oog totaal verwoest en werd hij dus vol ledig blind. Dat is tragisch. Ik heb toen gemerkt hoe belangrijk het is voor mensen als ze nog iets kun- weten en worden ze al boos als je dat noemt. Door dat proces pro beer je ze heen te helpen. In die tijd maakte Swarthoff ook de introductie van de kunstlens mee,

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9