Het belangrijkste nieuws van 2005 in vogelvlucht TEXELSE 12 COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 2005 TEXELAAR Ambtenaren constateren in totaal ongeveer honderd zaken die in strijd zijn met het bestemmingsplan. Het leidt tot een storm van verontwaar diging onder huisjeseigenaren. Tien eigenaren tekenen bezwaar aan tegen de aanschrijvingen, de rest kiest er volgens een woordvoerder van de gemeente voor alsnog een aangepast bouwplan in te dienen. Van de tien bezwaarschriften wor den er vier ongegrond verklaard, één gegrond en de rest ingetrokken of aangehouden. In het najaar is de handhaving onderwerp van kritiek als de gemeente een eigenaar een dwangsom van 100 euro per dag oplegt omdat zijn tuinhuisje na aan passing 36 vierkante centimeter te groot is. De gemeente verklaart het belangrijk te vinden als betrouwbare overheid over te komen en daar om geen groter oppervlak toe te staan dan in de voorschriften staat. Bij aanvragen voor een aangepast Overleden in 2005 Jannie Koning-Bruin, van 1953 tot het begin van de jaren zeventig raadslid voor de PvdA. Een rode vrouw uit een soci alistische familie, begaan met de minder bedeelden en maat schappelijk en cultureel actief in de samenleving. Zij overlijdt op 26 februari, 84 jaar oud. Op 21 maart overlijdt Arend van Loon. van 1950 tot 1977 huis arts op Texel. Zijn afscheidsre ceptie in 1977 wordt door de Texelse Courant omschreven als de 'drukste uit de geschiedenis' en Van Loon wordt geprezen om zijn collegialiteit en kundig heid. Hij overlijdt op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Zut- phen. Wie om hulp belde, kon erop rekenen dat hij vijf minuten later op de stoep stond. Willem (Pluis) Huizinga stond bekend als behulpzaam, amicaal, vrijge vochten en - vooral - markant Huizinga overlijdt op 25 maart, 54 jaar oud. In de 21 jaar dat hij er directeur van was, groeide het NIOZ uit tot een instituut van wereldfaam. Daarbij genoot Henk Postma het respect van zowel collega's en bestuurders als van de mensen van de werk vloer. Postma overlijdt op 19 juli op de leeftijd van bijna 84 jaar ke lening van €50.600,- een tijdelijk krediet op. Februari Raadhuis. Het nieuwe raadhuis is ook in 2005 voer voor discussie en turbulentie. In april trekken Piet Standaart (Texels Belang) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) zich uit onvrede terug uit de stuurgroep die zich met de voorbereidingen bezig houdt. Tegelijkertijd wordt duidelijk dat de bouw Europees moet wor den aanbesteed, waardoor Texelse aannemers buiten de boot dreigen te vallen. Aan het eind van het jaar krijgt bedrijfsleider Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf de deur op een kier door een joint-venture aan te gaan met een overkantse aan nemer die aan de Europese criteria kan voldoen. Architectenbureau Alberts en Van Huut uit Amsterdam mag het nieu we raadhuis ontwerpen. Dat doet het bureau aan de hand van bijeen komsten waar Texelaars met klei en papier hun ideeën vormgeven. De deelnemers zijn enthousiast. Op financieel vlak klinken andere geluiden. In een begrotingsbrief die het college in oktober aan de raad stuurt, wordt rekening gehouden met een investering van €14,5 mil joen, terwijl de raad niet meer dan €13.2 miljoen wil uitgeven. De stij ging is het gevolg van een mee gerekende grondexploitatie en een nieuwe indexering van de bouwkos ten. Daarnaast moet een overschrij ding van bijna 2,5 ton worden weg gewerkt en is 3,5 ton extra nodig voor een warmte/koude-opslag die zichzelf binnen een paar jaar moet terugverdienen. In november besluit een grote politieke meerder heid, gevoed door de aanstaande bezuinigingen, de plannen voor het raadhuis vier maanden in de ijskast te zetten. Mokbaai. Aannemersbedrijf Van den Herik uit Sliedrecht start maan dag 7 februari met het ruimen van oude explosieven uit de Mokbaai. Het gaat om munitie die hoogst waarschijnlijk aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in de baai is gedumpt De schoonmaakactie loopt uit tot één van de groot ste naoorlogse munitieruimingen in Nederland. Er worden in totaal 5331 met-ontplofte explosieven boven water gehaald en 359 kilo los rook- zwakbuskruit Vrijwel alles is van Duitse makelij. Vier grote objecten De komst van de Dokter Wagemaker, de oprichting van het tweede paracentrum, een schietpartij op de Bernhardlaan, inzamelingsacties voor Azië, tekorten bij de gemeen te, een nieuwe reddingboot en de aankondiging van een kerncentrale op het eiland. Het nieuws op Texel kwam in 2005 in allerlei hoedanigheden, vormen en gradaties voorbij. Het einde van het jaar is traditioneel de gelegenheid om nog eens terug te blikken op gebeurtenissen waar het afgelopen jaar menigmaal over werd gesproken en geschreven. Opmerkelijk nieuws Een ambtenaar van de gemeen te blijkt in 2003 en 2004 liefst 500 keer één vakantiehuisje te hebben gecontroleerd. Volgens advocaat Maurice Frantzen staat dat gelijk aan 'stalken'. Het huisje blijkt overigens niet permanent bewoond. Diverse met graffiti besmeurde gebou wen worden wit geschilderd. Achter de witkwast gaat Harry Wuis schuil die zich ergert aan de ontsierende bekladdingen. Ook het oude tankstation aan de Pontweg wordt compleet wit geschilderd. De 78-jari- ge Cees Groenhof uit De Koog wordt tot ieders verrassing na 30 jaar opnieuw clubkampioen van de Maandag Biljart Club in het baddorp. Texelaars die water uit regenputten drinken, lopen het risico veel nitraat bin nen te krijgen. Uit een analyse blijkt het Texels water gemid deld 50 mg nitraat per liter te bevatten, terwijl de norm op12 mg per liter ligt. Tien Ooste- renders verrijken Texel met een zelfgebouwde blijde. Het appa raat doet het goed. Een beton nen kogel wordt er 275 meter ver mee geslingerd. Texel in de media Filmer Michiel Beishuizen maakt een documentaire over Jan- Sieme Dros van paal 12. Het TV-programma Opgelicht van de TROS besteedt aandacht aan Bert Bruijn uit Den Hoorn die een eigen remedie tegen de ziekte van Crohn zegt te heb ben ontwikkeld. Krim-mede- werkers Sabine Beijert, Wilma Eelman, Jos de Wolf en André van der Vliet worden in het RTL- 4 programma LookingGood in het nieuw gestoken. Piet Knol haalt de landelijke media met zijn tot brandweerwagen (de 696,5) omgebouwde invaliden wagentje. DJ's Rob Stenders. Jeroen Kijk in de Vegte en Fred Siebelink van Yorin FM zenden live uit vanuit de woonkamer van Eric Heijenk in De Koog. Roxi Jaspers (16) uit De Koog wordt één van de speelsters in de musical Cabaret van Joop van de Ende. Finka van der Kraan uit De Koog wint bij de Sponsorloterij een cabriolet. Ze heeft alleen geen rijbewijs. ven. In de eerste twee weken wor den meteen bijna honderd parkeer bonnen uitgedeeld. Een deel van de bekeurden wist niet dat de auto maar een half uur bij de Lidl mocht staan, anderen zijn te laat als er lange rijen voor de kassa's staan. In het najaar blijkt dat het laden en los sen van vrachtwagens tot overlast leidt. Burgemeester Joke Geldorp belooft de dorpscommissie met de exploitant te gaan praten. Het par keren ter plaatse wordt verlengd tot maximaal een uur. Bouwgroep. Veertien Texelse bouw bedrijven gaan met elkaar onder de naam Bouwgroep Texel een samenwerkingsverband aan. Door de krachten te bundelen, hopen ze eerder in aanmerking te komen bij de grotere bouwprojecten op het eiland. Begin mei start de gemeente de eerste gesprekken met de bouw groep om te zien welke rol zij kan spelen bij de bouw van de eerste fase van de Volmolen. Dat leidt net voor kerst tot het tekenen van definitieve samenwerkingsovereen komsten tussen de Bouwgroep, de Stichting Wonen Texel, projectont wikkelaar USP Vastgoed uit Hoorn, veehouder en lekenprediker Rinus Kuiper zonder stellen. Hij neemt een optie op een nagelnieuw orgel bij een orgelbouwer in Alkmaar en gaat op zoek naar aandeelhouders die willen meebetalen. 'Er moet meer vrolijkheid op straat komen in deze donkere tijden', verwoordt Kuiper zijn motivatie. De actie slaagt en het circa €22.000,- kostende draaiorgel komt naar Texel. Het krijgt de naam Aurora mee, naar de godin van de dageraad. Inmiddels heeft het orgel dienst gedaan op diverse markten en feestelijke bijeenkomsten. Schietpartij. Texel wordt opge schrikt door een schietincident. Op de avond van 29 maart wordt op de Bernhardlaan een 48-jarige Armeniër neergeschoten. De daders vluchten, maar melden zich later bij de politie. De schietpartij zou zijn gevolgd op een vechtpartij en er worden drie kogels afgevuurd. Het slachtoffer wordt zwaargewond afgevoerd naar het Gemini Ziekenhuis en de situatie ter plaatse is gespannen. Al snel blijkt dat het gaat om problemen in de relationele sfeer. De daders, een 49-jarige man en zijn 24-jarige zoon, zijn eveneens van Armeense afkomst en waren bevriend met het slachtoffer. De zoon had een relatie met de dochter van het slachtoffer en samen hebben zij een kind. De 24-jarige man zou, toen hij de zoon van het slachtoffer kwam ophalen, diens vadér niet hebben gegroet. Die was daarover zeer ontstemd. Hij zou bedreigingen hebben geuit aan het adres van de zoon en diens vader. De jongeman seinde zijn vader in en die kwam, gewapend met een pistool, verhaal halen. Na onderzoek van de politie komt vast te staan dat de 49-jarige vader de schoten heeft gelost. De rechtbank veroordeelt de schutter in november tot zeven jaar celstraf voor poging tot moord en verboden wapenbezit. De zoon wordt vrijgesproken van medeplichtigheid. Nierdialysecentrum. In de voor malige huisartsenpraktijk van Hetty van Dijk wordt een nierdialysecen trum geopend. Door inspanningen van onder andere Bruno Reitsma, wiens vrouw al jaren afhankelijk is van dialyse, komt het centrum in samenwerking met Medisch Cen trum Alkmaar van de grond. De drie tot vier Texelaars die meer dere keren per week naar Alkmaar moesten voor dialyse, kunnen nu op Texelse bodem terecht. Het centrum biedt tevens mogelijkheden voor nierpatiënten die een vakantie op Texel willen doorbrengen. De doel stelling om minimaal achthonderd behandelingen uit te voeren om het centrum rendabel te krijgen, wordt hoogstwaarschijnlijk gehaald, zodat het dialysecentrum openblijft. Ruim honderd toeristen hebben inmiddels al een of meer dialysebehandelin gen in Oosterend achter de rug. April Welzijnsstichting.DeWelzijnsstich- ting wordt half april failliet verklaard. Er is een schuld van ongeveer €35.000.- waaraan het bestuur niet meer kan voldoen. Curator Arthur Sweens van Knuwer en Creutzberg Advocaten in Den Helder, die wordt aangesteld als bewindvoerder, draait tijdelijk jongerencentrum Time Out in Den Burg op slot. Dat wordt in juni heropend als de gemeente het het eigendoms- en beheerrecht van de WST aan. Tot een afhandeling komt het niet. Ed Stiekema laat de vleugel plotseling verdwijnen. Als betrokkenen hem op donderdag 15 december willen ophalen uit een schuur van Frits Langeveld blijkt het instrument opnieuw verdwenen. Het onderbrengen van de vleugel in een nieuwe stichting moet daardoor worden afgeblazen. Lintjes. Zes Texelaars worden in 2005 tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau benoemd. Jan en Paula Brouwer, Theo Witte (Luchtvaart museum) en Dick Drijver worden onderscheiden tijdens de Lintjes regen op vrijdag 29 april. Bram van Dijk wordt op donderdag 5 mei gehuldigd tijdens de viering van zestig jaar bevrijding. Jaap Bakker wordt op donderdag 14 juli gede coreerd tijdens de viering van het 225-jarig bestaan van de haven in Oudeschild. Grootste Texelaar. De Texelse Courant start in het najaar van 2004 met de verkiezing van de Grootste Texelaar Aller Tijden, geïnspireerd op de landelijke variant. Na ver schillende kiesrondes blijven tien genomineerden over die 'strijden' om de titel Grootste Texelaar. De verkiezing levert nogal wat com mentaar op: de kandidaten zouden Een Sri Lankaanse visser poseert trots voor zijn nieuwe boot de Texelaar. Het vissersscheepje werd met Texels geld bekostigd via reisorganisatie Fox. Medewerkers van de Duik- en Demonteergroep ontfermen zich aan boord v duikvaartuig over een explosief uit de Mokbaai. projectontwikkelingsmaatschappij De Peyler uit Scharwoude en de gemeente voor de bouw van 112 woningen in twee jaar tijd. Draaiorgel. Na vele jaren krijgt Texel weer een eigen draaiorgel. Nadat Jan Zwan zijn orgel De Tiet had verkocht naar Amerika, moest het eiland het zeer tot verdriet van Jeugd- en Jongerenwerk, voorheen onderdeel van de WST, in handen van de nieuwe brede welzijnsstich- ting Pharos heeft gegeven. Bijzonder element in de boedelverkoop vormt de Vleugel van Ed. Sweens belooft daar speciaal mee om te gaan. Als hij aan het eind van het jaar op het punt staat de vleugel daadwerkelijk te verkopen, vecht Harry de Graaf niet Texels genoeg zijn en het verge lijk tussen de genomineerden gaat volgens criticasters in veel gevallen mank. Uiteindelijk blijkt veel van de kritiek ongegrond, want zes van de tien genomineerden zijn op Texel geboren. De top drie wordt echter ingevuld door 'overkantse' Texe laars, verkozen door de bevolking zelf. Met overmacht wordt dokter Adriaan Wagemaker (1863-1933) verkozen tot Grootste Texelaar. De huisarts en oprichter van bootdienst TESO krijgt 139 van de uitgebrachte 667 stemmen. Dat zijn uitverkie zing samenhangt met de komst van de nieuwe veerboot die dezelfde naam krijgt, is waarschijnlijk geen toeval. Niettemin heeft Wagemaker als oprichter en voorvechter van een eigen Texelse bootdienst veel betekend voor het eiland en toonde hij op vele fronten een grote maat schappelijke betrokkenheid. Op de tweede plaats eindigt Jac. P. Thijs- se. Gerrit de Haan wordt derde. Geëxecuteerden Mok. Tien Texe laars die zestig jaar geleden bij de Mok werden geëxecuteerd, worden herdacht. Het is de eerste keer dat dat in de vorm van een nabestaan- dendag gebeurt. De herdenkings plechtigheid, een initiatief van Aad van Gils, hoofd facilitair steunpunt de Mok, vindt plaats bij het Rus- sisch-orthodox kruis bij de ingang en wordt bijgewoond door tien tallen belangstellenden. Onder hen mariniers, vertegenwoordigers van het 4/5 Meicomité en nabestaanden van de slachtoffers. De tien Texe laars bevonden zich destijds op de verkeerde plaats op de verkeerde tijd. Op 6 april 1945 werden veertien Texelaars opgepakt als straf voor de Texelse steun aan de Georgische opstand in de nacht van 5 op 6 april. Vier van hen ontsnapten, de overige tien werden aan de laag- waterlijn doodgeschoten. Dankzij een oplettende TESO-medewerker werden hun lichamen op 22 mei teruggevonden. Wurgpoging. Kort na de schietpar tij op de Bernhardlaan wordt Texel in het weekend van 9 en 10 april opnieuw opgeschrikt door geweld. Een 39-jarige inwoner van Oos terend dringt 's nachts de woning van zijn baas binnen in Den Burg en er ontstaat in de slaapkamer een worsteling tussen beide man nen. Daarbij wordt de 52-jarige man in een wurggreep genomen. Het slachtoffer verweert zich en ziet kans de bivakmuts bij zijn belager af te trekken, waarna hij zijn werkne mer herkent. Deze blijkt al geruime tijd een obsessieve verliefdheid te koesteren voor de vrouw van zijn werkgever. Hoewel de echtgenote hem direct duidelijk maakt niets van zijn avances te moeten hebben, blijft hij haar lastig vallen. Tijdens de bewuste nacht dringt hij de woning binnen met een nagemaakte sleutel en gaat hij, naar eigen zeggen, op zoek naar een stukje ondergoed van de vrouw die zelf niet thuis is. De rechter vindt poging tot doodslag bewezen en veroordeelt de man tot een gevangenisstraf van drie jaar en een contactverbod van een jaar met zijn baas en diens echtgenote. Bovendien moet hij het slachtoffer schadevergoeding betalen. Mei Volleybal. Het eerste damessteam van Tevoko draait een topsei- zoen. Qp zaterdag 15 mei promo veert het team in Enkhuizen naar de landelijke derde divisie. Enkele dagen later is het opnieuw raak. In Alkmaar winnen de dames de finale van de bekercompetitie van de regio Holland. StamSovoco uit Soest wordt met 3-1 verslagen. De winnende speelsters zijn Marianne Boekei, Céline de Graaf, Ivette de Ruyter. Aglaia Westra, Bianca van den Berg, Connie Joling, Monique Leijstra, Joanie Schaapman, Cora Siemeling en Eline Feldbrugge. Ze staan onder aanvoering van André van der Vliet. Reddingboot. Vrijwilligers van de KNRM in De Koog verrichten zon dag 22 mei de eerste reddingsactie met de nieuwe reddingboot Fran- cine Kroesen. Dat is een paar uur nadat de boot officieel in dienst is gesteld. Het schip is vernoemd naar de Nederlandse studente Francine Kroesen die op 14 juli 1991 bij een verkeersongeluk in Australië op 27- jarige leeftijd om het leven kwam. Haar nicht en vriendin Nicolien Caljé doopt op zaterdag 3 september de nieuwe boot. Vader Frans Kroesen, de grootste donateur, laat weten het gevoel te hebben dat zijn dochter 'weer een klein beetje is opge staan'. De aanschaf stond centraal tijdens een landelijke actie die rond het 180-jarig bestaan van de KNRM werd gehouden. Bloembollenkwe ker Albert Komen uit Julianadorp schenkt 175.000 bloembollen voor de nieuwe boot en ook veel Texe laars geven een donatie. Parastrijd. De komst van een twee de paracentrum zorgt voor veel commotie op het vliegveld. Arie Drevel, Wim van Gilst en Alexander Beetz maken hun plannen bekend om een tweede paracentrum te beginnen op Texel. De vierde par ticipant wordt dan nog geheim gehouden. Er ontstaat een hevige concurrentiestrijd tussen nieuwko mer Blue Side Up (BSU) en Para centrum Texel van Bob Rienks. Die laatste probeert op alle mogelijke manieren de komst van het tweede paracentrum tegen te houden en er volgen diverse (planologische) bezwaren. Als blijkt dat 'paragoe roe' Herman Landsman de vierde man is, zijn voor Rienks de grenzen bereikt. Hij stapt naar de rechter om naleving van het concurrentiebe ding te eisen. Rienks wint die zaak en Landsman mag zich niet meer inzetten voor BSU. Ondertussen proberen beide centra elkaar te loef af te steken met grote reclamebor den en vuilspuiterij in de media. De situatie escaleert als Rienks wordt aangeklaagd wegens mishandeling van een instructeur van BSU. In een later stadium wordt hij ook verhoord vanwege vermeende bedreigingen aan het adres van Alexander Beetz en diens echtgenote. Een nieuw dieptepunt dient zich aan als een medewerker van het vliegveldres taurant, dat wordt gepacht door Beetz, zwaar wordt mishandeld. De dader(s) blijft spoorloos. In het najaar gaat Alexander Beetz, die de belangrijkste geldschieter is van het nieuwe paracentrum, failliet en is de toekomst van BSU onzeker. Drevel en Van Gilst willen ondanks alle pro blemen verder met BSU en gaan op zoek naar een nieuwe investeerder. Die wordt gevonden en het lijkt erop dat het bedrijf zijn activiteiten in 2006 voortzet. Ook door het invallen van de winter keert de rust terug op Vliegveld Texel. Aan het eind van het jaar meldt zich een mogelijk nieuwe geldschieter. Wordt vervolgd. Herdenking. De herdenking van de slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog is zestig jaar na dato com pleter dan ooit. Voor het eerst zijn vertegenwoordigers van alle voor-j malige strijdende partijen bij de ceremonie betrokken. Onder hen de Duitse oud-ambassadeur Otto von der Gablentz. Hij houdt eer toespraak waarin hij de klemtoon legt op de noodzaak van Europese samenwerking, die het resultaat is van de moed en vastberadenheid van politieke leiders uit de oorlogs generatie, die hun dode landgeno ten niet alleen eerden met woor den, maar vooral met daden. De herdenking krijgt meer publiciteit dan ooit, dat is echter vooral het gevolg van het bezoek van de Geor gische president Mikhail Saakash- vili en zijn Nederlandse echtgenote Sandra Roelofs. Saakashvili komt met een groot gevolg naar Texel en wordt door diverse cameraploegen gevolgd. Verschillende aanwezigen vinden dat het heen en weer-geloop van de filmploegen afbreuk doet L aan de stijlvolle herdenkingsplech tigheid. De bevrijding wordt groots gevierd met tal van activiteiten, met als hoogtepunten een culinaire proeverij en een optreden van de Robbie Williams Coverband op de Groeneplaats. 11( vae n9- Juni en Kerncentrale. Texel wordt 'opge-5n. schrikt' met het nieuws dat er inmd de toekomst mogelijk een kerncen- et trale op het eiland wordt gebouwd edi: RTL-Z brengt het bericht prominent) ser maar het verdwijnt rap van de zen* «rt der. Het 'nieuws' is afkomstig uit ami een rapport van Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten rar waarin inderdaad over een kerncen- st trale wordt gesproken, zij het in eer w Januari Azië-inzameling. De tsunami die op tweede kerstdag 2004 een groot deel van de Aziatische kust treft, laat veel Texelaars met onberoerd. Over heel Texel komen spontaan inzamelingsacties van de grond. Jong en oud zet zich met hart en ziel in om geld bijeen te krijgen voor de slachtoffers. In het Eierland- sche Huis vindt een goederenveiling plaats ten behoeve van een wees huis op Sri Lanka. De opbrengst is maar liefst €28.000,-. Scholieren en leerkrachten uit het Texelse onder wijs lopen in een sponsorloop bijna €16.000,- bij elkaar en de actie Vis voor Azië in Oudeschild brengt tien mille op. Dat geld wordt gedeeltelijk besteed aan een project van reisor ganisatie Fox, waarbij boten wor den gebouwd voor getroffen vissers in het gebied. De gemeente Texel doneert een euro per inwoner. De Oudeschilder jeugd klust €6.000.- bij elkaar met de actie Heitje voor een Karweitje. Samen met verschil lende andere inzamelacties, zoals een actie van de Stichting Mother hood en collectes, loopt de Texelse bijdrage uiteindelijk op tot ongeveer een ton. De Krim. Vakantiecentrum De Krim krijgt bij de gemeente een hoge prio riteit op het gebied van handhaving. bouwplan wordt een kleine tien keer bezwaar aangetekend tegen weige ringen van burgemeester en wet houders. Pharos. De gemeente begint met de oprichting van een nieuwe bre de welzijnsstichting die de naam Pharos krijgt. De peuterspeelzalen zijn, na het vertrek van Catalpa, de eerste voorzieningen die vanaf 1 april onder de vleugels van Pharos komen. Het nieuwe dorpssteunpunt in Oosterend, het Jeugd- en Jon-, gerenwerk en het Skatepark aan de Elemert volgen. Als het aan burge meester en wethouders ligt, sluiten de Stichting Welzijn Ouderen Texel, de Muziek- en Dansschool, de bibli otheek en het maatschappelijk werk zich ook bij Pharos aan, maar dat roept bij de betrokken organisaties veel weerstand op. In het najaar raakt de stichting aan kritiek onder hevig. Voor veel Texelaars is het niet duidelijk wat Pharos doet. Tegelij kertijd speelt een kwestie rond jon gerenwerkster Carla Schrama met wie Pharos niet verder in zee wil. Dat roept veel verontwaardiging op onder de bevolking. In december verkeert Pharos in geldnood. Een meerderheid van de raad weigert een voorschot van €20.000.- te ver lenen. De stichting neemt, vooruitlo pend op een mogelijke gemeentelij maken het nog even spannend. Het blijken uiteindelijk ankers en delen van oude hangardeuren te zijn, waardoor de omgeving niet hoeft te worden ontruimd. In de zomer wordt voor de zekerheid de kazerne een maand gesloten. De Duik- en Demonteergroep vaart in totaal ruim honderd keer uit om de munitie op de Noordzee tot ontploffing te brengen. Vrijdag 2 december wordt de schoonmaak officieel afgesloten. De operatie heeft ruim een miljoen euro gekost. Majoor Aad van Gils maakt bekend dat Defensie ervoor heeft gezorgd dat de gemeente mets heeft hoeven te betalen. Maart Lidl. Aan de Nikadel in De Koog opent discounter Lidl woensdag 16 maart haar deuren. De winkel, die 884 vierkante meter groot is, is gevestigd in een nieuw pand met acht woningen en een kantoor erbo- Burgemeester Joke Geldorp ontvangt op 4 mei op het vliegveld de Georgische president Mikhail Saakashvilli. Door zijn aanwezigheid krijgt de dodenherdenking van de Tweede Wereldoorlog zestig jaar na dato zeer veel media-aandacht.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 12