Nu ineens wél groen licht voor stolp op Hogeberg Indieners bouwplan eisen forse schadevergoeding 'Gebruik elektriciteitsnet en netwerk gasleidingen' Nieuw pleidooi voor oprichting TEM tXELSh COURANT VRIJDAG 17 FEBRUARI 2006 ren mogen worden neergezet. De familie heeft daar zelfs een defini tieve vergunning voor en heeft al afspraken gemaakt met een aanne mer uit Sijbekarspel die deze schu ren moet neerzetten. Om te weten hoe dat mogelijk is, moeten we terug naar het prille begin van de kwestie. De familie kocht het huidige weinig karakte ristieke woonhuis met bouwvallige schuren in 1997, dus nog voordat het huidige college aantrad, met de bedoeling er 'iets moois' van te maken in de vorm van een stolp volgens Texels model, dus met aan gebouwd woonhuis. Daarbij zou den alle bestaande schuren worden afgebroken. Volgens de familie heeft het college het plan direct naar de prullenbak verwezen: onhaalbaar wegens totale strijdigheid met de bestemmingsregels. Op de vraag wat er dan wél mocht, werd des tijds meegedeeld dat de bestaande gebouwen volgens het overgangs recht konden worden vergroot en vernieuwd. De familie liet daarop een bouwplan maken dat keurig aan de regels voldeed, maar (juist daardoor) een schande beloofde te worden voor de Hogeberg en omge ving. Om redenen van welstand werd de bouwaanvraag dan ook door het college afgekeurd. Maar toen de familie tegen die afwijzing in beroep ging, werd de gemeente door de Alkmaarse rechtbank en ten slotte door de Raad van State om formele redenen in het ongelijk gesteld. De bouwvergunning moest dus worden afgegeven. Volgens de familie zijn de voorbereidingen voor deze monsterlijke schuren verge vorderd, omdat de hoop al was opgegeven dat het met de stolp Wat acht jaar onmogelijk was, kan nu wel. Marian Ran en echtgenoot Sjef Brügemann krijgen van de gemeente als nog alle medewerking bij het realiseren van een Texelse stolpboerderij aan het Skillepaadje op het hoogste punt van de Hogeberg. Niet alleen het gebouw zelf met een oppervlakte van 250 vierkante meter mag geheel naar wens worden gebouwd, er mag ook een kelder onder met een nog grotere oppervlakte. Een bijgebouw in de gedaan te van een royaal uitgevoerde Texelse schapenboet op een steenworp afstand is ook geen probleem meer. De familie hoeft alleen nog maar een bouwaanvraag in te dienen, zodat de artikel 19-procedure van start kan gaan. (Foto Harry de G?y nog wat zou worden. 'De aanneme heeft al het nodige werk gedaan e- zou deze maand beginnen. Als wi hem nu nog terugfluiten moet hij schadeloos worden gesteld. Onde andere daarvoor is die claim bij de gemeente ingediend'.. Discussie Ongeacht de afloop belooft de kwes tie een prikkel te worden voor dis cussie over herziening van vooral de planologische regelgeving op Texë waarvoor de gemeenteraad volledis verantwoordelijk is. De kwestie rond de stolp van Brügemann-Ran is Ir meerdere opzichten ongekend, maai staat niet alleen. Zelfs in bestem mingsplannen die nog maar net doo de raad zijn vastgesteld, staan voor schriften die belemmerend of vertra gend werken voor initiatieven waa geen redelijk mens bezwaar teger heeft en die vaak ook door het col lege zelf worden toegejuicht. Om de aanvragers in zulke gevallen te hel pen, zijn telkens kunstgrepen nodig zoals een artikel 19-procedure die veel tijd en geld kost. Daarbij kom nog het risico dat iemand in he kader van zo'n procedure bezwaa maakt, waardoor de bouw nog lan ger wordt opgehouden. De gemeen te wil de aan de orde zijnde aan passing van bestemmingsplannen aangrijpen om de voorschriften kr tisch te beoordelen op wenselijkhed en praktische toepasbaarheid. Tips van burgers die tegen mogelijk dub- euze regelgeving zijn opgelopen, zif daarbij welkom. Men kan zich via hf raadhuis wenden tot de grotendeels uit raadsleden bestaande Werkgroep Deregulering en eventueel gebrul! maken van het speciale emailadres minderregels@texel.nl. Bizar Wie denkt dat de familie nu in feestvreugde uitbarst, komt bedrogen uit, want de onaan gename verbazing is groter dan de blijdschap. 'Waarom kan het nu ineens wel? We zijn acht jaar onnodig getreiterd en aan het lijntje gehouden. In die tijd zijn de bouwkosten misschien wel ver dubbeld en hebben we enorm veel kosten gemaakt. Als de gemeente ons hierin niet tege moet komt, zien we definitief van het hele plan af en komen er op de Hogeberg een paar oerlelijke gebouwen te staan'. De familie heeft in eerste instan tie een schadevergoeding van €40.000, - geëist en vindt dat het college er dan nog heel genadig afkomt, want de bedragen die in werkelijkheid zijn uitgegeven zijn vele malen hoger. Advocaat mr. Ron Verheyen uit Utrecht heeft een claim ter grootte van €465.000,- in voor bereiding voor het geval de zaak niet alsnog wordt opgelost. Net als in de afgelopen jaren is de emotie ook nu een belangrijke drijfveer voor het handelen. Brügemann: 'Ik zou willen dat de gemeente toegeeft verkeerd bezig te zijn geweest en voortdurend belemmeringen in de weg heeft gelegd in plaats van te helpen. Als ze daarvoor hun excuus hadden aangeboden, had ik zelfs van die €40.000, - willen afzien'. Afgewezen Zover zijn ze bij de gemeente nog niet. Het college heeft de scha declaim inmiddels afgewezen, wat mogelijk leidt tot bezwaar en even tueel beroep. Ook het verzoek om kwijtschelding van bouwleges in combinatie met de aanleg van tuin- wallen als compensatie is niet geho noreerd. 'Binnen de huidige wet- en regelgeving zien wij geen mogelijk heden', staat in de betreffende brief van b en w. Wethouder Nel Eelman wijst er met klem op dat ook het college natuur lijk veel liever een mooie rietgedekte stolp ziet op het kwetsbaarste plek je van Texel dan lelijke agrarische schuren. 'Maar het probleem was steeds dat een stolp volgens het originele model niet voldoet aan de regels van het bestemmingsplan, vooral wat betreft maatvoering. Er is dus een vrijstellingsprocedure nodig, waarbij je moet afwijken van de regels en er daarbij op moet let ten dat wat je bij de een toestaat, bij een ander niet kunt weigeren'. Grondhouding Eelman zegt steeds een 'positieve grondhouding' te hebben ingeno men en telkens te hebben getracht om door ruime interpretatie van de regels toch een stolp mogelijk te maken, al zegt de familie daarvan weinig te hebben gemerkt. De stolp van 250 vierkante meter (inclusief een serre) was uiteindelijk geen pro bleem meer, maar de kelder eron der en de boet erbij leverden nog strijd op. De gemeente stond een kelder van beperkte grootte toe, recht onder het gebouw. De familie wilde een kelder die zich tot buiten het gebouw zou uitstrekken, want alleen dan zou het mogelijk zijn om n de Hogeberg. Wat betreft omvang en vorm lijkt het gebouw op de monumentale stolp aan de De kwestie is extra bizar omdat op hetzelfde terrein op de Hogeberg wél drie oerlelijke agrarische schu- De bestaande situatie: woonhuis met ter weerszijden bouwvallige agrarische schuren. er van buitenaf met de auto in te komen met behulp van een niet in het zicht komende schaarlift. Het voorstel van ambtelijke zijde om de ondergrondse garage onder de wagendeuren bereikbaar te maken toelaatbare oppervlakte aan bijge bouwen al voor een deel was opge soupeerd door de extra toegestane kelderruimte. Het college liet ten slotte toch een normale boet toe, zich beroepend op de van februari aan de wensen van de familie, maar die vindt dat deze medewerking al jaren geleden gegeven had moeten worden, omdat er intussen in de regelgeving niets wezenlijks is ver anderd. Bij navraag in het raadhuis met een hellingbaan werd door Brü gemann als 'foeilelijk' van de hand gewezen. Ook een aanvaardbaar systeem om in de kelder daglicht te krijgen via openingen buiten het gebouw was bron van onenigheid tussen ambtenaren en opdrachtge ver. De schapenboet kon er komen door deze als bijgebouw te beschou wen, maar dreigde bespottelijk klein uit te vallen, omdat de maximaal 2003 daterende beleidsnota Diverse gebouwen en Overgangsrecht. Die gaf extra mogelijkheden voor bij gebouwen als bestaande schuren worden afgebroken. De boet mag alleen gedurende de bouw van de stolp door de familie als woonruim te worden gebruikt. Bemiddeling Met dit alles was volledig voldaan blijkt dat het college er veel aan gelegen is geweest om deze sle pende kwestie uiteindelijk toch tot een goed eind te brengen. Voor de stolpkwestie bestaat veel publieke belangstelling, vooral sinds de fami lie-vorig jaar een geruchtmakende paginagrote advertentie in de Texel se Courant en het Noord-Hollands Dagblad liet zetten, waarin ze het college in krasse termen de mantel uitveegde. Nadien hebben enkele burgers zich met de zaak bemoeid in de hoop te kunnen bemiddelen en mogelijk iets te doen aan de kennelijk verziekte verhoudingen. Bij de gemeente wordt niet ont kend dat daar enig effect vanuit is gegaan, met name wat betreft de problematiek rond de kelder. De bemiddelaars vonden elkaar in de opvatting dat het onaanvaardbaar is dat een op zichzelf uitstekend plan strandt op kennelijk ondeugdelijke regelgeving. Drie 66 meter hoge windmolens voor de kust, een geleidelijke introductie van zonnepanelen op het eiland, één biomassa-instal latie voor de productie van bio brandstof, een productiestation bij Ecomare voor waterstof en alleen nog maar groene stroom afnemen. Het waren enkele idee- die directeur Kees van der Klein van Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Petten deze week opperde tijdens een lezing over het Energieplan 2030. Van der Klein was te gast bij een forumdiscussie met de politieke partijen dat de Stichting Duurzaam Texel maandagavond in de bios coop in Den Burg had belegd. Duur zaamheid was het centrale thema van de avond. Met zijn adviezen gaf de ECN-directeur opnieuw handen en voeten aan het Energieplan 2030 dat in 2001 werd gepresenteerd en waaraan sinds de verkiezingen in 2002 nauwelijks meer aandacht werd besteed. GroenLinks wil het nieuw leven inblazen. Volgens het energieplan zou Texel in 2030 vol ledig op duurzame energie moeten kunnen draaien. Van der Klein gaf het advies bij de verwezenlijking van de plannen gebruik te maken van de bestaande elektriciteits- en gasleidingennet- werken op het eiland. Met behulp van het elektriciteitsnet kan vol gens hem groene stroom worden geïmporteerd. Met het gasleidin gennetwerk zou waterstof over het eiland verspreid kunnen worden. De waterstof zou geproduceerd kun nen worden uit biomassavergisting, wind- en zonne-energie of fossiele brandstoffen. Dat laatste zou op schone wijze (met afvangst) kunnen gebeuren, zodat er geen koolstof dioxide vrijkomt. Met dat laatste speelde Van der Klein in op de plannen om bij Ecomare een water stofcentrale te realiseren. Volgens haalbaarheidsonderzoeken moet dat mogelijk zijn, maar de plannen staan op een laag pitje omdat ECN de financiering vooralsnog niet rond heeft kunnen krijgen. Volgens de ECN-directeur is het belangrijk dat het Energieplan gestoeld is op een lange-termijnvi- sie, maar van de grond komt met projecten waarvan de resultaten op korte termijn zichtbaar zijn. Hij pleitte er ook voor dat de projec ten in ieder geval veilig, schoon en betaalbaar zijn. Een combinatie van energieprojecten is volgens hem ook aan te bevelen. 'Als je het plan bijvoorbeeld met alleen biomassa vergisting zou willen realiseren, heb je het hele eiland nodig om daar voor gewassen te verbouwen. Als je het alleen met zonne-energie zou doen, heb je 50 hectare of 20.000 daken met zonnepanelen nodig. En als je het alleen met windenergie doet, zou je negen 66 meter hoge windmolens voor de kust moeten plaatsen. Je moet het dus zoeken in slimme combinaties.' Programma Kandidaat-wethouder Peter Bak ker, die namens GroenLinks aan discussie meedeed, zag veel in de adviezen van Van der Klein. Wat hem betrof, zouden ze zo in een collegeprogramma kunnen worden opgenomen. Piet Standaart (Texels Belang) herhaalde zijn twijfels over de haalbaarheid, maar wilde zich meewerkend opstellen. 'We kun nen bijvoorbeeld ook energie uit de natrium- en chloride-ionen in zee halen.' De ruigte uit bermen en slo ten zou volgens hem na behande ling met enzymen ook tegoed kun nen komen aan de papierindustrie in plaats van gewoon te worden verwerkt. Bakker blies nieuw leven in een plan om voor de realisatie van duur zame projecten een Texelse Energie Maatschappij op te richten. Dat zou een fonds moeten worden waar uit projecten worden gefinancierd. Mensen zouden, net als bij TESO, aandelen in het fonds moeten kun nen kopen. 'Dan kunnen ze delen in de winst.' Vanuit het fonds zou den onder meer kredieten verstrekt kunnen worden aan Texelaars die een duurzaam energieproject willen beginnen. De oprichting van zo'n fonds werd in 2001 ook al aan geroerd in de energieplannen van Ecofys. Bakker trok een vergelijking met het Deense eiland Samso waar met investeringen van eilandbewo ners windmolens voor de kust zijn gebouwd. Het Waddenfonds zou een rol kunnen spelen in de oprich ting van een Texelse Energie Maat schappij. Het idee werd positief ontvangen bij de vertegenwoordigers van de andere partijen, al hielden ze beleefd de boot ook enigszins af. Mana van der Spek (WD) vond het 'op zich een goed idee', Standaart zei het 'een sympathiek idee' te vinden en bij Marian Merkelbach (CDA) klonk het plan 'op zich goed'. 'Misschien kan er zo meer draagvlak worden verworven en zijn duurzame projec ten misschien wat minder lelijk als ze wat opleveren.' Tegen de bouw van windmolens leven veel bezwa ren en de plannen van de gebroe ders Smit om een biomassacentrale te bouwen hebben eveneens de nodige bezwaren opgeleverd. Frans Visman (D66) en Alfred Schaatsen- berg (PvdA) stonden positief tegen over de TEM-plannen. Windmolens De vraag van gespreksleider And rew Albers hoe de partijen tegen over windmolens in Oudeschild staan, leverde eveneens wisse lende reacties op. Schaatsehberg was faliekant tegen. Van der Spek, een fervent tegenstander van wind molens, toonde zich voor. 'Maar omdat in de bestemmingsplannen is afgesproken dat er in Oudeschild windmolens mogen zijn.' Op het moment staan er bij de passan tenhaven vier van de NUON en verderop op een van Dick Graaf. De energieleverancier presenteerde een paar jaar geleden plannen om die te vervangen door één grote windmolen op de noordpunt van de passantenhaven. Hoe het momen teel met die plannen staat, is niet bekend. Bij het CDA ligt het onder werp gevoelig. Lijsttrekker Marian Merkelbach erkende dat de fractie verdeeld is over windmolens. Zelf is ze voorstander, anderen binnen de fractie zijn tegen. Lijsttrekker Hans de Breij van BEZEM, die eveneens bij de forumdiscussie zat, maakte zich er niet druk over. 'Als ik door Duitsland rijd, zie ik gigaparken met windmolens. Ik denk niet dat de Duitse toerist er zich hier dan aan gaat storen.' Verder bleef de bij drage van De Breij aan de forum discussie beperkt tot het melden dat duurzaamheid binnen zijn partij nog geen discussie-onderwerp is geweest. De forumdiscussie verliep goed en overzichtelijk. Gespreks leider Albers hield de touwtjes in handen en zorgde ervoor dat alle sprekers om de beurt aan het woord konden komen. Zeehonden in container In verband met de grote toestroom van op te vangen zeehonden, heeft Ecomare deze week een zeecon tainer geplaatst, die is ingericht als noodopvang. Uitreiking van ondernemerspijs De prijs voor de Texelse onder nemer van 2005 wordt woens dag 8 maart uitgereikt tijdens een seminar in Cinema Texel. Op het seminar wordt het woord gevoerd door Anne-Marie Rakhorst en Ruud Koornstra. De genomineer de bedrijven zijn de Texelse bier brouwerij, Waddenhaven Texel en De Witte Engel. De Texelse ondernemerspnjs in een initiatief van Duurzaam Texel en wordt uitgereikt aan het bedrijf dat zakelijk inzicht weet te combineren met aan dacht voor mens en milieu. De jury bestaat uit oud-gedeputeerde Bob Niet eerder was de toestroom van op te vangen zeehonden bij Ecomare zó groot. Vooral de quarantaine afdeling zit helemaal vol. Momenteel heeft Ecomare 2 gewone en 21 grijze zeehonden in de opvang en zit daar mee nagenoeg op het maximum. Dieren die zelfstandig eten en geen medicijnen meer hoeven, kunnen Verburg, Jan Glaubitz van de Kame van Koophandel, Ruud Koornstrc van initiëringmaatschappij Tendris er de Texelaars Bob Bakker en Harrj de Graaf. Spreker Anne-Marie Rak horst werd in 2000 uitgeroepen tot zakenvrouw van het jaar. Zij richtte in 1994 Search op, een bedrijf de in korte tijd een naam opbouwde op het gebied van milieu, veiligheid arbeidsomstandigheden en kwaliteit De avond begint om 19.00 uur. Ni de inleidingen door beide spreken volgt een presentatie van de dn: genomineerde bedrijven. De uitrei- king van de prijs wordt voorafgegaan door het voorlezen van het juryrap port. Na afloop van de prijsuitreikiiK is er gelegenheid tot een inform» samenzijn. Meer informatie: ww» duurzaamtexel.nl. bij elkaar worden gehuisvest, maa1 dieren die net binnenkomen won den eerst enige tijd apart gehouden Deze quarantaine-voorziening is he grootste knelpunt in de opvang. Of uitkomst biedende zeecontainer eigendom van het NIOZ. Er is eer zwemgelegenheid in gemaakt 0 een plek om warm te liggen. Peiling In de uitkomst van polls heb ik met zoveel vertrouwen, dus besloten we met de gemeenteraadsverkiezingen in aantocht maar een echte opi niepeiling te houden. Als redactie schakelen we daarvoor geen duur callcentrum in, maar bellen we de mensen gewoon zelf. Hoe gaat zoiets in zijn werk? Je maakt een vragenlijstje, pakt de telefoon en toetst de nummers in aan de hand van een door de com puter gekozen lijst, zónder namen, want het is een anonieme peiling. Het was voor mij dus een verras sing wie er opnam. Een bekende? Zo met, dan verliep het gesprek meestal vlot. Gaat u stemmen? Zo ja, op wie? Heeft u vier jaar geleden gestemd? Zo ja. op wie? Korte vra gen en korte antwoorden, in theorie dan. Want meestal liep het anders en kwamen hele gesprekken op gang, die soms mets met de poli tiek van doen hadden. Zo bleek ik bijvoorbeeld Kees Zijm, loodgie ter en tevens handboogschutter, te hebben gebeld. 'Nou ik je toch spreek, zaterdag houden we in de Dennen, achter de Fonteinsnol, een handboogwedstrijd, met toestem ming van Staatsbosbeheer. Er doen wel 95 deelnemers mee. Kun je dat gelijk in de krant zetten.' Ik had te doen met die mevrouw die haar hele leven op het CDA had gestemd, maar het nu met meer wist. 'Ik lees de krant, maar ik vind het allemaal niks. Het is zó moeilijk. Ik zou op iemand willen stemmen die er echt wat van kan maken. Maar daar moet je wel de men taliteit voor hebben. Wie haalt de kastanjes uit het vuur?' Ik wenste Achter de schermen haar veel sterkte. Een Texelaar die ik goed ken, gaf de voorkeur aan D66. Maar hij hing niet op voordat hij zijn stem had toegelicht. 'Lan delijk is het niet mijn partij. Maar op Texel is Frans Visman mijn man netje. Een goeie vent, geen flauwe kul.' Een andere Texelaar: 'Ik stem altijd, maar nu zijn we op 7 maart op vakantie. Ik zou iemand kunnen machtigen, maar ik denk niet dat ik het doe. Zoals het nu gaat vind ik het allemaal maar zozo.' Een oudere mevrouw: 'Al zou ik willen, ik kan niet eens bij het stembureau komen.' Van mijn aanbod om wat te regelen wenste ze geen gebruik te maken. 'Stemt niet', kruiste ik aan. De volgende mevrouw antwoordde resoluut: 'Wat denk je, ik stem altijd PvdA. Nu dus ook.' Velen twijfelen nog. 'Ik stem altijd, maar nu heb ik er niet veel vertrouwen in. Dat komt I door alle dingen die de gemeente en de overheid ons door de strot I duwen. Misschien ga ik toch stem men, maar ik twijfel ernstig.' Som migen aarzelden en maakten alsnog een keus. 'Ik denk Texels Belang, maar... Ja, vul maar in.' Slechts een enkeling weigerde, ondanks de anonimiteit, om de voorkeur bekend te maken. Soms bleek ik een kind aan de lijn te hebben, die van stem-1 men helemaal niets begreep. 'Is je vader of moeder thuis?' Haar moe- j der spoorde me aan op te schieten. 1 'Anders branden de piepers aan.' I Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6