Woningen door misverstand te laag aangeboden HEMA Cjroen kwartsJexels in het harL, CDA en VVD komen op voor veerhaven Bijna honderd schutters bij Winteranimal COMBI of wm mxï>BroNbs j Nieuwe gesprekken gegadigden Vleugel van Ed strijkt neer op oude nest OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12053 DINSDAG 21 FEBRUARI 2006 TEXELSE® COURANT DINSDAG 21 FEBRUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Coalitiepartijen CDA en WD in de Tweede Kamer zijn bereid de mogelijkheden voor het ver plaatsen van de veerhaven in Den Helder te verruimen. Dat zeiden CDA-Kamerlid Maarten Haver kamp en WD-Kamerlid Janneke I Snijder-Hazelhoff vrijdag tijdens hun bezoek aan Texel. Een eventuele verplaatsing is momenteel een lastig onderwerp. De huidige conceptplannen voor de nieuwe PKB Waddenzee staan zee- waartse uitbreidingen van havens langs de Waddenzee niet toe. Zee- waartse aanleg ot aanpassing van veerdammen is alleen onder voor waarden mogelijk en nieuwe havens mogen er langs de Waddenzee niet worden aangelegd. Saillant detail in het verhaal is dat de nieuwe PKB voorbij gaat aan een motie die een meerderheid van de Tweede Kamer in 2002 aannam, voordat de onder handeling over de nieuwe PKB door kabinetscrises stil kwam te liggen. In die motie bepaalde de Kamer dat een zeewaartse uitbreiding van de haven in Den Helder mogelijk moet zijn, zolang het Balgzand niet wor den aangetast. Die motie is echter niet opgenomen in de concept plannen die nog tot en met woens dag ter inzage liggen. Haverkamp en Snijder-Hazel- hoff gaven aan opnieuw oog te hebben voor de problemen rond een verplaatsing. Ook de verge ten motie was ze niet ontschoten. Haverkamp: 'Er moet ruim naar de litbreidingsmogelijkheden gekeken kunnen worden, dus ook naar een eventuele verplaatsing oostwaarts.' Snijder-Hazelhoff gaf aan dat bij haar fractie eveneens een 'gewil lig oor' te vinden is. De nieuwe PKB moet nog in de Tweede Kamer worden besproken. Dat gebeurt als het kabinet de inspraakreacties heeft verwerkt in de Planologische Kernbeslissing, waarin het ruimtelijk beleid voor de Waddenzee voor de komende tien jaar wordt vastge legd. Snijder-Hazelhoff sloot niet uit dat het kabinet naar aanleiding van de reacties de mogelijkheden voor uitbreiding al op eigen initiatief laat verruimen. Vanaf Texel hebben in ieder geval de gemeente, TVO en enkele poli tieke partijen (CDA en Texels Belang) bezwaar tegen de beperkingen in de PKB laten horen. TVO bracht als eerste de vergeten motie in herinne ring. TB sluit zich in een eigen ziens wijze aan bij een gezamenlijke visie van de gemeenten Texel en Den Helder om het havengebied van Den Helder buiten het PKB-gebied te houden. 'Het belemmeren van het op termijn verplaatsen van de veerhaven in Den Helder kan grote negatieve economische gevolgen voor Texel hebben', aldus Texels Belang. Momenteel is het de bedoe ling dat een eventuele verplaatsing van de Helderse veerhaven plaats vindt in 2015 als TESO het zuster schip van de Dokter Wagemaker in de vaart neemt. Commissaris van koningin Harry Borghouts gaf de betrokken partijen vorig jaar tijdens een bezoek aan Texel het advies in 2007 de plannen echter klaar te hebben, zodat verplaatsing op de meerjarenbegroting van het rijk kan worden geplaatst. «r v. '!V rttSJSW i Zeeaquarium Bijna honderd schutters van ver- van handboogschietvereniging De enigingen uit het hele land deden Eilandschutters. Zij schoten op ver zaterdag mee aan de 'winteranimal' schillende doelen die langs een vast gestelde route in de Dennen stonden ken, wat een kleurrijk gezicht ople- opgesteld. Meer dan één schutter verde. Een verslag van de wedstnjd had zich in authentieke kledij gesto- staat op pagina 5. <Fcro Notaris verleent goedkeuring aan puntensysteem Een notaris heeft zijn goedkeu ring verleend aan de wijze waar op de gemeente gegadigden voor nieuwe woningen in de Volmolen en Den Burg West heeft geselec teerd. Dat gebeurde aan de hand van een puntensysteem dat de gemeente had opgesteld. Volgens de notaris moesten de dos siers wel worden aangevuld met enkele formulieren. Hij miste kopie- en van aanmeldingen, checklisten waarop in één oogopslag te zien is hoeveel punten iemand heeft en documenten over de status van de woning. Volgens de gemeente zijn de aanbevelingen inmiddels doorgevoerd. Het puntentellingsy steem kent zeven manieren waarop Texelaars die op de gemeentelijke wachtlijst voor een kavel staan aan punten kunnen komen. Hoe meer punten, hoe hoger de plaats op de wachtlijst. Starters die geen wonin gen achterlaten, krijgen 60 punten. Doorstromers die een huurwoning onder de vestigingsprijs achterla ten, krijgen 36 punten. Daar kun nen extra punten (6) bijkomen voor elke €22.689,- dat de achtergelaten woning onder de koopprijsgrens van €272.000,- zit. Hetzelfde geldt voor elk bedrag van €47,12 dat in mindering kan worden gebracht op de huurprijs. Mensen die minimaal drie jaar in een permanente woning hebben gewoond, krijgen 12 punten. Inge zeten van het eiland krijgen 12 pun ten en hetzelfde aantal verstrekt de gemeente aan mensen die econo misch aan het eiland verbonden zijn. De controle van de notaris heeft geen gevolgen gehad voor de selectie van de gegadigden. frniws: wj KR!i«£N^ ECKTGEEW GfiiUlTÉÉA/ VVD loopt voor KNRM De raadskandidaten van de WD maken zaterdag een 25 kilometer lange wandeltocht ten bate van de KNRM. De wandeltocht voert de kandidaten langs diverse dorpen, waar zij in contact willen komen met het electoraat. Marie-José Koevoets en lijsttrekker Gerbrand Poster, wan delaars in hart en nieren, hebben de andere kandidaten overgehaald met hen mee te lopen. Het door spon sors bijeengebrachte geld komt ten goede aan de reddingmaatschappij. De kandidaten vertrekken zaterdag om 9.00 uur vanaf de Groeneplaats en zijn herkenbaar aan de fluores cerende hesjes. Op de website van de partij (www.wdtexel.nl) zijn sinds deze week korte video-impressies van de verschillende kandidaten te Woningbouw in Oudeschild Met een inloopavond in dorpshuis 't Skiltje wordt maandag het onderzoek naar de woningbehoefte in Oude schild afgesloten. Bewoners van het dorp kregen via de dorpskrant een enquête en een aanmeldingsfor mulier waarmee zij inzicht konden geven in hun woningbehoefte in de komende tien jaar. Zo denkt een 62-jarige dorpsbewoner binnen tien jaar behoefte te hebben aan een seniorenwoning en vulden de ouders van een 10-jarige Oudeschilder in dat zij mogelijk binnen tien haar zien. Daarmee heeft de WD Texel een landelijke primeur. Wekelijks ver zorgen de kandidaten een nieuws bericht, ontwikkeld in samenwerking met Videolux. Het eerste filmpje han delt over het bezoek van minister Rita Verdonk. een starterswoning wil betrekken. Eveline Lindenbergh zal tijdens de inloopavond namens de Gemeente Texel inzage geven in de bestem mingsplannen Oudeschild, waar in goed overleg met de bevolking een voor de toekomstige bewoners aan vaardbare bouwlocatie zal worden gezocht. De bouwplaats en bouwstijl mogen geen afbreuk mogen doen aan het aanzicht van het dorp. De inloopavond begint om 20.00 uur. Jaarvergadering FNV Vrouwen De Texelse afdeling van de Vrou wenbond FNV houdt vanavond van af 20.00 uur jaarvergadering in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Voor aanvang van de verga dering is er gelegenheid producten te bekijken en te kopen van de dames van de Welfare van het Rode Kruis. Na de pauze vertoont Sytske Dijksen dia's van de natuur. Na vele omzwervingen keerde de 'vleugel van Ed' zondag terug in Question Plaza. Het instrument werd met behulp van medewer kers van De Lindeboom naar binnen gereden door Gerard Zoetelief, Hiel- ke Bruining en Frits Agter (foto). Het verhaal kon tot een einde komen doordat Ed Stiekema de €4.500,- betaalde waartoe hij door voorzie ningenrechten J.M. Vrakking werd veroordeeld. Of de 'ontvoerders' van het instrument Stiekema scha deloos zullen stellen, is vooralsnog onzeker. Het eigendom van de vleu gel wordt binnenkort overgedragen aan een daartoe op te richten stich ting. Dan worden ook zaken als transport, onderhoud en verzeke ring geregeld. Inmiddels zijn enkele aanvragen binnen voor gebruik van het instrument. Zeker is dat het bespeeld zal worden op 1 april, wanneer tijdens het Lindeboom jazzfestival Rita Reys een optreden verzorgt in Question Plaza. De gemeente en de Stichting Wonen Texel voeren deze week opnieuw verkoopgesprekken met gegadigden voor twaalf sociale koopwoningen in Den Burg West. Aanleiding is een misverstand over de prijzen. De gegadigden kregen tijdens eerdere verkoop gesprekken te lage koopprijzen te horen. Het misverstand zit hem in de zoge heten koopgarantregeiing die de Stichting Wonen Texel op de twaalf huizen wil toepassen. Met behulp van die regeling kan iemand een woning met een korting van 20 tot 33 procent op de marktconforme prijs kopen. Tijdens de verkoopgesprekken voor de kavels werd gesproken over indicatieve woningbouwprijzen van €135.000,- waarvan de koopgarant- korting nog zou moeten worden afgetrokken. De gemeente had die gegevens van ontwikkelingsmaat schappij USP Vastgoed uit Hoorn ontvangen. De uiteindelijke prijs zou rond een ton uitkomen. Later bleek echter dat bij de genoemde €135.000,- de koopprijskorting al was inbegrepen. Het euvel kwam aan het licht tij dens de informatiemiddag over de Volmolen die een week geleden werd gehouden. De marktconforme waarde van de huizen ligt enke le tienduizenden euro's hoger. De exacte waarde is nog niet bekend. De gemeente en de SWT onderhan delen daar deze week nog over. De woningen worden in eerste instantie eigendom van de Stichting Wonen Texel die ze vervolgens aan Texe laars doorverkoopt. De marktcon forme prijs blijft, zoals het er nu naar uitziet, onder de twee ton. Om de gegadigden een nieuwe kans te geven, worden woensdag en donderdag nieuwe gesprek ken met hen gevoerd. Van Andel: 'We hebben verkeerde informatie verstrekt en moeten nu de goede informatie geven, zodat de mensen daar hun keuzes op kunnen base ren.' Het verschil is onder meer van belang voor de hypotheken die de gegadigden afsluiten. De gemeente heeft bepaald dat de twaalf - op basis van het gemeen telijk puntensysteem - alsnog voor een koopgarantwoning in de Vol molen kunnen kiezen. Het gevolg daarvan is dat de toewijzing van de kavels in de oostelijke nieuwbouw wijk van Den Burg langer op zich laat wachten. De twaalf krijgen na de nieuwe gesprekken een week de tijd om te zeggen of ze alsnog voor Den Burg West in aanmerking willen komen of liever naar de Vol molen gaan. De gemeente sluit niet uit dat met mensen die zich al voor de Volmolen hebben opgegeven heroverwegingsgesprekken moeten worden gevoerd. 'Maar alles gaat op basis van de selectiecriteria die we voor het toewijzen van kavels hadden opgesteld en dat geldt ook voor de mensen die alsnog voor de Volmolen zouden kiezen', aldus een gemeentewoordvoerster. 'Er zijn gegadigden voor Den Burg West die weinig punten hebben en dus met zomaar gegadigden voor de Volmolen voorbij kunnen streven. Maar het wordt wel een hoop reken werk.' Misverstand Het misverstand kwam in de wereld nadat de gemeente informatie bij USP had opgevraagd. USP heeft de rechten voor de bouw van de twaalf huizen. De projectontwikkelaar gaf vervolgens de prijs van €135.000,- met de toevoeging dat de koopga- rantkorting er nog vanaf moest. Van Andel: 'Er was toen nog wat minder inzicht in de manier van werken van de koopgarantregeiing Maar we dragen allemaal verantwoordelijk heid en dat betekent dat we nu met de nieuwe gesprekken voor oplos singen moeten zorgen.' Het euvel kwam woensdagavond kort ter sprake bij het Politiek Café in Question Plaza. Enkele politici wekten de indruk dat de nieuwe huizen duurder waren geworden. Volgens Van Andel is dat niet waar. 'De prijzen zijn nog steeds zoals ze ooit waren, maar er zijn verkeerde bedragen genoemd.' De bouw van de Volmolen gaat komende vrijdag officieel van start. Het is nog niet bekend wanneer de bouw van Den Burg West begint. Een nieuw groot zeeaquarium is één van de blikvangers in de verbouwde Visspecialist in Oudeschild geworden. Het mag één van de grotere aquaria in Noord-Holland worden genoemd. Pagina 2 PKB Waddenzee De nieuwe PKB Waddenzee doet afbreuk aan de sociale structuren en de culturele identiteit van het Waddengebied. Dat stelt Texels Belang in een lijvig bezwaar aan het rijk. Pagina 3 Minder regels Het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied moet minder gedetail leerd, duidelijker, uniformer, een voudiger en flexibeler. Aldus de uitkomst van een bijeenkomst van de werkgroep Minder Regels. Pagina 5 Lutz Lohse Op onnavolgbare wijze heeft Lutz Lohse zondag het open Texels crosskampioenschap naar zijn hand gezet. Al in de eerste ronde van in totaal 8.520 meter liep hij zich los van Wim Opten uit Zuid-Laren. Pagina 6 Duinen in handen hoogheemraadschap Het college van hoofdingelanden van hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier besluit op 15 maart over de overname van het beheer en onderhoud van de Texelse Noordzeewaterkering. Beheer en onderhoud zijn nu nog in handen van Rijkswaterstaat, maar de bedoeling is dat deze dit per 1 juli overdoet aan het hoog heemraadschap. RWS heeft sinds 1992 al een groot aantal waterkeringen aan het hoog heemraadschap overgedaan. De Noordzeewaterkering op Texel vormt daarop een uitzondering. Ook na de overdracht blijft Rijkswaterstaat verantwoordelijk voor de instand houding van de kustlijn, al neemt het hoogheemraadschap, om prak tische redenen, ook enkele beheer- en onderhoudstaken over, zoals het onderhoud aan strandhoofden en vooroeververdedigingen. Het uit voeren van zandsuppleties blijft een taak van Rijkswaterstaat. Rijkswa terstaat vergoedt het hoogheem raadschap de eerste tien jaar een deel van de kosten voor het beheer en onderhoud en voor de taken op het gebied van de kustlijnzorg. Het hoogheemraadschap betaalt Rijks waterstaat voor de voorraad steen. Vier medewerkers van Rijkswater staat treden als gevolg van de over name in dienst van het waterschap. (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Witgoed specialis Super deBoer een zaak van vertrc Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1