Bekendheid tot in Amerika, Japan en Nieuw-Zeeland De Witte Engel vliegt uit over de hele wereld B iajd De Koog fruit! TEXELSE g COURANT GROENTE Violen in x 'T> Wal ik Alleen in het filiaal Nikadel 19 Jeannet van Abs in de winkel in de Binnenburg: 'De Witte Engel is uitgevlogen daar eigenlijk heel weinig van. Het bedrijf is zoveel meer dan de winkel. de hele wereld, maar thuis, op Texel, weet DINSDAG 28 FEBRUARI 2006 Ooit verzorgde Jeannet van Abs cursussen poppenmaken voor huisvrouwen, waarbij ze de deelnemers thuis ontving, op boerderij De Witte Engel aan de Hoornderweg. Tegenwoordig is het gelijknamige bedrijf tot in de Verenigde Staten, Japan, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Arabische Emiraten bekend op het gebied van mode en interieurdecoratie en behoort het met 22 medewerkers bovendien tot de grotere op het eiland. Wegens haar verdiensten voor werkgelegenheid, duurzaam heid en economie {peopleplanet en profit) is De Witte Engel genomineerd voor de Texelse Ondernemersprijs 2005. De meeste Texelaars denken bij de naam De Witte Engel vooral aan de hobbywinkel in de Binnenburg. Hoewel ze blij is met die bekend heid, vindt Jeannet van Abs het lammer dat het daar bij blijft. 'De Vfitte Engel is uitgevlogen over de hele wereld, maar thuis, op Texel, weet men daar eigenlijk heel weinig van. Het bedrijf is zoveel meer dan de winkel.' De Witte Engel schreef zich op 1 januan 1990 in bij de Kamer van Koophandel en begon in hetzelfde jaar met het ontwerpen van pak ketten, waarmee hobbyisten van katoen, zijde, wollen vilt en scha penwol poppen konden maken. 'Natuurlijke materialen blijven mooi, de kleuren zijn prachtig en ze schen ken de maker en gebruiker van het product een natuurlijke warmte. Een pop gemaakt van natuurlijke mate rialen voelt warm, zacht en levend aan', promootte Van Abs destijds. Ze bereikte er tienduizenden vrou wen in vele landen mee. Als stimu lans voor de medewerkers prijken in het bedrijfspand aan het Wezenland lijstjes op deuren met daarop de landen waar groothandelsbedrijven en winkels zijn gevestigd waarmee zaken worden gedaan. Het zijn er inmiddels zevenentwintig. Buiten de meeste landen in het weste lijk, noordelijk en zuidelijk deel van Europa gaat het om Canada, de Verenigde Staten, Israël, de Ver enigde Arabische Emiraten, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, Japan en Turkije. Het assortiment is de loop der jaren flink uitgebreid. Inmiddels worden tal van artikelen op het gebied van mode en inten- eurdecoratie aangeboden en geeft het bedrijf ook boeken uit. 'Maar er is onverkort vastgehouden aan de eisen die er aan de grondstof fen worden gesteld. We laten zelf stoffen produceren die voldoen aan de door ons gestelde voorwaarden, met verantwoorde grondstoffen en productiemethoden.' De producten mogen het predikaat 'Echt Texels Product' voeren. Bruikbaarheid Naast kwaliteit staat ook 'bruikbaar heid' hoog in het vaandel van De Witte Engel. In de 'maakpakketten', waarvan er steeds weer nieuwe op de markt verschijnen, zitten alle materialen in afgepaste hoeveel heid. De klant hoeft daardoor niet stad en land af te lopen om iets bij te kopen, terwijl er na afloop ook weinig restmateriaal overblijft. Alle pakketten zijn voorzien van een handleiding, waarin stap voor stap staat uitgelegd hoe de klant te werk moet gaan. De handleidin gen zijn in het Nederlands, Duits en Engels gesteld, maar worden desgewenst ook in andere talen geleverd, waaronder Japans en Frans. Door een nieuw systeem streeft De Witte Engel naar een minimale voorraad, maar met als uitgangspunt dat er binnen één tot twee werkdagen wordt geleverd. De producten worden verzonden in gebruikte dozen, afkomstig van andere Texelse bedrijven. Er wordt niet met vulmiddelen gewerkt, de medewerkers maken de dozen 'pas' op het te verzenden aanbod. Afval wordt gescheiden, restanten wor den verwerkt of geschonken aan scholen en andere instellingen. Van Abs: 'De Witte Engel zoekt steeds naar mogelijkheden om low cost te werken. Dat zit ons in de genen.' De winkel aan de Binnenburg, die als visitekaartje voor het eigen bedrijf fungeert, maar ook producten van concurrenten verkoopt, is ingericht naar eigen ontwerp. 'Uitgangspunt is dat de winkel sfeervol moet zijn, maar niet overdreven luxe. Hiermee onderscheiden we ons van andere hobbywinkels. Met succes, want er gaat geen dag voorbij of klanten complimenteren ons met de winkel. Geregeld krijgen we te horen dat ze er een dagje voor naar Texel komen of direct van de boot even binnen wippen.' Voor de vestiging aan het Wezenland is de uitstraling minder belangrijk. Hier wordt vooral gelet op werkbaarheid. Kantoormeubilair is eenvoudig maar doeltreffend en vaak tweedehands, terwijl de maga zijnstellingen voor een groot deel zelf zijn samengesteld met gebruikt materiaal. Om het energiegebruik te temperen, gaan de lichten en de apparatuur 's avonds uit en de ther mostaat omlaag. Werkgelegenheid Met tweeëntwintig medewerkers, die samen twaalf volledige banen hebben, draagt De Witte Engel daarnaast een flinke steen bij aan de werkgelegenheid op het eiland. Relatief veel (zes) personeelsleden waren eerder langdurig werkloos of ontvingen een WAO-uitkering. Van Abs: 'Dit vraagt soms wat extra aandacht en begeleiding, maar er staat tegenover dat deze mede werkers buitengewoon gemotiveerd zijn. Komt bij dat er daardoor ook onderling veel aandacht voor elkaar is. Eventuele, beperkingen wor den geruisloos opgevangen door collega's.' Nauw wordt samenge werkt met de sociale werkplaats. 'We besteden eenvoudig werk uit en hebben in het verleden enkele malen medewerkers van De Bolder op detachenngsbasis aan het werk gehad.' Ook heeft De Witte Engel geregeld stagiaires van uiteenlo pende scholen, waaronder HBO- studenten op administratief en bedrijfskundig gebied. Een stagiaire technische bedrijfskunde onder zoekt momenteel hoe het inkoop proces kan worden verbeterd. Met het ROC in Schagen wordt bekeken in hoeverre De Witte Engel iets te bieden heeft aan Texelse leer lingen die een stageplek zoeken. Daarnaast krijgen eigen medewer kers die zich willen ontwikkelen de mogelijkheid zich te scholen. Trots is Van Abs op de overlegstruc tuur in het bedrijf. 'Elke afdeling werkt vanuit zijn eigen verantwoor delijkheid, maar altijd in samen hang met andere onderdelen. En een grote rol speelt de creatieve denktank, samengesteld uit men sen van het eigen bedrijf. Daarbij wordt vooral gewerkt vanuit het idee hoe we bestaande producten kunnen vernieuwen. De denktank werkt de ideeën uit, toetst ze en volgt de uitwerking ervan op de markt.' Verder worden geregeld cre atieve avonden gehouden, waarbij geëxperimenteerd wordt met eigen materialen. Deze avonden zijn voor alle medewerkers toegankelijk. 'Hierdoor wordt gebruik gemaakt van de eigen creatieve potentie. Dit maakt dat we trots zijn op onze producten en ons ermee verbon den voelen.' Belangrijk is volgens Van Abs ook een goede sfeer. 'Een dag niet gelachen is een dag niet geleefd. Dat zou op onze koffie pauze kunnen slaan. We willen een plezierige werkomgeving creëren, in de overtuiging dat plezier in het werk een hoofdvoorwaarde is voor succesvol ondernemen.' Resultaat De Witte Engel heeft zich sinds 1990 gestaag ontwikkeld, aanvan kelijk alleen uit de opbrengsten. Vanaf 1997 werd er geïnvesteerd in gebouwen en kreeg de winkel een eigen onderkomen. Hierdoor verbe terde het resultaat sterk. Sinds 2000 is de groei van de winkel gestabili seerd. maar nam de omzet van de rest van het bedrijf met 125 procent toe. 'Daarbij hebben we de omzet uit bijzondere projecten, zoals pro ducties voor een grootwinkelbedrijf onder private label, buiten beschou wing gelaten. Dat doen we omdat we niet zeker zijn van de continuïteit van dit soort opdrachten en om te voorkomen dat we er te afhanke lijk van worden Maar zouden we de omzet die dit voor 2004 en 2005 bracht meerekenen, dan is de omzetstijging aanmerkelijk hoger.' Hoewel het bedrijf in het vijftienjarig bestaan steeds een jaarrekening met een positief resultaat heeft kun nen presenteren, is er volgens Van Abs nog veel te verbeteren. 'Een paar jaar geleden werd duidelijk dat de organisatie bij de groei achter bleef. We hadden ons te veel bezig gehouden met het bedenken van nieuwe producten en te weinig met het resultaat. Door de kosten te bestuderen en allerlei bezuinigings maatregelen door te voeren, is dat in 2005 al een stuk beter geworden en de verwachting is dat het resultaat dit jaar weer in de pas zal lopen met de omzetstijging. Voor de toekomst willen we onderzoeken hoe het ren dement per product verder kan wor den verbeterd.' Een uitdaging is het ook meer profijt te trekken uit het eigen merk en te onderzoeken hoe er met andere Texelse bedrijven kan worden samengewerkt. Met het oog op het voortbestaan is de versterking van de directie noodzakelijk. 'Ik heb er nog steeds ontzettend veel plezier in. maar als ik straks een keer stop, moet het bedrijf wel gewoon doorgaan', aldus Van Abs, die ondanks die zorg een tevreden mens is. 'Binnen onze branche hebben we een naam verworven als vernieuwer. We zijn trots op onze marktpositie als voor loper in de markt. De Witte Engel heeft zich door haar ontwikkeling en groei gevoegd bij die Texelse bedrij ven die, ondanks de beperkingen van de eilandpositie, kans zien de wereld te veroveren.' Tekst en foto's Joop Rommets Reuze garnalen Gamba's met staart l Kilo, 60-64 stuks Reuze mergpijpen 6 Stuks 350 Gram '^at ik zeggen wou... Energie (2) Het ingezonden stuk van Henk van der Blaak over Energie in de krant van 24 februari was ons uit het hart gegrepen. Vanuit het idee dat we het hoofdstuk 'nieuwe windturbines op Texel' nu wel zo ongeveer afge sloten hadden, kregen ook wij op de avond van Duurzaam Texel sterk de indruk dat de hele (windturbine)ges chiedenis zich gaat herhalen. Peter Bakker van Groen Links rekende zich al rijk en constateerde terloops dat er nu al een meerderheid in de raad leek te zijn voor de bouw van nieuwe windturbines. Gedre ven vanuit het idee dat Texel, met het Deense Samsö als voorbeeld, zichzelf in 2030 met behulp van zelf opgewekte duurzame energie moet redden, blijven de meer dan 100 meter hoge, landschapsontsierende windmolens een onweerstaanbare aantrekkingskracht uitoefenen op deze 'duurzame' lieden. Nu is het al vaker gezegd, maar de grote troef van Texel is natuurlijk het mooie eiland, met het open weidse land schap, waar mensen van het vas teland in alle rust op adem kunnen komen. Daar de rest van Neder land in hoog tempo verstedelijkt, wordt een landschappelijk mooi eiland alleen maar aantrekkelijker en daarmee waardevoller voor het toe risme. Hoge windturbines passen daar gewoon niet in en we zouden daarover nu eens moeten ophou den. Verder vinden wij dat de lat bij het Energieplan 2030 onrealistisch hoog wordt gelegd. Vergelijking met Samsö gaat mank omdat dit eiland bijna even groot is als Texel, maar slechts een derde van het aantal inwoners telt en slechts 375.000 toeristische overnachtingen per jaar heeft (dat is gelijk aan negen dagen in het seizoen op Texel). Wij zijn sterk voor energiebesparing (bijvoorbeeld door minder lantaarnpalen in het buitengebied, of door het aantrek kelijk te maken om zonder auto naar Texel te komen) en ook voor het opwekken van duurzame ener gie op ons eiland. Maar alleen als dit gerealiseerd kan worden zonder wezenlijke aantasting van het land schap. Dit is geen NIMBY-gedach- te. Wij zijn ook tegen windturbines en andere aantastingen van het landschap in de rest van het Wad dengebied. Hoge industriële objec ten horen thuis op grootschalige industriegebieden, en daar hebben we er in Nederland voldoende van. Eenvoudig een kwestie van ruimte lijk beleid. Van ons mogen de Texelse politici zo vlak voor de verkiezingen nog wel eens wat duidelijker aange ven waar zij staan met betrekking tot bovenvermelde zaken. Blanco stemmen is ook zo onbevredigend. Landschapszorg Texel, Bernard Spaans. leggen wou.. Energie (3) In de Texelse Courant van vrijdag reageert Henk van der Blaak op het door de Stichting Duurzaam Texel (SDT) georganiseerde poli tieke debat over duurzame energie op 13 februari. Kees van der Klein van het ECN gaat in zijn inleiding in op dit vraagstuk. Als Texel in 2030 energie-onafhankelijk wil zijn, door bijvoorbeeld de inzet van biomassa, zou je de totale oppervlakte van het eiland daarvoor nodig hebben. En als Texel energie-onafhankelijk wil zijn en je vult dit in met windenergie, dan zou je negen megagrote wind turbines moeten neerzetten. Van der Klein adviseerde om veel bescheidener te beginnen met een combinatie van wind, biomassa en een kleine waterstof-infrastructuur. Dit kan mogelijk worden uitgebreid met zonne-energie en de import van groene stroom. Daarnaast moeten ook de kansen voor nieuwe werkge legenheid niet worden onderschat. Hij stelde voor de vijf bestaande (bijna afgeschreven) turbines in Oudeschild, altijd nog goed voor de stroomvoorziening van 1000 huis houdens, te vervangen door drie moderne turbines van 66 meter hoog, bijvoorbeeld op het bedrij venterrein van Oudeschild. Geen van de politieke partijen stond hier afwijzend tegenover, alleen had de PvdA moeite met de locatie. Van der Blaak spreekt zijn twijfels uit over de bijdrage van windenergie aan de nationale energievoorzie ning en haalt Jan Terlouw aan met uitspraken in een uitzending van Netwerk. Wat Van der Blaak er niet bij ver telt, is dat Terlouw in deze uitzen ding een pleidooi hield voor het opnieuw invoeren van kernenergie. Is Van der Blaak daar voorstander van? Terlouw heeft er belang bij de bijdrage van duurzame energie zo klein mogelijk voor te stellen. Elke megawatt windenergie is vol doende om de elektriciteit van 800 woningen op te wekken, waarbij kan worden opgemerkt dat de industrie het leeuwendeel van onze energie opslokt. Door GroenLinks is tijdens het debat de oprichting van een Texelse Energie Maatschappij naar voor beeld van TESO geopperd. Ook op het Deense eiland Samsö zijn de bewoners voor een groot deel zelf eigenaar van de op het eiland opgewekte duurzame energie. Dus goedkopere groene stroom voor de aandeelhouders of uitkering van dividend. De winst van de duurza me energie komt dan ten goede aan de Texelse aandeelhouders en niet aan het NUON. Niks geen kanjer project of luchtkasteel, maar pure haalbare werkelijkheid, wat elders is bewezen. Het is flauw van Van der Blaak om uit de bijdrage van Van der Klein, Terlouw en Peter Bakker te 'shop pen' om argumenten te vinden die in zijn kraam te pas komen en de rest te verzwijgen, ledereen mag zijn eigen verhaal bedenken, maar om er mee naar de krant te rennen en het als waarheid te verkondigen, gaat wel wat ver. Op de avond van de SDT heeft elke politieke par tij een bi|drage willen leveren aan een duurzame oplossing van het energieprobleem. Niet venwonder lijk, want als eiland omringd door de zee is de stijging van de zeespiegel door klimaatverandering best iets om over na te denken. Van der Blaak levert met zijn bijdrage geen enkele bijdrage aan een duurzame oplossing, het heeft meer iets van stemmingmakerij. Dus beste meneer Van der Blaak, zoek eerst eens waar de klepel hangt. GroenLinks afdeling Texel, Jaap Vlaming, voorzitter. Filet Americain 150 Gram 't.o.v. andere Lidl-filialen

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9