PvdA SWT verkoopt honderd huizen voor nieuwbouw CDA Cf roen TmirLr JexeU in het harL, Sociale situatie kind op Texel valt tegen Bouw Volmolen officieel begonnen Bisschop Punt: 'Goed hier zelf ook een keer te zijn' I I I 11 I I HU Open huis gemeente OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12055 DINSDAG 28 FEBRUARI 2006 Itexelse^courant Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De Stichting Wonen Texel wil dit jaar beginnen met de verkoop van ongeveer honderd huizen uit haar woningenbestand. De stichting wil op die manier inkomsten ver werven om de bouw van nieuwe huizen in Den Burg mogelijk te maken. Directeur Jan van Andel maakte het voornemen bekend nadat vrijdag officieel de eerste schep voor nieuw bouwwijk de Volmolen de grond in was gegaan. De verkoop van de honderd woningen moet het voor de SWT financieel mogelijk maken onder meer in de Volmolen nieuwe woningen te bouwen. Van Andel liet weten dat de SWT momenteel een tekort van twee miljoen heeft op de 126 woningen die in de eerste fase worden gebouwd. Een deel van die woningen wordt eigendom van de SWT. Het is niet de eerste keer dat de woningstichting een deel van haar huizen verkoopt. In 1994 gingen 140 woningen in de verkoop om reserves op te bouwen. Volgens Van Andel is dat geld inmiddels op. Welke huizen voor verkoop in aan merking komen, moet nog door de Raad van Commissarissen worden vastgesteld. Volgens Van Andel is het de bedoeling dat ze in eerste nstantie aan de bewoners worden aangeboden. Als zij geen interesse hebben, zoekt de SWT naar andere mogelijke oplossingen. 'Bewoners kunnen voorlopig gewoon blijven zitten als ze een huis niet willen kopen', aldus de SWT-directeur. 'Er wordt niemand gedwongen te ver huizen.' Van Andel verwacht dat tegen de zomer duidelijk wordt, welke huizen in aanmerking komen. Texelaars die hun huurhuis willen kopen, kunnen kiezen tussen het betalen van een marktconforme prijs of het kopen van de woning via de zogeheten Koopgarantregeling. Bij dat laatste systeem kunnen mensen een kor ting van 20 tot 33 procent op de marktconforme prijs krijgen. Voor waarde is dat later bij verkoop de woning aan de SWT wordt terug- verkocht. De winst, of een eventueel verlies, wordt dan door de koper en de SWT gedeeld. Gegadigden krijgen volgens Van Andel van tevoren een technisch rapport over het huis. zodat inzich telijk wordt gemaakt welke onder houdskosten ze in de toekomst kunnen verwachten. 'Dan kan dat worden meegenomen bij de afwe gingen die voor een hypotheek wor den gemaakt.' De SWT hoopt met de verkoop de doorstromingen op de woningmarkt te bevorderen. De woningstichting is in De Cock- sdorp inmiddels begonnen met het te koop aanbieden van dertien huurwoningen aan de bewoners. De SWT hoopt daarmee ervaringen op te doen voor de komende ver koopplannen. Het is niet de bedoe ling dat alle honderd huizen meteen al dit jaar worden verkocht. 'Dat kan over meerdere jaren worden gespreid.' Tijdens de officiële start van de bouw van de 34 woningen van de BUPS sprak Van Andel de hoop uit dat de wachtlijst van woning zoekenden dit jaar voor het eerst sinds jaren kleiner wordt. 'In de tien jaar dat ik nu directeur ben bij de SWT heb ik die lijst alleen maar zijn groeien. Ik hoop op een trendbreuk, zodat de lijst aan het eind van het jaar kleiner is. Per 1 januari stonden er 735 mensen op de wachtlijst van de SWT. De bouw van de eerste 34 woningen noemde Van Andel vooralsnog een 'druppel op een gloeiende plaat'. 'Maar dan hopelijk wel een druppel die tot een sneeuw baleffect leidt.' Lees verder op pagina 3 ZMr-.f ■ii-<uit-,vi»'i'-r Bisschop Punt, temidden van diaken Fennis (links van hem), pastor Moltzer (rechts) en misdienaar Uzanne Kroon. Hoog bezoek in de rooms-katholie- ke kerk zondag, waar bisschop Jos Punt de eucharistieviering leidde. Hij deed dat op uitnodiging van de Texelse parochie en om uitdrukking te geven aan zijn verbondenheid met de katholieke gemeenschap op het eiland. 'Via pastor Ed Moltzer sijpelt er met enige regelmaat wel door wat er op Texel speelt, maar het is goed om hier ook zelf een keer te zijn.' Het was niet voor het eerst dat mon seigneur Punt het eiland bezocht. Al eerder maakte de herder van het bisdom Haarlem zijn opwachting tijdens zomerkampen van de katho lieke jeugd en ook was hij aanwezig bij het bezoek van de Géorgische president. Maar niet eerder ging hij voorin een eucharistieviering, wat de aimabele hoogwaardigheidsbekle der met zichtbaar genoegen deed. 'Haarlem, in het uiterste zuiden van het bisdom, en Texel, in het uiterste noorden, liggen ver van elkaar ver wijderd. Mijn bezoek is ook bedoeld om te laten zien dat we u niet zijn vergeten', vertelde de bisschop. In zijn kielzog waren zijn kanselier en perschef meegekomen. De kerk aan de Molenstraat die hij zondagmor gen getooid met mijter en staf bin nenschreed, was zondag voller dan gebruikelijk. Tijdens zijn preek bleek dat Punt zich had verdiept in de katholieke historie van het eiland, die terugvoert tot de achtste eeuw waarin aartsbisschop Willibrord in De Westen een kerk stichtte. 'Texel heeft een lange kerkelijke geschie denis. Ik ben blij dat op Texel nog steeds een levendige katho lieke gemeenschap bestaat. Dat is in deze tijd belangrijk.' Hij prees met name de vrijwilligers die zich inzetten voor de kerk en uitte meer 'Begrip situatie huizenprijs' De gemeente hoeft mogelijk geen heroverwegingsgesprekken met toekomstige bewoners van de Volmolen te voeren. Dat beeld komt volgens een woordvoerder van de gemeente naar voren uit gesprekken die de gemeente en de Stichting Wonen Texel vorige week met twaalf kandidaten voor twaalf woningen in Den Burg West hebben gevoerd. De gemeente en de SWT moesten met de twaalf gegadigden opnieuw om tafel omdat tijdens eerdere verkoopgesprekken te lage prij zen waren genoemd. Niet iedereen bleek even gelukkig met de situ atie, maar volgens de woordvoer der was er ook begrip. Tijdens de nieuwe gesprekken werd besproken of de gegadigden alsnog voor de woningen in Den Burg West in aan merking wilden komen of eventu eel aanspraak op nieuwbouw in de Volmolen zouden willen maken. Op basis daarvan sloot de gemeente het vorige week niet uit dat er voor de Volmolen mogelijk heroverwe- 9ingsgesprekken zouden moeten worden gevoerd. De twaalf moeten deze week laten weten waar zij voor kiezen. Volgens de gemeente bestaat de mogelijkheid dat som migen alsnog voor een appartement in de Volmolen kiezen. Lees verder op pagina 5 De sociale situatie waarin kinde ren op Texel opgroeien, is niet altijd even rooskleurig. Dat valt op te maken uit een groot lan delijke onderzoek dat het Ver- wey-Jonker Instituut in Utrecht en diverse andere belangenor ganisaties van kinderen hebben verrichten. Texel behoort tot het kwart van de gemeenten waar de sociale situaties van kinderen het minst in orde zijn. De gemeente staat op de 97ste plaats in een lijst van 467 gemeen ten die door het Verwey-Jonker vergelijking, Vlieland staat 261ste, Ameland 378ste, Schiermonnik oog 435ste en Terschelling komt speelruimte. Dat is minder dan op n Andel (woningstichting), Frank Nennings (USP) en Sjoerd Decnop (De Peyler) graven uwe woningen die komend jaar aan de Distelvlinder in de Volmolen worden gebouwd. VEKKOOfT U OOK Ntussmf De bouw van de eerste 34 huizen in de Volmolen is officieel begon nen. Voorzitter Paul Buijsman van Bouwgroep Texel, directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel, directeur Frank Nannings van USP Vastgoed en directeur Sjoerd Decnop van projektont- wikkelingsmaatschappij De Pey ler staken vrijdagmiddag geza menlijk de eerste schop in de grond. Begin maart beginnen Duin Bouw bedrijf. Zegel Bouw en Klaas Veen baas met de daadwerkelijke bouw van de eerste 34 woningen aan de nieuwe straat de Distelvlinder. De drie Texelse aannemers, allen aan gesloten bij de bouwgroep, hebben zich voor de gelegenheid in Bouw combinatie De Volmolen gecombi neerd. Wethouder Nel Eelman (grondge bied) keek na de officiële plichtple gingen terug op de hobbels die de betrokken partijen moesten nemen om tot de start van de woningbouw te komen. De gemeente besloot vorig jaar mei in zee te gaan met Bouwgroep Texel, USP, de Peyler en de SWT die zich destijds onder de naam BUPS hadden verenigd, mede omdat zij van alle kandidaten het beste konden garanderen dat de bouw van de nieuwe woningen de Texelse werkgelegenheid ten goede zou komen. Het duurde echter voordat alle par tijen met elkaar op één lijn lagen. 'Er was geen sprake van verliefd heid, het was meer een verstands huwelijk', aldus Eelman. Volgens haar kwam het meermalen voor dat één van de partijen het 'uit dreigde te maken' en moest er net als in een relatie 'hard worden gewerkt en veel worden gesproken. Maar het gezamenlijke doel was dat we die 120 huizen in de eerste fase van de Volmolen zouden bouwen.' Eind december konden uiteinde lijk de handtekeningen onder de samenwerkingsovereenkomst wor den gezet. Projectontwikkelaars USP en De Peyler waren in het spel gekomen, nadat USP in 2004 de rechten van 27 bouwkavels had verworven. De onderneming kreeg de rechten van de gemeente als tegenprestatie voor de verkoop van een stuk grond aan de Kadijksweg. Het was toen het enige stuk grond van de toe komstige nieuwbouwwijk dat niet in handen van de gemeente was. De grond was in 2000 door toen malig eigenaar N. Blokdijk aan USP verkocht. Onder aanvoering van de SWT werden de twee overkantse projectontwikkelaars vervolgens bij de ontwikkeling van de huizenbouw betrokken, zodat alle partijen geza menlijk zouden optrekken. Lees verder op pagina 5 met een 463ste plaats naar voren als één van de beste gemeenten voor kinderen. Binnen Noord-Hol land staat Texel tiende op de rang lijst van gemeente waar de sociale situaties voor kinderen het slechtst zijn. Landelijk bezien is de Gelderse gemeente Rozendaal de kindvrien delijkste gemeente, Rotterdam de kindonvriendelijkste gemeente. De cijfers leren dat Texel zijn beden kelijke plaats heeft te danken aan een relatief hoog schoolverzuim en een relatieve hoge jeugdwerkloos heid. Volgens de gegevens kent het eiland een schoolverzuim van 10,09 procent en is 4,16 van de jongeren onder de 21 jaar werkeloos. De cij fers dateren uit 2004. Op de andere eilanden ligt de jeugdwerkloosheid procentueel lager, met uitzondering van Schiermonnikoog waar het op 10,99 procent is vastgesteld. Het schoolverzuim op de andere eilan den is eveneens een stuk lager, met uitzondering van Vlieland. Daar bedraagt het 11,68 procent. Het onderzoek leert verder dat 2,82 procent van de Texelse jongeren tussen 12 en 21 jaar zich een keer voor de rechter heeft moeten ver antwoorden. Dat is iets hoger dan het gemiddelde op de andere eilan- Vlieland en Terschelling (liefst 65 vierkante meter per kind) en meer dan op Ameland en Schiermon nikoog. Lees verder op pagina 5 in het algemeen zijn zorgen over de 'ontwrichting van de samenleving', waaraan het bisschopshuis in Haar lem de nacht voorafgaand aan zijn bezoek bijna ten prooi was geval len. Onbekenden hadden, waar schijnlijk onder invloed van drank, geprobeerd brand te stichten in de woning, wat door een oplettende taxichauffeur werd verijdeld. Punt en zijn gevolg hadden na de mis in de Witte Burcht een ontmoeting met de Texelse kerkgangers en vertrok ken met de boot van 16.00 uur. KNVB-speld Bestuursleden Adrie Eelman en Jan van Beek van SV De Koog zijn vrij dagavond onderscheiden met een gouden waarderingsspeld van de KNVB. Ze kregen de speld voor hun jarenlange inzet voor de voetbalver eniging. Pagina 6 Verzetsman Jullens Luchtvaart- en Oorlogsmuseum Texel beschikt sinds vorige week over enkele persoonlijke beschei den van Albert Jullens en zijn vrouw Menje Lenting. Jullens was tijdens de Tweede Wereldoorlog belasting ambtenaar op Texel en één van de grondleggers van de Texelse afde ling van het Nationaal Steunfonds. Pagina 8 Agenten belaagd bij aanhouding Twee politieagenten kregen het even zwaar te verduren toen ze in de nacht van zaterdag op zondag in De Koog besloten op te treden tegen een vechtpartijtje. Een 36- jarige man uit Den Burg verzette zich en greep één van de agenten vast. Daarop ontstond een hand gemeen, waarbij de andere agent licht gewond raakte aan het gezicht. Omstanders schoten de agenten te hulp, waarna de kalmte terug keerde. De vechtersbaas werd aan gehouden en voor nader onderzoek vastgezet. (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: den. Ter vergelijking, in Den Helder ligt het percentage op 5,01 procent. Bijna drie op de honderd Texelse kinderen tussen de 0 en de 17 leven in een uitkeringssituatie. Achttien op de honderd kinderen worden als achterstandsleerlingen bestempeld. Op dat gebied wordt Texel alleen door Ameland (21 op de 100) over troffen. Wederom ter vergelijking, in Den Helder zijn 36 van de 100 kinderen achterstandsleerlingen. Het aantal meldingen van kinder mishandelingen is zeer klein: 0,18 procent. Het aantal tienermoeders is met 0,26 procent eveneens zeer Instituut in kaart zijn gebracht. Ter laag. Volgens het rapport is er per kind op Texel (0- tot en met 17-jari- gen) gemiddeld 36 vierkante meter Super deBoer Worer+Slaperi Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Wie zijn wij en wat doen wij voor u? Dat willen we graag laten zien op vrijdag 3 maart 2006 van 16.00-20.00 uur informeert in en voor het gemeentehuis. Tevens politieke markt in de raadzaal gericht op de komende verkiezingen. U bent van harte welkom! De gemeente leeft, informeert, reageert, bekeurt, financiert, huldigt, controleert, onderhoudt, vergunt, begroot, betaalt, verbindt, viert, graaft, plant, onderwijst, exposeert, archiveert, reageert, ontmoedigt, ontmoet, stimuleert, herdenkt. verkoopt, sloopt, bouwt ...en nog veel meert

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1