TEXELSE j COURANT 'Respect voor politiek moet weer terugkeren' 'Texelse economie naar hoger niveau brengen' Milieuprijs GroenLinks voor Opduin Wippertruck voor Kaan Raad uw raad... DINSDAG 28 FEBRUARI 2006 GroenLinks-lijsttrekker Henny Festen overhandigde eigenaar Kees van Ouden van Opduin gis gemaakt kunstwerk. Het hotel won de jaarlijkse Milieuprijs van GroenLinks. Lang hoefden ze dit jaar bij GroenLinks niet te zoeken naar een kandidaat voor de jaarlijkse Milieuprijs. Een nachtje slapen in Opduin leerde de partij dat het grandhotel in De Koog een zeer geschikte kandidaat is. Gister ochtend namen eigenaren Kees en Henriëtte den Ouden de prijs in ontvangst. Het nachtje slapen deed zich eind november voor. GroenLinks-lijst trekker Henny Festen was toen één van de deelnemers aan de bijeen komst van de Eilander Raad en bleef net als de raadsleden van de andere Waddeneilanden in Opduin 1 overnachten. 'Tijdens dat weekend kwam ik erachter dat er bij Opduin goed wordt nagedacht over duur zaamheid en milieubewustzijn. Het eerste dat opviel was dat in de I badkamer geen monoverpakkingen met shampoo lagen, maar dat er een grote flacon aan de muur hing.' Het viel Festen eveneens op dat de stoomvoorziening en de centrale verwarming op de kamer alleen werden ingeschakeld als de sleutel in een houder van de kamerdeur was gezet, dat het zwembad van onderhoudsarm roestvrijstaal was en dat er bij het ontbijt geen plas tic verpakkingen werden gebruikt. Een nader gesprek met Kees en Henriëtte den Ouden leerde Groen Links dat Opduin het gebruik van duurzame materialen en het vinden van milieubewuste oplossingen als vanzelfsprekend in de bedrijfsvoe ring beschouwt. De partij vond het prijzenswaardig dat Opduin er reke ning mee houdt midden in een nati onaal park te liggen. Festen: 'Maar het mooiste in het gesprek vond ik wel dat er werd gezegd dat Opduin absoluut geen geitenwollensokken- hotel is en dat ze er evenmin groene vingers hebben.' Dat GroenLinks hem een prijs zou overhandigen was 'wel het laat ste dat hij gedacht zou hebben', merkte Den Ouden lachend op. Hij toonde zich erkentelijk met de Milieuprijs. Hij plaatste echter kant tekeningen bij onderscheidingen en erkenningen die voor duurzaamheid of maatschappelijk verantwoord ondernemen worden uitgereikt. 'Als zoiets nu één van je speerpun ten moet worden, heb je in het verleden eigenlijk het nodige laten liggen.' Hij plaatste eveneens zijn kanttekeningen bij het gegeven dat ondernemers geld moeten betalen om erkenningen te mogen blijven voeren. 'We hebben vorige week besloten dat we gaan stoppen met het voeren van het Europees Eco- label. We betalen daar jaarlijks een forse bijdrage voor, terwijl het voor het imago niet echt van belang is en evenmin extra overnachtingen oplevert. Maar je moet er wel ladin gen papieren voor invullen.' Den Ouden liet weten dat zonder 'labels en stempels' eveneens een ver antwoord. duurzaam en milieube wust beleid kan worden gevoerd. Opduin was in 2004 één van de eerste bedrijven in Nederland die het Europees Ecolabel kregen. Het bedrijf beschikt eveneens over een Gouden Milieubarometer. Dirk Terpstra uit Den Burg is kandidaat-wethouder voor de PvdA. Hij zat voor die par tij al van 1982 tot 1998 in de gemeenteraad. Van 1990 tot 1994 was hij wethouder voor de PvdA. In het dagelijks leven is Terpstra commissaris bij onder meer de Stichting Wonen Texel en Pharos en voorzitter van de bibliotheek. Hij werkt als postbode bij TPG Post. Waarom bent u weer beschikbaar voor het wethoudersschap? Ze hadden me nodig bij de PvdA en ik vind zelf dat Texel een goed col lege van burgemeester en wethou ders verdient. Een college dat de zaken goed kan aansturen en beleid uitvoert. Ik denk dat goed te kun nen doen. Ik heb veel bestuurlijke ervaring opgedaan en ben al eens wethouder geweest, dus ik weet dat het geen sinecure is. Kunt u bestuurder bij de SWT, de bibliotheek en Pharos blijven als u wethouder wordt? Nee, dat zijn functies die ik dan zou moeten neerleggen. De gemeente controleert die organisaties en is partner in het uit te voeren beleid, dus dat kan ik dan niet allebei doen. Maar ik was niet van plan al mijn maatschappelijke functies op te geven. Het is goed als je als wet houder via andere organisaties de contacten met andere mensen kunt VERVOLG VAN PAGINA 1 Sociale situatie Opmerkelijk genoeg is er in Den Hel der (44 vierkante meter per kind) ook meer speelruimte voor kinderen dan op Texel. Onduidelijk is in hoeverre strand, duinen en bossen zijn mee gerekend. De cijfers zijn afkomstig uit bestaande databanken van onder VERVOLG VAN PAGINA 1 SWT De SWT-directeur legde en passant nog een link met de landelijke her vormingen van het huurbeleid van minister Dekker (Volkshuisvesting). Die felbekritiseerde plannen, die afgelopen week in de Tweede Kamer onder vuur lagen, moet onder meer tot doorstromingen en nieuwe soci ale woningbouw leiden. Van Andel noemde de bouw van de nieuwe woningen in de Volmolen een mooi voorbeeld van het gegeven 'dat niet alles in Den Haag hoeft te wor den geregeld, maar dat het ook lokaal kan.' Zeventig procent van de nieuwe huizen in de Volmolen wordt sociale koop- of huurwoning. meer het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het Verwey-Jonker Insti tuut en de andere organisaties willen met het rapport tekorten in de situ aties van kinderen aanwijzen, zodat gemeenten daar met lokaal beleid op in kunnen spelen. Het is voor het eerst dat de sociale situaties van kin deren landelijk in beeld zijn gebracht. VERVOLG VAN PAGINA 1 Huizenprijs De kosten daarvan liggen rond de honderdduizend euro. Het misverstand rond de wonin gen in Den Burg West was ont staan nadat de zogeheten Koop- garantkorting twee keer van de toen aangenomen marktconforme prijs was afgehaald. De potentiële kopers verkeerden daardoor in de veronderstelling dat zij ongeveer een ton voor de woningen zouden moeten betalen, maar dat moest enkele tienduizenden euro's meer zijn. De marktconforme prijs van de betreffende woningen is vastge steld op €180.000,- waarop via de Koopgarantregeling een korting van 20 tot 33 procent (€144.000,- tot €120.600,-) kan worden verkregen. De SWT verkoopt de woningen. de KNRM feliciteert orgelman Peter Kaan met zijn warmhouden. En ik neem aan dat het ook geen bezwaar zal zijn als ik bijvoorbeeld nog eens een stukje voor het clubblad van de volkstuin vereniging blijf schrijven. Wat wilt u als wethouder bereiken? Het allerbelangrijkste vind ik dat het respect voor de politiek terugkeert. Ik maak me zorgen over de mate van respect die er nu is. In gesprek ken hoor je dat mensen niet weten wat ze met de politiek aan moeten en ze volgen het minder. Het gebrek aan respect vertaalt zich ook in het werk dat de politieke partijen moeten verrichten om voldoende mensen te vinden. De status van het wethouder- en raadslidmaat schap is afgenomen, terwijl een democratie politici nodig heeft om beslissingen te kunnen nemen. Het respect kunnen we terugwinnen met de manier waarop we commu niceren. Een gemeente zorgt ervoor dat vraagstukken worden geanaly seerd en dat er opties voor oplos singen op tafel komen te liggen. Als bestuurder moet je er vervolgens voor zorgen dat er over die opties met de bevolking of kleinere spe cifiekere groepen wordt gesproken. Als je dat open aanpakt en goed de mogelijkheden op tafel ligt, kun je het respect voor de politiek terug krijgen. Het nieuwe bestemmings plan Buitengebied komt eraan, de Wet Maatschappelijke Onder steuning en de invulling van de Groeneplaats. Dat zijn belangrijke onderwerpen om goed over te com municeren. Van de Groeneplaats mis ik overigens nog steeds een goede doelstelling waarin staat wat we wel en niet met het centrum willen. Zijn er nog meer punten waar u zich op wilt richten? Ik denk dat het belangrijk is dat we oog houden voor de onderkant van de samenleving. Dat is de groep die al vaak achter het net vist. Vanuit mijn politieke ervaring weet ik dat het ook een groep is die moeilijk te vinden is, terwijl ze bij de gemeente een beroep op voorzieningen kun nen doen. Misschien kunnen we iets bedenken dat ze zich niet per se bij de gemeente hoeven te mel den, maar dat ze elders hun proble men kenbaar maken. Hoe zou u als wethouder binnen het duale stelsel met de fractie willen omgaan? Dat zal wel gaan denk ik. De kandi daten voor de fractie kunnen alle maal goed communiceren en ik kan ook goed met ze door één deur. We hoeven geen wekelijks overleg met elkaar te hebben, dat kan ook op de momenten dat het nodig is. We hebben allemaal het besef van de gescheiden verantwoordelijkheden van het raadslidmaatschap en het wethouderschap. Als ik wethouder zou worden, zal ik me bijvoorbeeld niet met de fractie moeten bemoei- Hij werd zaterdag vijftig jaar en dat ging niet ongemerkt voorbij. Met de wippertruck van de KNRM in De Koog werd Peter Kaan tot zijn verrassing 's middag thuis aan De Zes opgehaald voor een ritje door Den Burg. Daarna werd hij met de truck naar een receptie in de Witte Burcht aan de Molenstraat gereden, 's Morgens was de jarige orgelman van de KNRM ook al verrast. Toen stond Rinus Kuiper met zijn draaior gel op de stoep om een aubade te verzorgen. Hoe ziet het ideale college eruit? Dat moet een goede afspiegeling van de verkiezingsuitslag zijn. En ik denk dat het goed is dat er men sen in komen die de bestuurlijke klus kunnen klaren. De bestuurlijke kwaliteit moet hoog in het vaandel staan. Wat wordt het opkomstpercenta ge? Ik schat dat het boven de 80 pro cent komt. Dat is in tegenspraak met mijn zorgen over het gebrek aan respect, maar ik denk dat de mensen toch gestimuleerd zijn om te gaan stemmen. Waarom wilt u wethouder worden? 'Texels Belang heeft me daartoe uitgedaagd en dat komt voor mij precies op het juiste moment. Ik sta in mijn werk voor keuzes en ga de uitdaging om wethouder te wor den graag aan. Ik denk dat ik het goed kan, ben jong en ambitieus, heb op organisatorisch gebied veel ervaring, ben duidelijk en goed in het uitvoeren van beleid. Nu doe ik dat voor Agrifirm, maar na mijn opleiding aan de Hogere Agrari sche School in Leeuwarden heb ik als bedrijfskundige voor diverse bedrijven gewerkt, onder meer als export- en salesmanager, directeur en eigenaar. Mijn belangrijkste drijf veer is dat ik denk dat ik met mijn kennis en ervaring een steentje kan bijdragen aan het eiland.' U hebt geen ervahng in de gemeen tepolitiek. Is dat geen nadeel? 'De één zal zeggen dat het een nadeel is, maar ik denk een voor deel. Want je kunt ook zeggen: ik heb geen last van een verleden in de lokale politiek. Ervaring met poli tiek heb ik trouwens wel. maar dan in het bedrijfsleven. Want binnen een concern als Agrifirm, met een goeie duizend medewerkers, heerst wel een cultuur van bedrijfspoli- tiek. De afgelopen vier jaar is er in de Texelse politiek veel misgegaan, vooral omdat iedereen moest wen nen aan het duale stelsel. Zowel de raad als de wethouders. Zo is er een wig ontstaan tussen raad en college Als wethouder houd ik mij aan het raadsprogramma, dat als uitvoerend verwoord zal zijn in het collegeprogramma. Om te weten of b en w de plannen uit voeren in de geest van deze vooraf gemaakt afspraken, zal ik als wet houder vaak met mijn achterban, fractie en bestuur overleggen. Maar wel besturen met een sterke eigen verantwoordelijkheid. Als wethou der moet je die durven nemen en heldere keuzes maken. Bij Agrifirm heb ik ook minder populaire maat regelen moeten nemen, maar als je duidelijk en helder bent, dan krijg je daarvoor draagvlak. Als je maar aangeeft waar je naar toe wilt en wat de bedoeling is.' Wat wilt u als wethouder de komen de vier jaar bereiken? 'Ik wil me er onder meer sterk voor maken dat we de Texelse econo mie op een hoger niveau brengen. Een financieel gezonde gemeente is daarvoor een vereiste. Thuis leerde ik dat een broekriem veel gaatjes heeft en dat de tenng naar de nering moet worden gezet. Dat geldt ook voor de gemeente. Een gezond bedrijfsleven is van groot belang, ook voor de gemeente. Andere doelstelling is om Texel beter op de kaart te zetten. Daarvoor moeten we gezamenlijk naar buiten treden, want het valt mij op dat er de laatste tijd veel neringziekte en verdeeld heid heerst. Een grotere verdraag zaamheid dus. Daarnaast wil ik me sterk maken voor een efficiënte en oplossingsgerichte gemeentelijke organisatie. Meer servicegericht werken. Ik heb tot dusver aan de andere kant van de lijn gestaan en gemerkt dat de gemeente goed is in het vertellen wat je niet mag, maar ze moeten juist vertellen wat je wél mag. Het ja tenzij- principe, in plaats van nee, mits. Er zijn wel stappen in de goede richting gezet, maar er is nog veel te verbeteren, al verschilt dat per afdeling. En de communicatie tussen raad en col lege moet beter.' Wat kunt u als wethouder toevoegen aan de gemeentelijk organisatie? Nico Kikkert uit Den Burg is kandidaat-wethouder voor Texels Belang. De 39-jarige Texelaar is bij Agrifirm ver koopleider Akkerbouw voor de regio West, die zich uit strekt van Texel tot en met de Biesbosch en vestigings leider van Agrifirm Texel en Kolhorn. Ook is hij directeur van de Coöperatieve Aard appelbewaarplaats op Texel. Hij is een nieuwkomer in de politiek, maar ziet dat als een voordeel. Bestuurlijk is hij actief als voorzitter van de basketbalvereniging De Mareis en de PR-commissie van de landbouw. 'Ik sta met beide benen goed in de samenleving, heb samen met TB een grote achterban en een brede ervaring. Ik ben opgeleid als bedrijfskundige en heb door het land en over de hele wereld gezworven. En heb in het bednjfsleven heel veel veranderingen meegemaakt, aan passingen doorgevoerd en ben nog nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan. Ik ben iemand die zaken heel efficiënt kan laten draaien en zal daartoe allicht mogelijkheden zien. Als wethouder en als gemeen telijke organisatie moet je eikaars kwaliteiten weten te benutten. Kwa liteit is belangrijk, ook om aan de toenemende bestuurlijke eisen van hogere overheden te voldoen. Op dat gebied zijn zeker efficiencys lagen te maken, met zo mogelijk minder medewerkers. Het zou mooi zijn als een groter gemeentehuis niet nodig is. Dan snijdt het mes aan twee kanten, ledereen heeft het over deregulering en de overheid is daarin het meest voortvarend. Die delegeert taken en legt ze bij ons op het bordje. Bijvoorbeeld de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Als gemeente moet je die verant woordelijkheid nemen, goed naden ken over de invulling, maar ook de rug recht houden. Ik ben wat dat betreft heel praktisch ingesteld. De uitvoering moet kloppen.' Hoe ziet het ideale college eruit? 'Met sterke bestuurders. Gezien de inspanningen van de afgelopen vier jaar verwacht ik dat TB de grootste partij blijft. Verder zal er per par tij maximaal één zetel verschuiven. Het hangt ervan af of de Texelse gemeenschap de politiek afrekent op de afgelopen vier jaar of kijkt naar wie er de komende vier jaar komen. Als er de afgelopen vier jaar goed is gepresteerd, dan maken partijen daar graag reclame mee. Dat zie ik in deze verkiezingscam pagne maar weinig.' Wat wordt het opkomstpercenta ge? Dat wordt minimaal 72,2 procent. VERVOLG VAN PAGINA 1 Volmolen Scheidend wethouder Eelman wees erop dat met de provinciale toestem ming voor 550 nieuwe huizen in de Volmolen de bouwstenen voor een goede volkshuisvesting zijn gelegd. Ze sprak de hoop uit dat het vol gende gemeentebestuur de verdere invulling van de woningbouwmoge- lijkheden goed oppakt. De wethou der bedankte ambtenaren Marjan Nicolay, Tineke Jongeneel en Ingrid Saai voor hun inzet bij het project. Ze had ook een woord van dank voor Govert van Noort die tijdens de voor bereidende grondwerkzaamheden archeologisch onderzoek verrichtte en de mensen die de eerste schop in de grond staken. Ze waardeerde haar collega's in het college. 'Zij heb ben me telkens de steun gegeven om met dit proces bezig te blijven.' De officiële start werd bijgewoond door een grote delegatie van de Texelse aannemerij. Met een lange stoet bedrijfswagen en twee tele- kranen waren zij gezamenlijk de toe komstige wijk binnengereden. De eerste fase van de Volmolen bestaat Het drie kanonschoten gaf wethouder Nei Eelman otficieei het startschot voor de bout van de Volmolen. uit in totaal 126 woningen. Bouw combinatie De Volmolen begint in eerste instantie met de 34 woningen aan de Distelvlinder. Die 34 huizen bestaan uit 12 koopwoningen, 12 huurwoningen en 10 hoekhuizen die eveneens worden verkocht. Later begint de bouwcombinatie aan de Vuurvlinder met 18 twee-onder- eénkapwoningen die allen worden verkocht. Aan de Vuurvlinder komen eveneens twee blokken waarin in totaal 34 woon- en huurapparte- menten worden gerealiseerd. Op de koopappartementen is de zogeheten Koopgarantregeling van toepassing. Aan de Distelvlinder komen vervol gens nog dne blokken met elk tien koopwoningen waarop eveneens de Koopgarantregeling mogelijk wordt. Evenwijdig aan de Kadijksweg langs de Luzernevlinder komen tien kavels voor de vrije, sector. Voorwaarde voor de woningen die daar komen, is dat ze aan het beeldkwaliteitsplan voldoen. Projectleider Ronald Tool verwacht dat de eerste woningen aan de Distelvlinder over ongeveer een jaar kunnen worden opgeleverd. De huizen, waarvan de bouw in fases wordt verricht, zijn ontworpen door Ronno Honingh, Louis Uriot en Architektenburo Texel. De verkoop is in handen van makelaardijen Texel Vastgoed. Jan Duin. Eelman en Van Heerwaarden en TM Vastgoed. Raad uw raad... en win een vakantie VVD zamelt geld in voor KNRM Raad hoe de gemeenteraad na de verkiezingen van 7 maart is samen gesteld en win een vakantie in een luxe stacaravan op vakantiepark Het Kuierpad in Wezuperbrug. Mee doen is simpel: raad hoevee! zetels de verschillende partijen bij de aan staande verkiezingen behalen en geef deze aantallen door aan de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, 1791 CN Den Burg. Dat kan met gebruikmaking van bijgaand formulier, maar ook gewoon op een briefkaart of per e-mail (redactie@texelsecourant.nl). Winnaar is degene die het dichtst bij de werkelijke uitslag zit. leder een van achttien jaar en ouder kan meedoen, de prijswinnaar wordt bekend gemaakt tijdens de verkie zingsavond- die dinsdag 7 maart in Question Plaza wordt gehouden, direct na het bekend worden van de uitslag. De inzendingen moeten uiterlijk maandag 6 maart in ons bezit zijn. U vult dus het aantal zetels in dat de deelnemende partijen volgens u zullen behalen. Ter vergelijking hebben wij de zetelverdeling van de vorige verkiezingen (in maart 2002) erbij afgedrukt. Let op dat het totaal aantal zetels vijftien moet zijn. In de laatste kolom vult u in hoeveel procent van de tiendui zend kiesgerechtigden gaat stem men. Zorg ervoor dat u dit getal met twee cijfers achter de komma invult. Bij gelijkluidende voorspel lingen is degene die het uiteinde lijke opkomstpercentage het dichtst benadert, winnaar. De WD heeft zaterdag 670 euro voor de KNRM bij elkaar gewan deld. Lijsttrekker Gerbrand Poster en de nummers twee tot en vijf (Marie-José Koevoets, Jos de Wolf, Geert Bosscha en Frank Kingma) liepen een afstand van 27 kilometer om het geld op te halen. De groep liep van Den Burg naar Den Burg via Oudeschild, Oosterend, De Waal en De Koog. De vijf lopers werden ver gezeld door Koos van der Ploeg, de nummer acht op de WD-lijst. Texels Belang CDA WD PvdA Groen Links D66 Bezem Opkomst Uitslag 2002 4 3 3 2 2 1 0 71,10 Prognose 2006 Naam J Adres l l Postcode/Plaats l Telefoon Leeftijd:

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5