Dijk voldoet niet aan strenge eisen 'Breng Pharos onder bij Corbis Plus en SWT' 'Revolutionair' idee verrast gemeenteraad Cjroen 'wartsjexeh in het harL, 'Directe veiligheid niet in geding' lljpSP Gedeputeerde onderzoekt passende beheersvergoeding Nieuwe hoop schapenhouders Hogeberg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12000 VRIJDAG 27 JANUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Om Pharos te redden, moet de stichting een gezamenlijke werk maatschappij van Corbis Plus en de Stichting Wonen Texel (SWT) worden. Daarmee kunnen alle werkzaamheden worden voort gezet, terwijl wordt bespaard op de kosten van huisvesting, admi nistratie, receptie en secretariaat. Met dat 'revolutionaire' voorstel verraste Jan van Andel de raads commissie Welzijn, die dinsdag avond voor de tweede maal in een week bijeen was om zich over de toekomst van Pharos te buigen. De commissieleden waren even met stomheid geslagen, maar barstten toen los in loftuitingen. 'Meneer Van Andel, welkom. Waar was u een jaar geleden?', formuleerde Eric Hercu les (PvdA), om aan te geven dat veel problemen hadden kunnen worden voorkomen als het voorstel al bij de start van Pharos op tafel had gelegen. Hij sprak van 'een heel praktische eilandoplossing'. Ook zijn collega's reageerden positief, al realiseerden ze zich wel dat er een heel nieuwe situatie was ontstaan. 'Wat moeten we nog met de punten op deze agenda?', vroeg Piet Stan daart (Texels Belang) zich af. Van Andel deed zijn voorstel aan het begin van de vergadering, vlak nadat Dick van Barneveld van de Stichting Integratie Gehandicapten Texel nog een hartstochtelijk beroep op de commissie had gedaan om de tekorten van Pharos niet aan te zuiveren met geld dat door de overheid beschikbaar wordt gesteld op basis van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten. 'Mijn stelling is dat wanneer de gemeente Pharos voorlopig op de been wil houden, met als inzet de WVG-reserves, er over drie of vier jaar onvoldoende geld is om het recht op hulpmid delen, rolstoelen, woningaanpas singen en dergelijke te garanderen', aldus Van Barneveld. Ondertussen maakten de commissieleden zich op voor een moeilijke discussie over de vraag of Pharos moest worden geholpen. Door niet bij te springen, zou de commissie in feite het fail lissement over de stichting uitspre ken, maar daarmee ongewild ook een einde maken aan de exploitatie van peuterspeelzalen, het jeugd- en jongerenwerk en de activiteiten in de dorpssteunpunten van Ooste rend en (vanaf volgende week) Den Hoorn. Maar was men bereid te helpen, hoe moest de gevraagde €111.700,- dan beschikbaar worden gesteld: als lening, gift of een com binatie daarvan? En waar moest het geld vandaan komen? Draagvlak Van Andel, directeur van de SWT en als lid van de raad van toezicht bij afwezigheid van directeur Mart Spreeuw spreekbuis van Pharos, gaf de discussie een verrassende wending door te constateren dat er onvoldoende draagvlak is om Pha ros uit te bouwen tot de beoogde brede welzijnsstichting. Dat is vol gens riem niet alleen het gevolg van het afhaken van de bibliotheek, de Stichting Welzijn Ouderen Texel en de Muziek- en Dansschool Texel, maar heeft ook te maken met de (vertraagde totstandkoming van) de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Daardoor zijn geen 'efficiencyvoordelen' te bereiken, zodat ook 'kwartiermaker' Mart Spreeuw niet als directeur-bestuur der kan worden gehandhaafd. 'Gelet op de geringe omvang van de orga nisatie is er onvoldoende financieel draagvlak om deze functie op een goede wijze in te vullen. Dat zou te hoge overheadkosten met zich meebrengen. Daarom moet er voor de komende tijd naar een andere oplossing worden gezocht', aldus Van Andel, die het meeste brood zag in een verregaande samenwer king van Pharos met Corbis Plus (eigenaar van Zorgcentrum Texel) en de SWT. Organisatorisch zou Pharos een gezamenlijke werkmaatschappij van beide organisaties moeten worden. Bestuur en directie worden gevormd door de beide directeuren. Daar naast zou er een adviesraad moeten komen, die het nieuwe bestuur van Pharos 'gevraagd en ongevraagd' van advies dient op het gebied van welzijn, 'zodat er een vraag gestuurde organisatie ontstaat'. Van Andel zag ten slotte een rol weg gelegd voor de gemeenschapsraad van Texel Vitaal als klankbordgroep voor ontwikkeld beleid. Voordelen De voorgestelde oplossing biedt tal van voordelen, aldus Van Andel. Niet alleen worden kosten bespaard, maar ook kan Pharos meeprofiteren van de 'sterke locatie positie' die SWT en Corbis Plus hebben opge bouwd, terwijl de netwerken en overlegstructuren van directeuren van wonen, zorg en welzijn elkaar steeds meer overlappen. 'Door inte gratie wordt er doelmatiger met tijd en gemeenschapsgeld omgegaan en ontstaan er allerlei synergievoor- delen.' Van Andel noemde daar naast onder meer een verminderde personele kwetsbaarheid doordat medewerkers van SWT en Corbis Plus hun collega's van Pharos kun nen bijstaan, een betere onder handelingspositie ten opzichte van leveranciers en andere partijen en het besteden van welzijnsbudget ten aan uitvoerende medewerkers, 'zodat het direct ten goede komt aan de klanten'. Mocht Pharos in de toekomst enorm groeien, dan kan een verzelfstandiging wat Van Andel betreft worden overwogen. 'Prettig is dat er geen overhaaste beslissin gen hoeven te worden genomen, nu met en in de toekomst niet.' Volgens Van Andel lijken zijn ideeën mis schien 'revolutionair', in de praktijk komen vergelijkbare oplossingen al voor. Zo worden in Enkhuizen welzijnstaken uitgevoerd door een woningcorporatie. Lees verder op pagina 6 VVV start nieuw boekingssysteem VW Texel is woensdag van start gegaan met het Texel Online Reserveringssysteem (TOR). Vol gens de WV is de animo van de logiesverstrekkers groot. De accommodaties van 75 procent van de bedrijven zijn online direct te boeken. tèrschil met het oude boekings systeem is onder meer dat de aan betaling voor het boeken van een vakantiewoning, hotelkamer, studio of chalet meteen wordt .afgehan deld, zodat de boeker zeker is van de reservering. Dit is ook voor de logiesverstrekker een voordeel. De bedrijven die deelnemen hebben een testperiode gehad en volgens de VW is het systeem positief ont vangen en wordt het als gebruiks vriendelijk ervaren. De verhuurder kan op ieder gewenst moment zijn of haar gegevens op de VW-site wijzigen. De helft van de logiesver strekkers voert de gegevens zelf in. De ondernemers kunnen zelf een persoonlijke noot toevoegen, door middel van tekst en foto's. VW- medewerkers blijven paraat om eventuele vragen te beantwoorden. Bedrijven die zich nog niet voor TOR hebben aangemeld, kunnen dat altijd alsnog doen. Voor informatie en aanmelding kan men terecht bij het secretariaat van VW Texel, tel. 362536, e-mail: secretariaat@texel .net. De Texelse zeedijk voldoet over een lengte van 17 kilometer niet aan de nieuwe normen. Dat blijkt uit het rapport Toetsing primaire keringen 2005 dat het Hoogheem raadschap Hollands Noorder kwartier aan Gedeputeerde Staten heeft aangeboden. In het rapport wordt onder meer de stabiliteit van de dijk niet als voldoende beoordeeld. De directe veiligheid is volgens het hoogheemraad schap niet in het geding, maar de kritiek wordt wel serieus geno men. Het is niet duidelijk of en wanneer de tekortkomingen wor den hersteld, maar op korte ter mijn zal dat zeker niet zijn. Het hoogheemraadschap brengt eens in de vijf jaar verslag uit over de kwaliteit van de waterkering. Het verslag is een weerslag van een technische toets en een oordeel van de beheerder over de hoogte en de stabiliteit van de dijk. De rap porteurs gaan gedetailleerd in op de kwaliteit van de Waddenzeedijk. Er wordt een onderscheid gemaakt tussen twaalf verschillende dijkvak ken, die een gezamenlijke lengte hebben van 24,2 kilometer. Over slechts 0,6 kilometer krijgt de dijk het oordeel goed, 17 kilometer krijgt een onvoldoende en over 6,6 kilo meter wordt geen oordeel uitge sproken, omdat de toetsing nog niet volledig is. Het stuk van 0,4 km bij 't Horntje heeft over de volle lengte een hoog tetekort. Verder laat de kwaliteit van het vegetatiedek te wensen over en is de gras-kleibekleding onvoldoende sterk om de golven te weerstaan. Ook de zeedijk van de Prins-Hendrikpolder (lengte 3,2 km), die in 1997 en 1998 nog ingrijpend is vernieuwd, laat te wensen over. De gras-kleibekleding boven het asfalt aan de buitenzijde is onvol doende sterk om de 'restererende golfoploop' te kunnen weerstaan. De kleilaag zal naar verwachting wegeroderen. Grondmechanisch onderzoek heeft aangetoond dat de dijk over een lengte van ander halve kilometer onvoldoende weer stand heeft tegen het fenomeen piping. Daarnaast heeft de dijk vol gens de onderzoekers onvoldoende (micro)stabiliteit. Van de Westdijk, van Ceres tot de Schansweg, wordt verwacht dat de zandige kleisamen- stelling de golven onvoldoende kan weerstaan. Van het Bolwerk, de dijk tot de vissershaven, wordt alleen gezegd dat de steenbekleding op een te laag niveau ligt. Van de zee dijk tot voorbij de jachthaven wordt verwacht dat de grasklei-bekleding de golven onvoldoende kan weer staan, dat de macrostabiliteit over een lengte van 1,4 km niet aan de normen voldoet en dat de microsta- biliteit over een lengte van 0,3 km is afgekeurd. Lees verder op pagina 6 Schapenhouders op de Hogeberg zitten ir De provincie gaat kijken of er voor de schapenhouderij op de Hogeberg een beheersvergoeding kan komen waarbij de boeren ondanks de beperkingen die ze in dit cultuurgebied ondervinden toch een goede boterham kun nen verdienen. Die toezegging heeft gedeputeerde Albert Moens (Natuur) vorige week gedaan tij dens een werkbezoek aan het gebied. Nevendoel is het in stand houden van dit voor Texel ken merkende cultuurgebied. Naast tuinwallen, boeten en het glooiende land. bepalen schapen in hoge mate de aantrekkelijkheid van het Hogeberggebied. Voor buiten staanders mag hun aanwezigheid vanzelfsprekend zijn, insiders weten dat het alleen te danken is aan de bereidheid van een aantal boeren om er veel on(der)betaalde uren in te steken. Schapenhouders als de familie Bakker van De Waddel zitten al jaren in een moeilijk parket. Hun landerijen zijn verdeeld in kleine, met tuinwallen omzoomde stukjes, waar de grote machines van tegen woordig maar moeilijk uit de voeten kunnen, wat extra kosten met zich meebrengt. Daarnaast rusten er de nodige beperkingen op het land, wat nadelig is voor de grasgroei. Het was dan ook niet toevallig dat de gedeputeerde een kijkje nam op hoeve De Waddel. Moens was niet alleen, wethouder Nel Eelman was er namens de gemeente en ook Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten, die beiden gronden in eigendom hebben op de Hogeberg. waren van de partij. Er wordt al jaren gesproken over het scheppen van mogelijkheden en het aanboren van subsidies die de schapenhouderij beter laten ren deren en zelfs Duurzaam Texel heeft zich er mee bemoeid. Er werd een extern adviesbureau ingeschakeld, maar het leverde niets op, ook al omdat de neuzen niet allemaal in dezelfde richting stonden. Ditmaal lijkt dat wel het geval en- mag seri eus hoop worden geput uit het gesprek dat Moens met de andere betrokkenen voerde. Hij was gevoe lig voor het betoog van Jan-Wil lem Bakker dat als ervoor wordt gezorgd dat de schapenhouderij in stand blijft, automatisch het cultuur landschap wordt geconserveerd. Ook wethouder Eelman nam het op voor de schapenhouders en ook zij overtuigde Moens ervan dat het vijf voor twaalf is en dat alleen een gezamenlijke aanpak een oplossing biedt. 'Het moet mogelijk zijn om met elkaar het landschap in stand te houden. Lees verder op pagina 5 De waddenzeedijk van de Prins Hendrikpolder di "iet aan de vernieuwde normen te voldoen. igrijpend werd verstevigd en v Ophoging strand paal 15 nu zeker Nadat Rijkswaterstaat in het ont werpprogramma voor 2006 al had besloten om tussen paal 14 en 17 een zandsuppletie uit te voeren, heeft staatssecretaris Melanie Schultz van Verkeer en Water staat deze nu ook in het defi nitieve programma opgenomen. Het strand wordt opgehoogd met één miljoen kubieke meter. Met name ter hoogte van paal 15 heeft er flinke erosie plaatsgevon den en werd het strand bij hoog water wel erg smal, waardoor er voor badgasten minder ruimte was. Burgemeester Geldorp sprak haar verontrusting uit over het feit dat hulpverleningsvoertuigen bij hoog water niet meer over het strand konden. Vorig jaar heeft RWS ter hoogte van paal 15 nog een voor- oeversuppletie uitgevoerd, met als doel de kustlijn te herstellen. Maar uit metingen bleek dat het kustvak ten noorden van paal 15 een onver wacht toegenomen landinwaartse trend vertoonde en dat sprake was van een forse overschrijding van de basiskustlijn. Aanvankelijk was het de bedoeling voor het gebied ten noorden van De Koog een onder watersuppletie uit te voeren, maar nadat onderzoek had uitgewezen dat een onderwatersuppletie alleen met afdoende zou zijn, is besloten het strand te verhogen met een mil joen kubieke meter. Dit past binnen het uitgangspunt 'waar het moet op het strand, waar het kan onder water, vlak voor het strand.' Wan neer de suppletie wordt uitgevoerd kon een woordvoerder van RWS nog met zeggen. Tussen paal 17 en paal 23, waar het strand minder te lijden heeft gehad, zal wel een voor- oeversuppletie worden uitgevoerd. Onder water zal 1.5 miljoen kubieke meter zand worden aangebracht. Als voordelen van deze methode noemt RWS dat het goedkoper is, minder overlast geeft en ook tijdens het hoogseizoen kan worden uitge voerd. Groeneplaats Een goede invulling van de Groene plaats is van groot belang voor de aantrekkelijkheid van het centrum van Den Burg en daarmee voor de Texelse economie. Dat vindt het Texels Verbond van Ondernemers (TVO), dat daarom zelf initiatieven wil ontwikkelen met betrekking tot de invulling van het plein. Pagina 5 Hotelbedden Hotel Cooghen in De Koog wil via de rechter afdwingen dat de zestig slaapplaatsen van Oase via een ver korte procedure alsnog worden ver plaatst naar De Nieuwe Toekomst. Burgemeester en wethouders heb ben dit op gezag van de gemeente raad niet toegestaan. Pagina 7 Verwenweekend In de sauna zitten zonder je hoeven af te vragen wat de andere bezoekers zullen denken van je door kanker getekende lichaam, je lekker laten verwennen en daardoor veel 'px>si- tieve energie' opdoen, die je helpt in de strijd tegen je ziekte. Dat is de opzet van Annemarie Oosterbaan, die vrouwen met borstkanker met hulp van sponsors tegen een relatief laag bedrag een 'verwenweekend' op Texel aanbiedt. Pagina 2 Bert Klunder ziek De voorstelling die Bert Klunder vanavond (vrijdag) in theater Klif 12 in Den Hoorn zou geven, gaat wegens ziekte van de cabaretier niet door. Meer informatie via tel. 319633. Nieuw riool voor Ruijslaan Kennemer Wegen- en Waterbouw Mij uit Schagen begint maandag met de vervanging van het riool van de Ruijslaan op het gedeelte tussen Brink en Badweg in De Koog. De klus gaat ongeveer zes weken duren. Gedurende die peri ode wordt het verkeer omgeleid. Zoals gebruikelijk bij het vervangen van riolering wordt tevens een aparte hemel waterafvoer aangelegd, zodat het betrekkelijk schone regenwater niet langer in het riool terecht komt, maar rechtstreeks wordt afgevoerd naar het oppervlaktewater. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om een fundering onder de bestrating aan te brengen. De Ruij slaan wordt daardoor beter bestand tegen zwaar verkeer, zoals de lijn bus van Connexxion die er telkens langs komt. Er komt ook een andere afscheiding tussen het fietspad en de straat. De huidige vrij hoge richel leidt nogal eens tot valpartijen als fietsers er met de trappers tegen botsen. Er komt nu een rand met een vlakker model. Brievenbussen worden oranje De brievenbussen van TPG Post worden in de week van 6 februari vervangen door nieuwe, oranje bus sen. Dit is onderdeel van een opera tie die tot 2008 zal duren De nieuwe bus is oranje van kleur en heeft een heel nieuwe vorm. Aan de hand van gebruik en wensen van gebruikers zullen bovendien enkele bussen worden verplaatst. Waar dat het geval is, worden gebruikers ten minste één week tevoren op de verplaatsing attent gemaakt. De nieuwe brievenbus is groter en de informatie over de lichtingstij den duidelijker. Voor het verwijde ren van de oude brievenbussen en het plaatsen van de nieuwe, heeft TPG Post een aannemer in de arm genomen. fcpj GEMEENTE TEXEL Openingstijden gemeentehuis Bij onze publieksbalies kunt u terecht op: maandag en woensdag van 09.00-16.00 uur; dinsdag, donderdag en vrijdag 09.00-13.00 uur. Tot ziens!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1