'Visserij door zwaar weer' i 7J& m tmer j wr tv Ben Daalder: '2006 wordt ongelofelijk spannend' TEXELSE 3 COURANT Met vakantieschema 4-s mKKMJ/ummu Krrrmm» F amilieberichten m t=- lle Winters mooi mantje De visserij heeft een bewogen jaar achter de rug. De energieprij zen stegen torenhoog, waardoor de kottersvissers met enorme kosten werden opgezadeld, de inkomsten daalden en uiteindelijk drie kotters werden gesaneerd. Het laatste kwartaal, waarin goed werd gevangen en de vis uitste kende prijzen heeft opgebracht, zorgde dat de rekeningen uit eindelijk weer konden worden betaald. Maar de zorgen zijn nog niet verdwenen, integendeel. 'De visserij gaat door slecht weer', zegt voorman Ben Daalder. Daalder omschrijft 2005 als 'een druk en spannend jaar'. 'Spannend omdat de energieprijs structureel hoog dreigde te worden. En dat kwam ook zo uit. De boomkorvisse- rij die we al veertig jaar beoefenen, vraagt veel energie. In die tijd heb ben we een aantal keren heel hoge energieprijzen meegemaakt. Begin jaren tachtig, zaten we bijvoorbeeld tegen een gulden per liter. Dat had toen geen nadelige gevolgen, omdat het een piek betrof die over de rest van het jaar kon worden opgevan gen. Nu is het anders. Over de volle breedte van de sector kampen we met een negatieve cashflow. Zeer zorgelijk, want we zijn over de grens gegaan dat alle kosten die door de vissers worden gemaakt voor meer dan de helft uit brandstof bestaan. Wat andere jaren ook gebeurde en ook nu, is dat de besommingen in het laatste jaar aantrokken. Dat werd versterkt door zeer goede prij zen voor de vis. Daardoor hebben de vissers in het laatste kwartaal wat lucht gekregen, de rekeningen zijn weer betaald. Dat is hartstikke goed. Maar een oplossing voor de brandstofkosten hebben we nog niet. Geen enkele analist heeft een signaal gegeven dat de prijzen zul len dalen. We moeten met elkaar gaan nadenken hoe het anders kan. We zijn daar druk mee bezig. Lan delijk proberen we ideeën bij elkaar te brengen binnen het zogeheten Task Force, een initiatief van Kees Veerman. Dat moet uitmonden in een rapport, en nu citeer ik letterlijk, met een wenkend perspectief. In april moet dat ei worden gelegd. Dan moeten we lijnen hebben uit gezet waar we met de vloot naar toe moeten. Er zijn meerdere varianten, maar we staan voor een geweldige herstructurering. Ik kan je nu al ver klappen dat het in alle gevallen veel centjes gaat kosten. Voor de sector zelf, maar we doen via Veerman nu al een beroep op de Europese Commissie, om te zorgen dat de visserij een behoorlijke claim kan leggen op de begroting van 2007 tot 2013. Ook de banken moeten daar in meedenken.' 'Pulsvisserij is een heel serieuze optie. Tot voor kort was deze nieu we methode van elektrovisserij ver boden, maar de Visserijraad heeft er nu groen licht voor gegeven. Probleem is dat dit systeem nog niet klaar is en het project met het bedrijfschip UK153 is verlengd tot juni 2006, omdat er nog pro blemen moeten worden opgelost. Maar gezien de brandstofbesparing zit er veel druk achter om met dit systeem aan de gang te gaan.' De vissers zijn er dit jaar niet in geslaagd hun quota op te vissen. Dat heeft een reden. 'We hebben aan het begin van het jaar de hand rem aangetrokken, maar achteraf1 van de bijvangst namelijk maar één procent, dat stelt dus niets voor. De Europese Commissie moet nu maar eens accepteren dat de kabel jauw is verdwenen uit de Centrale Noordzee. Ga de visserij daar nou niet aan ophangen. De korting van de zeedagen wordt gecompenseerd door zogeheten saneringsdagen uit Europa en daar komen nog een aantal dagen bij voor het saneren van vijftien procent van de vloot. Per saldo komen we daardoor nog iets hoger uit. Het quotum en het aantal zeedagen, daar kunnen we in 2006 wel mee leven. De hoge brandstofkosten niet. 'Texel heeft dit jaar drie kotters gesa neerd, we hebben nu nog elf Noord- zeekotters over, vijf Eurokotters en vier garnalenvissers. Wat mij betreft gaat daar niets meer af. Want wat gaat er met de infrastructuur gebeu ren als we op deze manier door gaan? Ik denk aan voorzieningen zoals het dok, de visserijcoöperatie, de visafslag Den Helder-Texel. Ik ga niet voor hen praten, maar ook die je pas de balans opmaken. Maar of je nu goed of slecht vangt, je draait er per week evengoed dertig ton olie door. We hebben ook de zorg over de bemanning. Hoe hou den we die in deze tijd aan boord en gemotiveerd. De bemanningen hebben heel veel jaren heel goed verdiend en ik durf te zeggen dat je op jaarbasis nog een goede boter ham kunt verdienen. Maar je moet daarvoor wel de zee op.' Temidden van wat sombere bespie gelingen ook een positief geluid. 'Gelukkig brengen we een prach tig product met een groot gezond heidsimago aan wal, waarvoor de consument bereid is er een heel goede prijs voor te betalen. Maar de eisen die afnemers stellen, worden steeds hoger. Schol is bijvoorbeeld een belangrijk product voor mul tinationals als Unilever. Die willen dat het gelabeld wordt, dat het maatschappelijk verantwoord wordt gevangen. Zij verstaan daar niet de boomkor onder, wel de pulskor. Het is een discussie, maar ik ben het was dat niet nodig geweest. Er wordt tot de laatste week gevist. Op de tong hadden we een zogeheten flexibiliteitsverordering, dat wil zeg gen dat je tien procent mee kunt nemen naar het volgend jaar. Dat is een goeie zaak.' 'De onderhandelingen over de vangstrechten hebben geresulteerd in een afname van het scholquotum met drie procent, de tong gaat vijf procent naar beneden. Maar per saldo komen we bij de tong iets hoger uit, omdat we tien procent mogen meenemen. Teleurstellend is dat het aantal zeedagen met dertien procent naar beneden gaat. We zijn daar kwaad over omdat de visserij moet inleveren om een bijdrage te leveren aan het kabeljauwherstel plan. Maar wij zijn ervan overtuigd en worden in onze mening onder steund door wetenschappers, dat we op deze wijze geen bijdrage meer kunnen leveren aan het her stel van de kabeljauw. Kabeljauw is besturen denken na over hun posi tie. Hoeveel scheepswerven houden we nog over en welke toeleverings bedrijven kunnen dit overleven? In hoeverre moeten wij als vissers zelf meedenken over de vraag in welke mate wij de infrastructuur overeind willen houden? Dat we voor moei lijke beslissingen komen te staan, is wel zeker. De omstandigheden dwingen ons om keuzes te maken. Ook over de Product Organisatie Texel en de Beheersgroep voor de quota die daaraan is gekoppeld. Dat functioneert uitstekend, Maar we moeten wel serieus nadenken over hoe we dit met minder kosten kunnen opvangen.' 'Nu er in het laatste kwartaal weer goed wordt verdiend, zie ik dat de vissers weer wat meer ontspannen worden. Maar ook het voorjaar en de zomer, waarin het normaal is dat het minder is, komen er weer aan. Daar zeurde de visserij nooit over, want aan het eind van het jaar kon niet met ze eens. Ik ben ervan over tuigd dat we ook met de boomkor een bijdrage kunnen leveren aan de duurzame visserij. Want we kampen nu wel met hoge brandstofprijzen, in de toekomst weet je het niet. We leggen daarom niet zomaar het hoofd op het hakblok.' Daalder was ook betrokken bij het zogeheten bussinessplan voor de haven, naar aanleiding van de over name van het rijk. 'Ik vindt het heel verstandig van het college van b en w dat ze ons gevraagd hebben en ben ervan overtuigd dat dit rapport een waardevolle bijdrage heeft gele verd aan de discussie en de onder handelingstafel. We zijn ingegaan op de vraag hoe een haven moet worden gerund en hoe die moet worden onderhouden. We hebben huiswerk en onderzoek gedaan. Nu is het aan het college om de onder handelingen te voeren. Die zijn vol op gaande.' Over het mosselenproject, waar- op zee. Desondanks lukte het de vissers bij mosselen worden gekweekt in zogeheten vanginstallaties waaraan de gebroeders Schagen deelnemen, is Daalder gematigd positief. 'We hebben een wat vervelende start gehad doordat vooraf geen over leg is geweest met de garnalenvis sers over de plek. Daardoor zaten ze in eikaars vaarwater. Er dreigde beroepsprocedures, maar gelukkig zijn er toezeggingen gedaan en zijn we daar met elkaar uitgekomen en blijft men elkaar informeren en res pecteren. Mosselen-, garnalen- en kokkelvissers- hebben altijd prima naast elkaar kunnen bestaan en dat moet wel zo blijven. Ik begrijp dat de eerste resultaten van deze cul tuur redelijk succesvol zijn, maar ten opzichte van de oude vangstmetho de blijft het een arbeidsintensieve manier van vissen. De economie zal daarom bepalen of het toekomst heeft. Van mij krijgen die jongens alle support die ze nodig hebben.' Over de toekomst: '2006 wordt een ongelofelijk spannend jaar. Als de energieprijs niet zakt, wat waar schijnlijk is, dan krijgen we een herhaling van 2005, met de daarbij behorende problemen. Er komt veel op de sector af en we zullen er alles aan moeten doen om de ontwikke lingen het hoofd te bieden. Ik hoop dat we een begin kunnen maken met de Task Force waarover ik het eerder had. De druk om met een perspectief te komen voor de sector is heel groot.' Gerard Timmerman tSeMemlt/- (9/cto-ltr wm£tr Q£je L 6 13 20 27 frtlfisck ,/ih4, f Drukkerij/uitgeverij Langeveld de Rooy bv - Spinbaan 6 L&R Kantoorvakhandel - Parkstraat io Bruna Texel - Weverstraat 17a Redactie Texelse Courant - Warmoesstraat 45 Nieuwsgierig kijkt Sven en hij lacht. Een klein zusje, wat een pracht1 Ons geluk is verder uitgebreid. Welkom, mooie kleine meid. Een meisje! Dolblij zijn we met de geboorte van Marlou Sofie Marlou is geboren op 23 december 2005 Willem Anton, Sigrid en Sven Schagen De Ruyterstraat 107 1792 AN Oudeschild tel. 0222-313019 Voor bezoek graag even bellen. Wij rusten van 12.30 -15.30 uur en na 21.00 uur Nieuw: voor bruiloft, re ceptie, vergadering, cur susruimte, diverse zalen. Hotel-restaurant Prins Hendrik, nabij Oosterend, tel. 0222-363020. U kunt weer appelflap pen van Frans Timmer bestellen! Tel. 0222- 310198 of 320745 of keestesselaar@hotmail. com De Koog-Texel Feest bv. Evenementen, single party, verjaardag, bruiloft, beurs, enz. van 10 tot 1000 personen. Info: 0222- 327303 of 06-22929048. sjanstexel@hotmail.com. Red Wings schoenen en handschoenen al 100 jaar gegarandeerde kwaliteit bij Mantje Lifestyle Sto res. De Koog-Texel Feest bv. Evenementen, single party, verjaardag, bruiloft, beurs, enz. van 10 tot 1000 personen. Info: 0222- 327303 of 06-: sjanstexel@hoti Hulp nodig bij uw satel liet- of kabelsysteem? Bel 322398. Voordeelland Oudeschild. Hallo lief meisje Lise Julia van Lubek Geboren op 16 december 2005 om 07.54 uur in Haarlem. Dochter van Nancy Dohnen en Edwin van Lubek Reitzstraat 107 2021 TR Haarlem Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. World of TUI is nu weer Holland Reisbureau langs voor zomergidsen Postkantoor. Ons is nog groter en o zen zijn nog scher Kasten en tafels op maat gemaakt. Degelijk en mooi. Timmerman Piet Laan, tel. 322100. Waarom nog ten? Hou ze Ugg laarzen t bij Mantje res. Restaurant Het Binnen hof open in kerstvakantie vanaf 23 dec. Mark Röpke. Tel. 317614/0624589522. Het kan nog nét dit jaar een nieuwe coupe of een zijn we tot 21.00 uur open. bel 312227 of kom even binnenlopen' Qnipp Kap salon, Waalderstr 15. Jexelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,10 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,70 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden 4 kilo roodkokende stoofperen €3.-: hand en moesappels, o.a. Sterappel. L. Huisman, fruitkwekerij De Veen, tel. 06-22030389.3 Stap het Danslaborato- rium in in 2006 en kom er dansend uit! Ericka Voort man tel. 06-13614046 Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. De Muilekoog. prak tijk voor huidverzorging. Gezichtsbehandelin gen met essentiële oliën. Ook cadeaubonnen. Nina Schilling, INKT «ttt CARTRIDGES Alle merken De laagste prijs en altijd de jfcre beste kwaliteit B=5 Ale&rvbij LctlR.' tg Païkstaaat 10 CO Dim Bu*g Tel: 522 422 Fax: 522 411 Ga je in 2005 naar Qnipp Kapsalon, dan ontvang je voor 2006 een kortings bon! Waalderstr 15, tel. 312227, met en zonder afspraak. gereis1 Tel OfS' Ibare rij- :hool Lan- 53690708. No nonsense jassen voor echt Texels weer v.a. €99,95. Zeilmakerij Texel, Heemskerckstraat 20. Vuurwerkactie. Kanon slagen per slof €1.25. Voordeelland Oude schild, 322398. Op=Op. Kijk voor de kerstpuzzel op www.landbouwtexel. nl Beginnersgroep Pilates start op maandag 2 janu ari om 20.30 en dinsdag 3 januari om 09.00 uur. Tegelzetbedrijf Tema- tex voor al uw tegels, tegelwerk en advies. Pe ter Witte, 311242. www. tematex.nl Waarom nog koude voe ten? Hou ze warm met Ugg laarzen en schoenen bij Mantje Lifestyle Sto res. Vuurwerkactie Kanon slagen per slof €1.25. Voordeelland Oude schild, 322398. Op=Op. Haardhout, gemengd: eik, iep, beuk, es, etc. Handelsonderneming Eelke Kloosterman, tel. 0517-579592. Vuurwerkactie. Kanon slagen per slof €1.25. Voordeelland Oude schild. 322398. Op=Op. Halve prijzen! Nog enkele dagen te gaan. Kleding van 0 tot 14 jaar. op op Bosma B-Kids, Weverstr Van links tot liberaal, Texels Belang is er voor ons allemaal! Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy. Spinbaan 6, tel. 362600. Voor reparatie leren jas sen of nieuwe voering naar Schoenmakerij Van Osch. Open van 08.00 - 12.30 uur. Zaterdags ge sloten. World of TUI is nu weer Holland International Reisbureau Texel. Kom langs voor de nieuwe zomergidsen 2006 in het Postkantoor. Ons aanbod is nog groter en onze prij zen zijn nog scherper. Siervuurwerk: Voordeel land Oudeschild, 322398. Verkoopdagen 29. 30 en 31 dec. van 9.00-18.00 uur. Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assurantiekantoor Bre mer, Oosterend, tel. 0222- 318221. TRUIEN ENVESTEN Dale Skjaeveland Campagnolo •Napapyri Aigle Lifestyle CCTCJE." Introductielessen Kick- boxing. Vrijdag 6 jan. 19.00 uur. Info/opge ven 315421 of www. sportschooltexel@texel. com Outdoorschoen Helly Hansen. Waterdicht, ade mend, dus geen natte en koude voeten meer tijdens lange winterwandelin- gen. Zeilmakerij Texel, Heemskerckstraat 20. Voor een betaal opleiding. Rijscf Tel. 06-5C Feestje met oud Bij Mantje Lifestyle S mooie pumps om je mee af te maken. Voordeelland Oude schild. Groot assortiment led/ dvd recorder/stereo, Sony. JVC, Philips, enz. 322398. De Tegelmeester voor al uw badkamers, plavuizen vloeren, keukens, afwerk- vloeren en levering tegels. Tel. 321815/321266. n Beeldbank Texel

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3