Oosterender even voor bezoek over uit Australië We leven lekker relaxed, day by day' TEXELSE 3 COURANT Muziekschool bloeit op na depressieve periode Ijsbaan klaar voor winter Familieberichten Anoek www. beeldbanktexelnl DINSDAG 24 JANUARI 2006 •Is er veel veranderd in die acht jaar dat ik er niet was? Wat dan?' Oud-Oosterender Nico Jan Drij ver, voor een familiebezoek over I uit Australië, zou het niet weten. Volgens hem is alles bij het oude gebleven. Hij is gewoon weer even thuis. Zijn Grieks-Australi sche vrouw Georgie ziet echter wel degelijk de veranderingen. Zij is dan ook degene die het meest in land en cultuur geïnteresseerd is. 'Je wortels zijn belangrijk, de i cultuur waaruit je komt, de taal, de gewoonten, alles. Ik wil dat onze kinderen weten van hun achtergrond en daar trots op zijn. Weten opent een extra wereld en verrijkt je leven.' Hoe komt een Texelaar ertoe zich aan het andere eind van de wereld te vestigen? Ver van eigen haard en familie? Zoals zoveel jongeren wilde de nu 36-jarige Nico Jan Drijver er eens even op uit voordat het seri euze leven hem vast zou leggen. De rugzak op en de blik op oneindig is dan de weg. Via zijn zus Annet werd hij op het spoor gezet van Camp America, in Massachusets in I de Verenigde Staten. Een vakantie kamp voor jongeren, gerund door I vrijwilligers van over de hele wereld. die tegen kost, inwoning en een paar dollars zakgeld bereid zijn de jongelui een paar onvergetelijke weken te bezorgen. Het werken met leeftijdgenoten van overal vandaan, het omgaan met de jongeren en met hen in de woodshop leuke dingen I knutselen beviel hem zo goed dat I hij twee periodes van zes weken bleef. Na de vakantieperiode ver trokken de kinderen weer naar huis en kocht hij een treinkaart waarmee hij onbeperkt Amerika kon bereizen. Spoorde richting Los Angeles, om vandaar verder te gaan naar Nieuw Zeeland, waar zus Annet intussen haar emplooi gevonden had. Het leven in Nieuw Zeeland beviel hem welen vooral het klimaat in het zui delijk deel van de wereld. Daarna tesloot hij een visum voor een jaar voor het naburige Australië aan te vragen. Geld voor zijn levensonderhoud regende intussen niet uit de lucht en zijn eerste zorg bij aankomst in Sydney was dan ook het aanvul len van zijn portemonnee. Voor het kantoorwerk dat hij ambieerde - van zijn vak was hij systeembeheerder was een knap pak gewenst. De zwerver trok zijn vakantiekleding uit en werd een heer, compleet met das. Naar de voorschriften bij het visum moest hij iedere zes weken van baan verwisselen. De ene keer leverde dat leuker werk op dan de andere, maar Drijver bleef Sydney trouw. Hij verhuisde wel regelma tig. Trok dan eens met die op en dan weer met die. Sydney is een geliefde plaats voor backpackers en hij voelde zich wonderwel thuis in het circus van steeds weer nieuwe ontmoetingen en nationaliteiten. In Amerika had hij ene David ont moet, die heel handig was met ballonnen. 'Leer mij dat kunstje ook eens', had hij gevraagd. Het kwam hem nu goed van pas bij het aan vullen van zijn salaris. Hij kocht een zakje lange ballonnen in diverse aansprekende kleuren en trok in zijn vrije tijd naar Circle Quay, een gezellig plein in de buurt van het beroemde Opera House. In goed gezelschap van andere straatarties ten begon hij zijn kunsten te ver tonen. 'Ik moest wel even moed verzamelen, maar toen ik eenmaal over mijn schroom heen was, ging het goed. De kinderen reageerden heel leuk en bedelden hun ouders twee dollar af om mijn ballonbees ten te kopen. Officieel mocht ik zonder straatvergunning niet voor geld werken, maar als de politie langs kwam, deed ik net of ik ze weggaf. Ik heb dat werk een hele tijd gedaan, na kantooruren en in de weekenden, en het leverde me een aardig zakcentje op. Dan werkte ik van tien tot twee en ging met mijn verdiensten om drie uur naar de kroeg. Ik heb ook nog een tijdje voor levend standbeeld gestaan. Basking, hoe zeg je dat ook al weer in het Nederlands, je weet wel, met zo'n mandje aan je voeten voor een bijdrage. Eerst deed ik het samen met een ander en later alleen. Maar het ballonnenwerk vond ik leuker. Daar zat meer beweging in en kon je je een beetje in uitleven. Je doet met straatwerk ook een berg con tacten op.' Na negen maanden had hij geld genoeg gespaard om een busje te kopen en belde hij zijn moeder om te vragen of ze het leuk vond naar Australië te vliegen en samen een rondreis te maken. 'Ze had er direct oren naar en zo zijn we samen een ne. De oud-Oosterender mag zich intussen een permanent resident (gelegaliseerd vaste inwoner) van Australië noemen. Om zijn Neder landse paspoort te behouden, en daarmee te allen tijde vrije toegang tot Nederland, wil hij de stap om wettelijk ook Australiër te worden niet zetten. 'Helemaal uitsluiten dat ik ooit nog naar Nederland kom, wil ik niet. Hoewel ik niet denk dat dat zo gauw zal gebeuren', zegt hij met zijn zwaar Engelse accent. Hij zal weinig moeite hoeven doen Georgie te overtuigen. Als Nico Jan geen verblijfsvergunning voor Australië zou hebben gekregen, zou ze hem zonder aarzelen naar Neder land zijn gevolgd. Of misschien wel naar Griekenland, waar haar wor tels liggen en waar ze graag over vertelt. In Melbourne is een góed geoliede Griekse gemeenschap, die veel doet om de herinnering aan de Griekse cultuur levend te houden. Voor de kinderen heeft de kerk zelfs een zaterdagschool opgericht met schrijf- en taalonderricht in het Grieks, lessen over de cultuur, archeologie, mythologie, dans en maand langs de oostkust op pad geweest. In Cairns stapte ze weer op het vliegtuig terug naar Neder land en ik trok met intussen weer ergens opgepikte vrienden dwars door de woestijn via Ayers Rock naar Adelaide en Kangaroo Island.' En toen, twee dagen voor kerst, kwam hij in Melbourne aan. Hij begon weer met zijn ballonnen en stalde zijn busje op een parking achter een kroeg, waar hij even een biertje ging halen. 'Is this seat taken?' vroeg hij een meisje dat aan de bar zat. Het was die simpele vraag die hem in aanraking bracht met de Grieks-Australische Geor gie. Die ontmoeting zou zijn toe komstplannen ingrijpend verande ren en zijn leven een onverwachte wending geven. Toen Drijver voor een jaar de hort op van Texel vertrok, was het zijn bedoeling na het verlopen van zijn visum naar Nederland terug te keren en er het leven weer op te pakken. Maar door Georgie trok Australië als een bijzonder krachtige magneet. Toen hij het land moest verlaten, ging hij dan ook niet verder dan Singapore en regelde van daaruit een nieuw (kort) visum voor Austra lië. Noodgedwongen keerde hij later voor paar maanden naar Nederland terug, veroverde opnieuw een visum en vroeg Georgie ten huwelijk. Ze trouwden in april 1997 en wonen sindsdien in Geelong, een grote stad even ten zuiden van Melbour- muziek uit het moederland. Zoon Jonas van zeven gaat er graag naar toe en ook dochter Heidi van vier jaar leert al dat de wereld groter is dan alleen Australië. 'Ik ben trots op mijn wortels en ik vind het belangrijk dat onze kinderen iets weten over de geschiedenis van onze fami lies.' zegt Georgie met nadruk. 'Dit in tegenstelling tot de Nederlan ders. Die doen er niks aan. Worden gewoon Australiër en vergeten waar ze vandaan komen. Onbegrijpelijk. Ik wil dat onze kinderen ook weten van Nederland. Dat ze kennismaken met hun familie hier en de gewoon ten. Ik heb thuis ook allemaal foto's van hier op de mantelpiece.' Om in Australië gasten te ontvan gen is een bak met ijs voldoende. Het is gewoonte dat wie spontaan bij vrienden langs gaat zelf drinken meeneemt. De gastheer of -vrouw zorgt dat het koel staat. Ook is het goed iets mee te nemen om te delen, bijvoorbeeld een doos cho colaatjes. Wie blijft voor een feestje, neemt meestal iets te eten mee: een dessert, salade of vlees voor de barbecue. 'Lekker simpel en een manier om altijd ergens langs te kunnen gaan of gasten te ontvan gen', vindt Drijver. 'We barbecuen veel. Leven buiten. Lekker relaxed, day by day. We zien wel hoe het valt. Dat is wel het grootste verschil met Nederland. Ook tweeëneenhalf uur rijden voor een bezoekje van een uur en dan weer tweeëneenhalf uur terug is heel gewoon.' Met de sociale voorzieningen in Australië zit het wel goed zit. 'Er is een goede ziektenkostenverzeke- ring en uitkering bij werkloosheid. Het werkloosheidscijfer is laag, maar mocht je toch de pech hebben tijdelijk zonder werk te zitten, dan komt de overheid je op veel punten tegemoet. Je krijgt meteen een kor tingskaart, die je voordeel geeft bij het boodschappen doen, openbaar vervoer, contributie sportclubs en zo meer. Ook hoef je niet eerst je eigen huis op te eten. Wonen is een groot goed dat beschermd wordt.' Australiërs houden van vuurwerk. Gezamenlijk vuurwerk wel te ver staan. Het is niet de gewoonte privé met een handvol vuurpijlen de straat op te gaan. Iedere gelegenheid om feest te vieren wordt aangegrepen en zeker twintig keer per jaar gaat er vuurwerk de lucht in. Verjaarda gen daarentegen worden nauwelijks gevierd. Bij Nico Jan en Georgie hangt wel een verjaardagskalen der op de wc, maar die komt dan ook uit Nederland. 'En hangt nog met oktober voor,' bekent Georgie lachend. 'De eenentwintigste ver jaardag wordt door veel mensen wel heel speciaal gevierd. Met een enorm feest in een hall, veel wijn en eten, wat je deze keer niet krijgt, maar helemaal zelf moet aanbieden. Zo'n verjaardag kost kapitalen en je moet er flink voor sparen. De jarige krijgt op het feest een grote sleutel aangeboden als symbool voor de volwassenheid die nu voor hem of haar openstaat. Verder worden verjaardagen nog wel wat gevierd op kroonjaren, zoals je dertigste, veertigste en vijftigste. De verjaar dagen daarna worden meestal wat vergeten. Een ander belangrijk feest is het debutantenbal, the coming out in society, aan het einde van de schooljaren, zo rond je zestiende, zeventiende. Nog een overblijfsel uit de Victoriaanse tijd. Met limousines worden de afgestudeerde scholie ren in hun mooiste kleren naar het feest gereden. Er worden uitgebrei de fotoreportages gemaakt en voor al de meisjes besteden een kapitaal kinderen Jonas en Heidi kerst bij zijn moeder Tiny in aan jurken die niet onderdoen voor een sprookjesachtige trouwjapon.' Drijver verdient de kost als systeem beheerder op een soort volksuniver siteit, waar jaarlijks zo'n tienduizend leerlingen lessen volgen. Ook heeft de universiteit een groot aantal stu denten die schriftelijk onderwijs vol gen. De oud-Oosterender overbrugt als een echte Hollander dagelijks per fiets de afstand van zijn huis naar het werk. Maar drie kilome ter, maar wel heuvel op, heuvel af. Georgie werkt drie dagen per week als lerares Engels en drama op een school voor voortgezet onderwijs, vergelijkbaar met de Nederlandse MAVO of HAVO. Australische scho len bieden voor werkende ouders voor- en naschoolse opvang van acht uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Ze vullen hun tijd in Nederland met familiebezoek, een kort reisje naar Parijs, een kennismakingsmiddag van de kinderen met een Hollandse schoolklas. Straks thuis in Australië swingend optreden De docentenband van de muziek- en dansschool verzorgde De gerenoveerde Muziek- en Dansschool Texel (MDT) werd zaterdag feestelijk heropend door wethouder Annie Hin. Met enkele welgemikte slagen op de nieuwe marimba, die de muziekschool onlangs heeft aangeschaft, gaf zij het startsein tot de open dag met tal van muzikale optredens en open danslessen. De muziek- en dansschool heeft een rumoerige tijd achter de rug. Het afgelopen decennium stond in het teken van gesprekken over een mogelijk nieuw onderkomen, maar dat bleek niet haalbaar. Na het fail lissement van de Welzijnsstichting orftstonden nieuwe mogelijkheden in het huidige onderkomen. Met de gemeente werd overeengekomen dat die de renovatie en gedeeltelijke herinrichting van het gebouw aan het Schilderend zou betalen, onder voorwaarde dat de muziekschool tenminste tien jaar op de huidige plek blijft zitten. Bestuursvoorzitter Peter Bakker sprak zijn waardering uit voor de frisse kleuren die bij de renovatie van het pand zijn gebruikt. 'Vanuit een depressieve periode gaan we nu naar een nieuwe peri- zullen ze hun vriendjes en vriendin netjes veel te vertellen hebben over de sneeuw, die met grote vlokken uit de lucht kwam vallen, net toen ze bij hun oma aan de Achtertune kerst vierden. 'Ze vielen meteen met hun nose in the butted, lacht Tiny Drij ver, beseffend dat dit niet helemaal de juiste vertaling is voor het bui tenkansje. Maar het klinkt grappig en ook Georgie begrijpt direct wat wordt bedoeld Ze houden het erin. Corrie Timmer ode waarin we onszelf kunnen laten zien.' De plafonds zijn vernieuwd, er ligt een nieuwe vloer, diverse ruimtes zijn vergroot en alles is geschilderd. Belangrijke verbetering vormt ook het luchtzuiveringssysteem, nood zakelijk doordat de ramen in ver band met geluidsoverlast met open mogen. Wethouder Hin sprak haar waardering uit voor de wijze waarop MDT zich heeft teruggeknokt uit een penibele financiële situatie. 'Nu bruist het hier van de activiteiten. Een jaar terug was dat wel anders. Toen was er een groot tekort. Dat was voor de school reden om bij de gemeente aan te kloppen voor sub sidie. Wij vonden dat er eerst maar eens kritisch naar de eigen inkom sten en uitgaven gekeken moest worden.' Inmiddels is de organisa tie weer financieel gezond Hin gaf aan dat de rol van de muziek- en dansschool in de toekomst steeds belangrijker wordt. 'In de structuur visie Texel 2020 wordt de MDT bestempeld als een belangrijke spil in het sociale en culturele leven op het eiland. Voorlopig kunnen ze in deze accommodatie weer vooruit.' Na de riedel die Hin op de marimba gaf, kwam de sfeer er goed in door het optreden van de docentenban^l, die enkele swingende nummers ten gehore bracht. Vervolgens konden in de diverse lokalen en oefenruim tes open lessen en mini-optredens worden bijgewoond. m mi Win 35 graden Celsius zal het hier niet worden, maar de weerdeskundi- 9en voorspellen dat ook in ons land J jte temperatuur de komende week fl flink zal dalen en dat er een vorstpe- J node zit aan te komen. De ijsbaan in p Den Burg is voorbereid. Bestuurs- I M Jan Hopman, bijna dagelijks te IS vinden bij de nu nog natte ijsbaan. was afgelopen zaterdag uren bezig om losgewoeld gras uit het water te harken, zodat er straks een spiegel gladde ijsvloer kan ontstaan. 'Dan kan Wennemars hier komen trai nen', grinnikt Hopman, verwijzend naar de schaatstopper die door zijn coach is veriaten. Je vocht met al je levenskracht voor elke nieuwe dag en nacht. Zo ben je langzaammoegestreden uit ons midden weggegleden. En na een dappere maar ongelijke strijd uit ie lijden nu bevrijd. Met veel verdriet omdat zij niet meer bij ons is, maar ook terugkijkend op vele fijne herinneringen, nemen wij afscheid van onze moeder en oma Antje Geesje Scheper Assen, Den Helder, 1 juli 1933 22 januari 2006 Als het gemaal kapot is lopen de sloten vol" Niek en Dorien de Graaf Vincent Simone Tjando de Graaf t Alice en Fred de Wijn Michael en Rianne Richard en Björn Onze moeder en oma is overgebracht naar Uit vaartcentrum Den Helder, IJsselmeerstraat 63a. Hier heeft u dagelijks tussen 9.00 en 20.00 uur gelegenheid om afscheid van haar te nemen. De crematieplechtigheid vindt plaats op vrij dag 27 januari om 13.00 uur in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren. Vertrek vanaf het uitvaartcentrum om 12.10 uur. Correspondentie-adres: Jacques Lemairestraat 38 - 1782 VG Den Helder Je handen liggen nu stil, maar wat hebben ze véél mooie dingen gemaakt. We zijn erg verdrietig, onze zus, schoonzus en tante Ann Scheper is zondag overleden. Hennie en Joop van der Vis Petra en Remco, Shauni en Ivar Hanneke Een nieuw leven Een klein wonder Het klinkt zo gewoon Maar voor ons heel bijzonder Dankbaar en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter Maria Margaretha Adriana We noemen haar Margreet 10 januari 2006 Marcel en Mieke Witte-Verboort Kad ijksweg 19 1793 EE De Waal Graag even bellen voor bezoek, tel. 0222-310622 Hoera, een dochter! 22 januari 2006 Marcel en Paulien Bakker Hemmerkooi 8 1791 PL Den Burg a 0222 -310406 Komt u beschuit met muisjes eten. laat het ons dan even weten. .rTJinoN Zo gewoon, en toch zo bjjzonder. Zo alledaags, maar steeds weer een wonder. Dolblij z(jn w(j met de geboorte van onze dochter Lola Zy weegt 2780 gram en is U7 cm lang. Rudienlsabelle de Ridder- Commandeur De Ruyterstraat 70. 1792 AK Oudeschild e 0222-320570 Bezoek vinden wij fijn, maar mag het binnen 5 weken zij n? Dit Vlassie wordt 27 januari 50 jaar Gefeliciteerd! 'Jexelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur KOSTEN: €5,10 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,70 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Gratis af te halen wegens overcompleet: lichtbak, glas 50 x 70 cm met 2 li- nealen. Afm. bak: 90 x 70 x 20 cm. Drukkerij Lange- veld en De Rooy, Spinbaan Imitatie Ugg's. €10 - per paar. 2 paar voor €15 -. Bij Mantje Lifestyle Stores. Texelse kaas van We- zenspyk. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Hulp nodig bij uw satel liet- of kabelsysteem? Bel 322398, Voordeelland Oudeschild. Imitatie Ugg's. €10 - per paar. 2 paar voor €15.-. Bij Mantje Lifestyle Stores. Zeilmakerij Texel. Sterk in warmte en techniek. X-socks, de testwinnaar voor elke sport en elke voet. Heemskerckstraat 20, tel. 313272. Nieuw: callanetics in De Waal op woe-mor- gen van 10.30-11.30 uur. Opg. en ml. Manda Bergsma. 319708 of voetrexlexologie@hetnet. nl Dé beeldbank voor Texel met zowel historisch als recent mareriaal.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3