Vee/ mensen hebben een verkeerd beeld van karate' Traditionele sport vergt coördinatie en beheersing Prominente gasten op verjaardag De Rijmelaar BS TEXELSE JQ COUR/WT Karate-examens bij Shima DONDERDAG 29 DECEMBER 2005 Alle zeven deelnemers zijn vrijdag in Maas en Patrick Hollenberg voor de Ons Genoegen geslaagd voor jaar- oranje band. Voor groene band slaag- lijks karate-examen voor de jeugd den Martijn van Haaren en Axel Gom- van budovereniging Shima. Eva Vonk, mans. Onder grote publieke belang- Richard Wit en Jeffrey Koopmans stelling werd het examen afgesloten slaagden voor de gele band, David met wedstrijdvechten. 't Zouteland Na een lange worsteling krijgt, zoals te doen gebruikelijk bij bouwplan nen, de gemeentelijke overheid haar zin. 't Zouteland mag bebouwd wor den. Toen ik me in eerste instantie met het plan ging 'bemoeien', ging het me voornamelijk om mijn uitzicht en rust. Gaandeweg werd me echter duidelijk dat er veel meer op het spel stond. Het plan is een opoffering van een substantieel deel van de cultuurhistorie, de natuur, de ruim te en het gezicht van Den Hoorn. Natuurlijk is het zo dat er soms offers gebracht moeten worden ten gunste van woningbouw, maar dan moet het duidelijk wat opleveren, en moeten betere alternatieven uitgeput zijn. Helaas is dat hier met het geval. Gaande het traject van inspraak en bezwaarprocedures hebben de omwonenden veel wezenlijke tegen argumenten en alternatieven aange dragen die door gemeente Texel en de Provincie steeds weer van tafel zijn geveegd. Dat er grote offers gebracht gaan worden, blijkt wel uit de moeite die het gekost heeft om Provincie en Rijk te overtuigen. In 1996 was het Rijk nog tegen het plan en in 2003 was de Provincie nog tegen het plan. In het verleden is de zuidkant van Den Hoorn doel- Wat ik zeggen bewust afgerond met bungalows met éen woonlaag, om het gezicht van ons oude dorpje zo min mogelijk te schaden. Toeristen die vanaf de boot naar Den Hoorn fietsen, zullen in de toekomst al van verre getrak teerd worden op de aanblik van de 9 meter hoge woningen van het plan. In Den Hoorn zijn nog veel alterna tieven onbenut, met name voor de starterswoningen die telkens een belangrijk argument zijn geweest in de discussies. 'Dat kan altijd nog' was letterlijk een uitspraak van een gemeenteambtenaar. Zelfs de toe stemming voor honderden nieuwe woningen bij Den Burg heeft de plannen niet veranderd. Het heeft er alle schijn van dat het bebouwen van t Zouteland een doel op zich is geworden en dat daarbij objectieve belangenafweging op z'n minst in het gedrang is gekomen. Ik kan me namelijk niet voorstellen dat je als wethouder na het nemen var een moeilijke beslissing waarbij vele belangen geschaad worden, opge togen bent. G. Scheeva Den Hoorft •n de kleine zaal van sporthal Ons Genoegen beoefent een kleine groep Texelaars iedere vrijdag avond de oosterse vechtsport karate. Het aantal seniorenleden van deze tak van budovereni ging Shima is door onwetendheid en een imagoprobleem al jaren op twee handen te tellen. Daar zou eens verandering in moeten komen, vinden leden Ruud Witte (43) uit Den Burg en Eduard Terp stra (20) van 't Horntje. 'Karate- technieken slijp je in je lichaam én je geest, maar iedereen doet het op zijn eigen niveau.' 'Karate is ongeveer honderd jaar geleden ontstaan in Japan', vertelt Terpstra. Tijdens een oorlog werd een manier gevonden waarop men zich zonder wapens kon verdedi gen. Dat werd een vorm van geco ördineerd stoten en trappen met bijbehorende weringen Van de ver schillende stijlen beoefenen wij het standaardkarate. Dat is de semi- contactvariant, waarin de techniek voorop staat. De leraar geeft ons naast karate ook een stukje jiujitsu. Dat is een gemeen soort judo dat draait om verwurgingen. Je leert klemmen waarmee je iemand echt onder controle kunt houden, hoe groot diegene ook is. Onze leraar vindt het een ideale combinatie met karate en ik moet zeggen dat ik de sport zo wel leuker vind.' De leden van Shima krijgen hun wekelijkse training van karateleraar Henk van der Salm uit Den Hel der. Iedere vrijdag komt deze naar het eiland voor twee lesuren. Eerst onderwijst hij tien jeugdleden en in het tweede uur volgen zeven volwassenen. Witte: 'Het aantal leden van de jeugdafdeling is net mooi, maar voor de senioren zoe ken we meer mensen. Op zich is het goed dat alle niveaus door elkaar lopen, maar met meer mensen is het net wat makkelijker combineren bij oefeningen. Je vindt makkelijker aansluiting op je eigen niveau.' De stagnering in het ledenaantal is volgens de twee karateka's te wijten aan vooroordelen. 'Ik denk dat men sen een verkeerd beeld hebben van karate', zegt Witte. 'Het heeft een agressief imago, terwijl het geen vecht- maar een verdedigingssport is. De mensen die meedoen, zijn zo ongeveer de rustigste mensen die ik ken.' Ook onwetendheid noemt het duo een reden voor het uitblijven van nieuwe aanwas. Terpstra: 'Ik vraag me af hoeveel mensen weten dat je bij Shima ook karate kan doen. En mensen die het wel weten, snappen niet hoe de sport in elkaar zit en hoe leuk het kan zijn. Het is natuurlijk ook geen voetbal wat we doen. Over karate kunnen we men sen heel wat uitleggen.' 'Je begint met een witte band, die je standaard krijgt bij de aanschaf van je karatepak', legt Witte uit. 'Ver volgens begin je met de basis van het oude karate: stoten, trappen en weringen. Als je alle technieken hebt aangeleerd en de leraar denkt dat je goed genoeg bent, mag je examen doen voor je eerste gekleurde band. Per jaar kun je maximaal één band hogerop komen. De volgorde na wit is geel, oranje, groen, blauw, bruin, zwart. Het examen voor een band bestaat uit verschillende ohderde- len, maar altijd moet je een kata en kumite doen. Een kata is het lopen van een patroon met technieken tegen een denkbeeldige tegenstan der. Een kumite is ongeveer hetzelf de, maar dan mét tegenstander.' Zelf heeft Witte, die in het dage lijks (even bij de technische dienst van het NIOZ werkt, inmiddels de groene band bereikt. "Ik ben nu zes jaar lid van Shima. Voordat ik begon met karate, deed ik bijna niks aan sport. Ik ben gaan fitnessen, maar wilde daar wat bij doen. Iets aparts, anders dan voetbal of tennis. Bij mijn eerste karatelessen viel me meteen op dat het helemaal geen sport voor vechtersbazen is. Het is wel totaal iets anders dan het dagelijks leven. Je bent een uur per week van de wereld. Gewoon even wat anders dan je normale bezig heden.' Terpstra ontdekte de sport op jon gere leeftijd. 'Toen ik dertien jaar was, wilde ik zomaar op karate. Teamsport is niks voor mij en ik vind het leuk een sport te beoefe nen waarbij je met lichaam en geest tegelijk bezig bent. Karate heeft een heel breed scala aan technieken voor je lichaam, maar toch ben ik bijna nooit geblesseerd. Voetballers hebben bijna iedere maand wel wat. Karate is veel meer coördinatie en beheersing. Tijdens de lessen weten we ook van elkaar wat we kunnen en wat ons te wachten staat.' De VWO-scholier behaalde vorig jaar met voormalig clubgenoot Jas per de Boer als eerste leden van Shima de zwarte band. 'Je zou den ken dat je dan klaar bent, maar voor mij begint het eigenlijk pas. Ik begin langzaam te helpen met lesgeven en ben bestuurslid bij Shima voor de karateafdeling. Bovendien kan ik examens doen voor een gouden streepje op mijn zwarte band, dat heet een dan. Eigenlijk staat dat voor nóg een zwarte band. Daarvan kan ik er negen verdienen, maar het is maar de vraag of ik dat ga halen. Ik geloof dat alleen een Japanner die negende dan heeft.' Lachend: 'Je kunt zelfs een tiende krijgen, maar dan moet je eervol sterven. Dat ben ik niet van plan.' Karate is een sport die bol staat van traditie. 'Iedere les begint en eindigt met een begroetingsritueel', zegt Witte. 'Dat is niet raar, het hoort gewoon zo. Net als dat leden met hogere banden de mensen met lagere banden moeten helpen als ze iets niet snappen. Aan het einde van de training krijg je ook een paar minuten om te overdenken wat je toon al in het eerste couplet gezet: Kom, neem een hamer en een spijker En sla met forse hamerslag De staldeur dicht, waarachter eenmaal Het Kindje in de kribbe lag Kom, neem een bijl en sla verbeten Eduard Terpstra (links) en Ruud Witte demonstreren een waki katame (armklem) ir net hebt geleerd. Zulke gebruiken zorgen ook dat het geen janboel wordt tijdens de lessen. Ik snap best dat het ceremoniële bij nieuwe leden leidt tot drempelvrees.' Terpstra: 'Dat denk ik ook. Maar we doen niet zo maar wat. Elk ritueel heeft een functie. Bij sommige sto ten of trappen hoort een schreeuw. Dat heet een kiai. Als je dat voor het eerst doet, ben je bang dat je voor gek staat. Voor ons is dat al heel normaal. Een schreeuw geeft je extra kracht en maakt indruk bij je tegenstander. Bij het incasseren van een slag moet je juist inademen.' Wat beide leden aanspreekt, is dat karate bij Shima door een diverse groep Texelaars wordt beoefend. 'Het maakt niet uit of je man, vrouw, jong of oud bent', zegt Witte. 'Alle oefeningen worden voorgedaan en je hebt een boekje waarin je het nog eens kan nalezen. Met karate verbeter je je coördinatie, motoriek en conditie op je eigen niveau. Bij de training kom je erachter dat je bepaalde belemmeringen hebt in je lichaam. Zeker omdat ik wat ouder word, is het prettig wat soepel te blijven. Ik zal het niveau van Eduard niet halen, maar ik doe het puur recreatief. Je hoort ook wel eens dat mensen aan karate doen voor zelfverdediging of voor het zelf vertrouwen, maar dat is met mijn insteek.' Terpstra: 'Als het daarom gaat, beleef ik het toch wat anders dan Ruud. Ik voel wel eens meer zelf vertrouwen, bijvoorbeeld tijdens uit gaan. Ik loop weg voor dreigende situaties, maar mocht het een keer niet te ontwijken zijn, dan heb ik we! mijn zwarte band. Daardoor heb ik lenigheid en kracht. Karate mag je als zelfverdediging proportioneel gebruiken. Je mag iemand dus met languit leggen, maar wel een tech niek toepassen zodat hij niet meer gevaarlijk is.' Waar Witte het jaarlijks bij tien maan den training houdt, doet Terpstra soms aan wedstrijden mee. 'Dat zijn semi-contactwedstrijden, waarbij je elkaar niet hard mag raken en niet op het hoofd mag stoten. Maar je bent geen Bruce Lee uit de film, die nooit wordt geraakt. Door zulke wedstrijden hard je echt wel af, maar meer dan een paar blauwe plekken levert het niet op.' Witte: 'Ik heb na de les alleen soms spierpijn, op plekken waarvan ik niet eens wist dat er spieren zitten.' Tekst en foto's Michiel Dekker De allerlaatste kerstboom om En trap de bellen en de sterren Tot pulver met uw christendom Optimistisch en blijmoedig klonk Wij maken ons gereed, waarin De Rijmelaar de nijverheid beschrijft waarmee de Texelaars zich voorbe reiden op het nieuwe toenstensei- zoen, en dat werd gezongen door Willem van der Gracht: De bussen, ze worden zoo nodig hersteld Om strakjes bednjfsklaar te wezen De Boekhandel vult er zijn voorraad nog aan Zoodat er genoeg valt te lezen Zoo is thans heel Texel al druk in de weer Om waardig de gasten t'ontvangen En zonder mankeeren gestaag te voldoen Aan 's vreemdelings wensch en verlangen Het gedicht, dat eindigt met de zin nen Maar straks vliegen juichend de vensters omhoog/ En stroomt er de zomer naar binnen', kreeg al snel een bijzondere nasmaak, con stateerde Barnard. 'Hij publiceerde het in april 1940 en in plaats van de zomer stroomde er iets heel anders naar binnen. Maar dat kon hij toen nog niet weten.' Onderdeel van het programma was de onthulling op de Groeneplaats van een monument, een grote lezenaar, waarop iedere maand een ander gedicht van De Rijmelaar wordt gepubliceerd. Het eerbetoon, een initiatief van de culturele organisatie Windkracht 7 van Henk Snijders en Rosa Harbers, werd onthuld door Gerbrand Fenijn en Rik Roseboom, respectievelijk de oudste zoon en jongste achterkleinzoon van De Rij melaar. Fenijn toonde zich onder de indruk van het evenement en bena drukte ook dat de veelzijdigheid van zijn vader goed naar voren was gekomen bij de optredens. Rie van Boven-Fenijn, één van de dochters van De Rijmelaar, stapte spontaan het podium op om de organisatie en de medewerkers te bedanken en werd toen even overmand door emoties. 'Kon hij dit maar zien en horen', zei ze. Naast de al genoemde vocalisten en muzikanten, werd medewerking verleend door Janien de Bruijn, Alphons Boom, Roland Bisschop, José de Bloois, Marcel Janssen, Ed van Bommel, Renske van IJsseldijk, Rachel Barnard, Nisheeta Barnard en'Henk Vroom. Pip Barnard maakte tussen de bedrijven door reclame voor het verzameld werk van De Rijmelaar, dat in combinatie met een biogra fie en een bibliografie volgend jaar verschijnt op boek en CD-Rom en waarop de bezoekers van het ver jaardagfeestje al konden intekenen. Meer informatie over dit werk is verkrijgbaar bij de uitgever (website: www.walburgpers.nl). d Rik Roseboom (links) onthulden het monument voor hun vader en overgrootvader. Rechts initiatiefnemer Henk Organisator Pip Barnard zong ook zelf enkele liedjes. Instrumentale ondersteuning kreeg hij van bassist Henk Vr Bamard en slagwerker Nisheeta Barnard. Ruim duizend gedichten schreef Huib Fenijn onder het pseudoniem De Rijmelaar tussen 1931 en 1964 voor de Texelse Courant. Over actuele gebeurtenissen, de locale politiek en de Tweede Wereld oorlog, maar net zo gemakkelijk liet hij zich inspireren door het weer, de grote schoonmaak, de meierblis of Ouwe Sunderklaas. Hoe divers zijn thematiek was, kwam goed tot uiting tijdens Hon derd jaar Huib, de viering van zijn honderdste verjaardag, dins dagmiddag in de feesttent op de Groeneplaats. Het verjaardagsfeestje, georgani seerd door Pip Barnard in samen werking met De Lindeboom, werd een groot succes. De feestgangers kwamen van heinde en verre. Pro minente gasten waren de vier kin deren van Fenijn, hun partners, kin deren en kleinkinderen, die ondanks hun Texelse wortels - hun moeder Jannie Dros was een dochter van de Oosterender bakker - allemaal elders in Nederland wonen. Nogal wat familieleden hadden de gele genheid aangegrepen om een reü nie te houden en een kamer in herberg Panorama geboekt. Het gezelschap kreeg een gevari eerd programma voorgeschoteld, in elkaar gezet en gepresenteerd door Pip Barnard. die in de afgelo pen jaren enkele tientallen gedich ten van hekeldichter De Rijmelaar op muziek heeft gezet. De meeste ervan bracht hij samen met Janien de Bruijn ten gehore tijdens het maandelijkse Cabaret-café. Speci aal voor deze gelegenheid bracht Barnard dat repertoire, geholpen door Texelse zangers en muzikan ten, opnieuw onder de aandacht. Wat opviel was de diversiteit. Bar nard had de' zeventien liedjes in de volgorde van het jaar gezet, te beginnen met Sneeuwklokje en eindigend met Kerstfeest 1950. Tussendoor werd gezongen over uiteenlopende grootheden als de schoonmaak, Vrouwendag, de ker mis, de oogst en kerstmis. Bij elkaar gaven ze een mooi beeld van de zaken die Fenijn bezighielden. Ook de toon was zeer divers. Vro lijk was Strandgeneugten. waarin De Rijmelaar met milde spot en een dikke knipoog naar de zon nebaders kijkt, en dat op een olij ke manier door de organisator zelf werd gezongen: 'k Zag een man het strand langs zeulen Met een schaar van krijsend kroost En een vrouw die liep te kijven... Mij óók zo'n vakantie, proost! 'k Zag skeletten en ballonnen In een badpak liggen zonnen Voor zover men deze dag 't Schaarse zonnetje dan zag. Een stevig contrast vormde Kerst feest 1950, een sombere beschou wing over de oorlogszuchtige ont wikkelingen in de wereld. Mede dankzij het imponerende stemge luid van zangeres Nel Bruin, was de

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 10