H EM Cjrotn ^warLr Jexels in het harL, Nico Kikkert eerste wethouderskandidaat I! SIGT niet eens met extra uitgave Pharos RST: Jongerengedeelte niet naar noodcamping Heijne op tweede plaats TB LEPRMK BL'JFT OVER OP TEXEL Winnaars oudjaarspuzzel nooit op vakantie geweest Brief aan politieke partijen 1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12045 DINSDAG 10 JANUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De suggestie van Nico Erwich om het jongerengedeelte van cam ping Kogerstrand naar de nood- camping aan de Westerweg te verplaatsen is verkeerd gevallen bij RST-directeur Harry Mathijsen. 'Het is onjuist om te stellen dat overlast in De Koog alleen maar wordt veroorzaakt door kampe rende jongeren afkomstig van Kogerstrand.' 1 Volgens Mathijsen is nooit aange toond dat alleen jongeren verant woordelijk zijn voor de overlast. 'Er is met de politie afgesproken dat zodra kamperende jongeren aan toonbaar overlast buiten de cam ping veroorzaken, dit aan ons wordt doorgegeven, zodat we de veroor zaker van de camping kunnen ver wijderen. Maar we hebben de afge- lopen zomer geen gerichte melding gehad over overlast en hebben om die reden niemand verwijderd. We werken met alle partijen ieder jaar hard om de overlast tot een mini- mum beperkt te houden. Met resul taat, want het aantal klachten over geluidsoverlast is een stuk minder geworden. We moeten natuurlijk met z'n allen niet de illusie hebben dat we de overlast in het hoogseizoen 1 tot nul kunnen reduceren. Maar ik wil daarbij wel benadrukken dat niet alle overlast van het jongerenterrein van Kogerstrand vandaan komt. De suggestie dat het jongerenterrein dan maar door andere kampeerders -gezinnen dus- moet worden inge vuld, is erg kort door de bocht. Het jongerenveld is een redelijk kaal ter rein, met weinig voorzieningen. Dat kun je zomaar niet volzetten met gezinnen.' Verplaatsing van het jongerenge deelte naar het terrein aan de Wes terweg stuit volgens Mathijsen op nóg een bezwaar: 'Op Kogerstrand hebben we 250 jongerenplaatsen, terwijl er aan de Westerweg maxi maal dertig beschikbaar zijn. Veel te weinig dus. Ik snap wel waarom Erwich met het idee komt, omdat hij bang is dat de hele noodcamping van tafel wordt geveegd, omdat er helemaal geen noodzaak meer voor is. Wat ons betreft was deze de afge lopen zomer zelfs niet open gegaan, omdat er op de overige campings voldoende plek was. Bovendien: de groepen die er wel staan, kunnen doorgaans niet op andere campings terecht omdat ze overlast veroorza ken.' Mathijsen zegt het jammer te vinden dat het overleg dat vooraf gaat aan de opening van de nood camping, tussen de gemeente, de VW, de Recron en enkele kampeer- bedrijven al een paar jaar niet meer plaatsvindt. 'Er is nu alleen met de VW gesproken, maar die heeft geen zicht op de kampeersector en doet voor ons geen boekingen.' B en w hebben laten weten de toekomst van de noodcamping mogelijk mee te nemen in de nog te voeren kern takendiscussie. Een lange vergaderavond en meerdere stemmingen leverden Texels Belang gisteravond als nog een kieslijst en een wethou derskandidaat op. Twee zelfs. Op de eerste plaats kozen de leden, conform het voorstel van het bestuur, Nico Kikkert als wethou derskandidaat. Maar een sterke lobby van de achterban van Corry Heijne zorgde ervoor dat de hui dige wethouder op de tweede plaats ook een kans krijgt. Het was druk gisteravond op de tweede partijvergadering van Texels Belang binnen een maand. Half december kwamen de leden ook al bij elkaar, maar toen het voorstel om het vaststellen van de kieslijst te vereenvoudigen te'laat bleek ver stuurd, moest de vergadering wor den overgedaan. Een aantal leden stelde zich toen formeel op, uit pro test tegen het voornemen van het bestuur om Corry Heijne als wet houder te passeren. Ditmaal had het bestuur de zaakjes goed op orde en kon er alsnog worden gestemd over de statutenwijzing, de wethouders kandidaten, de kieslijst en het ver kiezingsprogramma. In het voorstel van het bestuur stond Heijne op de kieslijst op de vierde plek en zou ze in theorie dus kunnen terugkeren in de politiek, echter dan als raadslid. Maar dat wilde ze niet, ze ging voor het wethoudersschap. Om haar die kans te geven verschenen er opval lend veel oudgedienden van TB I op de vergadering, het resultaat van een ouderwetse lobby door het kamp Dros. Desondanks werd Nico Kikkert, die momenteel leiding geeft aan Agrifirm, met een overtuigende meerderheid als eerste wethouders kandidaat gekozen, zo liet voorzitter Cees Hooyschuur na afloop van de besloten bijeenkomst weten. Maar er gingen ook veel handen omhoog die ervoor zorgden dat Dros op de tweede plaats staat. In theorie kan ze daardoor wethouder blijven, want twaalf jaar geleden belandde Lees verder op pagina 7 Gerrit en Mientje Eelman bij de oudejaarspuzzel die ze samen hebben ingevuld. 'Puzzelen is leuk en goed 'Vreselijke puzzelaars', zo omschrijven Gerrit en Mientje Eelman uit de Julianastraat zich zelf. Samen vulden ze de oud jaarspuzzel in de Texelse Courant in en stuurden de oplossing Een bijzonder en kleurrijk nieuwsjaar op naar de redactie. Ze deden dat niet als enige, maar uit de dikke stapel oplossingen werd hun inzending wel als winnaar getrokken en mogen ze dus een lang weekend of midweek naar vakantiepark 't Kuierpad in Wezu- perbrug bij Coevorden. Bijna met ongeloof reageerde mevrouw Eelman toen ze van de redactie te horen kreeg dat ze had gewonnen. 'We zijn fervente puz zelaars, maar hebben nog nooit wat gewonnen.' Puzzelen doet ze samen met haar man. 'Het is leuk en goed voor de hersens.' Ter illustratie tovert ze een paar dikke puzzel woordenboeken te voorschijn. Hoe wel ze net als veel andere lezers de slagzin goed had ingevuld, bleken ook de winnaars niet alle gevraagde woorden te weten. 'We wisten bij voorbeeld niet wat jullie met een oude visserman bedoelden. Ik weet er wel een paar, zoals Jan Fluitje Tuinder of Jan van Dirksoom van der Vis, maar dat paste niet in het vakje. En wat die spreeuwenplaag was, wist ik ook niet. Maar er had den van mij wel wat meer Texelse woorden in genomen', vertelt de in Oost geboren en getogen Gerrit Eelman. 'Weet jij bijvoorbeeld wat in 't snippervluggie betekent? Dat zal ik je vertellen: in de schemer. En wat bedoel ik als ik vraag: ga je wat om me roode? Dan wil ik weten of je nog uit gaat. Van mijn grootouders heb ik heel wat van die oud-Texelse uitdrukkingen meegekregen. Het is jammer dat dat dialect een beetje verloren gaat.' Op de vraag of het dialect dat op Texel wordt gespro ken wel overal het zelfde is, heeft hij een opmerkelijk antwoord. 'Op de hoge delen- van Texel, Oost. Oosterend, De Waal en het cen trum van Den Burg en ook wei Den Hoorn, spraken ze ongeveer hetzelfde dialect. Dat komt doordat deze dorpen ongeveer in dezelfde tijd werden bewoond. Maar in het lager gelegen Oudeschild, dat later werd bewoond, wordt weer een ander dialect gesproken.' Aan de muur in huize Eelman een schilderij van een botter, de TX25. 'Ik kom uit een vissersgeslacht. Mijn vader en grootvaders hebben alle maal gevaren. Op hoop van zegen was de naam van dit schip.' Toen een nieuw vissersschip niet haal baar bleek, ging Eelman als matroos bij TESO aan de slag. 'Ik heb geva ren op de Voorwaarts, de Marsdiep, de Wagemaker, de Wilhelmina, de Dageraad en de Marsdiep en de Texelstroom.' Op vakantie zijn Gerrit en Mientje Eelman nog nooit geweest. 'Wel eens een dagje naar de overkant, maar daar bleef het dan bij. We hebben geen auto, dus hoe we dat gaan doen moeten we nog maar zien. Maar we hebben kinderen en die hebben wel een rijbewijs.' Voor wie er niet in slaagde de hele oudjaarspuzzel op te lossen, druk ken we in deze krant de oplossing af. Deur dicht door bedieningsfout TESO heeft vrijdagochtend korte tijd problemen gehad met één van de deuren van het autodek van de Dokter Wagemaker. Door een bedieningsfout ging tegen tien uur de deur niet open toen de boot in de fuik op 't Horntje was afgemeerd. Volgens een woordvoerder leverde dat ongeveer zeven minuten vertra ging op. Het probleem deed zich slechts één keer voor. Het lage water en de oostenwind hebben de boot verder niet veel parten gespeeld. Op donderdag en vrijdag vielen een paar overtochten uit, in het weekend niet een. Via de eigen website had TESO vooraf laten weten dat er mogelijk in de ochtend en de avonden dien sten konden uitvallen. Doordat het vooraf niet concreet te voorspellen was, kregen mensen die het informa tienummer van de veerdienst belden niet altijd de gewenste informatie. Dat leidde soms tot gemopper. De woordvoerder wijst erop dat mensen die in het weekend de veerdienst bel len een callcenter aan de lijn krijgen dat door TESO is ingehuurd zodat er ook buiten werktijden 24 uur per dag informatie kan worden verschaft. 'Pas als er echt diensten gaan uitvallen, nemen we het hier zelf weer over om informatie daarover te geven.' VLiEGEN tf/MR £EM Ui7SEH0N6ER> AfWMM L MP on TfCffcfi&Bi ZB PENKEN ZEKER P/W Ik 6EK BEN Het weer in 2005 Het eerste dat opvalt aan het weer- overzicht van 2005 dat ons door Jan van Tunen van Zuid-Haffel ter hand werd gesteld, was dat in de maan den april en juli (en in mindere mate augustus) veel meer regen is geval len dan gemiddeld in de afgelo pen twintig jaar. Daarentegen waren oktober, december en januari weer veel droger dan gebruikelijk. De warmste dag van 2005 was 26 juni, toen Van Tunen 28,9 graden Celsius mat. De koudste dag was 4 maart, toen het tien graden vroor. In totaal was de temperatuur twaalf dagen rond of onder het vriespunt en 86 dagen boven de twintig graden. De wind kwam het grootste deel van de tijd uit westelijke richtingen, terwijl er vier dagen helemaal geen meet bare wind woei. Vijf dagen woedde er een storm, één dag zelfs een zware storm. Harde wind stond er in de eerste drie weken van januari en in oktober, november en december iedere maand een dag. Alleen in de laatste week van februari en de eer ste week van maart viel er sneeuw en kon er zelfs worden geschaatst. Vanaf november daalden de tempe raturen weer, met af en toe nacht vorst. In de derde week van juli heerste er een hittegolf, terwijl 4 juli de natste dag van het jaar was, met 41 mm regen. maand 2005 gemiddeld De Stichting Integratie Gehandi capten Texel heeft grote moeite met een voorstel van het college om geld uit de Wet Voorziening Gehandicapten aan het overeind houden van de brede welzijns- stichting Pharos te besteden. Volgens de SIGT, dat vorig augustus werd opgericht, dreigt het risico dat het college het geld voor het gehan dicaptenbeleid op het eiland op een oneigenlijke manier wil gebruiken. Dat meldt de stichting in een brief die zij gisteren aan de politieke par tijen heeft verstuurd. 'De reserves van de Wet Voorziening Gehandi capten (WVG) mogen niet anders worden aangewend dan voor de directe zorg voor hulpmiddelen als rolstoelvoorzieningen en woning aanpassingen.' Burgemeester en wethouders heb ben de gemeenteraad voorgesteld zowel een lening van €50.600,- als een extra subsidie van €61.100,- aan Pharos voor 2006 te dekken uit het fonds Wet Maatschappelijke Ondersteuning/Wet Voorzieningen Gehandicapten (de WVG wordt een onderdeel van de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning die, zoals het er nu naar uitziet, begin 2007 wordt ingevoerd). Het gevolg daarvan is dat dat fonds dan met een nagenoeg leeg is. Een andere optie die het college heeft voorge steld is dat de WVG-gelden worden aangewend om Pharos verder te laten gaan met de ontwikkelingen van dorpssteunpunten (bv de Vitale Kerk in Oosterend). De SIGT kan zich in die gedachte niet vinden. 'Pharos moet zich als organisatie nog bewijzen, dus deze extra subsidie is een onduidelijke investering. Het project Pharos mag geen voorrang krijgen op de inves teringen in het gehandicaptenbeleid in de toekomst.' De stichting wijst erop dat de gemeente eerder heeft aangegeven de voorzieningen van de WMO en de WVG in de toekomst op peil te houden.' Volgens de SIGT wordt dat met de voorstellen van het college extra lastig, omdat er in de toekomst geen extra geld voor gehandicaptenbeleid wordt vrijge maakt. 'Geld zal met een toene mende zorgvraag schaars worden. Het zou onverantwoord zijn om juist nu Pharos extra subsidie te verle nen.' Volgens het college moet er in ieder geval iets worden gedaan aan de positie van Pharos. De brede wel- zijnsstichting geen extra geld geven betekent volgens burgemeester en wethouders mogelijk het faillisse ment van de organisatie waarbij afgelopen jaar de peuterspeelzalen, het jeugd- en jongerenwerk en het dorpssteunpunt in Oosterend wer den ondergebracht. De behoefte aan extra geld bij Pharos is onder meer het gevolg van nieuw uitstel van de WMO (Den Haag heeft de invoering al meerdere keren opge schoven), aanpassingen aan de peuterspeelzalen, aanpassingen van het kantoor aan de Wilhelmi- nalaan en de aanloopkosten van de nieuwe stichting. Het onderwerp komt woensdag 18 januari aan de orde bij de raadscommissie Wel zijn. Antoinette op TV In Nederland is het via de kabel niet te zien, maar in Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk begint Antoinette van Rossum uit De Cocksdorp een bekende verschijning op televisie te worden. Sinds oktober is ze weke lijks als Claire Fisher te gast bij de Duitstalige homeshoppingzen- der HSE 24 (Home Shopping Euro pe). Texel is daarbij een regelmatig terugkerend gespreksonderwerp. Pagina 2 Nieuw bloed Ze beginnen langs de zijlijn zachtjes aan warm te lopen om na de verkie zingen van dinsdag 7 maart plaats te nemen in de nieuwe gemeenteraad. De Texelse Courant portretteert de komende weken de nieuwe kandi daat-raadsleden die op een verkies bare plaats staan. Pagina 5 a Spinnen voor Kenia Met z'n dertigen zaten ze zondag op de spinbikes bij Sportschool Texel. Sommigen een paar uur. anderen liefst acht uur achter elkaar. Met z'n allen fietsten ze €560,- bij elkaar voor het Child Rescue Centre in de Keniaanse plaats Thika. Pagina 6 TEBO failliet Bouwbedrijf TEBO is failliet. Eige naar Adrie van der Vliet zegt dit te betreuren en laat weten het faillissement zelf te hebben aan gevraagd. Hij wil met de cura tor om tafel om problemen met schuldeisers zo goed mogelijk op te lossen. Het bedrijf waarvan in september vorig jaar bekend werd dat het bij Duin Bouwbedrijf werd 'ingevoegd', blijkt meerdere schuldeisers te heb ben. Volgens Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf heeft het bedrijf (waarvan Buijsman mededirecteur is) TEBO echter niet overgenomen. 'Wat we hebben gedaan is de activa overgenomen, zoals het magazijn, de voorraad, de busjes, gereed schap, andere materiële zaken en het personeel, maar niet het bedrijf als zodanig. We hebben tevoren onderzoek laten doen, waaruit bleek dat dat voor ons bepaalde consequenties zou hebben...' Met dat laatste doelt hij op nog lopende vorderingen op dit bedrijf. Recent kwam TEBO in het nieuws toen een stukadoorsbednjf uit Berkhout via de rechter vergeefs probeerde een openstaande rekening te innen. Volgens Van der Vliet hebben de slechte economische toestand en 'nog wat andere omstandigheden' zijn bedrijf de das omgedaan. 'Ik ben een jaar lang aan het rekenen geweest en heb op allerlei manie ren geprobeerd om werk binnen te halen. Steeds was ik de goedkoop ste Texelaar, maar toch had ik het werk niet...' Drankrijder moet rijbewijs afstaan Een 20-jarige man uit Zaandam heeft niet lang plezier gehad van zijn rijbewijs. Bij een in de nacht van vrij dag op zaterdag gehouden controle in de Boodtlaan in De Koog bleek hij ruim tweeëneenhalve maal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. Hij blies 565 ug/l, waar 220 nog net is toegestaan, reden voor de politie zijn onlangs behaalde rijbewijs in te nemen. (Advertentie) TEXELSE@icOlJRANT gnaZgartsJndthklkm* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1