'Ik wilde graag iets met mensen doen' TEXELSE 2 COURANT Kamperende-outs op winterexpeditie Twee maanden vrijwilligerswerk in Kenia Wat ik Agenda <Jê£>teso week van gebed Sociaal Economische Raad oPIENie een TVL, een GROET, een TOV, een VTKB, een TESO, een Hore ca Nederland afdeling Texel, een mijnheer de dokter. Menno Stam, Den Burg. DINSDAG 3 JANUARI 2006 jaarlijks al een behoorlijk bedrag uit voor de Rekenkamercommissie. En sinds de invoering van het dualisme zijn de bestuurlijke kosten al bijna verdubbeld. De kosten voor het gemeentebe stuur, de raad en ondersteuning hiervan bedragen ondertussen zo'n 3,5 miljoen euro, wat in geen ver houding meer staat tot het totaal aan personeelskosten van 8,5 miljoen euro. De bestuurskosten maken dus 40 procent uit van de totale personeelskosten. Zeker in een tijd van bezuinigingen moeten we ons als raad eerst de vraag stellen of we wel behoefte hebben aan een tweede advies orgaan? Texels Belang staat open voor elk burgerinitiatief en zal zeker alle adviezen en aanbevelingen ter harte nemen, maar heeft twijfels over de noodzaak om een dergelijke mini-SER in het leven te roepen. Piet Standaart, Texels Belang een een gelegenheid om nieuwe leden te werven. De gemeente krijgt voor de pro jecten vier jaar lang geld van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Het geld komt uit de zogeheten Buurt, Onderwijs en Sport-regeling waarmee het rijk landelijk weinig sportende jongeren in de benen wil krijgen. Er is lan delijk tachtig miljoen euro beschik baar. Het gaat volgens Pansier om jongeren van 4 tot 19 jaar oud. Sportservice Texel en de gemeente willen ook met de scholen en de buitendorpen samenwerken om de projecten op te zetten. Die zijn te vergelijken met de bewegingspro jecten die eerder door Sportservice Texel voor weinig bewegende Texe- op het terrein achter het scoutinggebouw aan de Bemhardlaan. famnprpn in dp «inppnw wa<; ëën h Kamperen in de sneeuw was één van de opdrachten tijdens de Win terexpeditie die Scouting Texel vorige week hield. 65 scouts uit heel Nederland voerden drie dagen lang, van woensdag tot en met vrijdag, allerlei opdrachten uit De Winterexpeditie vertoonde gelijke nis met de Wampex, maar dan laars van 55 jaar en ouder werden opgezet en waaraan inmiddels veel Texelaars meedoen. Volgens Pan sier is het de bedoeling om in 2007 van start te gaan. De informatie avond begint om 19.30 uur. ^zienlijk lagere temperaturen, jzzeltocht waarbij veel werd gelopen en waarbij natte zhten niet werden geschuwd. onder meer de Slufter over- opo' Wat moei,'jk verliep een hgt bij Nagy in De Koog, waar uitq^deel touwtrekken werd deelr' Probleem was dat de Aan in de sneeuw uitgleden. nisereteit ontbrak het de or9a~ duinp#roen9roeP niet- ,n een bouwrf een hu'skar™>r "aQa" en ban?leet met schemerlamP een filrr?e deelnemers kregen afgedraf"' die wmneld werd vaarop de organisatie de route had gefilmd die de scouts moesten afleggen. In de muzieknis in Oosterend werd een karaokelied gezongen en bij Nico Roeper in Eierland werd geheel volgens de traditie van scouting buiten eten gekookt op een houtvuur, waarna de nacht kamperend werd doorge bracht Vakantiepark De Krim. Na een dag vol opdrachten kwamen de padvinders donderdagavond bij het scoutinggebouw aan de Bem hardlaan, waar op het terrein achter het gebouw het tentenkamp werd opgezet en de scouts hun hoofden pas in de kleine uurtjes te ruste legden. Tijdens een reis door India en Nepal zag ze geregeld kinde ren die het slecht hadden en ze vond dat ze iets moest doen. De komende maanden voegt de 28-jarige Getty Fokkens uit Den Burg de daad bij het woord. Ze vliegt vandaag naar Kenia om daar twee maanden lang vrijwillig en onbezoldigd in een kinderte huis te werken. Tien tot veertien kinderen in de Keniaanse plaats Thika krijgt Fok kens de komende twee maanden onder haar hoede. Het zijn kinderen De voorkeur ging bewust uit naar een Afrikaans land. 'Er gaan nu al veel mensen naar Azië om te helpen vanwege de tsunami en ik vind dat Afrika niet vergeten mag worden. En Kenia is een Engelstalig land en dat is ook wel prettig.' De gedachten van Fokkens om ooit en naar het Child Rescue Centre gebracht en dan zie ik het wel. Ik heb het hier al meerdere keren uit gelegd dat ik daar moeder voor de kinderen ga spelen. Ik zal het eten voor ze koken, ervoor zorgen dat ze naar school gaan, ze opvangen als ze weer thuis komen en ze ook op andere manieren bezighouden.' De derde maand gaat ze rondreizen door Kenia. Op het eiland zijn de plannen van Fokkens niet ongemerkt voor bij gegaan. Tijdens de kerstborrel van Sportschool Texel werd 330 gaan helpen, dateren al van vroe ger. Lachend: 'Toen dacht ik "dat ik ga ik doen als ik groot ben" en nu ben ik groot.' De plannen kregen een paar maanden geleden serieuze vormen, nadat apotheker Jan Klok haar toestemming had gegeven er die uit de sloopwijken van Thika drie maanden tussenuit te gaan. ergens op de wereld kinderen te euro voor haar ingezameld, bin komen. veelal wees of verstoten zijn en daarom zijn opgevangen in het Child Rescue Centre. Dat kinder tehuis werd een paar jaar geleden door hulpverleners en zakenmensen uit onder meer Nederland opgezet. Het wordt inmiddels geleid door Kenianen en draait op vrijwilligers. Fokkens, in het dagelijks leven apo thekers-assistente in Den Burg, kwam via zoeken op internet in con tact met het Child Rescue Centre. 'Dat sprak me aan omdat het een kleine organisatie is en ook omdat het door Nederlanders is opgezet.' 'Dat kon omdat het een rustige peri ode is en hij vond het ook een goed initiatief.' Het zoeken op internet naar een plek om vrijwilligerswerk te verrichten, leverde haar in eerste instantie een zeer ruime hoeveelheid aan mogelijkheden op. 'Maar daar zaten ook projecten tussen waarbij je bijvoorbeeld op een boerderij kon werken, maar dat zag ik niet zitten. Ik wilde graag iets met mensen doen Wat haar allemaal in Thika te wachten staat, is voor Fokkens nog grotendeels een verrassing. 'Ik word opgehaald van het vliegveld nen de apotheek werd een bijdrage opgehaald en dat gebeurde ook bij de tennisclub in Den Burg. Bij de sportschool wordt komende zon dag ook nog aandacht aan Fok kens besteedt. Leden van de school fietsen dan van 10.00 tot 18.00 uur acht uur lang op de spinbikes om geld in te zamelen. 'Rob van Beur den (eigenaar Sportschool Texel) is vorig jaar in Nepal geweest om te hardlopen en daar had hij een CD meegenomen die ik destijds ook had gekocht. Toen hij die CD had opgezet, begon ik daarover en ver telde ik hem over mijn plannen. Hij reageerde daar meteen zeer enthou siast op.' Fokkens begeleidt de kin deren voor ze weet met meerdere vrijwilligers. 'Een week na mij komt er ook nog een meisje uit Duitsland, maar hoeveel er nog meer zijn weet ik niet. Ik merk het allemaal wel.' SER Een sociaal-economische raad (SER) op Texel? Weer een thee kransje erbij? Neen, toch zeker? Jazeker, er wordt aan gewerkt. Kan didaten zijn er ook al, ze hebben zelfs al met elkaar geluncht, samen met het college van b en w en een gedupeerde. Nee, ik bedoel een gedetineerde. Nee, ik bedoel een eh... geamputeerde. Nee een eh, eh... gedeputeerde. Het gaat om een nieuwe club, die een afspiegeling gaat vormen van 'Op vuurwerk in 2005 niet bejinigd Maar hoeveel soorten adviesorga nen hebben we al op Texel? Om er eens een paar te noemen: het CDA, D66, GroenLinks, PvdA, Texels Belang, WD. Samen vormen zij een gemeenteraad. Dan hebben we nog een college van b en w en een Joke. Er zijn vijf dorpscommissies en vijf ondernemersverenigingen. Dan is er ook noa een WV pon T\/n ieggen wou... Vuurwerkondernemer Kees-Jaap van der Kooi had met Oudjaar over belangstelling niet te klagen. 'Toen we eerder dit jaar de bunker vol zetten, dacht ik: hoe kom ik er in vredesnaam weer vanaf, maar als deze dag om is denk ik dat toch alles toch zo'n beetje weg is.' Vooral siervuurwerk stond in een grote belangstelling, zoals met de jaar wisseling goed was te zien boven Texel. 'Mensen heb, een paar jaar gespaard, maaij vuurwerk wordt niet bezuinigd de winkel (Intertoys, red.) merk een tijdje dat consumenten WÉWat meer durven te besteden eijt het ver trouwen in de econonweer wat herstelt. Als ondernemhooen we dat deze ontwikkeling voortzet. Stichting Dorpsherstel, een Stich ting Wonen Texel, een LTO afde ling Texel, De Lieuw, Texel Vitaal, Duurzaam Texel, Staatsbosbeheer, Lindeboomberaad, enz., enz. En nog een paar kritische verenigingen zoals Landschapszorg Texel en 10 voor Texel. Er zullen er nog veel meer zijn en van al deze adviesorganen zitten weer mensen in een andere club en al deze mensen en/of verenigin gen drukken hun stempel op een of andere manier op de samenle ving. Het oprichten van een nieuwe praatgroep, zoals SER Texel, ont gaat mij helemaal. Ik zie de meer waarde voor Texel niet. Telkens dezelfde mensen, alleen met twee of drie andere petten op. Geschatte kosten: €100.000,- per jaar, gesub- Open huis bibliotheek De geheel opnieuw ingerichte open bare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg houdt vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur open huis. Bezoekers kunnen dan met eigen ogen zien dat de bibliotheek weer geheel 'con form de nieuwe trend' is. Vrouwenontbijt In gebouw De Poort naast de gere formeerde kerk op de Elemert in Den Burg wordt dinsdag 10 januari van 9.00 tot ongeveer 10.30 uur een vrouwenontbijt gehouden. Er wordt gezamenlijk gegeten, terwijl tussen door een praatje wordt gehouden en een gedicht voorgelezen. Deel name is gratis. Opgeven kan via tel. 313355, 315498 en 320114. Snelvaargebied Uit het artikel dat vorige week in deze krant stond over het snelvaar- gebied bij Oudeschild kan de con clusie worden getrokken dat leden van Waterskivereniging Texel elders op de Waddenzee hard zouden kunnen gaan varen als het snelvaar- gebied verdwijnt. Voorzitter Huib Klaassen laat weten dat dat echter niet het geval is. Spelletjes in Den Hoorn De feestcommissie van Den Hoorn houdt vrijdag van 14.30 tot 16.30 uur in dorpshuis De Waldhoorn een spelletjesmiddag voor de jeugd. De middag is bedoeld voor jeugd uit het dorp, van 't Horntje en uit wijk H. Voor het bedrag van €1,- kunnen zij knutselen, lezen, tekenen, tafel tennissen, sjoelen, tafelvoetballen en meer. De feestcommissie zorgt voor een traktatie. Dinsdag 3 januari: In De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive. Deelname kost €3,50 per koppel. Cinema Texel vertoont de onderti telde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (aanvang 11.00, 18.30 en 21.45 uur), King Kong (11.30 en 21.30 uur). De Griezelbus (14.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (15.30 uur), Chicken Little (16.15 uur) en Keeping Mum (19.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark de Krim vertoont Plop en het Vioolavontuur (aanvang 13.30 uur), The Chronicles of Narnia (15.30 en 21.00 uur) en Just like Heaven (18.45 uur). Woensdag 4 januari: Om 12.00 en om 14.00 uur begint in Ecomare de poppenkastvoorstelling 'Prinses Moeka en de lepelfamilie". Toegang gratis voor bezoekers van Ecomare, beperkt aantal plaatsen. Donderdag 5 januari: In Ecomare begint om 10.00 uur het programma 'Zeehond binnenstebui ten'. voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost €4,50. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de vuurbeker (aanvang 16.00 uur), King Kong (21.30 uur), Chicken Little (13.45 uur), Plop en het Vioolavontuur (14.00 uur), The Chronicles of Narnia (15.45, 18.45 en 21.45 uuren Kee ping Mum (19.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie- park De Krim vertoont Harry Potter en the Goblet of Fire (16.00 en 19.00 uur), de Griezelbus (13.30 uur), en Just like Heaven (21.45 uur). Vrijdag 6 januari: Van 14.30 tot 16.30 uur wordt in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn een spelletjesmiddag voor de jeugd gehouden. De geheel opnieuw ingerichte open bare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg houdt van 19.00 tot 20.30 uur open huis. Amici Cantus zoekt bas(sen) Vocaal ensemble Amici Cantus is naarstig op zoek naar nieuwe bas sen. Met de verhuizing van twee zangers naar de overkant is het koor een belangrijke basis kwijtgeraakt. Het twaalfkoppige koor houdt zich in projectvorm bezig met klassiek repertoire uit de 15de tot de 20ste eeuw. Belangstellende bassen die graag in een klein koor zingen en in staat zijn zalf (thuis) hun partij in te studeren, kunnen contact opnemen met Lida Wels, tel. 314600. Cinema Texel vertoont de onderti telde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (aanvang 11.00, 18.30 en 21.45 uur), King Kong (11.30 en 21.30 uur), De Griezelbus (14.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (15.30 uur), Chicken Little (16.15 uur) en Keeping Mum (19.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont Plop en het Vioolavontuur (aanvang 13.30 uur), The Chronicles of Narnia (15.30 en 21.00 uur) en Just like Heaven (18.45 uur) Hoogwater te Oudeschild Di. 03 10.45 en 23.11 u. Wo. 04 11.25 en 23.56 u. Do. 05 12.10 en - u. Vr. 06 0.25 en 12.50 u. Za. 07 1.14 en 13.17 u. Zo. 08 2.05 en 14.10 u. Ma. 09 3.10 en 15.04 u. Di. 10 4.17 en 16.10 u. Aan het strand is het ongeveer e n uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 8 januari op en gaat onder om 16.48 uur; 6 januari eerste kwartier. In Cinema Texel draaien Chicken Lit tle (13 45 uur), Harry Potter en de vuurbeker (16.00 uur), Keeping Mum (19.00 uur), King Kong (21.30 uur), Plop en het vioolavontuur (14.00 uur) en The Chronicles of Narnia (15.45, 18.45 en 21.45 uur). Bioscoop de Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont De Griezel bus (13.30 uur), Harry Potter and the goblet of Fire (16.00 en 19.00 uur) en Just like heaven (21.45 uur). In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de voorstelling 'Hoogeboom maakt het bont'van cabaretier Johan Hoogeboom. Toegang €14,-. TESO verzorgt vrijdag 6 januari extra afvaarten tussen 9.30 uur en 16.00 uur. De eerste extra boot vertrekt om 9.30 uur van Texel naar Den Helder, de laatste extra boot vertrekt om 16.00 uur in Den Helder. Die dag moet op Texel van 10.00 tot 11.00 uur rekening worden gehouden met een wachttijd van een half uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 0222-369600 of www.teso.nl. Meer dan 33<inderen kwamen don derdag metiun (groot)ouders naar de Diddl-rubeurs in het Eierland- sche Huis i De Cocksdorp. Er werden Didcs geruild en zelfs een oma volgde de workshop Diddls tekenen. Vor alle kinderen was er een kleurjaat en bijna allemaal deden ze me aan de 'Ben jij een echte Diddlfn'-prijsvraag, waarin alle vragen gigen over Diddl, Did- dlina, Mimihops, Galuppy en Pim- boli. Kevin bma won de eerste prijs (een Qluppy-tas). Tweede werd LiselotteZijm (een wandklok), derde Kirster(een spaarpot). De beurs was in smenwerking met het Eierlandsche Huis georganiseerd door de 9-jari3 Annejet Boon. Op de foto de prijvinnaars en de orga nisator. Ruilbeurs Diddls in DeCocksdorp De Week van Gebed wordt dit jaar gehouden van 8 tot en met 14 januari. Het thema is 'Jezus Chris tus, maak ons één'. In vele landen komen christenen samen om te bidden, volgens een rooster opge steld door de Evangelische Alli antie. In Den Burg wordt dagelijks een bijeenkomst gehouden in Eben Haëzer in de Julianastraat. Deze begint om 20.00 uur. Op de andere dagen worden volgens onderstaand schema bijeenkomsten in de andere dorpen gehouden. Deze beginnen steeds om 19.30 uur. Zondag 8 januari - K. Haijma, Sommeltjesweg 9, De Waal: maandag 9 januari - P. Prins, Postweg 169, De Cocksdorp: dinsdag 10 januari - Biem Vlaming, Mulderstraat 32, Oosterend; woens dag 11 januari - De Schuilhut, Par- nassiastraat, De Koog: donderdag 12 januari - J. de Graaf, Naalrand 50, Den Hoorn; vrijdag 13 januari - hervormde kerk Oudeschild. De week wordt vrijdag 14 afgesloten met een bijeenkomst in Het Olijfblad In de Weverstraat in Den Burg. Deze begint om 8.30 uur en duurt tot ongeveer 10.00 uur. Uit de Texelse Courant van 23 december vernamen wij dat Texel mogelijk een eigen Sociaal Eco nomische Raad krijgt. Het initiatief hiervoor zou genomen zijn door de burgemeester. De SER, een orgaan dat gevraagd en ongevraagd adviezen kan uit brengen aan de gemeenteraad. Om deze raadgeving te onderbouwen met wetenschappelijk onderzoek heeft het orgaan de provincie de komende drie jaar om een jaarlijkse bijdrage van €100.000,- gevraagd, Het orgaan wil de politiek voeden met gedegen adviezen om keuzes te maken. Men wil het adviesorgaan parallel laten lopen aan de nieuwe gemeenteraad en het college. Maar de gemeenteraad beschikt al enige jaren over een politiek onafhan kelijk adviesorgaan, dat op ieder gebied gevraagd en ongevraagd adviezen kan uitbrengen aan de raad, namelijk de Rekenkamercom missie. Daarnaast kent de raad ook al het Toeristisch Kennisinstituut, de Gebiedscommissie en het Linde boomberaad. Voldoet deze Rekenkamercommis sie nu niet meer of zijn de adviezen en aanbevelingen onvoldoende? De Wat ik zeggen wou... Gaan! Een nieuw jaar ligt weer voor ons. Een nog onbeschreven blad met vele mogelijkheden. Ja, ook onmogelijkheden, ik hoor het de pessimisten alweer zuchten. Zo staat voor mij bijvoorbeeld al als een paal boven water dat ik ook dit jaar weer niet in het Concert gebouw voor duizenden adem loze toehoorders een vioolsolo zal kunnen spelen. Ik kan zelfs helemaal niet vioolspelen. Maar let op, daar staat dan weer tegen over dat ik ook niet zoveel hoef te oefenen en daardoor meer tijd overhoud om langs Texels dreven te fietsen. Voor mij begint dit jaar vreugdevol met een jubile um. Voor jullie ligt de honderdste Opienie. Honderd keer heb ik via dit medium mijn hart gelucht over wat mij en jullie (ik en de burge meester) bezighoudt. Soms heb ik jullie vermaakt, een enkele keer geërgerd. Met argusogen volgde ik de bewegingen op Texel. Zag de kleinzieligheid waarmee we elkaar soms dwars zaten, maar ook de grootsheid in kleine, ein deloos herhaalde blijken van zorg, die weg van het grote nieuws in stilte werden verncht. Het leven in al zijn kleuren. Soms als een kabbelend beekje, dan weer als spetterend vuurwerk of als de donderende, onverwachte rotklap van het opeens weer opgekomen ouderwetse carbidkanon. Ik stond in de Nieuwjaarsnacht tenmin ste verschillende keren op mijn grondvesten te schudden als er weer zo'n ouwedoosgeval dave rend ontplofte tussen de elegan tie van de vuurpijlen. Terug naar vroeger? Nee, de blik vooruit en de handen aan de ploeg. Pardon, achter de trekker. Ik wens ons allen een Vruchtbaar Nieuwjaar en Bonne Klein Woolthuis een voet om op te staan! Pien Verberg Rekenkamercommissie heeft juist het college en de organisatie meer dere malen verzocht wat er met de conclusies en aanbevelingen van de onderzoeken in het verleden is gedaan, daar de ontvangen evalu aties meer vragen dan antwoorden oproepen. De vraag van Texels Belang is nu, is er binnen een gemeente van 13.750 inwoners politiek behoefte aan nog zo'n tweede adviesorgaan, zeker nu blijkt dat het niet duidelijk is wat er met de conclusies en aanbevelingen van de Rekenkamercommissie door college en organisatie is gedaan? Natuurlijk moet je als raad open staan voor allerlei aanbevelingen en adviezen ter harte nemen, zeker als het burgerinitiatieven betreft, maar wordt de gemeenteraad nu niet overvoerd met adviezen, wan neer er een tweede adviesorgaan bij komt? Zou het niet verstandig zijn dat de voorzitter van het college, de burgemeester, eerst de reeds uit gebrachte adviezen van de Reken kamercommissie ter harte neemt, alvorens een tweede adviesorgaan in het leven te roepen? En wie gaat na drie jaar de kos ten van deze mini-SER betalen? Daar het een niet door de raad benoemd adviesorgaan betreft, is Texels Belang van mening dat deze kosten in de toekomst niet voor rekening van de gemeente mogen komen De gemeente Texel trekt Info-avond over sportprojecten voor jongeren De gemeente en Sportservice Texel willen de komende jaren projecten opzetten om Texelse jongeren die weinig aan sport doen meer in beweging te krijgen. Maandag 9 januari houden zij in de kantine van sporthal Ons Genoegen een informatieavond over de wijze waarop sportverenigingen op het eiland aan die projecten kunnen meedoen. Volgens Gert Pansier van Sportservice Texel en de gemeente is dat voor sportverenigingen met-

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2