'We moeten faciliterend naar ondernemers zijn' Oproep aan lokale politiek: 'Actieve rol gemeente binnen convenant veer' VVD pleit voor verruiming 'Kamperen bij de boer naar vijftien plaatsen' Martijn Eelman kandidaat voor CDA -'Nieuw bloed Raad uw raad... Als brandweerman staat hij in het dagelijks leven regelmatig voor hete vuren. Mogelijk kan hij binnenkort als raadslid politieke brandjes in de Texelse gemeen teraad blussen. Met een vierde plaats op de lijst van het CDA maakt Martijn Eelman uit Oude- schild kans dinsdag 7 maart in de gemeenteraad te worden geko- Hi) is de zoon van wethouder Nel Eelman die over een paar weken na twintig jaar de lokale politiek vaar wel zegt. Tijdens het gesprek wordt duidelijk dat hij echter niet als haar opvolger moet worden beschouwd. 'Zij heeft zich duidelijk gevestigd, ik moet mezelf nog helemaal bewij zen.' Betrokkenheid bij het eiland en Interesse in de politiek waren voor Eelman beweegreden zich voor de raad kandidaat te stellen. 'Ik heb er vaker over nagedacht of ik dat zou willen, je krijgt er aan het thuisfront toch het nodige van mee, en vorig laar werd ik door het bestuur van het CDA gevraagd of ik me voor de partij zou willen inzetten.' Eelman nam plaats in de steunfractie waarin op dat moment een verjonging gaande was. 'We zitten daar nu met een leuke club van ongeveer veertien tot vijftien enthousiaste mensen.' Wat hij aan het thuisfront van de politiek meekreeg, heeft hij naar eigen zeg gen altijd als positief ervaren. 'Je bent bezig om wat voor het eiland te doen.' Eelman is op Texel het meest bekend van de brandweer, waar hij sinds 1995 vrijwilliger is. Sinds 1998 werkt hij als beroepsbrandweerman in Hoofddorp (gemeente Haarlemmermeer) waar onder meer Schiphol onder valt. Hij draait daar in deeltijd 24-uursdien- sten. Daarnaast heeft Eelman sinds een paar jaar zijn eigen bedrijf Inter- Safe dat trainingen in bedrijfshulpver lening en brandbestrijding verzorgt en brandpreventie-adviezen geeft. Met dat bedrijf werkt hij zowel op het eiland als aan de overkant. 'Eerder heb ik vier jaar als assistent-mana ger op het Beachpark in De Koog gewerkt en nog een jaar bij makelaar Jan Duin in Den Burg, totdat de brandweer in beeld kwam. Van de tijd bij het Beachpark en Jan Duin heb ik veel geleerd.' Bij de Texelse brandweer is Eelman als ploegchef één van de bevelvoerders. 'Ik ben daar opgeleid tot brandmeester en ik heb nog diverse andere opleidingen op brandweergebied gevolgd.' Sinds een paar weken is hij ook vader van een dochter. Het raadslidmaatschap is volgens hem te combineren met de brand weer. Zowel qua tijd als procedureel. 'Dat laatste heb ik laten nakijken, omdat je als brandweerman in dienst van de gemeente bent. Een amb tenaar mag geen raadslid zijn in de gemeente waar hij werkt, een brand weerman mag dat wel.' Als hij raads lid wordt, stapt Eelman wel uit de ondernemingsraad van de gemeen te, waar hij nu namens de brandweer inzit. In Hoofddorp, waar hij in een deelcommissie van de gemeentelijke ondernemingsraad zit, kan hij actief blijven. Met andere ploegchefs van de brandweer kan hij diensten ruilen, zodat hij niet spoorslags een raads vergadering zou hoeven te verlaten als de brandweer wordt gealarmeerd. Lachend: 'Maar ja, als er nou een erg grote brand is...' Huisvesting, in bijzonder jongeren huisvesting, is een thema waar Eel man zich als raadslid op wil rich ten. 'Het zittend college heeft ervoor gezorgd dat er de komende jaren kan worden gebouwd. De komende jaren moeten we daar wel verder de aandacht op houden.' Dan gaat het om de 600 woningen die in Volmolen en Den Burg west mogen worden gebouwd en de 19 woningen op 't Zouteland in Den Hoorn. Daarnaast ziet het er naar uit dat de gemeente van de provincie toestemming krijgt om de komende tien jaar in de dor pen tussen de bestaande bebouwing (de zogeheten inbreidlocaties) nog eens 510 nieuwe huizen te bouwen. Volgens Eelman moet de nieuwe raad in de gaten houden dat die nieuwe woningen worden afgestemd op de zogeheten doorstromers, mensen die al een eigen (huur)huis bewonen, maar naar iets anders willen. 'Een dorp kan pas een dorp zijn als je er niet alleen geboren wordt, maar ook oud kan worden. Als raad moeten we daar bovenop zitten.' Armoede Een goed ondernemersklimaat is een ander onderwerp waar Eelman zich op wil toeleggen. 'De gemeente moet faciliterend zijn, zodat ondernemers goed kunnen gedijen op het eiland. Dat betekent dat er bijvoorbeeld vol doende woningen zijn, dat er uitbrei dingsmogelijkheden op bedrijventer reinen zijn en je ook niet met teveel regels wordt geconfronteerd.' De christendemocraten pleiten voor het schrappen van overbodige regels. 'We zijn er bijvoorbeeld voorstander van dat op de toeristische parken de erfgrens wordt losgelaten, zodat het Ze beginnen langs de zijlijn zachtjesaan warm te lopen om na de verkiezingen van dins dag 7 maart plaats te nemen in de nieuwe gemeenteraad. De Texelse Courant portret teerde de afgelopen weken nieuwe kandidaat-raadsleden die op een verkiesbare plaats staan. Vandaag de laatste aflevering. aan de ondernemer zelf is om zijn park in te vullen. Voorwaarde is dat de invulling bij het landschap past en we hebben er verder vertrouwen in dat een ondernemer zijn park niet helemaal zal volbouwen.' Armoede is voor hem een ander thema, ingegeven door het signaal dat de Texelse kerken recent lieten horen. 'Je weet natuurlijk dat het er is, maar als de kerken de nood klokken luiden moet het echt een groot probleem zijn.' Oplossingen heeft Eelman niet direct voorhan den. Volgens hem kunnen mensen die onder de armoedegrens leven wel tegemoet worden gekomen door vanuit de gemeente bekendheid te geven aan voorzieningen (bijvoor beeld bijzondere bijstand) waarop zij een beroep kunnen doen. 'Dat is niet altijd even bekend. En je kunt onder zoeken waar de kern van de proble men zit, want mensen hebben vaak ook schroom om op een loket af te stappen. Als het mogelijk is, zouden we misschien vanuit de gemeente ook nieuw beleid kunnen opzetten om armoede te bestrijden.' Kanjerprojecten Eelman is het eens met de kanjerpro jecten, zoals die door de huidige raad zijn vastgesteld. 'Maar we moeten er te allen tijde streng op blijven toezien dat de kosten binnen de budgetten blijven. De economische situatie is ook dusdanig dat je dat kunt eisen. Kijk bijvoorbeeld naar TESO. Zij heb ben door de huidige economische situatie de nieuwe boot ook voor minder geld kunnen laten bouwen dan ze hadden begroot.' De Pontweg is volgens Eelman een goede locatie voor het toekomstige gezamenlijke hulpverleningsgebouw voor brandweer, politie, ambulance en medische diensten. 'Maar het is wel jammer dat het zo lang heeft geduurd voordat er een verkeers plan lag.' In het huidige plan is de gemeente onder meer afgestapt van het plan om brandweermensen in noodgevallen over het fietspad langs de Pontweg naar de kazerne te laten rijden. Er komt een strook graskeien. Het idee om over het fietspad te moeten rijden, was een gevoelig punt binnen het korps. Volgens Eelman is huisvesting aan de Pontweg belang rijk in verband met de aanrijtijden naar De Koog, waar de brandweer relatief vaak heen moet na een mel ding. 'We hebben te maken met wet telijke eisen waar we aan moeten vol doen.' Bij de OSG vond Eelman het jammer dat nieuwe ideeën werden ingediend op het moment dat het tra ject in aanloop naar de nieuwbouw al was doorlopen. 'Maar we moeten ook rekening houden met de wensen van het personeel.' College en raad moeten volgens hem voorkomen dat ze door het nieuwe duale stelsel te ver uit elkaar groeien. 'De afstand is nu te groot geworden. Het college moet meer feeling met de raad houden. Ik hoop dat dat de komende raadsperiode verbetert. Texel is te klein om het dualisme tot in de kleinste details door te voeren.' Op de vraag hoe hij een tekort van één miljoen zou oplossen, reageert Eelman ad rem. 'Als het goed is, lost de huidige raad dat nog op.' Daarna serieus. 'We moeten goed passen op het huishoudboekje, maar ik zie het niet als een groot probleem. Er wordt nu een kerntakendiscussie gehouden, maar dat is tegelijk een bezuinigingsronde.' Eelman is tegen een lastenverzwaring om het tekort op te lossen. Een kerntakendiscussie zou volgens hem beter halverwege een raadsperiode kunnen worden gevoerd. 'Dat is eigenlijk een beter moment om de zaak eens tegen het licht te houden. En zo'n discussie kan dan ook betekenen dat je als gemeente je taken uitbreidt, omdat er zaken zijn die anders blijven lig gen.' Eelman schat het opkomstper centage desgevraagd op 75 procent. 'En ik hoop dat het tachtig wordt.' Hij verwacht dat het CDA vier zetels haalt, Texels Belang ook, de WD twee en D66 één. BEZEM komt niet in de raad en Groenünks en de PvdA halen samen drie zetels. 'Blijft er een restzetel over.' de campagnestart van de WD vrijdagavond. Naast minister Verdonk kandidaten Gerbrand Poster, Frank Kingma, Geert Bosscha, Marie-José Koevoets, Jos de Wolf en campagneleider Fred Winkel foto joop Rommets) Als een convenant wordt onder tekend tussen TESO, het minis terie van Verkeer en Waterstaat en de gemeente Texel, moet de gemeente daarin een actieve rol gaan spelen. Dat zegt Jan- Aris van der Slikke, die hierover een brief heeft geschreven aan de lijsttrekkers van de politieke partijen. Hij wil dat de nieuwe gemeenteraad in deze meer opkomt voor de belangen van de bevolking. 'Met de komende raadsverkiezingen is het voor de Texelaars gewenst om te weten hoe de politieke partijen hierover denken. Een tariefsverlaging voor Texelaars is meer dan gewenst.' In de aandeelhoudersvergade ring van september 2004 liet de heer Wortel weten dat de ccnces sie onderhands aan TESO zou wor den verstrekt, met een looptijd van vijftien jaar. Navraag door Van der Slikke bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat leerde hem dat er in Den Haag mets bekend is over een onderhandse aanbesteding en dat de dreiging voor een openbare aanbesteding niet is afgewend. Bij concessieverlening (naar verwach ting in 2007 of 2008), onderhands of bij openbare aanbesteding, zou de overheid voorwaarden moeten stellen aan onder meer de tarieven voor de eilandbewoners. In de aan deelhoudersvergadering 2005 kwam Wortel er op terug In juni 2003 adviseerde de raads commissie Grondgebied dat de gemeente zitting moet nemen in het convenantoverleg. Dit nog steeds niet ondertekende convenant is bedoeld om de periode te overbrug gen tot de concessieverlening. In het jaarverslag 2004-2005 schreef Wortel het afgelopen jaar niet veel verder te zijn gekomen en dat wat ons betreft de hele convenantdis cussie weer opnieuw moet worden gevoerd. In dit convenant worden afspraken gemaakt over onder meer vaartijden en tarieven. Tot dusver heeft de gemeente nooit zeggen schap gehad over het interne beleid van de veerdienst, zoals de dienst regeling, de kwaliteit en de tarieven. In het convenant staat onder punt 9.1 dat er een Commissie Bootdien sten wordt ingesteld, met vertegen woordigers van gemeente, TESO en het Rijk. Deze commissie komt eens per jaar bijeen, waarbij alle partijen wensen kunnen inbrengen. Het col lege heeft aangegeven vertrouwen in TESO te hebben en zich niet met het interne beleid te bemoeien. Dit kan door de vertegenwoordiger in de commissie opdracht te geven zich afzijdig te houden als het om het interne beleid van de veerdienst gaat. Het college beschouwt TESO namelijk als een 'democratisch aan gestuurde klantenorganisatie die goed in staat is zelf besluiten te nemen'. Voor dit moment althans, want het college stelt wel dat als de omstandigheden in de toekomst veranderen, bijvoorbeeld als een ander bedrijf de concessie krijgt, het college zich toch met het interne beleid moet kunnen bemoeien. Van der Slikke schrijft dat de nieuwe gemeenteraad geen genoegen moet nemen met de huidige afzijdige opstelling en een actieve rol moet gaan spelen in het convenant en de Commissie Bootdiensten. 'De gemeente moet opkomen voor de belangen van de Texelse bevolking.' Bij de bespreking over het conve nant, kwam ook het instellen van een klantenpanel aan de orde Dit zou moeten bestaan uit drie leden en zou advies uitbrengen aan de Commissie Bootdiensten. Daarom alleen is het convenant al belang rijk. TESO Rob Wortel over de concessieverle ning en het convenant: 'Dit proces loopt al acht jaar en in die tijd zijn er op het ministerie andere bewindslie den en ambtenaren gekomen. Het is een slingerend proces. Tot twee jaar geleden wilde het Rijk een con venant afsluiten met de rederijen, waarbij de eerste concessie, die vijftien jaar geldig zou zijn, onder hands zou worden afgesloten. Dat betekent dat we in ieder geval nog achttien jaar konden varen. Maar in de laatste vergadering heb ik gezegd dat we weer terug bij af waren. De huidige stand van zaken is dat TESO en de gemeente Texel kijken of we, los van de andere rederijen, een specifiek arrangement voor TESO kunnen maken We wil len geen concessie, maar een con tract. Dit zit nu in het stadium van discussie. Een klantenpanel lijkt me niet noodzakelijk, omdat we op de boot al enquêtes houden. Maar als het Rijk het als voorwaarde stelt, zal ik me er niet tegen verzetten. Het aantal kampeerplaatsen bij boer mag wat de WD betreft in het hoogseizoen naar vijftien. Voor nieuwe vergunninghouders moeten strenge criteria gelden, vrijstelling moet bedrijfsgebon den zijn en de kampeerboeren die niet aan de normen voldoen mogen hun camping wel voort zetten, maar de vergunning moet persoonsgebonden zijn en eindigt bij pensionering. Dat schrijft de WD in het woensdag gepresen teerde verkiezingsprogramma. De toeschietelijke houding jegens kampeerboeren en gebruikers van deze plattelandsvoorziening, houdt mede verband met de 'verstening' die volgens de WD al enige tijd gaande is, waardoor veel kam- Peerplaatsen in vakantiewoningen, appartementen, chalets en staca ravans zijn omgezet. De benodigde bedden kunnen volgens de partij uit de reserve worden gehaald. 'Het is met alleen de bedoeling dat de luxe hotels daarvan profiteren.' Samenwerking met andere eilan den is oké, maar uit de extra taken mogen geen extra kosten voort vloeien en het mag de autonomie van Texel niet in gevaar brengen. De partij is voor plaatsing op de werelderfgoedlijst, mits dit niet tot beperkingen leidt. Over handhaving wordt gezegd dat dit 'noodzakelijk is vanuit het oogpunt van rechtsonge- lijkheid', maar dat het wel soepeler moet gebeuren en dat in bepaalde gevallen een verjaringstermijn van vijfjaar moet worden ingesteld. 'Als betrokkenen, bijvoorbeeld buren, geen bezwaar hebben gemaakt, is handhaving niet meer aan de orde. Uitgesproken ideeën heeft de WD over de Texelse woningmarkt. 'Hier voor moet een beter doorstroombe- leid worden ontwikkeld. Doorstro ming moet van bovenaf komen. Het huidige beleid van toekennen van zoveel mogelijk contingenten voor sociale woningbouw draagt niet bij aan een oplossing van de proble men en is slechts symptoombestrij ding.' Gepleit wordt voor meer vrije sectorbouw en meer grotere kavels waarbij mensen de vrijheid hebben om een eigen huis te bouwen. 'Dit stimuleert de woningbouw, waarvan ook de Texelse bouwsector profi teert.' Op termijn overtollige gebou wen als dat van Rijkswaterstaat en de voormalige LTS zijn volgens de WD geschikt te maken voor jonge renhuisvesting. Doorstroming van ouderen met een koopwoning, naar een huurhuis is volgens de WD ongewenst. 'Door een langer lid maatschap van de Stichting Wonen Texel (SWT) heeft deze groep vaak voorrang. Daardoor vallen starters buiten de boot.' De WD wil bij de toewijzing meer transparantie. De WD wil dat het politiebureau in Den Burg langer open ié dan nu het geval. Het jeugd- en jongerenwerk moet niet alleen gericht zijn op pro bleemjongeren, maar op alle jonge ren. De in aantocht zijnde Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) mag er niet toe leiden dat bestaan de reserves uitgeput raken en dat noodzakelijke voorzieningen worden geschrapt. Op het gebied van Milieu toont de partij zich een voorstander van schone energie, waarbij getij- dencentrales en biomassavergisting worden genoemd. Het oude pomp station bij de veerboot moet gesa neerd. Over kunst en cultuur zegt de WD alle musea een warm hart toe te dragen, waarbij wellicht de openingstijden in de rustige tijd wat kunnen worden verruimd. En er moet kritisch worden gekeken of musea met een groot bezoekersaantal niet zelfstandig kunnen opereren, zonder gemeentelijke bijdrage. Aangaande verkeersveiligheid beveelt de WD aan om bij het verlaten van 30 km- gebieden haaientanden op de weg aan te brengen. 'Want op dergelijke plekken heerst onduidelijkheid over wie er voorrang heeft.' Een maxi mumsnelheid van 60 km/uur in het buitengebied wijst de WD af, ook omdat er een woud van borden zal ontstaan. Het ontwikkelen van een netwerk voor ruiterpaden juicht de partij toe. VERVOLG VAN PAGINA 1 Politiek café Aan de orde komen de Wet Maat schappelijke Ondersteuning, ou deren en jeugdzorg, cultuur en (jongeren)huisvesting. Het politiek café is ook via Radio Texel te volgen. De stelling op de website (politiekca- fe.texel.com) is: samenleving in wel zijn vraagt stunng! Heeft de Texelse politiek het stuur in handen? Castratieactie Raad uw raad... en win een vakantie In verband met het toenemend kat tenoverschot biedt de afdeling Den Helder en omstreken (Den Helder. Anna Paulowna, Breezand, Wierin- gerwaard en Texel) van de Dieren bescherming korting op castratie en sterilisatie van katten. De actie loopt van 14 februari tot 15 maart en geldt niet voor drachtige poezen. Inclusief korting komen de prijzen op €65,- voor een poes en 27,50 voor een kater. Met deze actie wil de Dierenbe scherming nogmaals benadrukken hoe belangrijk het is dat katteneige naren er tijdig voor kiezen hun dier te laten 'helpen'. Alleen zo kunnen nog meer ongewenste nesten (en dus nog meer katten) worden voor komen. Mensen die van de actie gebruik willen maken, kunnen con tact opnemen met de dierenartsen praktijk aan de Keesomlaan in Den Burg, tel. 312527. Meer informatie over de actie is te verkrijgen bij de Dierenbescherming, aanspreekpunt Hans de Ruiter, tel. 316359. Hulp aan platteland In l//^- voormalige Oostbloklanden j Raad hoe de gemeenteraad na de verkiezingen van 7 maart is samen gesteld en win een vakantie in een luxe stacaravan op vakantiepark Het Kuierpad in Wezuperbrug. Meedoen is simpel: raad hoeveel zetels de verschillende partijen bij de aan staande verkiezingen behalen en geef deze aantallen door aan de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, 1791 CN Den Burg. Dat kan met gebruikmaking van bijgaand formulier, maar ook gewoon op een briefkaart of per e-mail (redactie@texelsecourant.nl). Winnaar is degene die het dichtst bij de werkelijke uitslag zit. ledereen van achttien jaar en ouder kan mee doen, de prijswinnaar wordt bekend gemaakt tijdens de verkiezingsavond die dinsdag 7 maart in Question Plaza wordt gehouden, direct na het bekend worden van de uitslag. De inzendingen moeten uiterlijk maan dag 6 maart in ons bezit zijn. U vult dus het aantal zetels in dat de deelnemende partijen volgens u zul len behalen. Ter vergelijking hebben wij de zetelverdeling van de vorige verkiezingen (in maart 2002) erbij afgedrukt. Let op dat het totaal aantal zetels vijftien moet zijn. In de laatste kolom vult u in hoeveel procent van de tienduizend kies gerechtigden gaat stemmen. Zorg ervoor dat u dit getal met twee cijfers achter de komma invult. Bij gelijklui dende voorspellingen is degene die het uiteindelijke opkomstpercentage het dichtst benadert, winnaar. Texels Belang CDA WD PvdA Groen Links D66 Bezem Opkomst Uitslag 2002 4 3 3 2 2 1 0 71,10 Prognose 2006 Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Leeftijd: Martijn Eelman: 'Meer bekendheid geven aan voorzieningen waar die onder de armoedegrens leven een beroep op kunnen 1foto Jemen van Hattumj

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5