K opening landelijke toer campagne VVD op bij Cjroen "Zwart,-Jexels in het harL, Rode Etage Gollards viert feest de schijnwerpers, weinig aandacht voor kandidaten Verdonk in texelse^courant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12051 DINSDAG 14 FEBRUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Arnold Langeveld vertelde Verdonk over het ontstaan van de Slufter. Maarten Boon trakteerde de bewindsvrouwe Tedje Bruin-Bruin (90), Trijntje Bergstra-Zijlstra (89), Tjipke Bergstra (91), Marrie Verijzer-Halsema zestig jaar lid van de PvdA, worden toegezongen door hetKoortje van Gerrit'. Raad uw raad... Raad hoe de gemeenteraad na de verkiezingen van 7 maart is samen gesteld en win een vakantie in een luxe stacaravan op vakantiepark Het Kuierpad in Wezuperbrug. Zie het wedstrijdformulier elders in de deze krant. (Advertentie) n Jan Daan Koning (85), allen Morgenrood, Socialistenmars, Op naar het licht en andere socialis tische liederen galmden maandag door de gangen van De Gollards waar vijf bewoners werden toe gezongen ter ere van het feit dat ze zestig jaar lid waren van de Partij van de Arbeid. Tedje Bruin-Bruin (90), Trijntje Berg- stra-Zijlstra (89), Tjipke Bergstra (91), Marie Verijzer-Halsema (89) en Jan Daan Koning (85) waren erbij toen zestig jaar geleden de PvdA op Texel van start ging. Dat gebeurde in het Eigen Gebouw in Oudeschild, nu 't Skiltje. Het was de tijd dat Oude schild bekend stond als het rooie dorp, een bolwerk van socialisten, een status die de huidige fractie voorzitter Alfred Schaatsenberg en gastheer zestig jaar later graag weer in ere hersteld ziet. 'Daar moeten we hard aan werken.' Het lidmaatschap van de PvdA was voor het echtpaar Bergstra iets vanzelfsprekend. 'Het socialisme is ons met de paple pel ingegoten', vertelt de uit Fries land afkomstige jubilaris die met de bakfiets in zijn geboortestreek voor de plaatselijke coöperatie de klanten langsging en in Oudeschild een poos het dorpshuis beheerde. 'Onze ouders waren al lid van de SDAP, natuurlijk werden wij het ook. Toen dat veranderde in de PvdA zijn we ook daar lid van geworden. Ik heb in verschillende besturen geze ten en ben penningmeester van de PvdA-afdeling Oudeschild geweest.' Ook Koning schreef zich zestig jaar geleden in als lid van de partij en ontving net als de andere een grote bos rode rozen. Maar niet de speld die de andere vier wél op de revers werd gespeld. 'Ik ben er namelijk een tijdje tussenuit geweest Toen Joegoslavië werd gebombardeerd. was ik het daar niet mee eens. Want de inwoners hadden immers wel tegen Hitier gevochten. Ik heb mijn lidmaatschap toen opgezegd, maar naderhand ben ik toch weer lid geworden van de PvdA Ik bleef soci alist in hart en nieren Ook Bergstra verklapt het niet altijd eens te zijn met het partijstandpunt. 'Dat Neder land nu militairen naar Afghanistan stuurt, dat vind ik maar niks. Maar ik blijf wel lid. Samen sta je sterk.' Het vijftal kreeg hulde toegezwaaid door Alfred Schaatsenberg, waarna het koor van Gerrit Gemts socialisti sche liederen uit vervlogen tijde ten gehore bracht. Aan het meezingen van het vijftal viel af te leiden dat de deuntjes er bij de partijveteranen nog goed in zitten. Toeval of niet, ze wonen allemaal op de eerste verdie ping van De Gollards. die maandag tijdelijk was omgedoopt in de Rode Etage. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Nadat de gemoederen aan het eind van de eerste editie hoog opliepen, zien de discussieleiders nu stren ger toe op naleving van de spelre gels. 'Overtreders worden afgestraft en zullen hun beurt een keer over moeten slaan', aldus het persbe richt. De voorzitters grijpen ook in als de insprekers met vragen of opmerkingen komen die niets met het onderwerp te maken hebben. Tevoren opgestelde vragen worden zoveel mogelijk op een groot scherm geprojecteerd en van de politici wor den korte en duidelijke antwoorden venvacht. Ze zijn gewaarschuwd. 'De voorzitters schieten met scherp.' De politici hoeven niet meer te vech ten om microfoons, ieder heeft een eigen spreekijzer. Lees verder op pagina 5 (urnrnjK H»av 00K £EK£N/MG mTJ>B MntN op nxBL DEK Terwijl het Koninklijk Texels Fanfare corps onlangs de noodklok luidde, lijkt zustervereniging Door Eigen Kracht weinig last te hebben van vergrijzing. Om leden en belangstel lenden te kunnen bergen, weken de Hoornders zaterdag voor het jaar lijkse Winterconcert zelfs uit naar de Burgemeester de Koninghal. Pagina 2 Meidenvoetbal vroeg Poster de microfoon en zei: 'Wij hebben oog voor de zwakken in de samenleving. U zult nooit tevergeefs een beroep op ons doen. Dank u.' Het kwam er blijkens het zenuwachtige gelach ook volgens de eigen aanhang wel erg olijk uit voor zo'n serieus onderwerp. Ten slotte probeerde Kees Dros (Weverstraat) de minister nog uit te horen over de ideeën van het kabinet over de nominatie van het Waddengebied voor de werelderf- goedlijst van de Verenigde Naties, maar meer dan dat er een 'posi tieve grondhouding' bestaat en dat 'duidelijke voorwaarden' worden gesteld over het voortbestaan van de landbouw en visserij, kwam Ver donk niet, waarna voorzitter Marcel Uriot haar na een krap uur met een toespraak en een mandje Texelse producten bedankte voor haar aan wezigheid. Bustocht Vergezeld door partijgenoten, het college van b en w, lijfwachten en haar echtgenoot en twee .zoons maakte Verdonk, die had overnacht in hotel Opduin, een dag later een bustocht over Texel. Ze werd daarbij ovet de historie, natuur, landbouw en andere wetenswaardigheden van het eiland bijgepraat door land- bouwvoorman Arnold Langeveld en ereburger Harry de Graaf De tocht begon met een bezoek aan de Slufter en vakantiecentrum De Krim, waar directeur Iwan Groot huis uitleg gaf over het toerisme in het algemeen, de werking van de VW en De Krim zelf. Zijn afschuw sprak Groothuis uit over te strin- Letsel na voorrangsfout bij oversteken Bij een aanrijding op de kruising Beatrixlaan-Kogerstraat-Bernhard- laan hebben een 36-jarige vrouw en haar 6-jarige zoontje gisteren lichte verwondingen opgelopen. Ze stonden op de Kogerstraat met hun fietsen te wachten tot ze de kruising konden oversteken, toen ze wer den geraakt door één van de twee auto's. Het ongeval werd veroor zaakt door een 79-jarige automobi list die, rijdend over de Kogerstraat naar het centrum, de kruising wilde oversteken. Daarbij zag hij een auto, bestuurd door een 53-jarige Ooste- render, die hem van rechts naderde over het hoofd en raakte deze in de flank. Deze auto draaide daarbij een halve slag en raakte de twee wach tende fietsers. Twee ambulances waren snel ter plaatse en hebben moeder en kind voor onderzoek overgebracht naar een huisarts. Het letsel bleef volgens de politie beperkt tot enkele kneuzingen. Terwijl omstanders de schade aan de auto in ogenschouw nemen, liggen de twee fietsen als stille getuigen van het ongeluk op de kruising Beatrixlaan-Kogerstraat- Bemhardlaan. Genro Ti-mwrnwii De minister in gesprek met wethouder Annie Hin. Rechts de echtgenoot van Verdonk. (Foto Harry Be Graif) gevraagd hun handtasje te openen en voortdurend werd de bewinds vrouwe omringd door bodyguards, die vanaf strategische plaatsen, zoals het balkon, de zaal in de gaten hielden. De minister heeft duidelijk leren leven met deze omstandigheden, want ze maakte een ontspannen indruk. Op rustige wijze legde ze uit hoe het kabinet denkt over asiel zoekers, de vraag of ze al dan niet moeten worden opgevangen en de eisen die worden gesteld aan nieuwkomers. Veel daarvan mag als bekend worden beschouwd, hoe wel Verdonk de feiten presenteerde als 'actuele politieke zaken'. Texel Nadat ze had verteld dat ze pas kort voor haar aanstelling als minis ter lid van de WD was geworden en dat het de eerste keer was dat ze gevraagd was een verkiezings campagne te openen, somde ze de belangrijkste punten uit het pro gramma van de Texelse liberalen op. Dat ze vijftien jaar geleden voor het laatst op Texel was geweest en waarschijnlijk een uur voor de bij eenkomst zo goed als niets van het eiland wist, was niet te merken. Met grote vanzelfsprekendheid vertelde ze welke ideeën de WD heeft over 'de oude LTS' en de 'strandnota'. Dat de Texelse afdeling zuinig wil omgaan met gemeenschapsgeld, doet volgens haar ook minister Zalm van Financiën veel genoegen. In het vervolg werden ook de kan didaat-raadsleden gepresenteerd. Maar meer dan dat campagnelei der Fred Winkel hen op het toneel uitnodigde en hun namen noemde, gebeurde er eigenlijk niet. Ze ble ven er staan, maar speelden verder maar een klein rolletje. Dat zorgde na afloop voor nogal wat gespreks stof, want de meeste kandidaten zijn nieuw in de politiek en ook bij veel partijgenoten nog niet alge meen bekend. De enige die wel iedereen kent, lijsttrekker Gerbrand Poster, is inderdaad een routinier, maar was eerder wethouder voor een andere partij, Texels Belang, zodat ook een nadere presentatie van hem voor de hand had gelegen, zeker op een avond als deze. Rode sjaal Al snel daarna mochten de bezoe kers vragen stellen. Alfred Schaat senberg, fractievoorzitter van de PvdA, maakte van de gelegenheid gebruik met een grote rode sjaal om de hals de al aangekondigde cursus voor nieuwe Texelaars aan Verdonk aan te bieden. Albert Hoven, die zich voorstelde als lid van de SP, stelde een paar kritische vragen over de reden om asielzoekers wel of met terug te sturen. Een compli ment maakte hij de minister echter over de weigering om Feyenoord- voetballer Kalou met voorrang een Nederlands paspoort te geven, waarmee ze tot Hovens voldoening ontkent dat de ene burger meer waarde heeft voor de Nederlandse maatschappij dan de andere. Nadat de Texelse fractieleider Maria van der Spek een vraag had gesteld over de emigratie van hoog opgelei de Nederlandse buitenlanders naar Engeland, stapte Vtje Boerhorst, moeder van gemeenteraadslid Arjen Boerhorst, naar de microfoon om een applaus te vragen voor de zit tende raadsleden, die het acht jaar lang 'geweldig hebben gedaan' en het volgens haar ook verdiend had den om op het podium te staan. Ze leek een gevoelige snaar te raken, want onder leden van de 'oude garde' bij de WD bestaat nogal wat onvrede over de manier waarop ze naar hun mening zijn 'afgedankt'. Campagneleider Winkel liet zich echter niet kennen, vertelde dal de scheidende raadsleden bij de onlangs gehouden ledenvergade ring al in het zonnetje zijn gezet en vroeg hen te gaan staan, zodat ze nogmaals een applaus konden krijgen. Roel Struick haalde de zorgen van de kerken over de stijgende armoe de op Texel aan en vroeg wat de WD hieraan wil doen. Nog voor Ver donk antwoord had kunnen geven. gente regelgeving en het strenge handhavingsbeleid ten aanzien van illegale bebouwing op het park, dat volgens hem inmiddels twee vaste Duitse gasten heeft gekost, die zich niet langer konden vinden in het gemeentelijk beleid. Daarna stond een 'korte wandeling' bij de vuurtoren op het programma en vond - hoe toevallig - een ont moeting met Maarten Boon plaats. De jutter vertelde op zijn eigen, niet al te formele, wijze over zijn avon turen langs het strand en nodigde haar daarna uit een bezoek te bren gen aan zijn museum, waar ze op een hartversterker werd getrakteerd in de vorm van een Juttertje. 's Middags zakte het gezelschap weer af naar het zuidelijk gedeelte van het eiland, waar onder meer de haven van Oudeschild werd bezocht. In het Hogeberggebied kreeg de minister te horen dat de schapenhouderij het moeilijk heeft en dat dit een ernstige bedreiging vormt voor het voortbestaan van het traditionele Texelse landschap. Dat is op te lossen door subsidie aan schapenboeren te geven, in plaats van aan natuurbeheerders, kreeg Verdonk van haar gastheren en -vrouwen te horen. De minis ter toonde zich onder de indruk, maar kon uiteraard mets toezeg gen. Ze beloofde wel de zaak onder aandacht van minster Veerman te brengen. Na een bezoek aan het Maritiem en Jutters Museum, waar de maquette van de rede van Texel werd bekeken en soep en broodjes werden genuttigd, werd het bezoek afgesloten. Het meidenvoetbal zit in de lift. Bij SV Oosterend hebben 18 dames de stoute voetbalschoenen aange trokken en zijn een team begon nen. een groep van 17 meiden die zich bij ZDH hebben aangesloten traint sinds bijna een jaar elke don derdag. Competitie wordt nog niet gespeeld, maar de meiden troffen elkaar zondag voor een oefenwed strijd. Oosterend won met 5-2. Pagina 6 Dirk Terpstra is beoogd wethouder PvdA Oud-raadslid en -wethouder Dirk Terspstra is kandidaatwethouder voor de PvdA. Het bestuur van de PvdA op Texel heeft hem uit drie kandidaten naar voren geschoven. Terpstra zat zestien jaar voor de PvdA in de gemeenteraad, waarvan vier jaar als wethouder. Als zodanig beschikt hij over een ruime bestuur lijke en politieke ervaring. Hij staat bekend als een gedreven politicus, met een grote betrokkenheid en kri tische kijk op de zaken. Als bestuur der van de vakbond belandde hij in de politiek. 'In de veronderstelling dat je vanuit de raad grotere invloed op de politiek kunt uitoefenen', zei hij bij zijn afscheid in 1998. Als wethou der was hij onder meer de stuwende kracht achter het Sociaal Econo misch Structuuronderzoek, zat hij in het college dat het vastgelopen over leg over het natuur- en landschaps- beleid uit het slop trok en afspraken maakte over het inmiddels gereali seerde nationaal park. Nadat hij in 1998 terugtrad uit de actieve politiek bleef hij wel actief als bestuurder, onder meer van de Openbare Biblio theek en de Stichting Wonen Texel (SWT). Als commissaris van Pharos speelde hij een voorbereidende rol in het onderbrengen van Pharos bij de SWT en Corbis Plus. Volgens de PvdA is hij dankzij zijn brede bestuur lijke ervaring inzetbaar op Middelen, Grondgebied en Welzijn. Door de combinatie van bestuurlijke, politieke en inhoudelijke ervaring viel de keuze van de PvdA op Terpstra en zijn Emt Scholtens en Henk Hilstra tot reser vekandidaten benoemd. Scholtens werkt als leidinggevende bij de IVN Noord-Holland, is manager van de Texel Academie en tevens coördina tor Nationaal Park Duinen van Texel. Lees verder op pagina 3 Politiek Café gooit het over andere boeg 'Rust, ruimte en respect.' Aldus een beroep dat de organisatie van het Politiek Café doet op politici j en insprekers tijdens het tweede debat dat morgen (woensdag) in Question Plaza wordt gehouden. De officiële opening van de ver kiezingscampagne van de WD, vrijdagavond in Question Plaza, trok mede dankzij de komst van minister Rita Verdonk een groot aantal bezoekers. Opvallend was dat het programma ondanks de massale belangstelling niet langer dan een uur duurde, terwijl nogal wat bezoekers zich er bovendien over verbaasden dat de WD op de landelijke toer was gegaan en er voor de kandidaat-raadsleden maar een klein rolletje was weg gelegd. De hoofdpersoon op de WD-bij- eenkomst was ongetwijfeld Rita Verdonk, wier komst nogél wat ton gen had losgemaakt. Als minister van Vreemdelingenzaken en Inte gratie heeft ze een veelbesproken takenpakket, terwijl ze ook met haar strenge en consequente optreden altijd veel discussie losmaakt. Dat is eveneens te zien aan allerlei polls, waarin ze zowel als populairste als impopulairste politicus naar voren komt. Haar komst naar Texel was omgeven met veiligheidsmaat regelen. De Lindeboom was vlak voor haar komst gecontroleerd op explosieven, bij de deur werden vrouwelijke bezoekers door portiers

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1