Plannen afscheiding Texel zijn van korte duur Cjrocn 2warL- Jéxels in het hartL, Muziek- en Dansschool maakt nieuwe start Raad zet vraagtekens bij informatiebijdrage VVV Bouwverkeer Volmolen langs andere route Geldorp vraagt creativiteit bij verkiezingen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12046 VRIJDAG 13 JANUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De provincie heeft geen plan nen om Texel bij een gemeente lijke herindeling te betrekken. Dat heeft commissaris van de konin gin Harry Borghouts laten weten. Borghouts nam gisterochtend contact op met burgemeester Joke Geldorp om haar te zeggen dat Texel gewoon bij Noord-Hol land moet blijven. De burgemeester dreigde afgelo pen week serieus met afscheiding van Noord-Holland en aansluiting bij Friesland naar aanleiding van de nieuwjaarstoespraak van Borghouts. Hij pleitte tijdens zijn toespraak op het provinciehuis in Haarlem voor de vorming van grotere gemeenten met gemiddeld 30.000 tot 75.000 inwoners in Noord-Holland. Burge meester en wethouders zagen de bui al hangen (Texel heeft ongeveer 13.700 inwoners) en besloten Borg houts dinsdag meteen een brief te sturen met een warm pleidooi voor het behoud van de Texelse zelfstandigheid. Volgens hen zou het ondenkbaar zijn dat het eiland onderdeel zou uitmaken van grond gebied aan de overkant. In een gesprek op Radio Noord-Hol land dat Geldorp toevallig diezelfde dag had, kwam de brief ter sprake waarbij aan enkele toegevoegde noten werd gerefereerd. In die noten werd gedreigd met afscheiding van Noord-Holland en desnoods het uitroepen van de 'status aparte'. Een dag later was de afscheidings gedachte landelijk nieuws. Volgens Geldorp waren de toevoegingen in eerste instantie humoristisch bedoeld, maar zat er een serieu ze ondertoon in. Het college wilde ermee laten zien dat er absoluut niet aan de zelfstandigheid van Texel moet worden getornd, 'omdat het een eilandgemeente is waar vaak heel andere problemen spelen dan bij gemeenten op de vastewal. Aan sluiting bij Friesland zou dan beter zijn, omdat de andere vier Wadden eilanden ook onder Friesland vallen. De eilanden werken al diverse fron ten met elkaar samen. Tijdens een interview in het Radio 1 programma Met het Oog op Morgen zei Geldorp samenvoeging met Den Helder een ongewenste ontwikkeling te vinden. Tijdens zijn telefoongesprek met de burgemeester maakte Borghouts gisteren duidelijk dat Texel in zijn ogen wel degelijk een bijzondere positie heeft. 'Ik heb mijn uitspra ken in het algemeen gedaan', aldus Borghouts. "Haarlemmerliede (5500 inwoners) heb ik daarbij genoemd als een gemeente die moet blijven zoals die is, maar ik had ook Texel als voorbeeld kunnen noemen. Dat neemt een bijzondere positie in omdat het een eiland is. Er zijn geen plannen om Texel bij een herinde ling te betrekken.' Na het gesprek tussen Geldorp en Borghouts was de kou weer uit de lucht. 'Ik was blij dat hij uit eigen beweging contact met me opnam', aldus Geldorp. Volgens haar was het nodig om meteen in actie te komen. De uit spraken van Borghouts moesten volgens haar niet worden onder schat. 'Een commissaris van de koningin heeft meer invloed dan de gemiddelde burger weet.' Tijdens zijn toespraak pleitte Borghouts er onder meer voor dat provincies in de toekomst de verantwoordelijk heid over gemeentelijke herindelin gen kunnen krijgen. In samenspraak met een gemeente zou de provincie dan een herindeling moeten kunnen opstarten. Volgens Borghouts kun nen grotere gemeenten een slag vaardiger ambtenarenapparaat in het leven roepen en zijn ze beter opgewassen tegen de extra taken die vanuit Den Haag op het bordje van gemeenten worden gelegd. Lees verder op pagina 3 Een kleine meerderheid in de raad heeft moeite met de jaar lijkse bijdrage van de gemeente aan de VW voor de informatie en dienstverlening. PvdA, Groen- Links en D66 wilden dinsdag in de raadsvergadering nog geen toe zegging voor de komende jaren doen, maar gingen wel akkoord met de bijdrage voor 2006. Het CDA wilde zelfs dat niet. Texels Belang en WD stemden volmon dig voor. De jaarlijkse bijdrage van de gemeente aan de WV bestaat uit twee gedeelten. De raad ging unaniem akkoord met de verho ging van de promotiebijdrage met tien procent tot een bedrag van €107.319,02 voor 2006. Dit bedrag wordt tot en met 2010 jaarlijks geïn dexeerd. Het andere deel van het geld, de zogenoemde informatie- bijdrage, werd minder gemakkelijk toegezegd. De VW heeft door een accountantskantoor laten bereke nen dat met het verstrekken van informatie en andere dienstverlening jaarlijks €229.095,- is gemoeid. Het stichtingsbestuur wil dat dit bedrag volledig wordt vergoed, aangezien de gemeente deze taken als ver antwoordelijke instantie aan de WV heeft uitbesteed. Tot nog toe werd een vergoeding van €117.982,85 betaald, zodat er een structurele verhoging van €112.017,15 zou moeten komen. Burgemeester en wethouders toonden zich bereid de VW tegemoet te komen. 'Uit het oogpunt van goed gastheerschap en de VW als visitekaartje van Texel (mede namens de gemeente) is handhaving van de informatietaak op een goed niveau gewenst', aldus het college, dat steun kreeg van WD en Texels Belang, samen goed voor zeven van de vijftien zetels in de raad. Een kleine meerderheid wees het voorstel echter af. Lees verder op pagina 3 £0 3^42§?BSg&38MSSai n Loes Bakker. Het vergrote ensemblelokaal biedt daarvoor Als gevolg van de bouw van onge veer 600 woningen in de Volmolen bij Den Burg zal er de komen de tien jaar veel bedrijfsverkeer zijn op de straten en wegen die naar dit bouwterrein leiden. Aan- wonenden verwachten daarvan veel gevaar en hinder en trok ken aan de bel bij de gemeente. Dat heeft inmiddels geleid tot afspraken waarbij een omleiding route is aangewezen die door het bouwverkeer zoveel mogelijk moet worden gebruikt. 'Een mooi staaltje van vruchtbaar overleg met de burgerij', zegt wethouder Corrie Heijne. Het bouwverkeer richting Volmolen zal voor een groot deel bestaan uit vrachtwagens met bouwmateriaal die vanaf de veerboot komen. Als die langs de meest voor de hand liggende weg via Den Burg naar het bouwterrein rijden, verwachten de mensen uit de omgeving van Hal- lerweg en OSG daarvan veel hinder en onveiligheid. Daarnaast zal in Den Burg ook de nodige drukte ont staan door lokaal vrachtverkeer van (onderaannemers en andere bedrij ven die bij de bouw zijn betrok ken. De bewoners kwamen zelf met voorstellen inzake alternatieve routes. De gemeentelijke advies groep voor verkeerszaken (waarbij de plaatselijke afdeling van 3VO is betrokken) boog zich daarover en naar aanleiding daarvan hebben b en w besloten dat het bouwver keer dat van de boot komt via de Redoute, de haven van Oudeschild en de Laagwaalderweg naar de Vol molen moet rijden. Met de 'kleinere' bouwers is afgesproken dat ook zij zoveel mogelijk van de omleiding gebruik zullen maken en daarover hun personeel zullen instrueren. Ruimere lokalen, een betere akoestiek, goede voorzieningen en een frisse kleur. Dat is het resultaat van een ingrijpende verbouwing die de Muziek- en Dansschool de afgelopen maan den heeft ondergaan. Dit zorgt er voor dat er les kan worden gegeven in een accommodatie waarmee de school voorlopig vooruit kan. Zaterdag 21 januari zal cultuurwethouder Annie Hin de vernieuwde school officieel openen. Over de behuizing van de muziek school is het afgelopen decennium veel gesproken, met onder meer een plan voor een multifunctioneel centrum. Maar uiteindelijk is dat niet op de lijst van kanjerprojecten gekomen en blijft de muziekschool zeker de eerste tien jaar op de hui dige plek. Maar in de oude behui zing, met veel kleine lokalen, kon het toenemend aantal groepen die lessen en workshops volgen niet meer uit de voeten. Daarop trok de gemeente de geldbuidel en konden lokalen worden vergroot, akoesti sche maatregelen worden getrof fen, nieuwe vloerbedekking worden gelegd, geschilderd en allerlei ande re werkzaamheden worden verricht. Het gebouw heeft niet alleen een frisse uitstraling gekregen, het ruikt er ook frisser dankzij het lucht verversingssysteem dat is aange bracht. In verband met geluids overlast mogen er namelijk geen ramen open. Bij de danszaal is nu een grote kleedruimte, met toiletten en al en zelfs een werkruimte waar kostuums kunnen worden genaaid, video's kunnen worden bekeken en waar wachtende leerlingen huiswerk kunnen maken. Voor ensembles is een groot lokaal beschikbaar en de administratie is verhuisd naar het veel ruimere kantoor van de voor malige Welzijnsstichting. Er is een aparte computerruimte, dat via een netwerk in verbinding komt te staan met de lokalen, omdat de pc straks niet meer weg te denken zal zijn uit de lesruimte en sinds kort heeft de school twee conciërges in dienst, waardoor alles keurig netjes blijft. Docenten en leerlingen die de afgelopen maanden stof, herrie en andere overlast moesten verdragen, zien deze beproeving beloond met een accommodatie die weliswaar is vernieuwd, maar toch de oude sfeer ademt. Zo'n 700 leerlingen en cursisten, van jong tot oud, zullen er met enige regelmaat in en uit lopen om deel te nemen aan een steeds breder worden cultureel aanbod, dat uiteenloopt van muziek en dans tot theater en ballet en sinds kort ook beeldende kunst en fotografie. Door de ruimtes met name overdag beter te benutten is zelfs nog enige groei mogelijk. Blijft er dan hele maal niets te wensen over voor de muziekschool? Toch wel, een the ater/concertzaal in Den Burg waar grotere optredens kunnen worden gegeven. 'Wordt er huur geheven voor het wijl het gegrinnik van zijn collega's teveel regels wil, zich druk maakt verkiezingsbord van Texels Belang wegstierf, antwoordde burgemees- om de regels. 'Ik vraag creativi- op de rotonde bij Eierland?', wilde ter Geldorp niet te weten dat er teit van de partijen', aldus Geldorp, WD'er raadslid Martin Trap dinsdag een bord stond, maar er ook geen waarop Trap glimlachend consta- in de rondvraag van de raadsverga- probleem van te maken en zich teerde: 'Prima, dan weet ik waar ik dering van het college weten. Ter- te verbazen dat een partij die niet mijn borden kwijt kan.' Oponthoud door defect aan brug Een storing aan de brug in Den Helder heeft er gistermorgen voor gezorgd dat de veerboot niet kon afmeren. Volgens TESO hield het oponthoud verband met onderhoudswerkzaamheden door Rijkswaterstaat die zijn uitgelo pen. Om half acht 's morgens kon de dienstregeling worden hervat. Het oponthoud leidde er onder meer toe dat Texelaars die gewend zijn 's morgens een krant in de bus te vin den. gistermorgen misgrepen. Toen de brug weer in gebruik kon worden genomen, bewees de grootte van de Dokter Wagemaker goede diensten. Zo'n 25 trailers, meerdere vracht wagens en de nodige personenwa gens konden in één keer worden overgezet, wat met de Schulpengat niet zou zijn gelukt. Te hard gereden De politie heeft dinsdag tijdens een snelheidscontrole op de Emmalaan in Den Burg vijf bekeuringen uit gedeeld wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 70 kilometer per uur, waar 50 nog net is toegestaan. De controle werd gehouden tussen 14.00 en 15.00 uur. VU: leesdichtheid TC 96,9 procent Wat elke Texelaar eigenlijk wel wist, is deze week bevestigd door onderzoek van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam: vrijwel iedere Texelaar leest de Texelse Courant. Dit staat in het rap port Kanjerprojecten en begro tingstekort, waarvoor 2,2 procent van de kiesgerechtigde Texelaars zijn ondervraagd. De vragen had den onder meer betrekking op de media op het eiland. Op de vraag hoe men aan het Texelse nieuws komt, antwoordde 96,9 procent dit uit de Texel se Courant te vernemen. 50,9 procent van de ondervraagden noemde ook de Kabelkrant, 12,7 procent de Helderse Courant, 3,1 procent Radio Texel, 3,9 procent internet en Texel Plaza (kabel krant op internet) werd door 10,1 procent van de ondervraagden bezocht. De boodschap die onderzoekers Ester Floor en Hetty van Kam pen in deze verkiezingstijd aan de Texelse politici hadden, laat niet aan duidelijkheid te wensen over. zie zoveel mogelijk publiciteit te krijgen in de Texelse Courant. 100: TexCrt Kabel NHD Radio internet TxPlaza anders MEDIUM Appartementen Dirk Roeper heeft bij de gemeente een principeverzoek ingediend om de stolpboerderij aan de Akenbuurt te slopen en bij voorkeur 50 meter verderop een nieuwe stolp te bou wen met daarin drie recreatieap partementen Omdat de huidige regelgeving niet voorziet in deze aanvraag, legt het college van b en w deze voor aan de raad. Pagina 5 Jongerenhuisvesting Jongerenhuisvesting, communicatie tussen bestuur en burger, werkgele genheid, stimulering van de brede Texelse economie en sociale zorg zijn onderwerpen waarmee de par tijen in de verkiezingscampagne kunnen scoren. Dat valt te conclu deren uit het rapport Kanjerprojec ten en begrotingstekort van Ester Floor en Hetty van Kampen van de Vrije Universiteit Amsterdam. Ande re conclusie is dat Texels Belang de grootste partij blijft. Pagina 7 Elitaire sport Menigeen associeert de sport met de elite, populair in 't Gooi en de poenige villadorpen rond de Rand stad, maar nu heeft hockey ook op Texel z'n intrede gedaan. Zestien jongens en meiden tussen de veer tien en zeventien jaar oud meldden zich woensdagmiddag in sporthal Ons Genoegen voor de vervolg cursus. georganiseerd door Con nie Joling van bureau Sportservice Texel. Pagina 7 Overname Le Berry wil niet vlotten Het wil niet vlotten met pogingen van Koos Ruiter om de exploi tatie van café Le Berry in De Koog over te doen aan een ander. Nadat eerder onderhandelingen met de uitbaters van het Euro café strandden, zijn deze week de onderhandelingen met Paul van Dijk van onder meer De Toekomst op niets uitgelopen. 'Ik doe dit al veertig jaar, op een gegeven moment moet je stoppen', vertelt Ruiter (54), die vijftien jaar café Le Berry heeft gerund en vindt dat er opvolging moet komen. Hij draait er niet omheen een slecht sei zoen achter de rug te hebben. 'Het is stiller geworden in De Koog. Dat heeft nadelige financiële gevolgen gehad.' Navraag bij de deurwaarder leert dat er vijf zaken met betrek king tot Le Berry en Koos Ruiter lopen, maar zelf zegt Ruiter daar niets van te weten. 'Het seizoen heeft nadelige financiële gevolgen gehad, maar niets dat niet kan wor den opgelost Er zijn verschillende gegadigden voor overname, maar er zitten een paar kronkels in de weg. Het probleem is dat de eige naar, de Kroonenburg Groep, een woekerprijs vraagt.' Van Dijk: 'Ze willen een veel hogere huur dan in het oude contract. Bovendien willen ze alleen het casco verhuren, waar door ze het risico op het bordje van de verhuurder leggen. Als het pand bijvoorbeeld teveel geluid lekt, dan draait de huurder er voor op om dat te verhelpen.' Ruiter betreurt de opstelling van de Kroonenberg Groep en is met van plan zich er bij neer te leggen. Hij wordt in de onderhandelingen bijgestaan door de brouwerij en Maarten Jeroen den Boer van accountantskantoor B&B. ■'Er zijn twee gegadigden, een paar jongens uit De Koog. Maar doordat de Horecava nu aan de gang is, kan ik niemand bereiken en is het dus nog even afwachten.' Kroonenberg Groep kon gisteren niet reageren. TEXELSE?? COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Foider niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1