1 Strenger regime voor kamperen bij de boer r 'Onmacht burger 'Stil zitten doe je terugdringen' in stoel tandarts' TEXELSE J COURANT Nieuwe criteria over paar jaar van kracht Duaal, maar ik kijk niet om Live verkiezingsavond VRIJDAG 3 MAART 2006 Een 'reëel agrarisch bedrijf' met een toekomst die er 'perspec tiefvol' uitziet. Dat zijn in grote lijnen de kwalificaties waar boe renbedrijven op Texel in de toe komst aan moeten voldoen om in aanmerking te blijven komen voor het kamperen bij de boer. Om te bepalen of een boer aan de kwalificaties voldoet, wordt het bedrijf getoetst aan de zogeheten leidraad omgevingsbeleid van de provincie. De politieke partijen waren het dins dagavond tijdens de raadsvergade ring vrij snel met elkaar eens over de nieuwe criteria. In de praktijk komt het erop neer dat ongeveer eenderde van de huidige vergun ninghouders (zo'n vijfentwintig) over een paar jaar geen kampeerboer mag zijn. De nieuwe strengere cri teria moeten ervoor zorgen dat met name boeren die actief grotere delen van het Texels landschap in stand houden als 'steuntje in de rug' toeristen op het erf mogen laten kamperen. De criteria voor kampeerboeren :ijn geruime tijd een heet hangijzer geweest. Tot nu toe kon iemand al in aanmerking komen als er sprake was van minimaal 10 Standaard Bedrijfseenheden (SBE), maar dat bleek in de praktijk een te lage nor- menng te zijn. Ook de zogeheten hobbyboeren konden gemakkelijk aan een vergunning komen. Aan de andere kant kwamen Texelaars voor wie het boer zijn wel het hoofdbe roep is op de wachtlijst terecht. De politieke partijen besloten tij dens de raadsvergadering dat het aantal NGE's (Nederlandse grootte eenheden, sinds een paar jaar de opvolger van de Standaard Bedrijfs eenheden) geen leidend criterium mogen zijn. Tijdens de raadscom missie Grondgebied van januari hadden de partijen nog langdurig met elkaar gestoeid over die vraag, waarna Jan Koolhof (CDA) uiteinde lijk had voorgesteld dat er een norm van minimaal 24 NGE's zou moe ten worden gehanteerd. Een paar rekensommen leerden de voorstan ders dat dat in de praktijk echter raar zou uitpakken. 'Iemand met een hectare coniferen zou dan aan de normen voldoen, terwijl iemand met forse weiden en schapen er niet aan zou voldoen. Dat klopt niet', aldus Arthur Oosterbaan (Groen- Lmks). Alfred Schaatsenberg (PvdA) sloot zich daarbij aan. Ook Koolhof leek het verstandiger de NGE's niet als leidend ctiterium te beschou wen. Het aantal NGE's als maatgevende factor verdween naar de achter grond, nadat vertegenwoordigers van de kampeerboeren nog eens met de gemeente hadden gespro ken. Wethouder Nel Eelman (grond gebied) toonde zich gelukkig dat de hoeveelheid NGE's niet leidend is geworden. 'Dan hadden we dezelf de nare discussies als bij de SBE gekregen. Voorlopig heerst er nu rust en stabiliteit in het dossier kam peerboeren.' Eelman liet, na een discussie met Maria van der Spek (WD), weten dat de NGE's nog wel aan de orde kunnen komen als de gemeente een bedrijf toetst aan de provinci ale leidraad omgevingsbeleid. 'Maar dan zal het niet leidend zijn. Je kunt niet met een bundertje conife ren volstaan.' De wethouder deed Koolhof de toezegging dat kleinere Texelse boeren binnen de nieuwe criteria eveneens een volwaardige plek krijgen. De CDA-fractievoor- zitter had daar eerder met klem op aangedrongen. Hij vreesde dat alleen de grotere boerenbedrijven voor kamperen in aanmerking zou den komen. Bepalen Bij het bepalen wie in aanmerking komt, wordt volgens de nieuwe cri teria onder meer gekeken naar het bouwplan van een bedrijf, de meitel ling van het CBS en drie referehtie- jaren. Indien nodig kan een accoun tantsverklaring er als scherprechter bij worden gehaald, maar dat ging in de ogen van sommige partijen te ver. De gemeente toetst per bedrijf afzonderlijk of het aan de leidraad voldoet. De nieuwe criteria worden niet met een van kracht. Ze moeten eerst in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied worden opgenomen. Als dat van kracht wordt, worden alle bestaande vergunningen aan de nieuwe criteria getoetst. Voor de boeren die dan buiten de boot vallen, geldt een overgangsregeling van drie jaar. In die drie jaar kunnen zij de gedane investeringen nog terugverdienen en het kamperen afbouwen. Het eerste overgangsjaar gaat in in het eerste volle kalender jaar dat het nieuwe bestemmings plan Buitengebied van kracht is. 'Dus stel dat het op 3 januari 2009 van kracht zou worden, dan zou het eerste overgangsjaar in 2010 ingaan', aldus een woordvoerder van de gemeente. Permanent Een motie van Frans Visman (D66) om het aantal kampeerbedden bij de boer permanent tot 2250 uit te breiden, kreeg geen steun van de andere partijen. Zij zagen er geen brood in om de 250 extra bedden, die vorig jaar november tijdelijk wer den uitgegeven om de wachtlijst weg te werken, een permanente status te geven. Volgens Visman zou dat een hoop administratieve rompslomp bij de gemeente sche len. Wethouder Eelman verwachtte dat dat zou meevallen. Ze erkende dat het wel een tijd kan duren voordat de 250 tijdelijke kampeerplaatsen weer terug bij de gemeente zijn. De gemeente is inmiddels bezig met de uitgifte van de tijdelijke slaapplaat sen. Schaatsenberg sloot niet uit dat de PvdA in de toekomst alsnog akkoord gaat met een verhoging van de huidige 2000 bedden naar 2250. Volgens hem kan het nuttig zijn als het aantal gewone kampeer plaatsen blijft afnemen. Het aantal kampeerbedden bij de boer bedroeg geruime tijd maximaal 1600 stuks. Een paar jaar geleden werd de hoeveelheid bij het vast stellen van de nieuwe nota toerisme naar 2000 verhoogd. Het maximum aantal per boerderij steeg toen van acht naar tien. VERVOLG VAN PAGINA 1 Pharos 'Bij het bankwezen kun je ook niet aankomen met het verzoek om een schenking als het even is misge gaan. Dan ga je gewoon failliet. Als het nu over een paar jaar weêr mis gaat, wordt er gezegd "doe maar een beroep op de gemeente, want het wordt wel weer geschonken".' Volgens Visman ging het 'vestzak- broekzakverhaal' niet op, omdat Pharos in de toekomst mogelijk meer subsidieverstrekkers dan alleen de gemeente heeft. Gerard Weijers (CDA) stemde in met de kwijtschelding, maar wees er op persoonlijke titel op moeite me', het besluit te hebben omdat de gemeente tegelijkertijd bezig is met bezuinigen. Eric Hercules (PvdA) stoorde zich eraan dat het college weinig had gedaan om oplossingen voor de problemen rond Pharos te vinden. Het plan om Pharos bij de SWT en Corbis Plus onder te bren gen, is afkomstig van SWT-direc- teur en Pharos-commissaris Jan van Andel De raad stemde ermee in dat Pha ros voor de uitvoering van het peu- terspeelzaalwerk en het jeugd- en jongerenwerk dit jaar over een gemeentelijk budget van in totaal €288.868,- beschikt. Dat was overi gens al bij de begrotingsvergadering in oktober vastgesteld. Dinsdag avond besloot de raad op advies van burgemeester Joke Geldorp een extra bedrag van €30.000,- voor de dorpssteunpunten beschikbaar te stellen. Volgens de burgemeester VERVOLG VAN PAGINA 1 Politiek 0 zou een zetel ver liezen en uitkomen op drie, het CDA blijft op drie zetels, de PvdA wint een zetel en komt uit op drie, D66 blijft op één zetel en WD en GroenLinks krijgen er beide twee en maken kans op een restzetel. Hoogstwaarschijnlijk gaat die in dat geval naar GroenLinks, omdat deze partij een lijstverbinding is aange gaan met de PvdA. BEZEM haalt de kiesdrempel met. In hoeverre de zwevende kiezers voor veranderin gen zorgen, zal dinsdag blijken. Overigens is er een afwijkende dag gekozen voor de gemeenteraads verkiezingen. Normaal zijn die op woensdag. In verband met de voor Gewas en Arbeid is gekozen voor een verplaatsing naar dinsdag 7 maart. Texel heeft elf stembureaus, die zijn geopend van 7.30 tot 21.00 uur. Dit jaar mag voor het eerst bij een stembureau naar keuze worden gestemd. De oproepingskaart is vervangen door een stempas, die aantoont dat de betreffende persoon stemgerech tigd is. Kiesgerechtigden dienen ook een legitimatiebewijs mee te nemen naar het stembureau, want daar kan om gevraagd worden. De uitslag van de verkiezingen wordt dinsdagavond live gepresenteerd tijdens een openbare bijeenkomst in Question Plaza. Vanaf 20.00 uur zijn er onder meer interviews en vanaf 21.00 uur worden de eerste uitsla gen van de stembureaus bekend gemaakt. Elders in deze krant een overzicht van de standpunten van de zeven deelnemende partijen. I 30 Jxnuari In de laatste peiling maakt GroenLinks een opmerkelijke val. De partij keldert v, een zetel ten opzichte van twee weken geleden. WC HÉBBEN HET GOEjJ 6 PP PIN tIElDEttiir BNT00M GOES 03-03- J.00T had anders het risico bestaan dat later in het jaar op het budget voor de dorpssteunpunten een tekort zou ontstaan. De €111.700,- komt ten laste van de post Onvoorzien van 2006. Bij de vaststelling van de Voor jaarsnota moet extra geld voor die post worden gevonden, omdat die inhoud daarvan door de hulp aan Pharis onder de ondergrens zakt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Eenden Pluimvee mag in Nederland wor den gevaccineerd. Als de eenden en ganzen zijn ingeënt, kunnen ze weer terug de vijver in. Het verzoek van de gemeente om de dieren die nu nog in de vijver vertoeven, veelal meeuwen en half wilde eenden, niet te voeren, blijkt niet geheel aan te slaan. Ondanks de borden zijn de dieren meermalen gevoerd. De gemeente vindt dat jam mer. 'Het frustreert onze werkzaam heden en we hebben die borden daar ook neergezet om mensen een beetje uit de buurt van de eenden te houden.' Het griepvirus kan van dier op mens worden overgedragen. Tot nu toe is de ziekte overigens nog niet in Nederland vastgesteld. Amerikanen zoeken voorzaten op Texel De familie Ringle uit Denver, Cola- rado is op zoek naar verre familie leden die mogelijk op Texel wonen. Daartoe bezoekt de familie rond 1 juni het eiland. Ruth Ringle is een nakomeling van Jan Cornelissen (Cornelis Jansen), die omstreeks 1600 op Texel werd geboren en in 1616 naar Nieuw Amsterdam (later New York) emigreerde. Daar trouw de hij met Annette Albers en kregen zij tien kinderen. Mensen die weten of er nog nazaten van deze Jan Cornelissen op het eiland wonen, of over nadere informatie beschikken, kunnen contact opnemen met de Ruth Ringle. 2756 S.Harrisonstreet. Denver Colorado 80210, USA (tel. 001-3037539625) of met hun vriend Henk Heerlien via e-mailadres heerlien@xs4all.nl. Speelruimte In het verhaal over de sociale situ atie van kinderen op Texel is een storend foutje gesloten. Abusievelijk is dinsdag gemeld dat er per kind (0 tot en met 17 jaar) 36 vierkante meter speelruimte zou zijn. Daar had moeten staan dat er op Texel gemiddeld 36 kinderen per hectare speelruimte zijn. Piet Standaart uit Den Burg is lijsttrekker voor Texels Belang. Vier jaar geleden stapte hij in de gemeentepo litiek. Hij manifesteerde zich als een gedreven en kritisch raadslid, die per week zo'n 25 tot 30 uur in het raadswerk steekt. Hij kwam een paar keer hard in aanvaring met de burgemeester. Waarom bent u in de politiek 'Ik werd gevraagd nadat ik me nogal kritisch had uitgelaten over onder meer het gemeentehuis en de haven. Mijn werk zat erop en ik heb een hekel aan geraniums, dus wilde er niet achter gaan zitten. Ik wil graag een bijdrage leveren aan de Texelse gemeenschap en er waren drie partijen die toen vonden dat ik dat kon. Ik heb gekozen voor Texels Belang, ook omdat mijn vader één van de oprichters is geweest. Is het raadswerk u meegevallen? 'Het is meer werk dan ik had gedacht. Je moet je goed in de zaken verdiepen. Want als je ergens iets over wilt zeggen, dan moet je weten waar het over gaat. Als je je taak als fractievoorzitter goed wilt doen, dan is het bijna een fulltime baan.' Wat heeft u bereikt in de afgelopen vier jaar? 'Bij de gemeente geldt de weg van de geleidelijkheid. Maar we heb ben bijvoorbeeld bereikt dat er een programmatisch handhavingsbe leid is gekomen. De uitvoering is nog niet helemaal wat we zouden willen, maar de stap is gemaakt. Uiteindelijk zullen we komen tot een vriendelijker handhavingbeleid, waarbij de raad prioriteiten stelt. En we hebben het initiatief genomen om de bouw van het gemeentehuis te bevriezen. Als we dat niet had den gedaan, had de WD nu geen verkiezingsitem gehad. In het col legeprogramma hebben we gezegd: sober en functioneel, mits financi eel en economisch verantwoord. Momenteel is dat niet het geval. Wat zie je nu gebeuren: dat de gemeente het financieel en eco nomisch verantwoord maakt door te bezuinigen. Dat is niet de opzet geweest. We moeten terug naar: wat heb ik nodig, wat kost het in de eenvoudigste opzet en wat kan ik nog meer met dat gebouw. De voorgenomen bezuinigingen mogen niet ten koste gaan van de sociale zekerheid.' Wat is er misgegaan de afgelopen vier jaar? Het PHH-gebouw, vooral de keuze voor de locatie aan de Pontweg. Wij hadden het liever op de plek van de oude LTS gezien, niet bij een woon wijk, betere aansluiting op de Pont- weg. Dat hebben we verloren. Daar naast vonden we het financieel niet verantwoord. Het gebouw is te duur, we denken dat het niet nodig is en die samenwerking is wel leuk. maar als je nu ziet dat een politiebureau maar drie ochtenden per week open is, we ons moeten afvragen wat je met een gebouw van €2,25 miljoen moet. Het is er met een minimale meerderheid doorgedrukt. Voor zo'n project vind ik dat een slechte zaak. Iets anders dat niet goed is gegaan, is het dualisme. We hebben constant gezocht welke positie we moesten innemen, hoe wij moeten omgaan met het college en hoe het college zich moet mani festeren. Als coalitiepartij hebben we meerdere keren een oppositiestand punt in moeten nemen. Bijvoorbeeld omdat het college een eigen weg ging en zich niet aan de uitgangspun ten van het collegeprogramma hield, bijvoorbeeld bij de kanjerprojecten. In het duale systeem moeten b en w meer een managementfunctie ver vullen. Daarom moet je wethouders selecteren die deze capaciteit heb ben.' Wat is het belangrijkste thema voor Texels Belang? 'Je hebt in deze raadsperiode gezien dat het vaak om macht gaat. Maar het gaat ons niet om macht. Het gaat ons om het terugdringen van de onmacht van de burger. Je merkt steeds meer dat mensen ontevreden zijn. We pra ten al twee jaar over deregulenng en afgezien van dat de weg vijf centime ter minder breed hoeft, hebben we nog niets bereikt. De gemeentelijke regelgeving is maar een klein deel, het meeste komt van bovenaf. Je kunt dus met zoveei terugdnngen. Maar je kunt wel soepeler en creatiever met de regels omgaan. Handelen naar de geest van de wet. Ja, mits, in plaats van nee, tenzij. Neem de interne ver bouwing van De Lindeboom. Geen probleem zou je zeggen, totdat een ambtenaar constateerde dat er wat teveel puin naar buiten ging en er een bouwstop op ging. ledereen op tilt. Je kunt ook zeggen: dit gaat wat te ver, zorg nou dat je voor die datum hebt afgehandeld, etc. Dat ben je oplos singsgericht bezig, je jaagt de onder nemers of particulier niet op kosten en voorkomt frustratie. Je moet niet handhaven om het handhaven. Alleen als het niet anders kan.' Hoe ziet u de ideale coalitie? 'Laat de kiezers dat maar bepalen. Als we maar zorgen dat de juiste mensen op de juiste plekken komen te zitten. Zolang dat het geval is, maakt het ons niet uit hoe de coalitie er uit komt te zien. Ik weet ook niet hoe je de coalitie en oppositie in het duale stelsel moet zien. Dat blijft een beetje zoeken Welke opkomst verwacht u? Rond de 75 procent. Waarom bent u opnieuw beschikbaar als wethouderskandidaat? Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De afgelopen vier jaar heb ik de Texelse politiek wat meer van een afstand gevolgd, maar het blijft boei en. Als je een gemiddelde gemeente van 13.500 inwoners neemt, heb je bij wijze van spreken één kerk, één café en één school. Texel heeft daar entegen heel veel dynamiek, omdat het een toeristeneiland is. Er gebeurt veel en er is veel om als wethouder aandacht aan te geven. Waf zou u als wethouder willen berei ken? De ontwikkeling van de haven spreekt me aan. Ik ben betrokken geweest bij de eerste fase en er zit ook nog een tweede fase aan te komen. Daarnaast is het vraagstuk van milieuvriendelijke en duurzame energie me op het lijf geschreven. Maar het wethouder schap is veranderd sinds het dualis me. Je bent daardoor als wethouder geen initiator meer, je werkt nu als een manager binnen de kaders die de raad je stelt. Ik zal mijn ambities daar op moeten aanpassen. Ik neem aan dat u zich niet passief wilt Via de partijlijn en overleg met andere partijen kun je als wethouder natuurlijk allerlei suggesties aan de raad doen. Neem bijvoorbeeld de verbreding van de vissenj. Je kunt de gemeenteraad voorstellen dat je iets wilt doen met plannen van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek om op de Noordzee wier te gaan oogsten. Dan hoeven kotters niet langs de kant te blijven liggen, het wier kan in de cosmetische industrie worden gebruikt en er kan energie uit worden gehaald. Je kunt met de raad bespre ken of zulke plannen zin hebben en als de raad dat ook vindt, kunnen de plannen in een kader worden vormgeven. Als wethouder kun je er dan verder mee aan de slag. Ik zou in ieder geval met stil willen blijven zit ten. Stil zitten doe je maar in de stoel van de tandarts. Hoe zou u binnen de duale verhou dingen met de fractie willen omgaan? Peter Bakker uit Den Burg is kandidaat-wethouder voor GroenLinks. Hij kwam in 1982 voor de PSP in de gemeen teraad en bleef raadslid tot 2002. Van 1998 tot 2002 was hij wethouder voor Groen Links. De afgelopen vier jaar was hij lid van de raadscom missie Middelen. In het dage lijks leven is Bakker coör dinator van het Provinciaal Duurzaam Energieteam van de provincie Noord-Holland. Ik wil wel enige afstand bewaren. De fractie moet de ruimte hebben om het college te kunnen controleren. Ze moeten bij het uitoefenen van de controlerende taak niet het gevoel hebben dat de wethouder in hun nek loopt te hijgen. De fractie moet zijn eigen positie kunnen bepalen. Hoe ziet het ideale college eruit? (lachend) Een college met drie wet houders van GroenLinks zou natuur lijk ideaal zijn. Maar serieus, het zullen waarschijnlijk dne partijen zijn die een wethouder leveren en welke dat worden, zal van de verkiezings uitslag afhangen. Wat wordt het opkomstpercentage? Dat zit tussen de 75 en de 80 pro cent. Wie geïnteresseerd is in de uitslag van de verkiezingen voor de gemeen teraad kan dinsdagavond in Question Plaza de live presentatie van de uit slagen meemaken. In samenwerking met de gemeente Texel, de Texelse Courant en Radio Texel verzorgen de medewerkers van het Cabaret-café een avond rond de verkiezingsuitslag, met als hoogtepunt de presentatie van de cijfers door burgemeester Gel dorp. De computergeheugens van de verschillende stembureaus worden door de gemeentebodes direct naar Question gebracht, waar ze worden ingelezen in de centrale computer en direct op een groot scherm wor den geprojecteerd. Voorafgaand aan de bekendmaking van de uitslag wordt samen met die raadsleden die besloten hebben na de verkiezingen niet terug te keren, teruggeblikt op de voorbije periode. Dit gebeurt in korte gesprekjes, die worden afge wisseld met commentaren door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Na het bekend worden van de uitslag wordt de lijsttrekkers om een eerste reac tie gevraagd. De gesprekken worden gevoerd door Willem van der Werf, docent aan de OSG. Ook wordt ter plekke de winnaar van de Raad-uw- raadpnjsvraag bekend gemaakt en zo mogelijk wordt direct de pnjs over handigd. Namens het Cabaret-café wordt bovendien een prijs uitgereikt aan één van de raadskandidaten De avond in Question Plaza begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. De presentatie van de uitslagen begint zo spoedig mogelijk na het sluiten van de stembureaus (om 21.00 uur). De definitieve uitslag wordt rond 22,00 uur verwacht. Radio Texel verzorgt vanaf 19.00 uur een rechtstreekse uitzending.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5