Arenicola vangt bot in zaak pierenvisserij 'Ministerie begaat ecologische blunder' TERMIJN A§enda TEXELSE g COURANT W jjedrijvig heïd DINSDAG 7 FEBRUARI 2006 Wie zijn dit? Op een verzamelaarsbeurs in Utrecht trof Maarten Stoepker bijgaande foto's aan in een partij gemerkt 'Texel'. Zijn vraag is of iemand de afgebeelde personen of locaties herkent. Mensen die menen dit te weten, kunnen contact met hem opnemen via tel. 312940. De vrouw op klompen van de vori ge foto is Rika Daalder-Halsema, beheerder van de koek-en-zopie- tent bij de ijsbaan op de Putten. Links van haar (met snor) haar vader Willem Halsema. De man op de fiets die in de Park straat werd gefotografeerd (Texelse Courant van 6 januari), is herkend als Jan de Boer uit de Molenstraat. Hij was timmerman bij Jan Smit, ook woonachtig in de Molenstraat. Zeeaashandel Arenicola van Flip Duinker en Cynthia Winkelman is bij de Raad van State in het ongelijk gesteld in een geschil met het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit over de mechanische pierenvisserij. Volgens het rechtscollege heeft het ministerie drie pierenvisbe- drijven van Wieringen terecht toe stemming gegeven te werken in een gebied pal naast het vergun- ningsgebied van Duinker. De Texelaars waren naar de Raad van State gestapt omdat het minis terie eerdere bezwaren van Areni cola tegen hun beleid ongegrond had verklaard. Duinker en Winkel man hebben er grote moeite mee dat het ministerie het toestaat dat vier mechanische pierenwinbedrij- ven op één plek op de Waddenzee mogen vissen. Volgens hen leidt dat tot uitputting en overbevissing van het gebied. Ook vinden ze het schadelijk voor het systeem dat ze in hun eigen gebied hebben ontwik keld. Duinker en Winkelman laten de delen waar zij hebben gevist bewust geruime tijd met rust, zodat het pierenbestand op die plekken weer kan toenemen. Het ministerie gaf de Wieringer bedrijven in februari 2003 toestem ming pal naast het vergunnings- gebied van Duinker en Winkelman neer te strijken. Eerder waren de Wieringers op een andere plek op de Waddenzee actief. Voor die plek behielden ze eveneens vergunning om er tot en met dit jaar te blijven werken. De zaak kreeg al snel een complex juridisch karakter. Duinker en Winkelman tekenden bezwaar aan tegen de vergunninguitgifte van het ministerie vanwege de dreigende uitputting van het wad. De gemeente tekende bezwaar aan, omdat zij zich overklast voelde door het ministerie. Het college was ontstemd dat LNV nieuwe pierenvisbedrijven op Texels grondgebied toeliet, terwijl mecha nische pierenvisserij volgens het bestemmingsplan Waddenzee ver boden is. Alleen voor Duinker is in het plan een uitzondering gemaakt, omdat hij al sinds de jaren zeventig met toestemming van de gemeente pieren vist ten oosten van Texel. Het gaat overigens om een klein stukje Texels grondgebied dat onder het nieuwe gebied van de Wieringers valt. De zaak werd extra complex toen het ministerie in november 2003 de aangevochten vergunnin gen op verzoek van de Wieringer bedrijven verlengde. Tien maanden later werd duidelijk dat de verlen gingen als nieuwe vergunningen moesten worden beschouwd. Toen dat bij Arenicola en de gemeen te duidelijk werd, was de termijn waarin ze bewaar bij het minis terie hadden kunnen aantekenen inmiddels verlopen. Daardoor ont stond er een situatie waarin er een bezwarenprocedure liep tegen de vergunningen die in februari 2003 waren verleend, terwijl het minis terie in de praktijk de verlengingen van november als de rechtsgel dige (en niet meer aan te vechten) vergunningen beschouwde. Begin maart 2005 vernietigde de Raad van State de omstreden vergunningen van februari 2003 omdat ze niet aan de Habitatrichtlijnen waren getoetst. Zowel Arenicola als de gemeente schoten met die uitspraak echter weinig op. Voor Arenicola bleef het onduidelijk of de vernietiging door werkte in de verlengingen/nieuwe vergunningen van november. De vraag of het ministerie de gemeente had overklast, liet de Raad van State onbeantwoord. Drie maanden later schorste -de Raad van State de gewraakte verlengingen/nieuwe vergunningen in afwachting van de toen nog lopende procedure tussen Arenicola en het ministerie. Onaantastbaar In haar nieuwe oordeel laat de Raad van State weten dat de verlengin gen/nieuwe vergunningen niet ver vallen door de vernietiging van de gewraakte vergunning van februari 2003. Volgens het rechtscollege zijn het 'zelfstandig vergunningen door dat ze betrekking hebben op een nieuwe periode en op aanvraag zijn verleend. De vergunningen worden 'in rechte onaantastbaar' genoemd, doordat er geen bezwaren tegen zijn ingediend. 'Een andersluidend oordeel zou tot ernstige rechtson zekerheid voor vergunninghouders leiden', aldus P. van Buuren van de Raad van State. Het rechtscollege gaat niet in op het betoog van Duin ker en Winkelman dat hun bezwaren tegen de omstreden vergunning ook als bezwaren tegen de verlenging moesten worden gezien. De Texe laars zijn verbaasd over de genoem de rechtsonzekerheid. 'De Raad van State geeft daarmee aan niet begre pen te hebben dat de collega's uit Den Oever twee vergunningen heb ben waaruit ze kunnen kiezen. Ze kunnen dit jaar ook nog in hun oude gebieden werken. Rechtsonzeker heid staat dus niet ter discussie, maar het belang van het wad en de duurzaamheid van de wadpie- renvisserij.' De Wieringer bedrijven hebben volgens de nu geldende vergunningen toestemming tot 1 januari 2007 in de nieuwe gebieden te werken. Duinker en Winkelman wijzen erop dat dat zonder toestem ming op grond van de Habitatricht lijn is. De juridische strijd is nog niet Kaartjes voor gestreden. De Wieringers hebben nog een zaak lopen tegen burge meester en wethouders, omdat het college afgelopen oktober negatief oordeelde over een bezwaar dat de Wieringers tegen een gemeentelijke dwangsom hadden aangetekend. De Bezwarencommissie stelde de Wieringers toen in het gelijk, bur gemeester en wethouders waren een andere opvatting toegedaan. Volgens hen blijft de aanwezigheid van nieuwe pierenvisbedrijven op Texels grondgebied in strijd met het bestemmingsplan Waddenzee. Flip Duinker en Cynthia Winkel man van zeeaashandel Arenicola zijn teleurgesteld over de uit spraak van de Raad van State. 'We hadden nog even de hoop dat het belang van het wad zou prevaleren boven een juridisch succesje', aldus Winkelman. Volgens de Texelaars heeft het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit beleidsmatig een ecologische blunder begaan door vier mechanische pierenvisbedrij ven op één locatie toe te staan. Volgens hen gaat ten koste van duurzame wadpierenvisserij op de Waddenzee. 'Daar kan alleen sprake van zijn als één schip een ruim werkgebied heeft, waarin met beleid wordt gevist', aldus Win kelman. Een bevist gebied moet volgens de Texelaars de tijd hebben om te herstellen. 'Het ministerie heeft de mogelijkheid om de gehele wadpierenvissenj naar een ecologi sche verantwoorde activiteit over te laten schakelen gemist. En de zaak is inmiddels zo'n gecompliceerd juridisch doolhof geworden dat ook de staatsraad de weg miste en zonder argumenten hetministerie in het gelijk stelde.' Volgens hen is het ministerie bij de omstreden ver gunninglening in 2003 ook voorbij gegaan aan adviezen van Ecomare, Alterra, het Koninklijk NIOZ en de Waddenvereniging. Tegelijk met de bodemprocedure over de geëiste handhaving speelde nog een tweede zaak bij de Raad van State over de grenzen van het gebied waarbinnen de bedrijven mogen werken. Door een extra wijziging vanuit het minis terie was het totale werkgebied een stuk kleiner geworden. Duinker en Winkelman vreesden daardoor een nog hogere visdruk en groter risco van uitputting. Tijdens de zitting trokken vertegenwoordigers van het ministerie de omstreden wijziging van de coördinaten in. Tot verbazing van de Texelaars werd hun beroep tegen hel ministerie daarna echter alsnog ongegrond verklaard. 'Dat voelt alsof je een volleybalwedstrijd in Roermond moet spelen waar de tegenstander aanwezig is, maar geen zin heeft om te spelen. En ver volgens moet je, zonder argumen ten, van de scheidsrechter toch de punten in Roermond achterlaten.' Duinker en Winkelman stoppen momenteel hun energie in het nieu we concept voor de PKB Wadden zee. Daarin beschrijft het rijk onder meer dat op termijn kunstaas met geurstoffen in plaats van mecha nisch gewonnen pieren voor de sportvisserij moet worden gebruikt. Winkelman: 'We hopen er via de inspraakprocedure voor te zorgen dat het wad bespaard blijft van dat kunstaas.' Tijdens de inspraakronde die het ministerie van Landbouw vorige maand op het raadhuis hield over de PKB betoogde ze al dat het kunstaas vol met schadelijke stoffen zit. Overigens is de vergunningver lening voor mechanische pieren visserij sinds oktober 2005 geen ministeriële aangelegenheid meer. LNV heeft het overgedragen aan de provincie. Zaterdag 11 februari: Peuterspeelgroep 't Sterrekind aan de Gasthuisstraat in Den Burg houdt van 9.30 tot 12.00 uur een inloopochtend. In de brandweerkazerne aan de Bernhardlaan wordt van 10.00 tot 16.00 uur een informatiedag over nieuwbouwwoningen in De Volmo len gehouden. Om 14.00 uur begint aan de Bies- boschweg een wedstrijd van de off-roadcompetitie van Wielerver eniging Texel. Muziekvereniging DEK uit Den Hoorn wijkt voor de jaarlijkse Winteruitvoe- ring uit naar de Burgemeester de Koninghal in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. De dansworkshops van het dans- weekend van Interdans Texel wor den afgesloten met een bal. Bezoe kers en dansers zijn vanaf 20.00 uur welkom in Panorama aan de Schansweg. Het bal wordt begeleid door Ferdivendünsje en duurt tot 24.00 uur. Om 21.15 uur begint in Question Pla za in Den Burg een optreden van The John Wnght Band. Toegang €12,50. Cinema Texel vertoont Knetter (aan vang 14.00 uur), Plop en het Viool- avontuur (14.15 uur), de Nederlands gesproken versie van De Kronieken van Narnia (16.00 uur), The March of the Penguins (16.15 en 19.15 uur), Rumor has it (19.30 uur), Saw II (21.30 uur) en Jarhead (21.45 uur). Zondag 12 februari: In manege Akenburg worden dres- suurwedstrijden gehouden. Om 11.00 uur begint in paviljoen Paal 9 bij Den Hoorn een concert van dansorkest Ferdivedünsje. Toe gang gratis. Cinema Texel vertoont Knetter (aan vang 14.00 uur), Plop en het Viool- avontuur (14.15 uur), de Nederlands gesproken versie van De Kronieken van Narnia (16.00 uur), The March of the Penguins (16.15 uur), Rumor has it (20.15 uur) en Jarhead (20.30 uur). Maandag 13 februari: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 14.00 tot 16.00 uur een verkoop van tweedehands goederen gehouden. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het Hoornder kerkje. Cinema Texel vertoont Rumor has it (aanvang 20.15 uur). De sneak pre view is deze week op dinsdag. Dinsdag 14 februari: Cinema Texel vertoont The March of the Penguins (19.15 uur), een sneak preview (21.15 uur) en in de serie De Volkskrant-filmavonden de Belgisch/Nederlandse film Guern sey (20.30 uur). Woensdag 15 februari: In Question Plaza begint om 20.00 uur het tweede politieke café. Cinema Texel vertoont de voor première van de nieuwe familiefilm Dreamer mijn droompaard (aanvang 14.30 uur). Knetter (15.00 uur), Jar head (20.15 uur) en in de serie De Volkskrant-filmavonden de Bel gisch/Nederlandse film Guernsey (20.30 uur). Donderdag 16 februari: Om 20.30 uur begint in dorpshuis De Wielewaal een vergadering van de raadscommissie Grondgebied. Besproken wordt het voorontwerp- bestemmingsplan De Waal. Zaterdag 18 februari: Om 20.00 uur begint in de Bur gemeester De Koninghal in Den Burg het indoorkampioenschap van Model Racing Texel. Zondag 19 februari: In de kerk in De Waal begint om 12.00 uur een concert van Piet Dhont en Ineke van der Kaa (barokhobo). In sporthal Ons Genoegen in Den Burg begint om 13.00 uur het open 501-dartkampioenschap voor jeugdspelers. Maandag 20 februari: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 14.00 tot 16.00 uur een verkoop van tweedehands goederen gehouden. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het Hoornder kerkje. Dinsdag 21 februari: In Ecomare vinden tussen 10.00 en 15.00 uur verschillende educatieve activiteiten plaats. in Ecomare begint om 10.00 uur het familieprogramma 'Zeehond bin nenstebuiten' met een kijkje achter de schermen van de zeehondenop vang. Deelname kost €4,50. In Ecomare begint om 12.00 uur de poppenkastvoorstelling 'Prinses Nieuwe zaak naast Aldi Schoonmaakbedrijf Kwaliteit Texel van Ahmad Nosrati heeft zijn intrek genomen in de voor malige bloemenzaak van Bert van der Wal naast de Aldi in Den Burg. Zijn vrouw Fata Feratovic is er begonnen met de verkoop van interieurversiering. Het openen van de winkel is een volgende stap in de ontwikkeling van het schoonmaakbedrijf dat Nos rati een paar jaar geleden opzette. De winkel heeft de naam Kwaliteit Texel, interieurversiering en -verzor ging gekregen. Hij is sinds afgelo pen weekeinde geopend. De van oorsprong uit Afghanistan afkomstige Nosrati kwam in 2001 op het eiland toen hij op Vogel- mient in De Koog verbleef. Een jaar eerder was hij in de schoonmaak beland toen hij in Ommen in een opvangcentrum verbleef. 'Daar kon den we vrijwillig meehelpen in de schoonmaak', vertelt hij, terwijl hij zijn getuigschrift uit die tijd toont. 'Daarvoor was ik schoenenmaker.' In zijn nieuwe zaak verkoopt hij professionele schoonmaakmidde len en schoonmaakapparatuur. 'We leveren van alles, van veegmachi- nes tot stofzuigers. Allemaal voor de professionele schoonmaak.' Zijn bedrijf maakt onder meer schoon in vakantieparken en de haven van Oudeschild. Feratovic, die uit voor malig Joegoslavië komt, richt zich ondertussen in de winkel op de verkoop van sieraden, decoraties voor in huis, kleding en lingerie. Het schoonmaakbedrijf runt Nosrati voorlopig nog als éénmansbedrijf. In de toekomst wil hij verder uit groeien. Toegangskaartjes voor het wintM concert van muziekvereniging DBjf kosten €2,50 en zijn verkrijgbaar b|| Nauta Boek in Den Burg en Spa supermarkt Goënga in Den Hoorijl Het concert vindt zaterdag plaats de Burgemeester De Koninghal 4",:« Den Burg, aanvang 20.00 uur. Dea Wat ik zeggen wou.ji „.„■-.J" ~ige Boei Jgisti Vleugel spre 191 i Ahmad Nosrati, Fata Feratovic en hun dochter Nel hebben naast de Aldi e winkel in interieurverzorging en interieurversiering geopend. (Foto Jenx Abcoude te sterk voor Tevoko De volleybalsters van Eagles Eye Abcoude maakten hun goede positie op de ranglijst waar en gunden een goed spelend Tevoko zaterdag geen punten. Hoewel de Texelse ploeg elke set kon bijblijven, was de eindsprint van het team uit Abcoude iedere set beslissend. De uitslag werd 0-4. Tevoko startte sterk. Dankzij een goede passing kon Connie Joling Sport Als bewoner van het vasteland te ik met verbazing de soap over vleugel van Ed gevolgd. Mij wa via een bekende bij de TV gemi dat misdaadverslaggever Peter de Vries zich het lot van de vlei heeft aangetrokken. Hij is in geheim met zijn team op het eila gearriveerd. Daar de eilandbe\ ners geen informatie aan Peter R. Vries geven, heeft hij het team Vermist (ook van TV) om assisted gevraagd. Dat heeft weet Spoorli ingeschakeld en dat team heeft vaag idee waar de vleugel nu Ze zaten op een terras ergens aaCijjj de Noordzee in werkbespreking e^et hoorden vanaf het water pianoi ziek. Nu denken ze dat de vlei op een snelle zeewaardige speet] boot naar een Zuid-Europees lanLk, is gevaren. Hopelijk is dit voor mi™ neef Ed een aanwijzing. Ja, u li het goed, Ed Stiekema is een ni van mij. Daarom ben ik ook zo g< op de hoogte. Ed succes, en zc dat je niet in de koepel van Alkmi komt. Mocht het wel zo zijn, komi je zeker opzoeken. Het is maar half uurtje rijden van mijn huis. Aad Koolberge' 25St Hoofddorj van It 33 "25 stuc eejmee haar aanvalsters snel in stelling brengen en veel variëren, maar de snelle verdediging van Abcoude hield de ploegen in evenwicht. De aanvalskracht van dit op de vierde plaats op de ranglijst staande team bleek in de eindfase te veel voor de blokkering van Tevoko (17-25). De Texelse ploeg kon hard werkend na een kleine voorsprong in de twee de set lang bijblijven Maar weer was het de kracht van enkele ex- eerstedivisiespeelsters die Abcou de de setzege bezorgde (19- Momque Leijstra maakte met serie opslagen een snel opgelope achterstand in de derde set no goed, maar ondanks de inbreng de snelle Jolanda Dijk maakte geroutineerde Abcouder ploeg deze set gedecideerd af (16-25), B ook de vierde set was ondanks grote inzet niet aan Tevoko gegi (15-25). De Texelse ploeg zal volgende we« in Amersfoort tegen rivaal StamS ovoco voor verrassende winstpur ten moeten zorgen om uit de degra datiezone te geraken. Moeka en de lepelfamilie'. Gra tis voor bezoekers van Ecomare, beperkt aantal plaatsen. In Ecomare begint om 19.00 uur een familieprogramma over sterren. Ook bij bewolkt weer gaat het program ma door. Deelname kost €4,50. De FNV-vrouwenbond komt voor de jaarvergadering bijeen in De Buur- eton aan de Beatrixlaan, aanvang 20.00 uur. Woensdag 22 februari: In Ecomare vinden tussen 10.00 en 15.00 uur verschillende educatieve activiteiten plaats. In Ecomare begint om 10.00 uur het familieprogramma 'Zeehond bin nenstebuiten'. Concert met mobieltjes Bezitters van een mobiele telefoon met een muzikale ringtone kunnen zich tot 1 maart bij Windkracht 7 aanmelden voor een mobieltjes concert aan boord van de Dokter Wagemaker. Geïnspireerd door de veelheid aan nngtones die dage lijks te horen is, kwam de culturele organisatie op het idee een concert te organiseren dat bestaat uit een aaneenschakeling van telefoon- geluiden. Het concert vindt plaats aan boord van de veerboot die om 13.30 uur van Den Helder vertrekt. Deelname kost een retourbiljet voor TESO (€3,-). Mensen die in het bezit zijn van een knipkaart betalen geen deelnamekosten. Opgeven voor het mobieltjesconcert kan tot 1 maart bij Windkracht 7, tel. 312696 of e-mailadres windkracht7@hotmail. com. Jif/actr gebeurd opa Ladder Niet slim, opa Een goed jaar geleden kwam ik onverwacht in het ziekenhuis terecht nadat tijdens het snoeien van een perenboom bij mij de lamp uitging en ik achthoog van de ladder naar beneden viel. Nadat ik drie kwartier later weer wakker werd en in de gaten kreeg waar ik was beland, moest ik in de verdediging, want de dokter en zijn medestanders vroe gen me steeds waarom ik in die appelboom was geklommen wat ze, en dat begreep ik wel, niet zo slim van me vonden. Steeds moest ik corrigeren dat ik van een ladder was gevallen die tegen een perenboom stond. Enkele dagen later kreeg ik een kaartje met bijgaande tekening die onze dertienjarige kleinzoon op de computer in elkaar had geflanst. Trouwens, de woorden 'kleinzoon' en 'grootvader' kloppen volgens mij met meer. Als je om je heen kijkt, zie je dat de jeugd als regel langer wordt dan hun ouders en grootouders. Kijk nu in mijn geval. Indertijd was ik 1,74 meter, terwijl onze kleinzoons, die ik nog niet zo lang geleden in een krui wagen rondreed, nu 1,96 m en 1,98 m meten. Het lijkt me daarom beter dat de woorden grootvader en klein zoon worden gewijzigd in kleinvader en grootzoon. Jan van Tunen Ongewenst De aanwezigheid van een jour nalist wordt niet overal op prijs gesteld. Maar zelden heb ik dat gevoel zo sterk gehad als afge lopen vrijdag, in de rechtbank in Alkmaar, 's Morgens vroeg werd ik getipt dat er vrijdag in Alk maar een rechtszitting zou zijn in Alkmaar, die was aangespannen door Kees Dros tegen Universal Ice Blast Holding BV. De kwestie houdt de gemoederen op Texel al zo'n anderhalf jaar bezig en met enige regelmaat kreeg ik vragen naar de stand van zaken. Maar door de radiostilte die in acht werd genomen, ontbrak het de pers aan informatie. Toen ik me meldde in het gerechts gebouw, schoten verbaasde blik ken mijn kant uit. 'Hoe weet jij hier nu weer van?', vroeg Jan Heijne. Kees Dros leek niet gelukkig met mijn aanwezigheid. Kort daarop meldde zijn advocaat, mr. Verheij, zich bij me met de vraag wie mij over de rechtszaak had ingelicht. Tipgevers zijn heilig, dus diens naam kon ik hem niet geven. Hij vertelde me de rechter te zul len verzoeken de zitting achter gesloten deuren te behandelen. Eenmaal in de rechtszaal voegde hij de daad bij het woord. 'Deze zitting is alleen bekend bij betrok kenen, kennelijk heeft iemand de behoefte gehad de pers erbij te roepen. In deze zaak is voortdu rend gedreigd dat als mijn cli ënt de procedure niet intrekt, de pers van deze kwestie zal smul len. Mijn cliënt is president-com missaris van TESO en neemt in maatschappelijk opzicht een belangrijke en kwetsbare positie in op Texel. Dat hier iemand van de pers verschijnt, wekt op mij de In 2 Texi e® dinc ju" toer Achter de schermeiv indruk dat de wederpartij de zaak via de achterdeur met oneigenlijke argumenten tracht te beïnvloeden, Mijn cliënt heeft belang bij de bescherming van zijn persoonlijke levenssfeer. Door de aanwezigheid van de pers komt zijn persoon-i lijke levenssfeer in het gedrang.'l Gevraagd naar de mening van de] wederpartij, liet advocaat mr. Rijs-1 tenborgh weten hélemaal niet van pers te houden. 'Van mij mag hij' verdwijnen.' Daar zat ik dan, voelend als een asielzoeker die net te horen heeft gekregen dat hij is uitgewezen. Ook ik mocht] van de rechter mijn zegje doen en legde uit dat juist de maatschap-1 pelijke positie van Dros doorslag gevend was voor mijn aanwezig heid bij deze rechtszaak en dat ik er echt niet voor mijn plezier zat. Maar van een kopstuk van TESO mag worden verwachten! dat hij van onbesproken gedrag] is en zo'n rechtszaak is bij uit-j stek een mogelijkheid om dat te] controleren. De rechter schorste] de zaak en stuurde iedereen de gang op. Toen we na een minuut of tien weer naar binnen moch ten, had ze voor mij de opbeu rende mededeling dat ze de zaak niet achter gesloten deuren zou behandelen en dat openbaarheid en controleerbaarheid zwaarder wogen dan de persoonlijke leven sfeer van deze bekende Texelaar. 'Zo bijzonder is het niet, want W verschijnen hier ook regelmatig] bekende Nederlanders.' Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8