Onderwijs wil halt vakanties in schooltijd i Gemeente betaalt tekorten Pharos Cjroen ZwartsJexels in het hart Late bietencampagne aan het Burgerdijkje politiek lijkt gering Hoog verzuim door verlof Herstel coalitiepartijen en veel zwevende kiezers Vertrouwen in lokale texelseÜcourant Jtt lust1 TEXELS BELANG OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12056 VRIJDAG 3 MAART 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het Texels onderwijs en de gemeente willen paal en perk stellen aan de hoeveelheid extra vakanties die Texelaars buiten de i reguliere schoolvakanties om voor j hun kinderen aanvragen. De scho- len willen samen met de politieke partijen bekijken hoe de hoeveel heid kan worden ingeperkt. Dat er voor Texelse kinderen vaak 'geoorloofd verlof' wordt aange vraagd, werd deze week benadrukt door het rapport Kinderen in Tel van het Verwey-Jonker Instituut. Daaruit kwam naar voren dat Texel in 2004 een relatief hoog school verzuim van liefst tien procent bij leerplichtige kinderen van 4 tot en met 17 jaar kende. Naspeuringen van de gemeente leerden dat het overgrote deel van dat verzuim op extra vakanties tijdens schooltijd is terug te voeren. 'De gemeente heeft in 2004 371 keer melding van verzuim gehad. Daarbij moest 13 keer, dus nog geen half procent van het totaal, de leerplichtambtenaar in actie komen', aldus een woordvoerder van de gemeente. 'Van alle overige gevallen betrof het 66 keer geoor loofd verlof op de basisscholen en 292 keer verlof op het voortgezet I onderwijs.' Mede door het hoge I verzuimcijfer scoorde Texel slecht bi] de beoordeling van de sociale I situatie van kinderen op het eiland. I Volgens de woordvoerder worden er J in andere jaren eveneens veel aan vragen voor verlof ingediend. I Het verlenen van verlof tijdens I schooltijd komt op Texel veel voor vanwege de toeristenindustrie. Scholen zijn volgens de leerplicht- I wet verplicht een verzuim van maxi- I maal tien dagen toe te staan aan I kinderen van wie de ouders in de horeca of de landbouw werken. Voorwaarde is dat de ouders tij dens zowel de zomervakantie als de herfstvakantie niet van hun werk vrij kunnen krijgen. De ouders moeten een werkgeversverklaring overleg gen, maar dat is voor de meeste geen probleem, zeker niet als ze eigen baas zijn. Volgens de woordvoerder van de gemeente is het de vraag in hoe verre het hoge aantal verzuimaan- vragen acceptabel is. De scholen zijn er evenmin gelukkig mee. 'Als directie krijg je een vloed aan papie ren over je heen en je kunt er bijna met onderuit komen toestemming te verlenen', aldus rector Henk de Vries van de OSG. Hij deed gister avond tijdens een verkiezingsdebat over het onderwijs een beroep op de politieke partijen om over het hoge vakantieverzuim te praten. Hij kreeg bijval van in ieder geval het CDA en GroenLinks. 'Dit is een onderwerp waar we als gemeente een handhavende taak hebben', aldus raadslid Arthur Oosterbaan (GroenLinks). 'Dit kan echt niet.' Kandidaat-raadslid Martijn Eeiman (CDA) zei dat het hoge percen tage zijn partij zorgen baart. 'Politiek en onderwijs moeten met elkaar in gesprek om vakanties beter te spreiden.' Eelman haalde als voor beeld Ameland aan waar de school vakanties anders zijn ingedeeld. De zomervakantie is daar een week korter en de herfstvakantie een week langer, zodat ouders in die extra week met hun kroost op pad kunnen gaan. De Texelse scholen en de gemeente voelen er voor een soortgelijke con structie voor Texel in het leven te roepen. Volgens De Vries zou dan wel met de vakanties in de rest van Noord-Holland rekening moe ten worden gehouden. Als de scho len voor ouders meer gelegenheid voor vakanties creëren, hoeven ze verzuim minder snel geoorloofd te verklaren. De maand januari werd genoemd als een mogelijk geschikt moment om via spreiding een extra week vakantie in te bouwen. Marlijn Smit de Oost kaap Nog niet eerder rooiden loonwerkers Jan-Pieter Waar menig boer in deze tijd aan zaaien begint te denken, werden gisteren op een akker langs het Bur gerdijkje nog suikerbieten gerooid. Normaal gesproken is die klus in november wel geklaard, maar de grond was in het najaar dermate zompig dat de rooimachine tot de assen in de blubber wegzakte. Een maand of drie, vier later is de grond voldoende opgedroogd om de rooi machine van de gebroeders Jan- Pieter en Martijn Smit van het gelijk namige loonbedrijf aan de Oostkaap te kunnen dragen en lukte het wél om de bieten uit de grond te krijgen. Inspectie ter plaatse leerde dat de bieten (zie inzet) ogenschijnlijk niet hebben geleden onder de vorst en de nattigheid. 'Klokgaaf', constate ren de gebroeders. Probleem voor eigenaar Reijer Keijser was wel dat de suikerbietencampagne al lang en breed achter de rug is. Toch wist hij een koper te vinden voor de oogst, in de hoedanigheid van Jan Veeger uit Den Hoorn, die de bieten aan de schapen zal voeren. Meeste eenden vijver gevangen Medewerkers van de gemeente hebben het merendeel van de ganzen en tamme eenden uit de eendenvijver aan de Elemert in Den Burg te pakken. De dieren moeten sinds vorige week zijn opgehokt, maar ze lieten zich niet zomaar vangen. Volgens een woordvoerder weten twee tamme eenden de dans tot nu toe te ontspringen. Drie ande re tamme eenden en drie ganzen zijn gevangen en tijdelijk elders in overdekte ruimte van de gemeente ondergebracht. 'Het waren er niet eens zoveel.' Bij de twee overgeble ven eenden wordt rustig bekeken hoe ze het beste gevangen kun nen worden. 'Ze zijn al een beetje schrikkerig en we moeten ze niet bang gaan maken.' De woordvoerder sluit niet uit dat de gemeente de eenden en de ganzen laat vaccineren tegen een moge lijke besmetting met het H5N1-virus dat de vogelgriep kan veroorzaken. Naar verwachting komt het vaccin binnenkort op de markt. Lees verder op pagina 5 De kiezer lijkt vooralsnog niet veel vertrouwen te hebben in de lokale politiek. Veel Texelaars weten (nog) niet op welke partij ze gaan stemmen. Hoewel het aantal zwevende kiezers de afge lopen weken is gedaald, weet nog steeds ruim 40 procent van de kiesgerechtigden niet op wie ze gaan stemmen. Bovendien weet een aanzienlijk deel (12,7 pro cent) nog niet of de gang naar de stembus dinsdag 7 maart wordt gemaakt. Dat blijkt uit de meest recente steekproef van de Texel se Courant. JJe» percentage zwevende kiezers komt leze week uit op 41,6 procent. De laatste van drie opiniepeilin gen die deze krant in de afgelo pen zes weken hield, gaf weer een aanzienlijke hoeveelheid informatie. Deze week werden 203 kiesgerech tigden anoniem ondervraagd over wn stemgedrag. Daarmee kan fleze peiling als een representatieve steekproef worden beschouwd. Zes Weken geleden bedroeg het aantal zwevende kiezers ruim 58 procent, j Nu, in de week voor de gemeente- I raadsverkiezingen, is dat percen tage teruggelopen tot 41,6 procent. Uit opmerkingen van responden ten blijkt dat het vertrouwen in de lokale politiek gering is. 'Er zit niet veel bij dat me aanspreekt' of 'de perfecte combinatie is er niet' zijn veel gehoorde kreten. Verder blijkt dat kiezers de indruk hebben dat veel politici niet verder komen dan mooie beloftes. 'Vaak valt het ach teraf toch tegen', aldus een van de geënquêteerden, terwijl een ander het idee heeft dat er drie jaar niks gebeurt en dat pas rond de verkie zingstijd serieus naar de burgers wordt geluisterd. Verder blijkt dat veel kiezers zich pas op het laatste moment oriënteren. Een deel beslist pas in het stemhokje wat het wordt, terwijl anderen aangeven (pas) deze week de kranten er op na te slaan om meer te weten te komen over de standpunten van partijen. Blijkbaar hebben de diverse partijen hun potentiële raadsleden onvol doende geprofileerd, want veel kie zers zijn nauwelijks op de hoogte van de kandidaten op de verschil lende lijsten, terwijl lokaal juist grote waarde wordt gehecht aan de 'pop petjes' en wellicht minder aan de inhoud van het partijprogramma. Opvallend is verder dat 12,7 pro cent van de kiezers aangeeft nog niet te weten of zij gaan stemmen. Belangrijkste reden is dat het aan bod niet (voldoende) aanspreekt en dat daarom misschien geen gebruik zal worden gemaakt van het stem recht. Het opkomstpercentage komt bij de derde pteiling uit op 76,3 pro cent en is daarmee na een lichte zetelverdeling over drie pellingen CDA WD PvdA D66 BEZEM Het resultaat over drie peilingen zou leiden tot bovenstaande zetelverdeling, waarbij Texels Belang verliest en de PvdA er een zetel bijkrijgt. WD en GroenLinks komen in aanmerking voor een restzetel. stijging in de vorige ondervraging (82,8 procent), ongeveer terug op het niveau van zes weken geleden. Het aantal geldige uitgebrachte 'stemmen' door de geënquêteerden laat een opmerkelijke verschuiving in het stemgedrag zich ten opzichte van twee weken geleden. Zo her stelt het CDA zich en wordt de zetel die twee weken geleden werd ver loren weer teruggewonnen De WD zit nog steeds in de lift en komt in de laatste peiling uit op drie (vol ledige) zetels. Texels Belang is weer iets populairder, maar verliest wel een zetel ten opzichte van 2002. Het CDA zou er in dat vergelijk een zetel bij krijgen en de WD blijft stabiel op drie, De PvdA blijft in alledrie de peilingen stabiel op drie zetels en wint er één ten opzichte van 2002. Opmerkelijk is de val die GroenLinks maakt. Terwijl de partij twee weken geleden nog behoorlijk in de lift zat en zelfs naar vier zetels groeide, blijft er daar deze week nog maar één van over, een halvering ten opzichte van 2002, toen Groen Links nog twee zetels haalde. D66 is terug op de kaart en zou net als vier jaar geleden uitkomen op één zetel. BEZEM, dat in de laatste peiling slechts één stem behaalde, heeft nog een lange weg te gaan naar het rode pluche. Verandering Als het resultaat van de drie steek proeven tezamen (uitgaande van het aantal geldige stemmen en dus de zwevende kiezers buiten beschou wing gelaten) wordt vertaald naar een zetelverdeling, blijken er ten opzichte van 2002 geen opzien barende verschuivingen plaats te vinden. Lees verder op pagina 5 De gemeente neemt het grootste deel van de tekorten die Pharos vorig jaar heeft opgebouwd voor haar rekening. Van de overschrij ding van in totaal €135.342,- komt €111.700,- ten laste van de post Onvoorzien van de gemeente. De overige €23.642,- moet het bestuur van de brede welzijns- stichting zelf wegwerken. Dat heeft de gemeenteraad dins dagavond besloten op voorstel van Texels Belang D66 stemde als eni ge tegen. Door het grootste deel van de opgebouwde tekorten door de gemeente te laten betalen, wil de raad Pharos de kans geven met een schone lei een nieuw begin te maken. Piet Standaart (Texels Belang) noemde het 'in- en intriest' dat Pharos in haar eerste bestaansjaar al tekorten had opgebouwd, maar stelde dat de brede welzijnsorga nisatie verder moet kunnen gaan. Hij kon zich niet aan de indruk ont trekken dat de gemeente met de oprichting van Pharos 'misschien teveel op de muziek vooruit was gelopen.' De brede welzijnsstichting werd begin vong jaar opgericht met het oog op de komst van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. De invoering daarvan is echter in Den Haag al een paar keer uitge steld. Bij de andere partijen leefden eveneens het gevoel dat Corbis Plus- en de Stichting Wonen Texel (SWT) de kans moeten krijgen het 'oude Pharos' tot een 'nieuw Pharos' om te bouwen zonder de financiële last van 2005. Beide organisaties zijn van plan de brede welzijnsstichting te veranderen in een soort werk maatschappij die onder hun vleu gels valt. De politieke partijen zijn gecharmeerd van dat plan. Frans Rechter wijst vonnis in kwestie schutters Er komt geen nieuwe bemidde lingspoging in het geschil tussen de Stichting Sportschutters en de Texelse Scherpschutters. Dit omdat er niet voldoende basis voor een vruchtbare mediation.was. Gevolg hiervan is dat de rechter vonnis zal wijzen in het kort geding dat is aan gespannen door de Scherpschut ters, die vindt dat de huur die de Sportschutters voor de schiettunnel vraagt veel te hoog is. Visman (D66) kantte zich als eni ge tegen het kwijtschelden van de tekorten. Hij vond dat de gemeente Pharos een lening in plaats van een 'schenking' zou moeten verstrek ken. 'Er is teveel geld uitgegeven en dat wordt nu gehonoreerd. Dat is onvoorstelbaar.' Volgens Visman is er sprake geweest van mismanage ment. Hij wees erop dat de Raad van Commissarissen gezien moet hebben dat er teveel geld werd uit gegeven. Henny Festen (GroenLinks) vond de term mismanagement te kort door de bocht. 'De aanschaf van inventaris kun je geen mismanage ment noemen.' Marian Merkelbach (CDA) en Maria van der Spek (WD) vonden het niet handig om Pharos de tekorten met een gemeentelijke lening te laten aflossen, omdat dat 'een vestzak-broekzakverhaal' zou worden. De gemeente is op het moment nog de enige subsidiever strekker van Pharos. Merkelbach: 'Je moet het verleden niet op de exploitatie laten drukken.' Failliet Visman liet zich niet door zijn raads- collegae overhalen alsnog met het initiatiefvoorstel van Texels Belang in te stemmen. Lees verder op pagina 5 Veerman brengt bezoek aan Texel Minister Cees Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit brengt woensdag 19 april een bezoek aan Texel. De bewinds man, die is uitgenodigd door het CDA, komt praten over de moge lijke werelderfgoedstatus voor de Waddenzee. 'Hij heeft ooit gezegd dat hij daar voor desnoods de boer op wilde gaan en daarom hebben we hem uitgenodigd langs te komen', vertelt Marian Merkelbach van het CDA. Veerman deed de uitspraak tijdens de internationale Waddenzeecon ferentie die begin november op Schiermonnikoog werd gehouden. Door de weerstand werden toen nog geen definitieve besluiten over de erfgoednominatie genomen. Lees verder naar pagina 6 Kampeerboeren Een 'reëel agrarisch bedrijf' met een toekomst die er 'perspectiefvol' uitziet. Dat zijn in grote lijnen de kwalificaties waar boerenbedrijven op Texel in de toekomst aan moeten voldoen om in aanmerking te blijven komen voor het kamperen bij de boer. Om te bepalen of een boer aan de kwalificaties voldoet, wordt het bedrijf getoetst aan de zogehe ten leidraad omgevingsbeleid van de provincie. Pagina 5 m Strandhuisjes Een plan van GroenLinks en de PvdA om meer variëteit in de strandhuis jes aan te brengen, heeft het tijdens de raadsvergadering niet gered. Het ging de andere partijen iets te vlug om bij voorbaat al de regels voor strandhuisjes te versoepelen, terwijl er nog volop over de nieuwe strand- nota wordt gediscussieerd. Pagina 9 Voetbalwedstrijd tussen politici en meiden Texel'94 Het hoofdveld van Texel'94 aan de Haffelderweg fungeert zater dagmiddag als strijdperk voor een voetbalwedstrijd tussen het MA1-meidenteam van Texel'94 en een gezelschap leden van de gemeenteraad en het college van b en w. De wedstrijd is een initiatief van de jeugdcommissie van Texel'94, die de gemeentebestuurders vorige maand een uitnodiging stuurde. Daarin trok voorzitter Henk Hilstra een verge lijking tussen voetbal en politiek. 'Moeilijke en mooie momenten, patstellingen, nederlagen en over winningen wisselden elkaar af', in vier jaren die 'soms stormachtig' waren, aldus Hilstra. Het doel van de wedstnjd is volgens hem niet de overwinning, 'maar om je op een gezonde, sociale en sportieve manier met elkaar in te zetten voor een gemeenschappelijk doel en met elkaar hier ook heel veel plezier aan te beleven'. Reden om juist tegen een meidenteam te spelen is volgens Hilstra dat de aanwas van meisjes bij Texel-'94 en de andere Texelse clubs 'explosief' is gegroeid. 'Lan delijk zit Texel inmiddels ver boven het gemiddelde. De doelstelling van vier jaar geleden van veel politieke partijen om meer kinderen/mensen te laten sporten, is op dit onderdeel dus geslaagd.' Daarbij vormt het vinden van voldoende begeleiding een probleem en pleit Hilstra boven dien voor meer trainings- en speel- capaciteit, bijvoorbeeld in de vorm van een vierde veld voor Texel'94. Het MA1-meidenteam van Texel'94 bestaat uit speelsters van tussen de zestien en twintig jaar, die onder leiding van Ruud Nooij al jaren met elkaar spelen. Omdat het voor de politici moeilijk bleek een elftal te for meren, is besloten met zeven tegen zeven te spelen. Wie er de eer van raad en b en w zullen verdedigen, is nog even de vraag. Raadsgnffier en teammanager Marit de Porto had gisteren toezeggingen binnen van wethouder Corry Heijne, raadsleden Manan Merkelbach, Roelie Bakker, Eric Hercules en Arthur Oosterbaan en notuliste Erie Zandee. Zelf was ze bereid reservespeler te zijn. De wedstrijd begint om 16.00 uur en duurt twee keer vijftien minuten. Toeschouwers zijn welkom. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1