Communicatie belangrijk verkiezingsthema PvdA Snelheid bij scholen verlagen naar dertig TEXELSE J COURANT Ries Swanink uit ziekenhuis Oudeschild neemt afscheid van koster Experiment besparen op brandstof 'Vreselijk' budgetspel leidt tot discussies over armoede DINSDAG 7 FEBRUARI 2006 Communicatie met de bevolking wordt voor de PvdA de komende vier jaar een onderwerp waarvan zij 'werk wil maken'. Dat stellen de sociaal-democraten in hun pro gramma waarmee zij de gemeen teraadsverkiezingen ingaan. Goed besturen is goed communice ren, aldus de sociaaldemocraten. En dat betekent dat communicatie meer inhoudt dan 'een advertentie zetten of een voorlichtingsavond houden.' Volgens de partij moeten Texelaars als het om bestuur en communicatie gaat meer de gelegenheid krijgen vooraf over plannen mee te den ken. Ook moeten ze aanzetten voor nieuw beleid kunnen geven, moet er 'echt overleg' met de bevolking worden gehouden en moeten politici daarin verantwoording afleggen. 'Er moet interactieve beleidsvorming en burgerparticipatie zijn.' Het netjes afwerken van brieven en contacten, begeleiding van de raad in contacten met de bevol king, vereenvoudiging van regels en handhaving hoort volgens de PvdA eveneens thuis bij een goed bestuur en goede communicatie. 'Het con tact tussen burgers en bestuur is fout gelopen bij de kanjerprojec ten, vertrouwen is beschadigd. We moeten er alles aan doen om de communicatie te verbeteren.' Met dat laatste doelen de sociaaldemo craten op onder meer de gang van zaken rond het toekomstige PHH- gebouw aan de Pontweg (protesten vanuit de buurt), de realisatie van het nieuwe gemeentehuis (protesten vanaf heel Texel) en de invulling van de Groeneplaats (alles nog open). De PvdA pleitte er de afgelopen jaren onder meer in de eigen nota Het Hart van Den Burg voor dat elke Texelaar daarover moet kunnen meepraten. Op het gebied van zorg (Wet Maat schappelijke Ondersteuning) wil de partij ervoor zorgen dat 'geld en zorg terechtkomen bij mensen die het nodig hebben'. Op die manier moet de kwaliteit van de zorg zeker wor den gesteld als de nieuwe wet, die diverse zorgtaken van het rijk naar de gemeente overhevelt, daadwer kelijk wordt ingevoerd. Door effectief te werken kan volgens de partij veel worden gewonnen. De komst van de dorpssteunpunten in Oosterend en Den Hoorn, waar onder meer vra gen van Texelaars over wonen, zorg en welzijn worden beantwoord, zijn volgens de PvdA een goed begin. 'Maar ook onderzoek naar nieuwe woonvormen als woonboerderijen en zorgboerderijen moeten we niet nalaten.' Bij de bouw van nieuwe woningen moet volgens de PvdA met name worden voldaan aan de vraag naar huizen voor jongeren ('van kamerbe woning tot woningen voor startende gezinnen'). Bij seniorenwoningen moet bekeken worden of de huizen nog voldoen aan de wensen (er is een tendens gaande om senioren woningen van extra slaapkamers te voorzien) en of de omgeving nog voldoet. De partij pleit voor de rea lisatie van woningen op de Groene plaats als die wordt heringericht. Eilandhuis De partij wil dat verder op de Groene plaats een cultuurcentrum wordt gerealiseerd. Dat item stond vier jaar geleden ook in het verkiezings programma en het werd herhaald in de cultuurnotitie die de PvdA vorig jaar gezamenlijk met Groen- Links presenteerde. In het verkie zingsprogramma wordt het centrum aangeduid als Cultureel Eilandhuis. Volgens de partij moet het beoogde eilandhuis een plek worden waar zowel Texelaars als toeristen komen. Het huis moet onder meer als the ater, opvoeringzaal en dorpshuis kunnen worden gebruikt. Gedachte is dat de Muziek- en Dansschool eveneens van het eilandhuis profi teert. 'De MDT is er primair voor alle Texelaars, maar kan zich verbreden door de toeristische markt aan te boren, bijvoorbeeld door het aanbie den van cursussen en workshops.' Op die manier moet volgens de PvdA het cultuurtoerisme naar het eiland worden vergroot. Overigens is De Lindeboom al geruime tijd bezig met de voorbereiding voor de reali satie van een cultuurcentrum op de plek van Question Plaza. Een loket voor stageplekken in de horeca en andere beroepen op het eiland moet het voor leerlingen van de OSG makkelijker maken een sta geplek op het eiland te vinden. De PvdA wil op die manier tegemoet komen aan de problemen die leerlin gen ondervinden om een stageplek op het eiland te vinden. Volgens de partij kan met het loket en pas sant een bijdrage aan de Texelse economie worden geleverd. 'Stages vormen een belangrijk deel van het onderwijs, maar ook werkgelegen heid buiten het toerisme moeten we op deze wijze stimuleren.' Jongeren moeten volgens de partij bovenal ook de kans krijgen om aan het werk te komen. De PvdA wil voorkomen dat ze al op jonge leeftijd werkeloos raken. De partij wil eveneens aandacht voor Texelse jongeren die buiten de boot dreigen te vallen. Drugsproblemen moeten openlijk worden besproken en aangepakt. Ook moet er beleids matig voor worden gezorgd dat jon geren voldoende kansen knjgen zich buiten school te ontwikkelen. 'Er moet meer aandacht komen voor sport, cultuur en eigen plekken voor jongeren. Het Jeugd- en Jonge renwerk heeft in dit alles een spil functie.' Volgens de partij moet de gemeente ook in het algemeen meer aan sportvoorzieningen besteden. Verenigingen moeten toegankelijk blijven voor mensen met lagere inko mens en sport voor ouderen moet worden gestimuleerd. Texelaars die door een laag inkomen of schul den in een dal geraken, moeten de kans krijgen daar weer uit te klim men. 'Ook mensen die bijvoorbeeld door chronische ziekte of langdu rige werkloosheid sociaal geïsoleerd raken, moeten we steunen.' De maximumsnelheid in de buurt van basisscholen en de OSG moet worden teruggebracht naar dertig kilometer per uur. Volgens de PvdA kan op die manier de verkeersveiligheid op het eiland worden verbeterd. Goede ver- keers- en parkeerplannen kunnen daar eveneens toe bijdragen. De partij meldt in haar verkiezings programma dat het centrum van Den Burg autoluwer moet worden gemaakt. Voor voetgangers en fiet sers moet meer aandacht komen. De aansluiting op de boot in Den Helder en de doorstroming in de marinestad moet volgens het verkiezingspro gramma worden verbeterd. De partij pleit voor het stimuleren van schoon openbaar vervoer op het eiland, zodat de milieuvriendelijke uitstraling van Texel wordt verbeterd. Dat bete kent dat de bussen van Connexxion op andere dan fossiele brandstoffen zouden moeten rijden. In huishou dens en bedrijven moet het gebruik van duurzame energie volgens de sociaaldemocraten eveneens wor den gestimuleerd. 'We moeten actief werken aan het streven om in 2030 energie-onafhankelijk te zijn.' Landschappelijk moet Texel de uit straling behouden van een 'levendig, groen eiland met schapen en koeien in de wei.' Agrariërs spelen daarin een belangrijke rol. Behoud van de variëteit en kwaliteit van het Texels landschap zijn voor de PvdA voor waarden om vrijkomende agrarische bebouwing een nieuwe bestemming te geven. De partij toont zich een warm voorstander van de Wadden zee als werelderfgoed. 'Dat is een groot pluspunt voor het imago van ons eiland en het natuurtoerisme.' De stranden moeten volgens het partijprogramma schoon zijn omdat ze een belangrijke trekpleister voor het toerisme zijn. Suppleties moeten kustafslag zoveel mogelijk voorko men. Rond rampenplannen voor cala miteiten op Wadden- en Noordzee moet meer duidelijkheid komen. 'Er is nu veel onduidelijkheid of plannen bestaan gewoonweg niet. Er moet goede voorlichting komen, omdat veel mensen zich hier zorgen over maken.' Bij het opstellen van derge lijke plannen kan volgens de PvdA gebruik worden gemaakt van de kennis binnen het Koninklijk NIOZ en Alterra. Het nieuwe gemeentehuis moet sober, doelmatig en voor de lange termijn bruikbaar worden. 'Het moet tot ver in de toekomst voldoen, ook als er uitbreiding komt. Des noods moet daarvoor het ontwerp worden gewijzigd.' De architecten bevonden zich zo ongeveer in de tekenfase toen de raad in november de voorbereiding voor het nieuwe raadhuis tijdelijk in de koelkast par keerde. De PvdA pleit ervoor dat Texelaars via internet diensten van het nieuwe raadhuis kunnen afne men. De gemeente is daar al gerui me tijd over aan het nadenken. Texelse kunst in winkelcentrum Winkelcentrum De Vijverhof in het Westfriese De Goorn wordt komen de maand verfraaid met kunst van dertien Texelse kunstenaars. Dat gebeurt op verzoek van een zwager van Ellen de Vries uit Oosterend, die een slijterij in het nieuwe winkelcen trum runt. De Vries reageerde direct enthousiast en ging op zoek naar collega-kunstenaars die een bijdra ge wilden leveren. 'In elke winkel komt een kunstwerk te hangen en de plaatselijke dag- en weekbladen besteden er aandacht aan. Dat is leuke promotie voor onze kunste naars.' Deelnemende Texelaars zijn Ruth de Ruwe, Jaap-Kees Drijver, Deet Kraay, Door Dogger, Gerd-Jan Roos, Cobi Bremer, Joost van der Hoek, Ellen de Vries zelf en Henk Noorlander, Souwie Duinker, Patrick Tanghe, Ineke Kuiper en Caroline Serton, die als groep wekelijks fles senpost versturen om het orgel uit de voormalige gereformeerde kerk van Oosterend te behouden voor Texel en in Den Hoorn te plaatsen. Hun werk is te zien van 11 februari tot en met 11 maart. Mistige maandbeker voor Cees Boks De mist zorgde zondag voor extra zoekacties op de Texelse golfbaan, waar 34 spelers streden om de maandbeker. Dit had de nodige invloed op de scores, al leek niet iedereen evenveel hinder te onder vinden. Cees Boks mocht in cate gorie 1 (handicap tot 18) met 37 punten de beker in ontvangst nemen en mag de komende maand voor de deur parkeren. Tweede werd Joop Kohnhorst (33 punten), derde Petra Keijser (30). In categorie 2 (handicap 18,1 tot 26,4) ging de beker naar Jaap Hoogenraad (32). Tweede en derde werden Paul Schippers (31) en Hans Bakker (31). Joep Wijnand heeft de trend van januari doorgezet en nam in categorie 3 (handicap vanaf 26,5) de beker mee naar huis. De neary werd geslagen door Tom Dijkstra, longest drives waren voor Joep Wijnand en Jacqueline Dijkstra. TVO-voorzitter Ries Swanink mag deze week het AMC verlaten en naar huis. 'Afhankelijk van de laat ste bloeduitslagen mag ik mor gen (dinsdag, red.) of woensdag naar huis', zo liet hij deze krant maandag weten. Swanink werd twee weken geleden onwel en werd met een zwaar hartinfarct met spoed naar het Amsterdams Medisch Centrum gebracht. Daar moest hij direct een dotterbe handeling ondergaan, waarbij zijn dichtgeslibde kransslagader suc cesvol werd aangepakt. Verschil lende complicaties zorgden er ech ter voor dat zijn situatie alsnog verslechterde. 'Mijn nierfunctie viel uit, waardoor ik mezelf vergiftigde en mijn longen volliepen. Dat was kantjeboord.' Om de nieren weer te activeren, werd Swanink aan een dialyseapparaat gelegd. Door een ontsteking moest die apparatuur echter weer worden afgekoppeld. 'Toen moest worden afgewacht tot de nieren zelf weer zouden gaan functioneren en dat is nu gelukkig gebeurd.' Naar eigen zeggen heeft zijn hartinfarct geen consequenties voor zijn toekomst. 'Ik kom fitter uit het ziekenhuis dan ik erin ging. Mijn hart functioneert prima en ik heb meer lucht dan voorheen. Ik moet wel luisteren naar mijn lichaam en de boel rustig weer opbouwen, maar voor mijn werkzaamheden heeft dit geen gevolgen. Ik ga straks weer volle bak aan de slag voor TVO en ben uiteraard nog steeds beschik baar als wethouderskandidaat voor de WD. En zeer gemotiveerd!' Zijn verblijf in het AMC bleef niet onop gemerkt. 'Ik heb ongelooflijk veel leuke reacties gehad vanaf Texel. Meer dan honderd kaarten, vijftien bossen bloemen en een aantal fruit manden. Ik heb nooit beseft hoe goed een kaartje doet als je ziek bent.' Kees en Riet Slaman hebben zondag afscheid genomen als koster van de rooms-katholieke kerk van Oude schild. Maar liefst 31 jaar lang had den ze de zorg over kerk en inboe del, hielden de verwarming in de gaten, luidden de klok, zorgden voor bloemen en kaarsen en maakten telkens alles gereed wat nodig is bij de eucharistievieringen en rouw- en trouwplechtigheden. De nu 76-jarige Slaman begon destijds met het kos- terswerk toen de Oudeschilder kerk ophield zelfstandig te zijn en opging in de rooms-katholieke parochie Texel. De eigen pastoor vertrok, wat als consequentie had dat er iemand nodig was voor het kosterswerk, dat tot dat moment werd gedaan door de pastoor en zijn huishoudster. Slaman en zijn vrouw hebben hun taak altijd met veel plezier verricht, maar vonden het nu welletjes. Het werk wordt overgenomen door Joke Zoetelief met als 'eerste reserve' Tineke van Beek. Tijdens de dienst van zondag werd speciale aandacht besteed aan het afscheid van het echtpaar Slaman. Pastor Ed Moltzer sprak woorden van dankbaarheid en onderstreepte dat met bloemen en een envelop met inhoud. (Foto Harry aa Graaft atregelen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Toeristenbelasting (Om een onderscheid tussen kam peerders en met-kampeerders te /pen, moet volgens de PvdA een aiider heffingsstelsel voor de toeris tenbelasting worden ingevoerd. De sociaaldemocraten pleiten ook vtx>r de komst van een wethouder die zich specifiek met het toerisme lighoudt. 'De Texelse economie s er voor 75 procent afhankelijk Er moet overkoepelende aan dacht aan het toerisme worden geschonken. Het biedt veel voor delen, maar kan ook de leefbaar heid in het gedrang brengen.' De economie op het eiland moet veel- ajdiger worden. De PvdA wil inzet- op kenniseconomie en nieuwe vormen van landbouw en visserij. Gunstige vestigingsvoorwaarden en een modern imago moeten nieuwe soorten bedrijvigheid in die richtin gen naar het eiland lokken. 'Dankzij enorme groei in de commu- nicatie- en internettechnologie is de eilandpositie geen belemmering Imeer.' De ideeën voor een toeristisch fonds en verhoging van de toeristenbelas- I ling zijn niet volstrekt nieuw. Oud wethouder Peter Bakker presen teerde in 2000 ook al een plan om de toeristenbelasting naar één euro te verhogen, zij het toen voor de financiering van de kanjerprojec ten. Dat idee werd toen niet door de raad aangenomen. Wel ging de raad er in 2002 mee akkoord om de toeristenbelasting in 2004 met vijf cent extra te verhogen om het fonds kanjerprojecten te dekken. Texel kende tot en met 2002 ook nog een Fonds Toeristische Infra structuur voor toeristische inves teringen, maar dat sneuvelde bij de toenmalige bezuinigingsronde, tn dat fonds werd jaarlijks zeventig duizend euro opzij gezet. Politie doet zelfonderzoek |n opdacht van de ministeries van justitie, binnenlandse zaken en het politiekorps Noord-Holland Noord houdt bureau Intromart van 13 februari tot 4 maart een telefoni- ;Sche enquête onder ruim 1.250 per sonen in Noord-Holland. Doel van het onderzoek is zicht te krijgen op het aantal mensen dat de afgelo pen twee jaar slachtoffer is gewor den van criminaliteit als inbraak en diefstal. Er worden vragen gesteld over buurtproblemen, het gevoel van veiligheid, het functioneren van de politie en preventiegedrag. Het is ■de zevende keer dat dit onderzoek wordt gehouden. Landelijk wordt zo'n 60.000 mensen van 15 jaar en ouder om hun mening gevraagd. De resultaten van het onderzoek worden "aar verwachting in juni gepresen teerd. De politie verzoekt iedereen P1 het onderzoek mee te werken. Eerder schakelen, rijden met een laag toerental, de bandenspan ning regelmatig controleren en de motor ook bij korte stops uit zetten. Dat waren enkele tips die medewerkers van Gemeentewer ken gisteren kregen van Warner Schreurs. Doel van de actie: het brandstofgebruik verminderen. De chauffeurs van het gemeentelijk wagenpark doen deze week mee aan een experiment om het brand stofverbruik terug te dringen. Vorige week mocht iedereen nog op zijn oude vertrouwde manier rijden, maar deze week gaat het op de nieuwe manier. Aan het eind van de week wordt bekeken in hoeverre er bezui- rngd is op het verbruik van een week eerder. Schreurs: 'Toen heb- ben we nulmetingen gehouden om te kijken hoeveel er werd verbruikt en dat hebben we deze week weer gedaan om het verschil te kunnen meten.' Concrete percentages heeft de gemeente nog niet aan het expe riment verbonden. 'We moeten eerst maar eens zien wat deze week ople vert.' Het experiment is onderdeel van de weddenschap die momenteel tussen de gemeente en de OSG loopt. Tot 15 februari zijn beide organisaties met elkaar in de race om zoveel mogelijk energie te besparen. Ook op het raadhuis aan de Groeneplaats heb ben medewerkers van de gemeente diverse besparingstips gekregen. Ze kregen onder meer het verzoek aan het eind van de middag de compu ters uit te zetten, het licht uit te doen en wat vaker de trap in plaats van de lift te gebruiken. Het energieverbruik van de gemeente Texel bedraagt nu jaarlijks gemiddeld 265.000 kWh aan elektriciteit (goed voor 80 woningen) en 56.100 kubieke meter aardgas (goed voor 33 woningen). Ook wor den er jaarlijks zo'n 2,6 miljoen A4- tjes doorheen gedraaid. Bedoeling is dat de energievriende lijkere manier van njden een blijver tje wordt. Gemeentewerken is van plan dit voorjaar een simulator naar het eiland te laten komen waarin 35 medewerkers die op de wagens mogen rijden worden getraind in energiezuinig rijden. Het complete wagenpark van de gemeente is bij het experiment betrokken. In het gebouw van Gemeentewerken wordt verder weinig extra's aan energie besparing gedaan. Dat is al voor zien van diverse energiebesparende voorzieningen. Waarop moet er bezuinigd worden? De spelers zijn het daar in veel gevallen bepaald niet 'Dit is een afschuwelijk spel. Je zult maar in die situatie zitten en zulke keuzes moeten maken. Dat is vreselijk', aldus een van de speelsters die donderdag tij dens een van de groothuisbezoe ken van de Waddengemeente in De Parel deelnam aan het Bud getspel. Het Strender kerkelijk centrum was behoorlijk vol. Zo'n dertig aanwezigen woonden de avond over armoede bij. Centraal stond het budgetspel, een spel waarbij de spelers zich moe ten verplaatsen in de situatie van een gescheiden moeder met twee kinderen die moet rondkomen van een laag inkomen. Het spel is in 1993 ontwikkeld door de organi satie Vrouwen in de Bijstand in samenwerking met de Universiteit van Leiden. Spelleider is Dick Kos ter, verbonden aan de Arme Kant van Noord-Holland, een werkgroep van de Raad van Kerken die zich inzet voor armoedebestrijding. Doel van het spel is hpt besef te vergro ten hoe het is om in armoede te leven. Begrip te kweken en actie te ondernemen. Voorafgaand aan het spel krijgen de aanwezigen een filmpje te zien over de werkloze Petra. Alle vooroordelen over een niet-werkende, gescheiden moeder komen daarin volop aan bod. Na een tweede filmpje over armoe de in Nederland worden de deel nemers verdeeld over drie groepen die ieder het spel spelen. De hoofd persoon in het spel is de 35-jange Petra die met dochter Marieke (9) en zoon Jeroen (7) woont in een rede lijk goedkope huurwoning. Marieke houdt van lezen en zit op gym en Jeroen is een energieke jongen die op voetbal zit. Zelf volgt Petra een avondcursus in de hoop te zijner tijd weer aan de slag te kunnen. Inclu sief vakantiegeld en kinderbijslag bedraagt haar inkomen €1190,31. Dat is €318,09 tc weinig volgens het Nibud (Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting) en dus moet er beknibbeld worden op de uitgaven. Die zijn in drie posten opgesplitst: vaste lasten, reserveringsuitgaven en huishoudgeld. Al snel ontstaat discussie aan tafel over de voor gestelde bezuiniging. 'Die twintig euro voor boeken en computer per maand kan er wel af', aldus een oudere deelneemster. Onmiddellijk levert dat commentaar op van een andere speelster, zelf moeder van schoolgaande kinderen. 'Een com puter is onmisbaar voor scholieren. Tegenwoordig moeten ze heel veel doen op de computer.' En zo levert iedere bezuiniging dis cussie op en daalt de stemming. Het besef dat veel keuzes eigenlijk niet gemaakt kunnen worden, wordt steeds voelbaarder. De €20.- voor een avondje weg van Petra, moet dat er werkelijk af? Hoe moet ze dan mensen ontmoeten en voor komen dat ze in een sociaal isole ment raakt? Of neem de hond. Die kost gemiddeld €15,- per maand. Moet die dan maar weg? Uiteinde lijk wordt besloten dat de meerder heid beslist en wordt het benodigde bedrag bezuinigd. Alle franje is dan wel weg. Zeker voor Petra, want er blijft geen geld over om zelf nog wat leuks te doen. Spelleider Koster neemt de keuzes met de spelers door, vraagt om toelichting en werpt tegenargumenten op. Hij krijgt het verwijt dat het spel te hard is. te radicaal. 'Nee. het is realis tisch. Wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen dat mensen die in armoede leven eerder sterven. Het is schandalig dat armoede mensen eerder het graf injaagt. Daar moeten we wat aan doen.' De zaal is het roerend met hem eens. thmer Schreurs geeft zijn collega's bij het gebouw van Gemeentewerken tekst en uitleg over diverse brandstofbesparende (Foto Joroer ran Hattum)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5