Tijdelijke aanlijnplicht honden op Hoge Berg van de raad voor u wat wij hier doerj i een nieuw begin Informatie over vogelgriep Praat mee over de toekomst van het strand informatierubriek van de gemeente texel Gemeente houdt nu ook „principeberaad" i TEXELSE JQ COURANT „Dat doet ie anders nooit..." rubriek van de gemeenteraad Openingstijden en bereikbaarheid W gemeentehuis www.texel. VRIJDAG 17 MAART 2006 ei la nd be r i c hten SS'êr™ Het college van B&W heeft een tij delijke aanlijnplicht voor honden in gesteld voor het Hoge Berg-gebied. Deze regeling gaat in op 18 maart en geldt tot en met 30 juni 2006. Tot de regeling is besloten naar aan leiding van diverse incidenten waarbij honden schapen hebben aangevallen. In het Hoge Berg-gebied tussen Den Burg en Oudeschild lopen van oudsher veel schapen. Juist tijdens de lammer- tijd zijn de moederdieren extra alert. Veel hondenbezitters hebben hun dier prima onder appel. De aanwezigheid van schapen kan er echter toe leiden dat het oer-jachtinstinct in de dieren ontwaakt. Loslopende honden kunnen dan onrust of erger veroorzaken. De gemeente zal daarom de komende tijd een campagne houden met als motto de bekende reclamekreet "Dat doet ie anders nooit..." Uitbreiding Honden mogen in principe buiten de bebouwde kom loslopen. Toch is het in gebieden waar veel schapen wor den gehouden beter om de hond aan de lijn te doen. De afgelopen driejaar zijn er bij de politie circa 15 aangiften gedaan van schapen die zijn aangeval len door loslopende honden. Recent hebben zich weer een drietal voorval len voorgedaan. In overleg met de politie. Staatsbosbe heer en schapenhouders heeft het col lege op voorstel van de burgemeester besloten over te gaan tot uitbreiding van de bestaande aanlijnplicht voor honden in het Hoge Berg-gebied. Met de politie en Staatsbosbeheer zijn af spraken gemaakt over het toezicht op de naleving van de aanlijnregeling. De politie zal daarvoor extra controleren in het Hoge Berg-gebied. Hoewel het elders, buiten de natuurgebieden, dus niet verplicht is, is het wel verstandig om ook in andere schapengebieden dan de Hoge Berg de hond uit voor zorg aan te lijnen. Publicatie De regeling is gepubliceerd in de ge meenterubriek Officiële Berichten el ders in deze krant. Staatsbosbeheer zal bij de ingang van verschillende pa den stickers aanbrengen op de reeds aanwezige bebording. Natuurgebieden De algemene regel is dat honden in de Texelse natuurgebieden aan de lijn moeten, wegens het risico voor vogels en runderen. In de Dennen mocht de hond tot dusver wel overal aanlijnplicht vanaf /N. vrij rond rennen. Bij vaststelling van de huidige aanlijnregeling is het gebied De Ploegelanden, waar runderen gra zen, abusievelijk niet opgenomen als aanlijngebied. Door de huidige aan lijnregeling nu aan te passen kan dat worden hersteld. In navolging van het succesvolle bouwberaad houdt de gemeente Texel sinds 1 maart een "principebe raad". Dit is ingesteld om te komen tot een beter werkproces, betere kwaliteit en integrale bespreking en behandeling van principeverzoeken. Wekelijks schuiven ambtelijke spe cialisten bij elkaar aan tafel om de binnengekomen verzoeken centraal te bespreken. Via een principeverzoek kan een bur ger aan de gemeente vragen of een voornemen (bijvoorbeeld een bouw plan) in principe mogelijk is. Soms is een plan strijdig met de regelgeving en kan er beter een aangepast plan worden ingediend. Het is aan de ver zoeker om dit zelf te beslissen. Tijdens het principeberaad wordt glo baal gekeken of de plannen mogelijk zijn en op basis van welke regelgeving er naar gekeken moet worden. De be handelaar van de principeverzoeken zorgt er ook voor dat de ontvangstbe vestiging wordt gemaakt. Daarin wordt gelijk meegenomen of er voor de be handeling van het verzoek nog nadere gegevens moeten worden ingediend. De termijn van behandeling gaat pas lopen op het moment dat alle beno digde gegevens zijn ontvangen. Indien de gegevens niet binnen de gevraagde termijn worden ontvangen zal het prin cipeverzoek niet worden behandeld. Brochure Omdat het voor de burger onduide lijk is waar een principeverzoek aan moet voldoen voordat de afdelingen en het college van Burgemeester en Wethouders kunnen beoordelen of een voorgenomen (bouw)plan in principe mogelijk is, heeft het principeberaad voor de burger een brochure 'Principe verzoeken' ontwikkeld. Deze brochure is verkrijgbaar bij de balie Grondge bied in het gemeentehuis. De brochure is gepresenteerd tijdens het Open Huis op 3 maart. Burgers worden zo vooraf geïnformeerd over de wijze van behandeling, kosten en gegevens die nodig zijn om een princi peverzoek te behandelen. De gemeen te verwacht dat principeverzoeken met daarbij de benodigde gegevens worden ingediend, waardoor extra briefwisselingen en telefoongesprek ken worden voorkomen. Geldigheid: 1 jaar Om te voorkomen dat burgers zich na een aantal jaar beroepen op een pnn- cipemedewerking die in het verleden is afgegeven en waaraan het college door beleids-, wets- of bestemmingsplan wijzigingen geen medewerking meer kan of wil verlenen, is besloten dat de beslissing op een principeverzoek, in beginsel, één jaar geldig is. Deze gel digheidstermijn wordt daarmee gelijk aan de wettelijke geldigheidstermijn van bouwvergunningen. Uit onderzoek is gebleken dat er meer gemeenten zijn die deze termijn aanhouden. Het stellen van een geldigheidstermijn zal zorgen voor meer duidelijkheid. Elk jaar sterven veel vogels aan ondervoeding en/of uitputting. Nu er in steeds meer Europese landen influenza A H5N1 (de vogelgriep) wordt aangetoond, onder andere bij wilde zwanen, is de kans dat dit ook in Nederland aangetroffen wordt zeker aanwezig. Er zijn inmid dels diverse maatregelen genomen om verspreiding tegen te gaan (op- hok- en afschermplicht, vaccinatie van hobbykippen). Voor actuele informatie over gezond heidsaspecten, kunt de website van de GGD Kop van Noord-Holland raad plegen: www.ggd-knh.nl. Voor actuele informatie over de maat regelen tegen verspreiding van de vo gelgriep, kunt u terecht op de web site van het ministerie van LNV: www. minlnv.nl. Heeft u nog vragen, bel dan het LNV-loket op werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur via het gratis telefoon nummer 0800-22 333 22. Ophokplicht Minister Veerman van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft de afschermplicht (of „ophokplicht") voor pluimvee weer ingevoerd. Iedere pluimveehouder, ook van hobbydieren, is vanaf 20 februari 2006 verplicht om maatregelen te nemen. De minister wil hiermee de verdere verspreiding van de vogelgriep tegengaan. Vanaf 15 maart mogen duiven weer vliegen. Wel moeten eigenaren de duiven binnen voeren en laten drinken. De afschermplicht geldt voor heel Texel. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen hoog- en laag- risicogebieden. De afschermplicht geldt zowel binnen als buiten de bebouwde kom Een buitenuitloop van de hokken moet voorzien zijn van netten of gaas. Daarnaast moeten ?ij de constructie aan de bovenzijde vol ledig afdichten tegen uitwerpselen van wilde trekvogels. Oproep Als u ergens op het eiland dode vo gels onder verdachte omstandigheden aantreft, blijf er dan met de handen af! Een melding is „verdacht" bij: 1 zwaan 5 of meer dode eenden of ganzen 2Q of meer andere dode vogels Meldingsnummer Verdachte dode vogels kunt u melden bij de meldkamer van de Algemene Inspectie Dienst (AID): 045 - 546.6230. Geef daarbij de vindplaats, de vogel soort en het aantal dode dieren exact door. Deze week stond in het teken van een wisseling van de wacht. Dinsdag was er het afscheid van de oude gemeenteraad, donder dag de installatie van de nieuwe raad. Sommige jarenlange leden van de raad zijn afgezwaaid, nieuwe gezichten nemen hun plaatsen in. Zulke vergaderin gen zijn altijd weer bijzonder om mee te maken. De bereidheid van mensen om zich in te zetten voor de gemeenschap komt dah extra tot uiting. De betrokkenheid van de bevol king bij de politiek bleek ook uit de verkiezingsopkomst. Tijdens mijn ronde langs de stembureaus had ik er nog zorg over, maar op het eind van de dag bleek de score toch weer in de richting van de 75% te gaan. Wellicht heeft de mogelijkheid om overal te stem men daaraan bijgedragen. Waar schijnlijk hebben meer factoren meegespeeld. Dat kun je tenmin ste afleiden uit het recordaantal voorkeursstemmen dat twee po litici hebben weten te veroveren. De stembureauleden hadden het er maar druk mee; bij deze nog maals bedankt voor hun inzet. De uitslag van de verkiezingen lijkt een bevestiging van het hui dige college. De onderhandelingen moeten dat maar uitwijzen. Eén ding is zeker, gezien de wethou derskandidaten: het wordt geen vrouwencollege. Geen mannen- college ook, trouwens... Met bijzondere belangstelling heb ik de uitslagen van de andere Wad deneilanden gevolgd. Opvallend is dat de uitslagen nogal afweken van het landelijke beeld. Blijkbaar wordt op de eilanden meer per soonsgericht gestemd. Hoe dan ook zullen deze uitslagen leiden tot een andere samenstelling van de Eilander Raad, die een jaar ge leden is gestart. De evaluatie van het collegepro gramma 2002-2006 geeft aan dat I alle acties die aan het college wa ren opgedragen, zijn uitgevoerd ol nog lopen. Een meetbare opdracht voor de komende termijn is belang rijk. Dus actiepunten voorzien van bedragen en termijnen. Dat willen wij en dan moet het klaar zijn voor dat bedrag. Zie de programmabe groting van de raad. Deze lijn kun je doortrekken naar het college programma, je krijgt er een con cretere discussie door. Het vage moet eruit. Niet meer van "zoveel mogelijk mensen bereiken", maar precies aangeven hoeveel. Dat is de les van de afgelopen vier jaar Een meetbaar collegeprogramma geeft duidelijkheid aan de organi satie en geeft de raad meer mo gelijkheden tot sturing. Passend bij het dualisme is dat de raad ka ders meegeeft aan het college. Als hoogste orgaan heeft de raad hel laatste woord en laat dat laatste woord zo concreet mogelijk zijn. Dat is goed voor de raad en goed voor de kiezers/bevolking. e|e mr. Joke Geldorp-Pantekoek, je bovi burgemeester van Texel. Veel leesplezier op onze nieuw vormgegeven pagina! Hoe zou het strand er uit zien in 2025? Dat is waarschijnlijk een vraag die maar weinig Texelaars ac tief bezighoudt. En toch...het duurt niet eens zo heel erg lang meer voor het zo ver is. De gemeente vindt het belangrijk om met het oog op een duurzame toekomst, ook zorgvul dige aandacht te hebben voor het strand. Er is een tied van komen en er is een tied van gaan... Deze week was de laatste vergadering van de oude gemeenteraad, waarbij afscheid is genomen van de vertrekkende raadsleden, en de installatievergadering van de nieuwe gemeenteraad. Eerste raadsvergadering De eerste reguliere raadsvergade ring is op dinsdag 28 maart aan staande. Dan zal ook officieel af scheid worden genomen van de drie wethouders. Over de samenstelling van het nieuwe college wordt nog onderhandeld. Cd-rom De nieuwe raadsleden hebben ter introductie voor het eerst geen dikke stapels papier gekregen, maar een informatieve cd-rom, getiteld „De gemeente Texel presenteert..." Zetelverdeling In de gemeenteraad zijn in de peri ode 2006-2010 de volgende partijen vertegen woord igd Texels Belang: WD: CDA: PvdA: GroenLinks: D66: 4 zetels 3 zetels 3 zetels 2 zetels 2 zetels 1 zetel Raadsleden (alfabetische volgorde): 1M.A.A. (Marijke) Eelman- van der Vegt (CDA) 2. H.G.M. (Henny) Festen (GroenLinks) 3. J. (Joop) Groeskamp (Texels Belang) 4. E. (Eric) Hercules (PvdA) 5. F. (Frank) Kingma (WD) 6. H.J. (Henk-Jan) Klok (Texels Belang) 7. M. (Marian) Merkelbach (CDA) 8. A.F.F. (Arthur) Oosterbaan (GroenLinks) 9. G. (Gerbrand) Poster (WD) 10. A. (Alfred) Schaatsenberg (PvdA) 11P. (Piet) Standaart (Texels Belang) 12. F.R. (Frans) Visman (D66) 13. W. (Willem) Vlas (Texels Belang) 14. G.J.J. (Gerard) Weijers (CDA) 15. J.J. (Jos) de Wolf (WD) Dat moet ook, want het strand is belangrijk voor het eiland. Het eco nomisch belang is groot omdat de duizenden toeristen bijdragen aan de werkgelegenheid van velen. Het so ciaal belang is groot, omdat ook heel veel inwoners van Texel regelmatig ge nieten van de ontspanning en recre atie die het strand biedt. In ecologisch opzicht is het strand belangrijk, omdat het unieke natuurwaarden heeft. We hebben dus alle reden om ons druk te maken over het strand. Kiezen voor de strandnota Op 30 maart is er een avond voor alle geïnteresseerden en belanghebben den die mee willen denken over de strandnota. Dan staan bijvoorbeeld alle dilemma's op de agenda. "We wil len die avond zo open mogelijk alles met elkaar bespreken", vertelt Fokke Postma van het begeleidend bureau Noordtij uit Leeuwarden. "Maar we moeten wel rekening houden met be staande wet- en regelgeving." Overi gens hoeft die wet- en regelgeving niet altijd een verbod als resultaat te heb ben. Zijn college Jaap Jepma vult aan: "Sommige dingen mogen misschien nu met, maar zou je in de toekomst wel toe kunnen staan. We hebben in veel tot nu toe gevoerde gesprekken gemerkt dat mensen het belangrijk vinden dat de nieuwe strandnota uit gaat van mogelijkheden in plaats van beperkingen. Dat is wel belangrijk voor de toon." De nieuwe nota moet dus ook een beknopte en heldere visie op het strand geven", zegt Postma, "en dus een antwoord geven op de vra gen waarom je bepaalde keuzes hebt gemaakt. De gemeente informeert, bouwt, registreert, onderhoudt, vergunt, overlegt... Tja wat doet de gemeente eigenlijk niet? In deze rubriek kunt u lezen wat wij doend wie wij zijn. Aflevering 1: Jan Vennik, algemeen medewerker Gemeentewerken. „Wat ik het leukst vind? Alles. Moeilijk om er één ding uit te halen. Mijn ta kenpakket is breed, als ik ergens no dig ben, kunnen ze me inschakelen. Van vuilniswagen tot kolkenzuiger of hoogwerker. Maar mijn 'winkel' is de ongediertebestrijding. Daar zit enorm veel werk in. Piet Bolier (teamleider, red.) zegt wel eens gekscherend dat ik die langsteerte kweek." Met deze uitdrukking doelt Jan op ratten. Als gediplomeerd plaagdie- renbestrijder is dat zijn specialiteit. Toch gaat het niet alleen om ratten en muizen. Alle soorten die wij als 'ongedierte' bestempelen, heeft hij op zijn repertoire. Insecten zoals hommels, bijen en wespen, maar ook vlooien, kevers en zelfs kakker lakken komt hij in zijn praktijk tegen. Doorsnee gevallen, maar ook schrij nende situaties. In weerwil van zijn woeste uiterlijk, stelt Jan zich zeer discreet op. „Ik zwijg erover. Thuis of op het werk onder de koffie strooi ik geen praat jes rond. Sommige mensen moeten eerst een drempel over, voor ze bij de gemeente aankloppen. Soms zijn ze eerst zelf aan het martelen om het probleem te verhelpen. Het is niet leuk om te erkennen dat je vlooien of ratten in huis hebt. Ik kom bij de mensen over de vloer, spreek met ze. Dan zie en hoor je veel. Maar discre tie staat hoog in het vaandel. Uitein delijk is het mooi als je de problemen daadwerkelijk kan oplossen." Tijdens het open huis van de ge meente toonde Jan diverse voor beelden, zoals een hommelnest dat in een spouw was gemaakt. „Men redeneert vaak: wat vliegt, moet dood. Maar hommels zijn nuttige insecten, ze reageren pas als je ze kwaad maakt. Ik probeer mensen ervan bewust te maken, dat een an dere aanpak ook goed kan zijn." Voor het 'scheppen' van een uitge zwermd bijenvolk, kan hij de hulp inroepen van Texelse imkers. Oproe pen voor katten- en hondenvlooien komen ook nog wel eens voor. „Dan worden de mensen bij terugkeer van vakantie begroet door de vlooien." De meeste eigenaren nemen echter goede preventieve maatregelen. Het najaar is de periode van de ratten en muizen. Jan speurt dan wegber men en slootkanten af. Waar nodig, doet hij gif in de actieve rattennesten. „Die moetje regelmatig controleren. Ratten Werken de lege gifzakjes weer van h naar buiten. Een rat moet vier dagfStatis gif eten. anders knapt-ie weer «Sente< Jan benadrukt dat de gemeente» leen toegestane gifsoorten gebn# èxel Hij geeft over de middelen en buiten juiste toepassing voorlichting a raar bewoners van het buitengebied 0 truide last hebben van ratten. „Je moetwchier mensen overtuigen om het goed$pn he te pakken." 'an bij Jan Vennik en zijn collega's kunt u'fgen v schakelen via de servicebalie vans gemeente. Hier kunt u terecht vftL. alle meldingen en klachten. Teleft». 3621 11. f[AN BE leder is van harte uitgenodigd om op 30 maart aanwezig te zijn bij de publieke bijeenkomst om ideeën en wensen voor de strandnota te verzamelen. De openbare avond op 30 maart aanstaande zal gehou den worden in het dorpshuis van De Waal van 19:30 tot 22:00 uur. Aan melding met naam, adres en e-mail- adres opgeven via email@texel.nl. iv^ (Aan deze publicatie kunnen geen re Openingstijden: maandag en woensdag dinsdag, donderdag en vi Telefoon algemeen: (0222) Servicebalie: (0222) Fax: (0222) E^maih^^^^^emaik

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 10