Handtekeningen voor PHH-gebouw Nieuw woonvormen 'We moeten totaalbeeld op gebied van zorg' van Texel behouden' TEXELSE J COURANT Drie giften voor Tesselhuus VRIJDAG 17 FEBRUARI 2006 Burgemeester Joke Geldorp, directeur Jan van Andel van de SWT en districtschef P. De Lange van de politie Noord-Holland Noord uiten woensdag hun handtekeningen onder het samenwerkingscontract voor het nieuwe hulpverieningsgebouw aan de Pontweg. (Foto Jeroen van Hattuml Gemeente, politie en Stichting Wonen Texel hebben woensdag de handtekeningen gezet onder samenwerkingscontract voor het nieuwe gemeenschap pelijke hulpverleningsgebouw aan de Pontweg. In het contract zijn afspraken gemaakt over de omgang met het gebouw. Alle drie de partijen zijn straks voor een deel eigenaar van het gebouw. De gemeente van de brandweer- en ambulancegedeelten, de politie foord-Holland Noord van het poli- legedeelte en de Stichting Wonen Texel van het medisch gedeelte waarin vijf huisartsen, het maat schappelijk werk, een verloskun- een psycholoog en de Brijder itichting komen. De ondertekening had plaats in de Waaghzaal van de Lindeboom. Burgemeester Joke Seldorp, vervangend districtschef !.W. de Lange van de politie Noord- Holland Noord en directeur Jan van Andel van de SWT zetten hun hand tekeningen. Het was de afsluiting van een jaren durend proces van jnderhandelingen en gesprekken waarin menige hobbel moest wor den genomen en de realisatie van het gebouw meermalen aan een zijden draadje hing. Volgens projectleider Maarten Smit van de gemeente is het de bedoe ling dat in september de schop de grond in gaat. De aanvraag voor een milieuvergunning is momenteel in behandeling en binnenkort start een artikel 19 lid 2 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening. De gemeente hoopt in juli de vergunningenproce dures te hebben afgerond. Bedoe ling is dat het gebouw daarna in één keer wordt gerealiseerd. De ondertekening werd bijgewoond door Annelore Roelofs, directeur Brandweer en GHOR (Gemeen schappelijke Hulpverlening bij Onge vallen en Rampen) van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zij loofde het initiatief om de hulpdiensten in één gebouw onder te brengen. Vol gens haar wordt daarmee tegemoet gekomen aan de eilandsituatie van Texel en het gegeven dat de hulp diensten bij een ramp of calamiteit op het eiland minstens een uur op zichzelf zijn aangewezen, voordat er versterkingen van de overkant aanwezig zijn. De partijen spelen met het nieuwe gebouw ook in op voorstellen van minister Remkes van Binnenlandse Zaken om meer gezamenlijke huisvesting voor hulp diensten te realiseren. Roelofs toonde zich optimistisch over een verzoek van de gemeente aan het ministerie om een stimule ringsbijdrage aan de hulpdiensten in het gezamenlijke gebouw te ver strekken. Dat geld moet onder meer ten goede komen aan gezamenlijke oefeningen, training en opleiding van hulpverleners. Door de eiland positie moeten de hulpdiensten goed op elkaar zijn ingesteld en hoger gekwalificeerd personeel in huis hebben dan aan de vastewal nodig zou zijn geweest. 'Daar hoeft de brandweer bij een soortgelijke gemeente bijvoorbeeld maar één officier van disnst (leidinggevende tijdens een hulpverlening) te heb ben, terwijl Texel er drie heeft.' De gemeente gaat een opleidingsplan opstellen om voor de stimulerings bijdrage in aanmerking te komen. ZTO777T»/» Rnrocm Gots Q i>-ot-ioot Nieuwe bezems vegen het schoonst Wanrnm ulilt 11 \e/athn irlar \A/nrrtanri VERVOLG VAN PAGINA 1 i Bestuursleden van het Tessel huus namen vrijdag €5.400,- en een compressor in ontvangst. De 9ften waren bijeengebracht door Isseldent Tandtechnici, Zandbank Sport and Adventures en Texel tours. Met deze giften komen de Ben geheel verzorgde vakantie weken die het bestuur dit jaar voor zwaar lichamelijk gehandi capten wil organiseren een stap dichterbij. Voor de organisatie van deze tien weken is een totaal- Bedrag van €80.000,- nodig. Namens Isseldent Tandtechnici overhandigde Willem Hemelraad uit -e Waal een cheque van €5.000,- 2an voorzitter Jan Bloem van de Stichting Texelvakantie Gehan dicapten, Hemelraad, één van de directeuren van Isseldent, is niet alleen sponsor van de vakantiewe- in het Tesselhuus, maar ook actief betrokken bij de organisatie, isseldent betrok de eigen cliënten B] de actie. Een groot aantal tand artsen schonk de kortingen die zij in November en december van Issel dent zouden ontvangen aan het Tesselhuus. Eén van hen, Hans de Mnter uit De Waal. lichtte toe dat Nj grote sympathie koestert voor dit Wiatief omdat het bij acties nogal eens onzeker is of de giften op de juiste plaats terecht komen. 'Het Tesselhuus is een goed voorbeeld van een kleinschalig project, waar bij de opbrengst op de juiste wijze wordt besteed', aldus De Winter. De tandartsen brachten 4.300,- bij elkaar wat door Isseldent werd aan gevuld tot €5.000,-. Jos en Marian Slikker van touring- carbedrijf Texeltours uit Oudeschild lichtten hun betrokkenheid bij de deelnemers aan de vakantieweken toe. Slikker, de vaste chauffeur van het Tesselhuus, speelt een actieve rol bij de begeleiding van de deel nemers. Hij wijst daarbij het bestuur op zaken die de bewegingsvrijheid van de gasten kunnen bevorderen. Texeltours deed dit jaar niet aan kerstkaarten en relatiegeschenken, maar spendeerden dit budget aan een goede compressor. Hiermee kunnen de banden van de rolstoe len ter plaatse van lucht worden voorzien. Voorheen gebeurde dat bij een fietsenmaker of garage. Marijke Eelman (foto) nam een gift in ontvangst van de sinds drie jaar op Texel woonachtige familie Gregoire van Zandbank Sport and Adven tures. Gregoire organiseerde eerder activiteiten voor mensen met een visuele handicaD en voor jongeren Strandnota De oude strandnota dateert uit 1995 en is - vooruitlopend op de herzie ning van het bestemmingsplan Bui tengebied - aan vernieuwing toe. Het nieuwe beleid moet een realis tisch en evenwichtig antwoord geven op wat wel en wat niet op het strand mogelijk is. Door de bevolking er al in een vroeg stadium bij te betrek ken, hoopt b en w op een breed draagvlak voor de nieuwe nota, die uiteindelijk door de gemeenteraad zal worden vastgesteld. Wie een bijdrage wil leveren en uit genodigd wil worden voor de dis cussieavond op 30 maart, kan zijn adresgegevens doorgeven via e- mailadres email@texel.nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 Donatus Voorwaarde is dat de huidige doel stellingen met betrekking tot bd- landbouw, educatie en opvang bij het oude blijven. Van Rijsselberg- he verwacht dat de overname een positieve invloed op de bedrijfs voering zal hebben. In hoeverre de Stichting St. Donatus zich helemaal zal terugtrekken is nog niet duide lijk. 'We hebben al zo'n dertig jaar een heel belangrijke doelstelling. Als we die niet op Sint Donatus kunnen realiseren, dan gaan we dat elders doen. Maar de stichting heeft niet als doel een gangbaar bedrijf in leven te houden.' Geruchten dat de melkkoeien van het bedrijf zullen verdwijnen, wor den tegengesproken. 'Er gaal wel wat jongvee weg, omdat we daar van wat teveel hadden.' met ernstige gedragsproblemen. Hij ziet het als een uitdaging zijn inven tiviteit ook aan te wenden voor de gasten van het Tesselhuus. Michel en Monique Gregoire besloten om niet eenmalig, maar permanent actie te gaan voeren voor het Tesselhuus. De vierjarige Melissa Gregoire reik te een chèque van €400,- uit aan bestuurslid Marijke Eelman. 'Dit is het begin van onze actie, maar jullie zullen meer van ons horen', aldus een lachende Michel Gregoire. Vrijdag werd ook bekend dat Wil lem Hemelraad, die al eerder ritten met een Landrover verzorgde over moeilijk begaanbaar terrein, dank zij de medewerking van Landrover Nederland nu de beschikking heeft over een Landrover Discovery die zo ruim is dat de gasten met de tillift van het Tesselhuus in de auto geholpen kunnen worden. Waarom bent u vier geleden de poli tiek ingegaan? Ik werd gevraagd door Jaap Vla ming of ik op de lijst van GroenLinks wilde staan. Inmiddels heb ik het virus wel te pakken. Wat zijn voor u de afgelopen vier jaar de belangrijkste resultaten geweest? Ik ben heel blij dat het PHH-gebouw er komt en dat de OSG in één gebouw komt. We hebben goede vorderingen met de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning gemaakt en het is goed dat er een nieuw gemeentehuis komt. Maar de com municatie daarover met de bevol king is een grote misser geweest. Wat is er niet bereikt? We hebben niet genoeg gedaan met het dualisme. En het is jam mer dat er een tekort van één mil joen euro is ontstaan, ook al komt dat door factoren van buitenaf. Als fractie hadden we soms kritischer op het college moeten reageren. Maar GroenLinks is wel conse quent geweest bij bijvoorbeeld het raadhuis en het hulpverleningsge bouw. Als je na lang beraad tot een standpunt bent gekomen, moet je daar bij blijven als er geen nieuwe zwaarwegende argumenten zijn. Je moet je standpunten niet plotseling op populistische gronden wijzigen. Door bij je standpunt te blijven, kun je als raad respect afdwingen en voor de ambtelijke organisatie is het ook wel zo prettig. Wat zijn voor u de belangrijkste the ma's voor de komende vier jaar? Een van onze doelen is weer invul ling te geven aan het Energieplan 2030 en meer groene energie op het eiland op te wekken. We willen de bevolking meer bij het gemeentelijk beleid betrekken. We moeten ons openstellen voor belanghebbenden nog voordat er plannen op papier staan, zodat er meer ruimte is voor andermans ideeën. We willen een laagdrempelige partij worden. Bij de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning is het belangrijk dat mensen die zorg vragen centraal komen te staan. Ze moeten zelf kun nen bepalen of ze bijvoorbeeld zorg in natura of een persoonsgebonden budget willen hebben. We willen Fancyfair Durperhonk De fancyfair die woensdag in basis school Durperhonk in De Cock- sdorp werd gehouden, heeft €1700,- opgebracht. Dit geld zal gedeeltelijk worden besteed aan het project Wereldklassen van Unicef en gedeeltelijk aan nieuwe buitenspeel materiaal voor de school. Er was een uitgebreid assortiment taarten, koeken en cakes verkrijgbaar, naast broodjes warme worst en erwten soep. Voor de kinderen waren er winterspelletjes als schaatsenplank, wintersjoelen, sneeuwpopje-prik en ijsblokstapelen. De het avond draaide het Rad van Avontuur. De hoofdprijs, een tandemsprong bij Blue Side Up, werd gewonnen door Gerard Hooyschuur uit De Cock- sdorp. Foto's van de fancyfair zijn te vinden op website www.durper- honk.nl. Henny Festen uit Den Burg is lijsttrekker voor GroenLinks. Ze kwam vier jaar geleden in de gemeenteraad, nadat Peter Bakker en Jaap Vlaming zich door de slechte verkie zingsuitslag terugtrokken. In het dagelijks leven is ze ver pleegkundige in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. ook een inkomenstoets invoeren, zodat de sterkste schouders straks de zwaarste lasten in de zorg beta len. We willen nader kijken naar nieuwe woonvormen die je op het gebied van zorg kunt introduceren. Bijvoorbeeld zorgboerderijen, maar ook kangaroo-woningen waar drie generaties kunnen wonen, zodat er meer aan mantelzorg kan worden gedaan. Zorgboerderijen hoeven niet alleen voor ouderen te zijn. Die kun je ook bouwen voor jongeren die met zichzelf in de knoop zitten. Als de eerste 120 woningen in de Volmolen klaar zijn, is het belangrijk om samen met de Stichting Wonen Texel te bekijken aan welke soorten woningen er dan behoefte is. Hoe wil GroenLinks straks binnen de duale verhoudingen met hun wethouder omgaan als GroenLinks in het college komt? Wij willen duaal werken, dus dan zullen we ook wat meer afstand tot de wethouder houden. Dus bij voorbeeld niet te veel met elkaar vergaderen. I loe ziet de ideale coalitie eruit? Dat moet een afspiegeling worden van wat de bevolking wil. Maar het zou wel prettig zijn als Peter Bakker als wethouder in het college kan komen. Waf wordt het opkomstpercenta ge? Dat wordt 75 procent. Hond tussen de schapen Naar nu is gebleken, heeft een onbekende hond onlangs weer huisgehouden in een koppel scha pen. De schapen zijn eigendom van Cees Witte van Zuidhaffel, die op 1 februari ontdekte dat verschillende dieren bijtwonden hadden. Eentje was in de staart gebeten, eentje in de poot en twee dieren moeten het zonder oor stellen. Van de dader ontbreekt elk spoor, zodat de scha de niet kan worden verhaald. Waarom wilt u wethouder worden? Van oudsher ben ik een WD-man geweest en ik ben geïnteresseerd in politiek. Als voorzitter van TVO heb ik de afgelopen vier jaar bijna alle raadsvergaderingen bijgewoond en ook namens TVO geregeld bij com missievergaderingen ingesproken. Nadat de politieke partijen vorig jaar hun advertentie voor kandi daten had geplaatst, heb ik met bestuursleden van de WD intensief gesproken en ben ik uiteindelijk als kandidaat voorgedragen. Kunt u voorzitter van TVO blijven als u wethouder wordt? Als ik dat word, zal ik het voorzitter schap van TVO moeten overdragen. Voor het wethouderschap op Texel moet je qua tijd volledig beschik baar zijn en onafhankelijk staan ten opzichte van belangenverenigingen. Waf wilt u als wethouder bereiken? Het is een containerwoord gewor den, maar ik wil me richten op com- municatie. Zowel met inwoners en ondernemers als met de eigen frac tie. Het heeft de afgelopen vier jaar geschort aan communicatie tussen fracties en het college. Als wethou der moet je er ook voor zorgen dat je op veel plaatsen aanwezig bent. Neem als voorbeeld de burgemees ter. Als er ergens iets plaatsvindt, is zij aanwezig en toont haar betrok kenheid en interesse. Met goede communicatie kun je winst behalen doordat je bij het opstellen van plannen stappen kunt overslaan. Nu is het soms zo dat een plan eerst door diverse commis sies bij de gemeente wordt opge steld en vervolgens mogen TVO of TVL erop schieten. Als je meteen samen aan nieuwe plannen begint te werken, kun je die stappen over slaan. Bovendien weten twee ook meer dan één. Of een ander voor beeld. Met één touwtje kun je een gewicht van één kilo optillen. Met twee touwtjes een gewicht van drie kilo. Voorbeelden van een goede samenwerking tussen gemeente en anderen zijn het gezamenlijk opstel len van de nieuwe richtlijnen voor het inkoop- en aanbestedingsbeleid, ideeën die de Ondernemersvereni ging van Den Burg en TVO voor het parkeerbeleid hebben opgesteld en de nauwe samenwerking tussen de bouwgroep van aannemersbedrijven en de gemeente. Als wethouder wil ik me ook richten op het behoud van het totaalbeeld van Texel, want ik maak me zorgen over het toerisme, de landbouw en de visserij. Het bijzondere van Texel is dat het een totaalbeeld van alles is. Toeristen komen niet naar Texel om óf schapen te zien, óf de boeten óf om naar het strand te gaan. Die komen voor én de schapen én de boeten én het strand. Dat moeten we behouden. Een manier om dat voor Ries Swanink uit Zuid-Eier- land is kandidaat-wethouder voor de WD. Hij heeft nog geen ervaring als raadslid of wethouder. Als voorzitter van TVO heeft hij de Texelse poli tiek de afgelopen vier jaar nauwgezet gevolgd en er ook geregeld overleg mee gehad. Daarnaast is Swanink Salva ge-coordinator op Texel voor de Verzekeraars Hulp Dienst (VHD). Hij is inmiddels her steld van het hartinfarct waar hij begin dit jaar door werd getroffen. elkaar te krijgen is de structuurvisie 2020 als leidraad te blijven zien. Hoe ziet u uw rol als wethouder bin nen het duale stelsel? Ik vind dat je er als wethouder voor moet zorgen dat je wekelijks contact hebt met je fractievoorzitter zodat je van elkaar weet waar je mee bezig bent en zaken op elkaar kunt afstemmen. Als wethouder heb je je ook te houden aan de kaders die de raad aan je stelt. Ook als zich in de raad andere stemverhoudingen voordoen, waardoor je als wethou der iets anders moet doen dan in het partijprogramma staat. Als jouw partij dan eens bij de minderheid zit, moet er begrip voor zijn dat je als wethouder iets toch anders uitvoert dan in het partijprogramma is vast gesteld. Je hebt toch te maken met een meerderheid in een democra tisch proces. Hoe ziet het ideale college eruit? Dat moet in ieder geval een college zijn dat het vertrouwen heeft van de raad. de particuliere kiezers en de Texelse ondernemers. Vertrouwen is de absolute basis voor een goed functionerend college. Wat wordt het opkomstpercentage? Ik schat 82 procent. Er spelen vele belangrijke zaken en eenieder op Texel kent zijn verantwoordelijkheid om zijn stem uit te brengen. Drie extra koopzondagen De winkels op het eiland mogen op de zondagen 19 februan en 24 en 31 december van 9.00 tot 17.00 uur geopend zijn. Gebruik makend van hun bevoegdheid naast de koopzondagen in het seizoen extra koopzondagen aan te wijzen, heb ben b en w hiertoe besloten. De ondernemersvereniging van Den Burg had om de drie extra koopzon dagen gevraagd in verband met de krokusvakantie en de drukte rond kerst en jaarwisseling. Alleen Tuin centrum Eureka in Het Noorden kan vrijstelling krijgen om op een andere zondag begin december open te zijn. Zondag 24 december is voor dit bedrijf niet geschikt omdat men sen hun kerstversieringen dan al in huis hebben.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5