TEXELSE J j CouRANT Gewapende vrede op Léégkógen DONDERDAG 29 DECEMBER 2005 Opmerkelijk nieuws Een Duitse familie met vier kinderen en een hond over nacht noodgedwongen in een tuinhuisje bij een familie in De Cocksdorp. Het echtpaar had de rekening voor een huisje op De Krim veel te laat betaald, waardoor de boeking was gean nuleerd. De Duitsers kwamen daar pas achter toen ze zich met hun hele hebben en houden bij de receptie meldden. De Vries en Van de Wiel moeten van Rijkswaterstaat vijfhonderd kubieke meter zand in de haven terugstorten. De aannemer had dieper dan 4,70 meter beneden NAP gebaggerd en dan bestaat er volgens RWS het risico dat de damwanden verzakken. Het terugstorten leidt tot grote ver bazing op de haven. Roelof Mulder en Wiepke Toxopeus uit Den Hoorn slagen er samen met wadloper Fedde Knol uit Leeu warden in om van Texel naar Vlieland te lopen. Ze doen onge veer tien uur over de 30,2 km lange tocht. Het is de negende keer sinds de jaren 2estig dat de tocht 'in één tij' wordt gelopen. Een paar onbekende Hoorn- ders 'restaureren' een vervallen boet van Frans Bakker aan de Watermolenweg. Volgens hen was hij illegaal met sloop bezig. De Hoornders voorzien tijdens een weekend de boet van nieu we panlatten en ze leggen alle dakpannen terug. geheel andere context. Het rapport, opgesteld naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan van het ECN, schetst vier denkbeeldige scenario's op het gebied van energie-ontwik keling en de rol die het ECN daarin kan spelen. Een van die scenario's is een kerncentrale op de zuidpunt van Texel. Benadrukt wordt dat de scenario's echter niet voor waar moeten worden aangenomen. Ronde om Texel. De 28ste edi- van de Ronde om Texel gaat de geschiedenis in als een van de meest spraakmakende rondes. De stevige wind in combinatie met hoge golven richt een slachtveld aan onder de deelnemers. Bijna 550 boten melden zich aan, maar hon derden boten blijven achter op het strand. Degenen die wel een poging wagen door de woeste branding heen te komen, moeten het heb ben van goede stuurmanskunst én geluk, want zelfs toppers als Mitch Booth en Herbert Dercksen ter plaatse als de viskotter SL27 Johannes uit Stellendam een nood signaal uitzendt. Er is brand uitge broken en de vlammen slaan uit het schip. De bemanning wordt door de intense hitte naar het voordek verdreven en staat daar te wachten op hulp. Oosterhuis aarzelt geen moment en manoeuvreert zijn boot naast de brandende kotter, zodat de vijf bemanningsleden aan boord kunnen klimmen. Het reddingsvlot dat zich aan boord van de kotter bevond, kan niet worden gebruikt omdat het gekapseisd op het water is beland. Het Sop, met tien opva renden bezig aan een vistrip, brengt de kottervissers in veiligheid. De brug en het bemanningsverblijf van de Johannes branden volledig uit. Juli Dokter Wagemaker. Het nieuwe vlaggenschip van TESO wordt tij dens een feestelijke bijeenkomst op 1 juli gedoopt. De jarenlange voorbereidingen hebben geleid tot de realisatie van een prachtig modern schip dat 320 auto's en 1750 passagiers kan vervoeren. In april 2003 tekende TESO het con tract met Damen Shipyard, waarbij de aankoop met 36,3 miljoen euro werd bezegeld. Door malaise in de scheepsbouw viel de offerte zo'n 20 miljoen lager uit dan TESO had begroot. Het schip wordt gebouwd in het Roemeense Galatz en komt op 17 februari van dit jaar aan in Vlissingen. De aandeelhouders mogen de dag na de doop meevaren en in het weekend wordt het schip open gesteld voor alle Texelaars. De opkomst is gigantisch. Duizenden mensen maken van de mogelijkheid gebruik een rondje te maken door de nieuwste aanwinst van TESO. Al bij de doop is duidelijk dat het schip nog niet af is. In eerste instantie moet de veerboot nog enkele weken terug naar de werf in Vlissingen voor 'the finishing touch'. Daar blijft het echter niet bij. Voortdurend wordt de ingebruikname van de Dokter Wagemaker uitgesteld doordat er (nieuwe) mankementen worden ont dekt. In november gaat het schip wederom naar Vlissingen, nu voor de plaatsing van nieuwe roetfilters. Hoewel de boot voldoet aan alle wettelijke normen, vindt TESO dat er teveel roet wordt uitgestoten. Het plaatsen van de filters mislukt en de Wagemaker keert terug naar Texel. Inmiddels is het schip in de vaart als reserveboot. Bedoeling is dat het vlaggenschap vanaf januari als dienstboot wordt ingezet. BEZEM. Hans de Breij en Ries de Winter kondigen plannen aan schild, deze zomer staat de viering van 225 jaar haven centraal. Maan den wordt er gewerkt aan de versie ring van het dorp en het samenstel len van een goed feestprogramma. En dat lukt. Duizenden Texelaars bezoeken het dorp en genieten van onder meer historische reddingbo ten die het dorp aandoen, demon straties, havenspelen, optredens en toneel. Niet alleen de haven zelf vormt het toneel voor de feestelijk heden. Veel inspanningen zijn ver richt om ook de woonwijken aan te kleden en Gré Zegers en Martha Witte brengen ter gelegenheid van het jubileum een boek uit over de geschiedenis van de haven. Augustus Walvis. Bij paal 24 spoelt aan het begin van de maand de romp van een Noordse vinvis aan. Het is de vijfde keer dat er zo'n walvis in Nederland aanspoelt. In de hal van EcoMare worden momenteel de botten van de linker flipper en een wervel van het dier getoond. Een nog met schoongemaakt schouder blad van de walvis, dat kort na de .vondst uit een weiland bij EcoMare verdween, is nimmer teruggevon den. Autocross. Organisatoren van de MAB nemen zondag 14 augustus een moeilijke beslissing. Ze gelas ten de autocross af, omdat het te slecht weer is. Het terrein komt in de loop van de dag zelfs gedeelte lijk blank te staan. Het is vermoe- aanpassingen die mindervaliden in hun woningen kunnen krijgen. Ook wordt ervoor gepleit de gemiddelde wachttijd van elf weken tussen aan vraag en realisatie van een aanpas sing te verkorten. September Dental car. Kinderen van de Kom- passchool nemen officieel de nieuwe dental car van de Stichting Jeugdtandverzorging in gebruik. De nieuwe wagen vervangt de oude dental car die nog uit 1975 dateert. De wagen is voorzien van een vol ledig nieuwe tandartsruimte, waarin de Texelse tandartsen de gebitten van de Texelse basisschooljeugd kunnen controleren. De wagen kost €153.000,-. Dat geld werd bij elkaar verzameld door Dick van Barne- veld, Herman Wellens, Harry Ran en Albert Hoven. Diverse Texelse orga nisaties en Frits Langeveld leveren een financiële bijdrage. Visserij. Drie Texelse kotters wor den bij het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit aangemeld voor een saneringsrege ling. Het gaat om de TX2 Willem van de familie Vonk, de TX21 Pieter van Aris van de familie Van der Vis en de TX33 Maarten Cornelis van de fami lie Drijver. De families behouden hun vangstrechten, mogen hun schip ook nog verkopen, maar er mag niet meer mee worden gevist. In totaal worden 31 Noordzeekotters en 4 garnalenkotters (twintig pro cent van de Nederlandse vissers- De MAB moest 14 augustus noodgedwongen één autocross afgelasten vanwege de weersomstandigheden. Die cross werd een week later alsnog ingehaald. Een s het meest spectaculaire onderdeel van die cross. delijk de tweede keer in de historie van de club dat een autocross niet kan doorgaan. Een week later wordt gaan om in de golven. Tientallen voor de oprichting van een nieuwe de schade alsnog ingehaald. Grote boten raken zwaar beschadigd. De politieke partij. Met BEZEM (Beter catamarans die uiteindelijk wel van Economisch Zakelijk En Maat- start gaan, beleven een fantastische schappelijk) wil het duo deelnemen wedstrijd. Door de gunstige wind- aan de gemeenteraadsverkiezingen richting gaan de boten supersnel van 2006. Alleen als er voldoende en het verbaast dan ook niemand draagvlak is onder de bevolking, dat het ronderecord wordt verpul- wil BEZEM zich inschrijven als verd. Wouter Samama en Jeroen politieke partij. Daarom wordt als ran Leeuwen finishen in 2.11.11 uur voorwaarde voor de oprichting het en zijn daarmee bijna twintig minu- behalen van honderd participanten :en sneller dan Hans Bouscholte en gesteld, die ieder €25,- betalen. Ruurd van Wieren in 2003. Overall- Dat aantal wordt niet gehaald, maar winnaars worden Mischa Heems- BEZEM ziet eind november toch het publiekstrekker is de caravanrace. Binnen een paar minuten ligt de baan in Eierland bezaaid met onder delen en restanten van caravans. Willem-Johan Bakker, één van de tien deelnemers, weet zijn caravan nog het langst heel te houden. SIGT. Dick van Barneveld, Fred Wassenborg, Gerard Kruithof. Arco de Graaf en Gelein Jansen richten de Stichting Integratie Gehandicap ten Texel op. De stichting zet zich levenslicht. De partij, die is opge- voor de belangen van mensen met fysieke beperkingen en chronische cerk en Sander de Boer. Opvallend s de prestatie van de Texelaars richt uit onvrede over de huidige J de doop op vrijdag 1 juli mochten gasten de 5 >nd het nieuwe schip ontstonden, zijn terug te i 1 geluk... ve Dokter Wagemaker bekijken. Boze tongen beweren dat de problemen die n op de doop. De champagnefles sloeg niet meteen kapot, een voorbode van de'illem Houwing en Eduard Zanen. de komen als derde boot binnen leggen uiteindelijk beslag op de raalfde plek in de overallklasse- .Ing. Na afloop knjgt de organisatie Wrï' 8n storm van protesten te verwer- ge- sn. Een groot aantal deelnemers indt bij de strekdam de boeien op correcte wijze en wordt Kliskwalificeerd. Er volgt echter ent; een 'generaal pardon'. Dat resul- :eiv ert erin dat de eindlijst slechts 125 uil amen telt. oek ten randende kotter. Sportvisboot :erv et Sop van Rutgert Oosterhuis woensdag 22 juni als eerste Texelse politici, schuift vijf kandi daten naar voren: Hans de Breij, Ries de Winter, Ger Bongers, Ger Dnjver en André Verseput. De lijst met speerpunten is populistisch en richt zich vooral op het versterken van de (Koger) horeca. Daarnaast wil BEZEM het ambtelijke apparaat uitdunnen, de macht van de burge meester intomen en de parkeerbe lasting afschaffen. 225 jaar haven. Oudeschild liet Krachten heel wat kan gebeuren. Was de havenplaats dne jaar terug nog in de ban van 400 jaar Oude- ziekten op het eiland. Ook wil ze ervoor zorgen dat het gehandicap tenbeleid met ondersneeuwt binnen alle veranderingen die met de komst van de nieuwe Wet Maatschappe lijke Ondersteuning gepaard gaan. De stichting laat al snel van zich horen. Ze dringt er bij TESO op aan dat gehandicapten per definitie een voorrangskaart zouden moeten krijgen (TESO doet dat echter niet, omdat ze al een eigen systeem voor gehandicapten heeft) en ze houdt lexeiaars. uaaiuii oiijki onaer meer dat de gemeente meer informa tie zou moeten verschaffen over schepen) voor de saneringsregeling aangemeld. Minister Veerman wil de vissers op die manier tegemoet komen voor het slechte jaar. De vis serij beleeft over het algemeen een slecht jaar. Met name door de hoge brandstofprijzen vallen de verdien sten tegen. Neergestort. Op 9 september stort een F-16 van de Belgische lucht macht neer bij Vlieland. Het toestel maakt deel uit van het eerste squa dron van vliegbasis Florennes in Wallonië en is bezig met grond- en luchtoefeningen boven de Vliehors. Na het voltooien van de exerci tie gaat het mis. Het toestel stort door onduidelijke oorzaak neer. De Texelse reddingboten Beursplein 5 en Francine Kroesen gaan direct te water om te helpen bij de zoekactie. De plaats waar het toestel is neer gestort wordt snel duidelijk: door de sterke kerosinedamp mogen de KNRM-redders het bewuste zee gebied niet in en moeten zij op afstand blijven. De piloot, de 33- jarige Fabrice Massaux, overleeft het ongeval niet. Vuurtoren. Een museum of een hotel? Al snel doen de wildste geruchten de ronde als blijkt dat Rijkswaterstaat de Texelse vuur toren wil afstoten. Het bouwwerk, dat al geruime tijd niet meer wordt bemand, wordt in eerste instantie aan de gemeente Texel te koop aangeboden. Aanvankelijk wij die slechts een symbolisch aankoop bedrag van één euro op tafel leg gen. Later wordt daarvan afgestapt en wordt een bedrag waarbij een kostendekkende exploitatie moge lijk is het uitgangspunt. De Stichting Texels Museum heeft daar interesse in. De stichting denkt met openstel ling zo'n 55.000 bezoekers per jaar te kunnen trekken. Tot een deal komt het niet. Rijkswaterstaat houdt vast aan een prijs van zeshonderd duizend euro, volgens de organi satie een marktconforme prijs. De gemeente haakt af. Toch volgt geen 'openbare' verkoop, omdat de toren in verband met de nautische functie niet aan particulieren mag worden verkocht. Volgens een woordvoer der geeft dat problemen zolang licht, radar en infraroodcamera nog in en op het gebouw zitten. Boven dien gaat het om cultureel erfgoed, zodat de Texelse vuurtoren alleen aan een andere overheidsinstantie mag worden overgedragen. Oktober Vertrouwen. De toch regelmatig al moeizame verhouding tussen col lege en coalitie komt verder onder druk te staan als coalitiepartijen Ambulancepersoneel ontfermt zich de plaats van het misdrijf is gespannen. Texels Belang en WD niet hun ver trouwen in het college willen uit spreken. Als de oppositiepartijen daarom vragen, hebben TB en WD een schorsing van bijna twintig minuten nodig om te verklaren dat de verhouding het gevolg is van het dualisme. Dat de partijen niet tevreden zijn over hun wethouders, blijkt als een begin wordt gemaakt met het vaststellen van de kieslijs ten voor de gemeenteraadsverkie zingen in 2006. De WD gaat met verder met wethouder Annie Hin en Texels Belang voelt er weinig voor Corry Heijne opnieuw wethouder te laten worden. OSG. Personeel van de OSG stapt dinsdagavond 4 oktober met blijde gezichten de raadzaal uit. De poli tieke partijen besluiten die avond dat de gehele OSG aan de Haffelder- weg wordt geconcentreerd. Naast het bestaande gebouw voor HAVO en VWO komt een nieuw gebouw voor het VMBO. De raad trekt €10,2 miljoen uit voor de realisatie. Dat geld wordt deels gedekt door de opbrengsten van de verkoop aande len Bouwfonds, maar de bedoeling is dat de gemeente de school aan draagt voor subsidie van het minis terie van Onderwijs dat door meeval lende aardgastenbaten extra geld in het VMBO wil investeren. Tekort. Van lieverlee wordt duidelijk dat de gemeente vanaf 2007 stevig de broekriem moet aanhalen. Het gat in de begroting voor 2006 kan nog worden gedicht met de vrijko mende opbrengsten van de ver koop van de aandelen Bouwfonds, maar vanaf 2007 moet er jaarlijks een miljoen euro worden bespaard. De politieke partijen geven aan dat zij nog voor de verkiezingen van dinsdag 7 maart plannen daarvoor willen presenteren. Tegelijkertijd gaat ook een kerntakendiscussie van start waarbij bekeken wordt welke taken de gemeente wel en niet in eigen beheer moet houden, VW. De kritiek op de VW neemt toe. Vooral de website van de orga nisatie ligt onder vuur. Die zou niet voldoen aan de eisen van de hui dige tijd. Het reserveringsdeel zou niet goed functioneren. Verder ziet de VW dit jaar het aantal boekingen via de eigen reservenngscentrale fors teruglopen, wat gevolgen heeft voor de inkomsten en de Texelpro- motie. De afgelopen jaren voegde de VW de inkomsten uit reserve ringen toe aan het promotiebud get. Duidelijk wordt dat vooral de verhoudingen tussen de VW en het TVL-bestuur zijn verslechterd en dat beide partijen niet altijd meer op eén lijn zitten. In november pre senteert de VW het nieuwe reserve ringssysteem op de website: TOR. Texel Online Reserveringssysteem een gesloten website waarbij niet meer doorgelinkt kan worden naar afzonderlijke websites van leden of derden. De bezoeker moet daardoor gestimuleerd worden via de VW- site te boeken. Dat systeem voldoet echter niet aan ieders verwach tingen. Veel kleine logïesverstrek- kers zien zich opgezadeld met meer werk en hogere kosten. Ook zou de uitstraling van de aangepaste web site niet voldoende wervend zijn. De discussie rond de werkwijze van de VW heeft gevolgen voor inzameling van promotiegelden door TVO. Met ingang van 1 januari 2006 hebben gemeente, TVO, TVL en TESO zich weer verplicht voor een periode van vijf jaar ieder jaarlijks €107.000,- op te brengen voor Texelpromotie. Bij TVL zit het promotiegeld in de contributie en TVO wil dat systeem met ingang van volgend jaar ook invoeren. Dat gaat moeizaam. Veel ondernemers zien niets in de ver plichte koppeling van het TVO-lid- maatschap met de promotiebijdra- ge en slechts mondjesmaat komt het benodigde bedrag binnen. Vol gens TVO-voorzitter Ries Swanmk is TVL daar mede verantwoordelijk voor omdat de logiesverstrekkers 48-jarige Armeniër die eind maart op de Bemhardlaan is neergeschoten. De sfeer rond hun kritiek op de VW niet binnens kamers hebben gehouden. November Kampioen. Oud-Texelse Ingrid van Lubek wordt in Assen Nederlands kampioen op de wintertriatlon. De winst is bijzonder, omdat Van Lubek zich pas op het allerlaatst aanmeld de. Haar voorbereidingen op het schaatsen bestaan daardoor slechts Dierennieuws Terwijl half Nederland zich druk maakt over een 'poema' die over de Veluwe wandelt, krijgt Texel eind juni bezoek van een echt roofdier. Een vale gier cirkelt twee dagen boven het eiland. In tegenstelling tot de poema die nimmer werd aangetroffen, moet de gier zijn best aan de aandacht te ontsnappen. Dankzij oplettende Texelaars is precies te volgen waar hij geweest is. overnacht heeft en ook hoe laat hij het eiland weer verlaat. Het eiland wordt verrast met meer bijzondere dieren. Kotters komen thuis met een zeeduivel, een leng en een tarbot met twee staarten, op het strand bij paal 16 spoelt een zeldzame evervis aan en op De Krim wordt een tweekleurige vleermuis gevonden. Gewone dieren komen op een bijzondere manier in het nieuws. Zo duikt na twee weken vermissing de kat van Diana Kers uit Oudeschild letterlijk en figuurlijk op uit het nieuwe regenwaterstelsel. Het dier komt boven als medewerkers van Tatenhove het nieuwe stelsel met de hogedrukspuit schoon spuiten.Dierverzorger Salko de Wolf van EcoMare kan niet meer stuk als hij een Duitse familie een weggelopen schildpad terugbezorgt. Het dier, dat al 36 jaar in bezit is van de familie, was weggelopen. uit twee trainingen op de ijsbaan in Utrecht. Door goede prestaties bij het lopen en het wielrennen weet Van Lubek in Assen toch te winnen. Het is de tiende keer dat ze een nationaal kampioenschap wint. En het is tien jaar geleden dat ze een NK wintertriatlon won. Die reed ze destijds op dezelfde schaatsen. Stayokay. Aan de Haffelderweg wordt donderdag 10 november offi cieel de eerste steen van het nieuwe hostel van Stayokay gelegd Het nieuwe groepsverblijf, dat 240 bed den telt. vervangt volgend jaar de inmiddels gesloopte Eijercoogh aan de Pontweg en Panorama in het Hoge Berggebied. Tijdens de plech tigheden wordt nog even terugge blikt op de strijd die tussen omwo nenden en de gemeente aan de komst van het hostel vooraf ging. Daardoor start de bouw een paar jaar later dan gepland. Sintintocht. Ondernemersvereni ging Den Burg (OVD) luidt de nood klok. De organisatie kan en wil de kosten van de jaarlijkse sinterklaas intocht niet meer betalen. Volgens OVD-voorzitter Donald de Vrind is de intocht dit jaar gegarandeerd, maar willen de ondernemers uit Den Burg volgend jaar niet meer voor de volledige kosten opdraaien, zoals de afgelopen jaren het geval was. De kosten worden geschat op zo'n vijfduizend euro. De OVD wil daar voortaan nog maar de helft van betalen en hoopt dat ook bedrijven en winkeliers in de andere dorpen willen meebetalen. Als voorbeeld wordt Oudeschild, waar Sint tradi tioneel voet op Texelse bodem zet. genoemd. Enerzijds is er begrip voor dit standpunt en wordt er gul gegeven, maar anderzijds' zijn er diverse ondernemers uit buitendor pen die erop wijzen dat ieder dorp zijn eigen intocht heeft en dat de centrale intocht toch vooral aantrek kelijk is voor Den Burg. Volgens De Vrind wordt in de loop van januari meer bekend over de wijze waarop het onthaal in 2006 zal gaan plaats vinden én wordt bekostigd. NlOZ. Onder personeel van het Koninklijk NlOZ ontstaat onrust als het bestuur aftreedt. Aanleiding is een conflict met de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) over het aantrek ken van een nieuwe directeur. Het bestuur heeft iemand op het oog. maar het NWO wil daar niet aan. Ook heerst er onvrede over de hui dige directie. In december keert de rust weer. Interim-directeur Jan Smit wordt vervangen door dr. ir. Bert Geerken, directeur organisatie en planning van het NWO. en er wordt een nieuw bestuur aangesteld. Tekst en samenstelling: Louise van der Sluis en Jeroen van Hattum In juli brak op volkstuincomplex Léégkógen een strijd om de macht uit. Eén groep tuinders wil de voorzitter Jan Vlaming afzet ten, terwijl het andere kamp juist vertegenwoordigers van eerstge noemde groep uit het betuur wil de verwijderen. Uiteindelijk stap te Vlaming zelf op. Tijdens een algemene ledenvergadering trok het oude bestuur zich terug, maar tot teleurstelling van het andere kamp keerden drie van hen terug in het nieuwe bestuur. In het voorjaar werd Jan Vlaming met ruime meerderheid tot voor zitter van de tuindersclub aan de Westerweg gekozen. Hij negeerde onder meer het besluit van het vori ge bestuur om een Texelaar die lid wilde worden met toe te laten tot de vereniging. Onenigheid was er over de vraag of leden op het mid denterrein al dan niet een schuurtje mogen bouwen en over de wens van tuinders om hun tuinen beter toegankelijk te maken via een breed middenpad. De meningen liepen uiteen, waarbij Vlaming van de oude bestuurders het verwijt kreeg zich met bij een meerderheidsbesluit van het bestuur neer te leggen. Uit het andere kamp kreeg Vlaming juist complimenten. Er gingen brieven rond en de sfeer op de tuin daalde tot beneden het vriespunt. De kwes tie kwam in de krant en maakte de tongen los. Gezien de spanning op de tuin en de zware wissel die het slepende conflict op hem trok, stapte Vlaming op en kregen de leden de medede ling dat er tijdens een vergadering in oktober een nieuw bestuur zou worden gekozen. Criticasters van het oude bestuur verweten dit dat ze bij leden die anders nooit op de vergadering verschenen waren langsgeweest. om hen te bewe gen op de voorgedragen kandi daten te stemmen. De criticasters trokken aan het kortste eind, want de voorgedragen kandidaten wer den gekozen. Omstreden punt op de agenda van de vergadering in oktober was de mededeling om tuincommissaris Thijs Schraag van zijn taak te ontheffen. Uiteindelijk is dat punt niet behandeld, maar heeft Schraag inmiddels van het nieuwe bestuur te verstaan gekregen dat hij alsnog zijn biezen moet pakken. Maar volgens medestanders van Schraag zijn hem onterecht verwij ten gemaakt en moet hij aanblijven. Het bestuur is wél teruggekomen op het besluit dat een tuinhuisje van de familie Van Tongelen moet worden verwijderd In februari staat een nieuwe ledenvergadering op de agenda.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 13