'TESO moet tarief voor Texelaars stuk verlagen' Cjrocn 2Twartsjexels in het harL> Pleidooi Aris van der Slikke: Opnieuw prijs voor fotograaf Scherpschutters willen via de rechter lagere huur tunnel afdwingen 1 VRIJDAG 10 FEBRUARI 2006 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12050 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De tarieven die de TESO aan Texelaars in rekening brengt zijn onderwerp van kritiek. 'Wegens de enorm hoge win sten, het niet naleven van de statuten en omdat Texelaars geen andere keuze hebben dan de veerdienst van TESO, moet een tariefsverlaging worden doorgevoerd voor de Texelaars', zeggen Jan Aris van de Slikke en de zijnen. 'Het gemiddeld lage inkomen van de Texelaars, terugloop van de economie, de gestegen kosten van levensonder houd, brandstof en andere zaken maken het meer dan gewenst.' I Een dergelijk verzoek stond in een brief die Van der Slikke op 18 november 2005 aan directeur Rob Wortel stuurde en waarop hij tot dusver geen antwoord heeft gekre gen. Overigens reageert Wortel in deze krant wél op de brief. Daarin pleit Van der Slikke onder meer ook voor een gratis voorrangsrege ling voor Texelaars, een goedkoper tarief voor fietsers en afschaffing van de betaling voor een chipkaart. Het artikel dat dinsdag in deze krant verscheen, over de armoede die op Texel wordt geleden, sterkt Van der Slikke in de kruistocht voor verla ging van de tarieven voor Texelaars die hij al geruime tijd voert. Eerdere pogingen daartoe leverden hem naar eigen zeggen vele honderden schriftelijke en mondelinge reacties op, zelfs uit het buitenland. 'Naast de gedaalde inkomsten en gestegen kosten van het levenson derhoud, hebben de Texelaars ook nog eens te maken met een duur boottarief', schrijft Van der Slikke, die wordt gesteund door TESO- aandeelhouder Jaap Breunese en Jan Zuidewind. Zij willen dat TESO het autotarief voor Texelaars met de helft verlaagt, zodat ze niet zoals nu 50 procent van het overkantse (dal)tarief betalen, maar 25 procent. Van der Slikke verwijst naar een uit spraak van de minister van Verkeer en Waterstaat De Boer in 2003, waarin deze aangeeft dat bewoners van de eilanden volwaardig moeten kunnen deelnemen aan de samen leving met voor de eilandbewoners redelijke tarieven. Volgens het drie tal beschikt TESO over voldoende middelen om de tariefsverlaging te kunnen financieren. 'De netto winst (voor betaling van belasting), bedroeg tussen 1997 en 2005 (acht jaar. red.) in totaal €37 miljoen en de meevaller op de nieuwbouwkosten van de boot leverde nog eens €20 miljoen op.' Reserve In de brief wordt gerefereerd aan de opmerking van Wortel op de aandeelhoudersvergadering in sep tember 2003, dat er ruimte was voor een tariefsverlaging van tien tot vijftien procent. 'Maar op 1 juli 2004 zijn de tarieven voor voertui- De Texelse Scherpschutters (DTS) hebben een kort geding aange spannen tegen Stichting Sport- schutters Texel. De schietvereni ging die begin 2005 is opgericht, vecht de huurprijs aan die de schietsportvereniging voor de schiettunnel vraagt. Deze is vol gens de scherpschutters ruim drie keer zo hoog als de gangbare huurprijs. Het kort geding dient op donderdag 16 februari in Den Helder. DTS, de tweede schietclub op Texel, is opgericht nadat het bestuur van Schietsportvereniging Texel (SSV) in 2004 collectief opstapte wegens interne conflicten en onenigheid over het naleven van de veilig heidsvoorschriften, een affaire die in de krant breed werd uitgemeten. Onder aanvoering van ex-voorzitter Willem Bakker werd de nieuwe club opgericht, die tot doelstelling heeft (aspirant) leden in de gelegenheid te stellen schietsport op het eiland te beoefenen. De club beschikt over gekwalificeerde en erkende instruc teurs, DTS is aangewezen op de schiettunnel in Odysseus, omdat de dichtstbijzijnde schietsportver eniging in Den Helder haar accom modatie niet beschikbaar stelt aan derden. Daar komt het probleem om de hoek kijken, want SSV vraag per dagdeel €188,- huur aan DTS, wat volgens deze club in geen verhouding staat tot het huurtarief dat de Sportschut- ters aan andere gebruikers bere kent. Normaal zou dat tarief vol gens de Scherpschutters €56,- per dagdeel bedragen. De €188,- wijkt volgens mr. Jacobs, advocaat van de Scherpschutters, ook sterk af van wat voor andere schietbanen in het land wordt gevraagd. De gevraagde huur is volgens Jacobs dermate hoog dat de Scherpschut ters de prijs van het lidmaatschap zo hoog moeten opschroeven dat de club geen leden kan werven. Eerder liet voorzitter Henk (van de Baron) Witte aan deze krant weten dat de Schietsportvereniging Texel is gelieerd aan de stichting. 'Deze club heeft de lusten, in de vorm van een goedkopere huur, maar ook de lasten, in de vorm van beheer van de kantine, het onderhoud van het gebouw en noem maar op.' Dit laatste rechtvaardigt volgens de stichting dat een aanzienlijk hoger tarief aan de Scherpschutters wordt berekend. De nieuwe club is het daar vol strekt niet mee eens, ook omdat er volgens Jacobs dagelijks diverse horeca-activiteiten in Odysseus zijn en het openen en sluiten geen extra werk oplevert. De ware reden, aldus Jacobs, om 'de nieuwe vereniging DTS ernstig in haar bestaansrecht de dwarsbo men' is volgens de advocaat dat Schietsportvereniging Texel geen (concurrerende) schietsportvereni ging naast zich duldt en misbruik maakt van haar macht als bestuur der van de stichting. Omdat schietsportcomplex Odys seus onder meer met Texels gemeenschapsgeld is opgericht, heeft de Scherpschutters de gemeente gevraagd te bemiddelen. 'Wij geven u in overweging uw bere kening opnieuw te maken en met de nieuwe vereniging te bezien welke huurprijs reëel is schreef de gemeente aan de Sportschutters. Maar de stichting houdt vast aan de huurprijs, ook nadat de Sportraad een tweede bemiddelingspoging ondernam, die ook mislukte. 'In het belang van de goede naam van de Texelse schietsport adviseren wij dringend alle betrokkenen de zaak voorlopig te laten rusten en na een periode van twee jaar de ontwik kelingen te evalueren', bericht de Sportraad. 'Het zou te betreuren zijn als door de gevolgen van een conflict de schietsport op Texel ern stige, zo niet onherstelbare schade wordt toegebracht.' Gesteld wordt dat leden van de Scherpschutters, na ballotage, lid kunnen worden van de bestaande Schietsportver eniging, met uitzondering van Wil lem Bakker. Volgens de Scherpschutters maken de Sportschutters zich schuldig aan discriminatie en onrechtmatig en ongelijk handelen. gen slechts verlaagd met gemid deld acht procent.' Gezien de riante positie van TESO, dat op 1 april 2005 over een statutaire reserve van €45 miljoen beschikte, ligt het volgens het drietal voor de hand dat TESO de tarieven verder verlaagt en het dividend voor de aandeel houders verhoogt. Wortel zei in de algemene aandeelhoudersvergade ring (ahv) in september 2003 dat de tariefskorting voor Texelaars niet méér mag bedragen dan 50 procent van het normale tarief, omdat het ministerie van Economische Zaken (EZ) geen hogere korting accep teert. 'Op ons Verzoek dit aan te tonen is geen antwoord gegeven. We hebben zelf onderzoek gedaan bij de directie Marktwerking van EZ. Toen bleek dat er bij EZ niets bekend is van zo'n afspraak en dat dit in de huidige tijd van terugtrek kende overheid ook niet logisch is.' Hij verwijst ook naar een opmer king van Wortel dat de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMA) deze korting 'op het randje' vindt en een hogere korting ondenkbaar acht. Maar een medewerker van de NMA vertelde Van der Slikke dat deze instantie geen tarieven vaststelt en geen tarieven goedkeurt. 'Zij heb ben de taak monopolisten aan te pakken.' Hij zet zijn pleidooi voor lagere tarieven kracht bij door de statuten te citeren. 'Daarin staat al bijna 100 jaar "ten aanzien van de winstverdeling dat deze moet wor den aangewend voor verlaging van de tarieven of voor verbetering van vervoer". Het beleid is altijd geweest dat de torenhoge winsten in de algemene reservepot zijn gegaan.' Uit de opmerking van Wortel dat de veerdienst voor 85 procent afhanke lijk is van het toerisme, maakt Van der Slikke op dat Texelaars voor 15 procent van de omzet zorgen. 'In boekjaar 2004-2005 bedroegen de inkomsten uit kaartverkoop circa €16 miljoen. Van dat bedrag wordt dus €2,4 miljoen door Texelaars betaald. Bij de gewenste verlaging kost dat TESO op jaarbasis iets meer dan €1 miljoen aan omzet. Het ligt in de rede dat Texelaars meer gebruik gaan maken van de boot, zie ook de verlaging van vorig jaar, die een stijging van drie procent teweeg bracht.' Lees verder op pagina 5 Aanleg kabel naar Vlieland van de baan De aanleg van een elektriciteits kabel van Texel naar Vlieland is van de baan. Continuon Net- beheer, het netwerkbedrijf van energieleverancier NUON, laat de kabel van het Friese Herbaijum naar Vlieland lopen. Volgens een woordvoerster van NUON is dat effectiever dan een kabel van Texel naar Vlieland te trekken. De energieleverancier wilde aanvankelijk een verbinding via de Vliehors naar het dorp Oost-Vlieland tot stand brengen. Een rapport van TNO wees echter uit dat achterble ven munitierestanten op het militair oefenterrein de nodige risico's zou den opleveren bij het graven van een sleuf voor de kabel. NUON had het oog op de Vliehors laten vallen, omdat dan de minste afstand via het water hoefde te worden afge legd. Volgens de woordvoerster heeft de leverancier er nu voor gekozen de 20.000 Voltsleiding langs een bestaande gasleiding door de Wad denzee naar Vlieland te laten lopen. Bedoeling is dat de aanleg eind dit jaar van start gaat. De stroomkabel heeft een lengte van 35 kilometer, waarvan het grootste deel door de Waddenzee loopt. Vlieland is tot nu toe niet aangesloten op het lande lijk stroomnetwerk. De elektriciteit op dat eiland wordt sinds 1981 opgewekt in een centrale met twee dieselgeneratoren. 'Die centrale is niet meer afgestemd op de huidige behoefte aan energie en de behoef te in de toekomst', aldus NUON. 'Iedereen denkt dat ik vertelt Salko de Wolf over zijn winnende foto. Vorige maand werd zijn foto van een gewonde zeehond door een kinder jury uitgeroepen tot de één-na-beste nieuwsfoto van 2005. Hij verzuchtte toen nog nooit een prijs te hebben gewonnen, afgezien dan van in een fotowedstrijd van de Texelse Sport raad, een jaar of 25 jaar geleden. Maar nog geen maand later is het opnieuw raak en heeft een inzending van Salko de Wolf de fotowedstrijd van het Het Weer Magazine gewon nen. De winnende foto is op vrijdag 18 november om 16.12 uur gemaakt vanuit zijn huis aan de Watermo lenweg in het Hoornder Nieuwland. 'Het was spectaculair weer, met harde noordwestenwind en van die zware buien uit zee Ik stond net boven, op de slaapkamer van één van de kinderen, toen er weer een bui kwam aandrijven, terwijl vanuit het zuiden het zonnetje er even op scheen, waardoor die regenboog ontstond. Dat was een prachtig gezicht, nog mooier dan het uit eindelijk op de foto is gekomen. Ik pakte mijn camera en maakte drie of vier foto's. Ik had het geluk dat op één ervan net een groep ganzen door het beeld vliegt', vertelt De Wolf, die bezweert dat het geen truc foto is. 'ledereen denkt dat ik ermee heb zitten knoeien, maar dat is écht niet zo.' De Wolf besloot in een opwelling zijn foto in te zenden voor een wedstrijd van Het Weer Maga zine, een eens in de twee maanden TESO aanleiding komst Kamerleden Pogingen van Jan Aris van der Slik ke om de veertarieven voor Texe laars omlaag te krijgen, beperken zich niet tot Texel. Vorig jaar voer den hij en medestanders Jan Zui dewind en Jaap Breunese in Den Haag overleg over deze en andere kwesties met meerdere leden van de Tweede Kamer. Naar aanleiding van dit contact komen vier Kamer leden, de heren J. de Vries, M. Haverkamp en R.W.F. Kortenhorst van het CDA en mevrouw J. Snij- der-Hazelhoff van de WD vrijdag 17 februari naar Texel. Behalve met eerdergenoemde Texe laars voeren ze overleg met verte genwoordigers van de gemeentes Den Helder, het college van Texel, TESO-directeur Rob Wortel en poli tici van de lokale afdeling van CDA en WD. Gespreksonderwerpen zijn: TESO, concessieverlening, con venant, Commissie Bootdiensten, positie inwoners van Texel (tarieven en vaartijden), walvoorzieningen en corporate governance TESO. Van der Slikke: 'Uit het feit dat de heer Wortel niet op onze brief heeft gere ageerd en zijn opstelling in het verle den, kun je concluderen dat hij niet bereid is om de Texelaars tegemoet te komen. Het lijkt er op dat hij de enige is die over de taneven beslist. Waar is de rol van de commissaris sen? Daarom richten we ons nu op de plaatselijke en Haagste politiek.' Van der Slikke en de zijnen stellen verder pogingen in het werk om de Vrije Universiteit een enquête te laten houden onder alle Texelaars, waarbij met name naar de wensen en ervaringen ten aanzien van de veerdienst zal worden gevraagd. Actie politie, douane en FIOD De politie heeft dinsdag assisten tie verleend bij een actie aan de Noordwester in Den Burg waarbij naar verluidt de douane en de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst) betrokken waren. Via politie en andere kanalen lukte het de redactie tot dusver niet om meer informatie over de actie boven water te krijgen. Henk Jan Klok In het dagelijks leven staat hij als horeca-ondernemer achter de bar van eetcafé Sjans. Mogelijk tapt hij binnenkort als Texels raadslid uit een politiek vaatje. Met een vierde plaats op de lijst van Texels Belang maakt Henk Jan Klok uit De Koog kans dinsdag 7 maart in de gemeen teraad te worden gekozen. Pagina 3 Texel-cursus Rita Verdonk krijgt vandaag uit han den van PvdA-fractievoorzitter Alfred Schaatsenberg het pakket Texel voor beginners aangeboden. Pagina 5 Duurzaamheid De politieke partijen noemen het bijna allemaal in hun plannen, maar echt opgetogen kunnen ze er bij de Stichting Duurzaam Texel niet van geraken. Duurzaamheid heeft volgens de stichting in de verkie zingsprogramma's nog niet echt de plaats gekregen die het verdient. 'De meeste partijen hebben zich meer passief dan actief opgesteld', aldus coördinator Nienke Bloksma. Pagina 5 Vrijwilliger Bosnië Voor de zesde keer in zes jaar tijd gaat Marjolein Woerlee eind deze maand als vrijwilliger naar Bosnië. Om er hulpgoederen te brengen en met behulp van reiki het leed van zwaar getraumatiseerde vrouwen te verlichten. Nog iedere keer wordt ze er getroffen door de ellende. Zelfs tien jaar na het einde van de burger oorlog verblijven onder primitieve omstandigheden nog vluchtelingen in kampen. Toch blijft ze optimis tisch. 'Ik heb een positieve levens instelling. Het gaat héél langzaam, maar het gaat wel steeds beter.' verschijnend tijdschnft waarin mete- reologen van KNMI. MeteoConsult en andere organisaties over hun vakgebied schrijven en waarop de Hoornder een abonnement heeft Op de website www.weermagazi- ne.nl meldt de hoofdredactie het in het 7-jarige bestaan nog nooit zo moeilijk te hebben gehad als op de laatste redactievergadering. 'Toen wij vorig jaar opriepen tot een fotowedstrijd, hadden we namelijk niet verwacht zoveel schitterende foto's te mogen ontvangen!' Het Weer Magazine beloonde De Wolfs inzending met de eerste prijs en plaatst de foto bovendien op de voorpagina van het volgende week verschijnende tijdschrift. Genomineerden voor Texelse ondernemersprijs De Texelse Bierbrouwerij, Wadden haven Texel en De Witte Engel zijn genomineerd voor de Texelse onder nemersprijs 2005. De jury, bestaan de uit oud-gedeputeerde Bob Ver burg, Jan Glaubitz, directeur van de Kamer van Koophandel Noord west Holland, Ruud Koornstra van initiëringsmaatschappij Tendris en Texelaars Bob Bakker en Harry de Graaf, heeft bij het bepalen van de nominées gekeken naar onderne merschap in de breedste zin van het woord. Daarbij stond aandacht voor milieu en weknemers centraal, maar ook de uitstraling en het belang van het bedrijf voor het eiland. Tijdens een seminar op 8 maart zal de uit eindelijke winaar bekend worden gemaakt. Alle genomineerden ont vangen een oorkonde, de winnaar een sculptuur van Antoinette Leroy. De Texelse Courant besteedt de komende weken aandacht aan de genomineerde bedrijven. Texel op tv Een opnameploeg van de Duitse televisiezender NDR heeft het afgelopen weekend gefilmd op Texel. De reportage voor het pro gramma NordseeReport is onder deel van een serie reisprogram ma's over de waddeneilanden. Het item over Texel, dat een minuut of vijf duurt, staat in het teken van het Texelse schaap. Er zijn opna men gemaakt bij de familie Bakker van hoeve De Waddel, in het ate lier van bontcouturier Martin Karlas en bij wolverwerker Hebrotex. Het programma wordt zondag 19 febru ari uitgezonden op NDR, aanvang 18.00 uur. Brandweer blust brandje in spouw De brandweer moest dinsdag avond rond 20.30 uur uitrukken om een brandje in een spouw muur van een woning aan de Stoompoort in Oudeschild te blussen. Dat was ontstaan door pyrolise, een chemische reactie waarbij materiaal ook zonder dat er zuurstof bij komt uit elkaar valt en vlam vat. In dit geval was de houten bin nenmuur in brand gevlogen. Dat was volgens een woordvoerder van de brandweer mogelijk doordat de gemetselde schouw onvoldoende isolerend werkte. De brandweer ging de brand te lijf door een klein gat in de achterkant van de haard te maken en daar water doorheen te spuiten en bovendien het brandend materiaal erdoor naar buiten te halen. Er belandde nogal wat rook in de huiskamer. Hoeveel schade is ontstaan, was volgens de woord voerder moeilijk in te schatten. Politie bekeurt weggebruikers De politie heeft dinsdag bij een zogenoemde rijdende verkeerscon trole negen weggebruikers bekeurd. Dat gebeurde wegens uiteenlopen de overtredingen, waaronder het overschnjden van de maximumsnel heid, het niet dragen van de veilig heidsgordel en technische gebre ken. Van drie bromfietsen bleek de constructiesnelheid te hoog te zijn. De controle duurde van 14.00 tot 18.00 uur en werd uitgevoerd door een motorsurveillant.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1