Met de Texelse Courant puzzelend het jaar uit Puzzel en win een fantastisch vakantieweekend! Nieuwe Texelse woorden in 2005 9 COURANT Een oudjaarspuzzel in de vorm van 1 het eiland, waarin niet alleen de gewone Nederlandse woorden moeten worden ingevuld, maar ook Texelse namen en begrip pen. Om het nog gecom pliceerder te maken, zijn sommige omschrijvin gen tamelijk cryptisch. - Daarnaast willen wij I met deze puzzel onze beste wen sen voor het nieuwe jaar doorgeven. Tumblingbaan populair tijdens sportinstuif TEXELSE DONDERDAG 29 DECEMBER 2005 De Texelse samenleving werd in 2005 verrijkt met enkele nieuwe woorden en begrippen. Hieronder een overzicht. Afvalwaterakkoord (het; -en) overeenkomst tussen instanties P-C. gemeente en hoogheemraad schap] betreffende de samenwer king op het gebied van riolering, transport en zuivering van afval- (riool)water. Apenhaar (het; enkelvoud) 1 .haar van een aap 2. [sportvisterm] (bepaald soort) zeewier, dat het vissen lastig maakt [in samenstel ling: 'apenhaar trekken']. Auto-opsteller (de; -s) functie bij veerdienst TESO; degene die auto mobilisten de plaats wijst waar zij hun auto dienen neer te zetten. Biomassavergistingsinstallatie (de; -s) instelling voor het door vergisting verkrijgen van energie uit organisch afval. Kerntakendiscussie (de; -s) dis cussie over de belangrijkste door een instantie [bijvoorbeeld: een gemeente] uit te voeren taken; andere taken zijn hieraan onder geschikt of kunnen komen te ver vallen. Kartrekker (de; -s) (overdr.) dege ne die bij een initiatief het voortouw neemt en daarmee de functie van aanjager vervult [a.h.w. degene die 'de kar trekt']. Luilakjeugd (de; enkelvoüd) jon geren die op de ochtend van de zaterdag voor Pinksteren ('luilak') de straat opgaan om kattekwaad uit te halen en lawaai te maken. Pararuzie (de; -s) onenigheid tus sen verschillende opleidingsscho len voor parachutisten. Pettenverwarring (de: enkelvoud) onzekerheid [ook: bezorgdheid] over het (onafhankelijk) functio neren van mensen die meer dan éen functie bekleden [vgl. 'dub bele pet']. Ook: pettendiscussie - discussie over voornoemde ver warring. Pharos (eigennaam) [<Gr. pharos - vuurtoren] welzijnsorganisatie PHH-gebouw (het: -en) [lett. afk. van: Project Huisvesting Hulp verlening] (nog nieuw te bouwen) gezamenlijke kazerne voor politie, brandweer, huisartsen en ambu lance. Spookaankondiging (de; -en) aankondiging voor een evenement dat niet zal plaatsvinden. Springlokatie (de: -s) gemar keerde lokatie [doorgaans: op zee] waar oude, ongebruikte en onbe trouwbare munitie onder toezicht tot ontploffen wordt gebracht. Spreeuwenplaag (de; -en) 1 .over last door grote aantallen spreeu wen [sturnis vulgaris]. 2.zie: Pha ros. Werelderfgoeddiscussie (de; - en) (maatschappelijke) gesprekken over het al dan niet bij de Unes co aanmelden van een bepaald gebied [i.e. de Waddenzee] voor opname op de lijst met gebie den en bouwwerken van buiten gemeen hoge (cultuurhistorische waarde (Wereiderfgoedlijst). Wat moet u doen? In het eerste diagram (in de vorm van het eiland) vult u de woorden in die aan de hand van de omschrij vingen gevonden kunnen worden. Hierna brengt u de woorden over in het andere (rechthoekige) diagram. Daarbij houdt u de nummers van de Omschrijvingen: horizontaal: 2. tobbe 4. ongezouten 7. selenium 8. mededingingsautoriteit 9. €0,01 11. motorrace 13. uitroep 14. ooievaar 15. pispot 16. Bouwcenter 18. fanatieke beweging 20. reeds 21kerst eten 24. groot verhaal 26. niet ergens na 28. soort spreeuw 29. omroep 30. oppervlaktemaat 31ondernemende vrouwen club 33. kraaiachtige 35. dit en zwart 36. religie 39. titel 41. weg 42. Texelse put 43. echte Texelaar 46. lengte 47. tussen nooit en nimmer 48. tussen weg en weiland 49. oude visser 50. bindtouw 53. dinsdag en vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur (106.1 FM) 56. Spaans edelman 57. lager onderwijs 58. vereert een voorwerp 60. voegwoord 61driemaal dezelfde 62. met aantekeningen 63. Texels nieuw 65. smeekschrift 67. graan 68. hartstikke leuk 69. geloof, in samenstellingen 71. Geelman 73. bordspel verticaal: 1achter 2. is rond 3. olievat 4. droomwezen 5. tegen, in samenstellingen 6. daphnia pulex 7. leerplek 10. zoogdier met bontjas 12. brandgang in bos 13. uitkijker 17. geluid van een schaap 19. reclame voor brood 22. fijntjes 23. de oude moeder 25. Donatus 27. tapkast 28. stuk vlees 31Turkije 32. Donald 34. echtgenoot 35. Texelse regenbui woorden aan, alleen wordt niet ver meld of het om het horizontale dan wel het verticale woord gaat. Als alles goed is ingevuld, verschijnt tussen de dubbele strepen in het tweede diagram onze heilwens aan de lezers. Deze zin kunt u inleveren bij de redactie van de Texelse Cou rant, Warmoesstraat 45, 1791 CN Den Burg. Inleveren kan ook via e- mailadres redactie@texelsecourant nl. Vergeet vooral niet uw naam en adres te vermelden. Onder de goede inzenders wordt een week end (ter waarde van €275,-) in een luxe zespersoons-stacaravan (een kuierhome) op recreatiepark 't Kui- erpadtien in Wezuperbrug verloot 14 34 9 2 IJ z 7 25 65 36 10 35 68 28 51 22 4 55 37 67 33 66 49 42 3 63 26 58 50 53 71 37. 'De Russenoorlog' 38. hardstochtelijk 40. spreeuwenplaag 44. illegaal gebrand 45. liefhebber 47. voorzetsel 49. front en back 51. met kunst in zee 52. deel van een atoom 54. muzieknoot 55. van Bert 56. hebben dokters en journa listen 59. is niets 64. grondtoon 65. Keltische zanger 66. uniek 70. behoorlijk 72. niemand anders Oud en nieuw voor eenoudergezinnen In Hotel de Kievit in Eierland wordt een oud en nieuwfeest gegeven voor en door éénoudergezinnen, met of zonder hun kinderen. Op 31 december luiden zij gezamen lijk het oude jaar uit. Organisator is Marleen Terwindt van Marleen Events, zelf éénoudergezin. Met een aantal mensen die zij leerde kennen via een website ontstond het idee om gezamenlijk oud en nieuw te vieren op Texel. De meeste deelne mers hebben elkaar echter nog nooit eerder ontmoet. Voor de kinderen biedt Hotel de Kievit verschillende activiteiten, zoals sjoelen en dar ten. Verder wordt er een kinderbingo gehouden en kinderen die dat wil len mogen iets opvoeren. 'Voor de ouders een uitgelezen manier om uit te gaan, terwijl ze hun kinderen als dat nodig is gewoon op bed kunnen leggen', vertelt Terwindt. De keuken van De Kievit bereidt een winters buf fet met stamppotten. 'Overkantse' deelnemers kunnen ook overnach ten, maar ook Texelse een-ouderge zinnen zijn welkom. Opgave en meer informatie bij Marleen Terwindt, tel. 0228-314312 of de website www. marleenevents.nl. Rabobank f Turners in spe vermaken zich op de tumblingbaan. Het jeugdige enthou siasme was te zien op de sport instuif die dinsdag in Ons Genoegen werd gehouden. De kennismaking was georganiseerd door Sportser vice Texel was bedoeld voor leer lingen van de Texelse basisscholen. Ze konden volleyballen, tennissen, basketballen en andere sporten beoefenen en zelfs het duo Douwe en Peter van het project Klas op Wielen was van de partij. Want het was nadrukkelijk ook de bedoeling ervaring op te doen met aangepast sporten. Ondanks dat er op de scholen de nodige aandacht aan was besteed, was de belangstelling voor de instuif matig. Wellicht kwam dat doordat gladheid op de wegen de kinderen uit de buitendorpen thuis hield. Maar initiatiefneemster Connie Joling vermoedde ook dat sneeuwpret een grotere aantrek kingskracht had op de jeugd. IFoto Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9