Een rumoerig jaar Jaar cel geëist voor seks met 13-jarige éElEB fWffusii fwÊLL^X AjBRkOEZOiSURIIfflriE! (ZdEe DRTKOMT, IK WOON OPp y~r= 'f: HORrrraEir; Meer kandidaten nodig voor ondernemersprijs 'Verdachte liet zich meeslepen' Voet Klein Woolthuis mogelijk toch behouden TEXELSE J COURANT Mega Single Party rvaehf/!/ PlftNO PIB80 pmuo 'l/ECVog^ PlONO VEftduEC EEN NIE.ÜU) RBPDHUli, 2ftl IK HETLftHTSrE KNOOPJE ER QFl—j y^jPPEN BUgqrjJ^^ - i t "Vj£t?i/OE«? ^eo~cV\ PIRWO l/£*Votfc PlOMO VERÜOcl? ptfltto UERl/Ofc* PI Otto JER [JO&A (NEE NENE® WÖCTEL,OP DE2E MOTM'sj PRSTG EEN ROETflLTER - KSK HET IS Zoif I Et-tC VOORDEEl HEBZ'N NBDEEL1. OrtToor* Goes /c) ig-ti-zoo^ Er zijn nog maar weinig kandi daten genomineerd voor de prijs 'Ondernemer van het jaar 2005'. Daarom heeft de jury besloten de inzendingtermijn te verlen gen tot 8 januari. Stichting Duur zaam Texel hoopt dat bedrijven of andere geïnteresseerden alsnog de gelegenheid aangrijpen het eigen of andermans bedrijf voor de prijs voor te dragen. Omdat niet wordt verwacht dat veel ondernemers hun eigen bedrijf zul len aanmelden, wordt gerekend op actie van collega's, in het bij zonder de bestuursleden van TVÓ, TVL, LTO, Texelse Ondernemende Vrouwen, Jonge Ondernemers, de Texelse horeca-afdeling en vissers vereniging DETV. 'Laten die mensen de koppen bij elkaar steken. Zij móeten in staat zijn collega's aan te wijzen die voor de prijs in aanmer king te komen', zegt oud-gedepu teerde Bob Verburg, voorzitter van de jury. De prijs wordt toegekend aan een Texels bedrijf dat goed met zijn medewerkers omgaat, goed gast heerschap betracht, geen gebruik maakt van spullen die op kwalijke wijze zijn geproduceerd (bijvoor beeld door kinderarbeid), rekening houdt met het milieu (dus wat doet op het gebied van energiebesparing, duurzaamheid bij het productiepro ces) en - last but not least - ook nog voor een financieel gezonde bedrijfsvoering zorgt. Formulieren waarmee kandidaten voor de prijs kunnen worden voor gedragen, zijn af te halen bij de ban ken en de redactie van de Texelse Courant in de Warmoesstraat. Het aanmeldingsformulier kan ook wor den gedownload van www.duur- zaamtexel.nl Op deze website is ook het reglement van de Texelse Ondernemers Prijs te vinden. De Alkmaarse officier van justi tie M. Ridderbeks heeft woens dag twaalf maanden cel geëist tegen een 23-jarige inwoner van De Cocksdorp. De man wordt ervan verdacht ontucht te hebben gepleegd met een (toen) 13-jarig Texels meisje. Het zedendelict waarop de zitting betrekking had, speelde al in april 2003, maar kwam pas bijna een jaar later onder de aandacht van de politie. Het slachtoffer vertelde haar verhaal begin 2004 aan haar moe der, die kort daarop een gesprek had met zedenrechercheurs van de politie. Ze kregen het meisje zover aangifte te doen, waarna de Cock- sdorper werd opgepakt op verden king van verkrachting. De man vertelde de rechtbank dat hij na een ernstig ongeval in maart 2003 depressief was geworden. Hij maakte toen deel uit van een vrien dengroep waarin zijn eigen vriendin, die ook 13 jaar oud was, een vrien din was van het slachtoffer. Volgens zijn verklaring had hij in de bewuste nacht, na zo'n acht alcoholische drankjes, eerst per mobiele telefoon contact gehad met het slachtoffer. Daarna was hij naar haar woning gegaan en via de garage, die niet op slot was, naar haar slaapka mer. Volgens hem hebben ze eerst wat gepraat en daarna met elkaar gezoend. Volgens het meisje, dat niet bij de zitting aanwezig was, stond hij plots in haar slaapkamer en was hij op haar gaan liggen. Vervolgens trok hij haar string uit. Dat het daarna tot tongzoenen was gekomen en dat hij haar hele lichaam zou hebben betast, komt overeen in beide ver klaringen. Maar volgens de verdach te heeft hij alleen geprobéérd haar penetreren. Toen ze zei dit niet te willen en dat ook had herhaald, was hij daarmee gestopt. Wél was hij volgens eigen zeggen met één of twee vingertoppen bij haar binnen gedrongen. Volgens het meisje is hij wel degelijk met zijn penis binnenge- weest. Dat zou volgens de moeder van het meisje ook verklaren waarom het beddengoed en de matras zwaar bebloed waren geweest. Het slacht offer had haar moeder verteld dat zij plotseling ongesteld was geworden en dat het bed gelijk moest worden verschoond. Toen de moeder ach teraf het ware verhaal hoorde, herin nerde ze zich 'betraande ogen' bij haar dochter te hebben gezien. Dat zou ook de gedragsveranderingen verklaren van het slachtoffer, dat er lange tijd met niemand over kon praten. Rechtbankpresident R. van Zutphen stelde duidelijk dat er van verkrach ting geen sprake was geweest en dat dit ook niet ten laste Is gelegd. Wél stelde hij dat seks met een 13-jarige verboden is. Op de vraag van Van Zutphen of de verdachte op jonge meisjes viel, ontkende deze. Behalve met het slachtoffer en haar vriendin netje heeft hij naar eigen zeggen niet met andere kinderen seksueel con tact gehad. Ook volgens gedrags deskundigen is van pedofiele gevoe lens bij de man geen sprake. Hij heeft inmiddels een andere Vrien dengroep, die bestaat uit leeftijdsge noten en enkele ouderen. Voor de officier van justitie, mevrouw M. Ridderbeks, bleef het onduidelijk waarom de verdachte de dag na het seksuele contact in een SMS zijn excuses had aangeboden aan het slachtoffer. 'Als een vriend bij mij midden in de nacht binnenkomt en het is leuk geweest, hoef ik geen excuus te krijgen.' Volgens Ridder beks was de verdachte in april 2003 fysiek veel sterker dan het slachtof fer en was het meisje er 'nog lang niet mee klaar'. 'Ze is bang dat straks iedereen in de kleine gemeen schap op Texel ervan weet', aldus de aanklaagster, die zei het gebruik van medicijnen en alcohol met als excuus te aanvaarden. 'Het was haar eerste seksuele ervaring, behalve dan een beetje zoenen. U heeft haar ontmaagd. Een straf van 12 maan den cel is gerechtvaardigd.' De advocaat van de verdachte, M. van der Himst uit Den Helder, vond het net als de officier van justitie en de rechtbank een ernstige zaak. Met de bewijsmiddelen was hij het eens, VERVOLG VAN PAGINA 1 Waddenfonds In het Waddenfonds komt voor een periode van twintig jaar een bedrag in totaal 800 miljoen euro. Het doorgaan is nog wel afhankelijk van het wel of niet doorgaan van gas winning onder de Waddenzee. Van de 800 miljoen wordt, zoals het er nu uitziet, 85 miljoen besteed aan de schadeloosstelling van mechanische kokkelvissers. De rest VERVOLG VAN PAGINA 1 Reorganisatie Voor onder meer amendementen, moties en bijstand van het opstellen van voorstellen lopen de contacten nu al grotendeels via de raadsgrif- fier. een functie die eveneens een uitvloeisel van het dualisme is. (ifolgens Geldorp betekent een meer duale opstelling niet meteen dat ambtenaren zich in een spagaat hoeven te begeven. 'Maar ze moe ten weten wie op welk moment de (lant is. De raad moet geholpen Worden, maar een wethouder moet ook gewapend met argumenten de raadzaal kunnen betreden of een gesprek aangaan. De informa- tie moet echter bij dezelfde per soon vandaan komen, dat kan wel eens lastig zijn, maar het moet toch jebeuren.' De veranderingen zijn oorgeschreven door de Tweede amer en de Gemeentewet. gaat naar nieuwe projecten op het gebied van natuur en economie. Ook gaat een klein deel (4 procent) naar een nieuw op te richten Wad denacademie waarin kennis over het Waddengebied moet worden gebundeld. Bedoeling is dat in 2007 de eerste subsidies worden uitge keerd. Dekker schrijft in haar brief dat het kabinet de Kamer in de loop van 2006 de Wet op het Wad denfonds wil voorleggen. Tegelijker tijd wil ze dan een Investeringsplan presenteren waarin de criteria voor het Waddenfonds verder zijn uit gewerkt Kamer en kabinet kunnen dan ook met elkaar gaan stoeien over de verhouding tussen het sub sidiëren van natuurproject en eco nomische (duurzame) projecten. Ze houden daar nu nog verschillende opvattingen over na. ZDH afgelast Gezien de laag sneeuw die op het veld ligt en de slechte weersvooruit zichten heeft het bestuur van ZDH besloten de traditionele nieuwjaars wedstrijd geen doorgang te laten vinden. De receptie gaat wel door. Vanaf 16.00 uur zijn leden, ouders van jeugdleden, donateurs en ande ren die ZDH een warm hart toe dragen welkom in kantine De Spil om elkaar onder het genot van een hapje en een drankje een geluk kig nieuwjaar toe te wensen en te luisteren naar de toespraken van voorzitter Jaap Lap en erevoorzitter Ferry Zwanenburg. Oliebollenverkoop Hoornder peuters Peuterspeelzaal De Stienepikkers in Den Hoorn verkoopt zaterdag 31 december oliebollen. De 'kraam' staat vanaf 8.30 uur in de super markt van Goënga. De opbrengst is bestemd voor de peuterspeelzaal zelf. Bestellen kan bij Ria Horzelenberg (tel. 319529) en Marijke van Duijn (tel. 319629). 'Nou wonen jullie op zo'n mooi, rustig eiland, wat is er toch aan de hand dat jullie elkaar het leven zó zuur maken?', vroeg een over- kantse lezer mij onlangs. 'Neem jullie nieuwe vlaggenschip, de Dok ter Wagemaker. Nog maar kort geleden jubelde iedereen over dat prachtige schip en nu krijgt TESO de volle lading omdat er een rook- pluimpje boven hangt. Nou vraag ik je, wat is er mis met een schoor steen die rookt? En dat is niet het enige waarover jullie ruzie maken. Over dat andere pronkstuk, het nieuwe gemeentehuis, raken jullie niet uitgeschreven. Eerst iedereen lekker laten kleien en nu het ont werp zo goed als klaar is en de aanbesteding bijna rond, zet de gemeenteraad het na veel gekon kel en tot afgrijzen van het college van b en w in de ijskast.' De tirade ging door: 'StayOkay, nog zo'n kwestie waarbij jullie vechtend over straat rolden. Terwijl jullie eigenlijk blij zouden moeten zijn met zo'n logeervoorzienmg bij een sport complex. En wat te denken van Pharos, de brede welzijnsstichting. Eerst het ei van Columbus en'nu kan die Mart Spreeuw geen goed meer doen. Het hulpverleningsge bouw is een kanjerproject waarover heel wat bloed heeft gevloeid. En ik heb gehoord dat de ruziënde paracentra elkaar letterlijk naar de strot zijn gevlogen, om maar niet te spreken over dat geschut ter rond de paracommercie en de dans rond de vleugel van Ed. Zelfs rond de VW, de eilandpromotor waarvoor jullie jezelf altijd zo voor op de borst klopten, brak onlangs de pleuris uit, om nog maar niet te spreken over wat jullie allemaal met die huizenbezitters van De Krim uithalen. Zelfs de volkstuinders van De Léégkógen staan elkaar naar het leven. Niet bepaald een vrede lievend sfeertje op jullie gastvrije eiland. Wat is toch die reden van al die zwartgalligheid? Waarom kun nen jullie niet gewoon trots zijn op al dat moois dat jullie hebben en - als er dan eens een probleem is - dat als volwassen mensen met elkaar uitpraten en oplossen, in plaats van over elkaar heen te rollen?' Mijn gesprekspartner was nog niet klaar. 'Al die ruzies en conflicten zijn natuurlijk koren op de molen van jullie journalisten. Aan onder werpen voor de krant geen gebrek.' Daar scoorde hij zijn tweede punt. Inderdaad viel er het afgelopen jaar veel te schrijven, soms zóveel dat onze pen het soms amper kon bijhouden. Op de eerste vraag, waarom wij ons kennelijk over zoveel zaken opwinden?, moest ik het antwoord schuldig blijven. 'Het zal wel import zijn die zich zo druk maakt', pro beerde ik. Maar daar nam deze lezer geen genoegen mee. Mis schien zit dat opstandige de eilan ders wel in het bloed. Ik vertelde hoe ik in september een bezoek had gebracht aan het ogenschijnlijk zo rustige Ameland. Ik had aan de eerste de beste taxichauffeur beter geen vraag kunnen stellen over de Achter de schermen gemeenteraad aldaar. De man stak een onafgebroken tirade af over het in zijn ogen volledig onbekwame en corrupte lokale bestuur, die pas eindigde toen wij tot onze opluch ting de bestemming aan de andere kant van het schone eiland hadden bereikt. Nu ging ik in de aanval en wees de overkanter erop dat Texelaars het afgelopen jaar met elkaar ook veel goeds tot stand hebben gebracht. Zoals de succesvolle inzameling voor het weeshuis in Sn Lanka, het feest rond de vissershaven, het beeld van de vissersvrouwen in Oosterend, de succesvolle Lions- veiling, de samenwerking op Texel Sun, aannemers die de handen ineen hebben geslagen, de kantine van SV Oosterend, de kleedka mers voor ZDH, het dorpshuis van De Waal, de succesvolle schapen- fokdag, de toenemende afzet van lamsvlees, nieuwe schapenboeten, Texel Culinair en zo kan ik nog wel even doorgaan. 'Het is maar van welke kant je het bekijkt', besloot ik het gesprek. En zo is het maar net. Resteert mij iedereen een voor spoedig en vooral gezond 2006 toe te wensen, een jaar waarin ik hoop dat de Texelaars elkaar minder naar het leven staan, ze samen én alleen mooie dingen tot stand brengen en een jaar waarin ondanks (of juist dankzij) deze wens genoeg voer overblijft voor de broodschnjvers van de Texelse Courant. Gerard Timmerman De kans dat Bonne Klein Woolt huis zijn voet kan behouden, is aanzienlijk toegenomen. Dat liet zijn vader desgevraagd weten. Aanvankelijk achtten de behan delend specialisten de kans dat de voet niet geamputeerd hoefde te worden zeer gering. Nu zijn de geneesheren van het Universitair Medisch Centrum Utrecht veel hoopvoller gestemd. De 26-jarige Texelaar raakte met zijn voet beklemd onder een aggregaat toen op 12 december de aanhang wagen waarop hij met zijn vrienden had gespeuld op de rotonde Emma- laan/Schilderend/Bernhardlaan kan telde. De ernst van het ongeval was onmiddellijk duidelijk, zodat Klem Woolthuis direct naar Utrecht werd vervoerd. 'Het is achteraf bezien een geluk bij een ongeluk', vertelt A. Klein Wolthuis. 'Hij is zeker niet ver keerd terechtgekomen en heeft het getroffen dat hij direct in een heel kundig ziekenhuis is beland. De twee belangrijkste chirurgen zagen het somber in. maar de revalidatie- specialist heeft zich ingespannen voor het behoud van die voet. Eraf kan altijd nog, zei hij. Na de spoed operatie in de eerste nacht, onder ging Klein Woolthuis enkele dagen later een tweede operatie, waarbij stroken huid werden getransplan teerd vanaf zijn bovenbeen. 'De huid op de voet was weg en de wond lag compleet open. Nu zit er weer beschermende huid omheen.' Direct na kerst volgde een derde operatie, waarbij de voet weer in de juiste positie werd gezet. 'Alle botjes zijn min of meer op hun plek gezet en de stand van de voet is hersteld. Als er geen wondinfectie bijkomt en er geen calamiteiten plaatsvinden, kan Bonne half januari beginnen met revalideren. Dan moet blijken wat er nog functioneert in die voet en wat hij er nog mee kan. Vast staat in ieder geval dat volledig herstel is uitgesloten.' De jonge Texelaar, die binnen het ziekenhuis inmiddels tot 'casus' is verworden vanwege het bijzondere en gecompliceerde let sel dat hij heeft opgelopen, blijft voor revalidatie in Utrecht, omdat de artsen er dan beter zicht op kun nen houden. Hoewel het beter gaat, wordt de pijn nog permanent met morfine onderdrukt. Ondertussen heeft Klein Woolthuis niet te klagen over bezoek. 'Het is opvallend hoe veel bezoek hij van Texel krijgt. Het gebeurt regelmatig dat er zoveel mensen om zijn bed zitten, dat hij naar de conversatiezaal wordt gereden.' Op verzoek van Bonne het adres van het ziekenhuis: UMC Utrecht, locatie A.Z.U. afdeling D4 west, kamer 20, postbus 85500, 3508 GA in Utrecht (Advertentie) DONDERDAG 29 DECEMBER 2005 Gemeente weigert hotel reclamebord 'Als je ziet wat er allemaal in het buitengebied wordt toegestaan, terwijl wij niet eens een net bord mogen plaatsen, dat is gewoon lachwekkend', uitte J. van der Spek van VOF Hotel Tatenhove kritiek op het besluit van b en w om dit bedrijf geen toestemming te geven voor het plaatsen van een reclamebord in een weiland. Van der Spek had een lichte bouw- adnvraag ingediend voor twee reclameborden. Eentje bij het hotel aan de Bosrandweg in De Koog en eentje in het weiland even ver derop. Aan het bord bij het hotel wil de gemeente meewerken, maar het bord in het weiland is strijdig met het bestemmingsplan buitengebied, dat alleen een vrijstelling biedt voor reclameborden die betrekking heb ben op agrarische zaken. En dat wekt verwarring, want volgens het kombord komt de reclame van Hotel Tatenhove binnen de bebouwde kom te staan. De komgrens blijkt echter niet overeen te komen met 'de grens van het bestemmingsplan De Koog en het plan buitengebied. Omdat de aanvraag betrekking had op twee vergunningen en een daar van niet aan de eisen voldeed, wei gerde b en w beide aanvragen. Het college had Van der Spek hier in een eerder stadium schriftelijk op gewe zen en geadviseerd voor het bord dat wel kon worden toegestaan een aparte vergunning in te dienen. Maar de aanvrager zei dat de boodschap in de brief niet duidelijk op hem was overgekomen, zodat hij niet had gereageerd. Toen hij daarna bericht ontving over de weigering, tekende hij bezwaar aan. Maar toen hem ten overstaan van de commissie Bezwaarschriften duidelijk werd hoe de vork precies in de steel zat, trok hij dit bezwaar in. Maar niet eerder dan dat hij zijn teleurstelling had geuit over het plaatsingsbeleid van de gemeente. 'Op een traject van een paar honderd meter worden verschillende dingen toegestaan. Ouwe rommel mag wel, maar een net bord zoals wij willen niet. Dat is schrijnend.' met uitzondering van het binnendrin gen met de penis. 'Dat zijn alleen één of twee vingertopjes geweest.' Vol gens de advocaat is zijn cliënt opge wonden geraakt bij het tongzoenen en heeft hij haar toen willen penetre ren. Toen zij echter tot tweemaal toe 'nee' zei, is hij gestopt. Ze is mogelijk ontmaagd door het vingeren, aldus de Helderse raadsman. 'Hij heeft zich door opwinding laten meesle pen, maar dat is geen excuus. Mijn cliënt had beter moeten weten.' Van der Himst vond een werkstraf van 240 uur voldoende. Als de rechtbank toch besluit dat een celstraf nodig is, dan hoopt de advocaat dat deze voor een groot gedeelte voorwaar delijk wordt opgelegd. De verdachte stelde in zijn laatste woord heel veel spijt te hebben. De rechtbank doet woensdag 11 januari uitspraak. Nog steeds of opnieuw Single in 2006?? "the second edition" Op 26 mei, vrijdag na Hemelvaart Noteer deze datum,ohost' info 8 opgave; 312180 (Pieternel)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5