-LR- HEMA g om Cjroen 2rwartsjexels ïn het harL, Sportshop Texel Einde reorganisatie gemeente in zicht Snelvaargebied verdwijnt mogelijk ■~k~> mmm/mrmw I 2005 op de valreep in greep van Koning Winter Gebied niet opgenomen in PKB Minister honoreert Eilander Raad Wadden krijgen meer inspraak Waddenfonds VOORNEMENS Complete vloot TESO in veerhaven 't Horntje OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12042 DONDERDAG 29 DECEMBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,00 Jaaroverzicht Het nieuws op Texel kwam in 2005 in allerlei hoedanigheden, vormen en gradaties voorbij. Het einde van het jaar is traditioneel de gelegenheid om nog eens terug te blikken op gebeurte nissen waar het afgelopen jaar menigmaal over werd gesproken en geschreven. Pagina 12 en 13 Visserij De visserij heeft een bewogen jaar achter de rug. De energieprij zen stegen torenhoog, waardoor de kottersvissers met enorme kosten werden opgezadeld, de inkomsten daalden en uiteindelijk drie kotters werden gesaneerd. Pagina 3 m Bergbeklimmen Bergklimmen is een verslaving, weet Els de Jager nu Op de flan ken van de Mount Everest werd ze zo ziek, dat ze vreesde van uitputting te sterven. Pagina 7 Stukadoor eist geld van TEBO Stukadoorsbedrijf John Falconi uit Berkhout wil geld zien van TEBO. Stukadoor stelt sinds 25 juli nog €9900,- tegoed te heb ben, een bedrag dat mede door de kosten van de advocaat en de deurwaarder is opgelopen tot meer dan €10.000,-. Daartoe dien de dinsdag een kort geding voor de rechtbank in Alkmaar. Of Falconi zijn zin krijgt via het kort geding is nog maar de vraag. De gedaagde verscheen met op de zitting in Alkmaar. Ook had de advocaat van Falconi, P. Deijkers uit Hoorn, geen uittreksel mee van de Kamer van Koophandel waar uit zou moeten blijken dat TEBO nog bestaat en is gehuisvest op het adres Bernhardlaan 176 in Den Burg. De president van de recht bank, mr. J. Vrakking, verzocht advocaat Deijkers hem de papieren per fax toe te sturen. De rechter kan ih dat geval donderdag 5 januari 2006 uitspraak doen. Mocht TEBO, dat in september werd overgeno men door Bouwbedrijf Duin, juri disch niet meer bestaan, dan komt er geen vonnis en moet Falconi op een andere manier zijn geld zien te knjgen. (Advertentie) TEXELSE0COURANT gnaTarUjhH.I.Uk.n. Ons bedrijf is vrijdag 30 december gesloten Spinbaan 6, Den Burg TEXELSE ;,COURANT gnalgfnjJmhmLéktn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Burgemeester Joke Geldorp ver wacht dat in het tweede kwartaal van 2006 de puntjes op de i van de gemeentelijke reorganisatie kunnen worden gezet. De reor ganisatie van de drie sectoren Grondgebied, Welzijn en Midde len naar zes verschillende afde lingen is inmiddels doorlopen. Volgens de burgemeester gaat het er nu nog om dat er afspraken met elkaar worden gemaakt over onder meer onderling overleg, ver vanging en wijze van functioneren. 'Het moet zo zijn dat mensen van verschillende afdelingen met elkaar afspraken kunnen maken zonder dat ze afdelingshoofden hoeven in te lichten en dat ze vervolgens ook op tijd die afspraken nakomen.' De reorganisatie, die een paar jaar geleden werd gestart, moet er onder meer toe leiden dat aanvra gen van Texelaars door verschil lende afdelingen in één keer worden behandeld, zodat mensen tijdens de rit niet diverse keren opnieuw keren hoeven langs te komen. Voor beeld daarvan is het afgelopen jaar ingevoerde bouwberaad. Volgens Geldorp zijn bezoekers tevreden over het front-office (de centrale publieksbalie op de begane grond) dat tweeënhalf jaar geleden met de reorganisatie ontstond. 'Dat blijkt uit metingen die regelmatig wor den gedaan. En aan de hand van (de werkplekken waar geen publiek komt) moet je als inwoner niets mer ken, maar het is wel van belang dat daar alles goed op elkaar is afge stemd.' Volgens Geldorp is het de bedoeling dat er na de reorganisatie geen nieuwe meer volgen. 'We gaan niet alles meer op zijn kop zetten, dat lijkt me niet. We hebben straks een model waarin je veranderingen kunt doorvoeren als de samenleving daar om vraagt. Maar je reorgani seert om resultaat te bereiken, niet om te reorganiseren.' Een verandering die de ambtelijke organisatie de komende maanden nog te wachten staat, is de over gang naar een meer duale opstel ling. Volgens Geldorp moet het ambtelijk apparaat zowel het col lege als de raad als twee aparte klanten gaan zien. Tot nu toe werk ten ambtenaren vooral voor het col lege en konden raadsleden ook een beroep op hen doen als dat nodig was. Wettelijk was daarover echter nog weinig vastgelegd, maar daar komt in navolging van het in 2002 ingevoerde dualisme verandering in. De politieke partijen bespraken recent voorstellen over de wijze waarop zij ambtelijke ondersteuning kunnen krijgen. Het moet de partijen de mogelijkheid geven zich onaf hankelijker van het college op te stellen, zoals het dualisme beoogt. De ambtelijke ondersteuning van de raad is de sinds de invoering van het opmerkingen worden verbeteringen dualisme overigens al veranderd. doorgevoerd. Van de back-office Lees verder op pagina 5 Het snelvaargebied ten zuidoos ten van Oudeschild komt moge lijk te vervallen. Het gebied, waar speedboten op volle snelheid mogen varen, is niet meer opge nomen in de nieuwe concept plannen voor de PKB Wadden zee. Burgemeester Joke Geldorp gaat er op voorhand vanuit de gemeen te bezwaar tegen het verdwijnen aantekent. 'Het is heel slecht dat straks alle mogelijkheden om snel te varen zijn uitgesloten. Er zijn geen alternatieven als dit snelvaargebied verdwijnt.' Het snelvaargebied is de enige plek op de Waddenzee waar, buiten de vaargeulen om, speedbo ten snel mogen varen. Het werd ooit ingesteld om te voorkomen dat er ook op andere delen van de Wad denzee hard met speedboten zou worden geracet. Het snelvaargebied wordt onder meer gebruikt door de in 1991 opgerichte Waterskivereniging Texel. Voorzitter Huib Klaassen laat weten dat de vereniging eveneens bezwaar gaat aantekenen. 'Als dat gebied er straks niet meer is, kun nen we de vereniging wel ophef fen.' De vereniging wil onder meer van zich laten horen tijdens een hoorzitting die het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa- Iteit in januari op het raadhuis over de nieuwe concept-plannen voor de PKB houdt. De waterskivereni ging, die ongeveer veertig leden telt, maakt gemiddeld drie maanden per jaar gebruik van het snelvaargebied. 'En dan één keer per week, dus het wordt niet intensief gebruikt.' Klaas sen sluit niet uit dat er speedboten op andere delen van de Waddenzee gaan varen als het snelvaargebied verdwijnt. 'Want dan zijn er geen alternatieven meer.' Volgens Geldorp gaan het college en het Eilander College, waarin de burgemeesters van de vijf Wadden eilanden zitten, de nieuwe concept plannen nauwkeurig bestuderen. 'We willen weten wat er nog meer veranderd is ten opzichte van de oude PKB die nu nog geldig is.' In de Planologische Kernbeslissing staat beschreven wat het rijk wel en niet toestaat op de Waddenzee. Na een paar jaar oponthoud gaf de ministerraad vorige week goedkeu ring aan enkele aangepaste delen. Die liggen binnenkort ter inzage op onder meer het raadhuis en de openbare bibliotheek aan de Drij verstraat. Nadat de sneeuwval die Nederland eerder dit jaar een verkeersinfarct bezorgde aan het eiland voorbij was gegaan, nam Koning Winter deze week toch nog bezit van Texel. Maandagavond begon het te sneeuwen, waarna grote vlokken het eiland dinsdag onder een witte deken bedekte. Het leverde prachti ge plaatjes op, maar ook volop werk voor strooiploegen van de gemeen te. Nadat op tweede kerstdag de eerste sneeuw viel zijn 's avonds de zogeheten snelle routes gestrooid (doorgaande wegen en busroutes). Dinsdagmorgen is daar opnieuw gestrooid en zijn ook binnenwe gen en fietspaden gestrooid.- Toen het om half tien opnieuw begon te sneeuwen zijn de strooiwagens weer op pad gegaan en zijn snelle en langzame routes opnieuw gepe keld en is er op enkele plekken ook geschoven. Gistermorgen zijn alle plekken gedaan waar de pekel niet goed is ingereden en zijn nog niet gestrooide stukjes die wat achteraf liggen, fietspaden en enkele woon erven gedaan. Desondanks was het voor weggebruikers op bepaalde plekken glijden en glibberen, waar bij een autorit in een enkel geval in de greppel eindigde, zoals maan dagavond aan de Keesomlaan in Den Burg. Ook menig fietsers moest de gladheid met een valpartij, soms met pijnlijke afloop, bezuren. Maar voor de jeugd was het genieten. Met hun ouders trotseerden zij de kou en maakten sneeuwpoppen, hielden sneeuwballengevechten of, zoals hier aan de Westerweg ter hoogte van hoeve Weltevreden, lie ten zich door hun moeder vooruit- slepen. (FbtoGMnJ 7immtmtnj Letsel door aanrijding Bij een aanrijding op de Pontweg is een 65-jarige vrouw uit Den Hoorn dermate gewond geraakt dat ze met pijn in haar borst voor onderzoek naar het zieken huis in Den Helder moest worden gebracht. Het ongeluk ontstond dinsdag rond 10.45 uur, toen een op de Pont- weg rijdende 44-jarige Amsterdamse automobilist wilde afslaan en daarbij geen voorrang gaf aan een hem tegemoetkomende auto, bestuurd door een 65-jarige man uit Den Hoorn. Deze remde nog wel, maar kon mede door de gladheid een bot sing niet voorkomen. De Hoornder bleef ongedeerd, maar zijn naast hem zittende vrouw raakte gewond aan haar borst. De Amsterdammer kwam met de schrik vrij. Beide voer tuigen raakten zwaar beschadigd. Het Waddengebied krijgt toch meer zeggenschap over subsi dieaanvragen die de komende jaren voor het Waddenfonds worden ingediend. Dat valt op te maken uit een brief die minister Dekker (VROM) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Dat is een opsteker voor de Eilander Raad die zich zorgen maakte over de inspraak van het Waddengebied in het Waddenfonds. De minister blijkt gehoor te heb ben gegeven aan een motie die de Eilander Raad, het samenwerkings verband van de gemeenteraden van IK WENJ Li EEKj TfirmviSCH Roti CenemMs 1* Aunn... Indrukwekkend beeld deze week in dat zich zondagmiddag een storing de veerhaven van 't Horntje, waar voordeed in de besturing van de op de hele uren de complete vloot van TESO ligt afgemeerd. De foto is genomen op tweede kerstdag rond 14 00 uur, enkele dagen nadat de Dokter Wagemaker definitief op Texel arriveerde en een uur voordat de Molengat de dienst overnam van de Schulpengat. Reden hiervoor is Schulpengat. In afwachting van een technische inspectie, onderhoudt de Molengat voorlopig de dienstre geling. Vandaag wordt proefgevaren met de Dokter Wagemaker, waarbij de nieuwe software wordt getest en de laatste instellingen worden uit gevoerd. Afhankelijk van het succes aannam tijdens een vergadering op Texel. De Eilander Raad drong in die motie aan op 'directe invloed op de begeleiding, selectie en prioritenng van subsidieaanvragen.' Ze wilde op die manier voorkomen dat er teveel in Den Haag aan de touwtjes zou worden getrokken. Zoals de plannen er toen voorstonden, zou het Waddengebied alleen inspraak krijgen in de prioritering van pro jecten. Volgens de brief van Dekker (Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) krijgt de regio straks ech ter ook een 'zwaarwegende advi serende' rol bij het beoordelen van de Waddeneilanden, eind november de aanvragen. Daarbij kan vanuit de regio bekeken worden of aanvragen passen binnen de richtlijnen van het fonds en kunnen ze tegen elkaar worden afgewogen. Dekker, eind verantwoordelijke over het fonds, heeft uiteindelijk het laatste woord 'We zijn content met het resultaat', zegt burgemeester Joke Geldorp. Zij toog dinsdag 29 november namens de Eilander Raad en het Eilander College meteen naar de minister om haar de kersverse motie te overhan digen. 'Het maakt uit of je met vijf burgemeesters van je laat horen of ook met negentien leden van een Eilander Raad. Je wordt gehoord in Den Haag en dat is de kracht van samenwerking.' Subsidieaanvragen worden straks onder handen genomen door het Regionaal College Waddengebied (waarin de eilanden zijn vertegen woordigd) en een nieuw Wadden bureau dat voor het Waddenfonds in Leeuwarden komt. Het RCW is eveneens in de Friese hoofd stad gevestigd. De Waddeneilan den zijn daarin vertegenwoordigd door burgemeester Paul Verhoeven van Ameland. Het Waddenbureau beoordeelt onder meer of projec ten haalbaar zijn. 'Ze moeten een hiervan, zal de Wagemaker zo snel mogelijk worden ingezet. Nu Rijks waterstaat de werkzaamheden aan de lange fuik heeft voltooid, is het mogelijk drie schepen tegelijk in de haven af te meren. De Molengat zal niet eerder dan in de tweede helft van 2007 worden verkocht, nadat de Schulpengat een grote onder houdsbeurt heeft ondergaan. (Foto GfWxJ Vmrmmwil Rode gloed is affakkelen gas Een verlate duinbrand, een cala miteit op het strand of iets loos op zee? Voor diverse Texelaar is het een vraag wat de rode gloed bete kent die afgelopen dagen boven de duinen bij Den Hoorn te zien was. Een bezoek aan het strand bij paal 9 leert dat er op het eiland niets aan de hand is. Wel zijn er metershoge vlammen te zien bij een boorplatform op de Noordzee. De vlammen, goed te zien door het heldere weer, trokken de afgelopen dagen regelmatig mensen naar het strand. Een blik door de verrekijker leert dat het vuur zich néést een platform bevindt. Navraag bij Piet Standaart, voormalig leidinggeven de op productieplatforms, leert dat er vrijgekomen gas wordt afgefak- keld. 'Dat doe je om te voorkomen dat er explosiegevaar ontstaat.' Het gas kan vrijkomen als er een nieuw veld wordt aangeboord of als in een bestaand veld een nieuwe put wordt geslagen. Een platform beschikt dan niet altijd meteen over de mogelijk heden het gas te verwerken. 2006: op naar de verkiezingen 2006 wordt het jaar van de gemeen teraadsverkiezingen. In de aanloop daar naartoe zal de Texelse Courant op uiteenlopende wijze aandacht besteden aan dit hoogtepunt in de lokale politiek. Welke politici blijven, wie verdwijnen er van het toneel en wie komen daarvoor in de plaats? Diverse (kandidaat-)raadsleden laten we aan het woord, we maken analy ses en kijken terug op de afgelopen raadsperiode. Wat ging er goed en wat ging er fout, wie haalden een voldoende en wie bleven onder de maat? En natuurlijk blikken we vooruit op de belangrijkste politieke vraagstukken. Om de spanning op te voeren wil de Texelse Courant peilingen houden onder de Texelse bevolking. Hiervoor zijn we op zoek naar studenten die de redactie een realiteitsgehalte hebben en zichzelf handje willen helpen. Wie interesse kunnen bedruipen na afloop van de subsidie', aldus Geldorp. Lees verder op pagina 5 heeft kan contact opnemen via e- mail redactie@texelsecourant.nl of bellen met nummer 362620.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1